Πανεπιστήμια vs TEI

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Την ΑΔΙΠ την γνωρίζεις???έχεις διαβάσει κάποια εξωτερική αξιολόγηση????Αν όχι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσεις να απαντάς από τι στιγμή που δεν γνωρίζεις..Καλό θα είναι πρώτα να διαβάσεις περί ΑΔΙΠ ....Δηλαδή το τμήμα σου δεν έχει κάνει εξωτερική αξιολόγηση??

https://www.hqaa.gr/

Πρώτο εξάμηνο είμαι και δεν έχω ψάξει περί αξιολογήσεων. Ήταν... προσαρμοστική περίοδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Πρώτο εξάμηνο είμαι και δεν έχω ψάξει περί αξιολογήσεων. Ήταν... προσαρμοστική περίοδος.

Οκ διάβασε τις αξιολογήσεις της ΑΔΙΠ και βγάλε τα συμπεράσματα σου..Για να γνωρίζεις η εξωτερική αξιολόγηση επιβάλλεται από την ΕΕ και γίνεται από ξένους πανεπιστημιακούς και έπρεπε να ολοκληρωθεί στο τέλος του 2012.....Μετά από αυτή την ημερομηνία τα ΑΕΙ που δεν δέχτηκαν την αξιολόγηση δεν θα αναγνωρίζονται από την ΕΕ......Στο Ελλλαδιστάν πάντως μερικά από τα ΑΕΙ μας με νύχια και με δόντια αποφεύγουν την αξιολόγηση αυτή.........


Και για να συνεχίσω, βλέποντας τις αξιολογήσεις της ΑΔΙΠ, δεν υπάρχουν πουθενά το πανεπιστήμιο Λιβαδειάς και το πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας...και όλως τυχαίως αυτά τα δύο είναι τα πρώτα στην λίστα συγχωνεύσεων....Απλή σύμπτωση δεν νομίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Όπως επίσης σε άλλη συνέντευξη η κυρία αρβελέρ, είπε:

"Oι Έλληνες απόφοιτοι Πανεπιστημίων στο εξωτερικό διαπρέπουν. Οι Έλληνες είπε χαρακτηριστικά όχι που έχει 5 δεκάρες ο μπαμπάς και τους στέλνει στο εξωτερικό για Bachelor και μετά γυρνάνε πίσω, αλλά οι Έλληνες που πάνε για Μάστερ έξω. Γιατί (λέει χαρακτηριστικά) οι Έλληνες αυτοί διαπρέπουν έξω και όχι εδώ?"

Προφανώς γιατί έξω υπάρχουν οι δομές και οι αντίστοιχες θέσεις που μπορούν να δείξουν το τί μάθανε, άρα δέν φταίει η παρεχόμενη γνώση αλλά η ανυπαρξία επιχειρήσεων εφαρμογής εντός Ελλάδας.

Τώρα άν ο καθένας δεί και τις 2 συνεντεύξεις αυτές και συνδιάσει τα λεγόμενα, εύκολα καταλαβαίνει τα αυτονόητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Όπως επίσης σε άλλη συνέντευξη η κυρία αρβελέρ, είπε:

"Oι Έλληνες απόφοιτοι Πανεπιστημίων στο εξωτερικό διαπρέπουν. Οι Έλληνες είπε χαρακτηριστικά όχι που έχει 5 δεκάρες ο μπαμπάς και τους στέλνει στο εξωτερικό για Bachelor και μετά γυρνάνε πίσω, αλλά οι Έλληνες που πάνε για Μάστερ έξω. Γιατί (λέει χαρακτηριστικά) οι Έλληνες αυτοί διαπρέπουν έξω και όχι εδώ?"

Προφανώς γιατί έξω υπάρχουν οι δομές και οι αντίστοιχες θέσεις που μπορούν να δείξουν το τί μάθανε, άρα δέν φταίει η παρεχόμενη γνώση αλλά η ανυπαρξία επιχειρήσεων εφαρμογής εντός Ελλάδας.

Τώρα άν ο καθένας δεί και τις 2 συνεντεύξεις αυτές και συνδιάσει τα λεγόμενα, εύκολα καταλαβαίνει τα αυτονόητα.
είπε κανείς εδώ μέσα ότι οι απόφοιτοι των ελληνικών ΑΕΙ είναι βλάκες?
Όσοι έχουν φύγει έξω είτε από τει είτε από πανεπιστήμιο έχουν κάνει πολύ καλή καριέρα αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας...


Απάντησε μου σε κάτι , το ΠΑΜΑΚ γιατί δεν έχει καμία εξωτερική αξιολόγηση????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Τί σε κάνει να πιστεύεις πώς είμαι της κλάσης των φοιτητών που σόνυ και καλά πρέπει να υποστηρίξουν το Πανεπιστήμιό τους. Δέν με αφορά το τί έκανε το Πα.μακ., το τί κάνει και το τί θά κάνει. Κατάλαβε πώς μερικοί έχουν έναν στόχο στην ζωή τους από πολύ μικρή ηλικία και τον εφαρμόζουν κατά γράμμα γιατί και σωστή καθοδήγηση είχαν καί επίγνωση της πραγματικότητας.
Έτσι λοιπόν και εγώ είχα στόχο να γίνω Οικονομολόγος, να αποκτήσω τα δικαιώματά του και να εργαστώ στον τομέα μου.
Καί τα 3 τα πέτυχα, δέν με καίει καθόλου το οτιδήποτε. Δέν πάει να κλείσει κιόλας το Πα.μακ. καρφί δέν μου καίγεται, θα υπάρξουν άλλα Οικονομικά Πανεπιστήμια που και το Msc μου θα κάνω, όπως το κάνω απέναντι τώρα και τα πάντα.
Πάρε τήλ στην γραμματεία του Πα.μακ. άν καίγεσαι και ρώτα για την αξιολόγηση.
Δηλαδή τί? Άν κλείσει το Πα.Μακ. ή αξιολογηθεί και βγεί μάπα, θα σταματήσουν να βγαίνουν Οικονομολόγοι? Δόξα το Θεό είχα και τα μόρια να πάω σε οποιδήποτε Οικονομικό της χώρας και να μήν υπήρχε το Πα.μακ. θα πηγαίνα αλλού. Έχω μήπως ποσοστά στο πα.Μακ. και θα στεναχωρηθώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τί σε κάνει να πιστεύεις πώς είμαι της κλάσης των φοιτητών που σόνυ και καλά πρέπει να υποστηρίξουν το Πανεπιστήμιό τους. Δέν με αφορά το τί έκανε το Πα.μακ., το τί κάνει και το τί θά κάνει. Κατάλαβε πώς μερικοί έχουν έναν στόχο στην ζωή τους από πολύ μικρή ηλικία και τον εφαρμόζουν κατά γράμμα γιατί και σωστή καθοδήγηση είχαν καί επίγνωση της πραγματικότητας.
Έτσι λοιπόν και εγώ είχα στόχο να γίνω Οικονομολόγος, να αποκτήσω τα δικαιώματά του και να εργαστώ στον τομέα μου.
Καί τα 3 τα πέτυχα, δέν με καίει καθόλου το οτιδήποτε. Δέν πάει να κλείσει κιόλας το Πα.μακ. καρφί δέν μου καίγεται, θα υπάρξουν άλλα Οικονομικά Πανεπιστήμια που και το Msc μου θα κάνω, όπως το κάνω απέναντι τώρα και τα πάντα.
Πάρε τήλ στην γραμματεία του Πα.μακ. άν καίγεσαι και ρώτα.

δηλαδή τι μας λες ότι δεν σε νοιάζει σε τι ίδρυμα σπούδασες αν είναι άνευ αξίας κτλ??? Θα τρελαθώ.....Δηλαδή μας λες δεν έχει σημασία η ποιότητα του ΑΕΙ αλλά το τι θα διαβάσεις από μόνος σου????...Ε τότε να μην πήγαινες ας καθόσουν σπίτι σου και ας αγόραζες τα βιβλία οικονομίας......


Πάντως πολύ περίεργο το ΠΑΜΑΚ να μην έχει δεχτεί καμία εξωτερική αξιολόγηση!!!!!!


Δηλαδή τί? Άν κλείσει το Πα.Μακ. ή αξιολογηθεί και βγεί μάπα, θα σταματήσουν να βγαίνουν Οικονομολόγοι.

Ε τι να σου πω.......δεν υπάρχουν λόγια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
δΕ τότε να μην πήγαινες ας καθόσουν σπίτι σου και ας αγόραζες τα βιβλία οικονομίας......

Προσωπικά άν ενδιαφέρεσαι τόσο, την λογιστική σάν επάγγελμα την έμαθα απο άτομο στο σπίτι που είναι Ανώτερος απο τους περισσότερους ακαδημαϊκούς λογιστές του Πα.Μακ. Είχα την τύχη? Πές το όπως θές. Άσχετα που γενικά η λογιστική μαθαίνεται στην αγορά και όχι στα αμφιθέατρα. Τέσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Προσωπικά άν ενδιαφέρεσαι τόσο, την λογιστική σάν επάγγελμα την έμαθα απο άτομο στο σπίτι που είναι Ανώτερος απο τους περισσότερους ακαδημαϊκούς λογιστές του Πα.Μακ. Είχα την τύχη? Πές το όπως θές. Άσχετα που γενικά η λογιστική μαθαίνεται στην αγορά και όχι στα αμφιθέατρα. Τέσπα

Ε???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.

Τί δέν κατάλαβες?
Είναι απλό, δέν περίμενα κανέναν Λαζαρίδη ή Νεγκάκη να μου μάθει Λογιστική. Μου την έμαθε άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Η Ελλάδα απλώς δεν μπορεί να υποστηρίξει όλο αυτόν τον κόσμο που σπουδάζει σε ΑΕΙ, χρειαζόμαστε περισσότερο τεχνίτες παρά επιστήμονες.

1ον οι απόφοτοι Πανεπιστημίου δεν είναι επιστήμονες.
2ον τεχνίτες βγάζουν τα ΙΕΚ όχι τα ΤΕΙ.

τέσ πά το βιάσατε πάλι το θέμα.. περισσότερο θυμίζει τσακωμό στο νηπιαγωγείο....

@Pamak :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν τσακώθηκα με κανέναν αλλά...

Τα ΤΕΙ τι βγάζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Δεν λέω για εσένα.

Δες περιγραφή πτυχιούχου ή επαγγελματικά δικαιώματα σε κάποια σελίδα τμήματος ΤΕΙ. π.χ.

Ο Πτυχιούχος του τμήματος γνωρίζει την επιστημονική μεθοδολογία, έχει αναπτύξει τεχνικές ικανότητες και δεξιότητες, έχει αποκομίσει εμπειρίες από την επαγγελματική πρακτική και είναι σε θέση να δραστηριοποιηθεί επαγγελματικά, υποστηρίζοντας επιτυχώς την αξιοποίηση των τεχνολογιών της Πληροφορικής και των Επικοινωνιών σε όλους τους τομείς εφαρμογής τους.Ειδικότερα, ο Πτυχιούχος του Τμήματος, είτε ως αυτοαπασχολούμενος, είτε ως στέλεχος επιχείρησης ή οργανισμού του δημόσιου ή ιδιωτικού τομέα, έχει δυνατότητες:
Εφαρμογής των αρχών της επιστήμης και της τεχνολογίας στην ανάλυση, το σχεδιασμό και την υλοποίηση συστημάτων λογισμικού, ως Προγραμματιστής Συστημάτων και Εφαρμογών.
Ανάλυσης και ικανοποίησης των αναγκών των οργανισμών και των επιχειρήσεων, μέσω του σχεδιασμού, της ανάπτυξης, της υλοποίησης, της ολοκλήρωσης, της διαμόρφωσης, της διαχείρισης και της υποστήριξης των υπολογιστικών τεχνολογιών (λογισμικού, υλικού και επικοινωνιών), ως Μηχανικός Πληροφορικής.

Επίσης, ο πτυχιούχος του Τμήματος μπορεί να εργάζεται ως Εκπαιδευτικός ή Μηχανικός Πληροφορικής, σε όλες τις βαθμίδες της Εκπαίδευσης.

Επιπλέον, ο Πτυχιούχος του Τμήματος μπορεί να ανταποκριθεί με πληρότητα στις ανάγκες της παρακολούθησης των εξελίξεων της έρευνας και των καινοτομιών της τεχνολογίας και της δια βίου εκπαίδευσης. Μπορεί επίσης, να επεκτείνει και να εξειδικεύσει περαιτέρω το γνωστικό του πεδίο μέσω της διενέργειας μεταπτυχιακών σπουδών προς απόκτηση μεταπτυχιακών ακαδημαϊκών τίτλων (M.Sc., Ph.D.) στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας μας ή του εξωτερικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Tεχνίτες βγάζουν τα ΕΠΑΛ . Τα ΙΕΚ βγάζουν τεχνικούς και η ανώτατη παιδεία επιστήμονες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Όλοι γνωρίζουμε πώς η κύπρος είναι παράδειγμα χώρας με πολύ νεοφιλελεύθερες τακτικές, άλλωστε είναι απο τις χώρες με τις περισσότερες παράκτιες εταιρίες. Επειδή νομίζουν μερικοί, πώς μόνο εντός Ελληνικού εδάφους οι Απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. δέν αναγνωρίζονται άς διαβάσουν λίγο κάποια πράγματα.

https://taxalia.blogspot.com/2012/10/blog-post_2220.html

Επίσης στο ΕΤΕΚ εγγράφονται μόνο απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. που μετά το πέρας των σπουδών τους παρακολουθήσουν σε κάποιο Πανεπιστήμιο επιλεγόμενα μαθήματα αντιστοιχίας 120 ects. Διαφορετικά με το πτυχίο Τ.Ε.Ι. λένε χαρακτηριστικά στην Κύπρο= Σάν απόφοιτοι Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
. Επειδή νομίζουν μερικοί, πώς μόνο εντός Ελληνικού εδάφους οι Απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. δέν αναγνωρίζονται άς διαβάσουν λίγο κάποια πράγματα.

Άς τα πάρουμε ένα ένα εδώ τι εννοείς ακτιβώς? δεν έχουν στην Ελλάδα επάγγελματικά δικαιώματα ο απόφοιτοι ΤΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Όλοι γνωρίζουμε πώς η κύπρος είναι παράδειγμα χώρας με πολύ νεοφιλελεύθερες τακτικές, άλλωστε είναι απο τις χώρες με τις περισσότερες παράκτιες εταιρίες. Επειδή νομίζουν μερικοί, πώς μόνο εντός Ελληνικού εδάφους οι Απόφοιτοι Τ.Ε.Ι. δέν αναγνωρίζονται άς διαβάσουν λίγο κάποια πράγματα.

https://taxalia.blogspot.com/2012/10/blog-post_2220.html

Και όλοι γνωρίζουμε πως η Κύπρος είναι η συνέχιση της Ελλάδας και του ΤΕΕ ή μήπως δεν το γνώριζες αυτό!!!!!!!!!
Επίσης σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη τα τει Αναγνωρίζονται κανονικότατα και εγγράφονται σε όλα τα επιμελητήρια..


Σταμάτα πια να προπαγανδίζεις στο ischool δεν βαρέθηκες...Έλεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Όποιοι συμφωνούν με την άποψή σου είναι δεκτοί απ'ότι κατάλαβα, οι υπόλοιποι προπαγανδίζουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Και όλοι γνωρίζουμε πως η Κύπρος είναι η συνέχιση της Ελλάδας και του ΤΕΕ ή μήπως δεν το γνώριζες αυτό!!!!!!!!!

Σε πληροφορώ η Κύπρος δέν μοιάζει με την Ελάδα ούτε στο ελάχιστο. Ούτε στις δομές τις, ούτε στην νοοτροπία της και σε καμία περίπτωση στην οικονομική πολιτική της. Μιά χώρα τόσο φιλελεύθερη σάν την Κύπρο σε όλα, απο την στιγμή που έχει τις περισσότερες παράκτιες εταιρίες απο οποιαδήποτε άλλη σημαίνει πολλά. Είναι περίεργο το γιατί δεν αναγνωρίζει τα Τ.Ε.Ι.
ϊσως λέω εγώ τώρα γιατί στην Κύπρο γνωρίζουν τιην ιστορία των ΚΑΤΕΕ-ΤΕΙ, πράγμα το οποίο οι Ευρωπαίοι φυσικά και δέν ξέρουν την προϊστορία των ΤΕΙ. 9 Μήνες φαντάρος ήμουν στην Κύπρο και άσε με να ξέρω περισσότερα πράγματα γιατί την έχω ζήσει.
Η Αλήθεια είναι ότι στο Κυπριακό ΕΤΕΚ εγγραφή γίνεται μόνο με πτυχίο Πανεπιστημίου ή Πτυχίο ΤΕΙ++120 ects, τσέκαρέ το, επιβεβαίωσέ το έτσι ώστε την επόμενη φορά που θα βγεί κάποιος Τέΐδης να πεί η Κύπρος είναι λύση για μένα, να έχει κατα νού του αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Δέν διάβασα σπίτι φιλαράκι, απλά είχα την τύχη να μάθω κάποια πράγματα του επαγγέλματός μου, από άτομο πολύ ανώτερο των καθηγητών μου στο Πανεπιστήμιο. Είτε σ'αρέσει αυτό είτε όχι, θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Σε πληροφορό η Κύπρος δέν μοιάζει με την Ελάδα ούτε στο ελάχιστο. Ούτε στις δομές τις, ούτε στην νοοτροπία της και σε καμία περίπτωση στην οικονομική πολιτική της. Μιά χώρα τόσο φιλελεύθερη σάν την Κύπρο σε όλα, απο την στιγμή που έχει τις περισσότερες παράκτιες εταιρίες απο οποιαδήποτε άλλη σημαίνει πολλά. Είναι περίεργο το γιατί δεν αναγνωρίζει τα Τ.Ε.Ι.
ϊσως λέω εγώ τώρα γιατί στην Κύπρο γνωρίζουν τιην ιστορία των ΚΑΤΕΕ-ΤΕΙ, πράγμα το οποίο οι Ευρωπαίοι φυσικά και δέν ξέρουν την προϊστορία των ΤΕΙ. 9 Μήνες φαντάρος ήμουν στην Κύπρο και άσε με να ξέρω περισσότερα πράγματα γιατί την έχω ζήσει.
Η Αλήθεια είναι ότι στο Κυπριακό ΕΤΕΚ εγγραφή γίνεται μόνο με πτυχίο Πανεπιστημίου ή Πτυχίο ΤΕΙ++120 ects, τσέκαρέ το, επιβεβαίωσέ το έτσι ώστε την επόμενη φορά που θα βγεί κάποιος Τέΐδης να πεί η Κύπρος είναι λύση για μένα, να έχει κατα νού του αυτό.

:D :D :D To ETEK ουσιαστικά είναι το ΤΕΕ εκτός και εαν νομίζεις πως η Κύπρος βρίσκετε στην Αυστραλία!!!!!Άστο Artec σε έχουμε μάθει :D


μια επισήμανση η λέξη είναι πληροφορώ και όχι πληροφορο

Δέν διάβασα σπίτι φιλαράκι, απλά είχα την τύχη να μάθω κάποια πράγματα του επαγγέλματός μου, από άτομο πολύ ανώτερο των καθηγητών μου στο Πανεπιστήμιο. Είτε σ'αρέσει αυτό είτε όχι, θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό.


Προσωπικά άν ενδιαφέρεσαι τόσο, την λογιστική σάν επάγγελμα την έμαθα απο άτομο στο σπίτι που είναι Ανώτερος απο τους περισσότερους ακαδημαϊκούς λογιστές του Πα.Μακ. Είχα την τύχη? Πές το όπως θές. Άσχετα που γενικά η λογιστική μαθαίνεται στην αγορά και όχι στα αμφιθέατρα. Τέσπα

Εσύ δεν μας τα έγραψες τα παραπάνω ;) ;) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top