Περί μυωπίας, σκολίωσης και αναιμίας

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ισχυει αυτο, αλλα καλυτερα να περιμενεις κανα χρονο ακομα να σταθεροποιηθεις και μετα προχωρας σε συστηματικη εφαρμογη φακων. Τωρα ισως μονο περιστασιακα, ας πουμε οταν βγεις κλπ. Αυτα γενικα, ο,τι κι αν κανεις ομως ρωτα το γιατρο σου.
Παντα υπαρχει δυνατοτητα διορθωσης φακου με λειζερ, απλα αν η ανωμαλια ειναι μεγαλυτερη χρειαζεσαι μεγαλυτερη προετοιμασια, μεγαλυτερη (ενταξει, οχι πολυ) επεμβαση κι απ'ο,τι ξερω ανεβαινει και το κοστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FanIsHere

Νεοφερμένος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω μυωπία 0,75 και στα δύο, αλλά γυαλιά χρειάζομαι μόνο για το PC, την TV κλπ. Επίσης, σχολίωση έχω και γι' αυτό έχω πάρει μονόζυγο (που κάνει δουλειά και γυμναστική!!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Εγώ έχω μυωπία (αριστερό 6, δεξί 4) αλλά είναι σταθερή εδώ και 7 χρόνια. Φοράω εδώ και 2,5 χρόνια φακούς επαφής, τους οποίους ανανεώνω κάθε μήνα. Αλλά δυστυχώς έχω αναιμία (η κληρονομικότητα βλέπετε...) και συχνά κάνω εξετάσεις για έλεγχο αιματοκρίτη, σιδήρου και φερρυτίνης και μου χορηγείται κατά καιρούς σίδηρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ πριν κάτι μήνες που έκανα γενικές εξετάσεις αίματος είχα μια ελαφριά υπερσιδηραιμία (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτός ο όρος :P). Μιλάμε για 2% πάνω απο το όριο όμως, κανένα απολύτως πρόβλημα είπε ο γιατρός.
Μπορώ να σου δανείσω λίγο σίδηρο αν θες πάντως, μου περισσεύει :D .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Εγώ πριν κάτι μήνες που έκανα γενικές εξετάσεις αίματος είχα μια ελαφριά υπερσιδηραιμία (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτός ο όρος :P). Μιλάμε για 2% πάνω απο το όριο όμως, κανένα απολύτως πρόβλημα είπε ο γιατρός.
Μπορώ να σου δανείσω λίγο σίδηρο αν θες πάντως, μου περισσεύει :D .

Χεχε σ' ευχαριστώ να 'σαι καλά!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FanIsHere

Νεοφερμένος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Σήμερα μας είπε ο καθηγητής μας της Φυσικής κατεύθυνσης, ότι βγήκαν στην αγορά κάποιοι νέοι διαφανές κηδεμόνες, που ούτε καν φαίνονται.

Οπότε σήμερα, εκτός αυτού, έμαθα και τι είναι οι κηδεμόνες. :P

Για όσους δεν γνωρίζουν...
hxxp://www.cretamedica.gr/products/orthoseis_kormou.php
(Αντικαθαστήστε το hxxp με http. ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ πριν κάτι μήνες που έκανα γενικές εξετάσεις αίματος είχα μια ελαφριά υπερσιδηραιμία (δεν ξέρω αν υπάρχει αυτός ο όρος :P). Μιλάμε για 2% πάνω απο το όριο όμως, κανένα απολύτως πρόβλημα είπε ο γιατρός.
Μπορώ να σου δανείσω λίγο σίδηρο αν θες πάντως, μου περισσεύει :D .

Δίνεις στις ξένες και δε δίνεις σε μένα :'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν ήξερα οτι χρειάζεσαι :'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ήξερα οτι χρειάζεσαι :'(:'(:'(:'(:'(:'(


αφού έχω 36 αιματοκρίτη και άδειες αποθήκες σιδήρου, γιατί φοράω 123123 ρούχα όταν βγαίνω;; :P:'(:'(:'(:'(:'(:'( (23 δεν είναι τυχαίο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Εγώ πέρα από αυτά ζαλίζομαι κιόλας κάποιες φορές.... :'( :'( :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Εγώ πέρα από αυτά ζαλίζομαι κιόλας κάποιες φορές.... :'( :'( :'(


Και εγώ..Δεν ξέρω όμως γιατί..Συνήθως όταν είμαι σχολείο και είμαι αλλού και όταν σηκώνομαι απότομα όταν είμαι στον καναπέ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε ντάξει αυτό το παθαίνω κι εγώ καμιά φορά, φυσιολογικό είναι. Εκτός αν το παθαίνεις συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Συνέχεια.... :'( Είναι ένα από αυτά που συνήθως έχει κάποιος με έλλειψη σιδήρου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Συνέχεια το παθαίνω και γώ και με ανησυχεί!

Υ.Γ Εσύ είσαι και 25...Εγώ που είμαι 17??Μες στο άνθος της ηλικίας μου!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
"Εκεί που ήσουν ήμουνα και εδώ που είμαι θα 'ρθείς..."

Κι εγώ κοριτσάκι είμαι.... :P:P:P:P:P Περιττό να σου πω πως γνωρίζω άτομα στην ηλικία σου που σέρνονται.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Εγώ έχω σκολίωση, όμως σιγά-σιγά φτιάχνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
MΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ! :nono:

Οι φακοί επαφής αλλοιώνουν τα μάτια και όταν θα μεγαλώσεις λίγο, δε θα μπορείς να κάνεις λέιζερ για να θεραπεύσεις τη μυωπία και θα μείνεις μια ζωή με φακούς επαφής!


ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ, ΕΓΙΝΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΩΡΑ. Αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

On a sidenote, ρε παίδες μην πηγαίνετε κάθε 3 και λίγο για εξετάσεις, λογικό είναι σας βρίσκουν κάτι λίγο στραβό, λίγο έτσι και να αισθάνεστε αρρωστιάρηδες μετά. Δεν υπάρχει λόγος για κινδυνολογίες και τέτοια, το 99% είναι πράγματα τα οποία αν δεν σας τα είχανε πει δεν θα τα παρατηρούσατε ποτέ ούτε θα σας επηρέαζαν καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Yψος 1,70

Μυωπια 2,50 στο δεξι και 2,75 στο αριστερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Έχει σχέση το ύψος με τη μυωπία?
Αν ναι, εγώ είμαι 1.60, κινδυνεύω?
Δεν αντέχω ούτε τα γυαλιά ηλίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top