Πανεπιστήμια vs TEI

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ο μηχανολόγος ΕΜΠ γαμάει και ο μηχανολόγος του Τει Πειραιά είναι για τον μπούτσο...
Σαν να ακούω παιδάκι δημοτικού.:)
Το ερωτημα που πρεπει να θεσεις στον εαυτο σου ειναι:αν περναγες μηχανολογος εμπ θα πηγαινες στο τει πειραια,αφου ισχυριζεσαι οτι ειναι ισοδυναμα τα δυο τμηματα;
Οποτε αυτο - αναιρεισαι και αυτο που εγραψες ισχυει.

Τράβα μια παχιά επειδή έχεις ένα σύννεφο καπνού μπροστά σου.;)
Και δεύτερον αν ήθελα μηχανολόγους και πέρναγα Εμπ θα πήγαινα εκεί εννοείται αλλά γατάκι δεν θα μείωνα τους τειτζήδες.
Αυτό είναι το πόιντ μου,όταν απαλλαχθείτε απ την νοοτροπία του νηπιαγωγείου τα ξαναλέμε.
Εφοσον θα πηγαινες εμπ και εσυ τους μειωνεις ασυνειδητα.Την εχεις και εσυ χεσμενη τη φωλια σου οποτε ασε τη νοοτροπια του ρομπεν των δασων που υπερασπιζεται τα ΤΕΙ.Κοροιδευεις τον εαυτο σου σκυλακι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλά τα λες Mr.Blonde!

Zougraf γιατί πέρασες Πληροφορική ΑΠΘ αντί για ΤΕΙ Πληροφορικής Θεσσαλονίκης ε?
So, dont talk!

and lets go :

ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΤΕΧ/ΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΓΕΩΠΟΝΙΚΟΥ ΠΑΝ. ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 36 36 17599 17.72 34.5 16225 16.28 30.9
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 65 65 15325 16.10 24.9 12163 13.22 14.1
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΤΕΙ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΗΜ. 98 98 11623 12.83 21.6 8841 9.75 11.1

----

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠ ΗΜ. 99 99 19832 19.79 40.0 18759 18.66 38.1
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΗΜ. 69 69 17657 17.77 35.1 12364 13.63 15.2
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΕΙ ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΚΟΖΑΝΗ) ΗΜ. 131 131 14279 14.93 25.3 7692 8.55 7.8

----

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 103 103 18365 18.03 39.5 16592 16.32 35.0
ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 124 124 16334 15.83 36.4 13426 14.53 26.3
ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΚΑΒΑΛΑΣ (ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟ) ΗΜ. 103 103 12648 13.05 32.7 10877 12.17 20.4

Πήρα 3 απλά παραδείγματα...και έχω άπειρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Σαν να ακούω κάτι 40-50-60αριδες εδω μέσα....αυτή η νοοτροπία του Ελληνα δεν θα αλλάξει ποτέ τελικά...ολα τα ΤΕΙ για φούντο και τα ΑΕΙ γαμάνε....γι'αυτο ο καθένας που μπαίνει στο ΕΜΠ νομίζει μετά ότι είναι ο δημιουργός του σύμπαντος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Συγγνώμη που παρεμβαίνω στην ιδιαίτερα παραγωγική συζήτησή σας ,αλλά η έκφραση "Το πτυχίου ενός ΤΕΙ πχ Μηχανολογίας Χ ισοδυναμεί με επίπεδο λυκείου" είναι κάπως χοντροκομμένη, να το πω. Εντάξει, χώρια ότι το αστείο με τα μόρια πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. Το έχω πει και το λέω άλλη μία. Παππούδες θα γίνετε ορισμένοι και ακόμη θα περηφανεύεστε ότι μπήκατε πρώτοι των πρώτων στις σχολάρες σας. Το ποιόν ενός εργαζομένου δεν καθορίζεται από τα μόρια της σχολής του αλλά από άλλα πράγματα. Εδώ ξέρω περίπτωση που ο άλλος ξεκίνησε ως Θυρωρός Γ και εξελίχθηκε σε Διευθυντής μεγαλοξενοδοχείου στη Θεσσαλονίκη (και όχι μόνο). Get over it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
ας δώσει επιτέλους μια φορά το υπουργείο τις θέσεις που εισηγούνται οι σχολές και ας μιλάτε και για ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΤΕΙ μετα

Τί θέλει να πεί ο ποιητής εδώ? Ξέρει?

Το Τ.Ε.Ι. Ηλεκτρονικής Λαμίας δηλαδή πόσα λιγότερα άτομα απο τα 117(το 2011) θα πρέπει να πάρει?
- 10.232 ο πρώτος
- 7.696 ο τελευταίος

Άν υποθέσουμε πώς οι 117 εισακτέοι μπαίνουν με σταθερή διαφορά μορίων, τότε προκύπτει:
10.232 - 7.696 = 2.536 μόρια διασποράς για τους 117 εισακτέους.
Άρα άν μπαίναν το 2011 50 άτομα μόνο τραγικό δηλαδή, πολύ μικρός αριθμός η βάση θα ήταν περίπου... = 9.148
Τρομερή αλλαγή στην ποιότητα και το επίπεδο των εισακτέων, ξαφνιάζομαι πραγματικά.
Ακόμα και 1 να έπαιρνε μονάχα η βάση θα ήταν 10.232...
Φςςςςςςςς :clapup:


Άν εφαρμοστεί και η βάση του 10, το τμήμα σου κινδυνεύει με κατάργηση, καθώς θα έμπαιναν μονάχα μέσα 10 - 11 άτομα... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ότι και να γράψω τζάμπα ηλεκτρονική μελάνη θα χυθεί όταν κάποιοι νομίζουν ότι επειδή πέρασαν σε ΑΕΙ γαμάνε και οι υπόλοιποι των ΤΕΙ είναι για φούντο.
Αριστοτέλειο πέρασα για δυο λόγους,πρώτον επειδή το λέει και η λέξη Αριστο-τέλειο και δεύτερον επειδή ήθελα να περάσω σε πανεπιστήμιο,το θεωρώ λίγο καλύτερο του αντίστοιχου τει θεσ/νικης αλλά κάποιον απο τει δεν θα τον υποτιμήσω όπως κάνετε εσείς σε αυτό το θέμα.
Για τις βάσεις που ψάχνει ο καθένας τον πρώτο και τελευταίο της κάθε σχολής δεν θα ασχοληθώ μιας και αυτό το κάνουν λυκειοπαιδα και δεν είμαι τέτοιο...νομίζετε ότι ο εργοδότης θα σας προσλάβει με βάση την βάση της σχολής και όχι τα προσόντα και την εμπειρία που κατέχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Καλά τα λες Mr.Blonde!


ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΤΕΧ/ΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΓΕΩΠΟΝΙΚΟΥ ΠΑΝ. ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 36 36 17599 17.72 34.5 16225 16.28 30.9
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 65 65 15325 16.10 24.9 12163 13.22 14.1
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΤΕΙ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΗΜ. 98 98 11623 12.83 21.6 8841 9.75 11.1

ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ & ΤΕΧ/ΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΓΕΩΠΟΝΙΚΟΥ ΠΑΝ. ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 16225
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 12163
ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ & ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΑΙΓΑΙΟΥ(ΛΗΜΝΟΣ) ΗΜ. 12107(χωρίς ΕΔ)
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΤΕΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΗΜ. 11495
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΤΕΙ ΛΑΡΙΣΑΣ (ΚΑΡΔΙΤΣΑ) ΗΜ. 9377
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΤΕΙ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΗΜ. 8841

sooo???

Αριστοτέλειο πέρασα για δυο λόγους,πρώτον επειδή το λέει και η λέξη Αριστο-τέλειο και δεύτερον επειδή ήθελα να περάσω σε πανεπιστήμιο,το θεωρώ λίγο καλύτερο του αντίστοιχου τει θεσ/νικης αλλά κάποιον απο τει δεν θα τον υποτιμήσω όπως κάνετε εσείς σε αυτό το θέμα.
Δεν γνωρίζω την πληροφορική του ΑΠΘ πραγματικά για να εκφέρω γνώμη, για το τει πληροφορικής στο Αλεξάνδρειο πάντως έχω ακούσει καλά σχόλια και δεν το θεωρώ κατώτερο τμήμα

Για τις βάσεις που ψάχνει ο καθένας τον πρώτο και τελευταίο της κάθε σχολής δεν θα ασχοληθώ μιας και αυτό το κάνουν λυκειοπαιδα και δεν είμαι τέτοιο...νομίζετε ότι ο εργοδότης θα σας προσλάβει με βάση την βάση της σχολής και όχι τα προσόντα και την εμπειρία που κατέχετε.
Ναι το νομίζουν πολλοί αυτό και έχω τύχει άτομα 40 χρονών να μου την λένε για τα μόρια και δεν το πίστευα απλά χαμογελούσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.


Τί θέλει να πεί ο ποιητής εδώ? Ξέρει?

Το Τ.Ε.Ι. Ηλεκτρονικής Λαμίας δηλαδή πόσα λιγότερα άτομα απο τα 117(το 2011) θα πρέπει να πάρει?
- 10.232 ο πρώτος
- 7.696 ο τελευταίος

Άν υποθέσουμε πώς οι 117 εισακτέοι μπαίνουν με σταθερή διαφορά μορίων, τότε προκύπτει:
10.232 - 7.696 = 2.536 μόρια διασποράς για τους 117 εισακτέους.
Άρα άν μπαίναν το 2011 50 άτομα μόνο τραγικό δηλαδή, πολύ μικρός αριθμός η βάση θα ήταν περίπου... = 9.148
Τρομερή αλλαγή στην ποιότητα και το επίπεδο των εισακτέων, ξαφνιάζομαι πραγματικά.
Ακόμα και 1 να έπαιρνε μονάχα η βάση θα ήταν 10.232...
Φςςςςςςςς :clapup:


Άν εφαρμοστεί και η βάση του 10, το τμήμα σου κινδυνεύει με κατάργηση, καθώς θα έμπαιναν μονάχα μέσα 10 - 11 άτομα... :whistle:

Το τμήμα μου, έχει υποδομές για 80 φοιτητές την χρονιά. Και τόσοι εμπαιναν όταν ισχυε η βάση του 10.

τώρα μετά από κει, τι άλλο να σου πω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Σύμφωνα με το σκεπτικό σου λοιπόν,στην Αμερική π.χ. όσοι δεν πέρναγαν με υποτροφία στο MIT θα έπρεπε να μην επιλέξουν κάποιο από τα υπόλοιπα Αμερικάνικα πανεπιστήμια που τους δέχονταν και είτε να περιμέναν πόοοοοτε και αααααν θα τους πάρει το MIT,είτε να πήγαιναν να γίνουν αγρότες και σερβιτόροι!Κι έτσι όλα τα άλλα πανεπιστημιακά τμήματα μηχανολόγων π.χ. θα έπρεπε να κλείσουν!
Και γαμώ τις λογικές!:thumbup:
Πραγματικά αναρωτιέμαι μερικές φορές,μερικοί έχετε φτάσει 20+ κι ακόμη να αφουγκραστείτε τον κόσμο;
Aν διαβασες σωστα το μηνυμα μου τρελο αγορι που εχεις αφουγκραστει τον κοσμο μεσα απο μια ψευτικη πραγματικοτητα ενος ΤΕΙ,θα καταλαβαινες οτι με το να δηλωνει καποιος εμπ,σαφεστατα υποβαθμιζει τα ΤΕΙ,οποτε οποια επιχειρημα επι ισως ευκαιριων κτλ ειναι ατοπα.

Κι αυτός που πάει Εξωτερικό και δε δηλώνει τίποτα τους υποβαθμίζει όλους;:lol:
3 πιθανα σεναρια
-Απετυχε στις πανελληνιες και εχει τα φραγκα
-Εχει τα φραγκα οποτε καλα κανει και τους υποβαθμιζει ολους
-Εχει τα φραγκα και τον στελνουν οι δικοι του υποχρεωτικα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δέν έχει απολύτως καμία σχέση άν κάποιος μετά το πέρας των σπουδών του κάνει το ένα και το άλλο.
Αμφισβητείς το γεγονός ότι άτομα που περάσαν σε Τ.Ε.Ι. π.χ. μηχανολογίας και εξετάστηκαν σε Μαθηματικά και Φυσική κατεύθυνσης με αυξημένο συντελεστή βαρύτητας και βγάλαν 10.000 μόρια και κάτω απο Τεχνολογική κατεύθυνση, να έχουν χαμηλό επίπεδο μέσα στο Τ.Ε.Ι. όταν όλοι σχεδόν έχουν βαθμολογίες μέχρι 12.000 μόρια? Τ


ας πέσω και εγω χαμηλά και θα σχολιάσω μόρια μπας και βγάλουμε μια άκρη..Αφού μιλάμε για μαθηματικά και φυσική..

ΣΤΑΤΙΣΤ.& ΑΝΑΛΟΓΙΣΤ-ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚ. ΜΑΘ/ΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ(ΣΑΜΟΣ) ΗΜ. 11014
218 ΣΤΑΤΙΣΤ.& ΑΝΑΛΟΓΙΣΤ-ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚ. ΜΑΘ/ΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ(ΣΑΜΟΣ) ΠΟΛΥΤΕΚΝ. ΗΜ. 7438
218 ΣΤΑΤΙΣΤ.& ΑΝΑΛΟΓΙΣΤ-ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚ. ΜΑΘ/ΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ(ΣΑΜΟΣ) ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΗΜ. 10695
218 ΣΤΑΤΙΣΤ.& ΑΝΑΛΟΓΙΣΤ-ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚ. ΜΑΘ/ΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ(ΣΑΜΟΣ) ΚΟΙΝ.ΚΡΙΤ. ΗΜ. 10720
218 ΣΤΑΤΙΣΤ.& ΑΝΑΛΟΓΙΣΤ-ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚ. ΜΑΘ/ΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ(ΣΑΜΟΣ) ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝ. ΗΜ. 3322

9 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΗΜ. 13853
249 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΠΟΛΥΤΕΚΝ. ΗΜ. 11754
249 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΗΜ. 13594
249 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΚΟΙΝ.ΚΡΙΤ. ΗΜ. 13592
249 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝ. ΗΜ. 6039
249 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΕΣ. 2555

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΗΜ. 13486 13,85 21,6 13603 13,88 23,7 -117
251 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΠΟΛΥΤΕΚΝ. ΗΜ. 10858

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΣΑΜΟΣ) ΗΜ. 12471
252 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΣΑΜΟΣ) ΠΟΛΥΤΕΚΝ. ΗΜ. 9944
252 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΣΑΜΟΣ) ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΗΜ. 12374
252 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΣΑΜΟΣ) ΚΟΙΝ.ΚΡΙΤ. ΗΜ. 12288
252 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΣΑΜΟΣ) ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝ. ΗΜ. 3956
252 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΣΑΜΟΣ) ΕΣ. 7531


259 ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΠΟΛΥΤΕΚΝ. ΗΜ. 11926
ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΗΜ. 13721
261 ΦΥΣΙΚΗΣ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΠΟΛΥΤΕΚΝ. ΗΜ. 10954

ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΗΜ. 12833
248 ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΠΟΛΥΤΕΚΝ. ΗΜ. 10090
248 ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΗΜ. 12728
248 ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΚΟΙΝ.ΚΡΙΤ. ΗΜ. 12401


Αυτοί πως θα ανταποκριθούν που σπουδάζουν καθαρά μαθηματικά και φυσική????Δεν έχω καμία πρόθεση να υποβαθμίσω αυτούς τους φοιτητές αλλά μου είναι μεγάλη απορία όταν ρωτάς για τους φοιτητές του τει που έχουν συγκεντρώσει 12.000 ότι δεν θα ξερουν μαθηματικά και φυσική τότε δικαιολόγησε μου αυτοί οι φοιτητές των παραπάνω τμημάτων τι κάνουν???

Ας πάρουμε και ένα ακόμη παράδειγμα που ειπώθηκε ξανά εδώ:
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 13462
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΤΕΙ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΗΜ. 13082
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΙΟΝΙΟΥ (ΚΕΡΚΥΡΑ) ΗΜ. 12738
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ ΗΜ. 15025
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΗΜ. 13927
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝ. ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 15537
ΠΛΗPΟΦΟPΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΗΜ. 16322

Αφού τα πάντα για σένα είναι τα μόρια με την λογική σου επιστήμονας θα γίνει να φανταστώ μόνο αυτός του ΑΠΘ και όλοι οι άλλοι είναι αγράμματοι και αυτοί του Ιόνιου πανεπιστημίου είναι αμόρφωτοι και τυχαίοι??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Σε πονάει πολύ που παιδιά αποφοιτούν μηχανικοί από Τ.Ε.Ι. έχοντας δαπανήσει το 1/10 των χρημάτων που δαπάνησες εσύ ε;

Απο πότε οι φοιτητές Τ.Ε.Ι. έχουν πιό μειωμένα έξοδα απο κάποιον των Α.Ε.Ι. ή του Πολυτεχνείου?
Τα ενοίκια και το ρεύμα είναι πιό φθηνά γι'αυτούς?
Όσο για το τι μηχανικοί βγαίνουν απο τα Τ.Ε.Ι. άστο καλύτερα γιατί θα πληγωθείς και κάπου ανέφερες για χούφτα ανθρώπων. Ναι είναι τόσο δα... κοντά στα 130.000 άτομα. Μια χούφτα μεγέθους της πόλης του Βόλου(μαζί με τα χωριά)...

Όσο για τον άλλο τον ανειδίκευτο παρατρεχάμενο τα τμήματα που ανέβασε είναι οι εξαιρέσεις τον Ελληνικών Α.Ε.Ι. για τα οποία η άποψή μου είναι αρνητική σάν και τα Τ.Ε.Ι. και θα έπρεπε να καταργηθούν. Για τοπικές σκοπιμότητες φτιάξαν και Α.Ε.Ι. τα οποία είναι περιττά στην Ελληνική εκπαιδευτική πραγματικότητα. Οπότε μήν μου συνγκρίνεις ξεκρέμαστες σχολές, αλλά σύγκρινε:

T.E.I. Μηχανολογίας ---- Πολυτεχνείο ή Α.Ε.Ι. Μηχανολογίας
Τ.Ε.Ι. Πληροφορικής --- Α.Ε.Ι. Πληροφορικής
Και τα λοιπά και τα λοιπά....

Μιά είναι η ουσία, αυτό που για τα Α.Ε.Ι. είναι εξαίρεση(τα 10.000-12.000 μόρια), για τα Τ.Ε.Ι. είναι ο κανόνας. Απλά και κατανοητά, σε όποιον δέν του αρέσει, βούρ ξανά για Πανελλήνιες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Α

Όσο για τον άλλο τον ανειδίκευτο παρατρεχάμενο τα τμήματα που ανέβασε είναι οι εξαιρέσεις τον Ελληνικών Α.Ε.Ι. για τα οποία η άποψή μου είναι αρνητική σάν και τα Τ.Ε.Ι. και θα έπρεπε να καταργηθούν.


Ποια εννοείς???

ΑT.E.I. Μηχανολογίας ---- Πολυτεχνείο ή Α.Ε.Ι. Μηχανολογίας
Τ.Ε.Ι. Πληροφορικής --- Α.Ε.Ι. Πληροφορικής
Και τα λοιπά και τα λοιπά....
Ανέβασα παραδείγματα γιατί δεν τα σχολιάζεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
παιδια,να ξεκαθαρισω οτι εγω δεν εχω κανενα προβλημα με τα τει...μερικά τμηματα ειναι καλα μερικα οχι...το ίδιο όμως συμβαινει και στα αει.Δεν ειναι όλα τα αει τελεια.Απλώς στην Ελλάδα ζουμε ...Ε...κ μας αρεσει να το παιζουμε ανώτεροι απο τους άλλους...Π.Χ η μάνα μου στη θεία μου: Εμενα ο γιος μου περασε στο φυσικό...ναι,ναι φυσικό και μάλιστα στο ΑΠΘ...ο δικός σου,που είπαμε ότι πέρασε?Α..ξέχασα,δεν πέρασε πουθενά κ πηγε σε ιεκ...εεε,δεν πειράζει...την υγεία του να εχει το παιδι.Κ γενικα ζω πολλες τετοιες παρομοιες καταστάσεις...ατομα να μιλουν υποτιμητικα για τει,ιεκ ακομη και καποια τμηματα αει...εγω σε ολα αυτα δεν δινω σημασια και σας συμβουλευω να κανετε το ιδιο...το πιο σημαντικο ειναι να σπουδάζεις αυτο που θελεις...μια φιλη μου σπουδαζει σε ενα τει της πλακας(το εχει χαρακτηρισει και η ιδια ετσι για αυτο το γραφω και εγω) κ οκ καμια σχεση με απθ...αλλα ειναι τοσο χαρουμενη γιατι σε αυτο το τει ηθελε να περασει κ αυτο με αυτο το αντικειμενο ηθελε να ασχοληθει απο το δημοτικο ακομη...αυτο δεν εχει μεγαλυτερη σημασια?? ξεκολλατε απο τιτλους σχολων κλπ...:/:

Τα είπε όλα....:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα ανοίγει εκ νέου, παρακαλώ μείνετε εντός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Βλέπω τη συνέντευξη της Αρβελέρ τώρα σε κρατικό κανάλι......Δύο φράσεις της μου έκαναν τρομερή εντύπωση


1ο είπε ''Τα μόνα Ευρωπαϊκά πανεπιστήμια που δεν δέχονται αξιολόγηση είναι τα ελληνικά..Γιατί??''

2ο είπε '' Η Ελλάδα δεν είχε ποτέ ανωτέρα εκπαίδευση αλλά μόνο ανώτατη και αυτά που ονομάζεται εσείς τει είναι αυτά που δίνουν μόνο δουλειά πλέον γιατί οι απόφοιτοι ξέρουν τι σπουδάζουν (μηχανικοί κτλ) και οι απόφοιτοι κάποιων πανεπιστημίων κάνουν άλλα πράγματα από αυτό που σπούδασαν''


Και για να προλάβω τους καλοθελητές που θα αρχίσουν να προπαγανδίζουν, τα παραπάνω τα είπε η Αρβελέρ και όχι εγώ από το μυαλό μου....Όσο για το πρώτο σκέλος με τις αξιολογήσεις φάνηκε σε όλη την ΕΕ η γελοιότητα μας στο να μην επιτρέπουμε αξιολόγηση!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Από αύριο λοιπόν όλοι στα Τ.Ε.Ι. :P
Η ουσία του θέματος είναι, πως ειδικά στους μηχανικούς που ανέφερε, ότι στην Ελλάδα δέν υπάρχουν εργασιακοί χώροι(επιχειρήσεις & οργανισμοί) που να αξιοποιούν τις παρεχόμενες γνώσεις ενός πολυτεχνίτη π.χ. στο 100%.
Είναι δεδομένο πώς στις Ελληνικές συνθήκες ένας απο το Ε.Μ.Π. θα χρησιμοποιήσει το 10%? το 20%? άντε και το 30% των γνώσεών του.
Άρα για μιά τέτοια εργασία κάνουν και οι των Τ.Ε.Ι. που θα είναι και φθηνότεροι.
Στο εξωτερικό βέβαια τα πράγματα θα είναι εντελώς διαφορετικά, μιά ματιά σε αγγελίες της Γερμανίας ή της Ολλανδίας τα λένε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Από αύριο λοιπόν όλοι στα Τ.Ε.Ι. :P
Η ουσία του θέματος είναι, πως ειδικά στους μηχανικούς που ανέφερε, ότι στην Ελλάδα δέν υπάρχουν εργασιακοί χώροι(επιχειρήσεις & οργανισμοί) που να αξιοποιούν τις παρεχόμενες γνώσεις ενός πολυτεχνίτη π.χ. στο 100%.
Είναι δεδομένο πώς στις Ελληνικές συνθήκες ένας απο το Ε.Μ.Π. θα χρησιμοποιήσει το 10%? το 20%? άντε και το 30% των γνώσεών του.
Άρα για μιά τέτοια εργασία κάνουν και οι των Τ.Ε.Ι. που θα είναι και φθηνότεροι.
Στο εξωτερικό βέβαια τα πράγματα θα είναι εντελώς διαφορετικά, μιά ματιά σε αγγελίες της Γερμανίας ή της Ολλανδίας τα λένε όλα.

δεν εννοούσε αυτό ;) μπορείς να ψάξεις την εκπομπή ''έχεις γούστο'' και θα καταλάβεις...Είπε ακριβώς ότι στην Ελλάδα έχουμε πρωτοβάθμια δευτεροβάθμια παιδεία και μετά από αυτό ανώτατη εκπαίδευση χωρίς να υπάρχει ανώτερη εκπαίδευση..Και ότι τα τει είναι πιο ουσιώδη με τις τις σπουδές......Φαντάζομαι αδυνατείς να το καταλάβεις αλλά τι να κάνουμε μάλλον δεν μπορείς να κατανοήσεις την Αρβελερ :D


Επίσης δεν σχολίασες τις αξιολογήσεις που αναφέρθηκε η κυρία Αρβελέρ.....Τι γίνεται με το θεϊκό ΕΜΠ γιατί έτσι το παρουσιάζεις και δεν δέχεται αξιολόγηση???και όλα τα υπόλοιπα θεϊκά ελληνικά πανεπιστήμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Την εκπομπή την είδα, όπως επίσης δέν στέκομαι κιόλας στα λόγια μιας επιτυχημένης ακαδημαϊκής καθηγήτριας, γιατί πολύ απλά ο καθένας λέει κάτι με βάση τα δικά του κριτήρια. Άν νομίζεις πώς προτρέπει με αυτόν της τον λόγο να σπουδάζουν οι μαθητές σε Τ.Ε.Ι. και όχι σε Πανεπιστήμια, τότε μάλλον εσύ δέν καταλαβαίνεις το πνεύμα της.
(Αλήθεια η ίδια σπούδασε σε Πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι.? Μήπως διδάσκει σε Τ.Ε.Ι. ή σε Πανεπιστήμιο?)

Η σύνδεσή της άν την παρακολουθείς γενικά καί όχι μόνο εχθές, έχει να κάνει ότι η Ελλάδα ξαφνικά απο την μεταπολίτευση επικεντρώθηκε στην επέκταση και υπερδιόγκωση του 3γενούς τομέα και στον παραγκωνισμό των άλλων δύο. Αυτό ισχύει όντως γιατί όνειρο της κάθε οικογένειας ήταν το παιδί να πάει στο Πανεπιστήμιο και πουθενά αλλού. Όταν όμως οι Διοικητικές σπουδές που είχε στο Πανεπιστήμιο κυρίως δέν θα έχουν εφαρμογή σε σχεδόν τίποτα εντός Ελληνικής πραγματικότητας, γιατί δέν υπάρχει παραγωγή και 1-2γεννής τομέας, τί θα κάνει?

Για μένα θα πρέπει να υπάρχει ένα 70-80% της οικονομίας αφιερωμένη στην παραγωγή κάθε είδους, από αγροτική οικονομική εώς και βιομηχανική και ένα 20-30% διοικητικές κλαδικές θέσεις, οι οποίες θα παρέχονται απο τα Πανεπιστήμια.
Ταυτόχρονη και παράλληλη ενέργεια θα είναι και η ανάλογη παραμετροποίηση της εκπαίδευσης με τους Τ.Ε.Ι.τζίδες να είναι αντίστοιχα σε μεγαλύτερη αναλογία σε σχέση με τους αποφοίτους Α.Ε.Ι. Η αναλογία να είναι 30% με 70%. Σε αυτό συμφωνώ και αυτό είναι το γενικότερο πνεύμα της κυρίας, τώρα εσύ το μεταφράζεις απο την σκοπιά σου όπως θές και εγώ όπως θέλω.

Επίσης ποτέ δέν θα ήθελα και δέν θα πρότεινα στο παιδί μου να πάει σε Τ.Ε.Ι. παρά σε κάποιο Πανεπιστήμιο. Είναι δικαίωμά μου, όχι γιατί είμαι νεοέλληνας και έχω το ψώνιο του Α.Ε.Ι. αλλά γιατί έχω συγκεκριμένο πλάνο στο μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Την εκπομπή την είδα, όπως επίσης δέν στέκομαι κιόλας στα λόγια μιας επιτυχημένης ακαδημαϊκής καθηγήτριας, γιατί πολύ απλά ο καθένας λέει κάτι με βάση τα δικά του κριτήρια.

δηλαδή τα λόγια μιας επιτυχημένης ακαδημαϊκής καθηγήτριας για την ποιότητα των τει δεν έχουν βάση ενώ σε αντίθεση τα δικά λόγια έχουν πάρα πολύ βάση :D :D :D (αλήθεια εσύ σε τι συγκρίνεσαι με την Αρβελέρ?????

Μήπως διδάσκει σε Τ.Ε.Ι. ή σε Πανεπιστήμιο?
1o. Είναι Πρόεδρος, μεταξύ άλλων, του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου
2o Tης Επιτροπής Ηθικής του Εθνικού Κέντρου για την Επιστημονική Έρευνα (Γαλλία),
3o Tου Ευρωπαϊκού Πολιτιστικού Κέντρου των Δελφών (Ελλάδα)
4o και Επίτιμη Πρόεδρος της Διεθνούς Επιτροπής Βυζαντινών Σπουδών.
5o Επίσης, διετέλεσε Πρόεδρος του Πανεπιστημίου Παρισίων,
6o Πρύτανις των Πανεπιστημίων των Παρισίων,
7o και Πρόεδρος του Κέντρου Georges Pompidou-Beaubourg.
Η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ θεωρείται σήμερα από τις πλέον εξέχουσες πανεπιστημιακές προσωπικότητες, ιδιαίτερα στη Βυζαντινολογία, με πολύ μεγάλο αριθμό σχετικών διαλέξεων και ομιλιών εντός και εκτός Ελλάδας.
8o Είναι πρύτανης των Πανεπιστημίων της Σορβόνης από το 1976,
9o Καγκελάριος των Πανεπιστημίων του Παρισιού,
10o Διευθύντρια του Κέντρου Έρευνας Βυζαντινής Ιστορίας και Πολιτισμού
11o και πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Πολιτιστικού Κέντρου Δελφών.
Στην πολύχρονη ακαδημαϊκή σταδιοδρομία έχει αναλάβει τα ανώτερα αξιώματα και έχει τιμηθεί με πλήθος διεθνών διακρίσεων. )



Και μετά από αυτό το βιογραφικό μας λες ότι η Αρβελερ έχει λανθασμένα κριτήρια(μήπως δεν ξέρει από ανώτατη εκπαίδευση?????);Έχεις διδάξει εσύ σε τει και ξέρεις!!!!και εδώ όσοι είχαν αμφιβολίες για σένα τώρα πλέον είναι σίγουροι...................


Αυτό που είπε η κυρία Αρβελέρ για την αξιολόγηση των ελληνικών ΑΕΙ γιατί συνεχίζεις να μην το σχολιάζεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Άλλαξε το ψευδώνυμό σου σε Wikipedia... τίποτα άλλο!!!

Και ξαναρωτάω:
- H ίδια σπούδασε σε Πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι.?
- Διδάσκει σε Πανεπιστήμιο ή σε Τ.Ε.Ι.?
- Πιστεύεις πώς προτείνει με τον λόγο της αυτό, τα παιδιά να σπουδάζουν σε Τ.Ε.Ι.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top