Παπαγαλία στην Έκθεση;

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Φιλε εκθεσεις και περιλιψεις μεσα στην χρονια εγραψα πολυ λιγες(δεν μας εβαζε η καθηγητρια στο φροντ) παρολα αυτα στην β λυκειου μας ειχε ταραξει...Κατσε ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΕ τα επιχειρηματα απο οσα περισσοτεςρα θεματα μπορεις.Εγω εκατσα μεσα στα Χριστουγεννα,Αυγουστο και πριν δωσω.Μιλαμε ομως Χριστουγεννα μονο εκθεση και αοδε διαβασα...Αποτελεσμα?18.το κολπο ειναι να παπαγαλισεις επιχειρηματα αρκει αν εισαι καλος και βγαζεις απο μονο σου τι να σου πω;)..Παντος θα σε βοηθησουν να μην κολισεις την ωρα που δινεις το μαθημα και να πετυχεις ενα πολυ καλο βαθμο στο περιεχομενο της εκθεσης σου...
Επισης η καθηγητρια μας εβαζε να μαθαινουμε λογιες λεξεις,σαν τα αγγλικα ενα πραμα,σε καθε μαθημα μας εξεταζε,βεβαια στις πανελληνιες δεν εγραψα σχεδον καμια λογια λεξη αλλα θα σε βοηθισει αρκετα...

Σημείωση συντονιστή:
Το θέμα προήλθε από το thread Οι θυσίες και ο αγώνας των επιτυχόντων και μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Επίσης καλό θα ήταν να μην κάνεις γενικεύσεις στην έκθεσή σου.Αντί δηλαδή να πεις <<οι καθηγητές ευθύνονται>>,να γράψεις <<η πλειονότητα των καθηγητών ευθύνεται>>κτλ.Στους εξεταστές δεν αρέσει η καταστροφολογία.Και το κόλπο για την έκθεση είναι συνεχής εξάσκηση,κάθε βδομάδα δηλαδή από μία έκθεση είτε στο σχολείο είτε στο φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Φιλε εκθεσεις και περιλιψεις μεσα στην χρονια εγραψα πολυ λιγες(δεν μας εβαζε η καθηγητρια στο φροντ) παρολα αυτα στην β λυκειου μας ειχε ταραξει...Κατσε ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΕ τα επιχειρηματα απο οσα περισσοτεςρα θεματα μπορεις.Εγω εκατσα μεσα στα Χριστουγεννα,Αυγουστο και πριν δωσω.Μιλαμε ομως Χριστουγεννα μονο εκθεση και αοδε διαβασα...Αποτελεσμα?18.το κολπο ειναι να παπαγαλισεις επιχειρηματα αρκει αν εισαι καλος και βγαζεις απο μονο σου τι να σου πω;)..Παντος θα σε βοηθησουν να μην κολισεις την ωρα που δινεις το μαθημα και να πετυχεις ενα πολυ καλο βαθμο στο περιεχομενο της εκθεσης σου...
Επισης η καθηγητρια μας εβαζε να μαθαινουμε λογιες λεξεις,σαν τα αγγλικα ενα πραμα,σε καθε μαθημα μας εξεταζε,βεβαια στις πανελληνιες δεν εγραψα σχεδον καμια λογια λεξη αλλα θα σε βοηθισει αρκετα...

Θα ασπρίσει η ρίζα μ' αυτά που ακούω. :P
1ον) Η παπαγαλία επιχειρημάτων είναι ριψοκίνδυνη, τρανταχτό παράδειγμα φέτος που πολλά παιδιά έγραψαν τα θετικά και αρνητικά του διαδικτύου και πήρανε τα 3 σε συσκευασία δώρου.
2ον) Για να χρησιμοποιήσεις λόγιες εκφράσεις πρέπει να έχεις ένα γενικά λόγιο στυλ γραφής, δεν μπορείς να γράψεις
" Είναι εκ των ων ουκ ανευ ότι το διαδίκτυο μας κάνει καλό καθώς μας κάνει να μπορούμε να έχουμε ό,τι γνώση θέλουμε εδώ και τώρα" Έλεος, θα μας πάρουνε με τις ντομάτες.:P

Το παν στην έκθεση είναι να έχεις ένα πλάνο. Νσ μη γράφεις αοριστολογίες και να τεκμηριώνεις τα πάντα. Και προς Θεού, βάλτε και λίγη φαντασία. Οι βαθμολογητές θα βαριούνται να διαβάζουνε τα επιχειρήματα του Σαβάλλα με αποτέλεσμα ένα πρωτότυπο γραπτό να πλεονεκτεί. Εγώ έγραφα μέσα στην έκθεσή μου εκφράσεις τύπου "Φανταστείτε να μπορείτε να φιλοσοφείτε παρέα με τον Σωκράτη τρώγοντας ηλεκτρονικά σταφύλια" κλπ. Ε και οι τρεις βαθμολογητές εκτίμησαν το γεγονός ότι δεν ακολούθησα πιστά κανέναν φιλόλογο:P

Είναι τόσο ρευστή η έκθεση που ούτε και μια καθολική μεθοδολογία δε μας σώζει. Τουλάχιστον ας είσαι εσύ καλά με τον τρόπο που απαντάς και όλα τ' άλλα άστα. Θα σου' ναι πιο εύκολο έτσι από το να προσπαθείς να προσαρμοστείς στα "standards".
Ευχηθείτε μόνο να πέσετε σε φυσιολογικούς βαθμολογητές γιατί τα ματάκια μας έχουνε δει μέχρι και 35 μόρια απόκλιση (άκα ο ένας 17 και ο άλλος 10 σε γνωστό μου). Ευτυχώς δηλαδή που υπάρχει και τρίτος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
"Φανταστείτε να μπορείτε να φιλοσοφείτε παρέα με τον Σωκράτη τρώγοντας ηλεκτρονικά σταφύλια"

:worship::worship:
το γραπτο σου θα πρεπει να ταν τελειο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Φανταστείτε να μπορείτε να φιλοσοφείτε παρέα με τον Σωκράτη τρώγοντας ηλεκτρονικά σταφύλια
Δηλαδή είναι καλό να πετάω κι εγώ τέτοιες ατάκες; (μερικές φορές μου είναι πολύ εύκολο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μόνο εγώ δεν κατάλαβα τι εννοούσε? Τι είναι τα " ηλεκτρονικά σταφύλια"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μόνο εγώ δεν κατάλαβα τι εννοούσε? Τι είναι τα " ηλεκτρονικά σταφύλια"?
Θα εννοει κατι σαν ψηφιακό συμπόσιο. Αλά αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και πάλι δεν κατάλαβα.

Ως ομιλητής σε ημερίδα που οργανώνει το σχολείο σου με θέμα τη χρήση του διαδικτύου, να αναπτύξεις τις απόψεις σου σχετικά με τις υπηρεσίες που προσφέρει το διαδίκτυο στη διάδοση της γνώσης, καθώς και τους τρόπους με τους οποίους μπορεί αυτό να αξιοποιηθεί δημιουργικά στο πλαίσιο του σχολείου.

Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλούσε με το θέμα και γενικά την σημασία της πρότασης. Θα παρακαλούσα τον Dmitsos να μου εξηγήσει λίγο :P Ξέρω ότι μας παρέθεσε απλά μια ξεκομμένη πρόταση που πιθανότατα συνδυαζόταν με κάτι άλλο αλλά αυτό με τα φασόλια δεν το καταλαβαίνω με τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Εγω παλι πιστευω οτι αμα δεν μαθεις απεξω δεν γραφεις.Μεχρι και ο καλυτερος μαθητης ναι μεν ειχε φαντασια αλλα τα στανταρ τα μαθαινε.Γνωμη μου,αμα δεν παει καποιος καλα με την εκθεση(δεν διαβαζει βιβλια,κλπ) η παπαγαλια ειναι μονοδρομος για ενα αριστο βαθμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Και πάλι δεν κατάλαβα.



Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλούσε με το θέμα και γενικά την σημασία της πρότασης. Θα παρακαλούσα τον Dmitsos να μου εξηγήσει λίγο :P Ξέρω ότι μας παρέθεσε απλά μια ξεκομμένη πρόταση που πιθανότατα συνδυαζόταν με κάτι άλλο αλλά αυτό με τα φασόλια δεν το καταλαβαίνω με τίποτα!

Προφανώς το χρησιμοποίησε με την έννοια ότι χάρη στο διαδίκτυο έχεις πρόσβαση σε πλήθος πληροφοριών για τη ζωή σε άλλες εποχές
ή το συσχέτισε προφανώς με τις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες και τη δυνατότητα αναπαράστασης διαφόρων γεγονότων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Εγω παλι πιστευω οτι αμα δεν μαθεις απεξω δεν γραφεις.Μεχρι και ο καλυτερος μαθητης ναι μεν ειχε φαντασια αλλα τα στανταρ τα μαθαινε.Γνωμη μου,αμα δεν παει καποιος καλα με την εκθεση(δεν διαβαζει βιβλια,κλπ) η παπαγαλια ειναι μονοδρομος για ενα αριστο βαθμο...

Ρε παιδιά μην νομίζετε πως οι βαθμολογητές θέλουν να μιλάμε σαν επιστήμονες.Θέλουν να φαίνεται από το γραπτό ο λόγος ενός 17χρονου εφήβου.Ξέρουν ότι όταν βάζεις περίπλοκες ορολογίες και εκφράσεις(και δε τις συνδέεις σωστά,κάτι που γίνεται συνήθως) είναι παπαγαλία και αυτό δεν τους αρέσει σε καμιά περίπτωση.Δεν είπαμε βέβαια να χρησιμοποιείτε και υπεραπλουστευμένο λόγο,αλλά να μην πηγαίνουμε και στο άλλο άκρο.Η παπαγαλία μπορεί μόνο να σε βοηθήσει να σκεφτείς γρήγορα τα επιχειρήματα που θες να χρησιμοποιήσεις,γιατί ενώ σε άλλα μαθήματα η παπαγαλία είναι απαιτητέα ή έστω λανθάνει,στην έκθεση είναι ευδιάκριτη αν χρησιμοποιείται σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Εγω παλι πιστευω οτι αμα δεν μαθεις απεξω δεν γραφεις.Μεχρι και ο καλυτερος μαθητης ναι μεν ειχε φαντασια αλλα τα στανταρ τα μαθαινε.Γνωμη μου,αμα δεν παει καποιος καλα με την εκθεση(δεν διαβαζει βιβλια,κλπ) η παπαγαλια ειναι μονοδρομος για ενα αριστο βαθμο...
Ο καλύτερος μαθήτης της Γ' Λυκείου στο σχολείο μου έγραφε στις εκθέσεις 38/40 και πάνω συνήθως, παρ' όλα αυτά μάθαινε απ' έξω προλόγους. Όλοι περιμέναμε να γράψει τέλεια στις Πανελλήνιες, και τελικά έγραψε 16,8. Ούτε η τέλεια έκφρασή του, αλλά ούτε και η παπαγαλία δεν του εξασφάλισαν έναν άριστο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Ο καλύτερος μαθήτης της Γ' Λυκείου στο σχολείο μου έγραφε στις εκθέσεις 38/40 και πάνω συνήθως, παρ' όλα αυτά μάθαινε απ' έξω προλόγους. Όλοι περιμέναμε να γράψει τέλεια στις Πανελλήνιες, και τελικά έγραψε 16,8. Ούτε η τέλεια έκφρασή του, αλλά ούτε και η παπαγαλία δεν του εξασφάλισαν έναν άριστο βαθμό.

Εγω παλι τα περισσοτερα επιχειρηματα μου ηταν ετοιμα,νταξει δεν λεω καποια τα σκεφτηκα και εκεινη την ωρα,επισης ο προλογος και ο επιλογος στην εκθεση ηταν ετοιμος σε καθε εκθεση εγραφα ακριβως τον ιδιο,πολυ δημοσιογραφικο στυλε και ετσι και μια χαρα βαθμο εγραψα.Τι να πω παιζει και η τυζχη παντος δεν ξερεις καθε φελολογος πως θα το διορθωσει..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Εγω παλι τα περισσοτερα επιχειρηματα μου ηταν ετοιμα,νταξει δεν λεω καποια τα σκεφτηκα και εκεινη την ωρα,επισης ο προλογος και ο επιλογος στην εκθεση ηταν ετοιμος σε καθε εκθεση εγραφα ακριβως τον ιδιο,πολυ δημοσιογραφικο στυλε και ετσι και μια χαρα βαθμο εγραψα.Τι να πω παιζει και η τυζχη παντος δεν ξερεις καθε φελολογος πως θα το διορθωσει..:whistle:

και εγω μια απο τα ιδια...το να ξερεις πραγματα απ'εξω σου δινει ασφαλεια(δλδ δυσκολα κατω απο 15).εγω ημουν καλος στην εκθεση και πηρα 16.8 στις πανελληνιες με τα πραγματα που ειχα μαθει απ'εξω..δλδ κοντα στο 17 ε νομιζω οπως και σε ολα τα μαθηματα για να γραψεις παραπανω πρεπει να φτυσεις αιμα...κυριως στην εκθεση,να εχεις και εμπνευση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλούσε με το θέμα και γενικά την σημασία της πρότασης. Θα παρακαλούσα τον Dmitsos να μου εξηγήσει λίγο :P Ξέρω ότι μας παρέθεσε απλά μια ξεκομμένη πρόταση που πιθανότατα συνδυαζόταν με κάτι άλλο αλλά αυτό με τα φασόλια δεν το καταλαβαίνω με τίποτα!

Το διαδίκτυο σου προσφέρει τη δυνατότητα να πηγαίνεις πολύ πίσω στο χρόνο. Φαντάσου προγράμματα στα οποία μπορείς να "μιλήσεις" μ' έναν φιλόσοφο και να σου πει τις απόψεις του από το να τις διαβάζεις μέσα σ' ένα απλό βιβλίο. Ε από το να γράψω όλα αυτά, έγραψα αυτό. :P
Και σε παρακαλώ, όχι φασόλια τα σταφυλάκια μου!!!:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Α οκ τώρα κατάλαβα.

Και συγνώμη για τα φασόλια ρε παιδιά, μπερδεύτηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Εγώ είμαι της άποψης πως και οι "βαρύγδουπες" προτάσεις μπορούνε να βαθμολογηθούν σωστά, αρκεί και το ύφος του υπόλοιπου γραπτού να τις "αντέχει". Ο προσεγμένος και φυσικός λόγος φαίνεται, είτε είναι απλός, είτε περίπλοκος και εμπλουτισμένος (εκ του φυσικού).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Θα το σκεφθώ να σε συγχωρέσω. Άκου εκεί "φασόλια". Τόσο εύκολα υποτιμάς τον κόπο που έκανα να μου' ρθει καμιά ιδέα στις πανελλαδικές με τον χρόνο να τρέχει σαν τρελός μέσα σε μια αίθουσα με άτομα που παλεύουν για το μέλλον τους και δύο επιτηρητές να μη σ' αφήνουν ούτε να γυρίσεις το μάτι αναγκάζοντάς σε να μένεις προσηλωμένος 3 ώρες σ' ένα τετράδιο 16 σελίδων από το οποίο θα κριθεί το μέλλον σου σε μια χώρα που η εξασφάλιση φαντάζει πιο αβέβαιη από πότε τώρα που πήρανε τέτοια τροπή τα πράγματα στην παγκόσμια και ευρωπαική οικονομία;

:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Θα το σκεφθώ να σε συγχωρέσω. Άκου εκεί "φασόλια".
:confused:
Tα σταφύλια άλλωστε εξασφαλίζουν την ατμόσφαιρα του "ψηφιακού συμποσίου" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όπως (ψυχρά ομολογώ) το είδα εγώ, μπορεί η συγκεκριμένη φράση με τα σταφύλια να σου έκοψε και βαθμό...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top