Πιστεύετε ότι τα παιδιά των καθηγητών είναι πιο "ευνοημένα" από τα άλλα παιδιά;

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Απλά κατάλαβα πως δεν με πίστευε... τέσπα σόρρι. Εννοείται μιλούσα για μεμονωμένο περιστατικό, δεν έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα να δω τι γίνεται.

νομιζω οτι ειπα οτι αυτα που λες ειναι ενδειξεις.Οχι οτι δεν τα πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω παντως στο νηπιαγωγειο που ειχα τη μανα μου ετρωγα πολυ ηυλο.μου εδινε σφαλιαρες :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Σε γενικές γραμμές πιστεύω πως ναι..Aλλά αυτό εξαρτάται σε ειδικές περιπτώσεις...

Πάντως στο δικό μου σχολείο τα παιδιά των καθηγητών ήταν πιο ''ευνοημένα''..Και αυτό είτε γιατί είχαν κάποιο στενό συγγενή ως καθηγητή είτε όταν ο καθηγητής αυτός μεροληπτεί σε σχέση με το δικό του παιδί και επίσης μπορεί να επηρεάσει και άλλους καθηγητές.

Αν σκέφτουμε λογικά.Ποιος γονέας δεν θα ήθελε το παιδί του να είναι άριστος/η μαθητής/τρια στο σχολείο?Κανένας...Και οι γονείς που είναι καθηγητές βρίσκονται σε πιο ευνοημένη θέση.Αυτήν την ''θέση'' θα την εκμεταλευτούν για το καλό του παιδιού τους...

Οι περιπτώσεις ποικίλουν βέβαια...


γτ το γονιο τον ενδιαφερει μονο το σχολειο και ας βγαλει το παιδι του μετα 2,4 στις πανελληνιες.Ελεος πια.Αυτο που με λυπει περισσοτερο ειναι η προκαταληψη απεναντι μας στα παιδια των καθηγητων.Γιατι εγω μια ζωη να χρειαζεται να επιβεβαιωνομαι οτι ειμαι αριστος μαθητης και οτι οι γονεις μου δεν εχουν σχεση?
Στο κατω-κατω,καθημερινα στο σχολειο εγω εξεταζομαι και οχι οι γονεις μου.Και για να κλεισει το ζητημα εδω δεν πιστευω πως ενας συνειδητοποιημενος γονεας θα πιεζε συναδελφο για να ανεβασει το βαθμο μονο για το θεαθηναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Και εγώ είμαι παιδί καθηγητών συγκεκριμένα της μητέρας μου,όπως και στο Λυκείο είχα ως καθηγητές στενούς συγγενείς..αλλά δεν αντιδρώ έτσι...

Και όπως είπα και έχω αναφέρει πως σε ειδικές περιπτώσεις δεν ισχύει αυτό...αλλά υπάρχουν περίπτωσεις που ισχύει.

Γενικότερα το ''φαινόμενο'' αυτό παρατηρείται κάπου στην μέση όχι στα άκρα...

εσυ το θεωρεις αντιδραση αυτο που εγραψα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Την άποψή μου, τη διατύπωσα παραπάνω, απορία μου είναι ,ωστόσο, για ποιο λόγο, γονείς καθηγητές, στέλνουν τα παιδιά τους στο ίδιο σχολείο με αυτούς? Και, εντάξει, μη μου πείτε ότι βολεύει για τις μεταφορές, γιατί πολλά σχολεία, στην περιοχή μου τουλάχιστον είναι πολύ κοντινά το ένα με το άλλο.

Αυτό δε συμβαίνει παντού βέβαια, αλλά νομίζω είναι αρκετοί οι γονείς που το κάνουν αυτό. Και είναι απαράδεκτο, γιατί είναι σαν να ελέγχουν έτσι το παιδί τους, γιατί, εγείρονται αμφιβολίες και ερωτηματικά ως προς την πραγματικη αξία του παιδιού ως μαθητή, αφού οι εν λόγω γονείς συναναστρέφονται καθημερινά με τους καθηγητές του παιδιού τους, και γιατί, εξαιτίας του παιδιού, ορισμένοι καλοί καθηγητές δε μπορούν να πιάσουν κάποια τμήματα.

Θα πάθουν τίποτα αν το στείλουν σε κάποιο άλλο σχολείο? Για να σταματάνε και οι μουρμούρες δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Την άποψή μου, τη διατύπωσα παραπάνω, απορία μου είναι ,ωστόσο, για ποιο λόγο, γονείς καθηγητές, στέλνουν τα παιδιά τους στο ίδιο σχολείο με αυτούς? Και, εντάξει, μη μου πείτε ότι βολεύει για τις μεταφορές, γιατί πολλά σχολεία, στην περιοχή μου τουλάχιστον είναι πολύ κοντινά το ένα με το άλλο.

Αυτό δε συμβαίνει παντού βέβαια, αλλά νομίζω είναι αρκετοί οι γονείς που το κάνουν αυτό. Και είναι απαράδεκτο, γιατί είναι σαν να ελέγχουν έτσι το παιδί τους, γιατί, εγείρονται αμφιβολίες και ερωτηματικά ως προς την πραγματικη αξία του παιδιού ως μαθητή, αφού οι εν λόγω γονείς συναναστρέφονται καθημερινά με τους καθηγητές του παιδιού τους, και γιατί, εξαιτίας του παιδιού, ορισμένοι καλοί καθηγητές δε μπορούν να πιάσουν κάποια τμήματα.

Θα πάθουν τίποτα αν το στείλουν σε κάποιο άλλο σχολείο? Για να σταματάνε και οι μουρμούρες δηλαδή...


Εμένα που η μάνα μου ηταν μια ζωή στο τεχνικό, ποτέ δεν την είχα γιατί πήγα στο ενιαίο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
εμενα ειναι σε αλλο λυκειο του νομου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ronald White

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ναι, πιστευω πως ειναι, και ειδικα αν οι γονεις σου εχουν δημιουργησει καλες σχεσεις με τους καθηγητες. Αλλα, εν τελει ολα παιζονται στις πανελληνιες, οπου ο βαθμολογητης δε σε γνωριζει κι ετσι ειναι αντικειμενικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
μερικα ναι μερικα οχι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
εγω νομιζω πως οχι και τοσο το κακο ειναι ο γονιος σου βλεπει τι κανεις ολη την ημερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paparounas

Νεοφερμένος

Ο paparounas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
κατα 90% ΝΑΙ. και βαζω μεγαλο ΝΑΙ γιατι το παραδειγμα που θα πω το στηριζει απολυτα πιστευω.
Ειναι η κορη της καθηγητριας και ειναι στο ιδιο σχολειο.Η μανα της ειναι κατι σαν υποδιευθυντρια νομιζω.Οκ δε λεω, ειναι καλη μαθητρια,απουσιολογος, αλλα ενας καθηγητης μαθηματικων της εβαλε 17 ή κατι τετοιο και στο γραφειο μετα εγινε χαμος, φωνες, η κορη εκλεγε, για τον βαθμο οχι για το οτι εγινε ρεζιλι, και τελικα της το εκανε 19!!!
Δεν ξερω αν ειναι πρωτακουστο αλλα αυτο συνεβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
κατα 90% ΝΑΙ. και βαζω μεγαλο ΝΑΙ γιατι το παραδειγμα που θα πω το στηριζει απολυτα πιστευω.
Ειναι η κορη της καθηγητριας και ειναι στο ιδιο σχολειο.Η μανα της ειναι κατι σαν υποδιευθυντρια νομιζω.Οκ δε λεω, ειναι καλη μαθητρια,απουσιολογος, αλλα ενας καθηγητης μαθηματικων της εβαλε 17 ή κατι τετοιο και στο γραφειο μετα εγινε χαμος, φωνες, η κορη εκλεγε, για τον βαθμο οχι για το οτι εγινε ρεζιλι, και τελικα της το εκανε 19!!!
Δεν ξερω αν ειναι πρωτακουστο αλλα αυτο συνεβει.

Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα ακραίο παράδειγμα της μιας άποψης αποτελεί απόδειξη για ένα γενικό συμπέρασμα και δη τόσο υπερβολικό (άκου 90%....)???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PADI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η PADI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Με την καμμια.Απο οσα βλέπω εγω τουλάχιστον.Θα ελεγα μαλιστα οτι αυτα τα παιδια την πληρωνουν πολλες φορες χωρις να φταινε επειδη τα τιμωρουν οι γονεις τους για παραδειγματισμο των υπολοιπων παιδιων τα οποια οπως και να το κάνουμε δε μπορούν να μαλώσουν όσο τα δικά τους παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
αναλογα τον γονιο-καθηγητη!!αλλοι απλως δεν παιρνουν το τμημα που ειναι το παιδι (ετσι εχει κανει και ο θειος μου με τον ξαδερφο μου) ή απλα στελνουν τα παιδια τους σε αλλο σχολειο...
αλλοι παλι δεν εχουν προβλημα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki362

Νεοφερμένος

Η maraki362 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εξαρτάται από τον καθηγητή... Κάποιοι είναι τόσο γλυφτράκια που νομίζουν πως οι σχέση με τον μαθητή καθορίζει τη σχέση με τον γονιό και το αντίστροφο. Είναι πιο συνηθισμένο να βρεις καθηγητή παρά μαθητή γλυφτράκι σε αυτήν την περίπτωση νομίζω. Και επίσης εξαρτάται από το γονιό, και από τον μαθητή. Εδώ γονείς που δεν είναι καν καθηγητές επηρεάζουν σε βαθμολογίες κτλ, τι πιο λογικό να ισχυεί αυτό και για τους καθηγητές?? Από προσωπική πείρα δεν ήμουν ευνοημένη, συνειδητά τουλάχιστον (δεν το επιδίωξα ποτέ) από κανέναν και πιστεύω πως σχεδόν κανένα καθηγητόπαιδο δεν προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τη θέση του. Δεν φταίνε αυτά για προκατάλειψη από τους καθηγητές, θετική ή αρνητική... Αλλά και άμα ένας καθηγητής σε αντιμετωπίζει ελαστικότερα, να κάνεις τι? Να του πεις να το κόψει? Ή θα κάνεις κακή εντύπωση σε αυτόν ή στους συμμαθητες του. Είναι πολύ ρευστό το θέμα. Πάντως όσο σιχαίνομαι τα παιδιά καθηγητών που κλαίγονται με το παραμικρό, μοστράρουν τους γονείς του και συνειδητά ευνοούνται, άλλο τόσο σιχαίνομαι και αυτούς που τα αντιμετωπίζουν σαν να φτάίνε για όλα ενώ δεν είναι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valia_92

Νεοφερμένος

Η βαλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κασσάνδρεια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
γκουχ γκουχ.. λοιπον μενω σε χωριο, και εχω συνηθίσει να μην δινω σημασια σε οτι ακούγεται, αλλα οταν αυτο γινεται απο ατομα που υποτιθεται οτι ειναι ανοιχτομυαλα λογω ηλικιας, η απο ατομα με τα οποια κατα καποιον τροπο συνεργαζομαι, με ενοχλει.

οταν ημουν δημοτικο, ημουν σημαιοφορος, και πολλα παιδακια το απεδωσαν στο οτι η θεια μου ηταν δασκαλα εκει (δεν θα ξεχασω αυτο που μου ειχε πει ενας συμμαθητης μου "στη σημαια μπαίνουν οι πιο ψηλοί, γιατί βάλανε εσένα?".. τοοοοσα ηξερε). δεν ειπα τιποτα

οταν πηγα στο γυμνασιο, παλι ημουν στη σημαια. η μαμα μου ηταν καθηγητρια σε εκεινο το σχολειο, και εννοείτε οτι "εκεινη ευθυνόταν που ημουν εκει που ημουν". δεν ειπα τιποτα

τωρα ειμαι λυκειο, παλι σημαιοφορος. και αναρωτιεμαι πως και δεν μου εχουν βρει καμια κουμπαρα του πεμπτου μου ξαδερφου που να ειναι καθηγητρια.. τωρα απλα οι αλλοι δεν λενε τιποτα

σε αυτους που λενε οτι "φυσικα και ΟΛΑ τα παιδια καθηγητων ειναι ευνοημενα" εχω να κανω καποιες ερωτησεις. πρωτα πρωτα, τα γραπτα τους στις εξετασεις του ιουνιου εχουν μεγαλη αποκλιση απο τα προφορικα? δηλαδη της ταξεως των 3 βαθμων? και αν αυτο συμβαινει γινεται σε πολλα μαθηματα? γιατι αν ειναι σε 1-2, νομιζω σε πολλους εχει συμβει..
επισης εχετε σκεφτει ποτε το αγχος που μπορει δημιουργείτε σε καποια τετοια παιδια, ωστε να μπορεσουν να αποδειξουν οτι αξιζαν τους βαθμους τους?

πριν κανετε οποιαδηποτε επιθεση στον καθενα, σκεφτείτε πρωτα αν στεκουν αυτα που λετε, και τι επιπτωσεις μπορει να εχουν στον αλλο, και μετα μιληστε, γιατι ο καθενας μπορει να πει οτι θελει.

edit: επισης πολλες φορες απλα δεν γινεται να παει σε αλλο σχολειο. τι να κανει δηλαδη, να πεισει τον γονιο του να σταματησει να δουλευει για λιγο καιρο, για να μην λεει ο κοσμος διαφορα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
δεν ξερω ειναι μονο τα παιδια των καθηγητων ευνο'ι'μενα! εξαιτιας καποιων πραγματων που μας ειπε ενας καθηγητες (αθελα του προφανως) εβγαλα το συμπερασμα οτι τουλαχιστον στο λυκειο ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΜΕΝΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Μπαίνουν πολλές παράμετροι στο ερώτημα. Το σχολείο, ο διευθυντής, οι καθηγητές αλλά και οι βαθμοί του παιδιού. Ακόμα και αν οι καθηγητές είναι διατεθειμένοι να βοηθήσουν κάπως παραπάνω τα παιδιά των συναδέλφων τους όταν αυτά είναι μέτριοι προς καλοί μαθητές, συνήθως δεν το κάνουν όταν είναι πολύ καλοί μαθητές. Μάλιστα, έχω την αίσθηση ότι σε αυτή την περίπτωση είναι ιδιαίτερα απαιτητικοί απ'το παιδί, ακριβώς για να μη θεωρήσουν οι συμμαθητές του ότι παίρνει τον πολύ καλό βαθμό "χαριστικά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
κι οι δυο γονεις μου ειναι γονεις , δεν ειναι στο ιδιο γυμνασιο με εμενα γιατι εγω δεν το ηθελα...
Το αντιθετο απο ευνοημενα ειναι τα παιδια των καθηγητων.
Αν ηταν στο ιδιο σχολειο με μενα τωρα δεν θα ζουσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top