Πηγές ιστορίας

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Σύνθεση είναι να γράφεις παράγραφο από το βιβλίο, μετά από την πηγή, μετά πάλι από το βιβλίο και πάει λέγοντας... Δεν μπορώ όμως να καταλάβω αν ας πούμε την μία παράγραφο της ιστορίας που αποτελεί απάντηση την γράφουμε ολόκληρη ή την "κόβουμε" σε κομμάτια για να γράψουμε και της πηγής?
η παραγραφοποίηση γίνεται ανάλογα με το περιεχόμενο και συχνά με το χρονικό πλαίσιο, όταν δηλαδή εγώ αναφέρω όλα τα θετικά αποτελέσματα του ΔΟΕ που διαθέτει το βιβλίο και "ράβω" κομμάτια με το ίδιο περιεχόμενο απο την πηγή, εάν η πηγή αναφέρει και αρνητικές πτυχές του ΔΟΕ, γράφω μια ξεχωριστή παράγραφο με τα αρνητικά.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
η παραγραφοποίηση γίνεται ανάλογα με το περιεχόμενο και συχνά με το χρονικό πλαίσιο, όταν δηλαδή εγώ αναφέρω όλα τα θετικά αποτελέσματα του ΔΟΕ που διαθέτει το βιβλίο και "ράβω" κομμάτια με το ίδιο περιεχόμενο απο την πηγή, εάν η πηγή αναφέρει και αρνητικές πτυχές του ΔΟΕ, γράφω μια ξεχωριστή παράγραφο με τα αρνητικά.
Και ένα άλλο που δεν μπορώ να πετύχω είναι να μάθω αυτολεξεί όλο το βιβλίο της ιστορίας... Δηλαδή αν δεν κοιτάξω λίγο μέσα δεν μου έρχεται η επόμενη πρόταση... Εσείς πώς τα θυμάστε όλα?
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Και ένα άλλο που δεν μπορώ να πετύχω είναι να μάθω αυτολεξεί όλο το βιβλίο της ιστορίας... Δηλαδή αν δεν κοιτάξω λίγο μέσα δεν μου έρχεται η επόμενη πρόταση... Εσείς πώς τα θυμάστε όλα?
Είμαι στην Β' Λυκείου και έχω αισίως τελείωσει την οικονομία... Πιστεύω πως η επανάληψη είναι η μόνη που μπορεί να σε βοηθήσει, μετά απο 1-2 βδομάδες και έγω αισθάνομαι πως αρχίζω να μην θυμάμαι αυτολεξεί όλες τις παραγράφους, αλλά έχω φροντίσει κάθε φορά που περνάω ενα συγκεκριμένα μέρος της ύλης, είτε είναι η πρώτη φορά που το μαθαίνω, είτε η τρίτη, να το τελειοποιώ.
 
Top