Παράλληλη φοίτηση σε ΑΕΙ και ιδιωτική σχολή

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Ένας εισακτέος ΑΕΙ που δεν υπέβαλε παράλληλο μηχανογραφικό, μπορεί να κάνει την εγγραφή του/της και να αιτηθεί διακοπή σπουδών από το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, έπειτα να γραφτεί σε Δ.ΙΕΚ ακολουθώντας την προκαθορισμένη διαδικασία και να συνεχίσει να φοιτά μόνο εκεί, διατηρώντας τη θέση του στο ΑΕΙ; Ή μήπως θεωρείται κι αυτό παράλληλη φοίτηση;
Η διακοπη σπουδων ( παγωμα) ειναι παραλληλη φοιτηση. Η απαντηση στο ερωτημα που ζητανε να δηλωθει υπευθυνα ειναι αν εισαι γραμμενος σε τριτοβαθμιο ιδρυμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι τωρα μαζι με το μεγαλο ειναι το λεγομενο παραλληλο μηχανογραφικο.
Εχουν κανει ρεσερβε τις μισες θεσεις σχεδον των ΔΙΕΚ .
Δεν γνωριζω αν και οι κανοντες 10% το μπορουν ,αλλα γιατι οχι.
Αυτο βεβαια αφορα οσους εχουν κωδικους πανελληνιων.
Για τους μεγαλυτερους θα γινει αλλο μηχανογραφικο ΔΙΕΚ τον σεπτεμβρη.

Γιάννη μηχανογραφικό για ΔΙΕΚ έχουν δικαίωμα να κάνουν:
1) Οι υποψήφιοι που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές 2021.
2) Οι τελειόφοιτοι που πήραν απολυτήριο Λυκείου το 2021 ανεξαρτήτως αν συμμετείχαν ή όχι στις Πανελλαδικές και
3)΄Οσοι απόφοιτοι ΕΠΑΛ επιλέγουν να φοιτήσουν στο Α΄εξάμηνο οποιασδήποτε ειδικότητας επιθυμούν εκτός αυτών που θέλουν να συνεχίσουν σε συναφή ειδικότητα του ίδιου τομέα που αποφοίτησαν (επειδή σ΄αυτήν την περίπτωση εγγράφονται απ΄ευθείας στο Γ΄εξάμηνο των ΔΙΕΚ όπου λειτουργεί η ειδικότητα που επιθυμούν).

Οι υποψήφιοι για το 10%, δεν μπορούν να κάνουν παράλληλο μηχανογραφικό επειδή δεν συμμετείχαν στις Πανελλαδικές του 2021.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
what a fuk δεν θα μπορεσουν οι 10% να συμμετεχουν σε αυτη την υπερτατη κεραμειο απολαυση?
Δεν πειραζει τους ετοιμαζει ειδικο gala μηχανογραφικο τον σεπτεμβη.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,751 μηνύματα.
συγγνωμη αν φανω ασχετος το ιεκ με το κολεγιο τι διαφορα εχουνε?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
το ΙΕΚ μπορεί να προσφέρει καταξίωση σε συγκεκριμένες ειδικότητες, υπάρχουν ειδικότητες
που καλό είναι να τελειώσει κάποιος πανεπιστήμιο για να μετράει το χαρτί του.

σημασία βέβαια έχει με τι εργασία και με τι μισθούς μπορεί να συμβιβαστεί κανείς στην ζωή του.

το λέει κάποιος αυτό που τελειώσε πέρυσι ΔΙΕΚ και αμέσως δοκίμασε το νεο του "εφόδιο" σε
δύο διαφορετικούς μεγάλους εργοδότες και οι δυο μισθολογικά το έκριναν με το βασικό
μισθό, δλδ αδιάφορο σαν σπουδή.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δηλαδή άν κάποιος κάνει τώρα μηχανογραφικό ΙΕΚ ταυτόχρονα με το κανονικό (και το κάνει διότι ειναι οριακός στο άν θα μπεί εστω και σε μια σχολή,οπότε δηλώνει για ΙΕΚ).
Αν περάσει ΑΕΙ ,δεν πάει στο ΙΕΚ καθόλου. Εντάξει

Στην περίπτωση τώρα που δεν περάσει ΑΕΙ και περάσει σε ΙΕΚ. Φαντάζομαι το σύστημα θα του βγάλει κάποιο ΙΕΚ ,απο αυτά που δήλωσε.
Αν βγουν νεες ειδικότητες,που τωρα δεν τις εχει στο μηχανογραφικό για να τις δηλώσει,ΘΑ ΜΠΟΡΈΣΕΙ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ? Η ΘΑ ΕΙ

Δηλαδή άν κάποιος κάνει τώρα μηχανογραφικό ΙΕΚ ταυτόχρονα με το κανονικό (και το κάνει διότι ειναι οριακός στο άν θα μπεί εστω και σε μια σχολή,οπότε δηλώνει για ΙΕΚ).
Αν περάσει ΑΕΙ ,δεν πάει στο ΙΕΚ καθόλου. Εντάξει

Στην περίπτωση τώρα που δεν περάσει ΑΕΙ και περάσει σε ΙΕΚ. Φαντάζομαι το σύστημα θα του βγάλει κάποιο ΙΕΚ ,απο αυτά που δήλωσε.
Αν βγουν νεες ειδικότητες,που τωρα δεν τις εχει στο μηχανογραφικό για να τις δηλώσει,ΘΑ ΜΠΟΡΈΣΕΙ ΑΡΑΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑΓΗ? Η ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ?
Το πιθανότερο σενάριο είναι πως ναι. Και αυτό υπό το πρίσμα, ότι το μηχανογραφικό ΙΕΚ και η διαδικασία με τις νέες ειδικότητες ΙΕΚ είναι δύο διαφορετικές διαδικασίες/προκηρυξη.

Και ούτε έχει αναφερθεί πουθενά μέχρι σήμερα, ότι σε αποκλείει από τη μια διαδικασία, αν συμμετέχεις στην άλλη.

Άρα στο τέλος διαλέγεις τη μια ειδικότητα ΙΕΚ, που σε ενδιαφέρει περισσότερο.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Επαναφέρω το θέμα και κάνω την ερώτηση, γνωρίζουμε εάν μπορεί κάποιος που είναι ήδη εγγεγραμμένος και σπουδάζει σε ΑΕΙ να γράφει και σε κάποιο ΙΕΚ ταυτόχρονα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Επαναφέρω το θέμα και κάνω την ερώτηση, γνωρίζουμε εάν μπορεί κάποιος που είναι ήδη εγγεγραμμένος και σπουδάζει σε ΑΕΙ να γράφει και σε κάποιο ΙΕΚ ταυτόχρονα;
ΑΕΙ και ιεκ δημοσιο οχι, ιδιωτικο ιεκ ναι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εγώ πάντως θυμάμαι ότι στο δήμοσιο ΙΕΚ είχαμε πολλά παιδιά που πήγαιναν και σε πανεπιστήμιο
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
Εγώ πάντως θυμάμαι ότι στο δήμοσιο ΙΕΚ είχαμε πολλά παιδιά που πήγαιναν και σε πανεπιστήμιο

Ετσι ακριβως οπως τα λες ηταν... προσφατα στον νομο για το μηχανογραφικο ΙΕΚ και τις κατατακτηριες , εβαλε και την απαγορευση για την διπλη φοιτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chochoru

Νεοφερμένος

Η chochoru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ετσι ακριβως οπως τα λες ηταν... προσφατα στον νομο για το μηχανογραφικο ΙΕΚ και τις κατατακτηριες , εβαλε και την απαγορευση για την διπλη φοιτηση.
Εδωσα πρόφατα κατατακτήριες και πηγαίνω σε ΔΙΕΚ. Αν περάσω στη σχολή θα πρέπει να ζητήσω διαγραφή από το ιεκ? στο ιεκ δεν ξερουν ακριβως τι πρεπει να κάνω
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα, το χαρτί από ένα ιδιωτικό ιεκ προσθέτει κάποια ουσιαστική αξία σε ένα βιογραφικό σε συνδυασμό και με την φοίτηση στον ίδιο τομέα στο ΑΕΙ; έχει κάποιος γνώμη επί του θέματος;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα, το χαρτί από ένα ιδιωτικό ιεκ προσθέτει κάποια ουσιαστική αξία σε ένα βιογραφικό σε συνδυασμό και με την φοίτηση στον ίδιο τομέα στο ΑΕΙ; έχει κάποιος γνώμη επί του θέματος;
ειναι προσωπικη εκτιμιση του εργοδοτη- προσωπαρχη
εγω θα επελεγα το διπλο.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,625 μηνύματα.
Επομένως να καταλάβω ότι θεωρείς πως έχει αξία και αυτό το χαρτί
Η καταριση του ιεκ ειναι σαν απο μονο λυκειο να κατσεις διπλα σε ενα φωτισμενο και εμπειρο προισταμενο 1 χρονο και να μαθεις τα βασικα της δουλειας .
Ναι βεβαια εχει αξια.
Αν παλι θες να διοικησεις πρεπει να ξερεις τι ξερουν οι υφισταμενοι σου.
Εγω θα επιθυμουσα μετα το χαρτι του ηλεκτρολογου μηχανικου να εχω και μια γευση τι μαθαινουν οι τεχνιτες ηλεκτρολογοι και ηλεκτρονικοι. Να εχουμε κοινη γλώσσα επικοινωνιας.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Η καταριση του ιεκ ειναι σαν απο μονο λυκειο να κατσεις διπλα σε ενα φωτισμενο και εμπειρο προισταμενο 1 χρονο και να μαθεις τα βασικα της δουλειας .
Ναι βεβαια εχει αξια.
Αν παλι θες να διοικησεις πρεπει να ξερεις τι ξερουν οι υφισταμενοι σου.
Εγω θα επιθυμουσα μετα το χαρτι του ηλεκτρολογου μηχανικου να εχω και μια γευση τι μαθαινουν οι τεχνιτες ηλεκτρολογοι και ηλεκτρονικοι. Να εχουμε κοινη γλώσσα επικοινωνιας.
Παρόλα αυτά η φοίτηση σε ένα από τα ιδιωτικά ιεκ είναι 2 χρόνια συν 6 μήνες πρακτική άσκηση, οπότε όλο και κάποια γνώση αποκομίζεις. Εγώ μιλάω για συνδυασμό αυτού με την κυρία σχολή σε δημόσιο πανεπιστήμιο, και επειδή δεν πρόκειται για μένα και ούτε το εχω ψάξει ρωτώ έτσι να δω κατά πόσο αξίζει ας το πούμε έτσι για κάποιον που θέλει το κάτι παραπάνω.
Όπως το βλέπω εγώ, οτιδήποτε κάνει κανείς και παίρνει παραπάνω γνώσεις αξίζει, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο όντως οι εργοδότες σκέφτονται έτσι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top