Πανεπιστήμια vs TEI

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Περισσότερη σημασία έχει η σχολή και η στάση της παρά η διάκριση ΤΕΙ/Πανεπιστήμιο. Και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει υποχρεωτικά ερευνητική πτυχιακή ή προαιρετικά. Μην το κουράζεται άλλο το θέμα, δεν υπάρχει λόγος.

Το οποίο γίνεται κ στα τει και στα πανεπιστήμια, και δεν είναι αυτό επιχείρημα για να διαφοροποιήσεις τα τει ακαδημαϊκά όπως προσπαθεί να επιτύχει ο Voudou
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
ποιος μίλησε για «ξερή πτυχιακή τύπου ΟΑΕΔ» στα ΤΕΙ? Όταν γράφεται κάτι, δεν πάει το μυαλό μας κατευθείαν στο άαααααλλοάκρο του μηδενισμού. Ανέφερα πολλάκις γιατί ισχυρίζομαι 3,5 έτη σπουδών με ταμαθήματα σε αντιπαραβολή με τα 4,5 ή 5 έτη σπουδών στα Πανεπιστήμια (καιαναφέρω 5, γιατί ξανατονίζω στο πέμπτο γίνονται ή υποχρεωτικής παρακολούθησηςμαθήματα ή μαθήματα μαζί με πτυχιακή, τουλάχιστον στις Γεωπονικές). Δεν έθιξαπουθενά τον τρόπο που γίνεται μία πρακτική.
Τα ΤΕΙ έχουν στο 8ο εξάμηνο στο πρόγραμμα σπουδών ενταγμένες την πρακτική άσκηση και την πτυχιακή εργασία μαζί αδιαίρετα. Εσύ για να λες ότι δεν δέχεσαι τα 4 έτη σπουδών αλλά τα 3,5 για τα ΤΕΙ ουσιαστικά μου λες ότι δεν δέχεσαι τις παραπάνω μεθόδους ως διδακτικές. Δηλαδή δέχεσαι μόνο το μάθημα στην αίθουσα ως διδακτική πλήρως ελέγξιμη και αποτελεσματική μέθοδο. Αυτό δεν μ λες; Άρα τι γίνεται αυτομάτως η πρακτική άσκηση; ή για να είμαι πιο ξεκάθαρος, όταν σε ακούει ένας άνθρωπος πλήρως άσχετος με το θέμα τι θα σκεφτεί;;
Σε πολλές σχολές πανεπιστημίων που έχω δει (ΦΠΨ, ΔΕΣ, Παιδαγωγικό) η πρακτική δεν έχει την δομή προγραμματισμένης δραστηριότητας δίκην μαθήματος, αλλά την μορφή μίας βοηθητικής εργασίας ενός μηνός στην καλύτερη περίπτωση χωρίς προγραμματισμό δραστηριοτήτων και χωρίς έλεγχο και σίγουρα χωρίς τον συνδυασμό ενασχόλησης με κάποια πτυχιακή άσκηση. Επίσης δεν είναι υποχρεωτική (μιλάω για 4ετή προγράμματα). Συγνώμη φίλε, δεν μηδένισα τίποτα ούτε πήγε το μυαλό μου στην άλλη άκρη του μηδενισμού όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις. Αντιθέτως εσύ μηδένισες εντελώς ένα ολόκληρο εξάμηνο σπουδών αφαιρώντας το εντελώς από το πρόγραμμα επειδή δεν το δέχεσαι ως εξάμηνο σπουδών. Εσύ μπορεί να μην δέχεσαι για τον οποιονδήποτε λόγο ότι το εξάμηνο πρακτικής πτυχιακής εμπεριέχει δραστηριότητες που γίνονται μάθημα στον φοιτητή, και ότι τα ΤΕΙ είναι 4ετή, αλλά τόσο το υπουργείο παιδείας όσο και οι διεθνείς εκπαιδευτικοί οργανισμοί έχουν την αντίθετη άποψη. Συνεπώς όταν μιλάμε για τα έτη σπουδών μίας σχολής καλό θα ήταν να μην λέμε αυτό που δεχόμαστε ως κατά την άποψη μας δίκαιο αλλά αυτό που ισχύει δια νόμου.
Οπότε ότι επιχείρημα και να προβάλει κανείς σε αυτό το θέμα εφόσον δεν είναι έτσι δεν είναι έτσι και τελείωσε.

Σχετικά με τις σχολές που έχουν σχεδόν ίδια ονομασία, αλλά διαφορετικό αντικείμενο αναφέρομαι σε τμήματα όπως η ζωϊκή παραγωγή. Έχουν το ίδιο αντικείμενο αλλά διαφορετικό σκοπό έρευνας. Συνεπώς διαφορετικά Ε.Δ. Με εξαίρεση τα τμήματα νοσηλευτικής που είναι ακριβώς τα ίδια και σε ακαδημαϊκά-επαγγελματικά δικαιώματα, και σε εξέλιξη των αποφοίτων τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Όσο για τη διαμάχη ΑΕΙ-ΤΕΙ, ας πούμε δεν είναι άδικο που στις περισσότερες προκηρύξεις Κοινωνικών επιστημόνων αναφέρουν περισσότερο
Κοινωνικούς Λειτουργούς (ΤΕΙ) σε αντίθεση με Κοινωνιολόγους (ΑΕΙ)? Και εδώ δεν υπάρχει ρατσισμός?

Γιατί να μην έχουμε και οι 2 τα ίδια δικαιώματα και εμείς των ΑΕΙ? Επειδή δεν τους συμφέρει να μας πληρώνουν περισσότερο?

Και προφανώς υπάρχει και διαφορά στα μόρια εισαγωγής μας,αν ήταν έτσι ας πήγαινα και εγώ τουρίστας στη Γ' Λυκείου τι τα ήθελα τα φροντιστήρια?
Ας πήγαινα στο ΤΕΙ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Όσο για τη διαμάχη ΑΕΙ-ΤΕΙ, ας πούμε δεν είναι άδικο που στις περισσότερες προκηρύξεις Κοινωνικών επιστημόνων αναφέρουν περισσότερο
Κοινωνικούς Λειτουργούς (ΤΕΙ) σε αντίθεση με Κοινωνιολόγους (ΑΕΙ)? Και εδώ δεν υπάρχει ρατσισμός?

Γιατί να μην έχουμε και οι 2 τα ίδια δικαιώματα και εμείς των ΑΕΙ? Επειδή δεν τους συμφέρει να μας πληρώνουν περισσότερο?

Και προφανώς υπάρχει και διαφορά στα μόρια εισαγωγής μας,αν ήταν έτσι ας πήγαινα και εγώ τουρίστας στη Γ' Λυκείου τι τα ήθελα τα φροντιστήρια?
Ας πήγαινα στο ΤΕΙ...

ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ ΠΑΝΤΕΙΟΥ ΗΜ. 15419
ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ (ΡΕΘΥΜΝΟ) ΗΜ. 12006
ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΜΥΤΙΛΗΝΗ) ΗΜ. 11273

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 14654
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΗΜ. 11455
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ ΗΜ. 13011

Ποιοι ακριβώς είναι οι τουρίστες??Ποια η διαφορά?Εξήγησε μας να καταλάβουμε??
Αυτές είναι οι βάσεις του 2012
Στις βάσεις του 2011 συγκρίνοντας τα δύο τμήματα της Αθήνας βλέπουμε η βάση να είναι 14556 για το Τει Αθήνας και
14692 για την Πάντειο...Αυτό σε κάνει να ξεσκίστηκες στο διάβασμα τα 136 μόρια? ενώ τα παιδιά από το τει ήταν τουρίστες??


Ας το πάρουμε με την σειρά για την σύγκριση της Αθήνας
Κοινωνιολογίας Παντείου
2009-14826 2010-15032 2011-14692 2012-15419
Κοινωνικής εργασίας Τει Αθήνας
2009-14493 2010-14735 2011-14556 2012-14654

Για εξήγησε μας τώρα που στηρίζεις την πρόταση σου ''αν ήταν έτσι ας πήγαινα και εγώ τουρίστας στη Γ' Λυκείου τι τα ήθελα τα φροντιστήρια?
Ας πήγαινα στο ΤΕΙ...''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Όχι απλά το περιλαμβάνει αναγκαστικά. δεν γίνεται πτυχιακή εργασία χωρίς βιβλιογραφία.Απλά ο Voudou μας έλεγε ότι στα τει δεν γίνεται ερευνητική αλλά μόνο βιβλιογραφική ενώ μας έλεγε για τη γεωπονία και για την ερευνητική πτυχιακή που κάνουν..... όλα καταρρίπτονται με μία ανασκόπηση στα προγράμματα σπουδών της γεωπονίας, ο Voudou αυτά που μας έλεγε δεν ξέρω που τα βρήκε......ή πως τα σκέφτηκε......αφού τίποτα δεν ισχύει...

Άμα το είπε ο VooDoo τα πιάσαμε τα λεφτά μας!:hello:
Κατά τ'άλλα για το "που τα βρίσκει",πιστεύω παίζεται ανάμεσα στην κούτρα και τη στομάχα του...

Anyway,απ'το επόμενο εξάμηνο έτσι κι αλλιώς θα καταπιαστώ με πτυχιακή που θα έχει και κατασκευή οπότε θα την ανεβάσω όταν τελειώσει να σας φύγει η αμφιβολία!

Υ.Γ. Εννοείται πως παρά τις μπουρούχες που πετάει που και που,τον αγαπάμε όλοι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Άμα το είπε ο VooDoo τα πιάσαμε τα λεφτά μας!:hello:
Κατά τ'άλλα για το "που τα βρίσκει",πιστεύω παίζεται ανάμεσα στην κούτρα και τη στομάχα του...

Anyway,απ'το επόμενο εξάμηνο έτσι κι αλλιώς θα καταπιαστώ με πτυχιακή που θα έχει και κατασκευή οπότε θα την ανεβάσω όταν τελειώσει να σας φύγει η αμφιβολία!

Υ.Γ. Εννοείται πως παρά τις μπουρούχες που πετάει που και που,τον αγαπάμε όλοι!:)

Ναι ο Voudou μας επέμενε ότι στα τει η πτυχιακή είναι απλή γιατί είναι βιβλιογραφική σε αντίθεση με την γεωπονία!!!Θεωρεί μάλλον την νοημοσύνη μας κατώτερη από τη στιγμή που δεν σκέφτηκε ότι θα το ψάχναμε!!!Σε τι κοινό απευθύνεται δεν μπορώ να το καταλάβω!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos###

Νεοφερμένος

Ο Nikos### αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια,να ξεκαθαρισω οτι εγω δεν εχω κανενα προβλημα με τα τει...μερικά τμηματα ειναι καλα μερικα οχι...το ίδιο όμως συμβαινει και στα αει.Δεν ειναι όλα τα αει τελεια.Απλώς στην Ελλάδα ζουμε ...Ε...κ μας αρεσει να το παιζουμε ανώτεροι απο τους άλλους...Π.Χ η μάνα μου στη θεία μου: Εμενα ο γιος μου περασε στο φυσικό...ναι,ναι φυσικό και μάλιστα στο ΑΠΘ...ο δικός σου,που είπαμε ότι πέρασε?Α..ξέχασα,δεν πέρασε πουθενά κ πηγε σε ιεκ...εεε,δεν πειράζει...την υγεία του να εχει το παιδι.Κ γενικα ζω πολλες τετοιες παρομοιες καταστάσεις...ατομα να μιλουν υποτιμητικα για τει,ιεκ ακομη και καποια τμηματα αει...εγω σε ολα αυτα δεν δινω σημασια και σας συμβουλευω να κανετε το ιδιο...το πιο σημαντικο ειναι να σπουδάζεις αυτο που θελεις...μια φιλη μου σπουδαζει σε ενα τει της πλακας(το εχει χαρακτηρισει και η ιδια ετσι για αυτο το γραφω και εγω) κ οκ καμια σχεση με απθ...αλλα ειναι τοσο χαρουμενη γιατι σε αυτο το τει ηθελε να περασει κ αυτο με αυτο το αντικειμενο ηθελε να ασχοληθει απο το δημοτικο ακομη...αυτο δεν εχει μεγαλυτερη σημασια?? ξεκολλατε απο τιτλους σχολων κλπ...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
παιδια,να ξεκαθαρισω οτι εγω δεν εχω κανενα προβλημα με τα τει...μερικά τμηματα ειναι καλα μερικα οχι...το ίδιο όμως συμβαινει και στα αει.Δεν ειναι όλα τα αει τελεια.Απλώς στην Ελλάδα ζουμε ...Ε...κ μας αρεσει να το παιζουμε ανώτεροι απο τους άλλους...Π.Χ η μάνα μου στη θεία μου: Εμενα ο γιος μου περασε στο φυσικό...ναι,ναι φυσικό και μάλιστα στο ΑΠΘ...ο δικός σου,που είπαμε ότι πέρασε?Α..ξέχασα,δεν πέρασε πουθενά κ πηγε σε ιεκ...εεε,δεν πειράζει...την υγεία του να εχει το παιδι.Κ γενικα ζω πολλες τετοιες παρομοιες καταστάσεις...ατομα να μιλουν υποτιμητικα για τει,ιεκ ακομη και καποια τμηματα αει...εγω σε ολα αυτα δεν δινω σημασια και σας συμβουλευω να κανετε το ιδιο...το πιο σημαντικο ειναι να σπουδάζεις αυτο που θελεις...μια φιλη μου σπουδαζει σε ενα τει της πλακας(το εχει χαρακτηρισει και η ιδια ετσι για αυτο το γραφω και εγω) κ οκ καμια σχεση με απθ...αλλα ειναι τοσο χαρουμενη γιατι σε αυτο το τει ηθελε να περασει κ αυτο με αυτο το αντικειμενο ηθελε να ασχοληθει απο το δημοτικο ακομη...αυτο δεν εχει μεγαλυτερη σημασια?? ξεκολλατε απο τιτλους σχολων κλπ...:/:

εχεις δικιο. αυτο εχει σημασια. περναμε σε μια σχολη γιατι μας αρεσει και οχι γιατι εχει καλη φημη.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ηρθα και εγω να πω απλα τη γνωμη μου (οχι οτι θα διαβασει κανεις)
πιστευω οτι η πλειοψηφια του θεματος ειναι ενα κομπλεξ παιδιων απο τει κυριως, ΑΛΛΑ ΚΑΙ απο αει

η θεωρηση μου ειναι οτι αει -> θεωρητικος επιστημονας με ευρεια γνωση και λεπτομερη γνωση της εργασιας

τει-> υπαλληλος που φερει εις περας τις προσδοκιες των ανωτερων και μετα απο αρκετα χρονια ειναι σε θεση να επιβλεπει αλλους λογω της εμπειριας και της πρακτικης γνωσης

ενω ολιγοις ο ενας λιωνει στο διαβασμα και ειναι λιγο πιο κυριλε μετα, κανοντας μια λιγο πιο θεωρητικη και υπευθυνη δουλεια
ο αλλος μαθαινει πως θα εφαρμοσει αυτα που του λεει ο αλλος ωστε να γινει σωστα η δουλεια


οσο ο καθενας μενει στα χωραφια του δεν υπαρχει προβλημα ο ενας θετει γενικους στοχους και οργανωνει τις εργασιας, ο αλλος υλοποιει με την πρακτικη του γνωση αυτη τη θεωρια

και οι 2 ειναι απαραιτητοι ενω απαιτειται καλη συνεργασια
τωρα συγνωμη, για τις κοντρες που δημιουργουνται, να διευκρηνισω κατι, φυσικα και μετραει η βαση εισαγωγης
τι θελω να πω?
αν χωρις να αλλαξουμε τους καθηγητες
πανε ΟΛΟΙ που θα πηγαιναν μηχανολογοι μηχ στο ΕΜΠ πανε σε τει μηχανολογιας (και το αντιστροφο)
στο πολυτεχνειο θα ειναι ασχετοι και αν ποτε παρουν πτυχιο θα γκρεμισουν τι μισοι Αθηνα
στο τει θα πανε ανθρωποι που ειναι βιβλιοφαγοι και δεν τα πανε και πολυ καλα με τα χερια τους (συγχωρειστε την αγνοια μου και πιασετε τη φιλοσοφια αυτου που λεω) , παλι δεν θα μπορουν να κανουν τιποτα


και φυσικα αυτος που εχει προσωπικο αστρο θα τα παει καλα ουτως η αλλως
ενας (ο μπιλς γκεητς? δεν ειμαι σιγουρος) ανοιξε την εταιρεια χωρις πτυχιο... αλλο που διαβασα, η google ανοιξε απο 3 ατομα...
να σε βοηθαει ο Θεος και λιωσεις στην προσπαθεια, θα βλεπεις ως ανοητους και τους αει και τους τει που τσακωνονται σα κομπλεξικοι για το ποιος ειναι καλυτερος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ντάξει, καλό το επίπεδο των ΑΕΙ για να σου προσφέρει το κάτι παραπάνω από άποψη θεωρίας, στη πραγματικότητα όμως, το ποιός θα κερδίσει μια θέση εργασίας κρίνεται περισσότερο από άλλα χαρακτηριστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
μα δεν τιθεται θεμα επιπεδου, αφου προοριζονται για διαφορετικα πραγματα
στο χειρουργείο οι νοσοκομες ανοιγουν τον ασθενη και ο χειρουργός κανει μια λεπτη επεμβαση και μετα φευγει
αλλες οι αρμοδιοτητες του ενος, αλλες του αλλου, δεν τιθεται θεμα μετρησης επιπεδου σε ανομοιογενη πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Πράγματι, άλλη η δουλειά του γιατρού και άλλη της νοσοκόμας, γι' αυτό και υπάρχουν και διαφορετικά ΑΕΙ για τις δύο αυτές ειδικότητες( για τη νοσηλευτική υπάρχουν και ΤΕΙ).

Για να δω όμως και τη σύγκριση Μηχ. Μηχ. και ΤΕΙ Μηχανολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
τει-> υπαλληλος που φερει εις περας τις προσδοκιες των ανωτερων και μετα απο αρκετα χρονια ειναι σε θεση να επιβλεπει αλλους λογω της εμπειριας και της πρακτικης γνωσης

Είπαμε να κρατάμε και ένα επίπεδο στα όρια της λογικής..Εάν θέλεις να γράψεις μυθιστόρημα πολύ απλά εδώ μέσα δεν μπορείς..
Να φανταστώ είσαι κανένας πρωτοετής ενθουσιασμένος ακόμα...δεν πειράζει σιγα σιγά θα καταλάβεις τι γίνεται στα ΑΕΙ
Και το παραμύθι με την Ιατρική και την νοσηλευτική πες το σε κανένα παιδάκι του δημοτικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γεια σας μετά από καιρό (έπεσε εργασία και χαρά) και ελέω «απεργειακού κλοιού της χώρας»... βρήκαμε λίγο χρόνο να χαλαρώσουμε με το i-school και να ανταλλάξουμε απόψεις...

Για την πορεία του διαλόγου, συγγνώμη που θα απαντήσω σε πολλούς σε προηγούμενα ποστς, αλλά τώρα δυνάμεθα...

@paterasyp 1416:
Ναι φυσικά, άτομα με πτυχίο και μεταπτυχιακό καθηγητές είναι ΜΟΝΟ στη χαλημότερη βαθμίδα. Αυτή του Καθηγητή Εφαρμογών μιας και ορίζει ο υφιστάμενος νόμος από εκεί και πάνω (επίκουρος και πάνω) θέλει και το διδακτορικό σε συναφές αντικείμενο. Σε προσωποπαγείς θέσεις (δηλαδή μόνιμοι) είναι σε μεγάλες ηλικίες (όχι απαραίτητα >60 που αναφέρεις, αλλά >45 θα έλεγα –γνωρίζω τέτοια άτομα εν έτη 2012- και φυσικά όχι 30άρηδες. Αντίθετα στο έκτακτο προσωπικό (πλειοψηφία καθηγητών στα ΤΕΙ), κατηγορίες Επιστημονικοί και Εργαστηριακοί συνεργάτες με δύο υποκατηγορίες περαιτέρω των πλήρη και ελλειπή προσόντα, αντίστοιχα, τα πράγματα είναι «ό,τι κάτσει» από πλευράς προσόντων κάθε έτος (κάθε χρόνο βγαίνουν οι σχετικές προκηρύξεις) σε κάθε ΤΕΙ. Μπορει άτομα με πολλά προσόντα, μπορεί άτομα με ελάχιστα προσόντα. Δεν θέλω να κουράσω με όλες τις υποπεριπτώσεις και μην ξεχνάς, ότι τα ΤΕΙ θεωρούνται ανώτατα δια νόμου από το 2001 (εποχή που ήταν πολλοί περισσότεροι καθηγητές χωρίς διδακτορικό τουλάχιστον –μόνιμοι και έκτακτοι. Η οικονομική κρίση και συνταξιοδοτήσεις διορθώνουν σιγά-σιγά το όλον).

Στα Πανεπιστήμια δεν είναι 3 οι κατηγορίες καθηγητών που αναφέρεις, αλλά 4, επίσης. Στα ΔΕΠ Πανεπιστημιών είναι Καθηγητής-Αναπληρωτής Καθηγητής-Επίκουρος Καθηγητής-Λέκτορας. Όλοι ελάχιστον προσόν το Διδακτορικό και ώρες διδασκαλίας κατ’ ελάχιστον τις 6/εβδομάδα. Και πρέπει στις άλλες ώρες να κάνουν έρευνα. Οι έκτακτοι είναι γνωστοί ως «407», είναι λίγοι ανά uni στον αριθμό και ελάχιστο προσόν το διδακτορικό, επίσης, συναφές επί της προκηρυσσόμενης ειδικότητας.
Στα ΤΕΙ τα ΔΕΠ είναι Καθηγητής, Αναπληρωτής Καθηγητής, Επίκουρος Καθηγητής, Καθηγητής Εφαρμογών. Ο τελευταίος έχει ελάχιστο προσόν το μάστερ και οι άλλοι το διδακτορικό. Παράλληλα (για μόνιμος) ζητείται προϋπηρεσία ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ (όχι διδακτική) 5 ετών στον εφαρμογών και 4 ετών στον επίκουρο. Οι ώρες διδασκαλίας (αντίστοιχα) είναι 10, 12, 14, 16 ανά εβδομάδα. Η επαγγελματική προϋπηρεσία θεμιτή και σωστή, γιατί δείχνει τον προσανατολισμό των ΤΕΙ της «σύνδεσης με τη γραμμή παραγωγής», αλλά «αλλάζει» τελευταία που αναφέρουν νόμοι και φοιτητές των ΤΕΙ, αλλά ο νόμος/προσανατολισμός στο διδακτικό προσωπικό παραμένει. Περαιτέρω, απόψεις επί του ωραρίου διδασκαλίας (και ώρες για έρευνα κ.λ.π.) επί του προσοντολογίου ευχαρίστως να συζητηθούν. Για το έκτακτο προσωπικό (πλειοψηφία στα ΤΕΙ βάσει των αριθμών) αν τα έχεις (phd συναφές και 4 έτη εργασία) είσαι επιστημονικός συνεργάτης (επίκουρος αντιστοιχία), αν είσαι μόνο με phd είσαι επιστημονικός με ελλειπή (όχι επίκουρος και πληρώνεσαι με την ώρα και με λιγότερα χρήματα). Αν είσαι με MSc και 5ετία είσαι εργαστηριακός με πλήρη (καθ. Εφαρμογών αντιστοιχία), αν έχεις μόνο MSc και όχι 5ετία εργασίας ή μόνο πτυχίο και εργασία ή μόνο πτυχίο είσαι εργαστηριακός με ελλειπή και πληρώνεσαι με την ώρα (λίγα χρήματα).

Συγγνώμη για την ανάλυση, αλλά σε ένα ίδρυμα εκπαιδευτικό δεν είναι μόνο οι εκπαιδευόμενοι, αλλά και οι εκπαιδευτές (και υφίστανται και εκεί διαφορές σε unis και ΤΕΙ).

Paterasyp εκεί που λες για βοηθούς εργαστηρίων δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση ως μέλος ΔΕΠ και ΔΕΝ κάνουν μάθημα. Ο χαρακτηρισμός «βοηθός εργαστηρίων» υπήρχε παλιά (έχει καταργηθεί), μπορεί κάπου να υπάρχει ακόμα (κοντά στη συνταξιοδότηση). Πλέον έχουμε τους ΕΤΕΠ (παρασκευαστές εργαστηρίων) και ΕΕΔΙΠ στα unis μόνο (ειδικό επιστημονικό προσωπικό). Οι τελευταίοι μπορεί να είναι σε συνεργία με το ΔΕΠ (aka ΔΕΠ παρόν) στο εργαστήριο και να συμβάλλουν στη διεξαγωγή στις ασκήσεις. Έτσι περιγράφονται με λίγα λόγια στη σχετική νομοθεσία (αν θέλει κάποιος και τους νόμους αναλυτικά, ας ψαχτεί στο διαδίκτυο).

Εκεί που λες «η εμπειρία μάλλον καλύπτει τη διαφορά του διδακτορικού» με βρίσκει κάθετα και οριζόντια αντίθετο. Σαν να λέμε «τι τα θέλουμε τα πτυχία, τα μαθαίνουμε στην πιάτσα» ή, περαιτέρω, που λένε «τι τον θες το γιατρό, τα έμαθα εγώ ο νοσοκόμος τόσες φορές που τα είδα»! Άλλο πράγμα λοιπόν προσδίδει η εργασιακή εμπειρία και άλλο ο ακαδημαϊκός τίτλος-προσόν του διδακτορικού. Αντιλαμβάνεσαι την αστοχία του όλου. Αν θες το αναλύουμε περισσότερο.

Εκεί που λες «σχολές που έγιναν ανώτατες από ανώτερες» πάλι με βρίσκει αντίθετο. Αυτό έγινε παράλληλα με διεύρυνση των ετών σπουδών, με πρόσθεση (των τότε) εδρών και πρόσληψη καθηγητών (των τότε εξωτερικού) με διδακτορικά και μεταφορά (της τότε) νέας τεχνογνωσίας. Και εγχειρήματα (για τότε) δύσκολα αν λάβουμε υπόψη τις οικονομικοκοινωνικές συνθήκες (πόλεμοι και εμφύλιος).

Από εκεί και πέρα το τσουβάλιασμα φυσικά και δεν είναι καλό. Και φυσικά πολλά unis και ΤΕΙ, κυρίως αυτά που ιδρύθηκαν με χρήματα από το ΕΠΠΕΑΚ την τελευταια δεκαετία (σχολές μίκι-μάους όπως προσωπικά λέω), έγιναν με κριτήρια ΟΧΙ επιστημονικά και για λόγους που όλοι υποψιαζόμαστε. Και μάλιστα σε αντικείμενα σπουδών διφορούμενα και απροσδιόριστα και μεταπτυχιακού αντικειμένου ή/και αγορά εργασίας ανύπαρκτη στην Ελλάδα (το τελευταίο αναφέρεται, γιατί καλώς ή κακώς τα ΕΔ στην Ελλάδα συνδέονται άρρικτα με το πρώτο πτυχίο και μόνο –εκτός μίας εξαίρεσης). Τα πράγματα εκεί «θόλωσαν» ακόμα περισσότερο τα πράγματα σε unis, TEI κ.λ.π. και η Αθηνά θα έρθει να «διορθώσει/συμμαζέψει» τα πράγματα. Η ΑΔΙΠ θα αποτελέσει ένα κριτήριο, ωστόσο μάλλον οι περισσότεροι κρίνουμε θα παίξουν σημαντικό ρόλο επί τούτου και άλλοι παράγοντες που δεν συνδέονται με ακαδημαϊκά κριτήρια. Εν αναμονή των σχετικών αποφάσεων λοιπόν.

Οι ΑΔΙΠ γράφουν τα αρνητικά –προσωπική άποψη- πολύ στρογγυλεμένα (όσο μπορώ να γνωρίζω και να κρίνω) και όπως έχω ξαναπεί θα προτιμούσα περισσότερο «ποσοτικοποιημένα», για να μπορούμε να κάνουμε και συγκρίσεις. Όπως και να έχει όμως είναι κάτι πολύ καλό που έγινε και γίνεται. Και ως πρώτη φορά φυσικά θα είχαμε και δυσκολίες και προτείνουμε περαιτέρω βελτιώσεις.

Το κτηριακό σε πολλά unis & TEI γίνεται όλο και πιο έντονο όσο περνάει ο καιρός. Είτε λανθασμένος σχεδιασμός, είτε ίδρυση τμήματος σε χρόνο dt, είτε πριν από ~10-15 χρόνια «μεταρρύθμιση» που έλεγε «όλοι στην ανώτατη μπείτε» και χώροι που ήταν για π.χ. 100 άτομα μπήκαν 200 και 300 ε, οι νέοι τα βλέπουν στις αίθουσας διδασκαλίας και εργαστηριακούς χώρους. Και μια οικονομία της χώρας πλέον που «οι πολλοί πτυχιούχοι» παραμένουν άνεργοι σε αυτό που σπούδασαν.

Κατ΄ επέκταση το μέσο επίπεδο σε unis και ΤΕΙ έχει πέσει κατακόρυφα σε σχέση με την προηγούμενη δεκαετία. Βλέπεις άτομα που δεν θα έπρεπε να είναι. Και λογικό, αφού από τα ~40-45 χιλιάδες που π.χ. έδωσα πανελλήνιες έγιναν όταν πήρα το πρώτο πτυχίο μου έγιναν ξαφνικά ~80 χιλιάδες... ε δεν θέλει και τις τρελλές γνώσεις στατιστικής για να το ζήσεις. Δηλαδή αυτό που αναφέρεις για τους φίλους του γιου σου συμβαίνει μεταξύ των «νέων-παλιών» ηλικιακά. Και μη συγκρίνεις (σε συνδυασμό με την αγορά εργασίας) τα unis-TEI γενικά, αλλά τη συγκεκριμένη ειδικότητα που αναζητούν. Υπάρχουν ΤΕΙ συγκεκριμένων ειδικοτήτων που δίνουν περισσότερες προοπτικές για εύρεση εργασίας, από πάρα πολλά unis άλλων ειδικοτήτων που δεν κουνιέται φύλλο για χρόνια. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Εδώ σχολιάζουμε (τουλάχιστον εγώ) τα εφόδια που προσφέρουν τα unis σε αντιπαραβολή με τα ΤΕΙ και περαιτέρω, τα ΕΔ που προσφέρει το καθένα. Καλύτερες συγκρίσει θα έχουμε όταν το αυτό το κάνουμε μεταξύ ομοειδών ειδικοτήτων. Από εκεί και πέρα σχόλια που λες από διάφορους τύπου «τειτζίδες κ.λ.π.» σύντομα στην αγορά εργασίας θα διαπιστώσουν ότι συνεργάζονται με όλους (ΠΕ-ΤΕ-ΙΕΚ-ΔΕ-ΥΕ) και αν δεν αλλάξουν στάση θα βιώσουν στον εργασιακό χώρο τον «αποκλεισμό/απομόνωση»! Στο θρεντ νοσηλευτικής που λες, όταν πάνε στο τάδε περιφερειακό νοσοκομείο να «λύνει και δένει» η τάδε ΔΕ νοσοκόμα λόγω παλαιότητας... ε θα αλλάξουν στάση. Αυτό όμως είναι άλλο πράγμα από το «μπόνους» που κερδίζει κάποιος λόγω «γνώσεων & δεξιοτήτων» που αποκόμισε από την εκάστοτε σχολή...



@antris-Αλκίμαχος-Jack of Spades (ίσως και κάποιος άλλος), σχόλια1416-1432

Εδώ έχουμε πολλές απόψεις γύρω από πτυχιακές και ως πρώτη αντίδραση που είχα όταν τα διάβασα ήταν όλα τα ΛΦΜΑΟ και ΛΟΛ και «χαχαχα» κλπ που αναγράφονται στο διαδίκτυο... Δεν πολυκατάλαβα το θαυμαστό τρόπο της διαστρέβλωσης, ωστόσο φυσικό και επόμενο να αναφέρονται πράγματα που αναρωτιώμαστε και ψαχνόμαστε και μεταξύ μας. Αναλύω:

Αν θυμάμαι καλά, ανέφερα αρχικώς ότι ΕΙΘΙΣΤΑΙ (δηλαδή συνήθως, δηλαδή προτιμάται από τους περισσοτέρους, δηλαδή συνηθίζεται) στην επιλογή «βιβλιογραφική» ή «ερευνητική» πτυχιακή να προτιμάται το πρώτο στα ΤΕΙ, ενώ στα αντιστοιχα unis γεωπονίας προτιμάται η ερευνητική. Μετά αναφέρθηκε «όχι, στα ΤΕΙ μόνο ερευνητική κάνουμε» και μετά είπα «ορίστε σχετικό έγγραφο των ΤΕΙ που υφίσταται αυτό» και είχα μείνει εκεί.

Τώρα αν αυτό είναι θεωρίες για αγρίους και χωρίς υποστήριξη, τότε δεν ξέρω τι άλλο να πω. Δεν είναι απαραίτητο και να πείσει άπαντες άλλωστε. Και φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, έλεος δηλαδή!

Συνεχίζοντας τώρα, μετά είδα ότι «δεν πιάνει, είναι ένα ΤΕΙ στο Λαμίας που λέει ο voudou» μετά είδα ότι είπα «στα ΤΕΙ απλή πτυχιακή» μετά είδα «ο voudou λέει ότι δεν γίνεται ερευνητική στα ΤΕΙ», μετά είδα «είπε στα unis γίνεται μόνο ερευνητική, ενώ να κανονισμός που λέει και για βιβλιογραφική» και δεν ξέρω τι άλλο... Ακόμα και ότι οι «θεωρούσα όλες ίδιες τις πτυχιακές» διάβασα μέχρι και ότι «τα χάνω»... διάβασα και ότι δεν ξέρω βασικά πράγματα και ότι «δεν έχει πρακτικό κομμάτι η πτυχιακή»!?!?!?!?! Διάβασα ότι είπα και ότι «στη γεωπονία μόνο έρευνα γίνεται»... Και αναρωτιούνται που τα βρήκα και τα σκέφτηκα και σε ποιους τα λέω και άλλα τέτοια. Ό,τι να ‘ναι κυριολεκτικά δηλαδή... Όλα αυτά από που προκύψανε δεν το έχω καταλάβει... Μάλλον δεν είμαι καλός να φτιάχνω θεωρίες.

Άντε να αναλύω και εδώ:

Ερωτηθείς αρχικά «που γίνονται αυτά», περί πτυχιακής, έδειξα ένα Τμήμα του ΤΕΙ Λαμίας ως ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, τυχαία. Έπρεπε δηλαδή όοοοολλα τα λινκς να βρω που γίνεται αυτό? Αυτό είναι μαζοχισμός, έλεος δηλαδή. Μάλλον φταίω κιόλας που δεν μου πέρασε από το μυαλό να στείλω για όλα. Τί φανατισμός είναι αυτός? Και από ό,τι βλέπω ούτε μετράει το προσωπικό βίωμα (που είπα το προσπερνώ) π.χ. σε άλλα ΤΕΙ με αυτό της Λαμίας που έχω εργαστεί που δώσαμε πτυχιακές και προτιμήθηκε από τους φοιτητές να είναι βιβλιογραφικές.

Και πρέπει να βρω και τους νόμους. Ο εσωτερικός κανονισμός από ένα ΤΕΙ που παρέθεσα είναι π.χ. παράνομο? Και φυσικά όλες οι πτυχιακές δεν είναι ίδιες και για αυτό έχουμε το 5, το 6 το 7, το 8, το 9 και το 10 σε αυτές που πληρούν τα ελάχιστα μέχρι τις άριστες... Αναλύουμε και τα δεδομένα τώρα...

Και φυσικά υπάρχει το ανάποδο: Βιβλιογραφικές στα unis (και γεωπονία εδώ) και ερευνητικές στα TEI. Μεχρι και τις διαφοροποιήσεις μεταξύ Τμημάτων είχα αναφέρει... Έλεος δηλαδή. Χαρούμενος κάποιος παρέθεσε κιόλας τον εσωτερικό κανονισμό του ΓΠΑ. Μα δεν θυμάμαι να είπα ότι ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ (δηλαδή καθόλου, δηλαδή απαγορεύεται, δηλαδή καμία) στα unis γεωπονίας. Είπα ΕΙΘΙΣΤΑΙ (και συμπληρώνω εδώ: ζητούνται από τους καθηγητές αν θέλεις καλύτερο βαθμό). Βέβαια στο ΓΠΑ που είναι ολόκληρο uni και ο κανονισμός του αναφέρεται σε ΟΛΑ τα Τμήματά του... Και στο ΓΠΑ υφίσταται και το ΑΟΑ: Τί ερευνητική να κάνεις εκεί? Τεχνοοικονομικομελέτες είναι οι πτυχιακές τους στον αγροτικό χώρο. Μια παράμετρος προφανώς που διέφυγε.

Έλεος, στο «ερευνητικό κομμάτι» δεν έχει βιβλιογραφική ανασκόπηση? Πού θα στηρίξεις τα πειραματικά δεδομένα σου? Είπα πουθενά το αντίθετο? Δεν είναι γραφικό τώρα που αναλύουμε και τα αυτονόητα? Η εξεταστική επιτροπή στα Ιδρύματα που ξέρω είναι 3μελής (όχι τετραμελής). Τώρα ελπίζω να μη βγει κάποιος να πει «ο Voudou δεν ξέρει τι λέει... σε εμάς στο Τμήμα τάδε του Ιδρύματος τάδε δεν είναι 3μελής»!?!?! Κατά αναλογία της «λογικής» παλιότερα του όρου «ΑΤΕΙ» (παρέθεσα έγγραφο που κάποιοι το χρησιμοποιούν σε έγγραφά τους και μπερδεύουν κόσμο, ΟΚ μετά! antis μην σχολιάσει ότι ΔΕΝ λέω εδώ ΑEI: unis & TEI. Άλλο λέω, ότι κάποιοι το γράφουν στα χαρτιά και πινακίδες...) και το «3η εξεταστική στα ΤΕΙ? Ποτέ? Πού γίνονται αυτά»? (παρέθεσα έγγραφο που κάποιοι σε ΤΕΙ το κάνουν, ΟΚ μετά).

Ε λογικά μετά διαβάζοντας όλα αυτά οι famarulezk & antis αναρωτιώνται και από μόνοι τους μετά για πράγματα που δεν είπα. Είπα ότι ΕΙΘΙΣΤΑΙ, το ξανατονίζω λέμε. Τώρα και γιατί είθισται, το αναλύω και αυτό (το α και β κυρίως): α) άλλος κάνει πρακτική εκτός σχολής (επειδή είναι στο 8ο να γίνουν μαζί) και η βιβλιογραφική έτσι βολεύει. Β) Άλλος είναι πλέον «παλιός» (πολλοί εδώ αρχίζουν πτυχιακή μετά το 8ο εξάμηνο σπουδών τους) και έχει «κόψει τα πολλά-πολλά με τη σχολή», π.χ. δεν κατεβαίνει συχνά, έχει ξενοικιάσει κ.λ.π., γ) άλλος θέλει να «τελειώνει» και να μην μπλέξει με πείραμα που δεν βγαίνει, δ) άλλος όντως δεν θέλει πείραμα, αλλά να ψαχτεί στην αγορά εργασίας ως θέμα, άλλος επειδή οι φοιτητές είναι πολλοί και οι μόνιμοι φουλ με αναθέσεις, πέφτει σε εκτάκτους στο κομμάτι που ενδιαφέρεται που δεν αναλαμβάνουν πείραμα γιατί δουλεύουν και αλλού ή είναι πολυάσχολοι γενικά κ.λ.π.. Συγγνώμη, αυτά δεν τα έχετε συναντήσεις εσείς ή φίλοι σας?

Επιπλέον, στα πλαίσιο της διαστρέβλωσης λεγομένων και «υπέρμετρου φανατισμού ότι μειώνω τα ΤΕΙ» (αντιθέτως, διαφορές δεικνύω), ξεκαθαρίζω/δηλώνω/υπογράφω ότι η βιβλιογραφική μελέτη ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ και για αυτό ΥΠΑΡΧΕΙ! Δεν είναι αυτά που διάβασα «αντιγράφω 20 σελίδες και καθάρισα»! Άσε που φαίνεται από χιλιόμετρα η αντιγραφή και όχι ζύμωση των πραγμάτων. Στα συμπεράσματα, δηλαδή απόσταγμα μελέτης και ουσιαστικά τα δεδομένα της ανασκόπησής σου στην εξεταστική επιτροπή, είναι να τα συνδυάζεις με π.χ. αγορά εργασίας, οικονομικά στοιχεία, λόγοι προτίμησης του Α από το Β κλπ. Στόχοι μάλιστα που ΣΥΝΑΔΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΤΕΙ (σύνδεση με αγορά εργασίας και «γραμμή παραγωγής»). Στο uni που είναι εκλαϊκευτικά και απλοϊκά για πιο «έρευνα», στόχος πτυχιακής θα είναι περισσότερο έρευνα. Πολλοί που σπουδάζουν στα ΤΕΙ δεν υσχιρίζονται και εδώ πέρα ότι «πλεονέκτημα των ΤΕΙ είναι η πρακτική, σύνδεση με αγορά εργασίας, πιο εργαστηριακά-τεχνολογικά και σύνδεση με πραγματικότητα? Τί κυκλοθυμισμός είναι αυτός? Θα μάς τρελλάνετε?

Δηλαδή αν κάποιος πριν από όλα αυτά απλά ρώταγε είδος πτυχιακής για ΤΕΙ θα έλεγα ότι ταιριάζει περισσότερο η βιβλιογραφική ανασκόπηση, καθώς και με επισκέψεις σε αντίστοιχες μονάδες ιδιωτών και δημόσιων φορέων για ζύμωση στοιχείων κ.λ.π. , λόγω φιλοσοφίας σπουδών του και, αντίστοιχα, στο φοιτητή uni για ερευνητική... και είπα το απλό «προτιμάται» ως διαφορά εκπαιδευτική μεταξύ των δύο ειδών εκπαίδευσης (ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ/ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ που αμέσως σάς κόλλησε) φτάσαμε να τρέχουμε το δικαιολογήσουμε το ανάποδο (που και αυτό γίνεται). Δεν ξέρουμε από που να σας πιάσουμε και στο τέλος με αυτά θα χάσετε και το δίκιο σας. Στην τελική θέλατε ΤΕΙ με τα στοιχεία αναλυτικού προγράμματος που τα χαρακτηρίζουν ή όχι? Λίγο ακόμα και θα διάβαζα ότι είπα «κάνω ερευνητική πτυχιακή, περισσότερα ΕΔ θέλω από τη «βιβλιογραφική»!?!?!?!?! Επίσης, από ό,τι θυμάμαι κιόλας γιατί πέρασε καιρός, δεν είπα και «όποιος θέλει να κάνει μαϊμουδιές θα βρει τον τρόπο»?

Αναφέρθηκε ότι «στα 4ετή unis δεν έχουν ιδέα τι είναι και πως γίνεται η πτυχιακή και φαντάζονται 20 σελίδες copy-paste άσκηση». Αυτό δεν είναι τώρα τσουβάλιασμα? Και γιατί ειδικά τα 4ετή? Και ποιες ειδικότητες? Οι Φυσικοί π.χ.?

Διϋλίζουμε τόση ώρα τις λεπτομέρειες, κουράζουμε και οι αναγνώστες σιχτιρίζουν και δεν απαντούμε γενικά στα βασικά, π.χ. στα αναλυτικά προγράμματα σπουδών που είναι «περισσότερα» στα unis εν αντιθέσει με τα «ομοειδή» ΤΕΙ στην Ελλάδα η «Unis περισσότερο στη θεωρία και τει περισσότερο εργαστήριο» και να πούμε αν υπάρχουν εξαιρέσεις. Ή ακόμα σε ποιο συγκεκριμένα πράγματα ποια ΕΔ θα έπρεπε να έχουν κάποιες ειδικότητες ΤΕΙ και δεν τα έχουν λόγω της τάδε εξελιξής τους να το πούμε, να το μάθουμε κ.λ.π., που το έχω ρωτήσει τόσες φορές, και δεν τα βλέπουμε τόσο καιρό. Και είπαμε τόσες φορές, η ΑΔΙΠ ελπίζουμε να διορθώσει τις «μαϊμουδιές» ένθεν και ένθεν στα Τμήματα. Δεν ξέρω ακόμα εδώ που είναι το κακό σε αυτά...

@Αλκίμαχος 1427:
Συγγνώμη, από που προκύπτει το πτυχιακή και πρακτική τις είπα όχι διδακτικές? Και τα άλλα με τα μαθήματα στην τάξη ως μόνο διδακτικές ελέγξιμες και αποτελεσματικές μεθοδους? Και με ρωτάς στο καπάκι τι είναι αυτά που λέω? Και με ρωτάς, ξεκαθαρίζοντάς το κιόλας, ο πλήρως άσχετος τί θα σκεφτεί? Έλεος, τί είναι αυτά που διαβάζω? Θα πηδηχτώ από το παράθυρο δηλαδή.

Θα το ξαναπώ για ακόμα μία φορά, για να μην μπερδευόμαστε συνέχεια και μεταξύ μας. Πες το προσωπική παραξενιά, πες το συνήθεια, πες το όπως θες και στην τελική δεν ξέρω τι άλλο να πω: Λέω 3,5 στα ΤΕΙ (όπως και 3 παλιότερα για τα ΚΑΤΕΕ που πάλι μπερδεύει): στις γεωπονικές σπουδές (δηλαδή uni) που είναι 5ετή έχουμε 9 εξάμηνα με μαθήματα και στο 10ο πτυχιακή. Αυτό και στα 4 γεωπονικά της χώρας. Η πρακτική (υποχρεωτική λέμε, μέχρι και αυτό δεν πιστευόταν και ρωτήθηκα 2-3 φορές στο παρελθόν) γίνεται δια κανονισμού τα καλοκαίρια (Ιούλιος-Αύγουστος), εκτός αν είσαι «παλιός» και την κάνεις στο 6ο έτος σπουδών όποια εποχή του χρόνου θες. Είναι δηλαδή εκτός του έτους «Οκτώβριος-Ιούνιος» που συνηθίζεται με εκπαιδευτικές υποχρεώσεις. Αλλά δεν λέω 5,5 έτη σπουδών, γιατί ο νόμος ορίζει 5ετία. Τώρα ειδικότερα στα γεωπονικά τμήματα στο 10ο εξάμηνο με την πτυχιακή έχουν άλλα και μαθήματα, άλλα υποχρεωτικής παρακολούθησης σεμινάρια (αριθμός ανάλογα με τη χρονιά). Και το διάστημα πρακτικής στη γεωπονιά διαφέρει μεταξύ ιδρυμάτων. Αυτά τα έχω ξαναπεί. Τώρα στα ΤΕΙ, είναι 7 εξάμηνα με μαθήματα και στο 8ο γίνεται πρακτική και πτυχιακή μαζί. Ουσιαστικά είναι πρακτική 6μηνη (το υποχρεωτικό) και η πτυχιακή ανάλογα ο καθένας τη βολεύει. Μπορεί και παράλληλα. Ένας λόγος που είπα και ανωτέρω ότι ΕΙΘΙΣΤΑΙ να πάρουν βιβλιογραφική, για να τελειώνουν.

Ο τελικός στόχος των όλων είναι να καταδείξω τελικά ότι στα unis-TEI του χώρου μου είναι 1.5 έτος ουσιαστικά και όχι 1 ο «υποχρεωτικός χρόνος εκπαίδευσης». Και όταν τα είπα ερωτήθη για τα πολυτεχνεία τι κάνουν είπα «παιδιά δεν ξέρω τέτοιες λεπτομέρειες, ας που του πολυτεχνείου». Και εκεί μετά στο ischool «αααααα ο voudou γενικεύει και εννοεί για όλα» και «χαχαχαχαχα τι λέει ο voudou τα βγάζει από το μυαλό του» και άλλα τέτοια. Και σένα αν ρωτήσω τώρα που είσαι από ό,τι θυμάμαι τει μαιευτικής (4ετία) και σε ρωτήσω στο αντίστοιχο uni που είναι ιατρική-γυναικολόγος θα πούμε στο πρώτο πτυχίου του είναι 6 έτη. Δηλαδή έχουμε πολλές περιπτώσεις ανάλογα με τον τομέα.

Και, αν το προχωρήσω, ούτε χτυπιέσαι «θέλω και εγώ τα ΕΔ του ομοειδούς μου uni» με ό,τι συνεπάγεται αυτό για το παρόν θρεντ.

Επίσης δεν πολυκατάλαβα τη σύνδεση των μορίων (καλά, αυτό με τις βάσεις και τα μόρια αποτελεί μια ατέρμονη συζήτηση που δεν βγάζει πουθενά. Μόνο ένας δείκτης για το μέσο επίπεδο φοιτητών μπορεί να χρησιμεύσει, άντε και αναλύσεις για βασεολόγους... τίποτα άλλο) με τους Κοινωνιολόγους και Κοινωνικής Εργασίας. Έχουν σχέση αυτά? Γιατί ξέρω ότι το Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ σχετίζεται μόνο με το Κοινωνικής Διοίκησης ΔΠΘ? Τώρα για τουρισμό, προφανώς αν ένα ΤΕΙ Χ έχει βάση 19... προφανώς δεν θα μπεις τουρίστας (και το ανάποδο). Και θα έχει 19 βάση το ΤΕΙ Χ λόγω των ΕΔ (aka εργασία) που προσφέρει. Η μάζα αυτό κοιτάει και όποιος δεν το πιστεύει κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του. Σιγά μην επιλέξει ο 17-18χρονος το τάδε τμήμα που έχει τον καθηγητή με τα 15 μεταδιδακτορικά και 132 δημοσιεύσεις για πρώτο πτυχίο της αφανούς ειδικότητας σε σχέση με το τμήμα που δίνει ΕΔ τα πάντα όλα και ας έχει καθηγητή με σπουδές κατωτάτης ζαμπονοκοπτικής. Αυτά αφορούν τους ΔΔ που θέλουν στοχευμένα πράγματα στην έρευνα.


Σε σχόλια για άλλες σχολές που «έγιναν πανεπιστημιακές (που λέγονταν τότε Σχολές, ΑΓΣΑ, πάντειο κ.λ.π.) χωρίς αξιολόγηση προσωπικού χωρίς τίποτα» (και θαυμαστικά). Απάντησα κάτι σχετικά στον paterasyp. Αν ζητηθεί το συζητάμε και αναλυτικότερα (αν και δεν πήρα προσωπικά την απόφαση να γίνουν ό,τι έγιναν τότε). Αν το συνδέσουμε παραπέρα με το σήμερα έχουμε την ΑΔΙΠ που κάνει το αυτό στα unis και ΤΕΙ. Δεν είναι μόνο στα unis ή μόνο στα ΤΕΙ. Εκτός και αν το πρόβλημα είναι που μετονομάστηκαν από το ΥΠΕΠΘ οι τότε Σχολές σε unis και τα ΚΑΤΕΕ σε ΤΕΙ. Ακόμα, τα ΚΑΤΕ που έγιναν ΚΑΤΕΕ και τα ΚΑΤΕΕ σε ΤΕΙ και τα ΤΕΙ από ανώτερα σε ανώτατα έγινε κάποια αξιολόγηση για όλα αυτά? Με τις αντίστοιχες εξομοιώσεις πτυχίων με τα ΤΕΙ με λιγότερα πακέτα δεν έγινε εν μία νυκτί? Εκεί γιατί δεν λέμε τίποτα? Τόσες φορές δεν έχω καυτηριάσει (ας περιοριστώ στο προσωπικό) στο «τσούκου-τσούκου» ανωτατοποίηση? Από την άλλη, οι σχολές που μετονομάστηκαν σε Πανεπιστήμια δεν ειχαν το μέγιστο χρόνο σπουδών και διδακτορικά στους καθηγητές τους? Παγκόσμιο δεδομένο προσόντων? Σε αυτά τα «τσουβαλιάσματα» που σχολιάστηκε έγιναν και πράγματα ενδεχομένως που δεν θα έπρεπε. Οι Παιδαγωγικές ακαδημίες (2ετείς) δεν έγιναν 4ετείς με διδακτορικά στους καθηγητές? Έγιναν όλα σωστά? Σχολιάζουμε συγκεκριμένα πράγματα. Αν περιοριστούμε σε επιμέρους στοιχεία, οι σχολές μετονομάστηκαν σε unis με κόκκινη γραμμή τα phD και δυνατότητα διενέργειας ΜΔΕ και ΔΔ. Τα ΤΕΙ ανωτατοποιήηκαν το 2001, ΑΛΛΑ χωρίς όλοι PhD, όχι ΜΔΕ και ΔΔ (πρόσφατα μόνο ΜΔΕ με σύμπραξη και από το 2009-2010 μόνα τους. Θυμάμαι είχαμε βρει μέχρι και το τέλος 2011 4 ή 5 ΜΔΕ σε ΤΕΙ μόνα τους). Είναι «κόκκινη» γραμμή «ανωτατοποίησης» το PHD στους καθηγητές και η έρευνα (ήτοι ΔΔ) στο Ίδρυμα? Τα ΤΕΙ καλώς είχαν ό,τι είχαν, γιατί η φιλοσοφία και ίδρυση ήταν «σύνδεση με γραμμή παραγωγής» (απλοϊκά). Το θέλουμε? Δεν το θέλουμε? Να αλλάξει? Τι να γίνει? Κάποιος ανέφερε ότι άλλαξε. Το συζητήσαμε ποτέ αυτό? Πρέπει? Το έχουμε ανάγκη στην Ελλάδα? Εγώ δεν το θυμάμαι. Εδώ το αναλύσαμε? Επίσης δεν το θυμάμαι.

Αναλύω ειδικότερα και για ΓΠΑ, που γνωρίζω και είναι ειδικότητά μου: παλαιώθεν ονομαζόταν ΑΓΣΑ (Ανωτάτη Γεωργική Σχολή Αθηνών) που έγινε ΓΠΑ (Γεωργικό Πανεπιστήμιο Αθηνών) που έγινε ΓΠΑ (Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών). Μετά τον Β’ Παγκόσμιο πόλεμο ήταν 5ετής και ενταγμένη Σχολή στο Υπ. Γεωργίας για Γεωπόνους-στελέχη του Υπουργείου (τότε ανοικοδόμηση του αγροτικού πληθυσμού). Μετά πέρασε στο Υπ. Παιδείας, απέκτησε νέους επιστήμονες (με διδακτορικά φυσικά), νέες ειδικότητες, νέες έδρες και μαθήματα κ.λ.π.. Παλιά ήταν σε «δύο κουτάκια» στο μηχανογραφικό και οι παλιές «ειδικότητες» έγιναν ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ Τμήματα με ακόμα περισσότερα μαθήματα (οι επιστήμες παραλληλα προχώραγαν)... Τότε με τα «πολλά κουτάκια στο μηχανογραφικό» μετονομάστηκε σε Παν-Επιστήμιο (πολλές επιστήμες φυσικά που άπτονται του γεωπονικού χώρου ως Γεωπονικό uni που λέει και ο τίτλος του). Οι αξιολογήσεις τύπου ΑΔΙΠ φυσικά και δεν έγιναν (γιατί δεν υπήρχαν), αλλά mini-αξιολογήσεις από το Γραφείο Διασύνδεσης και σχετικές (δι)ημερίδες έχουν πραγματοποιηθεί για την αναδιοργάνωση σπουδών. Δεν ξέρουν αν τα ανωτέρω καλύπτουν τα σχετικά σχόλια. Άντε να υποσχεθώ, ότι σύντομα να κάτσω να βρω και ιστορικά στοιχεία εξέλιξης για το ΓΠΑ να το δούμε όλοι μαζί τα γιατί και τα διότι...

Αντίστοιχα τα άλλα unis και ΤΕΙ θα έχουν κάνει αντίστοιχα πράγματα (δεν μπορώ να τα παρακολουθώ όλα). Τα Γεωπονικής φύσεως ΤΕΙ έχουν αναλυτικό πρόγραμμα που δεν συγκρίνεται με αυτό των unis της χώρας με τα έτη σπουδών και αριθμό μαθημάτων και αντίστοιχα ΕΔ σε μικρότερο βαθμό (όπως έχω ξαναγράψει αναλυτικά, μην επαναλαμβάνομαι)...

Επίσης κάποιοι που γελάνε πολύ είναι ότι «οι εργαζόμενοι στα ΤΕΙ τα παρατάνε και φεύγουν γιατί τα παρατάνε και φεύγουν γιατί δεν τους αναγκάζει κανένας να μείνουν.. Κάτι συμβάσεις τις έχεις ακούσει?....στα πανεπιστήμια δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα φυσικά ε???». Προφανώς δεν γνωρίζουν τα πράγματα καλά (λογικό, αφού δεν έχουν εργαστεί) αλλά τα στρεβλώνουν κιόλας. Αναλύω: Αρχικά δεν είπα για τους εργαζόμενους γενικά, αλλά ΜΟΝΟ για το έκτατο εκπαιδευτικό προσωπικό (ΔΕΠ). Προφανώς ο μόνιμος (ΔΕΠ) δεν έχει λόγο για κάτι. Άλλο το ένα λοιπόν, άλλο το άλλο. Έκτακτο σημαίνει έκτακτο και άρα ΣΥΜΒΑΣΗ. Σύμβαση σημαίνει (για unis και ΤΕΙ) διάρκειας ΕΞΑΜΗΝΟΥ! Υπόθεση εργασίας: Αν κάποιος διορισθεί μόνιμος κάπου θα πει «α δεν θα έρθω, έχω τη σύμβαση στο ΤΕΙ για 5 ώρες/εβδομάδα»? Το λιγότερο που αναφέρω εδώ είναι ίοτι αυτά που αναφέρθηκαν δεν γίνονται! Δηλώνεις εγγράφως παραίτηση και παίρνουν τον επόμενο στην αξιολόγηση. Γνωρίζετε για αξιόληξηση επιστημονικών και εργαστηριακών συνεργατών?
Μετά ρωτάνε για τα unis με σχόλιο «εκεί δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα». Αν και δεν σχολίασα, φυσικά και στο unis μπορεί να συμβεί και μάλιστα ίσως και ευκολότερα. Αναλύω, γιατί τα διαβάζουμε ό,τι να ‘ναι (με την ενημέρωση άνωθεν παράλληλα που σχολίασα στον paterasyp):
To έκτακτο ΔΕΠ στα unis είναι γνωστό ως «407» (από το σχετικό νόμο) προσλαμβάνεται ως ΛΕΚΤΟΡΑΣ που σημαίνει μισθός ~1150 ευρώ/6 ώρες διδασκαλίας (τα χρήματα πάνε προς τα κάτω τελευταία με τα μνημόνια. Κρατήστε τα νούμερα στο περίπου). Αν κάποιος πάρει μάθημα μόνο σχετικό στο διδακτορικό του (στενό αντικείμενο) θα πάρει μαξ τόσα ευρώ. Αν πάρει ένα μόνο μάθημα (π.χ. 3ωρο, 4ωρο) κάνουμε τις αναγωγές. Αν βάλουμε ότι μένει εκτός της πόλης-έδρας του ιδρύματος... μάλλον μπαίνει και μέσα.
Το έκτακτο ΔΕΠ στα ΤΕΙ θα είναι ή «επίκουρος» ή «εφαρμογών». Στις αναθέσεις μαθημάτων προηγούνται οι ΜΟΝΙΜΟΙ και ό,τι περισσέψει πάει στους εκτάκτους. Ο έκτακτος επίκουρος που αξιολογήθηκε με ΠΛΗΡΗ προσόντα πάει ~1450 και ο εφαρμογών ~1150. Αυτά και πλήρη προσόντα και ΟΛΕΣ τις ώρες του νόμου (14 ή 16, αντίστοιχα). Λιγότερες ώρες, αναλογικά ο μισθός λιγότερος. Εδώ έχουν το μπόνους και των μάστερς (πιο γενικό αντικειμένο). Επίσης και Δημόσιος Υπάλληλος να είσαι μπορείς να διδάσκεις και στα ΤΕΙ παράλληλα (μαξ 4 ώρες όμως). Αν με ΕΛΛΕΙΠΗ, τότε πας ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ και πληρώνεσαι με την ώρα κάτι λίγα στα καθαρά (δεν λέω, θα κλάψετε)! Αν είσαι ειδικά ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ (καλύτερα επίδομα ανεργίας)! Αν είσαι με πλήρη προσόντα και έχεις τύπου ~6 ώρες... ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ (50-50%)! Καλά, αν είσαι ΕΚΤΟΣ έδρας-πόλης (βενζίνες) με το Ίδρυμα... το σκέφτεσαι επίσης!

Τα «unis αστικών κέντρων» ζητούν το πολύ ελάχιστους 407. Τα unis περιφέρειας (π.χ. Αιγαίου, ΔΠΘ) περισσότερους. Τα ΤΕΙ όλης της χώρας βγάζουν κάθε χρόνο προκηρύξεις. Του κέντρου τα πράγματα είναι καλύτερα να βρεις διδάσκοντες (περισσότεροι και μένουν εκεί και από όλες τις ειδικότητες και νέα παιδιά με προσόντα), ενώ τα ΤΕΙ εκτός Αθήνας-Πειραιά-Σαλόνικας-Πάτρας τα πράγματα είναι διαφορετικά. Εκεί πολλοί από τα κέντρα ταξιδεύουν προς τα κοντινότερα. Τα ΤΕΙ που είχαν και έχουν πιο πολλές ανάγκες από Εκπαιδευτές (έχουν και περισσότερους φοιτητές αθροιστικά από τα unis και έχουν λιγότερους μόνιμους) δύσκολα βρίσκουν αξιόλογους διδάσκουντες (προσόντα εννοώ) σε όλες τις ειδικότητες και μαθήματα. Αυτός είναι ο λόγος που μπορεί να βρεις και απλούς πτυχιούχους (ελάχιστοι, αλλά υπάρχουν). Καλά όταν τα ΤΕΙ έγιναν δια νόμου ανώτατα το 2001 και είχαν ξαφνικά γεμίσει με εισακτέους. (κάτι 300άρια φοιτητές ανά έτος...) ειδικά στις μικρομεσαίες πόλεις της Ελλάδας δίδασκε «όποιος απλά πέρναγε απέξω» όπως λέγεται. Και ιδιώτες και πτυχίουχοι και δημόσιοι υπάλληλοι και ό,τι θέλετε. Υπήρχαν και αξιόλογοι, αλλά στο πλήθος των εκτάκτων ήταν μειοψηφία (και ακόμα περισσότεροι μειοψηφία οι λίγοι μόνιμοι). Τώρα αν αυτά όλα σάς ακούγονται για ανώτατα εγώ πάω πάσο. Τα πράγματα στα ΤΕΙ του κέντρου ήταν καλύτερα, όπως προείπα. Από το 2008 όμως με την οικονομική κρίση, με τις περικοπές στην παιδεία, με την κατάργηση των συνδιδασκαλιών στα εργαστήρια, με την προοδευτική κατάργηση των «όλων των εξαμήνων σπουδών σε όλα τα εξάμηνα» προς το «μονά-ζυγά» τα πράγματα έφτιαξαν γενικότερα. Το 2012 λοιπόν, στο πλαίσιο των περικοπών, παραιτούνται έκτακτοι που έχουν ΛΙΓΕΣ ώρες (ενώ παλιότερα δεν είχαν). Στου κέντρου ΤΕΙ που έχουν και λιγότερους φοιτητές το έτος (και λίγο περισσότερους μόνιμους) τα πράγματα είναι «πιο σταθερά» και γενικά δουλεύουν «με τους δικούς/γνωστούς τους» (όπως λέγεται)!

Στα περιφερερειακά unis το «πρόβλημα» ήταν πολύ μικρότερο, γιατί υπάρχει η μικρή-μεγάλη φράση «ελάχιστο προσόν το διδακτορικό» που κράτησε το «επίπεδο» από πλευράς εκπαιδευτών.

Εν κατακλείδι, εκεί που ερωτήθη με μπόλτ γράμματα και υπογράμμιση να ονοματίσω να του γνωρίσουν και άλλοι, τα είπα ανωτέρω (της περιφέρειας κυρίως ΤΕΙ και λιγότερο στου κέντρου). Αν θέλετε ρωτήστε και αλλού στο τι συμβαίνει, γιατί μπορεί να τα βράζω από την κούτρα μου και τα στομάχια μου και να είμαι προκατηλειμμένος. Άλλωστε ως μονάδα αναφέρω τις δικές μου εμπειρίες και πραγματικότητα. Μπορεί να μην ισχύει και να ζω σε άλλη χώρα.

Για τα ελλειπή βιβλία... το σχόλιο στο ποστ του 2008 που διάβασαν ορισμένοι είχε γίνει και θέμα στη χώρα τότε, γιατί είχαν ξεμείνει τα τυπογραφεία-σημειώσεις των ΤΕΙ (αλλά μπορεί να μην το θυμάστε). Με τον Εύδοξο από πέρσυ-πρόπερσυ το πράγμα φτιάχνει από ό,τι δείχνει (ένα πρόβλημα όμως: όχι διπλό σύγγραμα).

Επίσης σχολιάστηκε, ότι λέω ότι «στα unis έχουν άλλο ακαδημαϊκό επίπεδο» (σε σχέση με τα ΤΕΙ) και ερωτάμε (είναι και απορία) αν μιλάω για τα μόρια και ερωτάμε σε αριθμό (μορίων) με κάνουν να έχουν επίπεδο. Σχολιάζω «άντε πάλι με τα μόρια»! Αρχικά, ποτέ δεν είπα «άλλο ακαδημαϊκό επίπεδο», αλλά ότι το ΜΕΣΟ ΕΠΙΠΕΔΟ φοιτητών των unis είναι υψηλότερο από το αντίστοιχο των ΤΕΙ. Αμφιβάλλει κανείς για αυτό? Από εκεί και πέρα φυσικά υπάρχουν και φοιτητές ΤΕΙ πολύ καλοί και φοιτητές unis που είναι για τα μπάζα. Υπάρχουν σχολές πανεπιστημιακές με χαμηλές βάσεις, υπάρχουν ΤΕΙ με υψηλές βάσεις. Τα μόρια του ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ των πανελληνίων εξετάσεων (μόρια και επιθυμίες σε κατατάσσουν σε κάποιο Τμήμα uni ή ΤΕΙ). ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ! Μετά το πτυχίο (=προσοντολόγιο) τα πράγματα διαφέρουν. Εκεί συγκρίνουμε ομοειδείς σχολές-ειδικότητες σε συνδυασμό με τα ΕΔ.

Προφανώς αν κάποιος προσπαθήσει να συγκρίνει ΜΕΤΑ το πτυχίο το ΤΕΙ Λογιστικής με το uni Αρχαιολογίας (σύγκριση μήλα με αχλάδια) το λιγότερο θα γελάνε και οι πέτρες. Αν όμως έχουμε μία προκήρυξη τύπου ζητούνται επιστήμονες για τους πύργους ελέγχου της αεροπορίας και ελάτε όλοι οι ΠΕ ανεξαρτήτως πτυχίου-ειδικότητας, ο ΤΕ μένει απέξω! Και από τους ΠΕ κερδίζει π.χ. ο Μεσογειακών Σπουδών με 9,9 από τον π.χ. Πολιτικό Μηχανικό με 6,2 Και το αντίστροφο (σπάνιο στην Ελλάδα όμως).

Από εκεί και πέρα για «επίπεδο τριτοβάθμιας» και ειδικά σε σχολές με γνώσεις Χημείας που κινούμαι... αρχικώς... ελάχιστοι! Ξανά χημεία ή/και βιολογία και ξαναελάτε. Δεν φταίνε οι φοιτητές, το σύστημα των πεδίων. Από εκεί και πέρα.. Πάρα πολλοί φοιτητές σε unis και ΤΕΙ που δεν θα έπρεπε να είναι. Αλλά από την άλλη αν βλέπεις κάπου βάση 3 και 6 λες «γιατί να προσπαθήσω». Σωστό και αυτό. Το επίπεδο λοιπόν για μένα θα γίνει όσο σηκώνει η οικονομία μας. Ήτοι ό,τι και στη δεκαετία του 90, που σημαίνει περίπου 40 χιλιάδες. Αν το θέλουμε με νούμερα, φυσικά τα 3 και 4 και 5 είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Σημαίνει για την πλειοψηφία ΜΗΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ να κατακτήσεις τη γνώση. Θα αλλάξει αυτό μετά? Μάλλον δύσκολα.

Εκεί που σχολιάζεται για «καθηγητές χωρίς προσόντα» ειδικά για τα ΤΕΙ, στους μόνιμους εφαρμογών υφίσταται ακόμα (λιγότεροι μπορεί, αλλά υπάρχουν και «φαίνονται» ακόμα περισσσότερο γιατί διδάσκουν περισσότερες ώρες. Μάλιστα, δεν θα έλεγα ότι ήταν λίγοι ειδικά πριν 11 έτη που έγιναν τα ΤΕΙ ανώτατα). Τώρα για Καθηγητής, Αναπληρωτής, Επίκουρος που αναφέρθηκε ότι Δεν υπάρχουν... Μη το λέτε, υπάρχουν κάτι φυντάνια ακόμα... Και αυτοί μπήκαν με το «παλιό καθεστώς» και «ΔΔ από χώρες πρώην ανατολικού μπλοκ» για να μην απολυθούν από την ανωτατοποίηση. Θέλω να ελπίζω να μη μού ζητηθεί και στοχοποίηση με ονόματα και διευθύνσεις. Διαδίκτυο έχετε, ξέρετε. Δεν θα το κάνω άλλωστε... Το αυτό ισχύει και για τα unis, αλλά είναι πολλοί λιγότεροι.

Επίσης, αναφέρθηκε οτι πλέον καθηγητές εφαρμογών δεν προσλαμβάνονται. Μέγα πλάνη. Πώς θα ξεκινήσει κάποιος? Κατευθείαν Καθηγήτης? Τι είναι αυτά που λέτε? Μόνιμοι γενικά δεν προσλαμβάνονται λόγω οικονομικής κρίσης (οποιαδήποτε βαθμίδας), αλλά οι πολλοί από τους εκτάκτους που προσλαμβάνονται με σύμβαση είναι καθηγητές εφαρμογών(πλήρη και ελλειπή προσόντα). Αναφέρθηκε ότι διδάσκουν το εργαστηριακό σκέλος ενός μαθήματος υπό την επίβλεψη του καθηγητή που έχει το μάθημα. Μέγα πλάνη. Ανάλογα με τις καταστάσεις σε κάθε ΤΕΙ διδάσκουν ό,τι υπάρχει έλλειψη. Αν δεν υπάρξει άτομο με ΔΔ απλά ο έκτακτος εργαστηριακός συνεργάτης (καθηγητής εφαρμογών) θα διδάξει και θεωρία. Σιγά μην κάτσει στο ΤΕΙ ο καθηγητής που κάνει θεωρία να επιβλέψει και τα εργαστήρια που κάνουν οι εφαρμογών, όπως λέχθηκε. Έτσι θέλει 250 ώρες την εβδομάδα και ξεχνάει οικογένεια και έρευνα. Επίσης αναφέρθηκε ότι δεν είναι εισηγητές και την αυτονομία που έχει ο καθηγητής (και εννοείται). Μέγα πλάνη. Ο καθηγητής εφαρμογών στα ΤΕΙ είναι κανονικά μέλος ΔΕΠ στα ΤΕΙ. Συγγνώμη, που τα είδατε όλα αυτά?

Εκεί που αναφέρθηκε «ο καθ. Εφαρμογών είναι για το πρακτικό κομμάτι μόνο» δεν κατάλαβα τι νοείται. Αν ήθελε ο γράφων να πει εργαστηριακό... τα είπα πριν. Αν υπάρχουν δύο ΔΕΠ με συναφές αντικείμενο, τότε ο ανώτερης βαθμίδας κάνει θεωρία, ο εφαρμογών το εργαστήριο. Αλλά πάντα πρέπει να συμπληρώνει εκπαιδευτικό ωράριο στο εξάμηνο. Έτσι μπορεί και ο «ανώτερης βαθμίδας», για να συμπληρώσει να κάνει σε εργαστηριακό τμήμα μάθημα και το ανάποδο. Συγγνώμη, στα ΤΕΙ είσαστε, δεν τα ξέρετε? Να ψάχνω να βρω και Εφαρμογών που κάνει θεωρία και επίκουρο π.χ. να κάνει εργαστήριο? Δεν γίνονται αυτά που λέτε. Πρέπει να συμπληρωθεί ωράριο λέμε βάσει του νόμου που είπα και στον paterasyp.

Από εκεί και πέρα από το 2016 πολύ σωστά αναφέρθηκε, ότι ο Καθηγητής Εφαρμογών πρέπει να έχει και Διδακτορικό. Είναι ο νέος νόμος κ. Διαμαντοπούλου από πέρσυ (που δεν θέλουν πολλοί να εφαρμοστεί). Αυτό σημαίνει, δίνεται χρόνος σε Καθ. Εφαρμογών (που είναι ΜΟΝΙΜΟΙ χρόνια τώρα) να πάρουν ΔΔ (ακόμα και στο ΕΑΠ υπάρχει σχετική διευκόλυνση). Προβλέπεται, όποιος δεν το έχει θα γίνει «επιστημονικό προσωπικό» (κάτι σαν τους ΕΕΔΙΠ στα unis, δεν θυμάμαι το σχετικό όνομα τώρα). Αυτό είχε γίνει και κατά περιόδους στο παρελθόν με τις γνωστές «μαϊμουδιές» του τότε. Μετά δεν ίσχυσε και συνεχίστηκε η κατάσταση. Τώρα αν μιλήσουμε για νέα πρόσληψη (που βασικά αυτό σχολιάστηκε) ναι πρέπει να έχει ΔΔ πλέον (νέος νόμος από πέρσυ) που ούτως ή άλλως με την οικονομική κρίση και πολλά προσόντα νέων παιδιών θα εμφανιστεί κατά πάσα πιθανότητα άτομο με Διδακτορικό. Μάστερ πλέον έχει και η κουτσή Μαρία (Μαρίες, no offense)!

Δεν ξέρω αν λύθηκαν οι απορίες. Εδώ είμαστε... Αν ξέχασα τίποτα να αναφέρω τις απόψεις μου... εδώ είμαστε. Μπορεί να αργώ, αλλά εδώ κάποια στιγμή είμαστε... Αν έχω γράψει κάτι που διαφωνείτε... πείτε το να το ξαναδώ (παράθεση) να δω τι είναι τι και πως. Καμιά φορά ξεφεύγει τίποτα, γιατί τα μηνύματα είναι «στεντονάτα» και άνθρωποι είμαστε... πληκτρολογούνται λάθος και καπάκι θα το διορθώσουμε...

Ελπίζω να τράβηξα τα βλέμματα (άρα δημιουργώ απορίες... άρα είμαι δημιουργικός στο διάλογο)... Αλλά μπορεί και τα επιχειρήματά μου να μην έχουν λόγω ύπαρξης και να γίνονται σχεδόν γελοία, οπότε πείτε ότι δεν υπήρξαν ποτέ...

Αλλά ξέρω γενικά ότι με αγαπάτε, που ανέφερε κάποιος... φιλικά πάντα!

Ωχ βγήκε γίγας μήνυμα και όποιος ρίχνει μπινελίκι θα έχει και δίκιο. Δεν το κατάλαβα, πληκτρολογώ και γρήγορα....

Τέλος πάντων είχα να μπω και καιρό και πολλοί είχαν συζητήσει πολλά και ανέφερα αναλυτικά κάποια πράγματα βάσει των απόψεών μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.


@ antis εκείπου αναφέρεις για κανονισμό πτυχιακής μελέτης από το τμήμα σου, υπάρχουν άλλακαι τμήματα τει που έχουν το «ή» μεταξύ των δύο περιπτώσεων. Όπως π.χ. και μετην εη εξεταστική που σού είχα στείλει κάποτε. Δηλαδή κάθε Τμήμα έχειδιαφοροποιήσεις.



Αναφερόμουν ακριβώς σε αυτό που συνεχίζω να το θεωρώ άστοχο σχόλιο..Σου ανέβασα λινκ από τα γεωπονικά τμήματα που λένε ακριβώς τα ίδια πράγματα χρησιμοποιώντας το Ή....Οπότε δεν υπάρχει κανενας λόγος να το κάνεις θέμα σαν διαφοροποίηση γιατι δεν αγγίζει τα όρια της λογικής.

Οι καθηγητές εφαρμογών μας διδάσκουν το πειραματικό μέρος ενός μαθήματος το θεωρητικό που είναι το πιο βασικό μας το διδάσκουν τα κατάλληλα άτομα..Οπότε και πάλι τα σχόλια για τον συγκεκριμένο τομέα δεν έχουν λογική.

Ξανά λέω ότι τα ΤΕΙ είναι 4 χρόνια σπουδών και η όποια σύγκριση με τα ΚΑΤΕΕ προ 1983 δεν έχουν καμία θέση γιατί με αυτή την λογική έπρεπε να μιλας συνέχεια για τις 2ετή ακαδημίες για τα πολυτεχνεία που ήταν τριετή και για τα γεωπονικά πριν γίνουν 5ετή..Εγώ δεν πέρασα στη σχολή πριν το 1983 αλλά πριν 5 χρόνια..Φαντάζομαι ούτε εσύ πέρσασες στο γεωπονικό όταν ήταν γεωπονική σχολή 3ετή!!!!
Αυτή την μανία να θεωρείς τα τει 3.5 χρόνια σπουδών δεν την καταλαβαίνω!!!Κοιτάζοντας τα προγράμματα σπουδών πχ του δικού μου τμήματος ηλεκτρονικής και των ηλεκτρονικών του πολυτεχνείου κρήτης βλέπω το ίδιο πράγμα δηλαδή στο δικό μου τμήμα τα μαθήματα να είναι μέχρι το 7 εξάμηνο και η πτυχιακή με την πρακτική στο 8 και στο δεύτερο τμήμα τα μαθήματα να είναι μέχρι το 9 εξάμηνο και η διπλωματική στο 10!!!!SO????;Όταν αναφέρεσαι στο πολυτεχνείο λες 4.5 χρόνια σπουδών???............................\
Βλέποντας και τα γεωπονικά τμήματα πχ Αθήνας το πρόγραμμα σπουδών έχει μαθήματα μέχρι και το 9ο εξάμηνο και στο 10ο γίνεται η πτυχιακή εργασία οπότε όταν μας μιλάς για τα γεωπονικά τμήματα γιατί δεν λες 4.5????αφού στο 10 δεν γίνονται μαθήματα!!!!!!δεν μπορώ να σε καταλάβω.....

Το σχόλιο με τους κοινωνιολόγους μάλλον δεν το κατάλαβες..Το παλικάρι μας έλεγε ότι καλύτερα να πήγαινε τουρίστας στο σχολείο και να περνούσε στο αντίστοιχο τει αφού οι θέσεις είναι περισσότερες για το τει.....Δεν νομίζω η διαφορά των 136 μορίων τον έναν να τον κάνει τουρίστα και τον άλλο επιστήμονα γιαυτό αναφέρθηκα σε μόρια μιας και το άτομο αυτό μας είπε ότι υπάρχει διαφορά στη βάση εισαγωγής....Δεν μιλάμε για χιλιάδες μόρια αλλά για μερικές εκατοντάδες..Κάποιος που δεν ξέρει τις βάσεις σίγουρα θα τον πιστέψει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
voudou επειδή πέρασε πολύς καιρός και δεν ξέρω πότε θα ξαναμπείς και εγώ πλέον το διαβάζω περιστασιακά το φόρουμ , να δώσω μερικές απαντήσεις .

Πρώτα σύμφωνα με τον νέο νόμο γιά τα ΑΕΙ οι βαθμίδες των πανεπιστημίων είναι 3 και των τει 4 .
Δεύτερον διαφωνώ κάθετα στην άποψη σου γιά το διδακτορικό-εμπειρία γιατί μιλάμε πάντα γιά πτυχιούχους και το παράδειγμα σου είναι εξαιρετικά ατυχές . Δηλαδή ένας πολιτικός μηχανικός με εμπειρία στην κατασκευή γεφυρών δεν είναι το ίδιο ικανός με έναν με διδακτορικό σε αυτό το κομμάτι ?
Μην σου πω ότι ο έμπειρος ΠΜ είναι καμμιά 10αριά φορές πιό ικανός γιατί έχουν δεί πολλά τα ματάκια του .
Δηλαδή εγώ που έχω το βασικό τίτλο και 30 χρόνια εμπειρίας στην οικοδομή , θα ανέβει στο γιαπί ο 30άρης με πτυχίο-μεταπτυχιακό και διδακτορικό και θα κάνει τον έμπειρο ? Θα τον πετάξουν στον ασβέστη οι μαστόροι με την γλώσσα που θα χρησιμοποιεί όπως έλεγε και ο Λογοθετίδης .:D

Είπες γιά το επίπεδο σπουδών , ότι τώρα είναι πεσμένο . Μάλλον θα συμφωνήσω και γιά τον πληθωρισμό θα συμφωνήσω. Λές ότι στην εποχή σου έμπαιναν 40000 . Στην δικιά μου εποχή έμπαιναν 25000 και έδιναν εξετάσεις 130000 . Και υπήρχαν και άλλα 170000 σε κάθε γενιά που δεν έφταναν στο τέλος του λυκείου . Και τότε δεν έμπαινες σε ΚΑΤΕΕ με λιγότερο από 11 και σε πανεπιστήμιο με λιγότερο από 13 και σε μιά ύλη που ήταν μέσα τα πάντα όλα .
Αρα γιά όλους τους νεώτερους απλά θέλω να πω ότι όποιος πέρναγε στα ΚΑΤΕΕ τότε , σήμερα είχε χαλαρά πάνω από 15000 μόρια . Γιά πολυτεχνεία και ιατρικές κοντά στο απόλυτο άριστα .

Οπότε μην ασχολείστε με πράγματα που δεν έχετε ιδέα .
Τώρα αν τα 3 χρόνια των ΚΑΤΕΕ με την ενσωματωμένη πτυχιακή και το εξάμηνο πρακτικής , έγιναν μετά 3,5 χρόνια ΤΕΙ και τελικά 4 χρόνια Α-ΤΕΙ , είναι θέματα εντυπώσεων αφού ο αριθμός των μαθημάτων χωρίς την ξένη γλώσσα και τότε ήταν περί τα 40 και τώρα το ίδιο είναι .

Οσο γιά το ΓΠΑ , πράγματι είναι 5,5 χρόνια . Ελα όμως που το ίδιο έχει κόμπλεξ απέναντι στο πολυτεχνείο και δεν τα αναγνωρίζει .
Να σου πω και κάτι άλλο , μιά και είσαι επαγγελματίας και δεν ξέρω αν οι ύπνοι του γεωτεε το ξέρουν η τους ενδιαφέρει . Με νόμο που είναι τώρα στην διαβούλευση , όλες οι προτάσεις επενδύσεων φεύγουν από τα λαμόγια του υπουργείου ανάπτυξης που τους είχαν πιάσει 3-4 φορές πέρσι μετά από καταγγελίες και θα ελέγχονται από το τεε που θα ορίζει εκείνο ελεγκτές .

Οι γεωπονικού ενδιαφέροντος επενδύσεις , από που θα ελέγχονται ? Μήπως πρέπει να το ψάξεις το θέμα σαν επαγγελματίας ? Γιατί αν περιμένουμε από τους φοιτητές χλωμό το βλέπω .

Αυτά σε γενικές γραμμές .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αναφερόμουν ακριβώς σε αυτό που συνεχίζω να το θεωρώ άστοχο σχόλιο..Σου ανέβασα λινκ από τα γεωπονικά τμήματα που λένε ακριβώς τα ίδια πράγματα χρησιμοποιώντας το Ή....Οπότε δεν υπάρχει κανενας λόγος να το κάνεις θέμα σαν διαφοροποίηση γιατι δεν αγγίζει τα όρια της λογικής.

Οι καθηγητές εφαρμογών μας διδάσκουν το πειραματικό μέρος ενός μαθήματος το θεωρητικό που είναι το πιο βασικό μας το διδάσκουν τα κατάλληλα άτομα..Οπότε και πάλι τα σχόλια για τον συγκεκριμένο τομέα δεν έχουν λογική.

Ξανά λέω ότι τα ΤΕΙ είναι 4 χρόνια σπουδών και η όποια σύγκριση με τα ΚΑΤΕΕ προ 1983 δεν έχουν καμία θέση γιατί με αυτή την λογική έπρεπε να μιλας συνέχεια για τις 2ετή ακαδημίες για τα πολυτεχνεία που ήταν τριετή και για τα γεωπονικά πριν γίνουν 5ετή..Εγώ δεν πέρασα στη σχολή πριν το 1983 αλλά πριν 5 χρόνια..Φαντάζομαι ούτε εσύ πέρσασες στο γεωπονικό όταν ήταν γεωπονική σχολή 3ετή!!!!
Αυτή την μανία να θεωρείς τα τει 3.5 χρόνια σπουδών δεν την καταλαβαίνω!!!Κοιτάζοντας τα προγράμματα σπουδών πχ του δικού μου τμήματος ηλεκτρονικής και των ηλεκτρονικών του πολυτεχνείου κρήτης βλέπω το ίδιο πράγμα δηλαδή στο δικό μου τμήμα τα μαθήματα να είναι μέχρι το 7 εξάμηνο και η πτυχιακή με την πρακτική στο 8 και στο δεύτερο τμήμα τα μαθήματα να είναι μέχρι το 9 εξάμηνο και η διπλωματική στο 10!!!!SO????;Όταν αναφέρεσαι στο πολυτεχνείο λες 4.5 χρόνια σπουδών???............................\
Βλέποντας και τα γεωπονικά τμήματα πχ Αθήνας το πρόγραμμα σπουδών έχει μαθήματα μέχρι και το 9ο εξάμηνο και στο 10ο γίνεται η πτυχιακή εργασία οπότε όταν μας μιλάς για τα γεωπονικά τμήματα γιατί δεν λες 4.5????αφού στο 10 δεν γίνονται μαθήματα!!!!!!δεν μπορώ να σε καταλάβω.....

Το σχόλιο με τους κοινωνιολόγους μάλλον δεν το κατάλαβες..Το παλικάρι μας έλεγε ότι καλύτερα να πήγαινε τουρίστας στο σχολείο και να περνούσε στο αντίστοιχο τει αφού οι θέσεις είναι περισσότερες για το τει.....Δεν νομίζω η διαφορά των 136 μορίων τον έναν να τον κάνει τουρίστα και τον άλλο επιστήμονα γιαυτό αναφέρθηκα σε μόρια μιας και το άτομο αυτό μας είπε ότι υπάρχει διαφορά στη βάση εισαγωγής....Δεν μιλάμε για χιλιάδες μόρια αλλά για μερικές εκατοντάδες..Κάποιος που δεν ξέρει τις βάσεις σίγουρα θα τον πιστέψει..

Έλεος ρε antis έγραψα τόσα πράγματα, ρώτησα διάφορα σημαντικά και επιμένεις πάλι να σχολιάζεις τα ίδια και τα ίδια. Τι να πω... Άντε να αναλύσω ξανά:

Α) στην παράθεσή σου περί πτυχιακής ακόμα δεν το κατάλαβες: αυτό που βάζεις είναι κανονισμοί πτυχιακών, ενώ εξαρχής αναφέρθηκα στους φοιτητές που ΕΙΘΙΣΤΑΙ να επιλέγουν τύπο πτυχιακής. Ανέφερα και τους λόγους που μπορεί να συμβαίνει αυτό. Ανάφερα συμβαίνει και το ανάποδο. Ανέφερα και το σχολή και τμήμα και είδος σπουδών. Δεν ξέρω γιατί δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολο. Έλεος για ακόμη μία φορά. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ. Εσύ το έκανες και μετά με ρώταγες που γίνεται και μετά ζητάς και νόμους και στο τέλος μού λες «άστοχο σχόλιο» και «χωρίς λογική». Εκεί που πρόσθεσα τα σχόλιά μου στο τι «κολλάει» περισσότερο στον καθένα από φιλοσοφία σπουδών ΤΕΙ και uni θα περίμενε κανείς να πεις κάτι παραπέρα να σχολιάσεις, να πεις την άποψή σου, αν είναι βάσιμο ή όχι αλλά επιμένεις να στριφογυρίζεις στα ίδια και τα ίδια.

Β) Περί καθηγητών σε ΤΕΙ και uni διάβασες τι ανέλυσα? Έλεος... Είδες για το «ανάγκες κάθε τμήματος»? Είδες τα προσοντολόγια εκπαιδευτών αναλυτικά? Εκεί έχεις κάτι να σχολιάσεις? Τώρα αν στο δικό σου τμήμα έχουν Επίκουρους και πάνω στις βαθμίδες ΔΕΠ αρκετούς που να καλύπτουν όλες τις 3ωρες θεωρίες όλων των εξαμήνων, οκ ναι μπορεί να συμβαίνει. Προηγούνται στις αναθέσεις από τη Διοίκηση. Αλλού όμως δεν συμβαίνει. Και αυτά τα έγραψα. Άντε να πω και για μένα για διδασκαλία θεωρίας σε Τμήμα ΤΕΙ ως εργαστηριακός συνεργάτης ήμουν εικονική πραγματικότητα. Τόσους εργαστηριακούς που ξέρω και έχουν διδάξει θεωρίες (ελλείψη ΔΔ, τι να κάνουμε δεν υπάρχει πάντα), πάλι εικονική πραγματικότητα. Antis ενημερώσου τουλάχιστον, ρώτα και αλλού και ξαναέλα.

Μάλιστα, εκεί που λες τώρα «θεωρητικό κομμάτι πιο σημαντικό» να το πάρουν τώρα σημαία και άλλοι και να λένε «είδες antis που λες και μόνος σου τη θεωρία πιο σημαντική, άρα στα πανεπιστήμια που δίνουν βάση στην εμβριθή ανάλυση της θεωρίας είναι καλύτερα από τα ΤΕΙ? Τα ΤΕΙ είναι μόνο πειραματικά»?!?!?! Κάποιο σχόλιο για το "πακέτο εφοδίων" που αποκομίζει κάποιος από ΤΕΙ ή uni (ίδιο? διαφορετικό? περισσότερο? λιγότερο?) και συνδυασμός με ΕΔ (θα έπρεπε η Χ ειδικότητα να έχει το Ψ ΕΔ γιατί πλέον κάνει τα Ζ μαθήματα) θα σχολιαστεί που έχω αναφέρει πολλάκις θα αναλύσουμε κάποτε?

Γ) Για τα έτη σπουδών που αναφέρεις δεν θα λέω ξανά τα ίδια και τα ίδια. Είπα και τα «προσωπική συνήθεια και παραξενιά». Άντε από την άλλη να λέω γεωπονική 5,5 χρόνια να αισθάνομαι ο «γαμώ τα παιδιά»! Έτσι καλύτερα? Τέλος πάντων, όποιος κατάλαβε το νόημα των λεγομένων μου, κατάλαβε.

Δ) Με μόρια είπα τις απόψεις μου, επίσης. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Εν κατακλείδι, αν θέλει κάποιος να σχολιάσει σε αυτά που επισημαίνω ως σημαντικές διαφορές από την πλευρά μου με τις διάφορες ερωτήσεις που έθεσα στο προηγούμενο ποστ, ας το κάνει. Είχα κιόλας ρωτήσει δις (τώρα θυμήθηκα) και τις φετινές απόψεις των ΤΕΙ Πάτρας και Πειραία (είχαν δημοσιευθεί και στο διαδίκτυο) να σχολιάζαμε για το διάλογο. Κανένας δεν το έκανε. Με τα ίδια και τα ίδια προσωπικά κουράστηκα.

ΤΕΛΟΣ: admin Revekka εκεί με τα spoiler στο προηγούμενο ποστ γίνεται τίποτα? Κρύφτηκε το κείμενο...

voudou επειδή πέρασε πολύς καιρός και δεν ξέρω πότε θα ξαναμπείς και εγώ πλέον το διαβάζω περιστασιακά το φόρουμ , να δώσω μερικές απαντήσεις .

Πρώτα σύμφωνα με τον νέο νόμο γιά τα ΑΕΙ οι βαθμίδες των πανεπιστημίων είναι 3 και των τει 4 .
Δεύτερον διαφωνώ κάθετα στην άποψη σου γιά το διδακτορικό-εμπειρία γιατί μιλάμε πάντα γιά πτυχιούχους και το παράδειγμα σου είναι εξαιρετικά ατυχές . Δηλαδή ένας πολιτικός μηχανικός με εμπειρία στην κατασκευή γεφυρών δεν είναι το ίδιο ικανός με έναν με διδακτορικό σε αυτό το κομμάτι ?
Μην σου πω ότι ο έμπειρος ΠΜ είναι καμμιά 10αριά φορές πιό ικανός γιατί έχουν δεί πολλά τα ματάκια του .
Δηλαδή εγώ που έχω το βασικό τίτλο και 30 χρόνια εμπειρίας στην οικοδομή , θα ανέβει στο γιαπί ο 30άρης με πτυχίο-μεταπτυχιακό και διδακτορικό και θα κάνει τον έμπειρο ? Θα τον πετάξουν στον ασβέστη οι μαστόροι με την γλώσσα που θα χρησιμοποιεί όπως έλεγε και ο Λογοθετίδης .:D

Είπες γιά το επίπεδο σπουδών , ότι τώρα είναι πεσμένο . Μάλλον θα συμφωνήσω και γιά τον πληθωρισμό θα συμφωνήσω. Λές ότι στην εποχή σου έμπαιναν 40000 . Στην δικιά μου εποχή έμπαιναν 25000 και έδιναν εξετάσεις 130000 . Και υπήρχαν και άλλα 170000 σε κάθε γενιά που δεν έφταναν στο τέλος του λυκείου . Και τότε δεν έμπαινες σε ΚΑΤΕΕ με λιγότερο από 11 και σε πανεπιστήμιο με λιγότερο από 13 και σε μιά ύλη που ήταν μέσα τα πάντα όλα .
Αρα γιά όλους τους νεώτερους απλά θέλω να πω ότι όποιος πέρναγε στα ΚΑΤΕΕ τότε , σήμερα είχε χαλαρά πάνω από 15000 μόρια . Γιά πολυτεχνεία και ιατρικές κοντά στο απόλυτο άριστα .

Οπότε μην ασχολείστε με πράγματα που δεν έχετε ιδέα .
Τώρα αν τα 3 χρόνια των ΚΑΤΕΕ με την ενσωματωμένη πτυχιακή και το εξάμηνο πρακτικής , έγιναν μετά 3,5 χρόνια ΤΕΙ και τελικά 4 χρόνια Α-ΤΕΙ , είναι θέματα εντυπώσεων αφού ο αριθμός των μαθημάτων χωρίς την ξένη γλώσσα και τότε ήταν περί τα 40 και τώρα το ίδιο είναι .

Οσο γιά το ΓΠΑ , πράγματι είναι 5,5 χρόνια . Ελα όμως που το ίδιο έχει κόμπλεξ απέναντι στο πολυτεχνείο και δεν τα αναγνωρίζει .
Να σου πω και κάτι άλλο , μιά και είσαι επαγγελματίας και δεν ξέρω αν οι ύπνοι του γεωτεε το ξέρουν η τους ενδιαφέρει . Με νόμο που είναι τώρα στην διαβούλευση , όλες οι προτάσεις επενδύσεων φεύγουν από τα λαμόγια του υπουργείου ανάπτυξης που τους είχαν πιάσει 3-4 φορές πέρσι μετά από καταγγελίες και θα ελέγχονται από το τεε που θα ορίζει εκείνο ελεγκτές .

Οι γεωπονικού ενδιαφέροντος επενδύσεις , από που θα ελέγχονται ? Μήπως πρέπει να το ψάξεις το θέμα σαν επαγγελματίας ? Γιατί αν περιμένουμε από τους φοιτητές χλωμό το βλέπω .

Αυτά σε γενικές γραμμές .

Ναι paterasyp με το νέο νόμο προβλέπεται να είναι 3. Στο 2012 ακόμα δεν έχει γίνει η προσαρμογή και υπάρχουν 4 και σε unis και σε ΤΕΙ. Μάλιστα όσοι έχουν εκλεγεί ΔΕΠ στην 4η βαθμίδα από τα Ιδρύματα (έχουν πάρει ΦΕΚ) θα διορίζονται (δηλαδή τώρα μερικοί διορίστηκαν στο μεσοδιάστημα και άλλοι περιμένουν) όπως εκλέχθηκαν και έχουν επιλογή: η να μαζέψουν το προσόν ή άμα το έχουν να αιτηθούν για εξέλιξη (επίκουρος). Σε 3-4 χρόνια άμα ξανασυζητάμε θα λέμε για 3 βαθμίδες ΔΕΠ που θα έχουν εναρμονιστεί τα πάντα. Τώρα αναμένουμε. Η βασική διαφωνία ήταν σε αυτό για «βοηθούς εργαστηρίων» που διδάσκουν. Αυτό δεν συμβαίνει (δια νόμου) ως μονάδες, γιατί ΔΕΝ είναι ΔΕΠ.

Αν συγκρίνουμε τα πτυχία όχι στο ακαδημαϊκό τους σκέλος, άλλα στο εργασιακό με τα ΕΔ εκεί υπάρχει και το θέμα «έτη εργασίας», που σωστά έθιξες. Υπάρχουν ΕΔ που είναι οι δύο πτυχιούχοι «ίσοι», υπάρχουν και περιοχές ΕΔ που ο πρώτος αποκλείεται. Στην υπόθεση εργασίας που ανέφερες, θα συγκρίνουμε αρχικά ΠΜ με 0 εμπειρία και ΠΜ-ΔΔ κατασκευή γεφυρών με 0 εμπειρία. Κερδίζει λογικά ο δεύτερος. Αν συγκρίνουμε ΠΜ-πολλά έτη εμπειρίας και ΠΜ-ΔΔ κατασκευή γεφυρών με 0 εμπειρία αρχικά μπορεί να κερδίζει ο πρώτος, αλλά ο δεύτερος λογικά με περισσότερο ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ γνώσεις θα αποκτήσει και γρηγορότερα τη «γνώση εμπειρίας» και θα τα «εφαρμόσει και με επιστημονικότερο τρόπο» κάτι που ο πρώτος λογικά αδυνατεί. Συνοπτικά, όπως το πτυχίο δίνει εφόδια, έτσι και το ΔΔ δίνει εφόδια. Επίσης, στα ΕΔ και μορφές εργασίας δεν είναι μόνο οι «άδειες εργασίας» αλλά «αυτοπασχολούμενος/ιδιώτης», «δημόσιο» και «ιδιωτικος υπάληλος». Αλλού κάνεις «πιο γενικά πράγματα», αλλού κάνεις «πιο εξειδικευμένα». Αλλού εφαρμόζεις «κοινή γνώση», αλλού «νέα επιστημονική τεχνογνωσία». Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Και όχι στον πτυχιούχο 30άρη ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ να του πετάξουν τον ασβέστη στο πρόσωπο, γιατί έχει το ελάχιστο προσόν από την κοινωνία να βρίσκεται εκεί: το πτυχίο ΠΜ! Εκεί που λες ο «έμπειρος ΠΜ είναι καμια 10αριά φορές ικανό με έναν με ΔΔ σε αυτό το κομμάτι» μπορεί αρχικά ναι, αλλά αργότερα δεν θα είναι λογικά. Και μάλιστα θα προσαρμόζεται γρηγορότερα από ό,τι ο με λιγότερο προσόντα. Δηλαδή η «ακύρωση». Η εμπειρία είναι σεβαστό και αξιόλογο εφόδιο, δεν αντλέγω, ωστόσο δεν υποκαθιστά τα ακαδημαϊκά προσόντα επουδενί. Το πρώτο κατακτιέται σιγά-σιγά όταν ξέρεις τι σου γίνεται, το δεύτερο όχι. Και δεν αποκλείεται ο ΔΔ να εργάστηκε και στο μεσοδιάστημα ή/και παράλληλα. Δεν είναι δηλαδή θέσφατο «ΠΜ με MSc & ΔΔ» πακέτο και με 0 εμπειρία.

Στα άλλα που λες με τα νούμερα και επίπεδο, συμφωνώ. Βάλε και τους «παλιούς»-αποφοίτους, που ξανάδιναν και 2η και 3η φορά (κράταγαν και μάθημα)... Ακόμα πιο δύσκολο να μπει ο τελειόφοιτος. Με επιπρόσθετο σχόλιο για το μετά, στο προσοντολόγιο πτυχίο πήρε ο ένας, πτυχίο πήρε και άλλος που γράφει το ίδιο πράγμα. Άρα ο καυτηριασμός είναι το πως πήρε ο καθένας το πτυχίο του, που αποδεικνύει και το πακέτο «κατάκτηση γνώσης».

Το ΓΠΑ δεν έχει κόμπλεξ απέναντι στο πολυτεχνείο, για τον απλό λόγο ότι είναι σε διαφορετικό αντικείμενο (με μία εξαίρεση: ΑΦΜ&ΓΜ στις 2 από τις 3 κατευθύνσεις)! Ο νόμος ορίζει να είναι 5 έτη (και όχι 5,5), τέλος. Και δεν υπάρχει και λόγος στην τελική να λες 5,5, αφού έτσι και αλλιώς είναι στην κορυφή της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Για να ξεπεράσει τον εαυτό του? Άκυρο.

Επαγγελματίας ήμουν στο παρελθόν. Τα τελευταία χρόνια κινούμαι στην εκπαίδευση (διδακτική προϋπηρεσία δηλαδή, όχι επαγγελματική... ακόμα ένα «διαφορετικό» ΕΔ πέρα των «αδειών» που είπαμε), για τις επενδύσεις δεν ξέρω καθόλου. Οι φοιτητές δεν ξέρουν άλλα και άλλα και είναι καπελωμένοι από τις πολιτικές νεολαίες, αυτό θα ξέρουν?

Θα είναι μόνο ΤΕΕ ή θα είναι πιο διευρυμένο στα μέλη που ίσως θα προεδρεύει το ΤΕΕ? Είδος επενδύσεων στο γεωπονικό τομέα? Δώσε λινκ/δημοσίευμα αν έχεις να το σχολιάσουμε.

τι γνώμη έχετε για το παιδαγωγικό ειδικής αγωγής στον βόλο??

Για το ακαδημαϊκό κομμάτι δεν γνωρίζω, ούτε είχα ποτέ κάποιο γνωστό να το συζητήσω.

Για τα ΕΔ έχουν καπελωθεί μέχρι στιγμής από τα 400 ωρών σεμινάρια του παρελθόντος και μεταπτυχιακά διαφόρων ειδών και επιπέδου που έρχονται από παντού τα τελευταία 2 χρόνια και υφίστανται στις λίστες προσοντολογίου. Συζητείται και το να "κατέβουν" καθηγητές ειδικής αγωγής στα δημοτικά.

Ειδική αγωγή ως ΕΔ λαμβάνεται επίσης και στο ΠΑΜΑΚ στο Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής με αντίστοιχη ειδικότητα (όχι όμως στο αντίστοιχο της Κορίνθου).

Μπες και στο pde.gr να ρωτήσεις και λεπτομέρειες σχετικά.

Σχόλιο γενικό εδώ ως πάσα: υφίστανται μερικά τμήματα, που αναλόγως κατεύθυνσης μπορεί να κερδίζεις συγκεκριμένα ΕΔ που δεν τα παίρνεις με άλλη κατεύθυνση του ίδιου πτυχίου (ως άνωθεν στο ΠΑΜΑΚ), να έχεις ΕΔ ενός τμήματος που ΔΕΝ τα δίνει το ομοειδές uni/τμήμα (όπως πριν) και, τέλος να δίνουν ανάλογα με την κατεύθυνση ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΕ χαρακτηρισμό (π.χ. του Αιγαίου που με την κατεύθυνση είναι ΠΕ Κοινωνιολόγος ή ΠΕ-Ιστορικός aka ΠΕ Φιλόλογος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Έλεος ρε antis έγραψα τόσα πράγματα, ρώτησα διάφορα σημαντικά και επιμένεις πάλι να σχολιάζεις τα ίδια και τα ίδια. Τι να πω... Άντε να αναλύσω ξανά:

Α) στην παράθεσή σου περί πτυχιακής ακόμα δεν το κατάλαβες: αυτό που βάζεις είναι κανονισμοί πτυχιακών, ενώ εξαρχής αναφέρθηκα στους φοιτητές που ΕΙΘΙΣΤΑΙ να επιλέγουν τύπο πτυχιακής. Ανέφερα και τους λόγους που μπορεί να συμβαίνει αυτό. Ανάφερα συμβαίνει και το ανάποδο. Ανέφερα και το σχολή και τμήμα και είδος σπουδών. Δεν ξέρω γιατί δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολο. Έλεος για ακόμη μία φορά. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΟΔΗΓΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ. Εσύ το έκανες και μετά με ρώταγες που γίνεται και μετά ζητάς και νόμους και στο τέλος μού λες «άστοχο σχόλιο» και «χωρίς λογική». Εκεί που πρόσθεσα τα σχόλιά μου στο τι «κολλάει» περισσότερο στον καθένα από φιλοσοφία σπουδών ΤΕΙ και uni θα περίμενε κανείς να πεις κάτι παραπέρα να σχολιάσεις, να πεις την άποψή σου, αν είναι βάσιμο ή όχι αλλά επιμένεις να στριφογυρίζεις στα ίδια και τα ίδια.

Άσε μας ρε Voudou που όταν έρχεσαι στα δύσκολα κοιτάς να αποφύγεις τις ερωτήσεις και να τραβήξεις το ενδιαφέρον αλλιώς...
Θα το πω ξανά για να το θυμηθείς και εσύ μιας που ήταν δικά σου παρατήρηση.. Ενώ μιλούσαμε για τις πτυχιακές άρχισες να μας λες όμως στα τει δεν γίνεται ερευνητική αλλά πολλές φορές βιβλιογραφική!!!έεετσι επειδή το λες εσύ......ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο ισχύει για όλα τα πανεπιστημιακά τμήματα, τι περίμενες να μην το αναφέρομαι...Και άσε τα έλεος..
Τα υπόλοιπα δεν θα τα σχολιασω, να τα πιάνουμε όλα ένα ένα...

ΑΑ και για να καταλάβεις τα λεγόμενα μου όταν είπα το θεωρητικό κομμάτι είναι πιο βασικό εννοούσα ότι θα με κάνει να καταλάβω το πειραματικό μέρος στην πράξη.Ελπίζω ν καταλαβαίνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Λοιπόν στο θέμα των επενδύσεων το λινκ είναι αυτό
https://www.opengov.gr/ypoian/?p=3469

Στο θέμα του διδακτορικού εμπειρίας , παντού ακόμα και στο διεθνές σύστημα προσόντων , διπλάσιου χρόνου εμπειρία ισοδυναμεί με μεταπτυχιακό κύκλο . Επίσης μιλάς γιά ΠΜ με ΔΔ χωρίς εμπειρία που θα εκπαιδευτεί εύκολα με ΠΜ με μεγάλη εμπειρία . Μα αυτοί μετά δεν θα συναντηθούν στο μέλλον αφού ο έμπειρος θα αποχωρήσει λόγω ηλικίας .

Τώρα πρέπει να μαζέψουμε τις 500 σχολές . Ακούγονται πολλά θα δούμε τί θα γίνει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
μα δεν τιθεται θεμα επιπεδου, αφου προοριζονται για διαφορετικα πραγματα
στο χειρουργείο οι νοσοκομες ανοιγουν τον ασθενη και ο χειρουργός κανει μια λεπτη επεμβαση και μετα φευγει
αλλες οι αρμοδιοτητες του ενος, αλλες του αλλου, δεν τιθεται θεμα μετρησης επιπεδου σε ανομοιογενη πραγματα

Αυτό το παράδειγμα με τη νοσοκόμα και το γιατρό το έχω σκυλοβαρεθεί,το έχουμε χιλιοαναλύσει και πραγματικά μπορεί να με κάνει τρελό,γιατί ορισμένοι έχω την εντύπωση πως είτε είναι οι ίδιοι είτε νομίζουν πως απευθύνονται σε ηλίθιους...αγόρι μου,τι σχέση έχει η νοσοκόμα με το γιατρό;
Δηλαδή θες να μας πεις ότι εγώ π.χ. δεν είμαι μηχανολόγος μηχανικός ή ότι δεν είμαι "επιστήμονας" και είναι επιστήμονες οι δάσκαλοι και οι νοσοκόμες απ'το πανεπιστήμιο της Λάρισας και δεν ξέρω'γω που αλλού;
Πραγματικά,τόσο κοσμάρα νέο παιδί;

Πράγματι, άλλη η δουλειά του γιατρού και άλλη της νοσοκόμας, γι' αυτό και υπάρχουν και διαφορετικά ΑΕΙ για τις δύο αυτές ειδικότητες( για τη νοσηλευτική υπάρχουν και ΤΕΙ).

Για να δω όμως και τη σύγκριση Μηχ. Μηχ. και ΤΕΙ Μηχανολογίας.

Δυστυχώς,εφόσον και για όσο τα Τ.Ε.Ι. δεν έχουν μετονομαστεί (βλέπε FH) και δεν έχει ξεκαθαρίσει ένα ενιαίο πλαίσιο προσόντων όπως σε όλα τα υπόλοιπα κράτη,τόσο θα βγαίνει και ο κάθε γκάγκανος που δεν ξέρει τι του γίνεται να πετάει άκυρες αναφορές σε γιατρούς και νοσοκόμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top