Πανεπιστήμιο Κύπρου

airbornegr

Νεοφερμένος

Ο Vaggelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Παιδιά επειδή μάλλον δεν θα μπορέσω να περάσω οικονομικά,κάτι άκουσα ότι γίνετε να πάω σε πανεπηστήμιο της Κύπρου , ισχυεί αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Για να περάσεις Οικονομικά στην Κύπρο πρέπει να έχεις δώσει ειδικό μάθημα αγγλικά και να έχεις γράψει πάνω από 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pc_girl

Νεοφερμένος

Η pc_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ιατρική από θεωρητική είναι πρακτικά αδύνατο:)



Παράδειγμα το έφερα,επειδή έχει υψηλή βάση.Θέλω για κάτι πολύ λιγότερο....
-----------------------------------------
Περί Πανεπιστημίου Κύπρου, δες για μία πρώτη γεύση αυτό το Δημοσίευμα σε Ελληνική εφημερίδα: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42802


Αυτό διάβασα κ μίλησα για την ισχύ των πτυχίων.
-----------------------------------------
Παράδειγμα την εφερε την ιατρικη.

Στο θεμα μας: κατ αρχας για ποια σχολη ενδιαφερεσαι:P
Ακομα δεν καταλαβαίνω γιατι λες "πως μπαινουν Αθηναιοι στο πανεπιστημιο Κυρπου". Νομιζω πως ιδια διαδικασια ειναι για όλους
Μια φιλη μου έχει περάσει εκει στο τμημα φιλολογιας, ελληνικης φιλολογιας ή κάτι τετοιο. Πρεπει να καταθεσεις μηχανογραφικο στο πανεπιστημιο αυτο, κάπου μεσα Ιουλιου. Για να μπεις θα μετρησει ο ΓΒΠ και όχι τα μορια που έβγαλες στο πεδιο αυτο. Στη συνεχεια θα βγουν βάσεις για τις σχολες αυτες και εφοσον περάσεις, θα σου ζητηθει να αποφασισεις αν θα δεχτεις τη θεση η οχι. Η διαδικασια αυτη γινεται αφου βγουν οι βασεις στην Ελλάδα, επομενως εχεις περιθωριο εαν εχεις περασει εδω να μην πας. Αν δεν τη δεχτεις τοτε πηγαινει καποιος άλλος.
Αν δεν περασεις την πρωτη φορα που θα κανεις μηχανογραφικο καταθετεις εκ νεου μηχανογραφικο (εφοσον το επιθυμεις φυσικα) για τις θεσεις τις οποιες εγκατελειψαν ατυοι που ειχαν περασει αρχικα.
Αν περασεις τελικα θα σου ζητηθει ενα διπλωμα αγγλικών αλλά δεν ειναι αναγκαιο.

Τα διπλωματα στις σχολές της θεωρητικής είναι ισοτιμα με τα ελληνικα.

Περισσοτερα δε γνωριζω αν θελεις να ρωτησω κάτι πιο συγκεκριμενο πες μου και θα σου απαντησω το συνοτμοτερο.



Σ ευχαριστώ πολύ.Κ εγώ από ένα site βρήκα αυτά που λες.Θα πάω αύριο κιόλας στα γραφεία να δω τι ισχύει κ τι όχι.Όσο για τις μαρτυρίες φοιτητών στο συγκεκριμένο άρθρο απ ότι κατάλαβα πέρασαν από το πρώην ΔΕΚΑΤΣΑ.Ίδια διαδικασία δλδ με το αν έβγαινα έξω...Θα δείξει!Δεν με απασχολεί αυτό,αλλά να μπω στο συγκεκριμένο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savior

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γεια σας,

Θα ηθελα να μαθω αμα καποιος εχει γνωση, ποιες ειναι προυποθεσεις για να μπορεσει να μπει καποιος στο πανεπιστημιο κυπρου ποιες ειναι οι προυποθεσεις οπως επισεις και οι βασεις :)

Συγκεκριμενα links θα ηταν πιο χρησιμα απο το να μου δωσετε απλα την σελιδα του πανεπιστημιο κυπρου

Ευχαριστω :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spystou

Νεοφερμένος

Η spystou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Απʼ όσο ξέρω για το Πανεπιστήμιο Κύπρου κάνεις ξεχωριστό μηχανογραφικό. Σε κάθε σχολή εισάγεσαι με το βαθμό πρόσβασης. Χρειάζεται να στείλεις απολυτήριο λυκείου τη βεβαίωση με το βαθμό πρόσβασης και φωτοτυπία ταυτότητας. Άμα επιλεγείς σε ειδοποιούν. Εδώ νομίζω είναι οι βάσεις για τους περσινούς εισαχθέντες. https://www.ucy.ac.cy/fmweb/announcements/GRSeatAllocation.pdf και εδώ https://www.ypepth.gr/docs/bibl_ellinon_ejot_1_32_tel.pdf κάποιες οδηγίες από το υπουργείο παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savior

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
το link για το μηχανογραφικο ειναι αρκετα χρησιμο ευχαριστω, τωρα για τις βασεις δεν μπορω να το εντοπισω στο link που εχεις δωσει οποτε προφανως δεν το βλεπω και ειμαι φακας ή απλα δεν υπαρχει? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spystou

Νεοφερμένος

Η spystou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Προσπάθησα κι εγώ να το ανοίξω άλλα δεν ανοίγει.....δεν ξέρω γιατι....πάντως πέρσι που τις είδα ήταν κάπως υψηλές. Απ'οτι έχω ακούσει υπάρχει και 2η κατανομή άλλα δεν ξέρω λεπτομέρειες, μιας και οσουν πέρνουν αρχικά δε δέχονται τη θέση....Ενδιαφέρεσαι για κάποια συγκεκριμένη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savior

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
μηχανολογων μηχανικων μπας και δεν βλεπω να την πλησιαζω στις δικες μας πανελληνιες :( Μου εχουν πει οτι ειναι αρκετα καλη σχολη γιαυτο θελω να το ψαξω λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spystou

Νεοφερμένος

Η spystou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Στη Κύπρο είναι κάλες οι σχολές όμως οι πολυτεχνικές δεν αναγνωρίζονται στην Ελλάδα επειδή ειναι 4ετής.Πρέπει να κάνεις και μεταπτυχιακό για να αναγνωριστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Το τεχνολογικό πανεπιστήμιο Κύπρου είναι κάτι σαν ΤΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spystou

Νεοφερμένος

Η spystou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Κοίτα εγώ ήξερα πως είναι σαν ΤΕΙ αλλά έναν Κύπριο που ρώτησα μου είπε πως δε είναι. Πρέπει να δεις πως το αναγνωρίζει η Ελλάδα. Πάντως για Μηχανολόγος Μηχανικός έχε υπόψη σου τις σχολές ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ & ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ και ΜΗΧ/ΚΩΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ & ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΘΡΑΚΗΣ (ΞΑΝΘΗ) και επίσης φέτος πολλές σχολές μετονομάστηκαν σε μηχανολόγοι μηχανικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Γιατι δεν σκεφτεσαι για τα βαλκανια ?(Ιταλια κτλ)
Το κοστος ζωης στην κυπρο ειναι υψηλο (αεροπλανα σπιτια κτλ)
Και οι συγκοινωνιες στην κυπρο μπορει και να σε δυσκολεψουν.Θα μ'αρεσε βεβαια να πηγαινα εκει,αλλα δεν βγαινω οικονομικα!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Γενικα, το Πανεπιστημιο Κυπρου ειναι στο μηχανογραφικο μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savior

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
καλη ιδεα ειναι και το εξωτερικο απλα ειναι δυσκολο να βρεις ακρη με καποια καλη σχολη + ειναι το θεμα της αναγνωρισης του πτυχιου..
Σκεφτικα κυπρο γιατι μου ειπαν οτι ειναι καλες οι σχολες και επειδη ειμαστε σε καλες σχεσεις μαζι τους και τα σχετικα ειναι ευκολο να αναγνωριστουν τα πτυχια...

Τωρα αυτο που ειπες spystou σχετικα με τις νεες σχολες που θα γινουν πολυτεχνικες εχεις καποιο σχετικο link να παραθεσεις για να δω ακριβως τι ειναι?
Γιατι αμα ειναι ετσι τοτε εμενα προσωπικα με βολευει

...και thnks για τις απαντησεις με βοηθατε παρα πολυ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spystou

Νεοφερμένος

Η spystou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Άμα κοιτάξεις το μηχανογραφικό σου έχουν ήδη αλλάξει πολλές σχολές. Άρα περισσότερες επιλογές. Ελπίζω να μην έχεις κολλήματα με την πόλη!!!! Άμα τελειώσεις οποιαδήποτε πολυτεχνική σχολή στην Ελλάδα θα πάρεις δίπλωμα και όχι πτυχίο, δηλαδή άμα πας στο εξωτερικό είναι σα να έχεις και μεταπτυχιακό, τσεκαρισμένο. Άμα έρθεις από οποιαδήποτε χώρα με πτυχίο πολυτεχνικής σχολής δεν αναγνωρίζεται ….πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό. Εδώ έχει τις σχολές που μετονομάστηκαν https://www.epil.gr/enimerosi/paneladikes_09/nea_tmim_metonomasies.htm και εδώ ο οδηγός σπουδών που λογικά θα έχεις https://www.ypepth.gr/docs/2001_l.pdf Πάντως είμαι της γνώμης να ψάξεις όλες τις σχολές της Ελλάδας, γιατί είναι πολλές που δεν τις ξέρουμε και είναι πολύ καλές, και μετά να κοιτάξεις στο εξωτερικό. Το είχα ψάξει αρκετά πέρσι και είχα βρει πολλές καλές σχολές στην επαρχία με χαμηλή βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savior

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Οχι οχι κανενα προβλημα με την πολη αρκει η σχολη να ειναι οκ και τα σχετικα :D
Το μηχανογραφικο που μας εχουν δωσει να σου πω την αληθεια δεν το εχω κοιταξει(ακομα). Τωρα για το εξωτερικο ουτε εγω ηθελα και τοσο πολυ αλλα δεν ξερω ποσο καλα θα τα παω (υπολογιζω γυρω στο 14-15) γιαυτο και ηθελα να βρω μια αξιολογη σχολη μηχανολογιας-πληροφορικης και τα σχετικα...
Οδηγο για την καθε σχολη οπως το link που μου εδωσες δεν μας εχουν δωσει οσο για την δημιουργια των νεων σχολων, φαινονται αρκετα ενδιαφεροντα τα τμηματα...

Πρεπει ομως να δουμε και πως θα πανε και οι βασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yoooo!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Το τεχνολογικό πανεπιστήμιο Κύπρου είναι κάτι σαν ΤΕΙ?
Το ΤΕΠΑΚ (Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου) είναι δημόσιο Πανεπιστήμιο, σχετικά πρόσφατο θα έλεγα. Ο χρόνος λειτουργίας του θα 'ναι γύρω στα 2 χρόνια (αν θυμάμαι καλά λειτούργησε τον Σεπτέμβριο του 2007). Δεν ξέρω γιατί στην αντίληψη αρκετού κόσμου θεωρείται ΤΕΙ ή έστω υποβαθμισμένο, αλλά από εντυπώσεις που έχω ακούσει είναι μια χαρά.

----

Όπως και να 'χει, Savior, δώσε βάση σε όσα είπε η φίλη spystou - με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη τα λεγόμενα της. Ψάξε τις σχολές εκεί Ελλάδα και μετά βλέπεις γι' αλλού. Καλή τύχη σου εύχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefa_1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Οχι,απ οτι διαβασα θα ζητησεις μηχανογραφικο απο το προξενειο της κυπρου θα το στειλεις και αν σε δεχτουνε θα λαβεις τηλεφωνημα γυρω στα τελη Ιουλιου αρχες Αυγουστου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Το ΤΕΠΑΚ (Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου) είναι δημόσιο Πανεπιστήμιο, σχετικά πρόσφατο θα έλεγα. Ο χρόνος λειτουργίας του θα 'ναι γύρω στα 2 χρόνια (αν θυμάμαι καλά λειτούργησε τον Σεπτέμβριο του 2007). Δεν ξέρω γιατί στην αντίληψη αρκετού κόσμου θεωρείται ΤΕΙ ή έστω υποβαθμισμένο, αλλά από εντυπώσεις που έχω ακούσει είναι μια χαρά.

----

Όπως και να 'χει, Savior, δώσε βάση σε όσα είπε η φίλη spystou - με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη τα λεγόμενα της. Ψάξε τις σχολές εκεί Ελλάδα και μετά βλέπεις γι' αλλού. Καλή τύχη σου εύχομαι.

Είχα δει το πρόγραμμα σπουδών των Μηχανολόγων στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο και μου θύμιζε περισσότερο ΤΕΙ.Επίσης στην Ελλάδα προσπαθούν να μετονομάσουν τα ΤΕΙ σε τεχνολογικά πανεπιστήμια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για να μπορέσει να γραφτεί στο ΤΕΕ κάποιος που έχει σπουδάσει μηχανικός στο εξωτερικό πρέπει να έχει Bachelor και Master αναγνωρισμένα και τα 2 από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Η μετονομασία των ΤΕΙ σε Τεχνολογικά Πανεπιστήμια και η αναμόρφωση του επιπέδου σπουδών τους θα γίνει υποχρεωτικά καθώς προβλέπεται από την συνθήκη της Bologna την οποία έχει ψηφίσει η Ελλάδα. Στα πλαίσια της συνθήκης της Bologna θα εφραμοστεί το σύστημα πιστωτικών μονάδων ECTS και θα αναγνωριστούν τα διπλώματα σχολών 5ετούς φοιτήσεως ισότιμα με master ενώ τα πτυχία των ξένων ιδιωτικών κολλεγίων που έχουν παραρτήματα και στην Ελλάδα θα αναγνωριστούν ισότιμα με εκείνα των πανεπιστημίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top