Πανεπιστήμια vs TEI

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Καλα καλά!!!!πρώτα κάνεις την ανήξερη με σκοπό να υποβαθμίσεις τα τει και μετά έχεις άλλα προβλήματα!!!!!!τέλος πάντων!!!!!!το μάθαμε το παπαγάλισμα!!!!!

Και χωρίς παρεξήγηση εγώ όταν έχω προβλήματα ή εξεταστική δεν κάθομαι στο internet

το παπαγαλισμα στο οποιο αναφερεσαι ...δεν καταλαβαινω που κολλαει.δεν εχω ιδεα γιατι τοπες.τι θα πει κανω την ανηξερη? ειχα μια απορια σχετικα με το αν τα τει μπορουν να παρουν μεταπτυχιακο απο αει.πραγματικα δεν το γνωριζα...ειχα ακουσει διαφορα αλλα δεν το ειχα ψαξει ουτε το γνωριζα με βεβαιοτητα.το παιδι φαινοταν οτι το ηξερε και για αυτο τον ρωτησα!κακο ειναι να ρωταμε αμα εχουμε μια απορια?μαλιστα αν θυμασαι ειπα στο παιδι μπραβο για τον φιλο του.και φυσικα δεν το ειπα ειρωνικα.ειναι σοβαρα και ωριμα τα σχολια που εκανες;;απαντησε μου ειλικρινα ειναι σοβαρα; αρχησες παλι την επιθεση;πανω που χαρηκα που απαντησες στην απορια μου αρχικα .απο κει κυστερα τι ειναι αυτο που ειπες οτι ηθελα να υποβαθμισω τα τει.?!?!?!?!!?αν ηταν αυτος ο σκοπος μου, θα το ελεγα εξ αρχης...θα κρυβομουν πισω απο το δαχτυλο μου και πισω απο αποριες που αφορουν στα τει? ειναι δυνατον? παιζουμε?τι ειναι αυτα που πας και λες;και οσον αφορα τα αλλα προβληματα σε καμια περιπτωση δεν θα κατσω να τα σχολιασω...απλα το ειπα για να καταλαβεις οτι με απασχολουν πολλα αλλα παρα ταυτα εχω την καλη προθεση και διαθεση να μαθω πραγματα που δεν με αφορουν προσεχως και αμεσα.... μενω αναυδη επαννελλημενως με τα σχολια σου.!και οσον αφορα το τελευταιο περι εξεταστικης δεν με ενδιαφερει καθολου πως χειριζεσαι εσυ την εξεταστικη σου..το πως την χειριζομαι εγω και το τι κανω ειναι κατι που ουτε εσενα αφορα και συνεπως κακως το σχολιασες.καλο ειναι να μαθεις να μιλας πολιτισμενα και να μην επιτιθεσαι ακομη και στην σκια σου επειδη προφανως νιωθεις βαθεια την αναγκη να υποστηριξεις τα τει .κοιτα μονο οταν οταν καθεσαι στο ιντερνετ να μην ξεσπας στους αλλους και ασε τι κανω εγω
και φυσικα μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο σε αει απο τει!!!και της ελλαδας αλλα και του εξωτερικου...
μπορεις ακομα να δωσεις και κατατακτηριες απο τει σε αει!
τιποτα δεν ειναι απιθανο

ευχαριστω πολυ.αυτη ας πουμε ειναι μια ευγενικη απαντηση.βλεπεις την διαφορα antis?κοιτα να μαθαινεις μπας και απαντησεις και εσυ καμια φορα ετσι και κανεις πολιτισμενο αντιλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αυτό που νιώθεις ότι σου επιτίθεμαι δεν μπορώ να το καταλάβω..Ναι μπορεί να μίλησα ας το πούμε ειρωνικά για το λόγο του ότι έχει ξανά ειπωθεί εδώ μέσα από εμένα ότι τα τει ναι κάνουν μεταπτυχιακά αλλά μερικοί μάλλον δεν θέλουν να το καταλάβουν ή δεν θέλουν να ισχύει..Τ ο παπαγάλισμα αναφερόταν σε όλους τους εχθρούς των τει γνωστούς και άγνωστους, μην θίγεσαι από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackjack

Νεοφερμένος

Ο Blackjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
κοιτα φιλε antis...μπορει τα τει να εχουν μεταπτυχιακο ετσι??το θεμα ειναι οτι σε μερικα τει που ο μαθητης μπαινει με 5000μορια (και σε σχολη με δικτυα και παραμφεργ που ειναι οι δουλειες)δεν μπορει να λυσει ξερω εγω μια εξισωση πρωτου βαθμου(οχι παντα,πρωστεου) τωρα πως αυτος ο ''φοιτητης'' θα τελειωσει την σχολη του και θα παει και για μεταπτυχιακο μετα??κομματακι λιγο δυσκολο
δεν νομιζω να βγαλει καν την σχολη..
και η γιολαντα οντως μπορει να μην ηξερε αν εχουν μεταπτυχιακο τα τει...
αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι και τοσο σημαντικο να ξερει ο φοιτητης πανεπιστημιου αν εχουν τα τει μεταπτυχιακο η οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Λίγο άκυρο το σχόλιο σου.Όσοι ανήκουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση πρέπει να γνωρίζουν τα πάντα για αυτή.Κάνεις αναφορά για τα μόρια μιας σχολής,τι ακριβώς θέλεις να αποδείξεις?αυτός που μπήκε σε μια σχολή με 5000 μόρια ίσως δεν κάνει μεταπτυχιακό..ΚΑΙ?????Δεν εξαναγκάζετε κανένας να κάνει μεταπτυχιακό..Όπως έχει ξανά γραφτεί εδώ μέσα χιλιάδες φορές τα μόρια δεν κάνουν την σχολή,και με εισαγωγή των 5000 μορίων κάποιος με όρεξη μπορεί να γίνει μια μέρα ο καλύτερος επιστήμονας..Αλήθεια μια που ανέφερες τα μόρια ορισμένων τει γιατί δεν έκανες το ίδιο και για ορισμένες σχολές των πανεπιστημίων με μόρια εισαγωγής κάτω των 10.000 ή για ορισμένες πολυτεχνικές σχολές βλέπε αιγαίου κρήτης κτλ με μόρια εισαγωγής και πάλι κοντά στα 10.000..Αν με καταλαβαίνεις τώρα γιολάντα με το παραπάνω σχόλιο μου θέλω να καταλήξω πως ορισμένοι βλέπουν ΜΟΝΟ ότι τους συμφέρει με σκοπό την υποβάθμιση των τει.Έγινε σχόλιο δηλαδή για τα τει των 5000 γιατί δεν ειπώθηκε κάτι για τα τει των 17.000 μορίων ή γιατί δεν γίνετε αναφορά στα χαμηλόβαθμα πανεπιστήμια????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackjack

Νεοφερμένος

Ο Blackjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
κατσε λιγο ρε φιλε antis..ετσι οπως εχουν τα πραματα καποιος ειτε σε πανεπιστημιο ειτε σε τει σπουδαζει,χωρις μεταπτυχιακο δεν μπορει να κανει τιποτα στις μερες μας!εκτος αν εχει καποια οικογενειακη επιχειρηση(εκει αλλαζουν τα πραματα).οντως μερικα πανεπιστημια εχουν αρκετα χαμηλες βασεις...δες θεολογια π.χ..και σε αυτη την σχολη παλι τι θα κανει μετα ο φοιτητης!ηταν να την κλεισουν κιολας...
και κατι ακομα σκεψου λιγο γιατι θελουν να κλεισουν καποια τει και πανεπιστημια!!
και αυτο που λες τα τει τω 5000μοριων ειναι ουτε εγω ξερω που ενω των 17000μοριων ειναι σε μεγαλες πολεις!
και δεν εχω σκοπο καθολου ομως να υποβαθμισω τιποτα!γιατι οπως ειχα πει και πιο πανω οποιος αγαπα κατι τοτε μπορει να πετυχει τα παντα στην ζωη του..
και κατι αλλο..τα τει που εχουν σπουδες σε σχεση με το περιβαλον ειναι τα καλυτερα και ας εχουν και λιγα μορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
κατσε λιγο ρε φιλε antis..ετσι οπως εχουν τα πραματα καποιος ειτε σε πανεπιστημιο ειτε σε τει σπουδαζει,χωρις μεταπτυχιακο δεν μπορει να κανει τιποτα στις μερες μας!
αυτο εχει σταματησει να ισχυει εδω και λιγα χρονια, πλεον πτυχια και διπλωματα δεν μετρανε χωρις πρακτικες ΓΝΩΣΕΙΣ
οντως μερικα πανεπιστημια εχουν αρκετα χαμηλες βασεις...δες θεολογια π.χ..και σε αυτη την σχολη παλι τι θα κανει μετα ο φοιτητης!ηταν να την κλεισουν κιολας...
εγω πιστευω πως κανενα γνωστικο αντικειμενο δεν πρεπει να μενει χωρις δυνατοτητα σπουδων πανω σε αυτο...
και κατι ακομα σκεψου λιγο γιατι θελουν να κλεισουν καποια τει και πανεπιστημια!!
καλα νταξει... αυτο ειναι αααααλλο καπελο....
τα τει των 5000μοριων ειναι ουτε εγω ξερω που ενω των 17000μοριων ειναι σε μεγαλες πολεις!
γι' αυτο και λεμε πως η βαση ΔΕΝ ειναι ενδεικτικη της ποιοτητας του τμηματος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
γι' αυτο και λεμε πως η βαση ΔΕΝ ειναι ενδεικτικη της ποιοτητας του τμηματος....
σε αυτο το σημειο θα αναφερω και εγω κατι που εχω πει πολλες φορες so far αλλα ειναι σημαντικο....ειναι πολλοι εκεινοι που πεφτουν στην παγιδα των μοριων..και αμα καποιος δεν ειναι ψαγμενος, ευκολα λεει...αυτη η σχολη εχει x μορια αρα ειναι χειροτερη απο αυτη που εχει x +y.δεν ειναι λιγοι εκεινοι που διαλεγουν μονο βαση μοριων...ή ευκολα κρινουν σχολες μονο και μονο απο τα μορια.πχ η στατιστικη στην ασοεε πριν καμια 10αρια χρονια περιπου που ειχα κοιταξει τα μορια ειχε καπου 18000 χιλιαδες.περυσι ειχε 14000(καπου κει-δεν κοβω και το κεφαλι μου)τι σημαινει αυτο; οτι επεσε το επιπεδο σπουδων της και τωρα πια ειναι κατωτερο;; οχι βεβαια...η ζητηση των μαθητων , η απορροφηση απο την αγορα εργασιας και τα εκαστοτε θεματα πολλες φορες αδικουν τις σχολες.ειτε ειναι τει ,ειτε ειναι αει.οσον αφορα αυτο που ειπε ο Blackjack θελω να συμφωνησω σε οσα ειπε...και στα μεταπτυχιακα για τα τει ...και να σημειωσω οτι δεν παρακολουθω συνεχεια αυτο το θεμα.για αυτο δεν ξερω τι εχει πει ο καθενας απο εσας πριν ενα μηνα ή πριν καμια βδομαδα.αλλωστε και εγω επαναλαμβανομαι ορισμενες φορες γιατι ερχονται και νεοι συνομιλητες.επισης το φαινομενο που ειπε ο Blackjack το εχω δει και εγω,οχι μονο σε τει αλλα και αει.φανταστειτε φοιτητες σε αει να μην ξερουν διακρινουσα και παραγοντοποιηση.υποθετω ομως το πιο απλο αλλα και ουσιωδες .οτι καποιος ο οποιος ειχε γραψει στα μαθηματικα 4 ή 7 και περασε σε σχολη με λιγα μορια(ειτε ειναι αει ειτε τει)...χωρις να σκοπευω να θιξω την σχολη καθαυτο διοτι για να μιλησω συγκεκριμενα πρεπει να εχω στοιχεια για αυτην ....εχει προφανως σοβαρα κενα σε αντιθεση με καποιον που πηρε 18 στα μαθηματικα και περασε σε υψηλοβαθμη σχολη.αυτο δεν ειναι καμια σπουδαια σκεψη...απλη λογικη ειναι.απο κει κυστερα αυτος που ανεφερε ο Blackjack με την σχολη των 5000 μοριων που δεν ξερει να λυνει πρωτοβαθμιες εξισωσεις ...ας βρει τα κοτσια να καλυψει τα κενα του μονος του ...εχω δει καθηγητες τριτοβαθμιας να εξηγουν δευτεροβαθμιες εξισωσεις και απλη αλγεβρα γυμνασιου και λεω: το κανουν επειδη θελουν και το κανουν...ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενοι οι καθηγητες της τριτοβαθμιας να σου πουν τι ειναι διακρινουσα.
οπως και ναχει το να περασεις στην σχολη ειναι μονο η μια οψη του νομισματος...την πορεια που θα εχεις...και το πτυχιο που θα παρεις εσυ θα το καθορισεις για να διαφοροποιηθεις και απο τους συμφοιτητες σου.oσον αφορα αυτο που λεει ο antis ο,τι δηλ καθενας ο,τι τον συμφερει λεει...ειναι ενα φαινομενο τοσο συνηθες που πλεον δεν ξερεις ποιον να πιστεψεις..για αυτο καθενας απο μας ο,τι και να λεμε πρεπει να ψαχνεται και μονος του....εμενα ανετα θα με συνεφερε να πω τα καλυτερα για τα αει και τα χειροτερα για τα τει αλλα παρα ταυτα ειμαι διαλακτικη...και οχι απολυτη .ας πουμε τωρα λεμε για τα αει και τα τει.εχετε σκεφτει και τα ιεκ?εγω δεν αποκλειω οτι αποφοιτοι ιεκ μπορει να εχουν σωστες και αποτελεσματικες γνωσεις ωστε να ειναι καλοι και ικανοι επαγγελματιες...δεν το λεω με βεβαιοτητα αλλα ουτε το αποκλειω επειδη πολλοι θα ελεγαν ειναι...ιεκ!



ας πω και κατι τελευταιο που θυμηθηκα: πολλοι απο εσας,επειδη σπουδαζετε σε τει μπορει να εχετε ακουσει διαφορα(αρνητικα )απο πολλους...και μαλιστα χωρις σοβαρη επιχειρηματολογια. μονο και μονο επειδη ειναι τει ή ο αλλος εχει περασει σε σχολη με περισσοτερα μορια.πιστευω οταν καποιος κρινει μια σχολη ΜΟΝΟ σκεπτομενος αυτα τα 2 (μορια και ονομασια τει ,αει,μαρικα)...θα βγαλει βιαστικα ,πιθανως εσφαλμενα και αδικα συμπερασματα.παρολα αυτα ομως ο,τι και αν εχετε πιθανοτατα ακουσει αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να εχετε μια αποτομη και ισως επιθετικη συμπεριφορα.(ακομη και αν δεν το καταλαβαινετε -το αποτελεσμα ετσι φαινεται ακομη και αν δεν ειχατε τετοια προθεση.) στην προσπαθεια σας να μην ξανα ακουσετε τετοια σχολια.antis κυριως για σενα το λεω.

σας το λεω απο εμπειρια....και μαλιστα δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο συναδελφο αλλης σχολης η συμφοιτητη που παει να υποβαθμισει αυτο που κανει και δεν το σεβεται.οι περισσοτεροι εχουμε ακουσει αποψεις τετοιου τυπου που σε πρωτη φαση ενοχλουν.αργοτερα ομως βλεπεις οτι ειναι λιγοτερο σημαντικες αποσο νομιζες γιατι δεν εχουν αιτιολογημενο υποβαθρο.αν εχουν ομως...εκει θελει ψαξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Blackjack

Νεοφερμένος

Ο Blackjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
σας το λεω απο εμπειρια....και μαλιστα δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο συναδελφο αλλης σχολης η συμφοιτητη που παει να υποβαθμισει αυτο που κανει και δεν το σεβεται.οι περισσοτεροι εχουμε ακουσει αποψεις τετοιου τυπου που σε πρωτη φαση ενοχλουν.αργοτερα ομως βλεπεις οτι ειναι λιγοτερο σημαντικες αποσο νομιζες γιατι δεν εχουν αιτιολογημενο υποβαθρο.αν εχουν ομως...εκει θελει ψαξιμο.
συμφωνω απολυτα με αυτα που λες!!

και ακομη οι φοιτητες των τει δεν χρειαζεται να ακουν τιποτα απολυτως σχετικα με τα δικαιωματα,με τα μεταπτυχιακα,κτλπ εφοσον το πτυχιου του τει αναγνωριζεται κανονικα στα εξωτερικα πανεπιστημια αλλα και στου εσωτερικου,μπορει καποιος να κανει κατατακτηριες εξετασεις για αλλη σχολη και αλλα πολλα και καλα;).επομενως dont worry be happy:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackjack

Νεοφερμένος

Ο Blackjack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
και κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω...
ειχα διαβασει προσφατα σε ενα αρθρο οτι τα τμηματα των τει που ειναι τα αντιστοιχα του πολυτεχνειου ονομαζονται ''μικρο πολυτεχνειο''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
μου φαινεται μπαχαλο γινεται...την εχετε καβαλησει για τα καλα ...και οι μεν και οι δε....! λογικα τωρα θα φαω πολλα πλην αν οχι τιποτα χειροτερο αλλα θα τα πω.τα τει πριν απο λιγο ειπε ο Blackjack οτι λεγονται μικρα πολυτεχνεια....(αλλα καταταλλα χαιρονται που περασαν σε τει...και "κλεβουν ξενα ονοματα οπως του πολυτεχνειου"(αναφερομαι σε αυτους που σκεφτηκαν αυτη την γελοια ατακα.! )(οταν εισαι περηφανος για αυτο που σπουδαζεις δεν κλεβεις ονοματα απο αλλες σχολες και ιδρυματα)οκ σου δωσαμε space αλλα μην μας καβαλησεις κιολας! Blackjack ειπες be happy για τα τει διοτι εκτος των αλλων μπορουν να λαβουν μερος σε κατατακτηριες...λες και περνας σε ενα τει με σκοπο να μπεις με κατακτηριες σε αει.οκ το ακουσαμε και αυτο ...αμα το ειπες απλως συμπληρωματικα και οχι ως επιχειρημα,παω πασο.
Απο την αντιπερα οχθη , τα αει μας το παιζουν μαγκες ...μορια και μορια την παλια σας καραμελα την εχετε λιωσει παρτε το χαμπαρι.!ναι υψηλοβαθμες σχολες τυγχανει να εχουν υψηλο επιπεδο σπουδων αλλα οχι απαραιτητα...οπως θα λεγαμε και στην στατιστικη δεν ειναι ουτε αναγκαια συνθηκη ΟΥΤΕ ικανη!...αν θελετε να το παιξετε μαγκες ή για να μην φανω αγενης και ειλικρινα δεν το θελω....αν θελετε να δηλωστε ανωτεροι σε επιπεδο σπουδων...βρειτε αλλα επιχειρηματα ,επιπεδου σπουδων,ή οτιδηποτε αλλο ευχαριστως να τα ακουσουμε ....αιτιολογημενα οχι ο,τι συμφερει τον καθενα...αλλα μην μου λετε οτι το ταδε αει ειναι καλυτερο απο το αλλο απλως και μονο γτ εχει πιο πολλα μορια...και επειδη ειναι πιο γνωστο στην μαρικα στον κωστικα και στην γειτονισσα σας..! αλλωστε προ ολιγων μνμτων ανεφερα και το παραδειγμα με την στατιστικη στην ασοεε...που ειναι τραγικο θυμα των μοριων...οπως πολλοι .
ΒΑΡΕΘΗΚΑ να ακουω τα τει να βγαζουν καπνους απο τα αυτια...οταν ενας απο αει αντιτιθεται σε κατι που θα πουν και δεν παει με τα νερα τους...βαρεθηκα να ακουω τα τει να λενε ...εμεις τωρα λεγομαστε ατει και οχι τει και ειμαστε στην ανωτατη εκπαιδευση οποτε ειμαστε ιδιοι με τα αει αν οχι και καλυτεροι διοτι δεν ειναι λιγοι εδω που ειπαν οτι ορισμενα αει ειναι για τα μπαζα και δεν πιανουν μια μπροστα σε αλλα υψηλοβαθμα τει...(αλλα καταταλλα ειχαν συμφωνησει μαζι μου για τα μορια)!και ειναι αυτο επιχειρημα?ειναι επιχειρημα να λες οτι ειναι το ιδιο αει και τει επειδη πλεον λεγονται ατει? δεν πα να λεγεστε και ζιμπαμπουε?επι της ουσιας τι αλλαξε? αμα θελετε να δηλωσετε οτι τα τει=αει πειτε οτι αυτο ισχυε παντα..για τους εξης λογους ....τους οποιους ευχαριστως να ακουσουμε και να σχολιασουμε ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΥΡΙΟΙ και οχι επειδη το ρασο κανει τον παπα ..ο Blackjack ειπε αυτο που διαβασε σε ενα αρθρο ..να υποθεσω οτι το ειπε μετα τιμης και με καμαρι συμφωνοντας ή απλως ενημερωτικα? οκ και εγω διαβασα σε ενα αρθρο οτι ειμαι λαγος..! να παω σε κανενα βουνο να μασησω χορταρακι?(να σημειωσω εδω οτι τα αρθρα εχουν υποκειμενικο χαρακτηρα) αλλο να λες απλως ενημερωτικα τι ακουγεται ασχετως απο το αν συμφωνεις ή οχι και αλλο να το υιοθετεις ως αποψη σου απλως και μονο επειδη σε συμφερει!δεν μιλαω για σενα προσωπικα Blackjack διοτι δεν ξερω αν συμφωνεις ή οχι.γενικα για τους περισσοτερους το λεω.βαρεθηκα να ακουω αει να παινευονται και να προσβαλλουν....απλως επειδη λεγονται αει ή επειδη εχουν ΓΝΩΣΤΟ ονομα.βαρεθηκα να βλεπω τει να παλευουν να αποδειξουν οτι δεν ειναι ελεφαντες ή το αντιθετο ή να παλευουν να γνωρισουν αποδοχη.αν κατι δεν καταλαβα καλα και δεν χρησιμοποιηθηκαν τοσο καιρο τα προαναφερθεντα ως επιχειρηματα τοτε σορρυ διορθωστε με αν κανω λαθος.υποθετω τωρα θα τα βαλετε ολοι μαζι μου...αλλα καποιος επρεπε να σας τα πει ΑΤ LAST.! και το δυσκολο εργο το ανελαβα εγω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αγαπητή γιολάντα, τα τει μαζί με τα πανεπιστήμια ονομάζονται ΑΕΙ οπότε μη ξεχωρίζεις τους όρους.Τα τει από την εποχή των κατε κατεε έχουν αλλάξει τρόπο λειτουργίας, νοοτροπίας, γενικά προορισμού!!!.Να σου πώ λοιπόν τι άλλαξε τα τελευταία 10 χρόνια.Τα τει είναι πλέον τετραετή ανώτατα ιδρύματα για να το καταλάβουμε όλοι 4 χρόνια σπουδών ουτε 1 ούτε 2 όπως τα ιεκ.Τα τει εντάχθηκαν στην ανώτατη εκπαίδευση το 2001.Τα τει πλέον ''κάνουν'' μεταπτυχιακά χαρακτηριστικό της ανώτατης εκπαίδευσης.Στα τει πλέον δεν γίνονται προσλήψεις καθηγητών εάν δεν πληρούν όλες τις προυποθέσεις για τη θέση αυτή(διδακτορικά έρευνα δημοσιεύσεις κτλ)δεν μιλάω για το ειδικό προσωπικό ή επιστημονικούς συνεργάτες που το λιγότερο που μπορούν να έχουν είναι το μεταπτυχιακό και αυτοί είναι βοηθοί των καθηγητών.Οι καθηγητές που δεν κατείχαν διδακτορικούς τίτλους σπουδών με τους τελευταίους νόμους έχουν απομακρυνθεί από αυτή την ιδιότητά τους είτε έχουν υποβαθμιστεί σε καθηγητές εφαρμογών.Στα τει εντάχθηκε η έρευνα όπου όλα τα ιδρύματα μπορούν να κάνουν και πρέπει να την εφαρμόζουν.Τα τει αναγνωρίζονται από όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου βλέπε συνεργασία μεταπτυχιακών διδακτορικών, κινητικότητα φοιτητών μέσω των διαφόρων προγραμμάτων όπως το εράσμους.Στα τει ''κόπηκαν'' τα προνόμια όπως η διπλές εξεταστικές.Στα τει μετά το 2001 άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών και αναβαθμίστηκε.

Blackjack. Μικρό πολυτεχνείο ονομαζόταν τα τει στη δεκαετία του 60'.Μετονομάστηκαν σε κάτε μετά από αυτό σε κατεε μετέπειτα σε τει και μετα το 2001 και την ένταξη τους στην ανώτατη εκπαίδευση σε ΑΤΕΙ και τέλος σε ΑΕΙ(πανεπιστήμια και τει)..Ας μην ξεχνάμε και άλλες μετονομασίες άλλων ιδρυμάτων όπως η σχολή οικοκυρικής που εν μια νυκτί μετονομάστηκε σε χαροκόπειο πανεπιστήμιο οι 2ετής ακαδημίες που εν μια νυκτί έγιναν πανεπιστήμια 4ετή και παλαιότερα δεκαετία του 70' όπου η βιομηχανική σχολή θεσσαλονίκης μετονομάστηκε σε πανεπιστήμιο μακεδονίας ή το μετσόβειο πολυτεχνείο την ίδια δεκαετία όπου εν μια νυκτι από τα 3.5 χρόνια μεταπήδησε στα 5!!!Βλέπετε αλλαές γινόταν πάντα και προς το καλύτερο φαντάζομαι αλλά οι αλλαγές των τει ενοχλούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η ουσιαστική διαφορά είναι ότι στα πανεπιστήμια παρέχεται κυρίως επιστημονική κατάρτιση και λιγότερο τεχνολογική-εφαρμοσμένη εκπαίδευση ενώ στα τει παρέχεται κυρίως εφαρμοσμένη-τεχνολογική εκπαίδευση και λιγότερο επιστημονική κατάρτιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αγαπητή γιολάντα τα τει δεν θέλουν να αποδείξουν τίποτα εκεί που πρέπει έχουν όλη την αναγνώριση που τους αρμόζει.Τα τει(ορισμένα) ''γκρινιάζουν'' γιατί εδώ και 35 χρόνια δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα βλέπεις το να σπουδάζεις 4 χρόνια σε ένα ανώτατο ίδρυμα και να μην έχεις επαγγελματικά δικαιώματα είναι ''κάπως'' .Δεν έχω ακούσει κάποιον φυσικοθεραπευτή ή λογοθεραπευτή ή εργοθεραπευτή ή ηλεκτρονικό μηχανικό ή λογιστή ή βρεφονηπιοκόμο ή νοσηλευτή(μαιευτική) ή γραφίστα και άλλων ειδικοτήτων να ''γκρινιάζει'' γιατί απλά αυτοί έχουν απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα στον τομέα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
:-/

Αγαπητή γιολάντα τα τει δεν θέλουν να αποδείξουν τίποτα εκεί που πρέπει έχουν όλη την αναγνώριση που τους αρμόζει.
εννοεις στην αγορα εργασιας και στα εκπαιδευτικα ιδρυματα ευρεως.;μαλιστα.αρα ολα κομπλε.εκτος απο πολυ συγκεκριμενα τει που αντιμετωπιζουν το προβλημα που λες.για ποιο λογο ομως;επειδη υπαρχουν αντιστοιχου αντικειμενου αει ,ιεκ και διαφορα αλλα ,μεταλυκειακης εκπαιδευσης ή για καποιον αλλο λογο;
Τα τει(ορισμένα) ''γκρινιάζουν'' γιατί εδώ και 35 χρόνια δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα βλέπεις το να σπουδάζεις 4 χρόνια σε ένα ανώτατο ίδρυμα και να μην έχεις επαγγελματικά δικαιώματα είναι ''κάπως'' .Δεν έχω ακούσει κάποιον φυσικοθεραπευτή ή λογοθεραπευτή ή εργοθεραπευτή ή ηλεκτρονικό μηχανικό ή λογιστή ή βρεφονηπιοκόμο ή νοσηλευτή(μαιευτική) ή γραφίστα και άλλων ειδικοτήτων να ''γκρινιάζει'' γιατί απλά αυτοί έχουν απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα στον τομέα τους.
δεν εχουν επαγγελματικα δικαιωματα.;;;αυτο θα μου αρεσε να το σχολιαζες εκτενως,διοτι εχει πολυ ενδιαφερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ρωτήσω τους φοιτητές των σχολών τεχνολογικών εφαρμογών των ΤΕΙ τι γνώμη έχουν για τους συναδέλφους τους που αναγράφουν στις ταμπέλες και τις κάρτες τους "Πολιτικός Μηχανικός ΤΕ", "Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ","Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ" κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ναι γιολάντα δεν έχουν βρες μου εσύ πια επαγγελματικά δικαιώματα έχουν οι πολιτικοί δομικοί μηχανικοί οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί τε οι μηχανολόγοι μηχανικοί τε οι τοπογράφοι μηχανικοί τε???και πολλών άλλων τμημάτων .Civilara αυτός είναι ο τίτλος τους που αναγράφετε στα πτυχία τους και έτσι αναγνωρίζονται σε όλες τις άλλες χώρες του γνωστού κόσμου δεν θα λέμε και πάλι τα ίδια περί αναγνώρισης στο εξωτερικό.Τέλος γιολάντα να επισημάνω ΞΑΝΑ ότι ΑΕΙ=τει και πανεπιστήμια μην ηεχωρίζεις τους τίτλους στα μηνύματα σου και πιο συγκεκριμένα ΑΕΙ=τει πολυτεχνεία πανεπιστήμια στρατιωτικές σχολές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ο επίσημος τίτλος που χορηγείται από την ΕΕΤΕΜ και μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας από την ιστοσελίδα της τουλάχιστον για τις αντίστοιχες ειδικότητες του Πολιτικού Μηχανικού είναι "Πτυχιούχος Πολιτικός Μηχανικός Δομικών Έργων", "Πτυχιούχος Πολιτικός Μηχανικός Έργων Υποδομής" και όχι "Πτυχιούχος Πολιτικός Μηχανικός". Το ότι γράφουν με τεράστια γράμματα Πολιτικός Μηχανικός (σκέτο) και το ΤΕ το βάζουν δίπλα με 6άρα γραμματοσειρά δεν το σχολίασες καθόλου antis και αυτό με ανησυχεί. Έχω συναντήσει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, όχι 1 και 2. Δεν βγάζουν μία απίστευτη κομπλεξάρα αυτοί οι τύποι; Δε φαίνεται ότι νιώθουν μειονεκτικά και γι αυτό οικειοποιούνται επαγγελματικούς τίτλους που αντιστοιχούν σε διπλωματούχους (τουλάχιστον για τους πολιτικούς μηχανικούς. Μηχανολόγοι & Ηλεκτρολόγοι έχουν τον ίδιο τίτλο); Δεν παραπληροφορούν τον κόσμο; (Μπορεί κάποιος να πιστέψει ότι είναι του Πολυτεχνείου). Είναι κρίμα να βγάζουν κακό όνομα αυτοί οι τειτζήδες (με την κακή έννοια) για τους υπόλοιπους πτυχιούχους μηχανικούς που δεν έχουν κόμπλεξ με τον τίτλο τους. Καλό θα ήταν να πιεστούν από τους συναδέλφους τους να συμμορφωθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
ααααα όπως με τα μεγάλα γράμματα που έγραψες τον τίτλο και με μικρά το τε αυτό εννοούσες???δεν το κατάλαβα από τη στιγμή που υπάρχει το τε δίπλα τι σε αγχώνει?και είπα πιο πάνω πως αυτά τα τμήματα έχουν πραγματικό πρόβλημα με επαγγελματικά δικαιώματα.Εγώ πχ σαν ηλεκτρονικός μηχανικός έχω πλήρη και απεριόριστα επαγγελματικά δικαιώματα στον τομέα μου και κανένα πρόβλημα με διπλωματούχο επειδή δεν υπάρχει καθαρά αντίστοιχη σχολή στο πολυτεχνείο.Η ηλεκτρονική προυπήρχε στην Ελλάδα με έτος ίδρυσης το 1936, στη Θεσσαλονίκη που σπουδάζω εγώ η ηλεκτρονική μεταφέρθηκε στις εγκαταστάσεις του τει πριν 7 χρόνια.και παρόλο που η θετικές επιστήμες των τει ανήκουν στη στεφ η ηλεκτρονική δρα ανεξάρτητη σαν σχολή.Επομένως δεν βγάζω κανένα κόμπλεξ αλλά η συνεχή υποβάθμιση των τει και φυσικά ορισμένων τμημάτων σαν το δικό μου που είναι πολύ δύσκολα είναι κάπως.

Τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων του Τμήματος καθορίζονται στο Π.Δ. 346/8-6-89 (ΦΕΚ 158/14-6-89/τ.Α) ως εξής:

1. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Ηλεκτρονικής της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Ιδρυμάτων, με βάση τις εξειδικευμένες επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις τους, ασχολούνται, είτε αυτοδύναμα, είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες με την μελέτη, έρευνα και εφαρμογή της τεχνολογίας, πάνω σε σύγχρονους και ειδικούς τομείς της ηλεκτρονικής στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα.

2. Ειδικότερα απασχολούνται:
2.1 Σε βιοτεχνίες, βιομηχανίες και επιχειρήσεις που έχουν ως αντικείμενο την παραγωγή ηλεκτρονικών στοιχείων, διατάξεων, συσκευών και συστημάτων για την παραγωγή άλλων προϊόντων ή την παροχή υπηρεσιών προς αυτές και προς τρίτους.
2.2 Έχουν δικαίωμα εκπόνησης μελέτης, επίβλεψης, κατασκευής, συναρμολόγησης, συντήρησης εγκατάστασης, χειρισμών, ελέγχου λειτουργίας και μετατροπής ηλεκτρονικού στοιχείου, διατάξεως συσκευής και συστημάτων των τομέων: τηλεπικοινωνιών, οπτικοακουστικών, ραδιοτηλεόρασης, προστασίας και πυρασφάλειας, οργάνων μέτρησης και ηλεκτρονικών ισχύος, καθώς επίσης αυτόματου ελέγχου. Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Ιατρικών Οργάνων σε συνεργασία με τεχνικούς των αντίστοιχων ειδικοτήτων.
Τα παραπάνω δικαιώματα ασκούνται, είτε τα συστήματα αυτά είναι αμιγή ηλεκτρονικά, είτε μικτά με ηλεκτρολογική, μηχανολογικά ως προς το ηλεκτρονικό μέρος αυτών.
2.3 Ιδρύουν και διευθύνουν ηλεκτρονικά εργαστήρια.

3. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος εξελίσσονται μέσα στη διοικητική και τεχνική ιεραρχία, τη σχετική με τους τομείς της ειδικότητάς τους.

4. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος μπορούν να καλύπτουν τις θέσεις υπεύθυνων στελεχών στις βιοτεχνίες, βιομηχανίες και γενικά στις επιχειρήσεις που προβλέπονται στη νομοθεσία που ισχύει κάθε φορά για τη λειτουργία των επιχειρήσεων αυτών.

5. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος ασκούν κάθε άλλη επαγγελματική δραστηριότητα που εμφανίζεται στο αντικείμενο της ειδικότητάς τους με την εξέλιξη της τεχνολογίας, σύμφωνα με τις ρυθμίσεις της κάθε φορά ισχύουσας νομοθεσίας.

6. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος απασχολούνται στην εκπαίδευση, σύμφωνα με την ισχύουσα κάθε φορά νομοθεσία και στην έρευνα σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες, πάνω σε θέματα εξέλιξης της ηλεκτρονικής επιστήμης και εφαρμογής των πορισμάτων της.

7. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος έχουν δικαίωμα να ενεργούν μόνοι τους ή σαν μέλη επιτροπών εκτιμήσεις και πραγματογνωμοσύνες σε ζημιές που προκλήθηκαν από οποιαδήποτε αιτία σε ηλεκτρονικές διατάξεις, συσκευές, συστήματα και εγκαταστάσεις, αξιολόγηση προσφορών κάθε φύσης ηλεκτρονικού εξοπλισμού και ελέγχους σε αντίστοιχες βιοτεχνίες και βιομηχανίες, προκειμένου να τους χορηγηθεί άδεια λειτουργίας.

8. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος με την απόκτηση του πτυχίου τους ασκούν το επάγγελμα στα πλαίσια των πιο πάνω επαγγελματικών δικαιωμάτων.

9. Τα αναφερόμενα στις προηγούμενες παραγράφους δικαιώματα και δραστηριότητες νοούνται σύμφωνα και αντίστοιχα με την ορολογία που ακολουθεί:
9.1 Μελέτη: Είναι η εκπόνηση πλήρων και ολοκληρωμένων σχεδίων υπολογισμών και έγγραφων οδηγιών, σύνθεσης και συναρμολόγησης ηλεκτρονικών συσκευών, διατάξεων και συστημάτων.
9.2 Κατασκευή: Είναι η υλοποίηση των κατασκευαστικών σχεδίων μιας μελέτης ηλεκτρονικού στοιχείου, διατάξεως υποσυστήματος, συσκευής ή συστήματος.
9.3 Συναρμολόγηση συσκευής: Είναι η τοποθέτηση των εξαρτημάτων και σύνδεση αυτών, ως και των υποσυστημάτων για την κατασκευαστική ολοκλήρωση μιας συσκευής σε ενιαίο λειτουργικό σύνολο, βάσει των σχεδίων, υπολογισμών και έγγραφων οδηγιών της μελέτης.
9.4 Εγκατάσταση ηλεκτρονικού συστήματος: Είναι η εκτέλεση του συνόλου των εργασιών που απαιτούνται για την τοποθέτηση και ομαλή λειτουργία του ηλεκτρονικού συστήματος, βάσει της σχετικής μελέτης.
9.5 Επίβλεψη εγκατάστασης: Είναι η υπεύθυνη παρακολούθηση των εκτελούμενων εργασιών για την ακριβή εκτέλεση του έργου, βάσει της μελέτης που περιλαμβάνει:
Α. Τεχνική επίβλεψη
Β. Ποιοτικό έλεγχο
Γ. Επιμέτρηση και παραλαβή
9.6 Συντήρηση ηλεκτρονικής συσκευής: Είναι η εκτέλεση στο εργαστήριο ή στο χώρο της εγκατάστασης των απαιτούμενων επισκευαστικών εργασιών συντήρησης, λειτουργίας και ελέγχου, σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή της συσκευής και τις σχετικές προδιαγραφές.
9.7 Συντήρηση εγκατάστασης ηλεκτρονικού συστήματος: Είναι επίβλεψη και εκτέλεση των απαιτούμενων εργασιών γενικής συντήρησης, επισκευής και περιοδικού ελέγχου καλής λειτουργίας, σύμφωνα με τις έγγραφες οδηγίες του μελετητή ή του κατασκευαστή και τις σχετικές προδιαγραφές.
9.8 Επίβλεψη λειτουργίας εγκατάστασης: Είναι η υπεύθυνη παρακολούθηση των απαιτούμενων εργασιών και χειρισμών για τη λειτουργία της εγκατάστασης.
9.9 Χειρισμός: Είναι η θέση και διατήρηση σε λειτουργία και παύση λειτουργίας μιας συσκευής ή ενός συστήματος.
9.10 Μετατροπή: Είναι η τροποποίηση της συσκευής ή του συστήματος για να επιτευχθεί διαφοροποίηση της λειτουργίας και λοιπών χαρακτηριστικών. Η μετατροπή πρέπει να γίνεται πάντοτε βάσει γραπτών οδηγιών του κατασκευαστή ή του μελετητή και να βρίσκεται μέσα στα καθοριζόμενα όρια λειτουργίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΩΠΑ! Τι εννοείς δεν υπάρχει αντίστοιχη σχολή στο Πολυτεχνείο; Στο ΤΕΕ υπάρχει βασική ειδικότητα "Διπλωματούχων Ηλεκτρονικών Μηχανικών" στην οποία εγγράφονται οι απόφοιτοι των εξής τμημάτων:

1) Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης
2) Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πατρών
3) Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
4) Μηχανικών Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας
5) Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Πανεπιστημίου Αιγαίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ΩΠΑ! Τι εννοείς δεν υπάρχει αντίστοιχη σχολή στο Πολυτεχνείο; Στο ΤΕΕ υπάρχει βασική ειδικότητα "Διπλωματούχων Ηλεκτρονικών Μηχανικών" στην οποία εγγράφονται οι απόφοιτοι των εξής τμημάτων:

1) Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης
2) Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πατρών
3) Μηχανικών Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
4) Μηχανικών Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας
5) Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Πανεπιστημίου Αιγαίου

ειναι αυτες οι σχολες καθαρα ηλεκτρονικη????
οι 4 απο αυτες μαλιστα ουτε καν το αναφερουν στο ονομα τους... Και κατι αλλο, Τι παραπανω μπορει να κανει ενας ηλεκτρονικος απο μια τετοια σχολη σε σχεση με ενα αποφοιτο απο Τει Ηλεκτρονικης??? δεν ρωταω ειρωνικα, ρωταω πολυ σοβαρα, διοτι ο ηλεκτρονικος ειναι καθαρα τεχνικη ειδικοτητα (επισκευες, εναεριτες, ηχοληψια, οπερατερ, συστηματων αυτοματοποιησης) εχει δηλαδη ενα πολυ μικρο κομματι "επιστημονικης" εν δυναμει απασχολησης...

Οσο για τους κομπλεξαρες που ανεφερες παραπανω, ειναι ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ τε
ρεζιλι μας κανετε... γυφτοι, ε, γυφτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top