Πανεπιστήμια vs TEI

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
εξαρτάται το τμήμα που τελείωσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
εχουν κορεστει ολα τοσο πολυ,ειλικρινα δεν ξερω αν υπαρχει πλεον ''επαγγελμα του μελλοντος''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
κόρη ενός γνωστού του πατέρα μου το Μετσόβιο έβγαλε..(απ'τα 5 καλύτερα της Ευρώπης)..για πολλούς ακούγεται όνειρο,άπιαστο όνειρο δηλαδή..και τώρα προσπαθεί να τη βγάλει σαν σερβιτόρα..και κάποιοι απόφοιτοι ΤΕΙ (λόγου χάρη διαιτολόγοι,λογιστές,κτλ κτλ κτλ) μια χαρά έχουν βολευτεί στο αντικείμενο με το οποίο σπούδασαν..ντάξει,σίγουρα υπάρχουν και ΤΕΙ που μόνο μάθημα δε γίνεται εκεί μέσα,αλλά πλέον στο χώρο εργασίας ας μην επαναπαύεστε όλοι πια ότι αα βγάλατε το ΑΕΙ και τώρα όλοι σας περιμένουν μ'ανοιχτές αγκάλες..πλέον σ'αυτήν τη χώρα περιμένεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ..κι εγώ δασκάλα θέλω να γίνω και φυσικά σε ΑΕΙ ήθελα και θέλω να εισαχθώ,αλλά αποδέχομαι φυσικά ότι κάποτε κι ένας απόφοιτος ΤΕΙ (βρεφονηπιοκομίας πχ ) μπορεί να βρει πολύ πιο εύκολα από μένα δουλειά κι εγώ να τρέχω ακόμα..μέσα από όλο αυτό συνοψίχοντας απλά λέω ας μην υπάρχει ρατσισμός προς τα ΤΕΙ..όλοι χρησιμεύουν κάπου,ειδικά αν έχουν διάθεση να δουλέψουν και να επεκτείνουν τις γνώσεις τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
κανονικα θα επρεπε να γινουν ολα ΑΕΙ.
δεν βρισκω κανενα νοημα στο να υπαρχουν ΑΕΙ και ΤΕΙ?
επιστημονες δεν θες να βγαλεις? ανθρωπους που να ξερουν καλα την δουλεια τους δες θες? ωραια! καντα ολα πανεπιστημια και μαθε σε ολους την επιστημη που διαλλεξαν καλα!
να παιρνεις αυτο το κωλοχαρτο το πτυχιο και να μετραει....να εχεις γνωσεις, να μπορεις να αντιμετωπισεις οποιαδηποτε κατασταση.

ολα αυτα φυσικα υπο μια προυποθεση!!!!
λιγοτεροι εισακτεοι παντου!!!! να μπαινουν MONO ατομα που το αξιζουν και οχι λαοθαλασσα και η κουυση μαρια.
εκει να δουμε ποιος θα εχει τα κοτσια να το βγαλει το πανεπιστημιο και να παρει πτυχιο...μονο τοτε θα αναβαθμιστει η τριτοβαθμια εκπαιδευση σε αυτην την χωρα.
δεν βοηθα σε τιποτα και κανενα η ιδρυση ασχετων τμηματων σε καθε κουτσοχωρι μονο και μονο να για να εξυπηρετηθουν συμφεροντα και να κερδιθουν ψηφοι.
και στο κατω κατω δεν κανουν ολοι για πανεπιστημιο πως να το κανουμε......δεν μπορουν να γινουν ολοι επιστημονες.
υπαρχει λυση! επαγγελματικες σχολες.....
αλλα οχι τει ,αει και να γινεται σκοτωμος.........ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ

η πλακα ειναι οτι οι περισσοτεροι που πανε ΤΕΙ καταληγουν βοηθοι και οι περισσοτεροι που τελειωνουν πανεπιστημιακα τμηματα, ταμιες σε καφετεριες....
εχω βαρεθει να ακουω αποψεις που ανυψωνουν ειτε το ΑΕΙ ειτε το ΤΕΙ......
οποιος ειναι καλος δεν παει χαμενος.....αυτο ελειπε να πιστεψουμε οτι μονο απο τει βρισκουμε δουλεια στο αντικειμενο μας:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Άλλο επιστήμονες και άλλο άνθρωποι που ξέρουν καλά τη δουλειά τους.
Αυτό ακριβώς θέλανε να ξεχωρίσουν (έχω την εντύπωση) χωρίς φυσικά να είναι το ένα καλύτερο από το άλλο. Και τα δύο έχουν σημαντικό ρόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
βρεφονηπιοκόμος-νηπιαγωγός-δάσκαλος-καθηγητής..Ο καθε ένας στον κλάδο του.Γιατί να θεωρηθεί ο βρεφονηπιοκόμος κατώτερος επιστήμονας από τον νηπιαγωγό η τον δάσκαλο??Δεν θέλει και πολύ εξυπνάδα να καταλάβεις ότι άλλη δουλεία ο ένας και άλλη ο άλλος.Πότε όμως ο ένας κατώτερος από τον άλλο

Και το έχω ξανά πει εδώ μέσα ότι δυστυχώς ο Ελληνας πιστεύει ότι με ένα απλό πτυχίο από την κάθε τυχαία σχολή γίνεται αυτόματα και επιστήμονας!!!!!!!
και πληροφοριακά ΑΕΙ=πανεπιστήμια και τει μαζί στην ίδια βαθμίδα με το ίδιο όνομα πλέον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ε μα τι θα πει στην κυρα μαρθα τη γειτονησσα η μανα;να μην κοκορευτει;να μην πει οτι το καμαρι της περασε στη σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
ε μα τι θα πει στην κυρα μαρθα τη γειτονησσα η μανα;να μην κοκορευτει;να μην πει οτι το καμαρι της περασε στη σχολη;
ας μην ασχοληθουμε με την ελληνικη νοοτροπια σε αυτο το θεμα.
φαινεται και στο γεγονος οτι οι περισσοτεροι γονεις ειναι διατεθειμενοι να στειλουν το βλασταρι τους στο καθε κουτσοχωρι να σπουδασει σε τμημα της πλακας μονο και μονο για το κοινωνικο στατους.
ειναι γαματο να λες οτι εισαι φοιτητης!
ωστοσο δεν βρισκω κακο καποιος να χαρει για την επιτυχια του.....
εσυ εαν εκανες πολυ κοπο και περνουσες πχ ιατρικη δεν θα χαιροσουνα?
δεν θα το μαθαινε και η γειτονισσα?
το κακο στην υποθεση ειναι να κανεις πραγματα για τους αλλους.....πχ πρεπει να περασω αλλιως τι θα πει ο ταδε?εκει ειναι η παγιδα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ας μην ασχοληθουμε με την ελληνικη νοοτροπια σε αυτο το θεμα.
φαινεται και στο γεγονος οτι οι περισσοτεροι γονεις ειναι διατεθειμενοι να στειλουν το βλασταρι τους στο καθε κουτσοχωρι να σπουδασει σε τμημα της πλακας μονο και μονο για το κοινωνικο στατους.
ειναι γαματο να λες οτι εισαι φοιτητης!
ωστοσο δεν βρισκω κακο καποιος να χαρει για την επιτυχια του.....
εσυ εαν εκανες πολυ κοπο και περνουσες πχ ιατρικη δεν θα χαιροσουνα?
δεν θα το μαθαινε και η γειτονισσα?
το κακο στην υποθεση ειναι να κανεις πραγματα για τους αλλους.....πχ πρεπει να περασω αλλιως τι θα πει ο ταδε?εκει ειναι η παγιδα:/:

γιατι μονο οσοι περνουν ιατρικη χαιρονται?
Προσεχε.αλλο χαιρομαι αλλο κοκορευομαι και δειχνω οτι την εχω πιο μακρυα απο σενα

ξερεις ποιοι θα επρεπε να χαιρονται κανονικα?οσοι καταφεραν να περασουν εκει που γουσταραν ανεξαρτητως μοριων,διαφορετικα θα χαιροταν οσοι περασαν στο εμπ,οι γιατροι και οι δικηγοροι μοναχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
πω το συγκρινες με το ιονιο πανεπιστημιο......
ξεχνα το αυτο παει για συγχωνευση.
ρε παιδια μην συγκρινετε τμηματα με τα τελευταια πανεπιστημια μονο και μονο για να φαινονται τα τει ανωτερα.........
εξαλλου τα πανεπιστημια που κανουν την μεγαλυτερη ερευνα ειναι τα κεντρικα και το κρητης....τα υπολοιπα εχουν ελλειψεις και στα βασικα λογω ελειπων χρηματοδοτησεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
γιατι μονο οσοι περνουν ιατρικη χαιρονται?
Προσεχε.αλλο χαιρομαι αλλο κοκορευομαι και δειχνω οτι την εχω πιο μακρυα απο σενα

ξερεις ποιοι θα επρεπε να χαιρονται κανονικα?οσοι καταφεραν να περασουν εκει που γουσταραν ανεξαρτητως μοριων,διαφορετικα θα χαιροταν οσοι περασαν στο εμπ,οι γιατροι και οι δικηγοροι μοναχα.
ενταξει παραδειγμα εφερα με την ιατρικη.
σαφως και στοχος ειναι να περασεις εκει που θες εσυ (και να κανεις και παρτυ μετα) δεν διαφωνω
απλα το προβλημα ειναι αυτοι π περνανε επειδη ειναι στην μοδα να φοιτας σε καποιο τει ή αει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
δίκιο έχει η karotenia
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Κανένα ΠΣ δεν είναι υποδεέστερο κάποιου άλλου, είναι απλά διαφορετικό. Ο καθένας κρίνει και επιλέγει αυτό που θέλει. Για παράδειγμα παρτε ισότιμες σχολές (πχ Ψυχολογία Παντείου και Ψυχολογία ΕΚΠΑ). Στο Πάντειο το ΠΣ έχει μεγαλύτερη ποικιλία μαθημάτων, έμφαση στην κοινωνική ψυχολογία και 4 κατευθύνσεις (κλινική, γνωσιακή, κλπ), ενώ στο ΕΚΠΑ κάνεις κάποια μαθήματα γενικής ψυχολογίας, φιλοσοφίας και ιστορίας. Τελείως διαφορετικό πόγραμμα σπουδών. Διαφορετικές σπουδές δηλαδή. Επαγγελματικά (στο Δημόσιο μόνο) τα πτυχία είναι ισότιμα.

Επομένως πρέπει πριν κάνετε συζήτηση για πια ιδρύματα είναι καλύτερα, να αποφασίσετε πια θα είναι τα κριτήρια σύγκρισης. Αν κριτήριο είναι τι θα πει η κυρία Κούλα στη γειτονιά, ο θείος, η ξαδέρφη, ή ο "κοινός" νούς, ναι τα ΤΕΙ είναι κατώτερα σε σχέση με τα αντίστοιχα Πολυτεχνεία-Πανεπιστήμια επειδή οι καθηγητές τους βαριούντε να κάνουν το μάθημα που πρέπει προφανώς. Γιατί αν το έκαναν σωστά τότε οι φοιτητές που πέρασαν με 7,8,9,10 δεν θα πρεπε να πάρουν ποτέ πτυχίο. Υπάρχει και η πιθανότητα να κάνουν σούπερ μάθημα ώστε ενώ παίρνουν φοιτητές του 7 τους βγάζουν "επιστήμονες", άρα κάνουν καλύτερη δουλειά από τους αντίστοιχους πανπειστημιακους που πέρνουν υποτίθεται "καλύτερους" φοιτητές (του 17, 18 ) και επομένως δεν κοπιάζουν σε αυτούς ιδιαίτερα. Η αλήθεια είναι μάλλον στην μέση.

Όλη αυτή η συζήτηση είναι πλέον ανούσια, αφού από την μια το Δημόσιο κλείνει τις πόρτες του (ο μόνος αξιοκρατικός θεσμός, όσο ήταν) και από την άλλη στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει κάτι δεδομένο. Ο καθένας εκεί κρίνει με βάση τις δικές του απόψεις και το συμφέρον του (δείτε εδώ ποιοι θα σας κρίνουν: https://www.tovima.gr/world/article/?aid=417628&h1=true).

Λίστες με κατατάξεις ΑΕΙ (ελληνικά και ξένα) θα βρείτε πολλές και διάφορες που ανεβοκατεβάζουν τα ιδρύματα κατά τα δικά τους κριτήρια και κάθε χρόνο μάλιστα. Και έτσι μπορεί να δείτε την μια χρονιά μια δεδομένη σχολή στην θέση 15 και την άλλη χρονιά στην θέση 33, ή την ίδια σχολή, την ίδια χρονιά σε μια λίστα στην θέση 12 και στην άλλη λίστα στην θέση 38.

Πρέπει να αξιολογούμε τα πράγματα με βάση τι ακριβώς θέλουμε και τι μπορούμε. Θέλουμε να σπουδάσουμε κάτι συγκεκριμένο ή σε συγκεκριμένο τμήμα? Μπορούμε να το σπουδάσουμε και μάλιστα στο συγκεκριμένο ίδρυμα? Ποιος είναι ο στόχος μας η γνώση ή η επαγγελματική αποκατάσταση? Όπως καταλαβαίνετε όλα αυτά είναι υποκοιμενικά και ο κάθε ένας τα καθορίζει όπως θέλει. Μπορεί εγώ, πχ. να μην έχω ανάγκη εργασίας και να μου αρέσει να σπουδάσω στο ΜΙΘΕ φιλοσοφία της επιστήμης. Θα έρθει ο φοιτητής πχ του ΗΜΜΥ να μου πει ότι η σχολή μου είναι κατώτερη επειδή οι υποψήφιοι δεν την επιλέγουν γιατί τους απασχολεί η επαγγελματική αποκατάσταση? Τρίχες κατσαρές. Εγώ μάγκα μου θα εκδόσω 3~4 βιβλία μόλις βγω από την σχολή, θα δημοσιοποιήσω και το όνομα μου, τα ΜΜΕ θα μιλάνε για μένα και να δεις πόσα θα βγάλω, την στιγμή που ο άλλος θα δουλεύει 12 ώρες την ημέρα για να επιβιώσει!

Παιδιά οι κοινωνικές τάξεις δεν εξαφανίστηκαν ποτέ. Κάποτε η μικρομεσαία τάξη χρησιμοποιούσε τις τριτοβάθμιες σπουδές (με την προστασία του κράτους και την μονιμότητα του δημοσίου) ως εργαλείο κάθετης κοινωνικής κινητικότητας. Τώρα πια αυτό το εργαλείο δεν υπάρχει και μπαίνει και η νομοθετική ταφόπλακα του. Τώρα η κοινωνική σου θέση, το κοινωνικό σου δίκτυο, και η τύχη θα καθορίζουν αρχής εξ' αρχής την πορεία σου και τι θα κάνεις. Για να το πω πιο απλά, ο φοιτητής με λεφτά και κοινωνική θέση ακόμα και εαν σπουδάσει σε ΤΕΙ(ή κολλέγιο) θα ιδρύσει μια εταιρεία όπου θα δουλεύουν οι απόφοιτοι Πανεπιστήμιων και Πολυτεχνείων (που δεν είχαν την ίδια κοινωνική θέση και λεφτά). Αυτό θα μου πείτε ήδη γινόταν σε μεγάλο βαθμο και θα συμφωνήσω, τώρα όμως θα είναι πιο έντονο το φαινόμενο, και ελάχιστες οι επιλογές μας. Και αφήνω τελευταίο το κερασάκι στην τούρτα: το αμερικάνικο παραμυθάκι ότι όποιος είναι καλός πετυχαίνει ξεχάστε το! Δεν υπήρξε ποτέ! Απεναντίας αυτά που υπάρχουν είναι τα λεφτά του μπαμπά,οι γνωριμίες του μπαμπά, και πολύ τύχη.

Καλημέρα Έλληνες καλώς ήρθατε στον Κ Α Π Ι Τ Α Λ Ι Σ Μ Ο.
(εδώ δεν κάνουμε διακρίσεις εαν είστε ΑΕΙ-ΤΕΙ, λευκοί-μαύροι, χριστιανοί-μουσουλμάνοι, εδώ ο μόνος νόμος που ισχύει είναι ο νόμος ΑΦΕΝΤΙΚΟ-ΕΡΓΑΤΗΣ και καταλαβαίνετε πως λειτουργεί.........)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
κανονικα θα επρεπε να γινουν ολα ΑΕΙ.
δεν βρισκω κανενα νοημα στο να υπαρχουν ΑΕΙ και ΤΕΙ?
Ετσι ειναι τωρα, εδω και 3 χρονια! Διαβασε κεφαλαιο Α αρθρο 1 παραγραφο 1
https://www.scribd.com/doc/32585511/pd-160-fek-220-03-11-2008

εχω βαρεθει να ακουω αποψεις που ανυψωνουν ειτε το ΑΕΙ ειτε το ΤΕΙ......
οποιος ειναι καλος δεν παει χαμενος.....αυτο ελειπε να πιστεψουμε οτι μονο απο τει βρισκουμε δουλεια στο αντικειμενο μας:whistle:

ειπα δυο μετρια επαγγελματα, σε τυχαια σειρα, το οτι εκανα τον ενα βοηθο και τον αλλο ταμια δεν παιζει ρολο, θα μπορουσα να τους βαλω και αναποδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄
ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ
Άρθρο 1
Διάρθρωση της ανώτατης εκπαίδευσης
Νοµική µορφή των Α.Ε.Ι.
1. Η ανώτατη εκπαίδευση παρέχεται από τα Ανώτατα
Εκπαιδευτικά Ιδρύµατα (Α.Ε.Ι.). Τα Α.Ε.Ι. είναι νοµικά
πρόσωπα δηµοσίου δικαίου πλήρως αυτοδιοικούµενα. Η
εποπτεία του κράτους ασκείται από τον Υπουργό Παιδεί-
ας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευµάτων, σύµφωνα µε
τα οριζόµενα στο άρθρο 16 του Συντάγµατος και τον πα-
ρόντα νόµο.
2. Η ανώτατη εκπαίδευση αποτελείται από δύο παράλ-
ληλους τοµείς:
α) τον πανεπιστηµιακό τοµέα, που περιλαµβάνει τα
Πανεπιστήµια, τα Πολυτεχνεία και την Ανώτατη Σχολή
Καλών Τεχνών, τα οποία στο εξής αναφέρονται ως «Πα-
νεπιστήµια» και
β) τον τεχνολογικό τοµέα, που περιλαµβάνει τα Τεχνο-
λογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύµατα (Τ.Ε.Ι.) και την Ανώτατη
Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης
(Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.), τα οποία στο εξής αναφέρονται ως
«Τ.Ε.Ι.».
Αυτός είναι ο καινούργιος νόμος δηλαδή ΑΕΙ=πανεπιστήμια τει πολυτεχνεία με το ίδιο όνομα στην ίδια βαθμίδα επομένως άκυρος ο τίτλος αει VS τει
Στη χώρα μας ως γνωστόν υπάρχουν 500+ τμήματα ένας τραγικά μεγάλος αριθμός με τμήματα άνευ λόγου ύπαρξης και ουσίας.Για να μπει λοιπόν μια τάξη σε αυτό το χάος πρέπει να κλείσουν τα μισά τμήματα, και ΑΕΙ χωρίς ουσιαστικό λόγο να υπάρχουν πρέπει να συγχωνευτούν είτε να κλείσουν εντελώς.
Για τα ΑΕΙ του τεχνολογικού τομέα τώρα το συγκεκριμένο νομοσχέδιο βοηθά στην πλήρη ανωτατοποίηση τους,και εξηγούμε,δίνεται πλέον η δυνατότητα σε όλα τα τει και ελεύθερα να πραγματοποιούν μεταπτυχιακά(μέχρι τώρα γινόταν με σύμπραξη εκτός ορισμένων περιπτώσεων κεντρικων ιδρυμάτων που είχαν αυτόνομα master)
Καθηγητές δίχως διδακτορικούς τίτλους σπουδών και έρευνα δεν θα γίνονται δεκτοί και όσοι υπάρχουν υποβιβάζονται και φεύγουν(περιφερειακά ιδρύματα)
Οι καθηγητές των ΑΕΙ του τεχνολογικού τομέα μπορούν να επιβλέπουν και μόνο προς το παρόν διδακτορικούς φοιτητές(δεν υπήρχε πριν)
Φεύγει ο όρος σπουδαστής και αντικαθίσταται με τον όρο φοιτητής(βλέπε άρθρο 2 παράγραφος α)
Αρθρο 4 παράγραφος β.β) Τα Τ.Ε.Ι. δίνουν ιδιαίτερη έµφαση στην εκπαίδευση
υψηλής ποιότητας, στις εφαρµογές των επιστηµών, της
τεχνολογίας και των τεχνών, στα αντίστοιχα επαγγελ-
µατικά πεδία. Στο πλαίσιο αυτό συνδυάζουν την ανάπτυ-
ξη του κατάλληλου θεωρητικού υποβάθρου σπουδών µε
υψηλού επιπέδου εργαστηριακή και πρακτική άσκηση.(διαγράφτηκε ο όρος στελέχών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Επίσης για όποιον δεν το γνωρίζει θεσπίζεται επιτέλους και στην Ελλάδα το εθνικό πλαίσιο προσόντων.Στο 6 λοιπόν θα αντιστοιχούν τα πτυχία ΑΕΙ, στο 7 οι κάτοχοι μεταπτυχιακού και στο 8 οι κάτοχοι διδακτορικού.Επίσης για τους μη γνωρίζοντες τα τει είναι ανώτατα 4ετή ιδρύματα και όχι 3.5 όπως θέλουν να πιστεύουν μερικοί και πάλι εξηγούμε ότι το τελευταίο εξάμηνο αποτελείτε από την πρακτική άσκηση και την πτυχιακή εργασία όπως ισχύει και σε πολλά πανεπιστήμια που έχουν πτυχιακές εργασίες και ακόμη στα πολυτεχνεία που εκτός κάποιον ορισμένων περιπτώσεων τμημάτων τα υπόλοιπα είναι 4.5 χρόνια με το τελευταίο εξάμηνο η διπλωματική εργασία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αυτός είναι ο καινούργιος νόμος δηλαδή ΑΕΙ=πανεπιστήμια τει πολυτεχνεία με το ίδιο όνομα στην ίδια βαθμίδα επομένως άκυρος ο τίτλος αει VS τει
Δεν ειναι ακριβως καινουριος, ισχυει ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ
δεν ειναι νομος ειναι προεδρικο διαταγμα

Δεν το γραφω για να σε παρεξηγησω αλλα για να μην παρερμηνευουμε καποια πραγματα

Στη χώρα μας ως γνωστόν υπάρχουν 500+ τμήματα ένας τραγικά μεγάλος αριθμός με τμήματα άνευ λόγου ύπαρξης και ουσίας.Για να μπει λοιπόν μια τάξη σε αυτό το χάος πρέπει να κλείσουν τα μισά τμήματα, και ΑΕΙ χωρίς ουσιαστικό λόγο να υπάρχουν πρέπει να συγχωνευτούν είτε να κλείσουν εντελώς.
Μηπως είσαι κολληταρι με τον ΓΑΠ και την Διαμαντοπουλου που εχουν δει την τριτοβαθμια σαν εμποριο??? :Ρ :Ρ
Δεν υπαρχει τμημα χωρις λογο υπαρξης, εγω ειμαι υπερ στο να υπαρχουν δυνατοτητες και μια ευκαιρια για ολους στην τριτοβαθμια εκπαιδευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike_Oh

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
so what's your point???:mad::mad:καλα σφυρα κλεφτικα,θα διαβαζω εγω 5χρονια τουλαχιστον +++την προσπαθεια μου για να μπω στην σχολη(δλδ πανελληνιες) για να εχω τα ιδια δικαιωματα;;;Δες μια στο ΤΕΕ τι κανουμε σε σχεση με αυτον και ελα να τα ξαναπουμε... με δουλευεις ετσι;;ποια ειναι δλδ η λογικη,ΠΔΘ ή το ΕΜΠ εχει διαφορα;;;εννοεις οτι συγκριινουμε 2 ΙΔΙΕΣ σχολες απο διαφορετικες πολεις;;;ειλικρινα δεν βλεπω την σχεση???αυτο με τα μικρα και μεγαλα πανεπιστημια δεν ισχυει ασφαλως...Πχ??δες τις νομικες θα την ελεγες σε καποιον που περασε Κομοτηνη;;;;ασφαλως και οχι διοτι ειστε ιδιοι;)
Δε σου μιλάω για δικαιώματα... Αλλά δεν έχουμε 100% επαγγελματική αποκατάσταση και όταν κάποιος θέλει μια δουλειά συγκεκριμένη θα προτιμήσει έναν ηλεκτρολόγο του ΤΕΙ ή ένα μηχανολόγο του ΤΕΙ.... Εσύ θα ψάχνεις υψηλόβαθμη θέση και δε θα βρίσκεις.. Ακόμα μην κάνεις πως τα ξέρεις όλα για τη σχολή!!! :) Σε πολλές δουλειές (Που τα τελευταία 3 χρόνια που είμαι στη σχολή τα έχω παραψάξει, σε σχέση με εσένα που είσαι στη σχολή 0 μέρες!!!), ζητάνε ελάχιστα προσόντα να είσαι απόφοιτος ΕΜΠ!!! ΕΜΠ όχι ΠΔΘ!!! :)
Μη μιλάς και πολύ, προκαλείς κόσμο χωρίς λόγο!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.

οπως ηταν σιγουρο...
α ρε.... καποιοι εκει στο ΤΕΕ ζουν ακομα επειδη ειναι παρανομο να τους σκοτωσεις....
και η συντεχνια καλα κρατει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top