Πιστεύετε ότι τα παιδιά των καθηγητών είναι πιο "ευνοημένα" από τα άλλα παιδιά;

Γιαππαπινα

Νεοφερμένος

Η Γιαππαπινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ναι ειναι ευνοημενα και πολυ μαλιστα γιατι εχουν τους γονεις να τους τα εξηγουν ολα και αν δεν εχουν καμια σχεση με το αντικημενο καπιου μαθηματος τους πανε στα καλυτερα φροντηστιρια τους παιρνουν τα καλυτερα λυσαρια και αν δεν ειναι καλοι σε καποιο μαθημα δεν πηραζει μαι κουβεντα ειναι με τον καθηγητη που διδασκει αυτο το μαθημα και εκει παιρνει 19-20 τιποτα το σπουδαιο.Το κακο ειναι με αυτα τα παιδια οτι οι γονεις τους γιατι ειναι καθηγητες περιμενουν παρα πολλα απο τα παιδια τους και τα παιδια ειναι καταδικασμενα να ειναι παντου οι τελοιοι !!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
τεσπα αμα πας στο λυκειο και αρχισει να δημιουργειται αυο που αποκαλουμε φαια ουσια,θα το δειτε αλλιως.
παω ηδη...αποψη σου αλλα δεν σημαινει πως ειναι και η σωστη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
παω ηδη...αποψη σου αλλα δεν σημαινει πως ειναι και η σωστη....

εννοω ολους οσους γραφουν εδω και ειναι απο το γυμνασιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εγώ πάλι θεωρώ πως κι οι δύο πλευρές λέτε ΒΛΑΚΕΙΕΣ. Περισσότερο βέβαια όσοι υποστηρίζουν ότι υπάρχει αδικία.
Τα πράγματα είναι πάντα διαφορετικά και κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη. Δεν μπορείτε να εξάγετε ΟΛΟΙ σας γενικά συμπεράσματα από προσωπικές εμπειρίες γιατί δεν αποτελούν έγκυρο στατιστικό δείγμα. Έχει τύχει να συναντήσω και τα δύο είδη περιπτώσεων, παιδί που του φέρονταν όλοι με το γάντι γιατί είχε συγγενή πρώην καθηγητή, ή που είχε γονιό δάσκαλο, ενώ γνωρίζω και περίπτωση όπου το παιδί τραβάει τα πάνδεινα από τον γονιό του που τον έχει καθηγητή.
Το να προσπαθείτε να γενικεύσετε είναι εντελώς άστοχο. Πιστεύω δε πως όσοι υποστηρίζουν ότι οι καθηγητές μεροληπτούν έχουν περισσότερο άδικο, γιατί προσπαθούν με βάση ένα-δύο περιστατικά όπου νοιώθουν ότι αδικούνται, να βγάλουν ένα γενικό συμπέρασμα που να υποστηρίζει τη θέση τους ότι τα πράγματα είναι άδικα, και ως εκ τούτου είτε να δικαιολογούν τον εαυτό τους, είτε να ικανοποιούν την ανάγκη τους για γκρίνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ναι ειναι ευνοημενα και πολυ μαλιστα γιατι εχουν τους γονεις να τους τα εξηγουν ολα και αν δεν εχουν καμια σχεση με το αντικημενο καπιου μαθηματος τους πανε στα καλυτερα φροντηστιρια τους παιρνουν τα καλυτερα λυσαρια και αν δεν ειναι καλοι σε καποιο μαθημα δεν πηραζει μαι κουβεντα ειναι με τον καθηγητη που διδασκει αυτο το μαθημα και εκει παιρνει 19-20 τιποτα το σπουδαιο.Το κακο ειναι με αυτα τα παιδια οτι οι γονεις τους γιατι ειναι καθηγητες περιμενουν παρα πολλα απο τα παιδια τους και τα παιδια ειναι καταδικασμενα να ειναι παντου οι τελοιοι !!!!!!!!!

και επιπλεον ειναι και μελη της αλκαιντα με διεθνη δραση που εχουν σκοπο να κατστρεψουν την παγκοσμια παραγωγη των cherios
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
εννοω ολους οσους γραφουν εδω και ειναι απο το γυμνασιο.
α οκ... sorry λαθος μου....
-----------------------------------------
ναι ειναι ευνοημενα και πολυ μαλιστα γιατι εχουν τους γονεις να τους τα εξηγουν ολα και αν δεν εχουν καμια σχεση με το αντικημενο καπιου μαθηματος τους πανε στα καλυτερα φροντηστιρια τους παιρνουν τα καλυτερα λυσαρια και αν δεν ειναι καλοι σε καποιο μαθημα δεν πηραζει μαι κουβεντα ειναι με τον καθηγητη που διδασκει αυτο το μαθημα και εκει παιρνει 19-20 τιποτα το σπουδαιο.Το κακο ειναι με αυτα τα παιδια οτι οι γονεις τους γιατι ειναι καθηγητες περιμενουν παρα πολλα απο τα παιδια τους και τα παιδια ειναι καταδικασμενα να ειναι παντου οι τελοιοι !!!!!!!!!
οτι να ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαππαπινα

Νεοφερμένος

Η Γιαππαπινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Λες πολλές βλακειες


γιατι εσυ εχεις την ιδια αντιμετωπιση απο τους καθηγητες σε σχεση με την αντιμετωπιση των παιδιων των καθηγητων,δεν ξερω και δεν με νοιαζει.Εγω προσωπικα δεν εχω και αν θες να ξερεις αυτα που ειπα τα ειπα γιατι εχω μια φιλη η οποια ειναι παιδι καθηγητη και ξερω τι παιζει με τους καθηγητες και γενικα.......τωρα αν εσυ εχεις κομπλεξ τι να σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Ακουστε με καλα ολοι σας,επειδη τυγχανει να εχω μητερα φιλολογο ενα θα σα πω:οσον αφορα τους βαθμους στο σχολειο μονο ευνοοημενοι δεν ειμαστε διοτι οι καθηγητες γνωριζουν για τον γονεα μας που ειναι εκπαιδευτικος και ετσι απαιτουν πολλα παρα πανω.Πρεπει να του αποδεικνυουμε συνεχει τι αξιζουμε.Η αλλη αληθεια ειναι πως εχουμε ευκολη προσβαση στη γνωση και τη μάθηση, πράγμα που ισχύει.Όμως αυτό δεν σημείνει ότι μας κάνουν ασκησεις ή ειίναι συνέχει από πάνω μας και μας ελέγχουν ή μας βοηθάνε.Είμαστε ευνοϊμένοι,φυσικά και ναι.Αυτά που κάποιοι απο σας πληρώνουν για να τα μάθουν εμείς τα έχουυμε τζάμπα.Άλλωστε δεν πιστεύω ότι κάποιος του οποίου ο μπαμπάς έχει μαγαζί με παπούτσια πηγαίνει και αγοράζει άπο αλλού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Προφανώς και στις περισσότερες περιπτώσεις ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Nομιζω οτι το θεμα λεει να αιτιολογησετε την απαντηση σας.Μην πετατε ενα ξερο ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Όταν ο μπαμπάς/μάνα του τάδε είναι καθηγητής/καθηγήτρια και είναι στο ίδιο σχολείο με το παιδί του τότε σαφώς και θα πάρει κάποιους βαθμούς χαριστικά. Δεν γενικεύω αλλά αυτό αποτελεί την πλειοψηφία. Βέβαια το ίδιο συμβαίνει αν υπάρχει ένας άλλος συγγενής ή οικογενειακός φίλος στο σχολείο. Στο σχολείο γίνονται χίλιες δυό μαλακίες, αυτό πρέπει να είναι από τα μικρότερα προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Όταν ο μπαμπάς/μάνα του τάδε είναι καθηγητής/καθηγήτρια και είναι στο ίδιο σχολείο με το παιδί του τότε σαφώς και θα πάρει κάποιους βαθμούς χαριστικά. Δεν γενικεύω αλλά αυτό αποτελεί την πλειοψηφία. Βέβαια το ίδιο συμβαίνει αν υπάρχει ένας άλλος συγγενής ή οικογενειακός φίλος στο σχολείο. Στο σχολείο γίνονται χίλιες δυό μαλακίες, αυτό πρέπει να είναι από τα μικρότερα προβλήματα.

Πώς ακριβώς βγάζεις αυτό το συμπέρασμα?

Θα συμφωνήσω μόνο με το τελευταίο. Το ελληνικό σχολείο έχει χίλια-δυο προβλήματα, σταματήστε να ασχολείστε με βλακείες και 'δήθεν' αδικίες.
Έτσι κι αλλιώς, και να παίρνουν άδικα καλούς βαθμούς, στις πανελλήνιες και στη ζωή τους θα πατώσουν... Κοιτάτε να είστε εσείς καλοί και να διαμαρτύρεστε για ουσιαστικά προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Πώς ακριβώς βγάζεις αυτό το συμπέρασμα?

Θα συμφωνήσω μόνο με το τελευταίο. Το ελληνικό σχολείο έχει χίλια-δυο προβλήματα, σταματήστε να ασχολείστε με βλακείες και 'δήθεν' αδικίες.
Έτσι κι αλλιώς, και να παίρνουν άδικα καλούς βαθμούς, στις πανελλήνιες και στη ζωή τους θα πατώσουν... Κοιτάτε να είστε εσείς καλοί και να διαμαρτύρεστε για ουσιαστικά προβλήματα.

Το ξέρω γιατί είχα κολλητό με τη μάνα του στο γυμνάσιο. Το ξέρω γιατί είχα ένα θείο στο γυμνάσιο. :D Δεν θέλει και ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σκέψη... τώρα μήπως θες να σου πω και τις ατασταλίες μία μία; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
εγω το μονο που βλεπω ειναι ενδειξεις και οχι αποδειξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Τέλος πάντων, γενικά όλοι οι εκπαιδευτικοί δεν θα θέλανε να μπούνε στο μάτι του συναδέλφου, οπότε ναι και βαθμοί μπαίνουν ψιλοχύμα, και την γλιτώνουν στο έτσι για τις μλκίες τους. Και γενικά το σχολείο δεν θα τιμωρούσε "το παιδί του τάδε" (όπου ταδε το όνομα ενός εκπαιδευτικού) για προφανείς λόγους.

Οπότε ναι είναι πιο ευνοημένα. Όμως γενικά στο μπάχαλο που επικρατεί στο σύστημα βαθμολόγησης δεν κάνει τόσο μπαμ ότι παίρνουν βαθμούς στο χύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
εγω το μονο που βλεπω ειναι ενδειξεις και οχι αποδειξεις.

Να τους πάρω τηλέφωνο και να στα διηγηθούν δεν μπορώ, συγγνώμη. Τώρα οκ, αν θες το πιστεύεις, αν δεν θες, κακό του κεφαλιού σου. Ούτε ηχογραφήσεις έχω, ούτε βιντεάκια όταν έβαζαν τους βαθμούς ούτε τίποτα.
-----------------------------------------
Εξάλλου δεν κερδίζω τίποτα αν πω ψέματα στο ίντερνετ. Ίσα ίσα που τώρα εκθέτω τον εαυτό μου αλλά τέσπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Το ξέρω γιατί είχα κολλητό με τη μάνα του στο γυμνάσιο. Το ξέρω γιατί είχα ένα θείο στο γυμνάσιο. :D Δεν θέλει και ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ σκέψη... τώρα μήπως θες να σου πω και τις ατασταλίες μία μία; :P

so?

εγω το μονο που βλεπω ειναι ενδειξεις και οχι αποδειξεις.

Κι εγώ το ίδιο.

Να τους πάρω τηλέφωνο και να στα διηγηθούν δεν μπορώ, συγγνώμη. Τώρα οκ, αν θες το πιστεύεις, αν δεν θες, κακό του κεφαλιού σου. Ούτε ηχογραφήσεις έχω, ούτε βιντεάκια όταν έβαζαν τους βαθμούς ούτε τίποτα.
-----------------------------------------
Εξάλλου δεν κερδίζω τίποτα αν πω ψέματα στο ίντερνετ. Ίσα ίσα που τώρα εκθέτω τον εαυτό μου αλλά τέσπα.

Σου είπε ότι αυτά είναι ενδείξεις και όχι αποδείξεις, όχι ότι δεν είναι πραγματικά γεγονότα. Συγκεκριμένα μεμονωμένα περιστατικά στα οποία βασίζονται τη μία ή η άλλη άποψη δεν μπορούν να είναι και αποδείξεις που αφορούν το σύνολο. Μίλησες για πλειοψηφία νομίζω έτσι? (μ' αρέσει που είπες ότι ισχύει για την πλειοψηφία, αλλά κατά τ' άλλα δεν γενικεύεις όταν κρίνεις απλώς εξ' ιδίων...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Απλά κατάλαβα πως δεν με πίστευε... τέσπα σόρρι. Εννοείται μιλούσα για μεμονωμένο περιστατικό, δεν έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα να δω τι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Απλά κατάλαβα πως δεν με πίστευε... τέσπα σόρρι. Εννοείται μιλούσα για μεμονωμένο περιστατικό, δεν έχω γυρίσει όλη την Ελλάδα να δω τι γίνεται.

Το παράδειγμα ήταν μεμονωμένο. Αυτό είναι προφανές.
Αλλά αυτό:
Όταν ο μπαμπάς/μάνα του τάδε είναι καθηγητής/καθηγήτρια και είναι στο ίδιο σχολείο με το παιδί του τότε σαφώς και θα πάρει κάποιους βαθμούς χαριστικά. Δεν γενικεύω αλλά αυτό αποτελεί την πλειοψηφία. Βέβαια το ίδιο συμβαίνει αν υπάρχει ένας άλλος συγγενής ή οικογενειακός φίλος στο σχολείο. Στο σχολείο γίνονται χίλιες δυό μαλακίες, αυτό πρέπει να είναι από τα μικρότερα προβλήματα.
που είπες μιλάει για γενικές περιπτώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
δεν ξερω αν ειναι πραγματικα ευνοημενα,αλλα εχουν(εξαρταται απο τον καθηγητη φυσικα) αλλη αντιμετωπιση.πχ στην ταξη μου ειναι μια κοπελα που η μανα της ηταν μεχρι περσυ στο σοχλειο μας.η μια κοτα καθηγητρια που ειχαμε και εχουμε την εχει ξεπατωσει.τη βαζει να λεει μαθημα και εχει μεγαλες προσδοκιες γι' αυτη(να διαβαζει κλπ).δεν την αφηνει σε ησυχια φετος.αφου το ειπε και στη μανα της οτι θα την βαζει να λεει μαθημα γτ καμια φορα αφαιρειται.κι αυτη ειναι θετικη κατευθυνση,δηλαδη δε τη νοιαζουν τα θεωρητικα μαθηματα!
και πιστευω οτι κανα βαθμο παραπανω(σ' αυτη την καθηγητρια)γι'αυτο τον πηρε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top