Παράπονα για τις εξετάσεις Αγγλικών

Πολυξένη

Νεοφερμένος

Η Πολυξένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ πάντως πέρυσι που έδωσα CAE είχα πρόβλημα στο Listening. Καθόμουν μπροστά- μπροστά σε μια μεγάλη σχολική αίθουσα, η οποία είχε αντίλαλο και δυστυχώς δεν άκουγα πολύ καλά... Όταν έδωσα Lower είχαμε μεν ακουστικά, αλλά λειτουργούσαν με υπέρυθρες και έπρεπε να παραμείνουμε ακίνητοι για πολλή ώρα και όποτε κουνιόμασταν χανόταν το σήμα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
πολυξένη ποια εξεταστική περίοδο έδωσες FCE και που;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
αν και γινεται ολο και πιο απαιτητικο, σε γενικες γραμμες ειναι βατο.

Κατά τη γνώμη ναι είναι όντως βατό αλλά πρέπει να είσαι ώριμος για να ανταπεξέλθεις! Π.χ δε γίνεται να ζήτας πολύ χρόνο καθώς δεν υπάρχει.. Στο Writing Part είναι πραγματικά απίστευτα πιεστικές οι συνθήκες διότι δε σου δίνεται το χρ.περιθώριο να σκέφτεσαι..Παρόλα αυτά το GVR είναι απλό, δεν ζητάνε τίποτα το εξεζητημένο...αλλά πάλι ο χρόνος..Στο Listening τα πράγματα δεν είναι εύκολα..μπορεί δλδ να το πήρα με HP αλλά ήταν πολύ απαιτητικό....και μην ξεγελιόσαστε και το 1 μέρος με τις εικόνες έχει παγίδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γιατι ας ειμαστε ρεαλιστες αλλα ολες οι εξετασεις γλωσσομαθειας ειναι στο επιπεδο που θα σου ζητηθουν.
Ειτε ειναι Β2 ειτε είναι Γ2.Απλα το φορματ ειναι αυτο που διευκολυνει ή οχι τον υποψηφιο.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη ναι είναι όντως βατό αλλά πρέπει να είσαι ώριμος για να ανταπεξέλθεις! Π.χ δε γίνεται να ζήτας πολύ χρόνο καθώς δεν υπάρχει.. Στο Writing Part είναι πραγματικά απίστευτα πιεστικές οι συνθήκες διότι δε σου δίνεται το χρ.περιθώριο να σκέφτεσαι..Παρόλα αυτά το GVR είναι απλό, δεν ζητάνε τίποτα το εξεζητημένο...αλλά πάλι ο χρόνος..Στο Listening τα πράγματα δεν είναι εύκολα..μπορεί δλδ να το πήρα με HP αλλά ήταν πολύ απαιτητικό....και μην ξεγελιόσαστε και το 1 μέρος με τις εικόνες έχει παγίδες..
φυσικα εχεις δικιο σε αυτο που λες! αλλα προσεξε λιγο: Αν προσεξεις, σχεδοον ολοι οι εκδοτικοι οικοι εχουν περισσοτερα papers στα βιβλια τους απο ο,τι σε καποια αλλη εξεταση. Αυτο σημαινει περισσοτερη προετοιμασια. Επισης, για αυτο υπαρχουν (και κανουμε) τα one-year-courses απο τα φροντ. αγγλικων. Ο καθε υποψηφιος εκει ενα χρονο καιρο να συνηθισει και να μπορει να ανταπεξερχεται στο φορματ του μισιγκαν. Δηλαδη οταν καποιος ειναι στην αιθουσα και δινει εξετασεις, δεν του ειναι αγνωστο το οτι δεν εχει πολυ χρονο στη διαθεση του. Μια ολοκληρη ακαδημα'ι'κη χρονια προετοιμαζεται, λογικα θα εχει συνηθισει....:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
φυσικα εχεις δικιο σε αυτο που λες! αλλα προσεξε λιγο: Αν προσεξεις, σχεδοον ολοι οι εκδοτικοι οικοι εχουν περισσοτερα papers στα βιβλια τους απο ο,τι σε καποια αλλη εξεταση. Αυτο σημαινει περισσοτερη προετοιμασια. Επισης, για αυτο υπαρχουν (και κανουμε) τα one-year-courses απο τα φροντ. αγγλικων. Ο καθε υποψηφιος εκει ενα χρονο καιρο να συνηθισει και να μπορει να ανταπεξερχεται στο φορματ του μισιγκαν. Δηλαδη οταν καποιος ειναι στην αιθουσα και δινει εξετασεις, δεν του ειναι αγνωστο το οτι δεν εχει πολυ χρονο στη διαθεση του. Μια ολοκληρη ακαδημα'ι'κη χρονια προετοιμαζεται, λογικα θα εχει συνηθισει....:);)

Πάντως , εγώ που έκανα ιδιαίτερα δεν είχα συνηθίσει το γενικότερο κλίμα..πολύ ψυχρό στο ECCE.
Eπίσης στο FCE μας μιλούσαν ελληνικά ενώ στο ECCE μόνο αγγλικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πάντως , εγώ που έκανα ιδιαίτερα δεν είχα συνηθίσει το γενικότερο κλίμα..πολύ ψυχρό στο ECCE.
Eπίσης στο FCE μας μιλούσαν ελληνικά ενώ στο ECCE μόνο αγγλικά..

Εμάς μονο που δεν μας εδειρε η εξεταστρια του Michigan τη πρωτη φορά.Μπορω να πω πως ητανε πολυ αγχωδεις.
Τη δευτερη εεεε ενταξει ητανε.Ψυχρη και αυτη αλλα πετουσε που και που κανα γελακι.Και φυσικα στο τελος ειπε και ενα Goodbye.Στο Cambridge ηταν ολοι τους πολυ φιλικοι,χαμογελουσαμ,ετοιμοι να αντιμετωπισουν το οποιοδηποτε προβλημα κλπ.
Φετος να δουμε τι θα γινει.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εμενα στο Μισιγκαν ECCE ο σουπερβαιζορ ητανε νορμαλ, στο προφ ητανε παααρα πολυ καλη (τη λατρεψαμε) ενω στο λοουερ ημασταν 600 ατομα στην ιδια αιθουσα και μας εξηγουσε 1 ατομο στην αρχη της αιθουσας που δεν ειχε ΚΑΝ μικροφωνο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
πάντως εγώ τα σιγανά ποταμάκια φοβάμαι..Στο FCE που με εξέταζαν στο speaking κάτι παππούδες(δλδ η 'γιαγιά' με εξέταζε και ο παππούς ήταν αυτός που καθόταν πίσω και έβαζε και τα δικά του marks) μου έβαλαν Borderline...........έλεος! και τα θέματα τα ήξερα!σίγουρα θα με περνάτε για βλάκα...και τα είχα διαβάσει! (ας όψονται οι γνωριμίες..) ενώ στο ECCE με εξέταζε μια πολύ ψιλομήτα και μου έβαλε High Pass! ( και δν ήξερα τα θέματα!)
ΕΕΕ...δεν έχουν το θεό τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
πάντως εγώ τα σιγανά ποταμάκια φοβάμαι..Στο FCE που με εξέταζαν στο speaking κάτι παππούδες(δλδ η 'γιαγιά' με εξέταζε και ο παππούς ήταν αυτός που καθόταν πίσω και έβαζε και τα δικά του marks) μου έβαλαν Borderline...........έλεος! και τα θέματα τα ήξερα!σίγουρα θα με περνάτε για βλάκα...και τα είχα διαβάσει! (ας όψονται οι γνωριμίες..) ενώ στο ECCE με εξέταζε μια πολύ ψιλομήτα και μου έβαλε High Pass! ( και δν ήξερα τα θέματα!)
ΕΕΕ...δεν έχουν το θεό τους!

Θιγεις πολυ σοβαρο θεμα σε σχεση με τη διαβλητοτητα των εξετάσεων.
Αν ισχυει κατι τετοιο ειχες πλεονεκτικη θεση σε σχεση με τους άλλους και ειναι άδικο.
Μπορεις να γινεις λιγο πιο specific?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
δεν χρειαζεται το παιδι να γινει πιο σπεσιφικ!!! και τα θεματα να ηξερε δεν προκειται να αλλαξει τωρα τιποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το οτι γινεται εμποριο θεματων απο τα closed centres ειναι κατι που μας απασχολει.
Εχει τεραστια σημασια αν καποιοι ξερουν απο πριν τα θεματα γιατι αυτο δειχνει πως υπαρχει ενα ψεγαδι στην αδιαβλητοτητα των εξετασεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
δεν ειναι δικη μας δουλεια γιατι μετα μπορει να βρει το παιδι τον μπελα του. τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Καταρχήν Χρήστο ευχαριστώ για την υποστήριξη.
Τώρα όσον αφορά το θέμα των περσινών θεμάτων του FCE απλώς έτυχε να πάρω τα πιο sos από έναν γνωστό μου ο οποίος μου έκανε κάποια μαθήματα γιατί έλειπε η καθηγήτρια μου. Δεν μπορώ να γνωρίζω κατά πόσο είναι αυτά που 100 τοις εκατό έπεσαν πέρσι. Για να γίνω ξεκάθαρος δεν ήταν από το B.C τα επίσημα! Ήταν τα πιο πιθανά να πέσουν! Και έτυχε να μου πέσει σχετικό θέμα στο Part 2( μόνο στο part 2). Και ρωτάω teol20 που είναι το παράπτωμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Να σου εξηγησω που ειναι.Τα θεματα οι εξεταστες αφου τα λαβουν λιγο πριν τις εξετασεις τα 'πουλουν' σε μεγαλα βιβλιοπωλεια και σε φροντιστηρια.Εγω νομιζα πως εγινε αυτο και με σενα.Για αυτο σου ειπα να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος.Δεν ηθελα να σε θιξω προσωπικα πιστεψε με. Αλλα το κυκλωμα ειναι οργανωμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λοιπόν η Ελληνοαμερικάνικη ένωση είναι επιχείρηση και προσπαθεί να βγάλει κέρδος. Με το να πουλάει τα θέματα σε φροντιστήρια ή σε βιβλιοπωλεία αποφέρουν στην επιχείρηση πολύ μεγάλα κέρδη. Όταν πήρα το πιστοποιητικό για να πάρω αντίγραφα για να τα χρησιμοποιήσω έπρεπε να πληρώσω για κάθε χαρτί που χρειαζόμουνα 12 euro. Στην ουσία αυτο΄που χρέωναν ήταν μια φωτοτυπία σε λεπτό χαρτονάκι και τίποτα άλλο.

Στο παρελθόν η ελληνοαμερικάνικη έχει κάνει και άλλά τέτοια (π.χ. διαφήμιζε ότι τα κέντρα ελευθέρα σπουδών της ήταν παραρτήματα αμερικής (πράγμα που αποδείχτηκε ψευδές). Πιστεύω το πιο αντικειμενικό πιστοποιητικό (και ταυτόχρονα το πιο φτηνό) είναι το κρατικό πιστοποιητιό γλωσσομάθειας.

Αυτό που είπε ο teol πιστεύω ότι είναι αλήθεια αλλά θα το ψάξω καλύτερα και αν μάθω τίποτα θα σας ενημερώσω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Καταρχήν Χρήστο ευχαριστώ για την υποστήριξη.
Τώρα όσον αφορά το θέμα των περσινών θεμάτων του FCE απλώς έτυχε να πάρω τα πιο sos από έναν γνωστό μου ο οποίος μου έκανε κάποια μαθήματα γιατί έλειπε η καθηγήτρια μου. Δεν μπορώ να γνωρίζω κατά πόσο είναι αυτά που 100 τοις εκατό έπεσαν πέρσι. Για να γίνω ξεκάθαρος δεν ήταν από το B.C τα επίσημα! Ήταν τα πιο πιθανά να πέσουν! Και έτυχε να μου πέσει σχετικό θέμα στο Part 2( μόνο στο part 2). Και ρωτάω teol20 που είναι το παράπτωμα;
Δεν κανει τιποτα Κωστα την αποψη μου ειπα...:) Απλα θελω να πω οτι δεν προκειται να βγαλουμε ακρη οποτε ας το αφησουμε καλυτερα... Α! επειδη αλλαξα κινητο πλιζζζ στειλε μου ενα ςμς γιατι εχασα ολα μου τα νουμερα του καταλογου...

Οσο για την ΕΑΕ, παρακαλω καποιος απο εκει ειτε να λαβει θεση εδω επι του θεματος, ειτε να με καλεσει για να μπορεσει να απαντησει μεσω εμου. Δεν πιστευω να γινεται κατι τετοιο απο την Ενωση, αλλα για να ειμαστε αντικειμενικοι, δεν βαζω το χερι μου στη φωτια... Περιμενω απαντηση απο την ΕΑΕ.

ΥΓ: ΚΩΣΤΑ περιμενω ΣΜΣ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Διαρροη θεματων προφορικων Μαιου 2008.
14/05/2008 στελνεται ενα φαξ με ολες τις ερωτησεις των προφορικων σε φροντιστηριο.
Υπαρχουν χειροπιαστες αποδειξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaki95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
έχω παράπονα απο τον χρπονο 80 λεπτά είναι πολύ λίγα για 100 ασκήσεις γραμματικης λεξιλογίου και κειμένων...δεν είχα πρόβλημα με τον χρονο στα δοκιμαστικα τεστ που καναμε αλλα την μερα των εξετασεων λιγο μ το αγχος που δεν ειχα συνειδητοποιησει οτι ειχα δεν προλαβα τισ 3 απαντησεισ στο τελοσ του τριτου κειμενου ουτε στην τυχη εκνευριστηκα παρααα πολυ και με εμενα και με τον χρονο και απογοητευτηκα παρα πολυ γιατι οσο και καλη να ειμαι στα αγγλικα τωρα θα περασω με πιο χαμηλο βαθμο απο αυτον που ηθελα..σκέφτομαι οτι εκανα λαθος που δεν εδωσα cambridge εχει πολυ περισσοτερη ωρα αλλα δεν ειναι πολλαπλης επιλογης οι ερωτησεισ οπως το μισιγκαν που μεχρι και στην τυχη αν καποιοσ δεν ειναι τοσο καλοσ μπορει να το παρει..ελεος και μετανιωσα πολυ και εχω αρκετα νευρα απο την μερα που δωσαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Στο ΚΠγ
το listening ήταν απαράδεκτο και στα αγγλικά και στα γαλλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top