Πανεπιστήμια vs TEI

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν ξέρω για ποιο τμήμα μιλάς σε εμάς πάντως δηλαδή στο ΑΤΕΙθ ηλεκτρονικής έχει καταργηθεί η διπλή εξεταστική του Ιουνίου και τα χρωστούμε μαθηματα μπορούμε να τα δώσουμε το στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου και δεν μιλώ μόνο για τους πρωτοετείς αλλά και τους παλαιότερους like me!!!!!!

Δεύτερη εξεταστική στα καπάκια τον Ιούνιο δεν έχει. Η δεύτερη εαρινού εξαμήνου είναι το Σεπτέμβριο και η τρίτη εαρινού (ή 2η Σεπτεμβρίου αν θέλετε) για αυτούς που χρωστάνε λίγα μαθήματα, όπως είπα στον eco-warrior.

Αντίθετα στον Ιανουάριο-Φεβρουάριο είναι τριπλή (στα καπάκια): 1, 2, και 3η αν χρωστάς λίγα μαθήματα.

Σε όλες τις εξεταστικές δίνεις όλα τα μαθήματα εν δυνάμει όλων των μονών και ζυγών εξαμήνων που υπάρχουν στο πρόγραμμα σπουδών ενός ΤΕΙ.

Αυτά ισχύουν για αυτούς που μπήκαν πριν το 2009-2010. Αν ανήκετε εκεί, τότε άμα τύχει και χρωστάτε στο τέλος μίας εξεταστικής 2-3-4 μαθήματα, τότε δικαιούστε εξτρά εξεταστική και όχι να περιμένετε το τέλος του επόμενου ακαδημαϊκού εξαμήνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
αυτά με τις τριπλες εξεταστικές και αν χρωστάς λίγα μαθήματα σε ποιον κόσμο γίνονται???θα τρελαθώ από τα γέλια Θεε μου!εγώ τότε γιατί δεν έχω τελειώσει???????τελικά είδες βρήκες κάτι καινούργιο να σκαρφιστείς!!!!!!Αλήθεια ρωτώ για τρίτη φορά σε ποιο τει διδάσκεις???????να κάνω μεττεγραφή για να πάρω πτυχίο αύριο!!!!!!!!!!
Για να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο λοιπόν στην εξεταστική του φεβρουαρίου δίνεις τα μαθήματα της δήλωσης του χειμερινού εξαμήνου και μόνο μεχρι πριν δύο χρόνια είχες και την διπλή εξεταστική τωρα τελοςςς...Στην εξεταστική του ιουνίου δίνεις τα μαθήματα της δήλωσης του εαρινού εξαμήνου και μόνο και είχες την διπλή εξεταστική τον σεπτεμβριο που ηταν μια ΜΟΝΟ.,τώρα τέλος και αυτό απλά τον σεπτέμβριο δίνεις τα μαθήματα του προηγούμενου έτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Voudou,το φώναζες ήταν τρόπος του λέγειν και συνεχίζεις να απορρίπτεις την πραγματικότητα αν και σου υπέδειξα πλήθος αυτόνομων μεταπτυχιακών από τει.ΝΑΙ ΤΑ ΤΕΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΝΟΜΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ.Τα τει δεν είναι πανεπιστήμια φυσικά, δεν είναι ούτε ανώτερα ούτε κατώτερα όμως είναι ισάξια και εξυπηρετούν άλλους σκοπούς,άλλο επάγγελμα του φυσικοθεραπευτή άλλου του φιλόλογου κανένας όμως ανώτερος ή κατώτερος του άλλου,δεν θέλει πρακτική εξειδίκευση για να γίνεις φιλόλογος ούτε τρομερη επιστημονική εξειδίκευση για να γίνεις φυσικοθεραπευτής!!!άλλο σκοπό εξυπηρετούν!!!!!Τελικά σε ποιο τει διδάσκεις?Όσο για το ποια τμήματα των τει κάνουν μεταπτυχιακά ας μην ξανα γράφουμε τα ίδια,είναι στις προηγούμενες σελίδες

Antis συνεχίζω να θεωρώ και το ΔΔ στα μεταπτυχιακά (ΠΜΣ εννοώ) ως σημαντική παράμετρο. Είναι το κομμάτι που "συνεχίζει" και "προωθεί" ένα τμήμα προς τα εμπρός τα νέα μέλη του (φοιτητές) και μέλη ΔΕΠ. Μπορεί να μην το αντιλαμβάνεσαι λόγω του ότι είσαι ακόμα 21 (άρα προπτυχιακός), αλλά είναι πάρα πολύ σημαντικό κομμάτι. Τα ΠΜΣ μόνο χορήγησης ΜΔΕ είναι "υβρίδιο" στα μεταπτυχιακά όσο και αν αυτό το βλέπεις για "μείωση", γιατί τα ΜΔΕ είναι για αγορά εργασίας (επιπλέον προσόν) και αποσπασματικό κομμάτι στο πλαίσιο έρευνας (με την ολοκληρωμένη έννοιά της)

Πουθενά δεν ανέφερα τις λέξεις κατώτερα/ανώτερα, αλλά στη διαφορετικότητά τους. Αυτά όλα ισχύουν για τα ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ. Τα αυτόνομα Μεταπτυχιακά ΤΕΙ είναι καινούργια και μόλις τώρα βγαίνουν οι πρώτοι. Ακόμα δεν χρήζουν σύγκρισης με άλλα. Ο χρόνος θα δείξει.

Κοίτα να δεις που ατύχησες στα παραδείγματά σου. Ο Φιλόγογος συζητιέται μήπως περνάει της "πρακτική εξειδίκευσης" (λέγε με ΕΠΠΑΙΚ) προτού μπει σε τάξη (κακώς ή καλώς εκεί πάνε οι περισσότεροι και αν στην τελική θέλει να διδάξει σε σχολείο) και στο εξωτερικό σε χώρες ο φυσικοθεραπευτής έχει "τρομερη επιστημονική εξειδίκευση" σε κάτι αθλητικές δράσεις κ.λ.π.. Από τη Βουλγαρία πρόσφατα ο ΔΟΑΤΑΠ δεν θα αναγνωρίζει τους φυσκοθεραπευτές μέσω γυμναστικής ακαδημίας, αλλά μόνο μέσω ιατρικής (δεν πολυκατάλαβα τις έννοιες, το είδα πρόσφατα στις ειδήσεις).

Επέτρεψέ μου να μην αναφέρω το ΤΕΙ, το Πανεπιστήμιο ή και ΙΕΚ. Δεν έχει άλλωστε και σημασία. Γεωπονικού χαρακτήρα είπα ότι είναι, ας περιοριστούμε σε αυτό.

αυτά με τις τριπλες εξεταστικές και αν χρωστάς λίγα μαθήματα σε ποιον κόσμο γίνονται???θα τρελαθώ από τα γέλια Θεε μου!εγώ τότε γιατί δεν έχω τελειώσει???????τελικά είδες βρήκες κάτι καινούργιο να σκαρφιστείς!!!!!!Αλήθεια ρωτώ για τρίτη φορά σε ποιο τει διδάσκεις???????να κάνω μεττεγραφή για να πάρω πτυχίο αύριο!!!!!!!!!!
Για να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο λοιπόν στην εξεταστική του φεβρουαρίου δίνεις τα μαθήματα της δήλωσης του χειμερινού εξαμήνου και μόνο μεχρι πριν δύο χρόνια είχες και την διπλή εξεταστική τωρα τελοςςς...Στην εξεταστική του ιουνίου δίνεις τα μαθήματα της δήλωσης του εαρινού εξαμήνου και μόνο και είχες την διπλή εξεταστική τον σεπτεμβριο που ηταν μια ΜΟΝΟ.,τώρα τέλος και αυτό απλά τον σεπτέμβριο δίνεις τα μαθήματα του προηγούμενου έτους

Προφανώς αντιλαμβάνομαι ότι δεν συμβαίνουν σε όλα τα ΤΕΙ τα ίδια. Και μάλλον πας για την τρέλλα από τα γέλια, γιατί συμβαίνουν και παρασυμβαίνουν.

Επαναλαμβάνω, ότι τον Φεβ 2011 και Σεπ 2011 τα πράγματα κύλισαν όπως ανέφερα (ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ ΟΜΩΣ, αυτοί μόνο στην πρώτη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μα παραπληροφορείς πολύ έντονα με κάτι εκτρώματα του τύπου τριπλές εξεταστικές κτλ πραγματικά θέλω πάρα πολύ να δώ σε ποιο τμήμα των τει γίνεται αυτό και φαντάζομαι για να το λες με σιγουριά σίγουρα θα είναι στο τμήμα που διδάσκεις περιμένω λοιπόν να μάθω που γίνονται αυτά τα πράγματα στην Ελλάδα του 2011.Ξανα λέω η συζήτηση άρχισε με το αν τα τει χορηγούν αυτόνομα μεταπτυχιακά και η απάντηση είναι ΝΑΙ.Δεν ατύχησα με το παράδειγμα μου γιατί δεν εννοούσα ότι ο φυσικοθεραπευτή ςεν Ελλάδι δεν έχει επιστημονική γνώση (φυσικά και έχει)αλλά χρειάζεται περισσότερο πρακτική(επαφή με την πραγματικότητα)ενώ ο φιλόλογος δεν την έχει ανάγκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Λοιπόν, έρχεται και δένει φρέσκο-φρέσκο: https://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/10/blog-post_8956.html

Σε αυτό το ποστ αναφέρεται, ότι πλέον στο ΤΕΙ Χαλκίδας γίνονται για όλους τα 1-3-5-7 εξάμηνα σπουδών το χειμερινό εξάμηνο, ενώ τα 2-4-6 εξάμηνα σπουδών στο εαρινό εξάμηνο. Από ό,τι κατάλαβα, παλιοί και νέοι μαζί.

Αναφέρεται, ότι στο ΤΕΙ με τις τριπλές εξεταστικές πραγματοποιείται η "σταδιακή" εφαρμογή του νέου νόμου και το ακαδ. έτος 2011-2012 γίνονται στο χειμερινό εξάμηνο τα 1ο, 3ο, 4ο, 5ο, 6ο και 7ο εξάμηνο σπουδών.

Άρα το κάθε ΤΕΙ κάνει τα δικά του και προφανώς βάσει των οικονομικών του δεδομένων (αν έχει πιστώσεις, για να προσλάβει έκτακτο προσωπικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
που το διάβασες αυτό για τριπλή εξεταστική???????ελεος,και ίσα ίσα που στο κείμενο αναφέρεται πως ο νόμος εφαρμόστηκε άμεσα για όλους παλιούς και νέους φοιτητές κανένας λοιπον δεν χρήζει καλύτερης αντιμετώπισης
https://www.esos.gr/index.php?option...paideitiko-pou-proslifthike-xoris-didaktoriko
προσλήψεις χωρίς διδακτορικό φαίνεται ότι γίνονται και στα πανεπιστήμια!!!!!χαχαχαχααχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
που το διάβασες αυτό για τριπλή εξεταστική???????ελεος,και ίσα ίσα που στο κείμενο αναφέρεται πως ο νόμος εφαρμόστηκε άμεσα για όλους παλιούς και νέους φοιτητές κανένας λοιπον δεν χρήζει καλύτερης αντιμετώπισης

Η απόφαση του υπουργείου περί κατάργησης των εισακτέων στο Εαρινό εξάμηνο και λοιπών ρυθμίσεων, εξέθετε τους φοιτητές οι οποίοι εισήχθησαν το Εαρινό εξάμηνο. Συνεπώς, η μεταβατική περίοδος δεν αποτελεί προνόμιο για τους παλαιότερους φοιτητές.

Ήδη λοιπόν πολλοί φοιτητές χάνουν ένα εξάμηνο, εξαιτίας της απόφασης ορισμένων ΤΕΙ να μην υπάρξει το μεταβατικό στάδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
που το διάβασες αυτό για τριπλή εξεταστική???????ελεος,και ίσα ίσα που στο κείμενο αναφέρεται πως ο νόμος εφαρμόστηκε άμεσα για όλους παλιούς και νέους φοιτητές κανένας λοιπον δεν χρήζει καλύτερης αντιμετώπισης

Στο προηγούμενο ποστ μου έγινε συνένωση δύο διαφορετικών μηνυμάτων από τη Revekka και ίσως να οδηγεί σε παρανόηση σε αυτούς που το διαβάζουν με την τωρινή του μορφή.


Το link με το ΤΕΙ Χαλκίδας αναφέρει αυτό... που αναφέρει (!!!) προφανώς και καμία σχέση antis δεν έχει με το άλλο ΤΕΙ που σού έστειλα "τα στοιχεία" με pm με την τριπλή εξεταστική, η οποία όντως υφίσταται.

Επίσης, όπως προείπα, αυτό που αναφέρεται για το ΤΕΙ Χαλκίδας στο λινκ ΔΕΝ ισχύει για το άλλο ΤΕΙ, που εστάλει με pm, αλλά εφαρμόζεται (στο δεύτερο ΤΕΙ πάντα) κανονικά η "μεταβατική διάταξη" για τους παλιούς φοιτητές του (δηλ. σε αυτό το χειμερινό εξάμηνο 2011-2012 διδάσκονται στο δεύτερο ΤΕΙ κανονικά τα εξάμηνα σπουδών: 1ο, 3ο, 4ο, 5ο, 6ο, και 7ο)! Αυτό μόνο για τους παλιούς. Για τους νέους είναι μόνο 1ο και 3ο!

Δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το πω. ξανατονίζω ότι αναφέρθηκαν δύο διαφορετικά ΤΕΙ που ισχύουν διαφορετικά πράγματα. Ελπίζω να ήταν κατανοητά προς όλους.

Επίσης ανέφερα, ότι αυτή η διάκριση μεταξύ των δύο ΤΕΙ συμπεραίνεται από τον υποφαινόμενο ότι ίσως να σχετίζεται με τις πιστώσεις από το Υπουργείο, για έκτακτο διδακτικό προσωπικό που έχουν.

https://www.esos.gr/index.php?option...paideitiko-pou-proslifthike-xoris-didaktoriko
προσλήψεις χωρίς διδακτορικό φαίνεται ότι γίνονται και στα πανεπιστήμια!!!!!χαχαχαχααχα

Στο συγκεκριμένο σημερινό δημοσίευμα της esos αναφέρεται, ότι επιχειρήθηκε να διδάξει άτομο χωρίς διδακτορικό (σε θέση ΠΔ407, εξαμηνιαία σύμβαση), πιθανόν να το κατάφερε για κάποιο εξάμηνο, και το ΝΣΚ αποφαίνεται βάσει της κείμενης νομοθεσίας, ότι έπρεπε να ακυρωθεί το συγκεκριμένο άτομο. Μάλιστα, αποσύρθηκαν και οι σχετικές συμβάσεις.

Προφανώς έγινε στα "μουλωχτά" (η γνωστη Ελλάδα με τις "άκρες" των διαφόρων) και όταν διαπιστώθηκε, ακυρώθηκε. Εφαρμόσθηκε δηλαδή ο νόμος (που αναφέρει ότι ακόμα και για έκτακτο προσωπικό στα Πανεπιστήμια πρέπει ως ελάχιστο προσόν να είναι το Διδακτορικό), έστω και μεταγενέστερα γιατί αργούν οι γραφειοκρατίες!

Και για αυτό ακριβώς έγινε είδηση στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα, ως η εξαίρεση που ΔΕΝ έπρεπε να υπάρξει και έτσι αποσύρθηκαν όλα. Αυτό όμως απέχει παρασάγκας από το ότι διδάσκουν και άτομα χωρίς ως το ελάχιστο προσόν του Διδακτορικού στα Πανεπιστήμια και οποιαδήποτε άλλη υπόνοια οδηγεί σε παραπληροφόρηση.

Ελπίζω να μη μού ζητηθεί τώρα και να υπερασπιστώ την οποιαδήποτε παρατυπία που κάποιος, κάπου, κάποτε καταφέρνει να πραγματώσει, μιας και δεν ήμουν αυτός που φρόντισα να του φτιάξω τη σύμβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Το link με το ΤΕΙ Χαλκίδας αναφέρει αυτό... που αναφέρει (!!!) προφανώς και καμία σχέση antis δεν έχει με το άλλο ΤΕΙ που σού έστειλα "τα στοιχεία" με pm με την τριπλή εξεταστική, η οποία όντως υφίσταται.
Οσον αφορα το ΤΕΙ χαλκιδας, οπως με πληροφορησε φιλος μου που φοιτα εκει εδω και δυο χρονια, το τει υπολειτουργει μιας και τα περισσοτερα τμηματα του δεν εχουν καθηγητες να γινει το μαθημα ή εργαστηριο. Επισης το απιστευτο ειναι πως μαζευονται πολλα ατομα στα εργαστηρια και γινονται κληρωσεις, (αν ειναι ποτε δυνατον...) για το ποιοι θα παραμεινουν να το παρακολουθησουν το 6μηνο. Επισης, αρκετες θεωριες δεν γινονται για τον ιδιο λογο, οτι δεν υπαρχουν καθηγητες να τις διδαξουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Οσον αφορα το ΤΕΙ χαλκιδας, οπως με πληροφορησε φιλος μου που φοιτα εκει εδω και δυο χρονια, το τει υπολειτουργει ...
Δυστυχώς, αυτό μάλλον ισχύει. Ήταν -ίσως-το μόνο ακαδημαϊκό ίδρυμα που η γραμματεία του έχασε πέρισυ την προθεσμία εγγραφής στο Εύδοξο, επειδή επί μήνες δε συνεδρίαζαν οι καθηγητές για την εξουσιοδοτήσουν για τα σχετικά. Τους έγραψαν αργότερα, με τα χίλια ζόρια.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα χωρίς να μας πέσουν και τα υπόλοιπα μαλλιά!!!!!!!δηλαδή εσύ θα μάθεις την πράξη σε ένα μήνα???χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχα........δηλαδή οι φοιτητές στα τει που κάνουν πράξη 4 χρόνια ισοδυναμούντε με ένα μήνα δικό σου????????χαχαχαχχαχαχαχαχαχχα......Θεε μου ελπίζω να μην πετύχω ποτέ άτομα (αν νοσηλευτώ κάπου) σαν και εσένα γιατί δεν με βλέπω να την γλυτώνω εύκολα!!!!Επίσης αν σου τύχει κάτι έκτακτο αφού δεν έχει τόσο σημασία η πράξη για σένα εκείνη την ώρα βγάλε το βιβλίο πάνω από τον ασθενή και διάβασε για το τι θεωρητικά μπορείς να κάνεις!!!!!!!!!!!και επίσης εσένα ποιος σου είπε ότι στα τει περνάνε το μάθημα με σημειώσεις μόνο?και ειδικά σε τέτοια σοβαρά τμήματα όπως είναι της νοσηλευτικής??σπούδασες σε τει και γνωρίζεις?γιατί έτσι αόριστα μπορώ και εγώ να πω το ίδιο για τη νοσηλευτική στο πανεπιστήμιο!!!!αλλά βλέπεις δεν έχω κανένα λόγο να το κάνω ούτε διάβασα ποτέ κάποιον φοιτητή του τει νοσηλευτικής να κατηγορεί κάποιον απο το πανεπιστήμιο νοσηλευτικής!!!δεν νιώθουν υποτιμητικά αυτοί!!!!

Απορια: Γιατι σε ΟΛΑ τα μηνυματα που εχεις γραψει ως τωρα στο φορουμ προσπαθεις να 'αναβαθμισεις' τα τει και να τα εξισωσεις με τα αει?.Τοσο κομπλεξ πια?.Γιατι δεν ξαναδινεις πανελληνιες αφου θες ντε και καλα να εισαι στο επιπεδο των αει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Απορια: Γιατι σε ΟΛΑ τα μηνυματα που εχεις γραψει ως τωρα στο φορουμ προσπαθεις να 'αναβαθμισεις' τα τει και να τα εξισωσεις με τα αει?.Τοσο κομπλεξ πια?.Γιατι δεν ξαναδινεις πανελληνιες αφου θες ντε και καλα να εισαι στο επιπεδο των αει?

Εμένα μεγαλύτερη εντύπωση μου κάνει που γνωρίζει τι γίνεται ΚΑΙ στο ΤΕΙ Νοσηλευτικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,816 μηνύματα.
Αν με τις μαλακίες που κάνει η πεντακομματική ηγεσία της χώρας, στο εξωτερικό δεν αναγνωρίζουν τα Πανεπιστημιακά πτυχία μας, θα δω πόσο θα μετράει μετά το (μέγεθος και το πάχος)...το πτυχίο ήθελα να πω :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν με τις μαλακίες που κάνει η πεντακομματική ηγεσία της χώρας, στο εξωτερικό δεν αναγνωρίζουν τα Πανεπιστημιακά πτυχία μας, θα δω πόσο θα μετράει μετά το (μέγεθος και το πάχος)...το πτυχίο ήθελα να πω :worry:
Έτερον εκάτερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Απορια: Γιατι σε ΟΛΑ τα μηνυματα που εχεις γραψει ως τωρα στο φορουμ προσπαθεις να 'αναβαθμισεις' τα τει και να τα εξισωσεις με τα αει?.Τοσο κομπλεξ πια?.Γιατι δεν ξαναδινεις πανελληνιες αφου θες ντε και καλα να εισαι στο επιπεδο των αει?

αν για σένα αυτή είναι η λύση στο ζήτημα ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
αν για σένα αυτή είναι η λύση στο ζήτημα ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω

δεν νομίζω ότι το λέει για να λύσει το πρόβλημα των ΑΕΙ/ΤΕΙ αλλά το πρόβλημα του antis...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν νομίζω ότι το λέει για να λύσει το πρόβλημα των ΑΕΙ/ΤΕΙ αλλά το πρόβλημα του antis...:P

Το πρόβλημα του antis προκύπτει από αυτήν ακριβώς την κατάσταση, αν δεν υπήρχε θέμα μεταξύ ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν θα υπήρχε λόγος τώρα να το συζητάμε.

Και αν θέλετε και τη γνώμη μου καλά κάνουν και του πέφτουν τα μαλλιά του ανθρώπου με αυτά που διαβάζει, κι εγώ κάθε φορά που ακούω το κλισέ " η πρακτική μαθαίνεται ενώ η θεωρία όχι" μου ρχεται να αρχίσω να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο. Έχει ο καθένας μια κασέτα και την αναπαράγει. Δεν καταλαβαίνετε στην επαγγελματική ζωή του καθενός από ένα σημείο και μετά μετράει η προσωπική δουλειά και μόνο ,και αυτό ισχύει για όποιον τομέα και να μιλάμε. Αν μάθεις κάτι και μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα δεν το εφαρμόσεις, με μαθηματική ακρίβεια το ξεχνάς. Η σχολή απλά σου δίνει κάποια εφόδια, κάποια επαγγελματικά σου χρειάζονται και κάποια όχι. Αν τύχει και υπάρξουν για όποιον τομέα και να μιλάμε πράγματα τα οποία θα έπρεπε να ξέρεις αλλά δεν ξέρεις, αν θες να λέγεσαι σωστός επαγγελματίας θα τα μάθεις στην πορεία. Πάλι καλά σήμερα στην κοινωνία της πληροφορίας ζούμε, καθε επιστήμη εξελίσσεται, πηγές υπάρχουν, οπότε όποιος έχει τη διάθεση να μάθει και να βελτιωθεί θα το κάνει, όποιος πάλι τεμπελιάζει θα ανταμειφθεί αναλόγως. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για την πρακτική προφανώς σε καμία τριτοβάθμια σχολή δεν μαθαίνεις να δουλεύεις, αυτό μαθαίνεται στην πορεία. Απλά μην τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα επειδή μας συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Να απαντήσω και εγώ.Έχεις δει σχόλια μου μόνο όταν κατηγορούνται τα τει ότι είναι κατώτερα,και με διάφορα στοιχεία προσπαθώ να αποδείξω το αντίθετο ότι δεν είναι κατώτερα.Δεν έχω μιλήσει πουθενά για εξίσωση ούτε ότι τα τει είναι ανώτερα από τα πανεπιστήμια αυτά είναι δικά σου λόγια.Δεν έχω κανένα κομπλεξ που σπουδάζω σε τει άλλωστε ήταν επιλογή μου να σπουδάσω το συγκεκριμένο αντικείμενο,και δεν μου αρέσει καθόλου όταν ανήξεροι προσπαθούν συνεχώς με αερολογίες να υποβαθμίσουν αυτό που κάνω εγώ και άλλα παιδιά των τει.Εμένα revveka μου κάνει εντύπωση που εσύ σε τέτοια ηλικία κάθεσαι σε ένα μαθητικό-φοιτητικό forum και κάνεις τον ''ξερόλα''σε οτιδήποτε έχει σχέση με τα τει.Αλήθεια έχεις σπουδάσει σε όλα τα τει και ξέρεις την κατάσταση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να απαντήσω και εγώ.Έχεις δει σχόλια μου μόνο όταν κατηγορούνται τα τει ότι είναι κατώτερα,και με διάφορα στοιχεία προσπαθώ να αποδείξω το αντίθετο ότι δεν είναι κατώτερα.Δεν έχω μιλήσει πουθενά για εξίσωση ούτε ότι τα τει είναι ανώτερα από τα πανεπιστήμια αυτά είναι δικά σου λόγια.Δεν έχω κανένα κομπλεξ που σπουδάζω σε τει άλλωστε ήταν επιλογή μου να σπουδάσω το συγκεκριμένο αντικείμενο,και δεν μου αρέσει καθόλου όταν ανήξεροι προσπαθούν συνεχώς με αερολογίες να υποβαθμίσουν αυτό που κάνω εγώ και άλλα παιδιά των τει.Εμένα revveka μου κάνει εντύπωση που εσύ σε τέτοια ηλικία κάθεσαι σε ένα μαθητικό-φοιτητικό forum και κάνεις τον ''ξερόλα''σε οτιδήποτε έχει σχέση με τα τει.Αλήθεια έχεις σπουδάσει σε όλα τα τει και ξέρεις την κατάσταση??


Το ξέρω ότι είμαι η αγαπημένη σου!!:D:D

Αρχικά είμαι φοιτήτρια και καθώς έχω ολοκληρώσει τους δύο κύκλους και κάνω τον τρίτο, σίγουρα έχω πολλά να συμβουλέψω και να πω από εμπειρίες. Ίσως κάποιους να τους ενδιαφέρουν κιόλας, σε αντίθεση με σένα.

Επίσης, δεν εξέφρασα άποψη. Όσα ξέρεις εσύ για τα ΑΕΙ άλλα τόσα ξέρω και εγώ για τα ΤΕΙ. Άρα όσο δικαιούσαι εσύ να κάνεις συγκρίσεις, άλλα τόσο δικαιούμαι και εγώ.

Αυτά επί προσωπικού, μπορείς να απαντήσεις και στους υπόλοιπους τώρα!!:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Οταν καποιος σε αυτη τη χωρα παει να πει κατι σωστο πεφτουν ολοι να τον φανε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top