Παραίτηση από Δημόσιο - υπάρχει ποινή;

theodle

Νεοφερμένος

Ο theodle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Γνωρίζετε αν κάποιος παραιτηθεί από μια μόνιμη θέση του Δημοσίου, αν έχει κάποια ποινή?
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Γνωρίζετε αν κάποιος παραιτηθεί από μια μόνιμη θέση του Δημοσίου, αν έχει κάποια ποινή?
Καμία απολύτως, εάν για κάποιο λόγο δεν έχεις υποχρέωση ορισμένης παραμονής (π.χ. σσας)

*Γενικό: Εάν είχες κώλυμα 5ετίας για κατάληψη άλλης θέσης, αυτό αίρεται, καθώς παύεις να είσαι τακτικός υπάλληλος.

**Εάν είσαι διορισμένος γιατρός στο ΕΣΥ και παραιτηθείς τα 2 πρώτα χρόνια, νομίζω για ένα διάστημα δεν μπορούσες να συμμετέχεις σε πλήρωση άλλης θέσης/επικουρικός.

Εάν δεν υπάρχει δηλαδή κάποιο ορισμένο εξειδικευμένο κώλυμα, προχωράς άφοβα.
 

theodle

Νεοφερμένος

Ο theodle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γενικό: Εάν είχες κώλυμα 5ετίας για κατάληψη άλλης θέσης, αυτό αίρεται, καθώς παύεις να είσαι τακτικός υπάλληλος.
Αρχικά σ ευχαριστώ για την απαντηση σου και καλημέρα.

Η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψες σε αυτό το κομμάτι.

Ας πούμε ότι εγώ διορίστηκα και αποδέχτηκα το διορισμό μου, σε μια δημόσια υπηρεσία . Δεν είμαι γιατρός. Πχ διοριστηκα στην ΑΑΔΕ . Και θέλω να παραιτηθώ. Αν παραιτηθώ, έχω κάποια ποινή να μη μπορώ να συμμετάσχω για 5 έτη σε άλλες προκηρυξεις του Δημοσίου?
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να παραιτηθείς, για να συμμετάσχεις σε άλλες προκηρύξεις, εκτός αν έχεις ήδη πετύχει και θα σου κάνουν διορισμό, οπότε τσεκάρεις με την εκάστοτε Υπηρεσία.

Διαφορετικά, μπορείς να αιτηθείς μέχρι 5 χρόνια άδεια άνευ αποδοχών, για άσκηση ιδιωτικού έργου (δηλαδή, φεύγεις από την οργανική σου θέση, η οποία δεν χάνεται, και προσλαμβάνεσαι στον ιδιωτικό τομέα, χωρίς κώλυμα, τσέκαρε με Τμήμα Προσωπικού τη διαδικασία). Τα 5 έτη είναι το maximum, μπορείς να αιτηθείς όσα θες (μέχρι 5) και μετά να ξανααιτηθείς αν χρειάζεσαι και άλλο χρόνο.
Επίσης, υπάρχει και η κινητικότητα, κάθε χρόνο βγαίνουν οι ανάγκες σε θέσεις σε διάφορες υπηρεσίες (ή τοπική αυτοδιοίκηση) και μπορείς να αιτηθείς να μετακινηθείς σε άλλη υπηρεσία (υπάρχουν περιορισμοί ανάλογα με την ειδικότητα, κτλ.).
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Αρχικά σ ευχαριστώ για την απαντηση σου και καλημέρα.

Η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψες σε αυτό το κομμάτι.

Ας πούμε ότι εγώ διορίστηκα και αποδέχτηκα το διορισμό μου, σε μια δημόσια υπηρεσία . Δεν είμαι γιατρός. Πχ διοριστηκα στην ΑΑΔΕ . Και θέλω να παραιτηθώ. Αν παραιτηθώ, έχω κάποια ποινή να μη μπορώ να συμμετάσχω για 5 έτη σε άλλες προκηρυξεις του Δημοσίου?
Καλημέρα!

Αρχικά όχι, δεν έχεις ποινή, ολα καλα*. Αντίθετα κιόλας, εάν είχες «κώλυμα 5ετιας» απελευθερώνεσαι ωστε να μπορείς αβίαστα να συμμετάσχεις και σε άλλες προκηρύξεις, για θετικό το είπα.

*Εκτος οπως ανέφερα εάν συντρέχει κάποιος ειδικός όπως είπα λόγος Π.χ στρατιωτικός/σωματα ασφαλείας και υποχρέωση παραμονής στην υπηρεσία για κάποιο διάστημα.
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Διαφορετικά, μπορείς να αιτηθείς μέχρι 5 χρόνια άδεια άνευ αποδοχών, για άσκηση ιδιωτικού έργου (δηλαδή, φεύγεις από την οργανική σου θέση, η οποία δεν χάνεται, και προσλαμβάνεσαι στον ιδιωτικό τομέα, χωρίς κώλυμα, τσέκαρε με Τμήμα Προσωπικού τη διαδικασία). Τα 5 έτη είναι το maximum, μπορείς να αιτηθείς όσα θες (μέχρι 5) και μετά να ξανααιτηθείς αν χρειάζεσαι και άλλο χρόνο.
Αυτό ακριβώς είναι η βέλτιστη στρατηγική για μια ομαλή αποχώρηση από το δημόσιο.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς είναι η βέλτιστη στρατηγική για μια ομαλή αποχώρηση από το δημόσιο.
Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Τετοιες άδειες περνούν από υπηρεσιακό, και εάν είστε λιγοστοί στην υπηρεσια/ειδικοτητα, σιγά μην συμφωνήσουν να σου δώσουν διπλή αδεια (άνευ αποδοχών + ιδιωτικού έργου) και να πέσει σε αυτούς όλη η δουλειά…
 

V@Per

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο V@Per αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Τετοιες άδειες περνούν από υπηρεσιακό, και εάν είστε λιγοστοί στην υπηρεσια/ειδικοτητα, σιγά μην συμφωνήσουν να σου δώσουν διπλή αδεια (άνευ αποδοχών + ιδιωτικού έργου) και να πέσει σε αυτούς όλη η δουλειά…
Κάτσε λίγο μιλάμε σοβαρά ότι για να δουλέψεις σε άλλη δουλειά πρέπει να το δηλώσεις? Εφόσον δεν έχεις εισόδημα από αυτό το επάγγελμα (το λέει και το "άνευ αποδοχών") γιατί είσαι υποχρεωμένος να ζητήσεις να σου δώσουν άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου?

Το γνωρίζω ότι περνούν από υπηρεσιακό. Στην τελική δεν μπορείς να πεις μια μαλακία πχ κάτι τύπου έχω κατάθλιψη και απλά πας σε άλλη δουλειά δοκιμάζεις κι αν σου κάτσει βαράς μια ωραία παραίτηση?
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Τετοιες άδειες περνούν από υπηρεσιακό
Ναι σωστά, συνήθως το έχεις συνεννοηθεί με άμεσο προϊστάμενο/διοίκηση, εννοείται ότι αν αυτοί έχουν αντίρρηση, ενδέχεται να μη σου το περάσει το υπηρεσιακό.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Κάτσε λίγο μιλάμε σοβαρά ότι για να δουλέψεις σε άλλη δουλειά πρέπει να το δηλώσεις? Εφόσον δεν έχεις εισόδημα από αυτό το επάγγελμα (το λέει και το "άνευ αποδοχών") γιατί είσαι υποχρεωμένος να ζητήσεις να σου δώσουν άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου?

Το γνωρίζω ότι περνούν από υπηρεσιακό. Στην τελική δεν μπορείς να πεις μια μαλακία πχ κάτι τύπου έχω κατάθλιψη και απλά πας σε άλλη δουλειά δοκιμάζεις κι αν σου κάτσει βαράς μια ωραία παραίτηση?
Έτσι είναι τα πράγματα…..

Χρειάζεσαι τέτοια άδεια (ιδιωτικού έργου) καθώς σύμφωνα με το υπαλληλικό κώδικα απαγορεύεται πολιτικός υπάλληλος να ασκεί ιδιωτικό έργο (ασυμβίβαστο, ανεξάρτητο κιόλας της σχέσης εργασίας -δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου- ).

Το οτι πήρε άδεια άνευ αποδοχών δεν σήμαινει ότι λύθηκε η υπαλληλική του σχέση (και άρα οι υποχρεώσεις προς το φορέα ή ασυμβίβαστα)!

Μπορείς φαντάζομαι να πάρεις μακροχρόνια αναρρωτική άνευ αποδοχών, αλλά εκεί πρέπει να περάσεις ειδική υγειονομική επιτροπή, δν είναι εύκολο, και στη χειρότερη τυπικά μπορούν μέχρι και να σε διώξουν για υπηρεσιακή ανεπάρκεια καθηκόντων.

Όλα εξαρτώνται από είδος φορέα, δικιάς σου θέσης, προϊσταμένων, επάρκεια προσωπικού, σχέσεις…

3528/2007 είναι όλα εκει!!!
 

theodle

Νεοφερμένος

Ο theodle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλημέρα!

Αρχικά όχι, δεν έχεις ποινή, ολα καλα*. Αντίθετα κιόλας, εάν είχες «κώλυμα 5ετιας» απελευθερώνεσαι ωστε να μπορείς αβίαστα να συμμετάσχεις και σε άλλες προκηρύξεις, για θετικό το είπα.

*Εκτος οπως ανέφερα εάν συντρέχει κάποιος ειδικός όπως είπα λόγος Π.χ στρατιωτικός/σωματα ασφαλείας και υποχρέωση παραμονής στην υπηρεσία για κάποιο διάστημα.
σ ευχαριστώ και πάλι για την απαντησή σου.

Άρα, αν εγώ διοριστώ στο δημόσιο, αποδεχτώ το διορισμό, ξεκινήσω να εργάζομαι και μετά από 2 μήνες, θέλω να παραιτηθώ, τότε μπορώ κανονικότατα να συμμετέχω σε μόνιμες προκηρύξεις του δημοσίου άλλων υπηρεσιών και δεν έχω κάποιο κώλυμα πενταετίας
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
σ ευχαριστώ και πάλι για την απαντησή σου.

Άρα, αν εγώ διοριστώ στο δημόσιο, αποδεχτώ το διορισμό, ξεκινήσω να εργάζομαι και μετά από 2 μήνες, θέλω να παραιτηθώ, τότε μπορώ κανονικότατα να συμμετέχω σε μόνιμες προκηρύξεις του δημοσίου άλλων υπηρεσιών και δεν έχω κάποιο κώλυμα πενταετίας
Πολύ σωστα, καλα κανείς και ρωτάς!

Έχοντας αυτά που είπαμε κατά νου, μια άλλη εξυπνη κίνηση για να αποφύγεις το κώλυμα 5ετιας είναι, μέχρι τη μέρα που θα διοριστείς στη θέση Α, να έχεις συμμετέχει σε έναν αριθμό προκηρύξεων που σε ενδιαφέρουν (έστω για τις θεσεις Β, Γ, Δ).

Αυτες τις Β Γ Δ τις αφήνεις και περιμένουν, κι εσυ αρχίζεις κανονικά δουλειά στη θέση Α.

Έτσι, αφού η αίτηση για τις προκηρύξεις ΒΓΔ είχε γίνει πριν το διορισμό σου, εάν πετύχεις σε κάποια από αυτές και την αποδεχτείς, δεν εμπίπτεις στο κώλυμα 5ετιας, αλλά υπάρχει το άλλο που λένε «αποδοχή νεας θεσης και αυτοδίκαιη παραίτηση».

Δλδ αποδέχεσαι κάποια από τις θεσεις στις οποίες πέτυχες ΒΓΔ (εάν θες φυσικά, δεν σε αναγκάζει κανείς) και αυτοδίκαια παραιτείσαι από την Α με αυτόν τον τρόπο.

Είναι αυτό που ο @skarecrow76 ανέφερε στο πρώτο του μήνυμα στην πρώτη παράγραφο. Είναι λίγο δύσκολοχωνευτα για όλους μας, διάβασε τα ξανά και ρίχνε μια μάτια στον Υπαλληλικό κώδικα και θα γίνουν πιο κατανοητά!!
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
κώλυμα 5ετιας
Επίσης, αυτό ισχύει μονο για τους μόνιμους ΔΥ, όχι για ΙΔΑΧ, ΙΔΟΧ, Ιδιωτικού Δικαίου δηλαδή.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Επίσης, αυτό ισχύει μονο για τους μόνιμους ΔΥ, όχι για ΙΔΑΧ, ΙΔΟΧ, Ιδιωτικού Δικαίου δηλαδή.
Κι εγω αυτή την εντύπωση είχα μέχρι τώρα (και ξέρω άτομα που το έκαναν).

Τώρα που εφαρμόζουν τα τελευταία χρόνια γραπτούς διαγωνισμούς αυτή η διευκόλυνση παίζει να άλλαξε δυστυχώς….

Ν. 4765/21 αρ. 17
2. Τακτικοί υπάλληλοι των φορέων της παρ. 1 του άρθρου 2 έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων των φορέων αυτών, μετά από την παρέλευση πενταετίας από την ημερομηνία διορισμού ή πρόσληψής τους, με εξαίρεση τη συμμετοχή σε διαδικασία πλήρωσης θέσεων κατηγορίας ανώτερης αυτής του διορισμού ή της πρόσληψής τους.

Καθώς τακτικοί υπάλληλοι = δημοσίου δικαίου + ιδαχ….

Δεν μας απάντησε ακόμη το ασεπ, μάλλον κι αυτοί το ψάχνουν, σε αυτό το συμπέρασμα καταλήξαμε (με την πρέπουσα επιφύλαξη…)
 
Top