Παρέλαση - Διακρίσεις

cJay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους τους συμμαθητές!

Σήμερα, έφτασε στα αυτιά μου κάτι πολύ τραγικό (κατά την ταπεινή μου άποψη) και εφόσον το εξακρίβωσα από έγκυρες πηγές, απευθύνομαι σε σας και σας παρακαλώ θα ήθελα την άποψη σας επί του θέματος και πιο συγκεκριμένα χρειάζομαι μία σίγουρη απάντηση....

Μπαίνω στο θέμα χωρίς πολλά πολλά. Η αδερφή μου η οποία πηγαίνει 1η γυμνασίου μου ανέφερε το εξής περιστατικό! Σήμερα, λοιπόν, ετοιμαζόταν όλο το γυμνάσιο να κάνει βήμα για την παρέλαση της 25ης. Ο διευθυντής, ο οποίος, φέτος ήρθε στο γυμνάσιο της περιοχής μου "αποφάσισε" να αποβάλλει απο την παρέλαση όσα παιδιά είναι εύσωμα, κοντά ή είναι σκουρόχρωμα ή δεν έχουν σωστο/καλό βηματισμό (μέσα στα παιδιά αυτά είναι και η αδερφή μου)...Χωρίς να θέλω να ακούσω περισσότερα από την αδερφή μου, επικοινώνησα με τον πρόεδρο του 15μελούς, τον οποίο τυχαίνει να γνωρίζω, για να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα της αδερφής μου! Αυτο που άκουσα? 50 παιδιά απεβλήθησαν λόγω των παραπάνω "δικαιολογιών"...Ενημέρωσα τους δικούς μου...κ οι ίδιοι επικοινώνησαν με άλλους εξοργισμένους γονείς για αυτό το συμβάν, και αποφάσισαν αύριο να πάνε στο γυμνάσιο και να "μιλήσουν" με τον νέο εξυπνάκια γυμνασιάρχη θέλοντας να πάρουν μια σοβαρή απάντηση!

Να επισημάνω ότι ο αριθμός μαθητών του γυμνασίου είναι 120 μαθητές περίπου άρα δεν υπάρχει ούτε μεγάλος αριθμός μαθητών και σε συνδιασμό το ότι ζω σε επαρχία με μικρό αριθμό σχολείων δεν μπορώ να δικαιολογήσω αυτή του την ενέργεια!

Θα ήθελα λοιπόν απο εσάς, να μου πείτε την γνώμη σας πάνω στο θέμα! Και το πιο σημαντικό, να μου δώσετε μια ξεκάθαρη απάντηση για το αν υπάρχει σχετική νομοθεσία ή οτιδηποτε προκύρηξη που να απαγορεύει ή να δίνει την αρμοδιότητα σε οποιονδήποτε καθηγητή/διευθυντή να κάνει τέτοιου είδους διακρίσεις! Επειδή μου αρέσει να μιλάω πάντα με επιχειρήματα, και κατά πάσα πιθανότητα θα πάω και εγώ αύριο να δω τι θα πει στους γονείς, θα ήθελα αρκετά καλά επιχειρήματα (όπως το ότι δεν υπάρχει νομοθεσία που να δίνει σε αυτόν αυτό το δικαίωμα κλπ) για να μπουν επιτέλους τα πράγματα στην θέση τους!

Ευχαριστώ που κάνατε τον κόπο να διαβάσετε το μήνυμα μου! Περιμένω απαντήσεις! Σας ευχαριστώ

Χρήστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη νομοθεσία για αυτό(αν και νομίζω ότι όλοι μπορούν να συμμετέχουν στην παρέλαση). Αυτό για τον βηματισμό ίσως στηρίζεται κάπου αλλά όσο για το ύψος δνε νομίζω ότι παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα για το αν υπάρχει ανάλογη νομοθεσία...
Ωστόσο δεν μπορεί να αποτελεί κριτήριο συμμετοχής το ύψος,το χρώμα δέρματος,η εθνικότητα,κτλπ...Είναι ανόητο αυτό...
Ψάξε στο google περι Νομοθεσία Σχολικών Παρελάσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία για τέτοια πράγματα γιατί πολύ απλά οι ενέργειες αυτές απορρίπτονται από την Οικουμενική Διακήρυξη των Ανθρωπίνων δικαιωμάτων που υιοθετείται σαν βάση μέρους των περισσότερων δυτικών Συνταγμάτων του κόσμου, μεταξύ των οποίων και το Ελληνικό.


Οικουμενική Διακήρυξη Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

Article 1


All human beings are born free and equal in dignity and rights. They are endowed with reason and conscience and should act towards one another in a spirit of brotherhood.
Article 2

Everyone is entitled to all the rights and freedoms set forth in this Declaration, without distinction of any kind, such as race, colour, sex, language, religion, political or other opinion, national or social origin, property, birth or other status.
Furthermore, no distinction shall be made on the basis of the political, jurisdictional or international status of the country or territory to which a person belongs, whether it be independent, trust, non-self-governing or under any other limitation of sovereignty.


Article 6

Everyone has the right to recognition everywhere as a person before the law.
Article 7

All are equal before the law and are entitled without any discrimination to equal protection of the law. All are entitled to equal protection against any discrimination in violation of this Declaration and against any incitement to such discrimination.




Από αυτά γίνεται κατανοητό οτι δεν τίθεται θέμα διάκρισης με τέτοια κριτήρια και οτι ο Διευθυντής παραβιάζει τα άρθρα 6,7 που μιλούν για ισονομία, αφού ο ελληνικός νόμος περί του θέματος προβλέπει γενική συμμετοχή στην παρέλαση.


Σύμβαση για τα δικαιώματα του παιδιού
Άρθρο 2
1. Τα Συμβαλλόμενα Κράτη υποχρεούνται να σέβονται τα δικαιώματα, που αναφέρονται στην παρούσα Σύμβαση και να τα εγγυώνται σε κάθε παιδί που υπάγεται στη δικαιοδοσία τους, χωρίς καμία διάκριση φυλής, χρώματος, φύλου, γλώσσας, θρησκείας, πολιτικών ή άλλων πεποιθήσεων του παιδιού ή των γονέων του ή των νόμιμων εκπροσώπων του ή της εθνικής, εθνικιστικής ή κοινωνικής καταγωγής τους, της περιουσιακής τους κατάστασης, της ανικανότητάς τους, της γέννησής τους ή οποιασδήποτε άλλης κατάστασης. 2. Τα Συμβαλλόμενα Κράτη παίρνουν όλα τα κατάλληλα μέτρα ώστε να προστατεύεται αποτελεσματικά το παιδί έναντι κάθε μορφής διάκρισης ή κύρωσης, βασισμένης στη νομική κατάσταση, στις δραστηριότητες, στις εκφρασμένες απόψεις ή στις πεποιθήσεις των γονέων του, των νόμιμων εκπροσώπων του ή των μελών της οικογένειάς του.

Συνταγμα της Ελληνικής Δημοκρατίας
Αρθρο 4 - (Ισότητα των Ελλήνων)
1. Oι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.
2. Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.


Θέλει κι άλλα για τη μούρη του ο γελοίος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cJay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις έως τώρα απαντήσεις!!!
Miv σε ευχαριστώ για την ακριβής απάντηση σου! Θα του εκθέσω αυτά τα κείμενα αν χρειαστεί και θα σας ενημερώσω για το τι έγινε!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Ειλικρινά, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! Ανήκουστο!! Εξυπακούεται πως δεν υπάρχει καμία νομοθεσία που να δίνει τη δυνατότητα στον οποιοδήποτε διευθυντή να κάνει κάτι παρόμοιο!! Και όπως είπε και παραπάνω ο miv, ο κύριος αυτός καταπατά βασικά ανθρώπινα δικαιώματα! Έχω μεγάλη περιέργεια να δώ με τί επιχείρημα θα προσπαθήσει να σας αντικρούσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε, προφανώς θα εκθέσει ως επιχείρημα την "ομοιομορφία" και την "τάξη". Είναι μάλλον από τους...φιλήσυχους πολίτες με βαθύ αίσθημα τάξης και ηθικής, ε; Τι φτύσιμο θέλουν ορισμένοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Τι άλλο θα ακούσουμε πια? Σε λίγο θα μας πουν ότι θα κάνουν σχολείο για τους ψιλούς/ες, ξανθούς/ες, γαλανομάτες, με άριστο βηματισμό και καλογυμνασμένο σώμα και άλλο για τους άλλους απλούς θνητούς για να υπάρχει ομοιογένεια...!!! ΕΛΕΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cJay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Με αυτά τα επιχειρήματα που ανέφερε ο Miv θα προσπαθήσει να μας αντικρούσει!!
Άμα δεν βάλει μυαλό....εκτός του ότι η αδερφή μου θα κάνει παρέλαση θέλει ο διευθυντής δεν θέλει....θα το πάω παραπέρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγκύκλιος Γ4/150/24-02-2000 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
«Ορίζουμε τον τρόπο σύνθεσης των τμημάτων της σπουδάζουσας και μαθητιώσας νεολαία κατά τις παρελάσεις στις Εθνικές επετείους και τον τρόπο επιλογής σημαιοφόρου και παραστατών στα σχολεία της Β/θμιας Εκπ/σης ως εξής: (…)
β) Οι μαθητές ή σπουδαστές που θα μετέχουν στα τμήματα της παρέλασης θα επιλέγονται από τους οικείους καθηγητές Φυσικής Αγωγής από εκείνους τους μαθητές που έχουν άρτια εμφάνιση, παράστημα και ήθος.
γ) (…)Κάθε σχολείο συμμετέχει με δύο τμήματα (αγόρια - κορίτσια) όπου τα σχολεία στο Δήμο ή στην πόλη είναι περισσότερα από δέκα και από δύο (2) μέχρι τέσσερα (4) τμήματα (2 αγόρια - 2 κορίτσια) όταν τα σχολεία είναι λιγότερα.
δ) Τα σχολεία Ιδιωτικής και Δημόσιας Β/θμιας Εκπ/σης συμμετέχουν υποχρεωτικά στις παρελάσεις με το σύμβολο του Ελληνικού Έθνους».
Αν δεν υποχωρήσει:
  1. Σύλλογος γονεών
  2. Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
  3. Μάκης
Κυνήγα το και μην αφήσεις τις καθηγητικές αυθαιρεσίες να περάσουν. Νισάφι πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, ο Μάκης είναι το τελευταίο οχυρό. Πριν από αυτόν καταφεύγουμε στον Παυλόπουλο στο κεντρικό ή στον Παπαδάκη στο "Καλημέρα Ελλάδα"! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μα συγνώμη, το 'β' απο αυτό που παραθέτεις Γιώργο δεν δικαιολογεί αυτό που κάνει ο συγκεκριμένος καθηγητής; Ή δεν διαβάζω σωστά κάτι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cJay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Αυτό έχω σκοπό να κάνω Γιώργο!! Έχει κάνει πολλά...αλλά έπειτα από αυτό έχω αγανακτήσει ακόμα και αν δεν πάω στο γυμνάσιο πια! Απαιτεί από τις μαθήτριες να φοράνε φούστες κάτω από το γόνατο κ μπλούζες που να μην φαίνονται οι κοιλιές....δεν διαφωνώ με αυτό! Αλλά πως να το επιβάλλει? Από τη στιγμή που είναι ιδιοκτήτες κολόμπαρων?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και τα υπόλοιπα όργανα, αν ιδίως μιλάμε για επαρχία είναι σίγουρο οτι θα τον καλύψουν. Έτσι δεν κάλυψαν και την Αμάρυνθο στην ίδια περιοχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cJay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Είμαι δίπλα στην Αμάρυνθο.....χθες μιας και το ανέφερες μιλάγα με έναν εκ τους "δράστες" του βιασμού που τυχαίνει να είμασταν συμμαθητές...όλοι εδώ εμείς ξέραμε-ξέρουμε οτι δεν ήταν βιασμός...αλλά τα κάλυψαν!! ΜΜΕ, υπουργεία κλπ κλπ κλπ τι να πω πια...εχουμε φτάσει στον πάτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μα συγνώμη, το 'β' απο αυτό που παραθέτεις Γιώργο δεν δικαιολογεί αυτό που κάνει ο συγκεκριμένος καθηγητής; Ή δεν διαβάζω σωστά κάτι; :P
Το "σκουρόχρωμα" (επί παραδείγματι) δεν νομίζω ότι εμπίπτει. :P



Άλλωστε αν πάει στα κανάλια θα βρει στάνταρ το δίκιο του. Να πας, θα γίνει ρόμπα, άσε που τα πρωινάδικα ψοφάνε για κάτι τέτοια! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το "σκουρόχρωμα" ναι, για όλα τα άλλα όμως είναι καλυμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cJay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Παιδιά το θέμα είναι να λήξη εδώ και τα παιδιά να κάνουν παρέλαση ΟΛΟΙ! τελικά Γιώργο το [β] ισχύει? γτ αν ισχύει τότε....επισήμως δεν μπορούμε να του κάνουμε τίποτα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδιά το θέμα είναι να λήξη εδώ και τα παιδιά να κάνουν παρέλαση ΟΛΟΙ! τελικά Γιώργο το [β] ισχύει? γτ αν ισχύει τότε....επισήμως δεν μπορούμε να του κάνουμε τίποτα :/
Άκου που σου λέω, αν το πας το θέμα στα κανάλια, και να ισχύει το β, οι καναλάρχες, ωσάν άλλοι ρομπέν των δασών στο βωμό της KGB (ή AGB?) θα πάρουν το μέρος του αδυνάτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
KGB ήταν άλλο πράγμα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top