Περί στρατιωτικών σχολών

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να περιγράψει τη ζωή στο στρατό από σχετικό κοντινό του πρόσωπο;
Εννοώ πως είναι ας πούμε σε ΣΜΥ/Ευελπίδων, για γυναίκες κυρίως;
Θα διαλέγατε τη στρατιωτική ζωή;
Και, ξέρει κανείς, αν και που χρησιμεύουν πτυχία του τύπου proficiency, 2ης ξένης γλώσσας και ecdl?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ Eίναι SOS γιατί αν πάρω ως μάθημα επιλογής μαθηματικά και δώσω - στα οποία είμαι σκράπας, αλλά περναω στρατό - θα αφαιρεθούν μόρια και απ'το 1ο πεδίο (θεωρητική γαρ). Ενώ αν πάρω βιολογία, βγάζω βαθμάρες στο πρώτο πεδίο, αλλά ξεχνάω στρατό.
Κάποια γνώμη, κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jorgekarageo

Νεοφερμένος

Ο jorgekarageo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
για μενα μην πας στρατο,δεν ταιριαζει στις γυναικες ο στρατος,με ολο το σεβασμο και δεν το λεω ρατσιστικα,απλα δεν θα μ αρεσε προσωπικα μια γυναικα στο στρατο,αν εξαιρεσουμε καποια ΣΣΑΣ (ψυχολογια,ιατρικη,νοσηλευτικη κλπ) το ιδανικο επαγγελμα για μια γυναικα ειναι ο,τι εχει σχεση με παιδαγωγικα..τα οποια εχουν εξισου καλη αποκατασταση...γενικα η ζωη ενος αξιωματικου ειναι διαφορετικη...τεσπα...η γνωμη μου ειναι αυτη!καλη σου επιτυχια...φιλικα Γιωργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

didou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο didou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
αφου μπορεις να βγαλεις βαθμαρες στο πρωτο πεδιο γιατι δεν παιρνεις βιολογια να περασεις στρατολογικο ή ψυχολογων σσασ?τα συνδυαζει ολα...παντως αν θες πολυ τον στρατο αυτο να διαλέξεις,αν οχι και τοσο διαλεξε παιδαγωγικα,και στα δυο υπαρχει επαγγελματικη αποκατασταση,εξαρταται απο σενα,μακαρι να μπορεις να χτυπησεις βαθμους τυπου 19300 μορια και να περασεις στρατο και σαν αξιωματικος,θα ειναι το καλυτερο για σενα,και αν δεν βγαλεις τοσο μεγαλο βαθμο μετα συμπληρωνεις τα παιδαγωγικα στο μηχανογραφικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Δεν ξέρω για ΣΣΑΣ, γιατί θα δώσω τον καλύτερο μου εαυτό, αλλά ξεκινάω προσγειωμένη. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου πέσει ως άγνωστο στα αρχαία, ή ως θέμα στην έκθεση.
Από 'κει και πέρα, τα παιδαγωγικά είναι μια καλή λύση, αλλά όχι για 'μένα. Είναι ότι θα ήθελα ν' ασχοληθώ με κάτι, που εκτός απ' τις επαγγελματικές προοπτικές, θα μ' ενδιαφέρει.
Απλά ήθελα να έχω μια εικόνα για τις συγκεκριμένες σχολές, γιατί αφενός μου αρέσουν, αφετέρου ένας παραπάνω λόγος ότι από 1ο πεδίο, τι να πω.. σκοτεινός Μεσαίωνας το μέλλον. :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimisgor

Νεοφερμένος

Ο mimisgor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τα πτυχία ξένων γλωσσών χρησιμοποιούνται σε εκπαιδεύσεις-μεταθέσεις και τοποθετήσεις σε θέσεις του εξωτερικού, για φοιτηση σε σχολεία του εξωτερικού, συμμετοχή σε αντιπροσωπείες ξένων αποστολών και φυσικά για ειρηνευτικές αποστολές. Τώρα για το άν είναι εύκολο για μιά κοπέλα να διαλέξει το στρστό πιστεύω πως η σύζυγός μου το γνωρίζει καλύτερα από μένα!.. Από κεί και πέρα σε κανέναν επαγγελματικό χώρο, δέν είναι στρωμένος ο δρόμος με ροδοπέταλα για μιά γυναίκα. Ετσι και ο Στρατός (με ένα λόγο παραπάνω λόγω του αντικειμένου της δουλειάς.) Ομως οι γυναίκες πλέον είναι πολλές και εντάσσονται και αυτές κανονικά με τον υπόλοιπο κόσμο και ανταπεξέρχονται άψογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top