Πανεπιστήμια vs TEI

Dresden

Νεοφερμένος

Ο Dresden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Απλα για την ιστορια, οχι οτι εχει καμια σημασια, ξερω δυο συναδελφους Μηχανικους ΤΕ που εχουν γινει δεκτοι σε Πανεπιστημια της Ολλανδιας.

Γνωμη μου παντα....Μη γελιομαστε υπαρχουν σχολες που με τη βαση που εχουν αφορουν πτυχιουχους που εβγαλαν ισα ισα 10 η αρκετες φορες και κατω απο 10 και περασαν...
Αυτο το ατομο τι ακριβως θα κανει στη σχολη??

Υπαρχουν καποια παραδειγματα μαθητων που μπηκαν σε σχολη του 7 και εφτασαν να κανουν μεχρι διδακτορικο και αρκετα παραδειγματα μαθητων του 19 που μπηκαν σε Ιατρικες και Πολυτεχνεια και δεν ασχολήθηκαν ποτε σοβαρά με την σχολη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ας τα πάρουμε αό την αρχή .
Οικονομικά με απώτερο σκοπό να ανοίξω λογιστικό γραφείο.
Βρέθηκα Κοζάνη..................μεταγραφή για Θεσ/νικη.
.....10% επειδή ήθελα τει αυτοματισμού.
Για ένα διάστημα μου πέρασε απ'το μυαλό να δηλώσω ΣΣΕ 1η επιλογή του χρόνου(2012) που θα ξαναδώσω ......
οπότε θα δήλωνα πληροφορική που μ'αρεσε.
......κάποτε μέσα στην χρονιά με ενδιεφερε και ενα τμημα στην Παντειο αν θυμαμαι καλα
+ το ότι σκοπεύεις για κατακτήριες μετά την τωρινή σχολή σου

Είμαι σίγουρος πώς αν ενώσεις τα Bold σαν να είναι το παιχνίδι «Ενώνω τις τελείες», θα σχηματίσεις 3D εικόνα υψηλού επιπέδου. Το Πα.Μακ. αποθημένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος πώς αν ενώσεις τα Bold σαν να είναι το παιχνίδι «Ενώνω τις τελείες», θα σχηματίσεις 3D εικόνα υψηλού επιπέδου. Το Πα.Μακ. αποθημένο?
Το απωθημένο μου ήταν από το 2009 ο αυτοματισμός επειδή εκτός ότι είχα δει το πρόγραμμα σπουδών και μ'αρεσαν τόσο πολυ ΄τα μαθήματα,έχω 2 οικογενειακούς φίλους όπου ο ένας ασχολείται με την έρευνα στην Γερμανία και ο άλλος είναι Αγγλία και ασχολείται με κάτι που έχει σχέση με αεροπλάνα.
Το παμακ ήταν κάποιου άλλου απωθημένο αλλά αφού πέρασε αλλού βρήκε την υγειά του μακριά από την σαπίλα της δαπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

researcher

Νεοφερμένος

Ο researcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Με αφορμή το ελιτίστικο ύφος της φίλης Litsaki17, ως προς τα παιδιά των Τ.Ε.Ι., διερεύνησα το ζήτημα των πανεπιστημιακών τμημάτων νοσηλευτικής και των αντίστοιχων τμημάτων των Τ.Ε.Ι.

Επικεντρώθηκα κυρίως σε νοσηλευτική Ε.Κ.Π.Α. και Τ.Ε.Ι. Αθήνας διότι συνιστούν παράδειγμα από τα λίγα. Ίδιο γνωστικό αντικείμενο (στον απόλυτο βαθμό θα έλεγα), σε διαφορετικού τύπου σχολές (πανεπιστήμιο - Τ.Ε.Ι.) και στην ίδια πόλη.

Έχουμε και λέμε:

Βάσεις εισαγωγής 2012.

Βαθμός πρώτου νοσηλευτικής Ε.Κ.Π.Α.: 18365
Βαθμός πρώτου νοσηλευτικής Τ.Ε.Ι. Αθήνας: 16334

18365 - 16334 = 2031

Τα 2031 μόρια, τα οποία καθιστούν έναν νοσηλευτή από πανεπιστημιακό τμήμα "καλύτερο" από έναν από Τ.Ε.Ι., αντιστοιχούν στο 2,03/20 της κλίμακας 1-20 και στο 1,015/10 της κλίμακας 1-10 (χονδρικά, η διαφορά είναι στο 1/10).

Σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα Π.Δ. 465/1981, άρθρο 2, παράγραφος 4 (Περί του τρόπου προαγωγής, απολύσεως και εξετάσεων των μαθητών των Γυμνασίων):

Ο γενικός βαθμός ετήσιας προόδου είναι ο μέσος όρος των βαθμών των μαθημάτων των δυο ομάδων του προηγούμενου άρθρου, ο οποίος αναγράφεται στα υπηρεσιακά βιβλία. έντυπα και τίτλους με το τυχόν Κλασματικό του μέρος. Ο βαθμός αυτός επισημαίνεται με τους χαρακτηρισμούς : "Ανεπαρκώς" "Μέτρια", "Καλά", "Πολύ Καλά", "Άριστα". Το κατώτατο βαθμολογικό όριο του κάθε χαρακτηρισμού ορίζεται ως εξής :

α) "Ανεπαρκώς" 01

β) "Μέτρια" 10

γ) "Καλά" 12 1/2

δ )"Πολύ καλά" 15 1/2

ε) "Άριστα" 18 1/2

Όπως βλέπουμε, το μέγεθος επίδρασης (για να μιλήσουμε και λίγο στατιστικά) στην κλίμακα 1-20 , προκειμένου ένας μαθητής να χαρακτηριστεί "πολύ καλός" ή "άριστος" είναι 3/20.

Το 2,03/20 δεν είναι 3/20.

Συμπερασματικά, ο μαθητής που έγραψε για 18365 μόρια και ο μαθητής που έγραψε για 16334 ανήκουν στην ίδια κατηγορία επίδοσης ("πολύ καλός").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.


Uploaded with ImageShack.us

2000 μόρια είναι πάρα πολλά και μη σκέφτεσαι το καλύτερο με το καλύτερο αλλά το χειρότερο του τει αθήνας με τον χειρότερο του εκπα.

Συμφωνώ ότι δε πρέπει να κρινουμε μαι σχολη με την βάση αλλά σε όποιο τομέα και να τον πάρεις η εκπα νοσηλευτική είναι καλύτερη απο οποιοδήποτε άλλη νοσηλευτική σχολή (αριθμός μέλών δεπ, χρηματοδότηση, προοπτικές, εγκαταστάσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
2000 μόρια είναι πάρα πολλά και μη σκέφτεσαι το καλύτερο με το καλύτερο αλλά το χειρότερο του τει αθήνας με τον χειρότερο του εκπα.

Σκέψου ότι στα ΤΕΙ οι θέσεις είναι πολύ περισσότερες άρα λογικό να έχει και λίγο μικρότερη βάση...Για σκέψου στο ΕΚΠΑ να δίναν άλλες 50 θέσεις πχ!!!!!!!
Επίσης αν θυμάμαι καλά η αξιολόγηση της ΑΔΙΠ έγραφε για το τμήμα νοσηλευτικής ΤΕΙ Αθήνας ότι είναι πανεπιστημιακού επιπέδου.Προφανώς κάνοντας αξιολογήσεις στα μέλη ΔΕΠ στους φοιτητές στην ποιότητα μαθημάτων κατέληξαν σε αυτό το συμπέρασμα..

CONCLUSIONS
Overall, the EEC was impressed with the high quality theoretical and clinical teaching
offered, the motivation and commitment of the peoplepower and the innovative practices
that have started being incorporated in the curriculum. Before putting forward specific
conclusions and recommendations, the EEC would like to make a clear statement that the
departments of Nursing A & B at the TEI of Athens deliver University level nursing education
and this should be equivocally recognized by all relevant stakeholders, including the Ministry
of Education.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Το απωθημένο μου ήταν από το 2009 ο αυτοματισμός επειδή εκτός ότι είχα δει το πρόγραμμα σπουδών και μ'αρεσαν τόσο πολυ ΄τα μαθήματα,έχω 2 οικογενειακούς φίλους όπου ο ένας ασχολείται με την έρευνα στην Γερμανία και ο άλλος είναι Αγγλία και ασχολείται με κάτι που έχει σχέση με αεροπλάνα.
Το παμακ ήταν κάποιου άλλου απωθημένο αλλά αφού πέρασε αλλού βρήκε την υγειά του μακριά από την σαπίλα της δαπ.

To πώς συνδέει κανείς μια επιλογή σχολής και την Δαπ ή την Πασπ δεν το καταλαβαίνω. Αυτά υπάρχουν παντού. Και αν πάλι είχες απωθημένο τον αυτοματισμό και πάλι δεν μπήκες και πήγες Πληροφορική, γιατί το έκανες? Άρα γιατί και εσύ προτίμησες Πανεπιστήμιο από Τ.Ε.Ι. Γενικά μικρέ μου φίλε βλέπω μια αναποφασιστικότητα στο πρόσωπό σου το οποίο αντανακλάται και στις σπουδές και τις επιλογές σου, έβαζες αντίκρυ 2 επαγγελματικές δραστηριότητες και αμφιταλαντευόσουν χωρίς ακόμα και σήμερα να έχεις κατασταλάξει 100% και αυτό πιθανόν γιατί κριτήριο είχες μονάχα το τι δουλειά θα έχει μέλλον και όχι να συμψηφίσεις προοπτικές και κλίση. Τελικά κατάληξες σε ένα απρόσωπο τμήμα για τα δεδομένα του 2013 που έχουμε μπει για τα καλά στην εξειδίκευση και οι πληροφορικοί βάλλονται από πολλές πλευρές. Επειδή μπορείς να με θεωρήσεις κατά κάποιον τρόπο φοιτητή της Πληροφορικής γιατί είμαι στο Δ.Μ.Π.Σ. της ΝΟΠΕ και της Πληροφορικής Αριστοτελείου, οι καθηγητές σας μας μεταφέρουν το κλίμα αυτό.

Μαρέσει πολύ και η "ερευνητική" προσέγγιση του "μοναδικού" αποφοίτου Τ.Ε.Ι. που κάνει πρωτοπόρες έρευνες σε Ατλαντικό και Ευρώπη(Δρ. Ρισέρτσερ)... Με την λογική αυτή και ένα πτυχίο με 6,5 να θεωρείται ίσο και όμοιο με ένα 8,3 επειδή ο κανονισμός λέει ότι:

Aπό 6,5 έως 8,49 = «λίαν καλώς»

Και όταν θα πάς σε κανα μεταπτυχιακό και θα σου πει Requirements Βαθμός πτυχίου > 7, να τους πείς μα ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ «Λίαν καλώς», δεν υστερώ σε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

researcher

Νεοφερμένος

Ο researcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Και όταν θα πάς σε κανα μεταπτυχιακό και θα σου πει Requirements Βαθμός πτυχίου > 7, να τους πείς μα ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ «Λίαν καλώς», δεν υστερώ σε κάτι.[/FONT]

Κάποια παραδείγματα με GPA 6,5.

[..] 4. Πιστοποιητικά & Δικαιολογητικά
Για την αποδοχή τους από το ΠΜΣ οι υποψήφιοι υποβάλλουν τα εξής πιστοποιητικά και
δικαιολογητικά:
1. Αίτηση Συμμετοχής.
2. Φωτοαντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας.
3. Αντίγραφο πτυχίου ή βεβαίωση του οικείου Πανεπιστημίου ότι ο υποψήφιος
εκπλήρωσε τις εκπαιδευτικές του υποχρεώσεις για την λήψη του πτυχίου. Στις
περιπτώσεις πτυχιούχων Πανεπιστημίων της αλλοδαπής, συνυποβάλλεται
πιστοποιητικό αναγνωρισης από τον ΔΟΑΤΑΠ (τέως ΔΙΚΑΤΣΑ), ισοτιμία και
αντιστοιχία προς τις ημεδαπές Πανεπιστημιακές Σχολές. Ελάχιστος βαθμός πτυχίου
ορίζεται το 6,5. [...]

(https://newgen.aua.gr/el/sites/default/files/Esoterikos Kanonismos Leitourgias PMS.pdf)

[...] Τα κριτήρια αξιολόγησης φαίνονται στην παραπάνω ιστοσελίδα. Ελάχιστος βαθμός πτυχίου το 6,5. Η επιλογή των
υποψηφίων για το ΠΜΣ γίνεται από την Επιτροπή Επιλογής Μεταπτυχιακών Φοιτητών [...]

(https://www.geotee.gr/lnkFiles/20100715_8essalia-prosklisi-_2010_-_2011.pdf)

What's the Role of GPA in Graduate School Admissions?
[...] Generally, most master's programs require minimum GPAs of 3.0 or 3.3. [...]

(https://gradschool.about.com/od/admissionsadvice/a/gpa.htm)

Στις Η.Π.Α., το σύνηθες minimum GPA requirement για MSc studies είναι 3,0. Αυτό αντιστοιχεί στο δικό μας 7,5. Πάνε με τεταρτημόρια εκεί.

Τα 18000 και τα 16000 μόρια, στην κλίμακα 0-4, βρίσκονται στο τέταρτο τεταρτημόριο.

(το δικό μου GPA είναι >>>>>>>>>>>>>>>7)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Μου κάνεις πλάκα τώρα έ? Τί είναι αυτό? Σου μίλησα εγώ για κάποιο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ή ότι το ενδεχόμενο να πας "σε κάποιο μεταπτυχιακό" στο οποίο θα ζητάνε > από 7 τυπικά ή άτυπα. Συγκεκριμένα στο δικό μου άτυπα ζητούσαν > 7 όπως και σε πολλά άλλα. Τί μου δείχνεις του Γεωπονικού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

researcher

Νεοφερμένος

Ο researcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Μου κάνεις πλάκα τώρα έ? Τί είναι αυτό? Σου μίλησα εγώ για κάποιο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ή ότι το ενδεχόμενο να πας "σε κάποιο μεταπτυχιακό" στο οποίο θα ζητάνε > από 7 τυπικά ή άτυπα. Συγκεκριμένα στο δικό μου άτυπα ζητούσαν > 7 όπως και σε πολλά άλλα. Τί μου δείχνεις του Γεωπονικού?

Έγινε ρε φιλαράκι...

Με το μεταπτυχιακό σου τελειώνεις ή έχεις ακόμη?

Είχα ανέβει Θεσσαλονίκη πριν λίγο καιρό και πέρασα απ' έξω από το ΠΑΜΑΚ. Απέναντι από το ΑΠΘ δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Με το μεταπτυχιακό σου τελειώνεις ή έχεις ακόμη?

Είχα ανέβει Θεσσαλονίκη πριν λίγο καιρό και πέρασα απ' έξω από το ΠΑΜΑΚ. Απέναντι από το ΑΠΘ δεν είναι;

Είμαι 2ο εξάμηνο του Δ.Π.Μ.Σ. Πληροφορικής και Διοίκησης του Αριστοτελείου. Στο Πα.Μακ. έκανα το προπτυχιακό μου. Το καλό είναι ότι έχουμε περισσότερη δουλειά για το σπίτι παρά σε παρακολουθήσεις και μπορώ και τα βγάζω πέρα, γιατί μέχρι της 2-3-4 εργάζομαι και δεν έχω πρόβλημα ιδιαίτερο με την σχολή. Το Πα.Μακ. είναι 200 μέτρα από το Α.Π.Θ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

researcher

Νεοφερμένος

Ο researcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ΑΠΘ μια χαρά. Είχα πάει και στη βιβλιοθήκη εκεί όταν ανέβηκα. Μπράβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
CONCLUSIONS
Overall, the EEC was impressed with the high quality theoretical and clinical teaching
offered, the motivation and commitment of the peoplepower and the innovative practices
that have started being incorporated in the curriculum. Before putting forward specific
conclusions and recommendations, the EEC would like to make a clear statement that the
departments of Nursing A & B at the TEI of Athens deliver University level nursing education
and this should be equivocally recognized by all relevant stakeholders, including the Ministry
of Education.

Ότι και να βρίσκεις εσύ το εκπα νοσηλευτκής είναι το καλύτερο τμήμα νοσηλευτικης πανελλαδικά. Τα ονόματα καθηγητών που έχουν περάσει από την σχολή θα τα ζήλευε οποιαδήποτε ιατρική σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
ΑΠΘ μια χαρά. Είχα πάει και στη βιβλιοθήκη εκεί όταν ανέβηκα. Μπράβο.

Βάλτο και στο βιογραφικό σου ότι πήγες στην βιβλιοθήκη του Αριστοτελείου . Μπορεί να σου φανεί χρήσιμο .
:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

researcher

Νεοφερμένος

Ο researcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Βάλτο και στο βιογραφικό σου ότι πήγες στην βιβλιοθήκη του Αριστοτελείου . Μπορεί να σου φανεί χρήσιμο .
:P:P:P

Αν μου έδιναν πιστοποιητικό επίσκεψης θα το έβαζα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αν μου έδιναν πιστοποιητικό επίσκεψης θα το έβαζα...

Κρίμα ................. και ήταν τόσο νέος . εεεε sorry μπερδεύτηκα .
Κρίμα δεν δίνουν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

researcher

Νεοφερμένος

Ο researcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Κρίμα ................. και ήταν τόσο νέος . εεεε sorry μπερδεύτικα .
Κρίμα δεν δίνουν .

Εδώ άλλοι βάζουν στο βιογραφικό τους τα μόρια που έπιασαν στις πανελλήνιες εξετάσεις...

Στις Η.Π.Α., τα τεστ SAT, GRE, GMAT, έχουν ισχύ για 5 χρόνια.

Τα μόρια των πανελλαδικών γιατί να συνοδεύουν κάποιον για πάντα και να γίνονται αιτία συγκρίσεων και διακρίσεων;

Πραγματικά, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εδώ άλλοι βάζουν στο βιογραφικό τους τα μόρια που έπιασαν στις πανελλήνιες εξετάσεις...

Στις Η.Π.Α., τα τεστ SAT, GRE, GMAT, έχουν ισχύ για 5 χρόνια.

Τα μόρια των πανελλαδικών γιατί να συνοδεύουν κάποιον για πάντα και να γίνονται αιτία συγκρίσεων και διακρίσεων;

Πραγματικά, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;

Να σου εξηγήσω εγώ , γιατί το έχω σκεφτεί πιο παλιά βέβαια .
Ο βαθμός πρόσβασης και τα μόρια στις πανελλαδικές δεν έχουν μόνο τη χρήση του να περάσεις , να μπεις σε κάποια σχολή κτλ. , δείχνουν και κοινωνικοοικονομικά κριτήρια , δηλαδή πόσο wealthy είναι κάποιος .
Πότε γράφει κάποιος καλά ;
Όταν έχει σκάσει μία περιουσία στα φροντιστήρια . Δεν λέω ότι είναι ο κανόνας . Κάποιος μπορεί να καθίσει και να διαβάσει μόνος του και να αριστεύσει . Αλλά αυτό είναι η εξαίρεση .
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΌΤΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

researcher

Νεοφερμένος

Ο researcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Θέμα για συζήτηση.

Θεωρείτε ότι τα μόρια των πανελληνίων εξετάσεων πρέπει να είναι valid επί αορίστου χρόνου ή πρέπει να διαχειρίζονται στα πρότυπα των τεστ ACT και SAT των Η.Π.Α., τα οποία έχουν ισχύ για 5 χρόνια;

Αιτιολογημένες απαντήσεις παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Θέμα για συζήτηση.

Θεωρείτε ότι τα μόρια των πανελληνίων εξετάσεων πρέπει να είναι valid επί αορίστου χρόνου ή πρέπει να διαχειρίζονται στα πρότυπα των τεστ ACT και SAT των Η.Π.Α., τα οποία έχουν ισχύ για 5 χρόνια;

Αιτιολογημένες απαντήσεις παρακαλώ.

Δεν ξέρω μωρέ . Δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα , γιατί έγραψα σχετικά καλά και τις δύο χρονιές στις Πανελλαδικές .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top