Πανεπιστήμια vs TEI

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
(Jack of spades)Αφού δεν θα πας και για μεταπτυχιακό στο ΜΙΤ δεν έχω να πω τίποτα...
Πραγματικά κάνε μια αυτοκριτική...
Προσπαθείς να με πείσεις πως στην Ελλάδα τα ΤΕΙ έκαναν την υπέρβαση!?
Η αλήθεια είναι πως κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μάθω ποτέ από πρώτο χέρι πως είναι στα ΤΕΙ ακριβως τα πράγματα αλλά είμαι σίγουρος πως εαν δεις πως είναι τα πράγματα σε ένα πανεπιστήμιο θα αναθεωρήσεις πολλα πράγματα...

Υ.Γ.
Οι ΗΜΜΥ έχουν ροη "ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ Η/Υ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Με το "παρέα" σου προφανώς εννοώ τους "κατά Τ.Ε. βαλλόμενους" Π.Ε. συναδέλφους σου...

Τώρα που το θέτεις καλύτερα να σε ενημερώσω ότι με τους ΠΕ συναδέλφους μου που βάλουν αδικαιολόγητα τους μηχανικούς ΤΕ δεν λέω ούτε καλημέρα και δεν είναι παρέα μου. Γι αυτό το υφάκι αυτό όχι σε μένα.

Δεν το ξέραν τα Τ.Ε.Ι. να σε ρωτήσουν μέχρι που θα ανέβουν ακαδημαϊκά!Σου εξηγήθηκαν μπαμπέσικα ε;:lol:

Τι λες βρε. Είναι δυνατόν να πιστεύεις αυτά που λες; Εμένα είναι χαρά μου να βλέπω τα ΤΕΙ να αναβαθμίζονται και να προσφέρουν καλύτερου επιπέδου σπουδές στους φοιτητές τους. Χαρά μου! Όταν έκανα αιτήσεις για μεταπτυχιακά έκανα και σε ΤΕΙ και ο μόνος λόγος που δεν πήγα είναι επειδή είχε δίδακτρα αλλά αυτό δεν σε αφορά. Αν είχες το θάρρος της γνώμης σου δεν θα μου έκανες προσωπική επίθεση. Γι αυτό πρέπει να ντρέπεσαι.

Θα συνιστούσα σε σένα να κάνεις αυτό που με παροτρύνεις κι επίσης να πάψεις να διαλέγεις επιλεκτικά (και κατά το τι σε βολεύει) νομικές διατάξεις...μόνος σου το λες ότι άλλαξαν πολλά,γιατί στηρίζεις την επιχειρηματολογία σου σε μια φράση του τυπώθηκε το '82;

Δεν κατάλαβες τίποτα, έτσι; Να εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ.

Ο μόνος λόγος που παρέθεσα αυτό το απόσπασμα του N 1404/1983 είναι για να σου δείξω ότι δεν παράγουν τα ΤΕΙ επιστήμονες από το 1983 όπως ισχυρίστηκες αλλά στελέχη εφαρμογής. Παρακάτω υπάρχει και το απόσπασμα του Ν 4009/2011 που βρίσκεται σε ισχύ. Μπες στον κόπο να το διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Η Ιστορια των ΤΕΙ ειναι γνωστη . Ειναι δημιουργημα του ΠΑΣΟΚ το 1983 .
Μεχρι τοτε ηταν αδιαβαθμητες σχολες κυριως διετους φοιτησης .
Τα ΙΕΚ ηταν κατι παρομοιο , μονο που ηταν δημιουργημα του Μητσοτακη το 1992 χωρις συνδικαλισμο(!!) ουτε καν
στο στοιχειωδες επιπεδο. Ετσι ενω τα παλια ΚΑΤΕΕ εγναν σταδιακα τριτοβαθμια τα ΙΕΚ παρεμειναν στην ιδια κατασταση
και απετυχαν.

Καταταλα υπαρχουν ΤΕΙ πολυ καλυτερα απο ΑΕΙ πχ φυσιοθεραπεια, νοσηλευτικη , λογοθεραπεια .
Αντιστοιχα υπαρχουν ΑΕΙ χωρις αποκατασταση με αποτελεσμα οι αποφοιτοι να γινονται ντιλερς σουβλατζηδες κλπ

Η συζητηση παντως ΑΕΙ vs TEI ειναι ανευ νοηματος , να συγκρινω μια ειδικοτητα με αλλη ναι αλλα τα υπολοιπα
του στυλ '' α εγω τελειωσα ΑΕΙ '' ειναι λιγο ακυρα , οταν πχ ο αποφοιτος Φυσικου ειναι ανεργος
και ο αποφοιτος ΤΕΙ λογοθεραπειας δουλευει κανονικα νομιζω εκει ειναι η ουσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Γιατί πότε "το άρχισες";!:P
Μια ανυπόστατη σαχλαμάρα που θα έλεγε μια 90χρονη ορεσίβια γιαγιά είπες,δε τη στήριξες πουθενά και μόλις σου απάντησαν το γύρισες στο προσωπικό!
Αστειότητες...

Εγώ σας συνιστώ να κάνετε μια προσπάθεια να αφήσετε τα Τ.Ε.Ι. και τους πτυχιούχους αυτών στην ησυχία τους (όσο κι αν σας πληγώνουν) και να συμβιβαστείτε με το πιθανότατο ενδεχόμενο ότι οι κόποι σας εντός των πανεπιστημιακών σχολών δεν θα είναι αντάξιοι των όσων θα λάβετε στην πορεία (είτε ως χρήμα,είτε ως αναγνώριση,κύρος κ.λπ.)...
Καλό θα σας κάνει!

Θα το ξαναπώ για άλλη μια φορά.Εμένα η μάνα μου έχει φαρμακείο.Θα μπορούσα να λουφάρω όλα μου τα χρόνια και είτε να πάω στο εξωτερικό είτε σε ΙΕΚ για βοηθός φαρμακείου.(Παρεπιμπτόντως άκουσα πως οι βοηθοί φαρμακείου απο τα ΙΕΚ θέλουν να θεωρούνται φαρμακοποιοι και να παίρνουν άδεια φαρμακείου.Ήμαρτον.)
Αντί να κάνω όμως αυτό κατάλαβα πώς αν θέλω να πάρω το φαρμακείο ο δρόμος είναι ένας.Να περάσω φαρμακευτικη στην Ελλάδα και σαν κύριος να τελειώσω και να αρχίσω να δουλεύω.Οι επαναστάσεις για ισοτιμία ΙΕΚ-ΑΕΙ ή ΤΕΙ-ΑΕΙ είναι για να περνάει η ώρα.
Αυτή είναι η δική μου μικρή ιστορία για το πώς κατέληξα στη σχολή μου.
Θα ήθελα κάποια στιγμή να ακούσω πώς επέλεξες εσυ να πας στο ΤΕΙ αντι για ΑΕΙ και με ποια κριτήρια διάλεξες το συγκεκριμμένο επάγγελμα.
Αυτά γιατί το θράσος έχει και τα όρια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
(Jack of spades)Αφού δεν θα πας και για μεταπτυχιακό στο ΜΙΤ δεν έχω να πω τίποτα...
Πραγματικά κάνε μια αυτοκριτική...
Προσπαθείς να με πείσεις πως στην Ελλάδα τα ΤΕΙ έκαναν την υπέρβαση!?
Η αλήθεια είναι πως κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μάθω ποτέ από πρώτο χέρι πως είναι στα ΤΕΙ ακριβως τα πράγματα αλλά είμαι σίγουρος πως εαν δεις πως είναι τα πράγματα σε ένα πανεπιστήμιο θα αναθεωρήσεις πολλα πράγματα...

Υ.Γ.
Οι ΗΜΜΥ έχουν ροη "ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ Η/Υ"
Γιατί θα πας εσύ;:lol:Πλάκα έχεις ρε φίλε...
Δεν προσπαθώ να σε πείσω για τίποτα,αφού ούτως ή άλλως δεν δέχεσαι τίποτα απ'όσα σου λένε και δε συμπίπτουν με τις λανθασμένες σου εντυπώσεις!Απλά λες λες λες ότι βλακεία ξεσήκωσες από 'δω κι από εκεί και περιμένεις απλά να σου πούμε "μπράβο Θοδωρή καλά τα λες"!
Υπάρχουν κάποια δεδομένα,τα οποία έχουν χιλιοειπωθεί και χιλιοαναρτηθεί στο εν λόγω thread!Τώρα αν εσύ και μερικοί άλλοι (λίγοι πολλοί δεν ξέρω και δεν έχει σημασία) δε λέτε να τα εννοήσετε και να τα χωνέψετε,αυτό δε με αφορά κι είναι καθαρά δικό σας πρόβλημα...
Το τι κάνω εγώ να μη σου το πω καλύτερα γιατί αν τώρα έχεις μια ανησυχία,μετά θα κλαις με μαύρο δάκρυ...παρ'όλα αυτά αν είσαι τόσο περίεργος,υπάρχουν p.m. για το σκοπό αυτό!;)

Αυτό για τους ΗΜΜΥ κι αυτό που έγραψες το ανέφερα για να καταλάβει κι όποιος δεν κατάλαβε ήδη ότι τελικά είσαι παντελώς άσχετος (το οποίο είναι καλύτερο από το να τα έλεγες όλα αυτά επίτηδες,όπως υποψιαζόμουν αρχικά) καθώς οι ΗΜΜΥ κατά βάση είναι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και ουδεμία πραγματική σχέση έχουν με τους πάσης φύσεως πληροφορικάριους...

Εμένα πάντως και οι δύο κολλητοί μου (6ο έτος ΗΜΜΥ ΑΠΘ) που ήρθαν για βόλτα και μπήκαν σε εργαστήριο νόμιζαν ότι ξαναπήγαν στο Aachen για erasmus!;)Έχουν συνηθίζει να κάνουν μάθημα σε ερείπια βλέπεις...
Ο μόνος λόγος που παρέθεσα αυτό το απόσπασμα του N 1404/1983 είναι για να σου δείξω ότι δεν παράγουν τα ΤΕΙ επιστήμονες από το 1983 όπως ισχυρίστηκες αλλά στελέχη εφαρμογής. Παρακάτω υπάρχει και το απόσπασμα του Ν 4009/2011 που βρίσκεται σε ισχύ. Μπες στον κόπο να το διαβάσεις.

Έχουν αλλάξει πάρα πολλά από τότε. Εσύ όμως πριν από λίγο ανέφερες ότι τα ΤΕΙ από το 1983 παράγουν επιστήμονες, όχι εγώ. Τώρα τα μασάς. Καταστάλαξε.
Υποτίθεται ότι όταν χαρακτηρίζουμε κάποιον ως "επιστήμονα" το κάνουμε πάντα θεωρητικά,γιατί είναι πολύ πιθανό ο "Χ" τύπος στον οποίο αναφερόμαστε να είναι ένας σκιτζής που πήρε πτυχίο νύχτα και δε ξέρει να γράψει ούτε το όνομα του!
Με αυτό ως δεδομένο...
Αφού οι πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι. του 83' (αλλά και πριν από αυτό) είναι ακαδημαϊκά ισότιμοι με τους πτυχιούχους T.E.I. του σήμερα και οι πτυχιούχοι του σήμερα είναι επιστήμονες,άρα είναι ΚΑΙ αυτοί!
Σε κάλυψα;
Θα το ξαναπώ για άλλη μια φορά.Εμένα η μάνα μου έχει φαρμακείο.Θα μπορούσα να λουφάρω όλα μου τα χρόνια και είτε να πάω στο εξωτερικό είτε σε ΙΕΚ για βοηθός φαρμακείου.(Παρεπιμπτόντως άκουσα πως οι βοηθοί φαρμακείου απο τα ΙΕΚ θέλουν να θεωρούνται φαρμακοποιοι και να παίρνουν άδεια φαρμακείου.Ήμαρτον.)
Αντί να κάνω όμως αυτό κατάλαβα πώς αν θέλω να πάρω το φαρμακείο ο δρόμος είναι ένας.Να περάσω φαρμακευτικη στην Ελλάδα και σαν κύριος να τελειώσω και να αρχίσω να δουλεύω.Οι επαναστάσεις για ισοτιμία ΙΕΚ-ΑΕΙ ή ΤΕΙ-ΑΕΙ είναι για να περνάει η ώρα.
Αυτή είναι η δική μου μικρή ιστορία για το πώς κατέληξα στη σχολή μου.
Θα ήθελα κάποια στιγμή να ακούσω πώς επέλεξες εσυ να πας στο ΤΕΙ αντι για ΑΕΙ και με ποια κριτήρια διάλεξες το συγκεκριμμένο επάγγελμα.
Αυτά γιατί το θράσος έχει και τα όρια του.
Τι έγινε,πάπαλα το διάβασμα;:lol:
Η ιστορία της ζωής σου,όπως και οποιουδήποτε άλλου δεν ενδιαφέρει κανέναν απολύτως!Κι όπως είπα και στον άλλο πιο πάνω,τα προσωπικά μηνύματα είναι στη διάθεση σας για να μάθετε περισσότερα για το άτομο μου!

Αυτά που γράφεις προφανώς και δε μπορείς να τα πεις κάπου έξω στην καθημερινή σου ζωή και ειδικά μ'αυτό το απαράδεκτο ύφος (γι'αυτό και τα λες εδώ στην ανωνυμία άλλωστε:P),είναι κάτι που σε πνίγει και το σέβομαι...είναι προφανές ότι σε πονάει που κάποιοι είχαν τη δυνατότητα να πάνε να σπουδάσουν φαρμακευτική σε Αγγλία,Ιταλία ή Βουλγαρία π.χ. καλύτερα,ευκολότερα και συντομότερα απ'ότι εσύ στη μνημονιακή Ψωροκώσταινα και ακόμη χειρότερα που οι βοηθοί φαρμακείων υπό προϋποθέσεις και κατόπιν κάποιων ετών μπορούν να λάβουν ίδια άδεια επαγγέλματος με σένα,γ'αυτό δε θα σου βάλω άλλο αλάτι στην πληγή και θα σου ευχηθώ απλά καλή σταδιοδρομία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ηλιαςΚ

Νεοφερμένος

Ο ηλιαςΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πραγματικά νομίζω πως διαβάζω βλακείες τόση ώρα.... Ακούστε την άποψή μου. Τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ ανήκουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Πολλές φορές ακόμα και το αντικείμενό τους είναι το ίδιο. Αυτό που αλλάζει είναι η προσέγγιση του αντικειμένου. Ένα πανεπιστημιακό τμήμα προσφέρει μία ανώτατη γνώστη πάνω στο εκάστοτε αντικείμενο και οι απόφοιτοι είναι επιστήμονες, είναι δυνητικά ερευνητές. Από την άλλη τα ΤΕΙ προσφέρουν μία μεγαλύτερη τεχνική κατάρτιση και πρακτική εφαρμογή στην εργασία και όπου χρειάζεται το αντικείμενο των σπουδών. Πολλές φορές αυτές οι προσεγγίσεις δεν είναι ευδιάκριτες. Γι'αυτό υπάρχουν κάποια ΤΕΙ που θα έπρεπε ίσως να γίνουν ΑΕΙ ,όπως κατα την γνώμη μου η φυσικοθεραπεία. Αυτή η αναστάτωση έχει δημιουργηθεί διότι κάποιες ειδικότητες (ειδικά στα παραϊατρικά) όταν πρωτοεμφανίστηκαν ήταν καθαρά τεχνικές και δεν ήταν αναγνωρισμένες εξ'ολοκλήρου από τον ιατρικό κόσμο. Όμως σήμερα αυτά τα αντικείμενα έχουν αναπτυχθεί ραγδαία και ίσως θα έπρεπε να επαναπροσδιοριστεί ο ρόλος τους στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα πρέπει να εξισωθούν ΑΕΙ και ΤΕΙ. Και αυτό γιατί προσφέρουν κάτι διαφορετικό, μία άλλη οπτική που κατα τη γνώμη μου συμβάλλει στην εύρυθμη λειτουργία της οικονομίας και της κοινωνίας. Αυτή η αντιπαλότητα που δημιουργείται ξεκινά από την αντίληψη που είναι βαθιά ριζωμένη στους Έλληνες, ότι δηλαδή "πρέπει να πάμε στο πανεπιστήμιο, να πάρουμε το πτυχίο και να πιάσουμε μια θεσούλα σε ένα γραφειάκι, δημόσιο πρωτίστως". Πρέπει να δεχτούμε την διαφορετικότητα και να καταλάβουμε τι προσφέρει ο καθένας μας και το καθετί στην κοινωνία. Επειδή κάτι είναι διαφορετικό δεν σημαίνει ότι είναι και κατώτερο. Και δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνουμε τα πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι όταν χαρακτηρίζουμε κάποιον ως "επιστήμονα" το κάνουμε πάντα θεωρητικά,γιατί είναι πολύ πιθανό ο "Χ" τύπος στον οποίο αναφερόμαστε να είναι ένας σκιτζής που πήρε πτυχίο νύχτα και δε ξέρει να γράψει ούτε το όνομα του!
Με αυτό ως δεδομένο...
Αφού οι πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι. του 83' (αλλά και πριν από αυτό) είναι ακαδημαϊκά ισότιμοι με τους πτυχιούχους T.E.I. του σήμερα και οι πτυχιούχοι του σήμερα είναι επιστήμονες,άρα είναι ΚΑΙ αυτοί!
Σε κάλυψα;

Όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
(Jack of spades)Κοίταξε εδώ δεν βρίσκουν οι πτυχιούχοι δουλειά και αφού θα βρεις εσύ σκέφτηκα ότι ίσως περάσεις πρώτα από τη Μασαχουσέτη απλά και μόνο για να συνειδητοποιήσεις πόσο καλύτερα είναι στη δική σου σχολή, εγώ σιγα μη μπορέσω πάω!
Ουσιαστικά απλά δεν θέλεις να παραδεχθείς πως μπήκες σε μια κακή σχολή επειδή δε διάβασες. Όσον αφορά τους ΗΜΜΥ μου χουν πει παιδιά που σπουδάζουν εκεί πως οι σχολές καλύπτουν επαρκέστατα τους κλάδους του hardware και του προγραμματισμού και θα πιστεύσω αυτους φίλε οχι εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ουσιαστικά απλά δεν θέλεις να παραδεχθείς πως μπήκες σε μια κακή σχολή επειδή δε διάβασες. Όσον αφορά τους ΗΜΜΥ μου χουν πει παιδιά που σπουδάζουν εκεί πως οι σχολές καλύπτουν επαρκέστατα τους κλάδους του hardware και του προγραμματισμού και θα πιστεύσω αυτους φίλε οχι εσένα.
Αυτό κατάλαβες ε;Συγχαρητήρια!:thumbsup:
Φυσικά και μπήκα σε μια σχολή κάτω του μετρίου (όπως κάτω του μετρίου είναι όλες οι Ελληνικές σχολές,αλλά τι να κάνουμε αυτές έχουμε) και φυσικά και δε διάβασα για τις Πανελλήνιες,σιγά μη καθόμουν να τα σκάω σε μια απ'τις μεγαλύτερες σκατόφαρες της Ελλάδας (=φροντιστές) και να βγάλω καρκίνο απ'το άγχος όταν υπάρχει αντίστοιχη σχολή πέντε βήματα απ'το σπίτι μου που μπορώ να μπω άνετα και χωρίς πολλά πολλά!Το διάβασμα το έριξα (κι εξακολουθώ να το ρίχνω) εκεί που ήθελα εξαρχής να το ρίξω,δηλαδή στη μηχανολογία!Γι'αυτό είμαι τώρα εκεί που είμαι (όχι εκεί που γράφει στο profile,μη παρεξηγηθώ για ορεκτικό είναι το Ε.Κ.Ε.Τ.Α.) και κάτι μεντεσέδες που καμάρωναν για την αριστεία τους στις πανελλήνιες του '08 τώρα κοιτάνε τα κλαμπάνια μου από κάτω!
Εσύ δηλαδή τι εντύπωση έχεις,ότι στην εταιρία που θα πας αύριο μεθαύριο θα σε επιβραβεύσουν αν έχεις τελειώσει π.χ. Ε.Μ.Π.;Κούνια που σε κούναγε φιλαράκο!

Άμα σου λένε αυτοί οι φίλοι σου ότι οι πτυχιούχοι Τ.Ε.Ι. με διδακτορικά και μεταπτυχιακά "δεν υπάρχουν" κι ότι όλοι εκεί οι τζιβάτοι στο Ε.Μ.Π. είναι όλοι ανερχόμενοι NASAτζήδες,πίστευε τους!Άμα θες πίστευε και στον άγιο Βασίλη,σκασίλα μου!:PΑπλά,τις πεποιθήσεις σου μη μας τις πλασάρεις ως αξιώματα,γιατί καταντάς το λιγότερο γραφικός...
Κι επειδή γενικότερα υπάρχει χάσμα,θα σε παρακαλούσα να μη μου απευθύνεις το λόγο γιατί τσάμπα γράφω κι ούτε πλάκα έχει πια!

Υ.Γ. Διάβασε το μήνυμα του κατά 2 έτη νεότερου σου χρήστη πιο πάνω και κράτα σημειώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τουλάχιστον θα πάω σε εταιρία:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κανείς δε χάνεται!:lol:
Τώρα που το θέτεις καλύτερα να σε ενημερώσω ότι με τους ΠΕ συναδέλφους μου που βάλουν αδικαιολόγητα τους μηχανικούς ΤΕ δεν λέω ούτε καλημέρα και δεν είναι παρέα μου. Γι αυτό το υφάκι αυτό όχι σε μένα.
Δεν τους λες ούτε καλημέρα και συνάμα αποκαλείς τους Τ.Ε. "τεχνολόγους";Δε πάνε μαζί αυτά τα δύο...

Δε μπορώ να καταλάβω τι σου συμβαίνει,εκτός αν trollάρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Συμφωνώ με Civilara. Οι υπόλοιποι οτι να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,849 μηνύματα.
Eγώ συμφωνώ με το Jack of spades. Δεν καταλαβαίνω τη διάκριση στελέχη εφαρμογής - επιστημονες. Μηχανικοί είμαστε συνεπώς στελέχη εφαρμογής είμαστε όλοι. Ο ίδιος δουλεύει σε ερευνητική θέση στο Ε.Κ.Ε.Τ.Α. συνεπώς έχει κάθε δικαίωμα να αυτοαποκαλείται επιστήμονας.

Αυτό γίνεται με τους αποφοίτους ΤΕΙ είναι άδικο καθώς απόφοιτοι ξένων πολυτεχνείων σε ορισμένες χώρες τους αναγνωρίζει το ΤΕΕ ενώ το επίπεδο γνώσεων που έχουν αποκτήσει στη σχολή αποφοίτησή τους είναι κατώτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αυτό γίνεται με τους αποφοίτους ΤΕΙ είναι άδικο καθώς απόφοιτοι ξένων πολυτεχνείων σε ορισμένες χώρες τους αναγνωρίζει το ΤΕΕ ενώ το επίπεδο γνώσεων που έχουν αποκτήσει στη σχολή αποφοίτησή τους είναι κατώτερο.
Ε καλά δεν τρέχει και τίποτα,πέραν του ότι το Τ.Ε.Ε. εύκολα παρακάμπτεται όπου να'ναι τα τρώει τα ψωμιά του...
Εδώ απ'το Mediterranean College τους γράφουν στο Τ.Ε.Ε. (ο Civilaras το είχε ανεβάσει κάπου),σιγά τα λάχανα!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Jackofspades τι λες;Έπρεπε να πάω ΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων για να είμαι καλύτερος γιατρός;Έκανα κουταμάρα που τέλειωσα ιατρική;Μήπως έπρεπε να φερθώ έξυπνα σαν και σένα και να μη διαβάζω στο Λύκειο για να πάω και κόντρα στην άτιμη φάρα των φροντιστών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Εδώ απ'το Mediterranean College τους γράφουν στο Τ.Ε.Ε. (ο Civilaras το είχε ανεβάσει κάπου),σιγά τα λάχανα!:lol:

Σοβαρά??? λολ

Jackofspades τι λες;Έπρεπε να πάω ΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων για να είμαι καλύτερος γιατρός;Έκανα κουταμάρα που τέλειωσα ιατρική;Μήπως έπρεπε να φερθώ έξυπνα σαν και σένα και να μη διαβάζω στο Λύκειο για να πάω και κόντρα στην άτιμη φάρα των φροντιστών;

τι σχέση έχει η ιατρικών εργαστηρίων με την ιατρική?? σοβαρέψου γιατι θα σε δουλέυουν αν τα πείς αυτα στο νοσοκομείο αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Σοβαρά??? λολ



τι σχέση έχει η ιατρικών εργαστηρίων με την ιατρική?? σοβαρέψου γιατι θα σε δουλέυουν αν τα πείς αυτα στο νοσοκομείο αργότερα.

Τι σχέση έχει το ΤΕΙ μηχανολογίας με τους μηχανικούς του Πολυτεχνείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

researcher

Νεοφερμένος

Ο researcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Τι σχέση έχει το ΤΕΙ μηχανολογίας με τους μηχανικούς του Πολυτεχνείου;

Εγώ θα έλεγα φέρσου σαν γιατρός. Αν ήσουν ψυχίατρος και είχες ασθενή έναν ΤΕΙτζή που θα σου έλεγε ότι είναι επιστημονάρα (και πράγματι να είναι π.χ. με μεταπτυχιακές σπουδές και δημοσιεύσεις) αλλά οι ΑΕΙτζίδες δεν τον παραδέχονται, τι θα του έλεγες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
προφανώς εγω δεν κάνω για ψυχίατρος γι αυτο θα πάω για παθολογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

researcher

Νεοφερμένος

Ο researcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
προφανώς εγω δεν κάνω για ψυχίατρος γι αυτο θα πάω για παθολογος.

Να σε δει πρώτα κανας ψυχίατρος όμως, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top