Πανεπιστήμια vs TEI

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
εννοειται οτι οι βασεις δεν ειναι ενδυκτικες του επιπεδου σπουδων ..κ προσωπικα δεν θεωρω λογικη την συγκριση που κανουμε γιατι αλλο ειναι τα τει αλλο τα αει ..ο ρολος τους ειναι διαφορετικος ..ομως δεν μ αρεσει να ακουω μακακιες ...ο καθενασ αν περναγε στο αντιστοιχο αει της σχολης που τν ενδιαφερει στην πολη του θα πηγαινε εκει ..μου θυμιζετε μια φιλη μ που ηθελε πλ να περασει πμ εμπ κ τελικα περασε πμ ξανθη κ ερχοταν κ μ ελεγε ευτυχως που περασα ξανθη γιατι τ πολυτεχνειο εκει ειν πλ καλυτερο με καλυτερο προγραμμα σπουδων κ υποδομες ...ΟΧΙ !!!! απλα δεν εγραψες κ δεν επιασεσ εμπ κ τωρα σε ΚΑΙΕΙΙΙΙΙΙΙ...

Φυσικά και γνωρίζεις πως η Ελλάδα έχει υιοθετήσει το μοντέλο της Γερμανίας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση?
Εκεί ξέρεις σε τι θέση είναι τα τει? δηλαδή τα Fachhochschulen??
Πιστεύεις πως η Ελλάδα το υιοθέτησε πλήρως αυτό το μοντέλο ή τελικά πήρε όποια κομμάτια τη βόλευε?από τι στιγμή που έχουν περάσει 30 χρόνια και υπάρχουν σχολές χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα.
Αν δεν έχεις ιδέα πιο είναι το μοντέλο της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης μας και ποιος ο ρόλος του κάθε ιδρύματος σε παρακαλώ να διαβάσεις λίγο τι παίζει, πριν πας να τραβήξεις τις εντυπώσεις, ή έστω να υποστηρίξεις αυτό που λες και να το εξηγήσεις και σε εμάς να το καταλάβουμε ποιος είναι ο ρόλος τους δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
δεν εχω λογο να θελω να εντυπωσιασω κανεναν τουλαχιστον οχι οσο ειμαι πισω ενα pc καθως με ενδιαφερει να εντυπωσιαζω μονο τσ ανθρωπους που γνωριζω ..η αληθεια για να τελειωνουμε ειναι οτι δεν πιασατε τ αει που θελατε κ τρ ειστε εδω να μασ πειτε πως τ τει ειναι καλυτερα ...οσο για την γερμανια μην μιλας γιατι μεχρι τ 12 εκει ζουσα κ δεν θα ερθεις εσυ απο την ανω βλαχια να μου μαθεις την γερμανια ..επισης την τελευταια δεκαετια το μοντελο που ακολουθουν τα πανεπιστημια μας ειναι κυριως τ γαλλικο κ οχι τ γερμανικο μιας κ η οικονομια μας απεχει χιλιομετρα απο την γερμανικη κ δν ειναι δυνατον να κολουθουμε αυτην τν πολιτικη ...σιγουρα απο πολλα τει μπορεισ να κανεις πολλα πραγματα οι γνωσεις ομως που θα παρεις επιστημονικα ειναι πλ πισω απο των αει κ αυτο φαινεται και απο την βαθμολογια του προγραμματος σπουδων των τει που ειναι κοντα στ 170 ec ενω πχ της σχολης μ ειναι 300 ec ...χρειαζομαστε τους αποφοιτους των τει κ η αξια τους ειναι μεγαλη αλλα μην συγκρινουμε επιπεδο σπουδων γιατι κατανταει γελοιο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Αυτα τα γραφεις ειτε επειδη τα πιστευεις πραγματικα,πραγμα που σημαινει οτι εχεις αυταπατες,ειτε επειδη,εχεις περασει σε ΤΕΙ και θες να νιωσεις καλυτερα.Ωστοσο,αν ισχυει η 2η περιπτωση,φαινεται οτι φανερωνεις ενα ειδος κομπλεξ,καθως η κοινη γνωμη εχει πολυ χειροτερη γνωμη για τα ΤΕΙ απο οτι εχω εγω.
Φίλε μου πρέπει να χαλαρώσεις άμεσα , γιατί όταν με το καλό βγείς στην αγορά εργασίας , θα πάθεις κατάθλιψη με τα μεροκάματα που θα παίρνεις γιά χρόνια , εκτός αν έχεις έτοιμη πελατεία από στημενο γονικό ιατρείο .

Η κοινή γνώμη δυτυχώς στερείται κοινού νού και αυτό διότι ο κοινός νούς , δεν είναι τόσο κοινός , όσο κοινώς νομιζεται . Αποτέλεσμα αυτού είναι η ποιότητα του πολιτικού προσωπικού που διαθέτουμε όπως γενικότερα και του δημόσιου τομέα , μηδέ εξαιρουμένων των ΑΕΙ .

Ετσι επειδή το να πας αστυφύλακας η υπαξιωματικός η αξιωματικός , έχει ψηλότερη βάση από πολλές σχολές , αυτό δεν σημαίνει ότι οι διετείς ανώτερες σχολές αστυφυλάκων είναι καλύτερες από τα ανώτατα τετραετή ΑΕΙ .

Επίσης μέχρι τώρα που σταμάτησαν οι διορισμοί , πολύς κόσμος πήγαινε στα παιδαγωγικά , τα οποία παλιότερα ήταν διετείς παιδαγωγικές ακαδημίες και πριν 20-25 χρόνια έγιναν ανώτατες .
Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορεί να είναι καλύτερες από πανεπιστήμια και τει που έχουν χαμηλότερες βάσεις μεν , αλλά έχουν ιστορία 40 και 50 ετών και πλέον .

Η ιστορία των βάσεων μέχρι σήμερα , είναι ένα ιδιότυπο χρηματιστήριο που αποτελείται από τίτλους που δεν αντιστοιχούν στις θεμελιώδεις αξίες ενός ΑΕΙ .

Αυτό το κάνει η ΑΔΙΠ και γιά αυτό πολλές σχολές ευνοημένες από το ιδιότυπο χρηματιστήριο , αρνούνται την αξιολόγηση . Επειδή όμως , αν δεν την τελειώσουμε γιά όλες τις σχολές μέχρι τον Δεκέμβριο πρέπει να επιστρέψουμε όλα τα λεφτά που έχουμε πάρει από την ΕΕ , μπορεί να έχουμε περίεργες λύσεις γιά όσες σχολές δεν αξιολογηθούν μέχρι τον Δεκέμβριο , πολύ επώδυνες γιά αυτές , αφού ούτε λεφτά έχουμε να επιστρέψουμε , ούτε οι της ΕΕ καταλαβαίνουν από τέτοιου είδους "μαγκιές" .

Αν λοιπόν οι σχολές των τει , είχαν επαγγελματικά δικαιώματα θα είχαν ζήτηση σε αυτό το χρηματιστήριο και ψηλές βάσεις .
Από την άλλη πανεπιστημιακές σχολές όπως οι επιστήμης των υλικών, γεωγραφίας , περιβάλλοντος , χωροταξίας , βιολογίας , σχεδίασης συστημάτων , κάτι απίθανες θεωρητικές , που σήμερα έχουν βάσεις μεσαίες η ακόμα και υψηλές , ήταν τει , τότε οι βάσεις τους θα ήταν στα τάρταρα ανεξάρτητα από την αξία τους .

Ελπίζω η "Αθηνά" να επιφέρει μεγάλες αλλαγές στο τοπίο , επαναφέροντας την κοινή λογική στον χώρο των ΑΕΙ και στην κοινωνία γενικότερα .

δεν εχω λογο να θελω να εντυπωσιασω κανεναν τουλαχιστον οχι οσο ειμαι πισω ενα pc καθως με ενδιαφερει να εντυπωσιαζω μονο τσ ανθρωπους που γνωριζω ..η αληθεια για να τελειωνουμε ειναι οτι δεν πιασατε τ αει που θελατε κ τρ ειστε εδω να μασ πειτε πως τ τει ειναι καλυτερα ...οσο για την γερμανια μην μιλας γιατι μεχρι τ 12 εκει ζουσα κ δεν θα ερθεις εσυ απο την ανω βλαχια να μου μαθεις την γερμανια ..επισης την τελευταια δεκαετια το μοντελο που ακολουθουν τα πανεπιστημια μας ειναι κυριως τ γαλλικο κ οχι τ γερμανικο μιας κ η οικονομια μας απεχει χιλιομετρα απο την γερμανικη κ δν ειναι δυνατον να κολουθουμε αυτην τν πολιτικη ...σιγουρα απο πολλα τει μπορεισ να κανεις πολλα πραγματα οι γνωσεις ομως που θα παρεις επιστημονικα ειναι πλ πισω απο των αει κ αυτο φαινεται και απο την βαθμολογια του προγραμματος σπουδων των τει που ειναι κοντα στ 170 ec ενω πχ της σχολης μ ειναι 300 ec ...χρειαζομαστε τους αποφοιτους των τει κ η αξια τους ειναι μεγαλη αλλα μην συγκρινουμε επιπεδο σπουδων γιατι κατανταει γελοιο ...
Ομοίως πρέπει να χαλαρώσεις .
Το γερμανικό σύστημα το ακολουθούμε από την εποχή του Οθωνα , μιά και αυτός ήταν Βαυαρός .
Η αλλαγή που πρέπει να γίνει , είναι να ακολουθήσουμε το 3-5-8 της Μπολώνια , κάτι που ακολουθεί όλη η Ευρώπη .
Τα τετραετή πανεπιστήμια και τει έχουν 240 ects και τα πενταετή πανεπιστήμια 300 ects .
170 ects δεν έχει κανένα ανώτατο πρόγραμμα στην Ευρώπη , αφού η Μπολώνια δεν αναγνωρίζει λιγότερα από 180 ects γιά τα τριετή τμήματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
κοιτα θα σ πω κατι γιατι μαλλον εισαι πλ ''εξυπνος '' ...εγω περασα στην σχολη που γουσταρα κ αδιαφορω για τ θεματα σασ..γραφτηκα στ ischool για να βοηθησω μερικα παιδια που ενδιαφερονται για την σχολη μ γιατι κ εγω εψαχνα καποιον να ξερει κ δεν εβρισκα κ επρεπε να τρεχω στα πανεπιστημια να ρωταω καθηγητες ..στο θεμα αυτο πηρα μερος για να μην παραμυθιαζετε τ παιδια που τρ θα δηλωσουν σχολη ..εισαι τοσο ''εξυπνος'' που δεν ξερεις καν οτι οι μοναδες οπως λεσ αλλαζουν απο σχολη σε σχολη ..πχ η μηχανολογια στην αθηνα βαθμολογειτε με 170 ec ..τουλαχιστον τοτε π περασε ο κολλητος μ ..επισης αν νομιζεις οτι μετα τ 2011 σπουδαζεις με βαση γερμανικα προτυπα εισαι γελασμενος ..οσο αναφορα την γερμανια τα πραγματα ειναι διαφορετικα ..στα αντιστοιχα τει τους οπως λεσ που δεν εχουν καμια σχεση με τ ελληνικα γινεται φοβερη δουλεια καμια σχεση με καποια ελληνικα ..κ παλι ομως οι αμοιβες των αποφοιτων των ''γερμανικων τει'' ειναι πλ πλ λιγοτερες απο εναν αποφοιτο πανεπιστημιου .. και αυτο θα στ πω εγω που εχω ζησει εκει κ οχι εσυ που τ πλ να εχεις δει φωτογραφιες..ελληνες παντογνωστες ..



οσο για τις βαθμολογιες τις ειχε πει ενας φιλος σε ενα αλλο θεμα κ για αυτο δεν ειμαι σιγουρος ουτε μπορω να κοψω τ χερι μ ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
κοιτα θα σ πω κατι γιατι μαλλον εισαι πλ ''εξυπνος '' ...εγω περασα στην σχολη που γουσταρα κ αδιαφορω για τ θεματα σασ..γραφτηκα στ ischool για να βοηθησω μερικα παιδια που ενδιαφερονται για την σχολη μ γιατι κ εγω εψαχνα καποιον να ξερει κ δεν εβρισκα κ επρεπε να τρεχω στα πανεπιστημια να ρωταω καθηγητες ..στο θεμα αυτο πηρα μερος για να μην παραμυθιαζετε τ παιδια που τρ θα δηλωσουν σχολη ..εισαι τοσο ''εξυπνος'' που δεν ξερεις καν οτι οι μοναδες οπως λεσ αλλαζουν απο σχολη σε σχολη ..πχ η μηχανολογια στην αθηνα βαθμολογειτε με 170 ec ..τουλαχιστον τοτε π περασε ο κολλητος μ ..επισης αν νομιζεις οτι μετα τ 2011 σπουδαζεις με βαση γερμανικα προτυπα εισαι γελασμενος ..οσο αναφορα την γερμανια τα πραγματα ειναι διαφορετικα ..στα αντιστοιχα τει τους οπως λεσ που δεν εχουν καμια σχεση με τ ελληνικα γινεται φοβερη δουλεια καμια σχεση με καποια ελληνικα ..κ παλι ομως οι αμοιβες των αποφοιτων των ''γερμανικων τει'' ειναι πλ πλ λιγοτερες απο εναν αποφοιτο πανεπιστημιου .. και αυτο θα στ πω εγω που εχω ζησει εκει κ οχι εσυ που τ πλ να εχεις δει φωτογραφιες..ελληνες παντογνωστες ..

Γίνεσαι ρεζίλι μην συνεχίζεις.
1ο ελληνικά ανώτατα ιδρύματα (τει-πανεπιστήμια) == 240 διδακτικές μονάδες
2ο ξέχνα τα Γαλλικά μοντέλα
3ο μήπως μιλάς για μηχανολογία που δεν ανήκει στα ΑΕΙ της χώρας μας???εγώ δεν ξέρω καμιά μηχανολογία με 170 διδακτικές μονάδες αν έχεις κάποιο λινκ στείλε να την μάθουμε και εμείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
1)ειπα πως τ ειδα σε αλλο θεμα κ δεν εγκυομαι την ορθοτητα
2) μην εισαι απολυτος
3) μιλαω για ατει μηχανολογιας ...

ρεζιλι σε ποιον ? σε 30 τυπους εκτων οποιων οι 28 δεν εχουν ιδεα απο τπτ κ απλα πληκτρολογουν 60 βλακειες ...δεν με ενδιαφερει η αποψη κανενος για μενα δεν σαν ξερω κ δεν θα σασ μαθω..μπαινω να γραψω αυτα που ξερω κ αν για κατι δεν ειμαι σιγουρος τ λεω οπως για τα EC.. εδω μεσα ακουω οτι οι επιστημονικες γνωσεις των τει ειναι αναλογες των αει (δν μιλαω για ολα ) ...για πεσ μασ ομωσ σε ποια σχολη εισαι γιατι ειναι κατι βασικο π δεν εχεις πει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
1)ειπα πως τ ειδα σε αλλο θεμα κ δεν εγκυομαι την ορθοτητα
2) μην εισαι απολυτος
3) μιλαω για ατει μηχανολογιας ...

ρεζιλι σε ποιον ? σε 30 τυπους εκτων οποιων οι 28 δεν εχουν ιδεα απο τπτ κ απλα πληκτρολογουν 60 βλακειες ...δεν με ενδιαφερει η αποψη κανενος για μενα δεν σαν ξερω κ δεν θα σασ μαθω..μπαινω να γραψω αυτα που ξερω κ αν για κατι δεν ειμαι σιγουρος τ λεω οπως για τα EC.. εδω μεσα ακουω οτι οι επιστημονικες γνωσεις των τει ειναι αναλογες των αει (δν μιλαω για ολα ) ...για πεσ μασ ομωσ σε ποια σχολη εισαι γιατι ειναι κατι βασικο π δεν εχεις πει :hmm:

πολλοστές φορές το έχω αναφέρει..Είμαι στη σχολή ηλεκτρονικής στο ΑΤΕΙΘ
Έτσι για να γνωρίζεις μιας που δεν το ξέρεις δεν υπάρχει σχολή ΣΤΕΦ με λιγότερο από 240 διδακτικές μονάδες,δεν είμαι απόλυτος αλλά αυτά που λέω μπορώ να τα αποδείξω,και τέλος δεν υπάρχουν ΑΤΕΙ που και αυτό δεν γνωρίζεις αλλά μόνο ΑΕΙ=πανεπιστήμια-τει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Συνήθως οι ελάχιστες απαιτήσεις για τη λήψη πτυχίου στα τμήματα των ΣΤΕΦ των ΤΕΙ είναι:

40 εξαμηνιαία μαθήματα+πτυχιακή εργασία+πρακτική άσκηση

Το πτυχίο ισοδυναμεί με 240 ECTS και αντιστοιχεί σε 4ετή κανονική φοίτηση με τη μορφή πλήρους φοίτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
φιλε μ civilara ειπα απο τν αρχη πως αυτο δεν τ ξερω απλα τ ειχα δει σε φορουμ κ τ ειπα...πλ πιθανο να μην ισχυει δεν διαφωνω ..οσο για τν αντις φυσικα κ υπαρχουν ατει κ αν δεν κανω λαθος ( δν κοβω τ χερι μ ) ολα τα τει πλεον χαρακτηριζονται ως αει //
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
φιλε μ civilara ειπα απο τν αρχη πως αυτο δεν τ ξερω απλα τ ειχα δει σε φορουμ κ τ ειπα...πλ πιθανο να μην ισχυει δεν διαφωνω ..οσο για τν αντις φυσικα κ υπαρχουν ατει κ αν δεν κανω λαθος ( δν κοβω τ χερι μ ) ολα τα τει πλεον χαρακτηριζονται ως αει //

'οχι δεν υπάρχουν πουθενά ΑΤΕΙ ο νόμος λέει ΑΕΙ=πανεπιστήμια & τει άσχετα που τα διαχωρίζουμε αλλιώς για λόγο εντυπώσεων
Και για να καταλάβω τόση ώρα μας παραθέτεις απόψεις από σχόλια που διάβασες κάπου κάποτε?έχεις διαβάσει κανένα νόμο ποτέ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το ιδιο ειναι το τει μηχανολογιας κρητης με το τμημα μηχανολογων μηχανικων
στο πολυτεχνειο. ΝΑΙ! Μην τα ισοπεδωνουμε ολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Tοτε να εχουν και την ιδια βαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Το ιδιο ειναι το τει μηχανολογιας κρητης με το τμημα μηχανολογων μηχανικων
στο πολυτεχνειο. ΝΑΙ!

Ποιος σου μίλησε για ομοιότητα δύο σχολών?
Ο πρώτος δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα και ο δεύτερος έχει πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα ακόμη και του ηλεκτρολόγου.
Αυτό λέμε τόση ώρα και όχι κατά το πόσο είναι το ίδιο.

Tοτε να εχουν και την ιδια βαση.

Και οι μηχανολόγοι του πανεπιστήμίου δυτικής μακεδονίας έχουν 5000 μόρια διαφορά με τους μηχανολόγους του ΕΜΠ..τι πάει να πεί αυτό ότι πρέπει να τους κόψουν τα δικαιώματα?
Και στο κάτω κάτω εαν πάρουν οι μμηχανολόγοι στο τει τα επαγγελματικά δικαιώματα που πρέπει τότε θα ανέβει η βάση..λογικό είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Λοιπον, δεν μπορει ενας που ξυνεται σε ολη την σχολικη πορεια του να γραφει κουτσα στραβα ενα 7-8 να περναει μηχανολογια τει κωλοπετινιτσας και να μου θελει να εξισωθει με τους μηχανολογους του εμπ. ΤΕΛΟΣ που τα ειδες τα 5 χιλιαδες μορια! και επισης αλλο 16 και 18.5 ΚΑΙ ΑΛΛΟ 8 με 18.5!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
εγω δεν μιλαω για βαση αλλα για επιστημονικη γνωση ..απλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Το έπιασα από εκεί που το άφησα. Τα παρακάτω που δημοσίευσαν άλλα μέλη θα τα δω κάποια μελλοντική στιγμή.
Θα ξεκινήσω με αυτό που με ρωτάνε...
Προσπάθησα να καταλάβω τις επισημάνσεις paterasyp που ακολουθούν στα λαθάκια
Συγγνώμη. Αναφέρω τι γράφει ένα πιστοποιητικό Πανεπιστημίου και μού αντιπαραθέτεις την αγγλική έκδοση της ιστοσελίδας του? Πού γύρευε ποιος (γραμματέας) την έχει συντάξει? Πού απλά (για μένα είναι προφανές) μετέφρασε από την ελληνική της έκδοση το "πτυχίο" στην αγγλική της σε "Bachelor"? Λες να σκεφτόταν παράλληλα εκείνη τη στιγμή και τις ακαδημαϊκές και εργασιακές προεκτάσεις του θέματος που συζητάμε? Που υποτίθεται, ότι απευθύνεται σε ξενόγλωσσους που δεν έχουν επαφή με την Ελληνική πραγματικότητα? Που ακόμα και εμείς ακόμα τραβάμε τα βυζοτρίχια μας να τα βάλουμε σε μια σειρά και περιμένεις να τα επεξηγεί στην αγγλική ιστοσελίδα? Ναι οκ, θα έπρεπε να το διερευνήσουν καλύτερα το θέμα ίσως και κάποια μέλη ΔΕΠ, όπως και στα πολυτεχνεία που αναφέρεις, αλλά τι να σχολιάσω τώρα σε αυτό... Μάλλον θα επιμείνω στο πιστοποιητικό πτυχίου, που αποτελεί και το επίσημο έγγραφο στο όλον (και αυτό δεικνύεται και παραέξω).

Αν θες να αναλύσεις τώρα σε αυτό που είναι ακριβώς η κοροϊδία, γιατί δεν το έπιασα... Αν είναι το 5ετές (σαν) μάστερ?

Ξαναδιάβασα το υ.γ. μήπως είχα κάνει κανένα συνταντικό λάθος και έβγαινε αντίθετο νόηα από αυτό που ήθελα να πω. Δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Σωστό μού φάνηκε. Και έτσι συνεχίζω να μην κατάλαβα που τσουβαλιάζω τα unis με τα ΤΕΙ. Νομίζω ότι αναφέρω το ακριβώς ανάποδο. Αν θες να το αναλύσεις λίγο περισσότερο. Και το 20% των unis... να μαντέψω ότι αναφέρεσαι στα ιδρυθέντα της τελευταίας δεκαετίας (100 τμήματα unis κα ΤΕΙ στο σύνολο)?

Εδώ πραγματικά δεν κατάλαβα τι θες να ισχυριστείς. Αν θες να το αναδιατυπώσεις. Ποιες να τει-οποιήσω και για ποια κλίμακα?

Δεν αντιλέγω.

Δηλαδή σε όλα τα ανωτέρω είμαστε οκ και να μην προσπαθώ άλλο να καταλήξουμε κάπου? Αν είναι κάτι που συνεχίζει η διαφωνίας μας, ανέφερέ το στο να αναλυθεί περαιτέρω.

Ε ναι, άμα το δούμε έτσι αποσπασματικά που το αναφέρεις (απουσία ΕΔ) και βάσει των περιγραφών για αυτά τα δύο τμήματα (δεν ζω στον Ελληνικό Βορρά) είναι δεδομένο. Είπαμε, οι συγχωνεύσεις θα διορθώσουν πολλά κακώς κείμενα.

Στο θέμα του μάστερ και απευθύνομαι με περισσότερη "αυστηρότητα" σε σένα επειδή δεν είσαι παιδί ,αλλά επαγγελματίας και πιό κοντά σε μένα στην ηλικία , θεωρείς ότι ο γιός μου που σπουδάζει στο ΓΠΑ θα μπορέσει τελειώνοντας να πάει στο εξωτερικό και να κάνει απευθείας διδακτορικό ?
Η θα τον καθίσουν σε ένα διετές μεταπτυχιακό πρώτα παρέα με ένα τριετή μπατσελοράκο με τις 180 ects του ?

Επίσης στο θέμα των πολυτεχνείων οι κουτοπόνηροι του τεε και των πολυτεχνείων , πήγαν να περάσουν το απευθείας μάστερ , μέσω της μηχανικού Διαμαντοπούλου και έφαγαν τέτοιο νομικό άκυρο , που βγήκε η Διαμαντοπούλου και είπε ότι τελικά δεν γίνεται .
Πριν λίγες μέρες είδα στο ΓΠΑ μαζί με τα αποτελέσματα των εξετάσεων και ένα ντοσιέ που έγγραφε "Βεβαιώσεις Μάστερ" . Εσύ όλη αυτή την καραγκιοζοτέχνη την θεωρείς ότι είναι λάθος μιάς γραμματέα , όπως και η ιστοσελίδα ?
Λυπάμαι αλλά έχεις μεγάλο λάθος . Οπως λάθος έχουν και οι καθηγητές που φανατίζουν τα παιδιά , συμπεριλαμβανομένου και του γιού μου , στο θέμα πανεπιστημίου - τει .

Να σου πω και κάτι άλλο . Οταν τελειώσεις το ΓΠΑ υποτίθεται ότι έχεις όλα τα δικαιώματα του γεωπόνου , ανεξάρτητα της ειδικότητας . Ελα όμως που η αγορά εργασίας ρωτάει και την ειδικότητα και εκεί το ΓΠΑ τειοποιήται αφού ο "τειτζής" κάνει 4 χρόνια μόνο την μιά ειδικότητα .
Ετσι μόνο αν είσαι αυταπασχολούμενος , μπορεί να κάνεις πλήρη χρήση των ΕΔ που έχεις .

Να σου πω και το άλλο γελοίο ?
Αμα τελειώσεις ΕΦΠ και θέλεις να κάνεις ΕΖΠ , κάνεις κατατακτήριες και σε βάζουν στο 7ο εξάμηνο γιά να τελειώσεις ένα τμήμα , του οποίου τυπικά έχεις ήδη τα ΕΔ του .

Σαν να τελειώσεις μιά ροή μηχανολόγου στο πολυτεχνείο , πχ παραγωγής και γιά κάνεις και θέρμανσης της οποίας έχεις ήδη τα ΕΔ , να υπάρχει κατατακτήρια εξέταση γιά το 7ο εξάμηνο .

Και στο ΑΠΘ που ο διαχωρισμός στα τμήματα της γεωπονίας γίνεται μέσα , εκεί τι κάνεις ?
Πάλι κατατακτήριες ?

Οι πενταετείς σπουδές στην Ελλάδα θέλουν άμεσα διόρθωση . Αλλά δυστυχώς αυτά τα σκεφτόμαστε οι πατεράδες και όχι τα φανατισμένα από το σύστημα παιδιά , τα οποία μεγαλώνοντας γίνονται φανατισμένοι επαγγελματίες , πιεσμένοι από την διάψευση των προσδοκιών της νεότητας τους .

Γιά το θέμα της γενικότητας πανεπιστημίων τει , είπα και στα 2 προηγούμενα σχόλια μου .

Σε σένα η έκφραση περί τειοποίησης έγινε γιατί όπως και να το κάνουμε υπάρχουν σχολές που λόγω επιστημονικού αντικειμένου , αλλά και προγράμματος σπουδών είναι δυσκολότερες από άλλες , ανεξάρτητα του αν είναι πανεπιστήμια η τει και των βάσεων εισαγωγής .

Πέραν των προσωπικών εμπειριών σαν φοιτητής , οι εκτιμήσεις μου βασίζονται σε ότι βλέπω γύρω μου από παιδιά φίλων μου που σπουδάζουν σε όλο τα φάσμα της εκπαίδευσης , πανεπιστήμια ,τει , εξωτερικό και κολλέγια . Οι προσωπικές μου εμπειρίες αφορούν μιάν άλλη εποχή , που τότε όποιος πέρναγε σε ελληνική σχολή , πανεπιστήμιο η τει , ήταν καλός μαθητής , αφού ο ανταγωνισμός επιτυχόντων -υποψηφίων ήταν από 1 προς 6 , μέχρι 1 προς 10 . Ετσι δεν βασίζομαι καθόλου σε αυτές , αλλά περισσότερο στις επαγγελματικές μου εμπειρίες .

Κρίνοντας λοιπόν σχολές όπως το Γεωπονικό με τα 110 μαθήματα και εργαστήρια , με μιά σχολή μηχανικών τει με τα 70 μαθήματα και εργαστήρια και μιά οικονομική σχολή με τα 36 μαθήματα χωρίς εργαστήρια , ο διαχωρισμός πανεπιστήμια - τει είναι άνευ ουσίας .

Ακόμη περισσότερο που όλα τα τει έχουν εργαστήρια , ενώ πολλά πανεπιστήμια όχι .
Επίσης κριτήριο μιάς σχολής είναι οι υποδομές της και η ιστορία της μαζί με τους καθηγητές της .
Εχουμε λοιπόν τει με ιστορία από 40 μέχρι 70 χρόνια και πλέον , αλλά και πανεπιστήμια με ιστορία 5-10-15 χρόνων και αντικείμενο σπουδών νεφελώδες .

Είναι η δεν είναι τσουβάλιασμα το πανεπιστήμια - τει ?

Πιστεύω τώρα να έγινα πιό σαφής . Θέλω επίσης να σας πω σε όλους , ότι είναι βασικό να βλέπετε τα πράγματα καθαρά και όχι μέσα από φακούς που σας βάζουν άλλοι .
Γιατί έτσι γίνεστε σαν τις Κατίνες που περιγράφετε στο νήμα "Πως βλέπουν οι άλλοι την σχολή που περάσατε" .

Εννοείται ότι κόντρες μεταξύ νοσηλευτών πανεπιστημίων-τει , είναι γιά γέλια ,ιδιαίτερα όταν δείτε την εκτίμηση που έχουν και στους δυό σας οι γιατροί και η κοινωνία .
Κακώς , κάκιστα έχουν τέτοια εκτίμηση γιά επιστήμονες που ανακουφίζουν τον ανθρώπινο πόνο , αλλά νομίζετε ότι οι ανόητες διαμάχες σας , την βελτιώνουν ?

Χαλαρώστε γενικά λοιπόν και μην νομίζετε ότι επειδή περάσατε σε κάποια σχολή , είσαστε κάτι το πολύ σπουδαίο . Υπήρξαν χιλιάδες πριν από εσάς που έκαναν το ίδιο και χιλιάδες θα ακολουθήσουν .

Εχετε ανοιχτά το μυαλό σας και τα μάτια σας και εκμεταλλευτείτε τις ευκαιρίες που σίγουρα θα παρουσιαστούν στην ζωή σας και αφήστε την μιζέρια γιά τις Κατίνες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Στο θέμα του μάστερ και απευθύνομαι με περισσότερη "αυστηρότητα" σε σένα επειδή δεν είσαι παιδί ,αλλά επαγγελματίας και πιό κοντά σε μένα στην ηλικία , θεωρείς ότι ο γιός μου που σπουδάζει στο ΓΠΑ θα μπορέσει τελειώνοντας να πάει στο εξωτερικό και να κάνει απευθείας διδακτορικό ?
Η θα τον καθίσουν σε ένα διετές μεταπτυχιακό πρώτα παρέα με ένα τριετή μπατσελοράκο με τις 180 ects του ?
Μισό γιατί σας χάνω. Τότε γιατί τα μεταπτυχιακά έγιναν μονοετή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Εσύ όλη αυτή την καραγκιοζοτέχνη την θεωρείς ότι είναι λάθος μιάς γραμματέα , όπως και η ιστοσελίδα ?

Την ιστοσελίδα η ίδια η σχολή δεν την χειρίζεται?Μια γραμματέας δεν μπορεί να ανεβάσει ότι της κατέβει αλλά ότι της λένε από ''πάνω''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Την ιστοσελίδα η ίδια η σχολή δεν την χειρίζεται?Μια γραμματέας δεν μπορεί να ανεβάσει ότι της κατέβει αλλά ότι της λένε από ''πάνω''

Φυσικά και την μετάφραση δεν την έκανε γραμματέας, μην κοροϊδευόμαστε!
Η μεταφράσεις γίνονται από διαγωνισμούς και με επίβλεψη καθηγητών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Στο εξωτερικό τα περισσότερα μεταπτυχιακά είναι διετή βασιζόμενα στο 3-5-8 της Μπολώνιας .
Σίγουρα υπάρχουν και μονοετή ή και 3 εξαμήνων .

Το ερώτημα που θέτω , είναι ως τι θα αναγνωριστεί από ένα ξένο πανεπιστήμιο , ένας πτυχιούχος , λογικά θα έπρεπε να λέγεται διπλωματούχος Γεωπόνος η Μηχανικός που έχει 300 ects ?

Επίσης στα πολυτεχνεία στην Αγγλική έκδοση , οι 5ετείς σπουδές χαρακτηρίζονται undergraduate .

Eκεί να ρωτήσετε τους καθηγητές και τους συνδικαλιστές .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top