Πανεπιστήμιο και Δ.ΙΕΚ παράλληλα;

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ειλικρινά; Γιατι εχω φανταστικές σχέσεις με τους καθηγητές και ξερω οτι τα πραγματα για την πρακτική θα αλλάξουν συντομα. Είναι πρακτικη στο νοσοκομείο, στον επομενο χρόνο θα στελνουν για πρακτικη σε ιατρικά κέντρα και στρατόπεδα (aka θα κανω τη γραμματέα και οχι τη νοσηλεύτρια) και εκτος αυτου μου δίνεται σπανια ευκαιρία να την κανω στη ΜΕΘ του νοσοκομείου. Δεν θελω με τίποτα να τη χάσω. Το σκέφτηκα κι εγω και μόνο αν αναγκαστώ θα το κάνω.
Και έτσι να είναι, αυτό που κάνεις είναι λίγο ή πολύ παράνομο και ποιός ξέρει ποιές είναι οι συνέπειες αν σε πιάσουν.
 

Μπα

Νεοφερμένος

Η Μπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κάνε αναστολή σπουδών στο ΑΕΙ πριν αρχισεις την πρακτική , για να είσαι καλυμμενος
 

Δεσπ

Νεοφερμένος

Η Δεσπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Ναι μαλλον δεν μπορω και απλα θα κανω χαρτια για πρακτικη και θα το ρισκαρω.
Επειδή καταλαβαίνω ότι βρίσκεσαι σε πολύ δύσκολη θέση, θα μπω σε μια λογική που δεν την ασπάζομαι, δεν την ακολουθώ και δεν την συστήνω ποτέ.
Θα κάνω μια εξαίρεση και θα σου πω την γνώμη μου πάνω στην "λάθος βάση" που έγιναν τα πράγματα.

"Παράνομη" είσαι έτσι κι αλλιώς από την στιγμή που έκανες την εγγραφή σου στο ΔΙΕΚ ενώ ήσουν ήδη φοιτήτρια σε Σχολή ΑΕΙ.
Ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω για να διορθώσεις το λάθος.
Οπότε κάνε κανονικά την πρακτική σου και ολοκλήρωσε τις σπουδές σου.
΄Οπως θα μπορούσε να γίνει μια διασταύρωση στοιχείων και ν΄αποδεικνυόταν ότι είσαι διπλογραμμένη έτσι μπορεί να γίνει και στο θέμα της πρακτικής (που δεν νομιζω ότι θα γίνει).
Πήρες τα ρίσκα σου τότε (ακόμα και αν δεν το ήξερες επειδή άγνοια νόμου δεν επιτρέπεται), θα τα πάρεις και τώρα.
Δεν χάνεις τίποτα και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο.
 

Δεσπ

Νεοφερμένος

Η Δεσπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επειδή καταλαβαίνω ότι βρίσκεσαι σε πολύ δύσκολη θέση, θα μπω σε μια λογική που δεν την ασπάζομαι, δεν την ακολουθώ και δεν την συστήνω ποτέ.
Θα κάνω μια εξαίρεση και θα σου πω την γνώμη μου πάνω στην "λάθος βάση" που έγιναν τα πράγματα.

"Παράνομη" είσαι έτσι κι αλλιώς από την στιγμή που έκανες την εγγραφή σου στο ΔΙΕΚ ενώ ήσουν ήδη φοιτήτρια σε Σχολή ΑΕΙ.
Ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω για να διορθώσεις το λάθος.
Οπότε κάνε κανονικά την πρακτική σου και ολοκλήρωσε τις σπουδές σου.
΄Οπως θα μπορούσε να γίνει μια διασταύρωση στοιχείων και ν΄αποδεικνυόταν ότι είσαι διπλογραμμένη έτσι μπορεί να γίνει και στο θέμα της πρακτικής (που δεν νομιζω ότι θα γίνει).
Πήρες τα ρίσκα σου τότε (ακόμα και αν δεν το ήξερες επειδή άγνοια νόμου δεν επιτρέπεται), θα τα πάρεις και τώρα.
Δεν χάνεις τίποτα και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο.
Δεν εχω αλλη επιλογη απο αυτη ακριβως που λες. Και ευελπιστω να πανε ολα καλα. Απλα με αγχωνει το ζητημα της πρακτικης επειδη κατατιθενται εκ νεου τα χαρτια. Εχω κλεισει ραντεβου με τη γραμματεια του Δ.ΙΕΚ και δεν εχω σκοπο να ρωτησω ξανα το ιδιο. Θα κανω απλα την αιτηση και ο,τι γινει. Οπως ειπες, ειμαι ετσι κι αλλιως "παρανομη"
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα τις γνώμες σας βέβαια είχα μια πρόταση από ένα άτομο το οποίο φαίνεται ότι τα ξέρει καλά όλα αυτά @Λένω . Η ερώτηση μου είναι αν μπορώ να είμαι και σου αεί και στο ιεκ ταυτόχρονα ακόμα και αν κάνω αναστολή φοίτησης και η απάντηση ήταν όχι.
Στο στο ιεκ μου είπαν επειδή η κυρία ήταν πολύ εξυπηρετικη ότι πλέον φαίνεται διότι έχω μπει στο ιεκ μέσω μηχανογραφικου δηλαδή πανελλήνιων. Αν ήμουν από την γενική αίτηση ολων των ηλικιών τότε δεν θα είχα θέμα. Και βασικά αυτό μου προτείνε να κάνω απλά δεν είναι σίγουρο ότι θα με πάρουν δηλαδή να κάνω αίτηση από την γενική για ιεκ και να κάνω και την εγγραφή απλά εκει υπάρχει το ρίσκο
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
ΟΚ.
΄Εχεις δικαίωμα να κάνεις αναστολή σπουδών (ταυτόχρονα με την εγγραφή σου στο ΑΕΙ) για 2 ακαδημαϊκά έτη. Κατά την διάρκεια της αναστολής σπουδών, δεν είσαι φοιτητής (χάνεις την φοιτητική ιδιότητα) οπότε μπορείς να φοιτήσεις κανονικά στο ΙΕΚ.

Μετά την λήξη των 2 ακαδημαϊκών ετών, λήγει η αναστολή σπουδών σου οπότε επιστρέφεις ως πρωτοετής, στο Τμήμα ΑΕΙ που έχεις εισαχθεί.

Ας μας πει και ο @VouDou την γνώμη του.
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ΟΚ.
΄Εχεις δικαίωμα να κάνεις αναστολή σπουδών (ταυτόχρονα με την εγγραφή σου στο ΑΕΙ) για 2 ακαδημαϊκά έτη. Κατά την διάρκεια της αναστολής σπουδών, δεν είσαι φοιτητής (χάνεις την φοιτητική ιδιότητα) οπότε μπορείς να φοιτήσεις κανονικά στο ΙΕΚ.

Μετά την λήξη των 2 ακαδημαϊκών ετών, λήγει η αναστολή σπουδών σου οπότε επιστρέφεις ως πρωτοετής, στο Τμήμα ΑΕΙ που έχεις εισαχθεί.

Ας μας πει και ο @VouDou την γνώμη του.
Αυτό έγραψα πλέον όπως λένε δεν γίνεται επειδή φαίνεται λόγω του παράλληλου μηχανογραφικου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διαβάστε τι γράφω
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,597 μηνύματα.
΄Εχεις δικαίωμα να κάνεις αναστολή σπουδών (ταυτόχρονα με την εγγραφή σου στο ΑΕΙ) για 2 ακαδημαϊκά έτη.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Όταν κάνουμε αναστολή σπουδών, πρέπει αναγκαστικά να είναι για 2 έτη; Δεν έχουμε άλλη επιλογή δηλαδή; Π.χ. για ένα έτος; Ή τα 2 είναι τα μέγιστα;
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Αν έχει προηγηθεί η εγγραφή σου μαζί με την ταυτόχρονη αναστολή σπουδών σου στο ΑΕΙ, πας κανονικά και κάνεις την εγγραφή σου στο ΙΕΚ αφού κατά την διάρκεια αυτών των δύο χρόνων ΔΕΝ είσαι φοιτητής κάπου αλλού.

Δεν έχω ακούσει ξανά αυτό που σου είπαν.

Ας μας πει και ο @VouDou που τα γνωρίζει πολύ καλά, αν έχω δίκιο σ΄αυτό που σου λέω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Όταν κάνουμε αναστολή σπουδών, πρέπει αναγκαστικά να είναι για 2 έτη; Δεν έχουμε άλλη επιλογή δηλαδή; Π.χ. για ένα έτος; Ή τα 2 είναι τα μέγιστα;
΄Οπως θέλεις την παίρνεις. Είτε όλη μαζί είτε κομματιαστά (2 ακαδημαϊκά έτη, 4 ακαδημαϊκά εξάμηνα).
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Μιας και που αναφέρθηκε κάπως στο thread, τι συμβαίνει σε περίπτωση που κάποιος γράφεται στην σχολή που πέρασε αλλά δεν πηγαίνει γιατί θέλει να ξαναδώσει Πανελλήνιες, ωστόσο ΔΕΝ κάνει αναστολή φοίτησης; Απλά χάνει ένα έτος αν μείνει στην σχολή; Διαγράφεται;
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Αν έχει προηγηθεί η εγγραφή σου μαζί με την ταυτόχρονη αναστολή σπουδών σου στο ΑΕΙ, πας κανονικά και κάνεις την εγγραφή σου στο ΙΕΚ αφού κατά την διάρκεια αυτών των δύο χρόνων ΔΕΝ είσαι φοιτητής κάπου αλλού.

Δεν έχω ακούσει ξανά αυτό που σου είπαν.

Ας μας πει και ο @VouDou που τα γνωρίζει πολύ καλά, αν έχω δίκιο σ΄αυτό που σου λέω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


΄Οπως θέλεις την παίρνεις. Είτε όλη μαζί είτε κομματιαστά (2 ακαδημαϊκά έτη, 4 ακαδημαϊκά εξάμηνα).
Ναι δεν ξέρω πραγματικά έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά κάνεις δεν ξέρεις η δεν απαντάει με βεβαιότητα. Με αποτέλεσμα ότι κάνω να είναι ρίσκο
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Ναι δεν ξέρω πραγματικά έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά κάνεις δεν ξέρεις η δεν απαντάει με βεβαιότητα. Με αποτέλεσμα ότι κάνω να είναι ρίσκο
Το έψαξα λίγο περισσότερο αλλά δεν βρήκα κάτι άλλο.

Επίσης αυτό που σου είπε η "πολύ εξυπηρετική κυρία" στο ΙΕΚ, δεν ισχύει. Η ταυτόχρονη φοίτηση απαγορεύεται με όποιον τρόπο και αν έχεις εισαχθεί. Δεν παίζει ρόλο αν έχεις εισαχθεί μέσω Πανελλαδικών ή μέσω της ξεχωριστής διαδικασίας εισαγωγής στα ΙΕΚ που γίνεται τέτοια εποχή, κάθε χρόνο.

Και μια σημαντική λεπτομέρεια που παρέλειψα ν΄αναφέρω είναι ότι πέρα από τα τέσσερα εξάμηνα κατάρτισης, υπάρχει και ένα πέμπτο για πρακτική άσκηση που και κατά την διάρκεια αυτού, απαγορεύεται η ταυτόχρονη φοίτηση.
Αν λοιπόν αποφασίσεις ν΄ακολουθήσεις τον δρόμο της αναστολής φοίτησης από το ΑΕΙ, θα πρέπει να φροντίσεις παράλληλα με την φοίτησή σου στο ΙΕΚ, να συμπληρώσεις 120 ημερομίσθια ή 120 μέρες ασφάλισης σε μία εργασία που το αντικείμενό της θα είναι πάνω στην ειδικότητα που θα φοιτάς.
Αν γίνει αυτό, απαλλάσσεσαι από το πέμπτο εξάμηνο της πρακτικής άσκησης οπότε ολοκληρώνεις τις σπουδές σου εκεί, ακριβώς όταν θα λήγει η αναστολή σπουδών σου στο ΑΕΙ.
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Επίσης αυτό που σου είπε η "πολύ εξυπηρετική κυρία" στο ΙΕΚ, δεν ισχύει. Η ταυτόχρονη φοίτηση απαγορεύεται με όποιον τρόπο και αν έχεις εισαχθεί. Δεν παίζει ρόλο αν έχεις εισαχθεί μέσω Πανελλαδικών ή μέσω της ξεχωριστής διαδικασίας εισαγωγής στα ΙΕΚ που γίνεται τέτοια εποχή, κάθε χρόνο.
Αυτό το είπε ο διευθυντής του ιεκ και σε ένα άλλο άτομο το οποίο θέλει να κάνει ότι και εγώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

120 ημερομίσθια ή 120 μέρες ασφάλισης σε μία εργασία που το αντικείμενό της θα είναι πάνω στην ειδικότητα που θα φοιτάς.
Αυτό θα πρέπει να το κάνω αφού ολοκληρωθουν τα εξάμηνα;
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Αυτό το είπε ο διευθυντής του ιεκ και σε ένα άλλο άτομο το οποίο θέλει να κάνει ότι και εγώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό θα πρέπει να το κάνω αφού ολοκληρωθουν τα εξάμηνα;
Δίκιο έχει ο διευθυντής.

Παράλληλα με τα εξάμηνα.
Δες εδώ στο άρθρο 13, παράγραφος 4 https://edu.klimaka.gr/dia-viou-mathhsh/iek/2134-kanonismos-leitourgias-dhmosia-iek
 

Theo2005

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Theo2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Δίκιο έχει ο διευθυντής
Σορυ λάθος μου ο διευθυντής είπε να κάνει το άλλο άτομο αίτηση στο ιεκ από την γενική ιστοσελίδα. Και παράλληλα να κάνει και εγγραφή στο Αει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παράλληλα με τα εξάμηνα.
Δες εδώ στο άρθρο 13, παράγραφος
Και γιατί να το κάνω αυτό παράλληλα επίσης αυτό δεν είναι εύκολο
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Και γιατί να το κάνω αυτό παράλληλα επίσης αυτό δεν είναι εύκολο
Για τον λόγο που σου είπα εδώ:

Και μια σημαντική λεπτομέρεια που παρέλειψα ν΄αναφέρω είναι ότι πέρα από τα τέσσερα εξάμηνα κατάρτισης, υπάρχει και ένα πέμπτο για πρακτική άσκηση που και κατά την διάρκεια αυτού, απαγορεύεται η ταυτόχρονη φοίτηση.
Αν λοιπόν αποφασίσεις ν΄ακολουθήσεις τον δρόμο της αναστολής φοίτησης από το ΑΕΙ, θα πρέπει να φροντίσεις παράλληλα με την φοίτησή σου στο ΙΕΚ, να συμπληρώσεις 120 ημερομίσθια ή 120 μέρες ασφάλισης σε μία εργασία που το αντικείμενό της θα είναι πάνω στην ειδικότητα που θα φοιτάς.
Αν γίνει αυτό, απαλλάσσεσαι από το πέμπτο εξάμηνο της πρακτικής άσκησης οπότε ολοκληρώνεις τις σπουδές σου εκεί, ακριβώς όταν θα λήγει η αναστολή σπουδών σου στο ΑΕΙ.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ποιο είναι το ερώτημα? Αναστολή σπουδών αει?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top