Πανεπιστήμια vs TEI

dean32

Νεοφερμένος

Ο dean32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Stefanos-20 και Cherchez βρίσκομαι στο Τορόντο του Καναδά.
Έχω περάσει από το University of Toronto και το Ryerson University (που είναι μέσα στην πεντάδα με τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου) και με δέχτηκαν για μεταπτυχιακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ρε σεις μην τσακώνεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Έχω περάσει από το University of Toronto και το Ryerson University (που είναι μέσα στην πεντάδα με τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου) και με δέχτηκαν για μεταπτυχιακό...

Τώρα εσύ τι πιστεύεις? εάν ακούσει η θεία και γειτόνισσα αυτά τα πανεπιστήμια θα τα γνωρίζει και θα σε δει με άλλο μάτι??? Αν δεν πεις Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας είτε Τρίπολης είτε οτιδήποτε άλλο να ξέρεις θα είσαι ένας κακόμοιρος τειτζής και ας εχεις κανει και διδακτορικο στο ΜΙΤ......Ελλαδάρα του 2014.....Η χαμηλόβαθμη βάση στα τει είναι γιατί οι τειτζήδες είναι αγράμματοι, η χαμηλόβαθμη βαση στα πανεπιστήμια είναι θέμα ζήτησης απλά....Μετά από αυτό πως περιμένεις να κάνεις σοβαρό διάλογο εδώ μέσα? Νομίζεις οτι θα σε διαβάσει κανεις με καλό μάτι?!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dean32

Νεοφερμένος

Ο dean32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
στα λόγια μου έρχεσαι!!τι βάση είχε η σχολή σου είπαμε?τι να συγκρίνουμε τότε....:hmm:
Αλλά στα τει οσοι δεν εγραψαν καλα δεν ξερουν μαθηματικα αλλα στη δικια σου χαμηλοβαθμη σχολη μεταφραζεται αλλιως δηλαδη θεμα ζητησης!!!Άρε Ελλαδαρα με τις εξυπναδες σου!!!γελανε οι παντες συνεχισε ετσι!!!!


Προτιμώ να διαβαζω τις αξιολογησεις της ΑΔΙΠ που εγιναν απο ξενους πανεπιστημιακους..εκει λοιπον μπορω να εχω πληρη εικονα..το τι θα πεις εσυ που δεν εχεις περασει ουτε εξω απο ενα ΤΕΙ δεν μου λεει και πολλα...η αποψη της θειας κουμπαρας γειτονισσας....Βλαχια και παλι βλαχια!!!εν ετη 2014 λοιπον σας ακουμε και γελαμε μονο!!

Παρε και μια νεα ειδηση για τους αγραμματους ΤΕΙτζιδες..Μαλλον ξεχασαν να συμβουλευτουν τις θειες και γιαγιαδες

https://www.esos.gr/arthra/vouli-ero...sto-parapente-tropopoihuhke-diatajh-sth-boylh
antis το ειπαμε λες βλακειες ,μιλας ετσι για το πανεπιστημιο Πειραια ε?το χεις συνηδειτοποιησει?Πανεπιστημιο Πειραια ετος ιδρυσης 1938 ,δεν ειναι τει κολοπετινιτσας ,αλλα ξεχασα εσυ εισαι που ειπες οτι ΕΜΠ=Τει κολοπετινιτσας οποτε οτι και να πουμε εδω μεσα ασκοπο ειναι.Παρεμπιπτοντως εγω μπηκα πριν 2 χρονια η βαση του ηταν σχεδον 15000 και γω μπηκα με 16000 αρα αυτα που λες απλα τα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dean32

Νεοφερμένος

Ο dean32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Stefanos-20 αν η βάση της σχολής σου πέσει φέτος στα 10000 μόρια, θα πέσει και το επίπεδο της;

ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) 90% ΓΕΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 6455
ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) 90% ΓΕΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 6595
ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) 90% ΓΕΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 21054

Από τις παραπάνω σχολές ποια είναι καλύτερη;
Μήπως και οι τρεις βρίσκονται ακριβώς στο ίδιο επίπεδο;

Αν αντί για πανελλήνιες δίναμε εξετάσεις στα τμήματα που θέλαμε να περάσουμε, θα επέλεγες το τμήμα που σπουδάζεις τώρα;
Ήθελα να γίνω ηλεκτρολόγος μηχανικός και έμενα Λάρισα.
Γιατί να μην σπουδάσω στο ΤΕΙ Θεσσαλίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
antis το ειπαμε λες βλακειες ,μιλας ετσι για το πανεπιστημιο Πειραια ε?το χεις συνηδειτοποιησει?Πανεπιστημιο Πειραια ετος ιδρυσης 1938 ,δεν ειναι τει κολοπετινιτσας ,αλλα ξεχασα εσυ εισαι που ειπες οτι ΕΜΠ=Τει κολοπετινιτσας οποτε οτι και να πουμε εδω μεσα ασκοπο ειναι.Παρεμπιπτοντως εγω μπηκα πριν 2 χρονια η βαση του ηταν σχεδον 15000 και γω μπηκα με 16000 αρα αυτα που λες απλα τα λες.
Δεν λέει καθόλου βλακείες ο antis...αυτό που λέει με το παρακάτω σχόλιο:
στα λόγια μου έρχεσαι!!τι βάση είχε η σχολή σου είπαμε?τι να συγκρίνουμε τότε....:hmm:
Αλλά στα τει οσοι δεν εγραψαν καλα δεν ξερουν μαθηματικα αλλα στη δικια σου χαμηλοβαθμη σχολη μεταφραζεται αλλιως δηλαδη θεμα ζητησης!!!
Είναι πως για ένα τμήμα Τ.Ε.Ι. με χαμηλή βάση τα σχόλια είναι κάπως έτσι:
"Τ.Ε.Ι. Κωλοπετινίτσας", "σχολή της πλάκας", "σχολή μηχανικών χωρίς μαθηματικά" κ.λπ.
Ενώ για ένα τμήμα Πανεπιστημίου με χαμηλή βάση τα σχόλια πάνε περίπου έτσι:
"Μπορεί να έχει χαμηλή βάση αλλά έχει άρτιο επιστημονικό αντικείμενο μπλαμπλαμπλα", "φταίει το ότι έχει πολλούς εισακτέους και η βαθμολογία του τελευταίου είναι χαμηλή (λες και τα Τ.Ε.Ι. παίρνουν λιγότερους ή δέχονται υποψήφιους με άλλο τρόπο και διαμορφώνεται η βάση με άλλη μέθοδο:rolleyes:)", "βρίσκεται στην επαρχία (λες και τα Τ.Ε.Ι. που πιάνουν στο στόμα τους είναι κεντρικά)" κ.α.

Κοινώς φανερώνει πως είστε προκατειλημένοι, πως δεν είστε καθόλου ανικειμενικοί και μεροληπτείτε σε βάρος των Τ.Ε.Ι. και (το χειρότερο) πως γράφετε ότι γράφετε εκ του πονηρού!;)

Από εκεί και πέρα δε θα επιχειρηματολογήσω καν για το πόσο ηλίθια είναι ΓΕΝΙΚΑ η λογική ότι "ένα τμήμα Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης με χαμηλή βάση εισαγωγής είναι παράλληλα και χαμηλού επιστημονικού επιπέδου" γιατί θεωρώ πως είναι θέμα συζήτησης για ουρακοτάγκους παρά για νοήμονα όντα...
Γιατί να μην σπουδάσω στο ΤΕΙ Θεσσαλίας;
Για να μη σου τη λένε τα 18χρονα!:lol:
Πάντως πολλά συγχαρητήρια για την επιλογή σου, τα περισσότερα παιδιά από Ελληνικά πανεπιστήμια & Τ.Ε.Ι. θα βλέπουν τα επόμενα χρόνια τον Καναδά με το κυάλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΑγγελοςΖ

Νεοφερμένος

Ο ΑγγελοςΖ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Βρε παιδιά, αναφορικά με το θέμα που έχετε ανοίξει, έχω και γω μια ερώτηση να κάνω. Φέτος έγινε ένα λάθος με το μηχανογραφικό μου και κατέληξα στο να περάσω στο ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων και Εφαρμοσμένων ξένων γλωσσών στο εμπόριο και την οικονομία. Στην αρχή ξενέρωσα τη ζωή μου με ο,τι έγινε και ήδη οι γονείς μου με έχουν βάλει να αρχίσω φροντηστήρια ώστε να ξαναδώσω του χρόνου καθώς όπως λένε είναι ΤΕΙ και δεν είναι καλή επιλογή. Ειλικρινά, ας μου ανοίξει κάποιος τα μάτια σε αυτό το θέμα! Θεωρώ πως δεν είναι κακή σχολή και πως έχει επαγγελματική αποκατάσταση. Αν μπορεί κάποιος λοιπόν ας μου πει τι γνωρίζει για αυτή τη σχολή και αν πρέπει να πάω (αν και ΤΕΙ) ή να συνεχίσω τα μαθήματα ώστε να δώσω του χρόνου για να μπω σε Πανεπιστήμιο! Ευχαριστώ εκ των προτέρων :hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αν θεωρείς ότι είναι μια καλή επιλογή και μπορείς να πορευθείς με αυτήν επαγγελματικά, τότε ναι, πήγαινε.

Αν πάλι θέλεις να ξαναδώσεις μόνο και μόνο για να περάσεις σε ό,τι να ναι, αρκεί να είναι πανεπιστήμιο, βρίσκω πως κάτι ξεκινάς λάθος (χωρίς παρεξήγηση :) )

Εγώ θα σου πρότεινα να γραφτείς και να παρακολουθήσεις τις διαλέξεις και αν σου αρέσει συνέχισε.
Πρώτα όμως πρέπει να αποφασίσεις αν εσύ θέλεις να ασχοληθείς με αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι 4 τροπολογίες για τα ΑΕΙ που κατέθεσε ο υπουργός παιδείας & θρησκευμάτων:
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/tropologies-aei.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

filomathis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Πιστευω πως τα μορια δεν εκφραζουν της σχολες,διοτι καθε χρονο δεν βαζουν το ιδιο επιπεδο δυσκολιας στης πανελλαδικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Βρε παιδιά, αναφορικά με το θέμα που έχετε ανοίξει, έχω και γω μια ερώτηση να κάνω. Φέτος έγινε ένα λάθος με το μηχανογραφικό μου και κατέληξα στο να περάσω στο ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων και Εφαρμοσμένων ξένων γλωσσών στο εμπόριο και την οικονομία. Στην αρχή ξενέρωσα τη ζωή μου με ο,τι έγινε και ήδη οι γονείς μου με έχουν βάλει να αρχίσω φροντηστήρια ώστε να ξαναδώσω του χρόνου καθώς όπως λένε είναι ΤΕΙ και δεν είναι καλή επιλογή. Ειλικρινά, ας μου ανοίξει κάποιος τα μάτια σε αυτό το θέμα! Θεωρώ πως δεν είναι κακή σχολή και πως έχει επαγγελματική αποκατάσταση. Αν μπορεί κάποιος λοιπόν ας μου πει τι γνωρίζει για αυτή τη σχολή και αν πρέπει να πάω (αν και ΤΕΙ) ή να συνεχίσω τα μαθήματα ώστε να δώσω του χρόνου για να μπω σε Πανεπιστήμιο! Ευχαριστώ εκ των προτέρων :hypno:
Αμα θες αμεσα επαγγελματικη αποκατασταση,λιγοτερο διαβασμα και αμα σε ενδιαφερει ως αντικειμενο ,διαλεξε τει,αν και το συγκεκριμενο αντικειμενο ειναι υπερκορεσμενο.Σιγουρα ,το να θες να περασεις απλα σε ενα πανεπιστημιο ειναι απλα λαθος,αμα δε σε ενδιαφερει το αντικειμενο που θα σπουδαζεις και το κανεις μονο για δηθεν κυρος,επειδη απλα ετσι θελει ο περιγυρος,ειναι χαμενο το παιχνιδι εξαρχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αμα θες αμεσα επαγγελματικη αποκατασταση...
Μ' αρέσει που το humour ξεχειλίζει σε τούτο το forum!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
https://www.esos.gr/arthra/35145/i-anomia-sta-panepistimia-teleiose-oristika

Ο κ. Σαμαράς σχετικά με τα μη Κρατικά Πανεπιστήμια, ανακοίνωσε:

Α.Πολύ σύντομα, από τις επόμενες εβδομάδες θα ξεκινήσει η πρωτοβουλία για την Συνταγματική Αναθεώρηση. Που θα είναι τολμηρή και θα συμπληρώνει τις υπόλοιπες μεταρρυθμίσεις. Και θα δώσει νέα ώθηση.

Β.Για να υπάρξουν μη κρατικά Πανεπιστήμια, επιτέλους, που θα σταματήσει τη φυγή των παιδιών μας στο εξωτερικό, αλλά και θα ανεβάσει και τη δημόσια Ανώτατη Παιδεία, μέσα από τον ανταγωνισμό της με την ιδιωτική.

Γ. Και δεν επιτρέπεται να χάσουμε χρόνο. Ως τον Ιούνιο του 2016 που λήγει η θητεία αυτής της Βουλής, θα έχουμε ολοκληρώσει την πρώτη φάση. Και στην επόμενη Βουλή θα ολοκληρώσουμε τη μεταρρύθμιση για να εφαρμοστεί το νέο Σύνταγμα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, έτσι θα βελτιωθεί η δημόσια Ανώτατη εκπαίδευση και θα σταματήσουν την φυγή των νέων (και όχι μόνο) στο εξωτερικό. :whatever: Καλά κρασιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ναι, έτσι θα βελτιωθεί η δημόσια Ανώτατη εκπαίδευση και θα σταματήσουν την φυγή των νέων (και όχι μόνο) στο εξωτερικό. :whatever: Καλά κρασιά.

Όσον αφορά τη φυγή για σπουδές, σίγουρα θα βοηθήσει. Βεβαίως δεν είναι η έλλειψη των μη κρατικών πανεπιστημίων ο μόνος λόγος που φεύγουν οι νέοι από πολύ νωρίς, αλλά το κράτος οφείλει να τους δίνει τη δυνατότητα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Αμα θες αμεσα επαγγελματικη αποκατασταση,λιγοτερο διαβασμα και αμα σε ενδιαφερει ως αντικειμενο ,διαλεξε τει,αν και το συγκεκριμενο αντικειμενο ειναι υπερκορεσμενο.Σιγουρα ,το να θες να περασεις απλα σε ενα πανεπιστημιο ειναι απλα λαθος,αμα δε σε ενδιαφερει το αντικειμενο που θα σπουδαζεις και το κανεις μονο για δηθεν κυρος,επειδη απλα ετσι θελει ο περιγυρος,ειναι χαμενο το παιχνιδι εξαρχης.

What?! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Αμα θες αμεσα επαγγελματικη αποκατασταση,λιγοτερο διαβασμα και αμα σε ενδιαφερει ως αντικειμενο ,διαλεξε τει,αν και το συγκεκριμενο αντικειμενο ειναι υπερκορεσμενο.Σιγουρα ,το να θες να περασεις απλα σε ενα πανεπιστημιο ειναι απλα λαθος,αμα δε σε ενδιαφερει το αντικειμενο που θα σπουδαζεις και το κανεις μονο για δηθεν κυρος,επειδη απλα ετσι θελει ο περιγυρος,ειναι χαμενο το παιχνιδι εξαρχης.
Μην γράφεις στις 4 το πρωί γιατί μετά κάτι τέτοια αναγκαζόμαστε να βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ναι, έτσι θα βελτιωθεί η δημόσια Ανώτατη εκπαίδευση και θα σταματήσουν την φυγή των νέων (και όχι μόνο) στο εξωτερικό. :whatever: Καλά κρασιά.
Οταν λεει φυγη των νεων εννοει τους νεους που δε πετυχαν στις πανελληνιες στη σχολη προτιμησης τους και στραφηκαν σε σχολη του εξωτερικου για να παρουν πτυχιο(πχ φοιτητες ιατρικης ιταλια και βουλγαρια).Δεν εννοει τους νεους που πανε για σοβαρο μεταπτυχιακο σε πανεπιστημιο του εξωτερικου γιατι αποκλειεται τα παραρτηματα (και μη) των ιδιωτικων πανεπιστημιων που θα δημιουργηθουν να ειναι καλυτερα απο τα κεντρικα της ευρωπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που έχουμε στην Ελλάδα με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.

Με την ίδια λογική που δεν θέλουν κάποιοι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια πρέπει να κλείσουμε και τα σύνορα και να μην δεχόμαστε πτυχιούχους άλλων χωρών.

Είναι ο φόβος προς το ''ξένο'' η ''ανωτερώτητα'' μας ??

Είμαι υπέρ του ανταγωνισμού σε επίπεδο ανώτατων ιδρυμάτων, έτσι θα έχουμε συνεχή εξέλιξη προς το καλύτερο. Φτάσαμε στο σημείο τα σημερινά ΑΕΙ της Ελλάδας να έχουν μόνο απαιτήσεις, να μην αλλάξει ΄τίποτα, να μην εξελιχτεί τίποτα. Καθηγητές να κάνουν το παν μπροστά στις αλλαγές προγραμμάτων σπουδών μην τυχόν και χάσουν καμιά ώρα διδασκαλίας ή συγχωνευτεί κάποιο μάθημα τους.. Και μην μου πείτε ότι στα προγράμματα σπουδών μας δεν έχουμε και άχρηστα μαθήματα ή μαθήματα που επικαλύπτονται στην ύλη από άλλα!!!. Βλέπουμε φοιτητές να ξεσκίζονται στην προπαγάνδα μπροστά στις αλλαγές μην τυχόν και χάσουν κανένα επαγγελματικό δικαίωμα (βλέπε, πολιτικοί μηχανικοί έχοντας επαγγελματικά δικαιώματα στα πάντα χωρίς την αντίστοιχη εκπαίδευση)..Η κατάσταση είναι τραγική και πρέπει να αλλάξει. Ήμαστε στην Ευρώπη του 2014 και όχι του 1930.

Αν οι παραπάνω αγώνες από μέρος των ΑΕΙ γινόταν για την απαίτηση του εκσυχρονισμού των εγκαταστάσεων και των εξοπλισμών των ιδρυμάτων, την άμεση αποκατάσταση των χρόνιων αδικιών εις βάρος των ίδιο τους των φοιτητών (Μη έκδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων κτλ), την έρευνα σε ανταγωνιστικό επίπεδο εγχώριο και μη και άλλα και σταματούσαν να ασχολούνται με το εάν ανοίξουν ιδιωτικά ΑΕΙ τότε θα ήμασταν σε καλύτερο επίπεδο και ισάξιοι ανταγωνιστές σε ανώτατο εκπαιδευτικό επίπεδο των υπολοίπων χωρών

Αλλά είμαστε τόσο άχρηστοι που τίποτα από αυτά δεν θα γίνει γιατί δεν το θέλουμε οι ίδιοι μας.... Ζούμε στο 2014 και έχουμε ακόμα άτομα βασικά την πλειοψηφία που συγκρίνει το επίπεδο σπουδών τα ΑΕΙ και οτιδήποτε άλλο βάση των μορίων των πανελλαδικών εξετάσεων.....Βλέπεις ακόμη και μεσήλικες κυρίως μηχανικούς που τελείωσαν το πανεπιστήμιο πριν 20 χρόνια να σου λένε εγώ είμαι ανώτερος γιατί στις πανελλήνιες είχα τόσα μόρια....Η γελοιοποίηση στο μεγαλείο της. Από το να συγκρίνουμε την έρευνα τις εγκαταστάσεις τους καθηγητές εμείς το μόνο που κοιτάμε είναι τα ''Μόρια''.... Ακόμη και να ανοίξει ιδιωτικό πανεπιστήμιο και λόγο της δουλειάς του να ψηφιστεί νούμερο ένα στον κόσμο πάνω από το ΜΙΤ και άλλα, εμείς θα λέμε '''αααα εγώ μπήκα με τόσα μόρια ενώ αυτοί πηγαίναν στις καφετέριες στο λύκειο''..................................Για φέτος μόνο ένα ελληνικό ΑΕΙ ήταν μέσα στα 500 καλύτερα και είναι αυτό της Κρήτης...ίσως η βάση των σχολών του να είναι μικρότερη άλλων γνωστών ελληνικών ΑΕΙ!!! Και τι σημαίνει αυτό ? ότι οι απόφοιτοί του πανεπιστημίου Κρήτης είναι κατώτεροι???Όχι φυσικά, αλλα για τη μέση ελληνική οικογένεια την θεία την γειτόνισσα τον τελειόφοιτο λυκείου ναι είναι κατώτερο λόγο μορίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top