Πανεπιστήμια vs TEI

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Kαλύτερες σχολές;

Βέβαια δεν ήξερα ότι το εν λόγω τμήμα είναι από τα καλύτερα ΤΕΙ. :P

Όταν λες καλύτερο, πάνω σε τί;
Πολλά τει έχουν πολύ καλούς καθηγητές και εγκαταστάσεις, μερικά αει είναι εντελώς χύμα σε ετοιμόρροπα κτίρια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Όταν λες καλύτερο, πάνω σε τί;
Πολλά τει έχουν πολύ καλούς καθηγητές και εγκαταστάσεις, μερικά αει είναι εντελώς χύμα σε ετοιμόρροπα κτίρια. :P

Δεν λέω από εγκαταστάσεις και καθηγητές. :P Αν είναι να σπουδάσω αυτό που γουστάρω ακόμα και έξω κάνω μάθημα δεν με ενδιαφέρει. :P Εννοώ τις αποδεδειγμένες από όλο τον κόσμο καλύτερες σχολές που θα μπορούσε άνετα να μπει. Γι'αυτό και η απορία του Άλεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Δεν λέω από εγκαταστάσεις και καθηγητές. :P Αν είναι να σπουδάσω αυτό που γουστάρω ακόμα και έξω κάνω μάθημα δεν με ενδιαφέρει. :P Εννοώ τις αποδεδειγμένες από όλο τον κόσμο καλύτερες σχολές που θα μπορούσε άνετα να μπει. Γι'αυτό και η απορία του Άλεξ.

Ποιες είναι οι αποδεδειγμένες καλύτερες σχολές; :P λολ. Αφού της αρέσε και δήλωσε αυτό απορώ και με την απορία του alehunter δηλαδή. Αμα δε της άρεσε δε θα το δήλωνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Kαλύτερες σχολές;

Βέβαια δεν ήξερα ότι το εν λόγω τμήμα είναι από τα καλύτερα ΤΕΙ. :P

στο ίδιο αντικείμενο; είχατε κάποια συγκεκριμένη σχολή στο μυαλό σας ή ακούσατε το "ΤΕΙ" στην αρχή και σας ήρθε η ιδέα;

και εν πάσει περιπτώσει δεν είναι απαραίτητο να επιδιώκει κάποιος "καλύτερη" (aka πιο απαιτητική ) σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Ποιες είναι οι αποδεδειγμένες καλύτερες σχολές; :P λολ. Αφού της αρέσε και δήλωσε αυτό απορώ και με την απορία του alehunter δηλαδή. Αμα δε της άρεσε δε θα το δήλωνε.

Εγώ θα σου τις πω; Δεν τις ξες; :P
Ρε συ ο άνθρωπος ρώτησε πώς και επέλεξε ΤΕΙ αν και είχε τόσα μόρια. Και εσείς το κάνατε ολόκληρο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Δεν λέω από εγκαταστάσεις και καθηγητές. :P Αν είναι να σπουδάσω αυτό που γουστάρω ακόμα και έξω κάνω μάθημα δεν με ενδιαφέρει. :P Εννοώ τις αποδεδειγμένες από όλο τον κόσμο καλύτερες σχολές που θα μπορούσε άνετα να μπει. Γι'αυτό και η απορία του Άλεξ.

επειδη δεν ειναι τει μπουγατσοκοπτικης με λειζερ :Pαλλά διαιτολογιας που εκτος των αλλών εχει και πολύ καλές επαγγελματικες προοπτικες και αποτελει επιλογη πολλων μαθητων (για αυτο αν και τει εχει υψηλη βαση) .... ε ναι ειναι καλη σχολη αναμφιβολα



αντε βαρεθηκα να σε ακουω να υποστηριζεις τον Αλεξ...ας γραψει αυτος τι εννοει να τελειωνουμε οχουυ:mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Εγώ θα σου τις πω; Δεν τις ξες; :P
Ρε συ ο άνθρωπος ρώτησε πώς και επέλεξε ΤΕΙ αν και είχε τόσα μόρια. Και εσείς το κάνατε ολόκληρο θέμα.

Προφανώς και δε τις ξέρω. Προφανώς λες για τα ηλίθια στερεότυπα που έχει ο μέσος Έλληνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
επειδη δεν ειναι τει μπουγατσοκοπτικης με λειζερ :Pαλλά διαιτολογιας που εκτος των αλλών εχει και πολύ καλές επαγγελματικες προοπτικες και αποτελει επιλογη πολλων μαθητων (για αυτο αν και τει εχει υψηλη βαση) .... ε ναι ειναι καλη σχολη αναμφιβολα



αντε βαρεθηκα να σε ακουω να υποστηριζεις τον Αλεξ...ας γραψει αυτος τι εννοει να τελειωνουμε οχουυ:mad::P

Χαχαχα Γράψε ρε Άλεξ γιατί αλλιώς θα μας σταυρώσουν. :P

Προφανώς και δε τις ξέρω. Προφανώς λες για τα ηλίθια στερεότυπα που έχει ο μέσος Έλληνας.

Δεν θα διαφωνήσω με τον όρο στερεότυπα. Πάντως δεν συνεχίζω γιατί βαρέθηκα να μιλάω για κάτι που δεν με ενδιαφέρει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αρχικά όσον αφορά στα ΤΕΙ δεν πιστεύω ότι είναι όλα κατώτερα από τα ΑΕΙ. Ήμουν σε ΑΕΙ Νοσηλευτικής και έκανα 10% γιατί πολύ απλά δεν άντεξα τον χώρο του νοσοκομείου, τον πόνο κτλ και ακόμα και τότε που μπήκα σε ΑΕΙ όλοι μου είπαν το κλασσικό, "γιατί με τόσα μόρια νοσηλευτική?".
Οπότε δεν είναι η πρώτη φορά που τ' ακούω και όχι δεν ήταν ότι δεν ήθελα να φύγω από την πόλη μου μιας και είμαι από την Αθήνα και όχι από τη Θεσσαλονίκη κι όχι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή. Το θέμα είναι ότι οι βάσεις με το 10% ανέβηκαν πολύ και πέρα από γεωπονική, δασολογία και κάποια ΤΕΙ του 3ου πεδίου, με πρώτα τη φυσικοθεραπεία και τη διαιτολογία, δεν ήθελα τίποτα άλλο και αφού δεν έκατσαν τα πρώτα έκατσε η διαιτολογία. Η σχολή ομολογουμένως είναι πολύ καλή και ναι είναι ΤΕΙ, δεν με ενδιαφέρει καθόλου ωστόσο και η βάση της με το 10% ήταν 17.388 οπότε ήμουν και τυχερή που πέρασα εκεί και όχι σε ένα πιο χαμηλόβαθμο ΤΕΙ όπου τότε θα είχα ακούσει περισσότερα για τη "λάθος" μου επιλογή.. Επαγγελματική αποκατάσταση έχει, το αντικείμενο μου αρέσει, τα μαθήματα τα γνωρίζω και μου αρέσουν, η σχολή γενικά έχει τις καλύτερες κριτικές από όλους και επίσης δεν έπιανα το ΑΕΙ στην Αθήνα, αν το έπιανα θα το είχα δηλώσει..
Επίσης σε όλες τις σχολές επικρατεί ένα μικρό χάος στο θέμα της οργάνωσης κτλ, δε φταίνε τα ΤΕΙ απλά λίγοι μιλούν για τα ΑΕΙ.. Α!Τέλος έχει επαγγελματικά δικαιώματα στο εξωτερικό και στην Ελλάδα, κάτι που η προηγούμενη σχολή μου δεν είχε.. οπότε είναι καλύτερα τώρα νομίζω. (διευκρίνιση, νοσηλευτική Σπάρτης ήμουν κι όχι Αθήνας. εκεί έχουν επαγγελματικά δικαιώματα στο εξωτερικό.)
ελπίζω να σας κάλυψα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Αρχικά όσον αφορά στα ΤΕΙ δεν πιστεύω ότι είναι όλα κατώτερα από τα ΑΕΙ. Ήμουν σε ΑΕΙ Νοσηλευτικής και έκανα 10% γιατί πολύ απλά δεν άντεξα τον χώρο του νοσοκομείου, τον πόνο κτλ και ακόμα και τότε που μπήκα σε ΑΕΙ όλοι μου είπαν το κλασσικό, "γιατί με τόσα μόρια νοσηλευτική?".
Οπότε δεν είναι η πρώτη φορά που τ' ακούω και όχι δεν ήταν ότι δεν ήθελα να φύγω από την πόλη μου μιας και είμαι από την Αθήνα και όχι από τη Θεσσαλονίκη κι όχι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή. Το θέμα είναι ότι οι βάσεις με το 10% ανέβηκαν πολύ και πέρα από γεωπονική, δασολογία και κάποια ΤΕΙ του 3ου πεδίου, με πρώτα τη φυσικοθεραπεία και τη διαιτολογία, δεν ήθελα τίποτα άλλο και αφού δεν έκατσαν τα πρώτα έκατσε η διαιτολογία. Η σχολή ομολογουμένως είναι πολύ καλή και ναι είναι ΤΕΙ, δεν με ενδιαφέρει καθόλου ωστόσο και η βάση της με το 10% ήταν 17.388 οπότε ήμουν και τυχερή που πέρασα εκεί και όχι σε ένα πιο χαμηλόβαθμο ΤΕΙ όπου τότε θα είχα ακούσει περισσότερα για τη "λάθος" μου επιλογή.. Επαγγελματική αποκατάσταση έχει, το αντικείμενο μου αρέσει, τα μαθήματα τα γνωρίζω και μου αρέσουν, η σχολή γενικά έχει τις καλύτερες κριτικές από όλους και επίσης δεν έπιανα το ΑΕΙ στην Αθήνα, αν το έπιανα θα το είχα δηλώσει..
Επίσης σε όλες τις σχολές επικρατεί ένα μικρό χάος στο θέμα της οργάνωσης κτλ, δε φταίνε τα ΤΕΙ απλά λίγοι μιλούν για τα ΑΕΙ.. Α!Τέλος έχει επαγγελματικά δικαιώματα στο εξωτερικό και στην Ελλάδα, κάτι που η προηγούμενη σχολή μου δεν είχε.. οπότε είναι καλύτερα τώρα νομίζω. (διευκρίνιση, νοσηλευτική Σπάρτης ήμουν κι όχι Αθήνας. εκεί έχουν επαγγελματικά δικαιώματα στο εξωτερικό.)
ελπίζω να σας κάλυψα :)

Ορίστε. Μια χαρά απάντησε η κοπέλα και είπε και τους λόγους της που αν μη τι άλλο είναι σημαντικοί.
Ποιός ο λόγος να ανοίξουμε ολόκληρη συζήτηση και να βλέπουμε φαντάσματα από τα διάφορα posts που μόνο κακόβουλα δεν ήταν.

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου εντροπία. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ορίστε. Μια χαρά απάντησε η κοπέλα και είπε και τους λόγους της που αν μη τι άλλο είναι σημαντικοί.
Ποιός ο λόγος να ανοίξουμε ολόκληρη συζήτηση και να βλέπουμε φαντάσματα από τα διάφορα posts που μόνο κακόβουλα δεν ήταν.

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου εντροπία. :D

ευχαριστώώώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Όχι ρε συ τί βλακεία είπε ο καημένος που πέσατε να τον φάτε;
Απλά η κοπέλα έχει μόρια που θα μπορούσε να στοχεύει πολύ ψηλότερα και του φάνηκε παράξενο.
ακριβψς φιλε.Μου κανει τρομερη εντυπωση οταν καποιος εχει τα μορια να πιασει ενα καλο ΑΕΙ γιατι να επιλεξει ΤΕΙ.Εξακολουθω να μην καταλαβαινω αυτη την επιλογη,δλδ γιατι διαβασες τοσο;;υπονομευεις την προσπαθεια και τα μορια σου με αυτη σου την ενεργεια κατ'εμε για αυτο κολλησα και ρωτησα.δεν εχω κακη προθεση απλα περιεργεια....;)

Μην τον δικαιολογεις το συγκεκριμενο τμημα ειναι απο τα καλυτερα τμηματα τει
αυτο δεν το ξερω καθως δεν εντασσεται στα δικα μου γνωστα top5 αλλα και παλι μπορει να ισχυει,δεν ειμαι 100%σιγουρος
δλδ δεν βαζω και το πουλι μου στην φωτια:P

για την κοπέλα ο υπέρτατος στόχος μπορεί να ήταν η σχολή που πέρασε!
και προφανώς αυτή θα ήταν.
γιατί να κριθεί?
δεν κρινω ρωταω,ειναι μια επιλογη που σπανια την συναντω και μου κανει εντυπωση,that's why:hmm:

Α συγνώμη δεν το ήξερα αυτό είναι η αλήθεια.:P
μην σκοτιζεσαι δεν ησουν και ο μονος:P

Αλλα συνεχίζω το support στον Άλεξ.:P χαχα
ALEX alliance γουσταρω τρελα:clapup:

define "υψηλότερα"
για εμενα ειναι σε μορια.Και αν μου πεις παλι για την ''καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση των ΤΕΙ'' κτλπ θα σου απαντησω στην ψυχρα οτι προφανως για να μην τα επιλεγουν και πολλα ατομα κατι θα ξερουν:whistle::whistle::whistle:;)

Μπραβο , ευχαριστω πολύ:pfff:
Και σε ειχα συμπαθησει!:P
εγω τωρα που βλεπω τις απαντησεις του πολυ περισσοτερο:P:clapup::


ειναι πολύυυυυυ καλυτερο απο πολλά τμηματα αει
ναι αλλα με τοσα μορια πηγαινε ΣΙΓΟΥΡΑ σε ενα πολυ καλυτερο ΑΕΙ:whistle:

Δεν λέω από εγκαταστάσεις και καθηγητές.Αν είναι να σπουδάσω αυτό που γουστάρω ακόμα και έξω κάνω μάθημα δεν με ενδιαφέρει. :P Εννοώ τις αποδεδειγμένες από όλο τον κόσμο καλύτερες σχολές που θα μπορούσε άνετα να μπει. Γι'αυτό και η απορία του Άλεξ.
ωωωωωωωωω με συγκινει η προσπαθεια σου για αλλη μια φορα,παντως εχεις magic touch εμενα σε καθε comment σε αυτο το thread εχω πλην εσυ καλα κρατιεσαι congrats:P

Ποιες είναι οι αποδεδειγμένες καλύτερες σχολές; λολ. Αφού της αρέσε και δήλωσε αυτό απορώ και με την απορία του alehunter δηλαδή. Αμα δε της άρεσε δε θα το δήλωνε.
ρε συ μια ερωτηση εκανα θα με φατε ολοι;;;;και επειδη ρωτας αποψη μου,καλυτερες σχολες για εμενα ειναι αυτες που επιλεγουν οι περισσοτεροι υποψηφιοι και ναι τωρα θα πω το κοινοτυπο γιατρος,δικηγορος,μηχανικος,μαθηματικος,φυσικος,πληροφορικος κτλπ

και εν πάσει περιπτώσει δεν είναι απαραίτητο να επιδιώκει κάποιος "καλύτερη" (aka πιο απαιτητική ) σχολή
why???για σπουδες παμε οχι για camping...οσο πιο δυσκολη η σχολη και οσο πιο πολυ ζοριστεις να την βγαλεις τοσο καλυτερα θα ειναι το επαγγελματικο σου μελλον(θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες at least...)

Εγώ θα σου τις πω; Δεν τις ξες;
Ρε συ ο άνθρωπος ρώτησε πώς και επέλεξε ΤΕΙ αν και είχε τόσα μόρια. Και εσείς το κάνατε ολόκληρο θέμα.
μπααααααααα φταιει και το υφος μου... σιγουρα, κυριως σε αυτο το θεμα εκνευριζομαι ευκολα και εχουν καποιο δικιο σε αυτα που λενε αρκετες φορες(μου εχει βγει το ονομα ρε....)

επειδη δεν ειναι τει μπουγατσοκοπτικης με λειζερ :Pαλλά διαιτολογιας που εκτος των αλλών εχει και πολύ καλές επαγγελματικες προοπτικες και αποτελει επιλογη πολλων μαθητων (για αυτο αν και τει εχει υψηλη βαση) .... ε ναι ειναι καλη σχολη αναμφιβολα
τρομερο point δεν μπορω να πω και πανω απο ολα βαθυστοχαστο:/



αντε βαρεθηκα να σε ακουω να υποστηριζεις τον Αλεξ...ας γραψει αυτος τι εννοει να τελειωνουμε οχουυ
αργησα αλλα I'm back:D

Προφανώς και δε τις ξέρω. Προφανώς λες για τα ηλίθια στερεότυπα που έχει ο μέσος Έλληνας.
τι να κανουμε με αυτα μεγαλωσαμε και δεν βγαινουν τα ατιμα.Το εχω πει αλλωστε,προτιμω να ειμαι ανεργος και να εχω τελειωσει ΑΕΙ παρα ανεργος απο ΤΕΙ.τι να κανουμε πες με ρατσιστη:mad:

Χαχαχα Γράψε ρε Άλεξ γιατί αλλιώς θα μας σταυρώσουν.
your wish my command:clapup:


Δεν θα διαφωνήσω με τον όρο στερεότυπα. Πάντως δεν συνεχίζω γιατί βαρέθηκα να μιλάω για κάτι που δεν με ενδιαφέρει. :D
ναι και εγω το εχω πει αυτο φιλε,παλευω εγω και λογομαχω για τις επιλογες αλλων,πραγμα που δεν με νοιαζει ΚΑΘΟΛΟΥ:whistle:

Αρχικά όσον αφορά στα ΤΕΙ δεν πιστεύω ότι είναι όλα κατώτερα από τα ΑΕΙ. Ήμουν σε ΑΕΙ Νοσηλευτικής και έκανα 10% γιατί πολύ απλά δεν άντεξα τον χώρο του νοσοκομείου, τον πόνο κτλ και ακόμα και τότε που μπήκα σε ΑΕΙ όλοι μου είπαν το κλασσικό, "γιατί με τόσα μόρια νοσηλευτική?".
Οπότε δεν είναι η πρώτη φορά που τ' ακούω και όχι δεν ήταν ότι δεν ήθελα να φύγω από την πόλη μου μιας και είμαι από την Αθήνα και όχι από τη Θεσσαλονίκη κι όχι δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή. Το θέμα είναι ότι οι βάσεις με το 10% ανέβηκαν πολύ και πέρα από γεωπονική, δασολογία και κάποια ΤΕΙ του 3ου πεδίου, με πρώτα τη φυσικοθεραπεία και τη διαιτολογία, δεν ήθελα τίποτα άλλο και αφού δεν έκατσαν τα πρώτα έκατσε η διαιτολογία. Η σχολή ομολογουμένως είναι πολύ καλή και ναι είναι ΤΕΙ, δεν με ενδιαφέρει καθόλου ωστόσο και η βάση της με το 10% ήταν 17.388 οπότε ήμουν και τυχερή που πέρασα εκεί και όχι σε ένα πιο χαμηλόβαθμο ΤΕΙ όπου τότε θα είχα ακούσει περισσότερα για τη "λάθος" μου επιλογή.. Επαγγελματική αποκατάσταση έχει, το αντικείμενο μου αρέσει, τα μαθήματα τα γνωρίζω και μου αρέσουν, η σχολή γενικά έχει τις καλύτερες κριτικές από όλους και επίσης δεν έπιανα το ΑΕΙ στην Αθήνα, αν το έπιανα θα το είχα δηλώσει..
Επίσης σε όλες τις σχολές επικρατεί ένα μικρό χάος στο θέμα της οργάνωσης κτλ, δε φταίνε τα ΤΕΙ απλά λίγοι μιλούν για τα ΑΕΙ.. Α!Τέλος έχει επαγγελματικά δικαιώματα στο εξωτερικό και στην Ελλάδα, κάτι που η προηγούμενη σχολή μου δεν είχε.. οπότε είναι καλύτερα τώρα νομίζω. (διευκρίνιση, νοσηλευτική Σπάρτης ήμουν κι όχι Αθήνας. εκεί έχουν επαγγελματικά δικαιώματα στο εξωτερικό.)
ελπίζω να σας κάλυψα
bold,αφιερωμενο στο βασιλη... ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου εντροπία:clapup:

Ορίστε. Μια χαρά απάντησε η κοπέλα και είπε και τους λόγους της που αν μη τι άλλο είναι σημαντικοί.
Ποιός ο λόγος να ανοίξουμε ολόκληρη συζήτηση και να βλέπουμε φαντάσματα από τα διάφορα posts που μόνο κακόβουλα δεν ήταν.
εξαιρετικος αλλα καθε φορα που κανω μια ερωτηση αυτο γινεται:mad:

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου εντροπία. :D
πραγματι και απο εμενα καλη σταδιοδρομια αφου σου αρεσει εσενα κουκλα μου εμενα η αποψη μου περισσευει,whatever works αντε καλη επιτυχια σε οτι επιλεξεις στο μελλον:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
ακριβψς φιλε.Μου κανει τρομερη εντυπωση οταν καποιος εχει τα μορια να πιασει ενα καλο ΑΕΙ γιατι να επιλεξει ΤΕΙ.Εξακολουθω να μην καταλαβαινω αυτη την επιλογη,δλδ γιατι διαβασες τοσο;;υπονομευεις την προσπαθεια και τα μορια σου με αυτη σου την ενεργεια κατ'εμε για αυτο κολλησα και ρωτησα.δεν εχω κακη προθεση απλα περιεργεια....;)
Μα γιατι να σου κανει εντυπωση;Αν καποιος θελει να σπουδασει πχ Λογοθεραπεια και βγαλει αρκετα πανω απο τη βαση θα πρεπει να νιωθει οτι χαραμιζει τα μορια του;Δηλαδη να παει να σπουδασει κατι διαφορετικο σε ΑΕΙ για να μην του την πει ο καθε alehunter;Τα μηνυματα σου προκαλουν και καλο θα ηταν να μην προσβαλλεις με καθε ευκαιρια τις επιλογες των αλλων.Αν δεν μπορεις κρατα τις αποριες για τον εαυτο σου στην τελικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
ρε άλεξ δεν είπε κανείς ότι έχεις κακιές προθέσεις αλλά κατ'εμέ το σκεπτικό σου είναι λάθος!
γιατί δηλαδή οι σχολές που επιλέγονται από τους πολλούς να είναι και καλές?(έχεις ακούσει για το "πουλάω μούρη" ή "μουράτες" ?).
Στην τελική όπως ανέφερε και ο Zaraki αει για λογοθεραπεία δεν υπάρχει και όμως πολλούς τους ενδιαφέρει και μάλιστα θεωρείται εξαιρετική σχολή.
Επειδή δηλαδή έβγαλε 17.000 φεύγα μόρια να πάει σε αει να κοκορεύεται.
και όπως είπε σε αει ήταν αλλά δεν την γέμιζε.

:worry:το πήρα λίγο επιθετικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
για εμενα ειναι σε μορια.Και αν μου πεις παλι για την ''καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση των ΤΕΙ'' κτλπ θα σου απαντησω στην ψυχρα οτι προφανως για να μην τα επιλεγουν και πολλα ατομα κατι θα ξερουν

τότε θα σου απαντήσω κι εγώ πάλι στην ψύχρα, αρχίδια ξέρουν.Αλλά όχι δεν το πήγαινα εκεί. Αυτό που λες στην αρχή, νόμιζα πως είχαμε ξεπεράσει το στάδιο του "διαλέγω με βάση τα μόρια".

why???για σπουδες παμε οχι για camping...οσο πιο δυσκολη η σχολη και οσο πιο πολυ ζοριστεις να την βγαλεις τοσο καλυτερα θα ειναι το επαγγελματικο σου μελλον(θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες at least...)

Νομίζω ότι είναι προφανές. ότι θα ζοριστείς θα ζοριστείς. Για πόσο όμως, 5, 6, 8 χρόνια; Και αν θα τη βγάλεις στο τέλος. Επίσης το ξέρω ότι μπορεί σε εσένα (και σε πολλούς) να είναι αυτονόητο αλλά όχι δεν πάνε όλοι με τέτοιες προσδοκίες σε μια σχολή. Μπορεί κάποιος να θέλει απλά κάτι πιο light, να πάρει την εξειδίκευσή του, να κάνει και τη φοιτητική του ζωή και να βρει κάπου μετά να δουλέψει σαν άνθρωπος. Δεν τα πάνε όλοι καλά με το διάβασμα τι να κάνουμε.

bold,αφιερωμενο στο βασιλη... ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου εντροπία

Δεν θεώρησα πουθενά δεδομένο πως ήθελε εξαρχής τη συγκεκριμένη σχολή, και δεν πάει μόνο σε θέμα σπουδών αλλά και σε θέμα αντικειμένου. Αλλά και αντίστοιχη σε ΑΕΙ να χε πρώτα δεν την κατακρίνω κι εγώ έτσι θα έπρατα, αλλά (για να σε προλάβω) όχι για επαγγελματικούς λόγους φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ακριβψς φιλε.Μου κανει τρομερη εντυπωση οταν καποιος εχει τα μορια να πιασει ενα καλο ΑΕΙ γιατι να επιλεξει ΤΕΙ.Εξακολουθω να μην καταλαβαινω αυτη την επιλογη,δλδ γιατι διαβασες τοσο;;υπονομευεις την προσπαθεια και τα μορια σου με αυτη σου την ενεργεια κατ'εμε για αυτο κολλησα και ρωτησα.δεν εχω κακη προθεση απλα περιεργεια....;)
θα σου πω εγω γιατι, γιατι για αν επελεγε αλλη σχολη απο αυτη για την οποια αρχικα ειχε ξεκινησει, τοτε θα πεταγε την προσπαθεια του(και κατ επεκταση τα μορια του -μιας και το 10% μας τελειωσε) στον καλαθο των αχρηστων...
ΑΑΑ.. και υπονομευω δεν σημαινει καταστρεφω, σημαινει υποσκαπτω
για εμενα ειναι σε μορια.Και αν μου πεις παλι για την ''καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση των ΤΕΙ'' κτλπ θα σου απαντησω στην ψυχρα οτι προφανως για να μην τα επιλεγουν και πολλα ατομα κατι θα ξερουν:whistle::whistle::whistle:;)
οπως σου απαντησε και καποιος αλλος, προφανως αρχιδια ξερουν
και επειδη εγω δεν θελω απλα να επαναλαβω αυτα που ειπε καποιος αλλος αλλα να σου το αποδειξω με τεκμηρια σου παρουσιαζω μια μελετη που ανακαλυψα, την οποια υπογραφει καποιος κ. Θεόδωρος Κατσανέβας και η επιστημονικη του ομαδα, ο οποιος ειναι καθηγητης παναπιστημιου
ναι αλλα με τοσα μορια πηγαινε ΣΙΓΟΥΡΑ σε ενα πολυ καλυτερο ΑΕΙ:whistle:
Φιλε σου εχω νέα, εδω και τουλαχιστον 3 χρονια με την ονομασια ΑΕΙ περιγραφονται οι Πανεπιστημιακες και τεχνολογικες σχολες(Αlso Κnown Αs Πανεπιστημια και ΤΕΙ) Αν δεν σε καλυψα οριστε και το σχετικο προεδρικο διαταγμα
αποψη μου,καλυτερες σχολες για εμενα ειναι αυτες που επιλεγουν οι περισσοτεροι υποψηφιοι και ναι τωρα θα πω το κοινοτυπο γιατρος,δικηγορος,μηχανικος,μαθηματικος,φυσικος,πληροφορικος κτλπ
με την προηγουμενη ερευνα σου απανταω και εδω...
why???για σπουδες παμε οχι για camping...οσο πιο δυσκολη η σχολη και οσο πιο πολυ ζοριστεις να την βγαλεις τοσο καλυτερα θα ειναι το επαγγελματικο σου μελλον(θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες at least...)
δεν την προηγουμενη απαντηση, δεν χρειαζεται να την γραφω δευτερη φορα...

τι να κανουμε με αυτα μεγαλωσαμε και δεν βγαινουν τα ατιμα.Το εχω πει αλλωστε,προτιμω να ειμαι ανεργος και να εχω τελειωσει ΑΕΙ παρα ανεργος απο ΤΕΙ.τι να κανουμε, πες με ρατσιστη:mad:
συγγνωμη αλλα ο ισχυρισμος σου δεν εχει βαση....
οχι δεν νομιζω να σε πει κανεις ρατσιστη... κολλημενο ισως... ρατσιστη σε καμια περιπτωση.....

επισης κατι τετοια τραγικα ατομα οπως αυτος που εχει την ωθηση, που επιμενει εν ετει 2011 να λεει τις πανελλαδικες: εθνικες εξετασεις, μονο γελια μου φερνουν, παρατηρηστε και κατω κατω που λεει πως "Πέτυχαν σε ΤΕΙ λόγω προσωπικής επιλογής ενώ συγκέντρωσαν όρια για εισαγωγή σε ΑΕΙ"
ναι βλαχο, με τον ορο ΑΕΙ περιγραφεται η δημοσια δωρεαν τριτοβαθμια εκπαιδευση, και οχι μονο τα πανεπιστημια τουβλο, ε τουβλο....

να το ελεγε και κανας ασχετος να πω "ας παει στα τσακιδια" αλλα αυτος που θελει να αυτοπροβαλλεται ως ιδιοκτητης ενος απο τα καλυτερα φροντηστηρια της αθηνας, ε οχι!! παει πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
ρε συ μια ερωτηση εκανα θα με φατε ολοι;;;;και επειδη ρωτας αποψη μου,καλυτερες σχολες για εμενα ειναι αυτες που επιλεγουν οι περισσοτεροι υποψηφιοι και ναι τωρα θα πω το κοινοτυπο γιατρος,δικηγορος,μηχανικος,μαθηματικος,φυσικος,πληροφορικος κτλπ
Αχ ήξερα πως θα διαβάσω μαλακίες. Τί θέλω και ρωτάω. Δε θα αναλωθώ στο ότι είναι ανοησία να λες "καλύτερες σχολές". Δε θα αναλωθώ να εξηγώ γιατί το "γιατρός, δικηγόρος, μηχανικός" που έχει περάσει στο dna του Έλληνα είναι τόσο κλισέ. Υπάρχουν σχολές (Γραφιστικής, Διακόσμησης, Βιβλιοθιοικονομιας και χίλια δυο πράγματα) που μπορείς να τα σπουδάσεις μόνο από ΤΕΙ. Αλλά ναι ξέχασα, ΗΜΜΥ ABOVE ALL. Στην Ελλάδα ζούμε.
why???για σπουδες παμε οχι για camping...οσο πιο δυσκολη η σχολη και οσο πιο πολυ ζοριστεις να την βγαλεις τοσο καλυτερα θα ειναι το επαγγελματικο σου μελλον(θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες at least...)
Έχεις πάει σε όλες τις σχολές για να ξέρεις αν κάποια είναι δύσκολη; Όχι. Προφανώς αυτό που λες είναι βλακεία. Δυσκολη σχολή είναι και η φιλολογία αλλα η αποκατάσταση είναι χάλια. Δύσκολη σχολή είναι η νομική και ειναι το πιο κορεσμένα επαγγελμα που υπάρχει. Ένας από τα ΤΕΙ που απαξιώνεις τόσο έχει πιο πολλές πιθανότητες να βρει δουλειά από έναν με 1000 πτυχία. Συμφέρει πιο πολύ τον εργοδότη, άσε που έχει πιο "πρακτική" ειδίκευση.


τι να κανουμε με αυτα μεγαλωσαμε και δεν βγαινουν τα ατιμα.Το εχω πει αλλωστε,προτιμω να ειμαι ανεργος και να εχω τελειωσει ΑΕΙ παρα ανεργος απο ΤΕΙ.τι να κανουμε πες με ρατσιστη:mad:

Βγαίνουν αν δεν έχεις βάλει παρωπίδες, α ναι εσύ πέρασες ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ, είσαι γαμάτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αχ ήξερα πως θα διαβάσω μαλακίες. Τί θέλω και ρωτάω. Δε θα αναλωθώ στο ότι είναι ανοησία να λες "καλύτερες σχολές". Δε θα αναλωθώ να εξηγώ γιατί το "γιατρός, δικηγόρος, μηχανικός" που έχει περάσει στο dna του Έλληνα είναι τόσο κλισέ. Υπάρχουν σχολές (Γραφιστικής, Διακόσμησης, Βιβλιοθιοικονομιας και χίλια δυο πράγματα) που μπορείς να τα σπουδάσεις μόνο από ΤΕΙ. Αλλά ναι ξέχασα, ΗΜΜΥ ABOVE ALL. Στην Ελλάδα ζούμε.

Έχεις πάει σε όλες τις σχολές για να ξέρεις αν κάποια είναι δύσκολη; Όχι. Προφανώς αυτό που λες είναι βλακεία. Δυσκολη σχολή είναι και η φιλολογία αλλα η αποκατάσταση είναι χάλια. Δύσκολη σχολή είναι η νομική και ειναι το πιο κορεσμένα επαγγελμα που υπάρχει. Ένας από τα ΤΕΙ που απαξιώνεις τόσο έχει πιο πολλές πιθανότητες να βρει δουλειά από έναν με 1000 πτυχία. Συμφέρει πιο πολύ τον εργοδότη, άσε που έχει πιο "πρακτική" ειδίκευση.




Βγαίνουν αν δεν έχεις βάλει παρωπίδες, α ναι εσύ πέρασες ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ, είσαι γαμάτος.

Συμφωνω απολυτα.Προς τι αυτη η απαξιωση δεν μπορω να καταλαβω.Παιδια σκεφτειτε λιγο πριν πεταξετε την βομβα σας.Να παμε ολοι πολυτεχνειο να μορφωθουμε,λες και ακουω την γιαγια μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Li@Ν@

Νεοφερμένος

Η Li@Ν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
εν ετει 2011 ακομα απαξιωνονται τα τει? και απο ποτε τα μορια καθοριζουν την ποιοτητα της σχολης και το ποσο ανταποκρινεται στην αγορα εργασιας? οτι μας αρεσει επιλεγουμε,οχι οτι εχει πολλα μορια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Αν αποκωδικοποιησα σωστα τα λεγομενα του Αλεξ, τα τελευταια χρονια τα Παιδαγωγικα τμηματα ,απο του "πεταματου" που ηταν (με πολυ χαμηλες βασεις) εγιναν α' διαλογης σχολες. (Ενα παραδειγμα, θα υπαρχουν και αλλα που μου διαφευγουν).
Επισης, πολυ θα χαρω οταν θα διαμαρτυρεται επειδη δε μπορει να περασει την Ηλεκτροτεχνια Ι. (αναρωτιεμαι, θα λεει και τοτε πως "οσο δυσκολοτερη η σχολη, τοσο το καλυτερο"?). ΑΚΟΜΑ μεγαλυτερη η χαρα μου οταν θα φτασει 25, θα εχει περασει τα μαθηματα των 2 πρωτων ετων, και θα τον διωξουν.
Τελος, ποιο ειναι το δικο σου "top 5" στις σχολες?
Ακυρο. Αυτο ειναι το τελος. Ποσα μορια ειχε φετος η ΣΗΜΜΥ ξανθης? Σιγουρα κατω απο 17.000. Αρα, παραβιαζεται το κριτηριο σου περι αξιας μιας σχολης με βαση τα μορια.
Οι αποψεις σου δεν εχουν ψηγμα λογικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top