Πανεπιστήμιο-Στρατός

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,715 μηνύματα.
Μιας που δήλωσα Ειδικές Δυνάμεις στα ΛΟΚ να υπηρετήσω εκεί υπάρχουν ΔΕΑ;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Μιας που δήλωσα Ειδικές Δυνάμεις στα ΛΟΚ να υπηρετήσω εκεί υπάρχουν ΔΕΑ;

Δυσκολακι φιλτατε, ειναι βυσματοθεσεις συνηθως καθως ο μισθος ειναι +500 αν δεν εχει αλλαξει κατι (+διπλη μοριοδοτηση για σωματα ασφαλειας).
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,715 μηνύματα.
Δυσκολακι φιλτατε, ειναι βυσματοθεσεις συνηθως καθως ο μισθος ειναι +500 αν δεν εχει αλλαξει κατι (+διπλη μοριοδοτηση για σωματα ασφαλειας).
με κανένα μέλος της οικογενείας μου να μην είχε πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων στα παλαιά χρόνια θεωρώ περιττό να αναφέρω αν έχω βύσμα ή όχι :laugh:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
με κανένα μέλος της οικογενείας μου να μην είχε πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων στα παλαιά χρόνια θεωρώ περιττό να αναφέρω αν έχω βύσμα ή όχι :laugh:
Κανε την προσπαθεια σου, παντα ειναι λιγο ρουλετα τα στρατιωτικα.

*Δεν ειμαι σιγουρος εαν το επιδομα αφορα αποκλειστικα τους ΔΕΑ ΕΔ Κυπρου ή και τους εγχωριους. Εαν δεν αφορα τους εγχωριους, τοτε θα ειναι λιγο πιο προσιτο εκτιμω.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Μιας που δήλωσα Ειδικές Δυνάμεις στα ΛΟΚ να υπηρετήσω εκεί υπάρχουν ΔΕΑ;
Αυτά που είπε ο @Ryuzaki είναι εν μέρει σωστά.

Αν δηλώσεις ΔΕΑ και σε πάρουν στο πεζικό θα πας ΣΕΑΠ όπου εκεί θα περάσει κλιμάκιο για ειδικές δυνάμεις όπου αν δηλώσεις πώς ενδιαφέρεσαι θα εξεταστείς σε καμια ψιλοδύσκολα αθλήματα (κάμψεις έλξεις και κοιλιακούς συν τρέξιμο συν σπριντ).

Εαν μετά σε δεχτούν θα βγει φύλλο πορείας για εκπαίδευση Αξιωματικών ΕΔ (στην σχολή μας είπαν για Σχολή Ανορθόδοξου Πολέμου αλλά πολύ αμφιβάλλω) όπου θα υπηρετήσεις σε μονάδες ΕΔ.

Τι βύσμα πέφτει δεν το γνωρίζω, αλλά εμένα δεν με πήραν και είμαι ένας απλός ΔΕΑ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δυσκολακι φιλτατε, ειναι βυσματοθεσεις συνηθως καθως ο μισθος ειναι +500 αν δεν εχει αλλαξει κατι (+διπλη μοριοδοτηση για σωματα ασφαλειας).
Αυτό αμφιβάλλω αν ισχύει.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Panzer να σε ρωτισω μερικες λεπρομεριες για ΔΕΑ γιατι υπαρχει μια πιεση απο το σπιτι οταν ερθει η ωρα
1) στην μοναδα που παρουσιαστηκες ποσο εκατσες
2) τι ειδους εξετασεις δωσατε για επιλογη ΔΕΑ ξηρας
3) αν δεν εχεις βυσμα περνας
4 ) στην ΣΕΑΠ ποσο εκατσες
5) ειχατε σειρα κυπριων
6) στην ΣΕΑΠ υπαρχει μονο το τρεξιμο ή και κατι αλλο παλαβο.
Αν θες απαντας ..ευχαριστω πολυ
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Panzer να σε ρωτισω μερικες λεπρομεριες για ΔΕΑ γιατι υπαρχει μια πιεση απο το σπιτι οταν ερθει η ωρα
1) στην μοναδα που παρουσιαστηκες ποσο εκατσες
2) τι ειδους εξετασεις δωσατε για επιλογη ΔΕΑ ξηρας
3) αν δεν εχεις βυσμα περνας
4 ) στην ΣΕΑΠ ποσο εκατσες
5) ειχατε σειρα κυπριων
6) στην ΣΕΑΠ υπαρχει μονο το τρεξιμο ή και κατι αλλο παλαβο.
Αν θες απαντας ..ευχαριστω πολυ
Με μεγάλη μου χαρά!

  • Αφότου δήλωσα ότι ήθελα ΔΕΑ, τελείωσα ΣΒΕΝ/ΣΠΕΝ ορκίστηκα και ήρθε φύλλο πορείας για ΣΕΑΠ αμέσως μετά την άδεια ορκωμοσίας.
  • Δεν μπορώ να στο πω αυτό δημόσια, πάντως δεν ήταν δύσκολο. Ένας στοιχειωδώς λογικός άνθρωπος περνά. Αν θες σε πμ.
  • Μια χαρά περνάς. Οι ΔΕΑ είναι το δόγμα του ελληνικού στρατού και αυτή τη στιγμή είναι πολύ υποστελεχωμένοι. Σχεδόν όλοι που ενδιαφέρονται γίνονται δεκτοί.
  • Περίπου τέσσερις μήνες: δύο άλφας (διοικούμενος) και δύο βήτας (διοικητής).
  • Ναι και σου έσπαγαν τις μπάλες καμια φορά γιατί αυτοί πάνε στρατό καπάκι μετά το Λύκειο υποχρεωτικά και καταλήγεις για δύο μήνες να τρως καψόνι από νιάνιαρα. Κατά τα άλλα κομπλέ.
  • Μέσα στην σχολή τα βασικά: λίγο τρέξιμο καμιά κάμψη κανάς κοιλιακός. Κυρίως θεωρητική και στρατιωτική εκπαίδευση λαμβάνεις, όχι αθλητική.
Πάντως μια ειλικρινής συμβουλή: εαν δεν έχεις μια Α στρατοκαυλίαση, μην πατήσεις στην ΣΕΑΠ. Η εκπαίδευση είναι γενικά σκληρή και παίζονται πολλά. Κάποιος που δεν τα θέλει όλα αυτά δεν θα τα αντέξει, και μετά η διαδικασία για να φύγεις χωρίς να ολοκληρώσεις την εκπαίδευση είναι ζόρικη και μάλλον οδηγεί σε δυσμενή μετάθεση. Απλά έχε το νου σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Με μεγάλη μου χαρά!

  • Αφότου δήλωσα ότι ήθελα ΔΕΑ, τελείωσα ΣΒΕΝ/ΣΠΕΝ ορκίστηκα και ήρθε φύλλο πορείας για ΣΕΑΠ αμέσως μετά την άδεια ορκωμοσίας.
  • Δεν μπορώ να στο πω αυτό δημόσια, πάντως δεν ήταν δύσκολο. Ένας στοιχειωδώς λογικός άνθρωπος περνά. Αν θες σε πμ.
  • Μια χαρά περνάς. Οι ΔΕΑ είναι το δόγμα του ελληνικού στρατού και αυτή τη στιγμή είναι πολύ υποστελεχωμένοι. Σχεδόν όλοι που ενδιαφέρονται γίνονται δεκτοί.
  • Περίπου τέσσερις μήνες: δύο άλφας (διοικούμενος) και δύο βήτας (διοικητής).
  • Ναι και σου έσπαγαν τις μπάλες καμια φορά γιατί αυτοί πάνε στρατό καπάκι μετά το Λύκειο υποχρεωτικά και καταλήγεις για δύο μήνες να τρως καψόνι από νιάνιαρα. Κατά τα άλλα κομπλέ.
  • Μέσα στην σχολή τα βασικά: λίγο τρέξιμο καμιά κάμψη κανάς κοιλιακός. Κυρίως θεωρητική και στρατιωτική εκπαίδευση λαμβάνεις, όχι αθλητική.
Πάντως μια ειλικρινής συμβουλή: εαν δεν έχεις μια Α στρατοκαυλίαση, μην πατήσεις στην ΣΕΑΠ. Η εκπαίδευση είναι γενικά σκληρή και παίζονται πολλά. Κάποιος που δεν τα θέλει όλα αυτά δεν θα τα αντέξει, και μετά η διαδικασία για να φύγεις χωρίς να ολοκληρώσεις την εκπαίδευση είναι ζόρικη και μάλλον οδηγεί σε δυσμενή μετάθεση. Απλά έχε το νου σου.
ευχαριστω πολυ
οχι εγω εχω τα αναποδοδο απο την στρατοκαυλιαση που λες ,,δεν γουσταρω καθολου αλλα με εχουν δελεασει.
Τουλατες , μαγειρια , σκοπια μονο στην αρχη που θα παρουσιαστεις ..δηλαδη ενα μηνα ... μετα τα ξεχνας.
Στην σεαπ ειναι καπως μαζεμενα μεν εχει λιγο τρεξιμο αλλα αυτο δεν ενοχλει γιατι εγω τρεχω για το κεφι μου... καποιες τουαλετες καποτε και αυτο ειναι ολο... και αμα γινεις και λοχιας ουτε αυτες.
Και μετα στο νησι στο σπιτι σου με το αμαξακι σου ..δημοσιος υπαλληλος 7.30 -2.30... ε αυτο καλο ειναι. Διακοπες
Για μηχανικο μου λενε λογω πτυχιου ή πυροβολικο ή διαβιβασεις αλλα αυτο ειναι δυσκολο ειναι λιγοι.
Απλα με τους κυπριους που ειναι παιχνιδιαριδες αν φροντισεις να εισαι κοντα σε ελληνα βητα δεν τολμουν
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Τουλατες , μαγειρια , σκοπια μονο στην αρχη που θα παρουσιαστεις ..δηλαδη ενα μηνα ... μετα τα ξεχνας.
Ισχύει, ναι.
Στην σεαπ ειναι καπως μαζεμενα μεν εχει λιγο τρεξιμο αλλα αυτο δεν ενοχλει γιατι εγω τρεχω για το κεφι μου... καποιες τουαλετες καποτε και αυτο ειναι ολο... και αμα γινεις και λοχιας ουτε αυτες.
Όταν λέω τρέξιμο δεν εννοώ μόνο αυτό αλλά έχεις το σωστό mindset.
Για μηχανικο μου λενε λογω πτυχιου ή πυροβολικο ή διαβιβασεις αλλα αυτο ειναι δυσκολο ειναι λιγοι.
Μπορείς να πας και εκεί αν είσαι πτυχιούχος και συντρέχουν κάποιες άλλες προϋποθέσεις αλλά από όσο ξέρω αυτοί φοιτούν σε άλλη σχολή δόκιμων. Γενικά οι σχολές δόκιμων στην Ελλάδα είναι επτά. Δεν είναι μόνο η ΣΕΑΠ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,522 μηνύματα.
Ισχύει, ναι.

Όταν λέω τρέξιμο δεν εννοώ μόνο αυτό αλλά έχεις το σωστό mindset.

Μπορείς να πας και εκεί αν είσαι πτυχιούχος και συντρέχουν κάποιες άλλες προϋποθέσεις αλλά από όσο ξέρω αυτοί φοιτούν σε άλλη σχολή δόκιμων. Γενικά οι σχολές δόκιμων στην Ελλάδα είναι επτά. Δεν είναι μόνο η ΣΕΑΠ.
α ενοοεις ως Mindset την παραλογη πειθαρχια την ιεραρχια την υπακοη ,τις διαταγες, την ανωτεροτητα του αξιωματικου κλπ...οχι απ αυτα τα δεν εχω τιποτα.. μαλλον το αναποδο...χρειαζονται πολυ.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
α ενοοεις ως Mindset την παραλογη πειθαρχια την ιεραρχια την υπακοη ,τις διαταγες, την ανωτεροτητα του αξιωματικου κλπ...οχι απ αυτα τα δεν εχω τιποτα.. μαλλον το αναποδο...χρειαζονται πολυ.
Δεν σε πιάνω φίλτατε:sorry:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Oμελέτα αλά κρέμ σας φτιάχνουν εσάς; :happy: Μακαρόννννννιααα αλά πατωματέ; ε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top