Πιθανο θέμα έκθεσης πανελλαδικών 2020

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ τώρα που το σκέφτομαι, το τιμημένο 2011 έγραψα στην έκθεση για το διαδίκτυο, την χρησιμότητά του στη μετάδοση της γνώσης και πώς μπορεί να εφαρμοστεί δημιουργικά στην εκπαίδευση. Δέκα χρόνια μετά, ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, θα σαιβεσται. :P

Εγώ, δεν ξέρω γιατί, είναι σαν να έχω διαγράψει από το μυαλό μου το θέμα που γράψαμε. Έκατσα και έψαξα για να βρω ποιο ήταν. :Ρ

Φέτος πάντως, αν εκεί στην επιτροπή θέλουν να τρολλάρουν, μπορούν να βάλουν πολλά θέματα διασκεδαστικά, όπως «τι έκανα πέρυσι το καλοκαίρι και που (δε) θα πάω φέτος διακοπές». Αλλά, σ' αυτή τη χώρα, μια ζωή κλειστόμυαλες είναι οι επιτροπές...
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εγώ, δεν ξέρω γιατί, είναι σαν να έχω διαγράψει από το μυαλό μου το θέμα που γράψαμε. Έκατσα και έψαξα για να βρω ποιο ήταν. :Ρ

Φέτος πάντως, αν εκεί στην επιτροπή θέλουν να τρολλάρουν, μπορούν να βάλουν πολλά θέματα διασκεδαστικά, όπως «τι έκανα πέρυσι το καλοκαίρι και που (δε) θα πάω φέτος διακοπές». Αλλά, σ' αυτή τη χώρα, μια ζωή κλειστόμυαλες είναι οι επιτροπές...
😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ, δεν ξέρω γιατί, είναι σαν να έχω διαγράψει από το μυαλό μου το θέμα που γράψαμε. Έκατσα και έψαξα για να βρω ποιο ήταν. :Ρ

Φέτος πάντως, αν εκεί στην επιτροπή θέλουν να τρολλάρουν, μπορούν να βάλουν πολλά θέματα διασκεδαστικά, όπως «τι έκανα πέρυσι το καλοκαίρι και που (δε) θα πάω φέτος διακοπές». Αλλά, σ' αυτή τη χώρα, μια ζωή κλειστόμυαλες είναι οι επιτροπές...
Μου αρέσει η ιδέα των διασκεδαστικών θεμάτων! Σκέψου, για παράδειγμα, πιθανό θέμα για τον ελεύθερο χρόνο και την δημιουργική αξιοποίηση του :P
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μου αρέσει η ιδέα των διασκεδαστικών θεμάτων! Σκέψου, για παράδειγμα, πιθανό θέμα για τον ελεύθερο χρόνο και την δημιουργική αξιοποίηση του :P

Αυτό βγαίνει και σε coronavirus edition: «Έρωτας στα χρόνια της χολέρας».

Αλλά δεν τα βλέπουμε αυτά, γι' αυτό δεν πάμε μπροστά σαν χώρα.

Πάντως, ένα θέμα που εμένα θα μου άρεσε πάρα πολύ να δω σε πανελλήνιες θα ήταν κάτι σαν την άποψη των παιδιών για την περίπτωση της Caster Semenya και το τι θα έπρεπε να κάνει η IAΑF, τελικά. Εγώ, μέχρι και να βγει η «πρωτόδικη» απόφαση της IAAF είχα τεράστια δυσκολία να κατασταλάξω με σιγουριά κάπου, γιατί είναι από τις περιπτώσεις που και οι δύο πλευρές έχουν επιχειρήματα να θέσουν στο τραπέζι.

Αναγνωρίζω, βέβαια, ότι ένα σχετικό κείμενο που θα έμπαινε μέσα στο διαγώνισμα ίσως να έκανε τη ζωή δύσκολη στην επιτροπή - στο στήσιμο, στα άλλα ερωτήματα κ.λπ.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Ενα γαματο θεμα θα ηταν η εμπορευματοποιηση του αθλητισμου αν συμφωνειτε ή οχι??Θα επρεπε να γραψεις για τις εκφανσεις αυτης της εμπορευματοποιησης οπως τα στημενα παιχνιδια,το στοιχημα,η ντοπα,η πολιτικοποιηση του ποδοσφαιρου!!Πραγματικα τρομερο θεμα θα ητανε
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
τηλεργασία/ τηλεκπαίδευση/ διαδίκτυο (οφέλη στην παιδεία, εισαγωγή ηλεκτρονικών μέσων στα σχολεία κτλ)
 

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Eθελοντισμός και αιμοδοσία - τρίτη ηλικία -παιδική εργασία

θεωρώ θα είναι κάτι άσχετο της επικαιρότητας
 

Θεοδώρα Αγγελάκη

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα Αγγελάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.

MaryLou

Νεοφερμένος

Η MaryLou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Δεν είπαμε να γράψουν τα παιδιά αν θα δώσουν αίμα σε ηλικιωμένους που νοσούν από covid-19. :P
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σήμερα άρχισαν οι Παγκύπριες (αντίστοιχες των Πανελληνίων στην Κύπρο) με το μάθημα της Έκθεσης-Λογοτεχνίας.

Έχει πέσει στις Πανελλήνιες αυτό το θέμα πριν λίγα χρόνια. Στο σύνδεσμο είναι τα θέματα.

 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Σήμερα άρχισαν οι Παγκύπριες (αντίστοιχες των Πανελληνίων στην Κύπρο) με το μάθημα της Έκθεσης-Λογοτεχνίας.

Έχει πέσει στις Πανελλήνιες αυτό το θέμα πριν λίγα χρόνια. Στο σύνδεσμο είναι τα θέματα.

πωωω νμζ θα κομπλαρω τοσο πολυ εκεινη τν ωρα και δν θα μου φτασει ο χρονος με τπτ αν τα θεματα μας μοιαζουν εστω και λιγο με αυτα :|
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τώρα που τα βλέπεις χωρίς να είσαι συγκεντρωμένη και λόγω των ημερών σου φαίνονται βουνό. Εκείνη την ώρα θα είναι διαφορετικά. :)
πωωω νμζ θα κομπλαρω τοσο πολυ εκεινη τν ωρα και δν θα μου φτασει ο χρονος με τπτ αν τα θεματα μας μοιαζουν εστω και λιγο με αυτα :|
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Σήμερα άρχισαν οι Παγκύπριες (αντίστοιχες των Πανελληνίων στην Κύπρο) με το μάθημα της Έκθεσης-Λογοτεχνίας.

Έχει πέσει στις Πανελλήνιες αυτό το θέμα πριν λίγα χρόνια. Στο σύνδεσμο είναι τα θέματα.

Τα θέματα τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα και πολύ στοχευμένα.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ίδια θεωρία με αυτή που μπήκε στη δική μας ύλη φέτος έχουν από αυτά που βλέπω στα θέματα. Μάλιστα δίνουν 30 μονάδες στη λογοτεχνία όπως ήταν και σε μας ο αρχικός σχεδιασμός του καλοκαιριού.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην Κύπρο η Έκθεση-Λογοτεχνία (Νέα Ελληνικά όπως λέγεται) εξετάζεται έτσι πάρα πολλά χρόνια. Έχουν διαφορές όμως με άλλα μαθήματα στον τρόπο εξέτασης π.χ. στα Λατινικά, οι υποψήφιοι μεταφράζουν και άγνωστο κείμενο σύντομο (3-4 γραμμές) από Ελληνικά σε Λατινικά και αντίστροφα.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Στην Κύπρο η Έκθεση-Λογοτεχνία (Νέα Ελληνικά όπως λέγεται) εξετάζεται έτσι πάρα πολλά χρόνια. Έχουν διαφορές όμως με άλλα μαθήματα στον τρόπο εξέτασης π.χ. στα Λατινικά, οι υποψήφιοι μεταφράζουν και άγνωστο κείμενο σύντομο (3-4 γραμμές) από Ελληνικά σε Λατινικά και αντίστροφα.
Αυτό φανερώνει πολλά για το επίπεδο των φοιτητών που εισάγονται στα Πανεπιστήμια της Κύπρου...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αυτό φανερώνει πολλά για το επίπεδο των φοιτητών που εισάγονται στα Πανεπιστήμια της Κύπρου...

Τα περσινά θέματα Λατινικών, επίσης δεν έχουν σε όλα τα μαθήματα 3 ώρες, π.χ. στα Λατινικά τους δίνουν 2 ώρες.

Δεν θεωρώ πως το επίπεδο των φοιτητών που «περνούν» στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, ΤΕΠΑΚ, στα δικά μας τα ΑΕΙ, είναι υψηλότερο από των παιδιών στην Ελλάδα. Βέβαια, αρκετοί έχουν πολύ καλές βαθμολογίες και είναι συχνό να συνεχίσουν σπουδές μεταπτυχιακού επιπέδου σε πολύ καλά πανεπιστήμια έξω. Επίσης, υπάρχουν πολλά άτομα που δεν ασχολούνται καν με τις εξετάσεις και πάνε απευθείας έξω γιατί αυτό έχουν ως στόχο.

Εδω δεν υπάρχουν συγκεκριμένα μαθήματα που πρέπει να δώσει ένας φοιτητής για να περάσει π.χ. Ψυχολογία. Είχα συμφοιτητές που έδωσαν Νέα Ελληνικά, Αρχαία, Πληροφορική, Αγγλικά, κάποιος άλλος Ν. Ελληνικά, Ιστορία, Εικαστικά, Αρχαία. κλπ. Αν έχει όμως σκοπό να δηλώσει και Ελλάδα, πρέπει να εξεταστεί στα Λατινικά, Ιστορία, Αρχαία, Ν. Ελληνικά υποχρεωτικά.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Αυτό φανερώνει πολλά για το επίπεδο των φοιτητών που εισάγονται στα Πανεπιστήμια της Κύπρου...


Στο πτυχιακο* των λατινικών σε μας πολλοι κύπριοι διεκδίκησαν και πέτυχαν να εξετάστουν στην υλη της τρίτης Λύκειου και οχι στην actual ύλη του πτυχιακου.
Πτυχιακα γενικά σε καθε κατεύθυνση, πλην της γλωσσολογίας, μονο η φιλολογία του ΑΠΘ έχει. Μετα συνηδητοποιησαν την δυσκολία και πλεον ειναι πολυ σπάνιο να δεις Κύπριο φοιτητή σε κατεύθυνση κλασσικων σπουδών .
Όμως και στον κορμό τα ιδια γινόταν(γίνονται), πήγαιναν επί πτυχιω κύπριοι φοιτητές και περνούσαν μονο με μετάφραση .Και γενικά απο τα πρωτα ετη σημειώνουν πανω στο γραπτό οτι ειναι κύπριοι ωστε να υπάρξει επιείκεια, με την άδεια των καθηγητών εννοείται.
Γενικα ολοι είχαν πολυ μεγάλη δυσκολία επειδή στο σχολείο μάθαιναν πολυ λιγότερα και δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν .Δεν φταίνε απαραίτητα γι αυτο τα παιδιά καθώς το πανεπιστημιο δεν αναλαμβάνει να καλύψει οποιαδήποτε κενα μπορεί να έχεις απο το σχολείο .
Και μιλάω ως ελληνοκυπρια.
Βέβαια μονο για τη φιλολογία ΑΠΘ μπορώ να μιλήσω , η οποία για πολλα χρόνια ηταν μια αξιολογη και πολλων απαιτήσεων σχολή .
Δεν νομίζω για πολλα χρόνια να συνεχίσει ο θεσμος του πτυχιακου γενικότερα αν κρίνουμε απο τις βάσεις..





*προφορικές εξετάσεις προκειμένου να παρεις πτυχιο με πολυ μεγάλη και οτι αυτο συνεπάγεται .Το κλασσικό έχει δυο πτυχιακα, των αρχαίων και των λατινικών.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top