Πανεπιστήμια vs TEI

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι Διπλωματούχοι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί είναι πολύ ριγμένοι σε σχέση με τις υπόλοιπες 8 βασικές ειδικότητες. Δεν ξέρω ακριβώς τα επαγγελματικά τους δικαιώματα. Αυτό που ξέρω είναι ότι σαν εργολάβοι δημοσίων έργων μπορούν να εγγραφούν μόνο στις εξειδικευμένες εργασίες ηλεκτρονικού εξοπλισμού, σε καμία κατηγορία έργων και σε καμία άλλη κατηγορία εξειδικευμένων εργασιών. Σαν μελετητές δημοσίων έργων μπορούν να εγγραφούν σε 2 από τις εξής 3 κατηγορίες μελετών: μελέτες μηχανολογικές-ηλεκτρολογικές-ηλεκτρονικές, μελέτες βιομηχανιών, περιβαλλοντικές μελέτες. Αυτά βέβαια ισχύουν και για τους ηλεκτρονικούς μηχανικούς των τει. Πάντως προεδρικό διάταγμα ή υπουργική απόφαση που να καθορίζει με σαφήνεια τα επαγγελματικά προσόντα των διπλωματούχων ηλεκτρονικών μηχανικών, σε αντιστοιχία με εκείνο των πτυχιούχων ηλεκτρονικών μηχανικών, δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackjack

Νεοφερμένος

Ο Blackjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Οι Διπλωματούχοι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί είναι πολύ ριγμένοι σε σχέση με τις υπόλοιπες 8 βασικές ειδικότητες. Δεν ξέρω ακριβώς τα επαγγελματικά τους δικαιώματα. Αυτό που ξέρω είναι ότι σαν εργολάβοι δημοσίων έργων μπορούν να εγγραφούν μόνο στις εξειδικευμένες εργασίες ηλεκτρονικού εξοπλισμού, σε καμία κατηγορία έργων και σε καμία άλλη κατηγορία εξειδικευμένων εργασιών. Σαν μελετητές δημοσίων έργων μπορούν να εγγραφούν σε 2 από τις εξής 3 κατηγορίες μελετών: μελέτες μηχανολογικές-ηλεκτρολογικές-ηλεκτρονικές, μελέτες βιομηχανιών, περιβαλλοντικές μελέτες. Αυτά βέβαια ισχύουν και για τους ηλεκτρονικούς μηχανικούς των τει. Πάντως προεδρικό διάταγμα ή υπουργική απόφαση που να καθορίζει με σαφήνεια τα επαγγελματικά προσόντα των διπλωματούχων ηλεκτρονικών μηχανικών, σε αντιστοιχία με εκείνο των πτυχιούχων ηλεκτρονικών μηχανικών, δεν υπάρχει.
τα δικαιωματα τα εδειξε πιο πανω o antis!!

οταν ειπα οτι λεγονται μικρο πολυτεχνειο απλα τα ανεφερα!!δεν ειπα παραδιπλα την αποψη μου γι αυτο..κοντεψατε να με ''φατε''
μν τρελενομαστε φυσικα και το πολυτεχνειο ειναι ανωτερο απο αντιστοιχες σχολες των τει...λογω οτι εχει πολλα,παρα πολλα δικαιωματα(δν τα εχω ψαξει ομως απο οτι εχω ακουσει και μου εχουν πει)
τωρα ενας ηλεκτρονικος του τει με εναν ηλεκτρονικο του πολυτεχνειου μπορει να δουλειουν στην ιδια ετερεια και να περνουν ακριβως τα ιδια λεφτα!
κατι που διαβασα πιο πανω για τους ηλεκτρονικους υπαρχει μια σχολη στην κρητη που αναφερθηκε κιολας που βγαινεις και ηλεκτρονικος και μηχανικος υπολογιστων και ειναι και γαματη (εχω δει τν οδηγο σπουδων)
αυτο που λεει ο antis οτι αει λεγονται και τα τει εχει απολυτο δικιο.αει τωρα λεγονται ολα!!!
για το τελος να συμπληρωσω κιολας οτι πολλα ατομα κανουν το εξης λαθος..θελουν να σπουδασουν ιατρικη ομως δεν την πιανουν για λιγα μορια και επομενως η επομενη σχολη που θα εχουν βαλει θα ειναι το πολυτεχνειο.αυτο για μενα ειναι η μεγαλυτερη ηλιθιοτητα και χαζομαρα που μπορει να κανει καποιος,διοτι η ιατρικη με το πολυτεχνειο ειναι κατι το διαφορετικο που δεν συγκρινονται απο μαθηματα κτλπ.για πειτε μου τωρα ποιοι απο αυτοι θα την τελειωσουν??:hmm:
και σε ενα ποστ διαβασα αυτο:Οι απόφοιτοι πανεπιστημίων δεν έχουν ούτε κατά διάνοια τα δικαιώματα που έχουν οι περισσότεροι των αποφοιτων από πολυτεχνεία (οι θετικών επιστημων σχολες των πανεπιστημίων όπως είπα πριν έχουν ίδια δικαιώματα με τα τει σχεδόν και από γνώσεις ίσως πολλές φορες και λιγότερες, άσχετα αν έχουν ψιλά τον αμανέ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
τωρα ενας ηλεκτρονικος του τει με εναν ηλεκτρονικο του πολυτεχνειου μπορει να δουλειουν στην ιδια ετερεια και να περνουν ακριβως τα ιδια λεφτα!
τοτε γιατι εγω εκατσα και ξεκωλοθηκα να βγαλω το πανεπιστημιο σε παραπανω χρονια;;;(απο αποψη μισθου παντως δεν θα παιρνουν τα ιδια σε διαβεβαιω...)επισης,απο τει αναγραφεσαι ΤΕΕ σωστα;;;
κατι που διαβασα πιο πανω για τους ηλεκτρονικους υπαρχει μια σχολη στην κρητη που αναφερθηκε κιολας που βγαινεις και ηλεκτρονικος και μηχανικος υπολογιστων και ειναι και γαματη (εχω δει τν οδηγο σπουδων)
μμμμ εχει περιορισμενα δικαιωματα σε οτι αφορα την ενεργεια γενικα ειναι λιγο παραξενη φαση...Μηχανικος υπολογιστων btw βγαινεις απο οποιαδηποτε σχολη ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ(αθηνα,σαλονικη,πατρα,ξανθη) εχει 2πλα δικαιωματα...
θελουν να σπουδασουν ιατρικη ομως δεν την πιανουν για λιγα μορια και επομενως η επομενη σχολη που θα εχουν βαλει θα ειναι το πολυτεχνειο.
1 ειναι θεμα πολυ μουρ αλλα περα απο αυτο ε οκ κοιτα ειναι ειλικρινα κριμα η προσπαθεια σου κυριως αν σου αρεσει κατι.Πχ αν σου αρεσει ετσι να ασχολεισαι με αμαξια κτλπ και δεν πιασεις Ιατρικη γιατι να μην πας Μηχανολογων μηχανικων(γκαζιαρηδες:P) αντι σε ενα χημικο ή βιολογικο..
για πειτε μου τωρα ποιοι απο αυτοι θα την τελειωσουν??:hmm:
παρα πολλα ατομα,αν εχεις το μερακι και την οργανωση να κατσεις να βγαλεις τοσα μορια τοτε μπορεις να κατσεις και να πιεστεις και να βγαλεις και αυτη την σχολη...Τελος,μην μπερδευεις κατι φιλε θα την βγαλουν την σχολη αλλα το θεμα ειναι θα τους αρεσει;;;εκει ερχονται πολλα ερωτηματα....:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Σας έγραψα τα δικαιώματα των μηχανικών ηλεκτρονικών τει ναι δεν υπάρχει αντίστοιχη στο πολυτεχνείο οπότε έχουμε όλα τα δικαιώματα επαγγελματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
απο τει αναγραφεσαι ΤΕΕ σωστα;;;
τι εννοεις ΤΕΕ???
μμμμ εχει περιορισμενα δικαιωματα σε οτι αφορα την ενεργεια γενικα ειναι λιγο παραξενη φαση
Για να πας ηλεκτρονικος μαλλον δε σε ενδιαφερει η ενεργεια......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο επίσημος τίτλος που χορηγείται από την ΕΕΤΕΜ και μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας από την ιστοσελίδα της τουλάχιστον για τις αντίστοιχες ειδικότητες του Πολιτικού Μηχανικού είναι "Πτυχιούχος Πολιτικός Μηχανικός Δομικών Έργων", "Πτυχιούχος Πολιτικός Μηχανικός Έργων Υποδομής" και όχι "Πτυχιούχος Πολιτικός Μηχανικός". Το ότι γράφουν με τεράστια γράμματα Πολιτικός Μηχανικός (σκέτο) και το ΤΕ το βάζουν δίπλα με 6άρα γραμματοσειρά δεν το σχολίασες καθόλου antis και αυτό με ανησυχεί. Έχω συναντήσει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, όχι 1 και 2. Δεν βγάζουν μία απίστευτη κομπλεξάρα αυτοί οι τύποι; Δε φαίνεται ότι νιώθουν μειονεκτικά και γι αυτό οικειοποιούνται επαγγελματικούς τίτλους που αντιστοιχούν σε διπλωματούχους (τουλάχιστον για τους πολιτικούς μηχανικούς. Μηχανολόγοι & Ηλεκτρολόγοι έχουν τον ίδιο τίτλο); Δεν παραπληροφορούν τον κόσμο; (Μπορεί κάποιος να πιστέψει ότι είναι του Πολυτεχνείου). Είναι κρίμα να βγάζουν κακό όνομα αυτοί οι τειτζήδες (με την κακή έννοια) για τους υπόλοιπους πτυχιούχους μηχανικούς που δεν έχουν κόμπλεξ με τον τίτλο τους. Καλό θα ήταν να πιεστούν από τους συναδέλφους τους να συμμορφωθούν.

Εσύ θεωρείς ότι δεν έχουν κάποιο σοβαρό λόγο να το γράφουν έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Σας έγραψα τα δικαιώματα των μηχανικών ηλεκτρονικών τει ναι δεν υπάρχει αντίστοιχη στο πολυτεχνείο οπότε έχουμε όλα τα δικαιώματα επαγγελματικά.
οκ δεκτο.

τι εννοεις ΤΕΕ???
Τεχνικο Επιμελητηριο Ελλαδας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Blackjack

Νεοφερμένος

Ο Blackjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
τοτε γιατι εγω εκατσα και ξεκωλοθηκα να βγαλω το πανεπιστημιο σε παραπανω χρονια;;;(απο αποψη μισθου παντως δεν θα παιρνουν τα ιδια σε διαβεβαιω...)Τελος,μην μπερδευεις κατι φιλε θα την βγαλουν την σχολη αλλα το θεμα ειναι θα τους αρεσει;;;εκει ερχονται πολλα ερωτηματα....:whistle::whistle::whistle:
εδω σε διαβεβαιω και εγω οτι απο αποψη μισθου ορισμενοι απο τει παιρνουν τα ιδια χρηματα με αλλους που εχουν τελειωσει το πολυτεχνειο
και οχι δεν νομιζω να την βγαλουν ολοι..γιατι γνωριζω ατομα απο εμπ και μου λενε αυτα που βλεπουν και δεν εχουν λογο να πουν σαχλαμαρες!διοτι ορισμενοι μαθητες καθονται και ξεσκιζονται ολα τα σχολικα ετη διαβαζοντας παρα πολυ με αποτελεσμα στο τελος που θα εχουν βγαλει πολλα μορια θα μπουν πολυτεχνειο (θα εχουν κουραστει απο τα αλλα χρονια)και στο τελος θα την παρατησουν..πιστευω να το εχεις δει και εσυ αυτο απο την σχολη σου!(πρωστεου δεν το λεω για αλλους αλλα για ορισμενους..μν παρεξηγησετε!)
τοτε γιατι εγω εκατσα και ξεκωλοθηκα να βγαλω το πανεπιστημιο σε παραπανω χρονια;;;
αυτο ειναι που εχω πει και σε αλλα ποστ το οτι αν αγαπαει καποιος κατι και γουσταρει αυτο που κανει μπορει να καταφερει πολλα πραματα..
και καλα εκανες που μπηκες εκει διαβαζοντας παρα πολυ διοτι εσυ κατα την γνωμη μου δεν θα ζοριστεις στα μεταπτυχιακα, στισ εξετασεις κτλπ οσο ενας του τει!!!θα εχεις πιο ευκολο ''δρομο''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
τοτε γιατι εγω εκατσα και ξεκωλοθηκα να βγαλω το πανεπιστημιο σε παραπανω χρονια;;;(απο αποψη μισθου παντως δεν θα παιρνουν τα ιδια σε διαβεβαιω...)

Ρε συ,τι σχέση έχουν οι σπουδές που έκανες εσύ με το τι ζητάει(και κατά συνέπεια και προσφέρει) η αγορά?
Άμα μπορεί ο εργοδότης να βρει κάποιον να κάνει τη δουλειά σου με λιγότερα λεφτά,και το MIT να'χεις βγάλει...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
ειναι θεμα πολυ μουρ αλλα περα απο αυτο ε οκ κοιτα ειναι ειλικρινα κριμα η προσπαθεια σου κυριως αν σου αρεσει κατι.Πχ αν σου αρεσει ετσι να ασχολεισαι με αμαξια κτλπ και δεν πιασεις Ιατρικη γιατι να μην πας Μηχανολογων μηχανικων(γκαζιαρηδες:P) αντι σε ενα χημικο ή βιολογικο..

Αν σου αρεσουν τα αυτοκινητα, δε δηλωνεις Ιατρικη. Κοινη λογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Τεχνικο Επιμελητηριο Ελλαδας
κανεις δεν επρεπε να γραφοταν εκει, απο πατριωτισμο και μονο, οι μηχανικοι που διοικουν το ΤΕΕ εχουν ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ολο μιζες και κολοκουρα, ασχετο οτι παγωσαν τα δικαιωματα 17 ειδικοτητων φετος....

το παραξενο με αυτη την λιστα ειναι οτι δεν μας εχουν βαλει τα μορια μας,δλδ ποσο εγραψε ο καθενας, αλλα οπως γουσταρουν(απο οτι καταλαβα οπως βλεπουν αυτοι το πρεστιζ σχολης) Τεσπα,fuck it παραξενη φαση κυριως σε αυτο το θεμα το σχολειο...
ξερω τι παιζει... πηγαινε εκει ενας φιλος μου....
απλα οταν τα λεω ΑΤΕΙ μπερδευομαι:P
να λες τα τει-> τει και τα πανεπιστημια->πανεπιστημια να καταλαβαινομαστε....

Εσύ θεωρείς ότι δεν έχουν κάποιο σοβαρό λόγο να το γράφουν έτσι;

Γιατι ειναι ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΙ, ΗΛΙΘΙΟΙ, ΤΟΥΒΛΑ ΚΑΙ ΖΩΑΔΙΑ!!!! γι αυτο και μονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
κανεις δεν επρεπε να γραφοταν εκει, απο πατριωτισμο και μονο, οι μηχανικοι που διοικουν το ΤΕΕ εχουν ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ολο μιζες και κολοκουρα, ασχετο οτι παγωσαν τα δικαιωματα 17 ειδικοτητων φετος....

Σχετικα με το ΤΕΕ, ειναι απαραιτητο να γραφτεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
οχι βεβαια, ας το καταλαβουν επιτελους αυτοι που τελειωνουν τωρα.
Πρεπει να μπει τελος σε αυτη την κλικα που κανει οτι θελει εδω και χρονια.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
antis συννενοηση ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ! που θες να ξερω εγω τα δικαιωματα που εχεις εσυ;για αυτο σε ρωτησααααααααα για να μου πεις εσυ ποιο ειναι το προβλημα που αντιμετωπιζετε να το συζητησουμε ΟΧΙ ΕΙΡΩΝΙΚΑ!.μου εξαπτεσαι κιολας!και μην μου πεις την γελοια ατακα αμα σπουδαζεις στην τριτοβαθμια εκπαιδευση πρεπει να τα ξερεις ολα για ολους παντα και παντου ,γτ και εγω αμα σε ρωτησω ποια ειναι τα δικαιωματα της ταδε σχολης και ποια ειναι τα μεταπτυχιακα της ιχθυοκαλλιεργειας ας πουμε δεν νομιζω να τα ξερεις....αντε πια με την φιγουρα σας !μια ερωτηση παμε να κανουμε αμεσως να μας φατε...δεν ψαχνω καλυτερα στο ιντερνετ λεω γω....και antis τωρα το προβλημα σου ειναι που στα ποστ λεω τει και αει...οκ να λεω αει και αει να δουμε ποσο χειροτερη θα γινει η συννενοηση μας...οσον αφορα τους τιτλους και το τι δηλωνει ο καθενας αλλο ενα συνηθες φαινομενο.ΔΕΝ το εχετε συνειδητοποιησει αλλα αν οι ιδιοι οι φοιτητες μιας σχολης δεν εδιναν δικαιωματα να τους την πουν για την σχολη τους δεν θα το εκαναν.ή τουλαχιστον τα πραγματα θα ηταν πολυ καλυτερα..!αλλα ο καθενας δηλωνει ο,τι ναναι !!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ε τι να σου πω γιολαντα εσύ δεν με καταλαβαίνεις τελικά και σκοπός σου είναι να μειώνεις τον άλλον.Δεν με απασχολεί καθόλου τι πιστεύεις , ρώτησες για τα τει και σου απάντησα τι έχει αλλάξει τα τελευταία 10 χρόνια και μου λες ότι σου μίλησα ειρωνικά?????προφανώς η πραγματικότητα δεν είναι αντικείμενο σου και η αλήθεια ενοχλεί και πάρα πολύ μάλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
αν οι ιδιοι οι φοιτητες μιας σχολης δεν εδιναν δικαιωματα να τους την πουν για την σχολη τους

εχεις καταλαβει τι σημαινει για τους φοιτητες εν ελλαδι φοιτητικη ζωη???
Εγω για μερικους συμφοιτητες μου ντρεπομαι, κι ας ειναι και φιλοι μου...:(

και antis τωρα το προβλημα σου ειναι που στα ποστ λεω τει και αει...οκ να λεω αει και αει να δουμε ποσο χειροτερη θα γινει η συννενοηση μας
το καθε πραγμα με το ονομα του για να συννενοουμαστε, αμα αρχισεις εσυ να το κανεις αυτο, κι εγω αρχισω να λεω τα τει-> αγκιναρες, και ο αλλος τα πανεπιστημια-> μπαμιες, και ο παραλλος την φωτογραφικη μηχανη->τυροπιτα κουρου την κατσαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πανεπιστήμια VS ΤΕΙ.

Τι επικό τόπικ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
εχεις καταλαβει τι σημαινει για τους φοιτητες εν ελλαδι φοιτητικη ζωη???
Εγω για μερικους συμφοιτητες μου ντρεπομαι, κι ας ειναι και φιλοι μου...:(

Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με τη σχολή, είτε είναι Πανεπιστήμιο είτε είναι ΤΕΙ είτε ΙΕΚ...Αν κάποιος σκέφτεται έτσι, το κάνει παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να απαντήσω εν συντομία στα τελευταία ποστς του θρεντ, αποφεύγοντας τις πολλαπλές παραθέσεις...

@ antis (ποστ 911): περί αλλαγής «τρόπο λειτουργίας, νοοτροπίας, γενικά προορισμού» δεν είναι από την εποχή ΚΑΤΕΕ, αλλά από πέρσυ περί «τρόπου λειτουργίας» (αναφέρομαι στα βασικά εκπαιδευτικά ζητήματα που «βλέπει» ο φοιτητής στα ΤΕΙ και ουχί στα διοικητικά μιας και δεν ενδιαφέρουν το i-school, δηλαδή βλέπε τριπλές εξεταστικές, διδασκαλία όλων των μαθημάτων σε όλα τα εξάμηνα του έτους) και μόνο για τους νεοεισαχθέντες (το καθεστός παραμένει ακόμα για τους παλιούς).

Η «νοοτροπία, γενικά προορισμού» τι καλύτερο από τον πρόσφατο διάλογο στη Βουλή: https://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=14692:adiamantopoulou-ta-tei-den-exoun-na-zilepsoun-oute-na-antipalepsoun-ta-panepistimia (προσοχή δώστε αν θέλετε στις λέξεις/χαρακτηρισμούς που αναφέρονται)

Τα ΤΕΙ είναι 4ετή μαζί με την πρακτική άσκηση (η πτυχιακή δεν λαμβάνεται χρονικά υπόψη στο πρόγραμμα σπουδών ΤΕΙ). Αν προσμετράται και η πρακτική άσκηση, τότε στα ΙΕΚ πάμε στα 2.5 χρόνια σπουδών και, επιπλέον, το προπτυχακό πρόγραμμα που παρακολούθησα (ΕΦΠ ΓΠΑ), για παράδειγμα, είναι στα 5.5 έτη σπουδών μιας και η πρακτική γίνεται καλοκαίρια (Ιούλιος-Αύγουστος) των προπτυχιακών σπουδών (πρόσφατα, για όποιον θέλει, ανακοινώθηκε και στην ιστοσελίδα ΕΦΠ ΓΠΑ η έκθεση της εξωτερικής αξιολόγησης της ΑΔΙΠ και αναφέρεται -έκπληκτοι- το βάθος και πλήθος θεωρητικών και εργαστηριακών μαθημάτων).

Ωστόσο, επαναλαμβάνεται ότι τα χρόνια σπουδών δεν αποτελούν πανάκεια μιας και δεν λογίζεται ούτε η ποσότητα, ούτε η ποιότητα μαθήματος σε κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης.

Τα ΤΕΙ είναι στην ανώτατη βαθμίδα από το 2001, κάνουν «ΜΔΕ» (με σύμπραξη, εκτός ενός ΜΔΕ σε ΤΕΙ), αλλά ΔΕΝ χορηγούν ΔΔ (συστατικό ανώτατης εκπαίδευσης).

Στα ΤΕΙ για πρόσληψη Καθηγητών (μόνιμο προσωπικό) ΔΕΝ είναι απαραίτητο το ΔΔ, αλλά τα ελάχιστα προσόντα είναι το ΜΔΕ και 5ετής προϋπηρεσία στο επάγγελμα (Καθηγητής Εφαρμογών, πρώτη βαθμίδα ΔΕΠ). Οι Επιστημονικοί & Εργαστηριακοί Συνεργάτες & ΕΕΠ (Ειδικό Επιστημονικό Προσωπικό) που προσλαμβάνονται κάθε χρόνο στα ΤΕΙ μετά από σχετική προκήρυξη (είναι περισσότεροι σε αριθμό από τους μόνιμους συνολικά) κατατάσσονται σε κατηγορίες βάσει προσόντων σε κάθε μάθημα ή/και τομέα ΧΩΡΙΣ ελάχιστα προσόντα για αποκλεισμό. Ενδέχεται λοιπόν σε μάθημα να προσληφθεί και άτομο που μόλις πήρε το πτυχίο του από ΤΕΙ, γιατί δεν βρέθηκε καλύτερος.

Βοηθοί Καθηγητών? Τί εννοείς? Δεν υπάρχουν πλέον (υπήρχαν στα 70ς στα Πανεπιστήμια)... Αν θες να το εξηγήσεις περισσότερο...

Ακόμα κανένας δεν έχει «υποβαθμιστεί» (τουλάχιστον δεν γνωρίζω) μιας και φρόντισαν οι μεγαλύτεροι σε ηλικία που δίδασκαν στα ΤΕΙ (ήταν των ΚΑΤΕ/ΚΑΤΕΕ) να «αποκτήσουν» ΜΔΕ ή/και ΔΔ από Ρουμανοβουλγαρίες δουλεύοντας, παράλληλα, κανονικά στο ΤΕΙ.

Μόλις στον τελευταίο νόμο της Κα Διαμαντοπούλου αναφέρεται στο (μόνιμο) προσωπικό το ΔΔ και όποιος σε Καθηγητής Εφαρμογών (που είναι μέλος ΔΕΠ στα ΤΕΙ) δεν έχει θα «μετατραπεί» σε ΕΕΠ (ή κάπως έτσι).

@ Blackjack αναφερόταν «μικρό πολυτεχνείο», γιατί αρχικά ήταν μέσα στα κτήρια του ΕΜΠ μέχρι να στεγαστεί αργότερα στα ΤΕΙ Πειραιά.

@ Antis δεν ξέρω πότε το Πολυτεχνείο έγινε 5ετές, αλλά στο ΓΠΑ υφίσταται από το 1947-1948 μαζί με τις 2 ετών «ειδικότητες» προπτυχιακά και όχι στη δεκαετία του 70 (και ΔΕΝ υπάρχουν σήμερα ανάμεσά μας απόφοιτοι ανωτάτων σχολών με 3.5 έτη σπουδών, ενώ υπάρχουν ΚΑΤΕ/ΚΑΤΕΕ).


@Civilara (ποστ#912): έτσι έχει επικρατήσει να λέγεται, δίνοτας ως στοιχείο τα πολλά εργαστηριακά μαθήματα που λαμβάνουν χώρα στα ΤΕΙ. Στο ΕΦΠ ΓΠΑ υφίστανται >50 εργαστηριακά μαθήματα και ψάχνω ΤΕΙ με τόσα και στα ΤΕΙ αντίστοιχου κλάδου υφίστανται τα μισά...

@ antis (ποστ #913): Δεν υπάρχουν ΤΕΙ μόνο με χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα, αλλά και Πανεπιστήμια. Φυσικά και δεν θα έπρεπε να υφίσταται αυτό για κανέναν, αλλά εκτός από τα Επιμελητήρια που φυσικά ως σκοπό έχουν να προστατεύσουν τα μέλη τους που πληρώνουν, είναι και η «ασυνενοησία» (για να πω κάτι άλλο), φταίει και το ίδιο το ΥΠΕΠΘ που ιδρύει Τμήματα (είναι υπεύθυνο κυρίωςγ για την ακαδημαϊκή πλευρά) χωρίς την εξασφάλιση της «ταυτότητάς» τους στην αγορά εργασίας (εργασιακή πλευρά).

Έχετε ακούσει Ιατρικά Εργαστήρια που «γκρινιάζουν» για τις αιματολογικές & βιοχημικές αναλύσεις που κάνουν και ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ο Ιατρός? Έχετε ακούσει Βιολόγους που «γκρινιάζουν» για τη ΜΗ δυνατότητα μικροβιολογικού εργαστηρίου εκτός από τον Ιατρό-Μικροβιολόγο? Έχετε ακούσει Νοσηλευτικής ΤΕΙ να «γκρινιάζει», γιατί ο Νοσηλευτής Πανεπιστημίου πληρώνεται περισσότερο, ανέρχεται στη διοικητική κλίμακα γρηγορότερα και (συνήθως?) προορίζεται για Προϊστάμενος στο Τμήμα Νοσηλευτών σε Νοσοκομείο? Έχετε ακούσει λογιστικής ΤΕΙ να «γκρινιάζει» που η δυναμική της υπογραφής του στις λογιστικές μελέτες να έχει πάντα (βάσει ίδιας προυπηρεσίας στα χρόνια) μικρότερη ισχύ (μικρότερου οικονομικού μεγέθους) από το Οικονομικών Πανεπιστημίου? Έχετε ακούσει να «γκρινιάζει» απόφοιτος Εμπορίας-Διαφήμισης ή Διοίκησης Επιχειρήσεων ΤΕΙ ενάντια στο Λογιστικής ΤΕΙ (!!!!!) για τον ίδιο λόγο στα λογιστικά γραφεία? Έχετε ακούσει βρεφονηπιοκόμο να «γκρινιάζει» που δεν προσλαμβάνεται στα Νηπιαγωγεία, αλλά ο Νηπιαγωγός να «κολλάει» και σε Νηπιαγωγείο και Παιδικό σταθμό? Έχετε ακούσει απόφοιτο «Θερμοκηπίων» να «γκρινιάζει» που δεν μπορεί να πάει σε Δακοκτονία, ενώ μπορεί ο Φυτικής Παραγωγής ΤΕΙ ΚΑΙ ο Βιολογικές Καλλιέργειες ΠΣΕ (χωρίς πανελλήνιες εισαγωγή)? Έχετε ακούσει παλιούς Φιλοσοφίας Πάτρας ή Ιστορίας-Αρχαιολογίας Καλαμάτας να «γκρινιάζουν» που δεν προσλαμβάνονταν (δεν αναγνωρίζονταν) στα σχολεία ως «Φιλογογος ΠΕ»? Έχετε ακούσει τους ΦΠΨ-κατεύθυνση ψυχολογίας να γκρινιάζουν που ΔΕΝ αναγνωρίζονται ως Ψυχολόγοι, αλλά ως Φιλόλογοι? Αλλά της Κοινωνικής Ανθρωπολογίας Μυτιλήνης κατεύθυνση Ιστορίας να προσλαμβάνονται ως Φιλόλογοι ΠΕ γιατί θεωρούνται «Ιστορικοί»? Έχετε ακούσει Χημικούς Μηχανικούς να «γκρινιάζουν» για κατηγορίες μελετών με τους Μηχανολόγους Μηχανικούς και όλοι τους να «γκρινιάζουν» για τους Πολιτικούς Μηχανικούς και τη δυναμική της υπογραφής τους???? Έχετε ακούσει... υπάρχουν και άλλα αν δεν κουραστήκατε...

Το μήνυμα? Όλοι γκρινιάζουν για κάτι παραπάνω...

@Civilara (ποστ #915): Αναφέρεται και το ΓΕΩΠΟΝΟΣ ΤΕ, το οποίο είναι δια νόμου παράνομο μιας και Γεωπόνοι είναι ΜΟΝΟ από Πανεπιστήμια, ενώ των ΤΕΙ χαρακτηρίζονται νομικά «Τεχνολόγοι Γεωπονίας»! Όπως άλλωστε και η σχολή ΣΤΕΓ στα ΤΕΙ (Σχολή Τεχνολόγων Γεωπονίας)... Ωστόσο στην «πιάτσα» λένε «ΓΕΩΠΟΝΟΣ ΤΕ» και το ΓΕΩΤΕΕ συνέχεια προβαίνει σε μηνύσεις (γιατί είναι παράνομο και προσπαθούν να «ξεγελάσουν» τον εκάστοτε «πελάτη» τους)!


@antis (ποστ#918) & @Civilara(ποστ#919) & @Challenger (ποστ #920): Δεν γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται στο χώρο των Ηλεκτρονικών Μηχανικών (που και αυτοί «γκρινιάζουν» για τα λιγότερα δικαιώματα έναντι των ΗΜΜΥ) στα δικαιώματα, αλλά στάνταρντ υπάρχει στα μισθολογικά και διοικητική εξέλιξη, όπως υφίσταται σε όλες τις ΤΕ και ΠΕ θέσεις.

Τώρα ως Φυσικά Πρόσωπα (γιατί από ό,τι κατάλαβα εκεί αναφέρεστε) δεν ξέρω όλες τις λεπτομέρειες και αν ξέρετε αναφέρετε.

Και challenger υπάρχουν πολλές σχολές που άλλα γράφει η ταμπέλα τους και άλλα σημαίνουν εργασιακά!

@challenger (post #931) & Pagitas (ποστ #932): Φυσικά και ΠΡΕΠΕΙ Να γραφτούν στο ΤΕΕ ειδάλλως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙΣ! Δεν τίθεται θέμα πατριωτισμού ή τίποτα άλλο, αλλά ο οποιοσδήποτε δεν μπορεί να ανγοεί και να μην εγγράφεται στο Επιμελητήριο που ανήκει.

Για άλλη μία φορά: Το πτυχίο πιστοποιεί ακαδημαϊκά δεδομένα και το επιμελητήριο τα εργασιακά δεδομένα (επαγγελματικά δικαιώματα)! Ακόμα και αν κάποιος δεν γραφτεί και δουλεύει ως ιδιωτικός υπάλληλος σε μία εταιρεία ως π.χ. Μηχανικός, τότε η προϋπηρεσία που είναι προγενέστερη από την εγγραφή στο ΤΕΕ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ (και φυσικά δεν έχει ένσημα ως Μηχανικός, αλλά ως απόφοιτος Λυκείου στο π.χ. ΙΚΑ)!!!!!!

Αυτό ισχύει για όλα τα Επιμελητήρια (π.χ. ΤΕΕ, ΓΕΩΤΕΕ, ΟΕΕ, Ενώσεις Επιστημόνων κλπ). Αν κλάδος δεν έχει επιμελητήριο, τότε πτυχίο à ακαδημαϊκά και εργασιακά μαζί!
Αυτά για Ελλάδα. Στο εξωτερικό ανάλογα με τη χώρα που θα πας να εργαστείς υπάρχουν διάφορα συστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
@Challenger(ποστ #920): Δεν γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται στο χώρο των Ηλεκτρονικών Μηχανικών (που και αυτοί «γκρινιάζουν» για τα λιγότερα δικαιώματα έναντι των ΗΜΜΥ) στα δικαιώματα, αλλά στάνταρντ υπάρχει στα μισθολογικά και διοικητική εξέλιξη, όπως υφίσταται σε όλες τις ΤΕ και ΠΕ θέσεις.
Για εμενα ο ηλεκτρονικος πρεπει να παραμεινει ηλεκτρονικος, και ο ηλεκτρολογος ηλεκτρολογος, τερμα, αν θες φιλε να ασχοληθεις με την ενεργεια go there κι ασχολησου, θες τηλεπικοινωνιες? αντε εκει. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΑ, αν εγω καταφερω με διεκδικησεις να κερδισω ενα δικαιωμα που το ειχαν οι ηλεκτρολογοι, δεν θα δημιουργησω ζημια στον κλαδο? Ετσι ειναι τα πραγματα... Απλα... Και εγω δεν το θεωρω τιμιο να εχω γω ενα δικαιωμα παραπανω και ο συναδελφος να πειναει...

Και challenger υπάρχουν πολλές σχολές που άλλα γράφει η ταμπέλα τους και άλλα σημαίνουν εργασιακά!
Αυτο εχει να κανει με την αλλαζονεια και την αχορταγια ορισμενων...

@challenger post #931 : Φυσικά και ΠΡΕΠΕΙ Να γραφτούν στο ΤΕΕ ειδάλλως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙΣ! Δεν τίθεται θέμα πατριωτισμού ή τίποτα άλλο, αλλά ο οποιοσδήποτε δεν μπορεί να ανγοεί και να μην εγγράφεται στο Επιμελητήριο που ανήκει.
Ειναι σαν να μου λες να φερω τον λυκο να εκπροσωπησει το συμφερον των προβατων.... αν αυτο που αναφερεις(το οτι δεν μπορεις να εργαστεις σαν μηχανικος αν δεν εχεις την αδεια τους) δεν δειχνει κι αυτο αλλαζονεια τοτε τι δειχνει? ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΛΕΟΝ, Αυτη η μασονια πρεπει να λαβει τελος....


Το απολυτήριο ΓΕΛ δεν φέρει τίποτα, εκτός από το πασαπόρτι να δώσεις πανελλήνιες σε Πανεπιστήμια & ΤΕΙ (το πτυχίο ΕΠΑΛ μόνο σε ΤΕΙ αν δεν το αλλάξανε). Αν δεν εισαχθείς στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση και φυσικά πάρεις το πτυχίο, τότε για θέσεις ΔΕ Νοσηλευτικής το χαρτί ΕΠΑΛ μπορεί, ενώ το χαρτί ΓΕΛ όχι. Σε θέσεις γενικόλογες ΔΕ το ΕΠΑΛ και ΓΕΛ μπορούν και μάλιστα ο μεγαλύτερος βαθμός στο χαρτί... κερδίζει!

Εγω εχω Απολυτηριο Επαλ και πτυχιο, και επειδη ημουν απο ομαδα Β, ειχα δυνατοτητα να παω και σε πανεπιστημιο, αν ημουν απο ομαδα α, δεν μπορω να παω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top