Πανεπιστήμια vs TEI

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
δεν ειναι αστειακι, ειρωνικη καταφαση θα το ελεγα :1eye:

ααααα ειναι νυχτα μωρε καταλαβαινεις...τα πιανω λιγο πιο αργα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
γιατί δεν γράφεις για την ηλεκτρονική Πειραιά που έχει 12417?
γιατί δεν γράφεις για την ηλεκτρολογία Πειραια που έχει 12896?
ξεχνάς ότι τα χαμηλόβαθμα ΑΤΕΙ δεν είχαν πληρότητα 100% επομένως τα μόρια του πρώτου με τον τελευταίο έχουν χαοτική διαφορά
Και γιατί δεν αναφέρεσαι σε σχολές όπως τους μηχανικούς διοίκησης και οικονομίας Αιγάιου 12679
μηχανικών των υλικών Ιωαννίνων 12656 και χίλια δυο άλλα παραδείγματα δεν θα σου αναφέρω εδώ μέσα όλες τις βάσεις και πέρα από αυτό τα μόρια τα θεωρώ μια χαζή πατέντα που πλέον μόνο στην Ελλάδα εφαρμόζεται και δεν μου λέει κατι προσωπικά

Τι πρόβλημα υπάρχει με τα υλικά και τους μηχανικούς οικονομίας;:hmm:

Κατατάχθηκε στη 17η θέση μεταξύ των 100 καλύτερων ερευνητικών ιδρυμάτων στην Ευρώπη και στη 10η μεταξύ των ευρωπαϊκών πανεπιστημίων. "Το Πολυτεχνείο και η έρευνα στην Ελλάδα είναι εδώ", τονίζει ο πρύτανης του ΕΜΠ, Σίμος Σιμόπουλος

https://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63243124

https://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4644263


:baby::baby::baby::baby:Στην 87 θεση ερχετε και το Καποδιστριακο!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την επιτυχία ΣΑΣ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Καταρχας δεν ειναι επιτυχια μου:)...ΔΕν ξερω γιαιτ δεν μπηκαν και αλλα πανεπηστιμια της ελλαδας μηπως λογο κονε?χρηματων που δαπανουνται για το εμπ?Σκοπος μου δεν ηταν να αναδειξω το εμπ εναντι των αλλων ελληνικων πανεπιστιμιων,εξαλου το καποδιστριακο αρκετες χρονιες ερχετε διεθνως σε καλυτερη θεση απο το εμπ,και της κρητης εχει τεραστια φημη σε διεθνη κλιμακα με αρκετες δημοσιευσεις,σκοπος μου ηταν να αποστομοσω καποιους που γραψαν σε προηγουμενα ποστ οτι τα ΑΕΙ ειναι φημη και τπτ αλλο.Γιατι το να ειναι μεσα το ΕΚΠΑ και το ΕΜΠ στα 100 καλυτερα ερευνητικα ιδρυματα της Ευρωπης δεν ειναι και λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
εσυ δεν ησουν που απαξιωνες την ερευνα στην Ελλαδα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καταρχας δεν ειναι επιτυχια μου:)...ΔΕν ξερω γιαιτ δεν μπηκαν και αλλα πανεπηστιμια της ελλαδας μηπως λογο κονε?χρηματων που δαπανουνται για το εμπ?Σκοπος μου δεν ηταν να αναδειξω το εμπ εναντι των αλλων ελληνικων πανεπιστιμιων,εξαλου το καποδιστριακο αρκετες χρονιες ερχετε διεθνως σε καλυτερη θεση απο το εμπ,και της κρητης εχει τεραστια φημη σε διεθνη κλιμακα με αρκετες δημοσιευσεις,σκοπος μου ηταν να αποστομοσω καποιους που γραψαν σε προηγουμενα ποστ οτι τα ΑΕΙ ειναι φημη και τπτ αλλο.Γιατι το να ειναι μεσα το ΕΚΠΑ και το ΕΜΠ στα 100 καλυτερα ερευνητικα ιδρυματα της Ευρωπης δεν ειναι και λιγο...

Ο τρόπος που παρατέθηκε το προηγούμενο μήνυμα σου ήταν κάπως φαντεζί (ξες με τα πολλά εμότικον κτλ).
Εξού και η ειρωνία από μέρους μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ο τρόπος που παρατέθηκε το προηγούμενο μήνυμα σου ήταν κάπως φαντεζί (ξες με τα πολλά εμότικον κτλ).
Εξού και η ειρωνία από μέρους μου.

εεε ηταν (ακουσια αποτι φαινεται) παραπλανητικο...για να λεμε την μαυρη αληθεια!


Εξού και η ειρωνία από μέρους μου.
ειρωνια ηταν;;;; :hehe::hehe::hehe:χαχαχαχ μα πως τις κανετε αυτες τις ειρωνιες και εγω δεν τις παιρνω χαμπαρι;;; εγω νομιζα οτι το εννοουσες κανονικα και λεω....3 πουλακια καθονταν...τα συγχαρητηρια μας μαραναν τωρα!:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Τα emoticons ηταν για να δωσω εμφαση και στο ΕΚΠΑ!Απλα το πανω κειμενο το πειρα copy paste και βαριομουν να αλλαξω γραμματοσειρα γιαυτο ισως με παρεξηγησατε!
Φυσικα και απαξιω την ερευνα στην ελλαδα.Προσωπικα θεωρω πως χρειαζονται πολλα περισσοτερα απο τετοιες διακρισεις,που ποιος ξερει τι αγωνα εχουν ριξει ορισμενοι φοιτητες για να τις αποκτησουν τα εκαστοτε ιδρυματα.ΟΤαν δινουν 300 και 500 ευρω για ερευνα βγαζοντας ουσιαστικα ολη την δουλεια οι φοιτητες και περνουν ολη την ''ανταμοιβη'' οι καθηγητες ειτε ειναι σε μεταπτυχιακο ειτε διδακτορικο επιπεδο,ενω στο εξωτερικο προσφερουν κανονικους μισθους,σημαινει πως χρειαζομαστε πολλες βελτιωσεις ακομα...Παντος, διωρθωστεμε αν κανω λαθος, πιστευω πως το επιπεδο σπουδων στα ελληνικα πανεπηστιμια ειναι πολυ καλυτερο απο ορισμενα 'καλα΄του εξωτερικου εξου και το οτι ελληνες φοιτητες διαπρεπουν στο εξωτερικο.Αυτο που μας λιπει ειναι οργανωση,υποδομες,και αρκετες φορες συνηδητοποιηση απο την μερια των φοιτητων του εργου που πρεπει να υλοποιησουν.Πανεπιστιμια του εξωτερικου σε κανουν να αισθανεσε φοιτητης,εδω σε κανουν να αισθανεσε μαλακας.
Αυτα απο εμπειριες γνωστων μου φοιτητων αλλα και καθηγητων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Καταρχας δεν ειναι επιτυχια μου:)...ΔΕν ξερω γιαιτ δεν μπηκαν και αλλα πανεπηστιμια της ελλαδας μηπως λογο κονε?χρηματων που δαπανουνται για το εμπ?Σκοπος μου δεν ηταν να αναδειξω το εμπ εναντι των αλλων ελληνικων πανεπιστιμιων,εξαλου το καποδιστριακο αρκετες χρονιες ερχετε διεθνως σε καλυτερη θεση απο το εμπ,και της κρητης εχει τεραστια φημη σε διεθνη κλιμακα με αρκετες δημοσιευσεις,σκοπος μου ηταν να αποστομοσω καποιους που γραψαν σε προηγουμενα ποστ οτι τα ΑΕΙ ειναι φημη και τπτ αλλο.Γιατι το να ειναι μεσα το ΕΚΠΑ και το ΕΜΠ στα 100 καλυτερα ερευνητικα ιδρυματα της Ευρωπης δεν ειναι και λιγο...
Άλλα μας έλεγες πριν από μερικές σελίδες...:whistle:

Τα emoticons ηταν για να δωσω εμφαση και στο ΕΚΠΑ!Απλα το πανω κειμενο το πειρα copy paste και βαριομουν να αλλαξω γραμματοσειρα γιαυτο ισως με παρεξηγησατε!
Φυσικα και απαξιω την ερευνα στην ελλαδα.Προσωπικα θεωρω πως χρειαζονται πολλα περισσοτερα απο τετοιες διακρισεις,που ποιος ξερει τι αγωνα εχουν ριξει ορισμενοι φοιτητες για να τις αποκτησουν τα εκαστοτε ιδρυματα.ΟΤαν δινουν 300 και 500 ευρω για ερευνα βγαζοντας ουσιαστικα ολη την δουλεια οι φοιτητες και περνουν ολη την ''ανταμοιβη'' οι καθηγητες ειτε ειναι σε μεταπτυχιακο ειτε διδακτορικο επιπεδο,ενω στο εξωτερικο προσφερουν κανονικους μισθους,σημαινει πως χρειαζομαστε πολλες βελτιωσεις ακομα...Παντος, διωρθωστεμε αν κανω λαθος, πιστευω πως το επιπεδο σπουδων στα ελληνικα πανεπηστιμια ειναι πολυ καλυτερο απο ορισμενα 'καλα΄του εξωτερικου εξου και το οτι ελληνες φοιτητες διαπρεπουν στο εξωτερικο.Αυτο που μας λιπει ειναι οργανωση,υποδομες,και αρκετες φορες συνηδητοποιηση απο την μερια των φοιτητων του εργου που πρεπει να υλοποιησουν.Πανεπιστιμια του εξωτερικου σε κανουν να αισθανεσε φοιτητης,εδω σε κανουν να αισθανεσε μαλακας.
Αυτα απο εμπειριες γνωστων μου φοιτητων αλλα και καθηγητων!
Εντάξει. Περίμενε πρώτα να δεις κι εσύ τα πράγματα από πρώτο χέρι και ξανασυζητάμε.
Πανεπιστιμια του εξωτερικου σε κανουν να αισθανεσε φοιτητης,εδω σε κανουν να αισθανεσε μαλακας.
Όταν θα σας λύσει την πρώτη άσκηση στην Ανάλυση Ι, εκεί να δεις πόσο μαλάκας θα αισθανθείς...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Τα emoticons ηταν για να δωσω εμφαση και στο ΕΚΠΑ!Απλα το πανω κειμενο το πειρα copy paste και βαριομουν να αλλαξω γραμματοσειρα γιαυτο ισως με παρεξηγησατε!
Φυσικα και απαξιω την ερευνα στην ελλαδα.Προσωπικα θεωρω πως χρειαζονται πολλα περισσοτερα απο τετοιες διακρισεις,που ποιος ξερει τι αγωνα εχουν ριξει ορισμενοι φοιτητες για να τις αποκτησουν τα εκαστοτε ιδρυματα.ΟΤαν δινουν 300 και 500 ευρω για ερευνα βγαζοντας ουσιαστικα ολη την δουλεια οι φοιτητες και περνουν ολη την ''ανταμοιβη'' οι καθηγητες ειτε ειναι σε μεταπτυχιακο ειτε διδακτορικο επιπεδο,ενω στο εξωτερικο προσφερουν κανονικους μισθους,σημαινει πως χρειαζομαστε πολλες βελτιωσεις ακομα...Παντος, διωρθωστεμε αν κανω λαθος, πιστευω πως το επιπεδο σπουδων στα ελληνικα πανεπηστιμια ειναι πολυ καλυτερο απο ορισμενα 'καλα΄του εξωτερικου εξου και το οτι ελληνες φοιτητες διαπρεπουν στο εξωτερικο.Αυτο που μας λιπει ειναι οργανωση,υποδομες,και αρκετες φορες συνηδητοποιηση απο την μερια των φοιτητων του εργου που πρεπει να υλοποιησουν.Πανεπιστιμια του εξωτερικου σε κανουν να αισθανεσε φοιτητης,εδω σε κανουν να αισθανεσε μαλακας.
Αυτα απο εμπειριες γνωστων μου φοιτητων αλλα και καθηγητων!

Νομίζω ότι εδώ τα λές όλα όπως ακριβώς είναι...ειδικά στην προτελευταία πρόταση. :thumbup:

Το θέμα είναι ότι αυτοί οι δυο κάφροι που πάτησαν 2 αρνητικές ψήφους απλά δεν έχουν περάσει από Ελληνικό Πανεπιστήμιο, ακούν πολύ ράδιο αρβύλλα της Ελληνικής κατινογειτονιάς/ ΜΜΕ ή έχουν κυάλια κομματικής βλακείας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Ρε παιδιά,στο forum των Μηχανικών Τ.Ε. παρατηρώ τις τελευταίες μέρες έντονη ανησυχία για τον νέο νόμο,μιλούν για κάποια παλαιότερα Π.Δ. και άρθρα που καταργούνται κ.λπ. γνωρίζετε κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Κάπου πείρε το μάτι μου ότι με τον νέο νομοσχέδιο καταργούνται και τα Ε.Δ. Γιαυτο τσάμπα τσακώνεστε.. ΤΕΙ – ΑΕΙ = love for ever..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Κάπου πείρε το μάτι μου ότι με τον νέο νομοσχέδιο καταργούνται και τα Ε.Δ.
ΕΔ? :redface:
τσάμπα τσακώνεστε..
αυτο ειναι το μονο σιγουρο...

ΤΕΙ – ΑΕΙ = love for ever..
ναι μην κοιτας...εμεις αγαπιομαστε....καταταλλα...μαζι δεν κανουμε και χωρια δεν μπορουμε!:kissing::kissing::inlove::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα καταργούνται με το νέο νομοσχέδιο.. τι τσακώνεστε? Αυτό είπα.. Στην ουσία γίνετε πλήρη αναδιάρθρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων, ευνοούνται ελάχιστα τα ΤΕΙ νομίζω.. αδικούνται τα επαγγέλματα μηχανικών, κτλ.. στα ΑΕΙ..
Ψάξτε το θέμα.. εγώ το έβαλα στο γουγλε και γίνετε ένας μικρός πανικός.

Αν διαβάσεις αυτό το τοπικ, το 90% μηνυμάτων αναφέρουν τα επαγγελματικά δικαιώματα.. λολ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
όλο ετσι μας λενε οτι θα γινουμε ευρωπη, αλλα οσο υπαρχει το ΤΕΕ με τους καρεκλοκενταυρους, μια μπροστα θα πηγαινουμε. δυο πισω!

https://www.youtube.com/embed/xoVgiVOkdSE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
«Για προγράμματα σπουδών Πανεπιστημίων πενταετούς ή υπερπενταετούς διάρκειας, με εισήγηση της συνέλευσης του τμήματος προς την κοσμητεία, σύμφωνη γνώμη της κοσμητείας και απόφαση της Συγκλήτου είναι δυνατή η μετατροπή τους σε ισοδύναμα προγράμματα σπουδών πρώτου και δεύτερου κύκλου, χωρίς να είναι απαραίτητη η χορήγηση τίτλου σπουδών πρώτου κύκλου. Όλοι οι φοιτητές μετά την ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου σπουδών εγγράφονται αυτομάτως στον δεύτερο κύκλο σπουδών, για τον οποίο δεν επιτρέπεται η επιβολή διδάκτρων. Με την επιτυχή περάτωση του δεύτερου κύκλου σπουδών απονέμενεται τίτλος σπουδών δεύτερου κύκλου (Μεταπτυχικούς τίτλους)».

Δηλαδή τα Πολυτεχνεία έγιναν ΤΕΙ !!!
Αφού ο απόφοιτος Πολυτεχνείου θα έχει με 5 έτη σπουδων BSc + Master, τι διαφορά θα έχει από τον ΤΕΙ-τζή με 3.5 έτη BSc + 1.5 έτος Master??
Μέχρι τώρα υπήρχε ένα πτυχίο 5 ετών από την μια και ένα άλλο 3.5 ετών από την άλλη. Τώρα τί?
Και το ωραίο είναι πως τα ίδια τα Πολυτεχνεία το ζητούσαν εδώ και χρόνια. Έβγαλαν τα ματάκια τους μόνοι τους, χα χα χα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το θέμα είναι να διασφαλιστεί η ισοδυναμία του πενταετούς διπλώματος μηχανικού με τίτλο Master που ολοκληρώνει τον 2ο κύκλο σπουδών στον Ευρωπαϊκό Χώρο Ανώτατης Εκπαίδευσης. Αν κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό τότε καλύτερα να απονέμεται ο τίτλος που ολοκληρώνει τον πρώτο κύκλο σπουδών σε 4 χρόνια. Αυτό το πρώτος+δεύτερος κύκλος σε 1 και όποιος ολοκληρώνει τον 1ο εγγράφεται στον 2ο χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα είναι λίγο γελοίο, θα γελάνε κι οι πέτρες. Το μόνο καλό που βλέπω σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι και ο 2ος κύκλος σπουδών θα παρέχεται δωρεάν. Έτσι χάνουν τα μεταπτυχιακά την αξία τους αφού για να αποκτήσουν επαγγελματικά δικαιώματα όλοι θα έχουν από ένα τουλάχιστον. Αυτά δεν γίνονται πουθενά αλλού, μόνο στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προσωπικά πολλά ΤΕΙ τα θεωρώ καλύτερα από ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Προσωπικά πολλά ΤΕΙ τα θεωρώ καλύτερα από ΑΕΙ.

Συμφωνώ...μετρημένα στα δάχτυλα βέβαια αλλά υπάρχουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Διακρίνω μια γενική απαξίωση για τα Τ.Ε.Ι. από τον έκαστο περίγυρο ή είναι η ιδέα μου;:hmm:
ναι πραγματι υπαρχει αν πας για εργασια (εστω σε μια τραπεζα)καπου ο ΑΕΙ παιρνει 25% ενω ο Τει 10%(μπορει και λιγοτερη διαφορα δεν ειμαι 100%σιγουρος αλλα υπαρχει..).Επισης δεν ειναι ολα τα ΤΕΙ top:whistle::whistle:
Ναι οι ίδιοι που παραπονιούνται για την σχολή τους υποβιβάζουν τα ΤΕΙ και ΑΤΕΙ.

Προσωπικά πολλά ΤΕΙ τα θεωρώ καλύτερα από ΑΕΙ.
τα καλα ΤΕΙ πουαναγνωριζονται απο το ευρη κοινο ειναι Νοσηλευτικης,Λογοθεραπειας,Λογιστικης,Διακοσμητικης(αυτο που μπαινεις μονο με το σχεδιο,καπωε ετσι ειναι το ονομα) και Φυσικοθεραπειας.Σε ολα τα αλλα εγω τουλαχιστον ακουω οτι επικρατει ΧΑΟΣ...
Καλά με μας είναι τραγική η κατάσταση... Έχουμε χίλιες 2 διαφορετικές αντιμετωπίσεις... Από την φρίκη στο βλέμμα και την σκέψη "να φύγω μακριά από τον καμένο", ενώ παράλληλα σου χαμογελάει και σου λέει μπράβο, στον άλλον που ενθουσιάζεται και σου λέει "Α, τέλεια" και σ' αυτόν που πιστεύει ότι έχουμε γίνει σούπα και πάμε για να πουλάμε μούρη... Αυτό για όσους ξέρουν την σχολή...
δεν καταλαβαινω απο που εχει βγει και μας λενε ολους καμμενους;;;δλδ ενας φοιτητης πληροφορικης δεν ειναι;;;Επισης,φιλε ποιος ειπε οτι πουλαμε μουρι;;δεν μπορω να καταλαβω απο που βγηκαν ολα αυτα;;;και κυριως καλα ολοι με τους ΗΜΜΥτεσ τα εχουν;;;κανενας με Μηχανολογους,Πολιτικους μηχ κτλπ;;;
Είναι και οι άλλοι που δεν έχουν ιδέα τι είναι... Τραγικότερο... Οπότε λες, ΗΜΜΥ... Και σε κοιτάει ο άλλος λες και μιλάς κινέζικα... Μετά του λες τον σιδηρόδρομο, κουνάει το κεφάλι συγκαταβατικά και σου λέει "Ε, καλά είναι κι εκεί μωρέ" (οπότε εσύ είσαι κάπως έτσι :mad::mpinelik:)... Και στο τέλος μετά από πολύ κούραση, λες μόνο στο Πολυτεχνείο είμαι... Και χαζοχαίρονται σα βλάκες όλοι...
καλα φιλε αυτο με το ΗΜΜΥ το εχω και εγω,ακριβως ιδια σκεψη,μου αρεσεις(bold):clapup::clapup::clapup:
και μαλιστα αυτο(underlined) συμβαινει ολη την ωρα...καλα ρε φιλε αφου δεν εισαι ενημερωμενος γιατι ρωτας;;;
πολλοί "εκνευρίζεστε" οταν κάποιος δεν ξέρει τι γινεται με την σχολή σας , δηλαδή το τι σχολή είναι κλπ (πχ ο/η άλλος/η με την ημμυ) και απορείτε ξερω γω γιατι δεν εντυπωσιάζεται ή δεν ξέρει με τι ασχολείται η σχολή σας

Θέλω να καταλήξω στο οτι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει το πρόγραμμα και το αντικείμενο των σπουδών και οτιδήποτε άλλο σχετικό , με την σχολή που πέρασε κάποιος άλλος.
ε τοτε φιλε γιατι ρωταει ο αλλος;;;και κυριως απο ατομα που ειναι θετικοτεχνολογικη σοζ αλλα απαιτω να την ξερει,εγω πως πχ ξερω τοσες σχολες ακομα και για τους θετικους που δεν θα παω ποτε;;;

Για αυτό κουλάρετε , ξεκαβαλίστε λίγο και αντιληφτείτε οτι η σχολή του καθένα είναι διαφορετική και κανένας τρίτος δεν είναι αυτονόητο πως μπορεί να γνωρίζει τι γίνεται με αυτην.
διαφωνω,υπαρχουν αρκετες γνωστες και αγνωστες σχολες...αλλο να μου πεις την κουλη σχολη που δεν την ξερει ουτε η μανα της και αλλο πχ στο παραδειγμα σου κτηνιατρικη,βιολογικο κτλπ.Τεσπα,οπως και να εχει εμενα με ενοχλει οταν με ρωτανε και δεν ξερουν που περασα και με βλεπουν με ενα λυπημενο υφος,αααααα μωρε δεν εγραψες καλα...ε οχι,δεν γουσταρω σοζ,μου την σπαει.....

Δεν μαλώνουμε, συζητάμε!:clapup::clapup::clapup::clapup:

Αν και δεν κολλάει γενικότερα στο θρεντ, νομίζω αξίζει να αναφερθεί και αυτό περί ΠΕ Περιβάλλοντος ( άρθρο 8 ): https://www.ein.gr/index.php?rm=7&pm=37&sm=51

Μάλλον πολλοί θα είναι έκπληκτοι τώρα με τη λίστα των πτυχίων... :)
δεν καταλαβα το point...δλδ τι εναι αυτο που διοριζονται;;;αναφερεται στο ΤΕΕ;;;για βοηθα με λιγο παρακαλω με νοιαζει αυτο:hmm::hmm::hmm:

οι μηχανικοι περιβαλλοντος θα γινουν σπουδαιοτεροι απο πολιτικους σε 15 χρονια.
αυτο δεν το νομιζω(ειναι και οι χημικοι μηχανικοι) αλλα σιγουρα θα εχουν αρκετη δουλεια στο μελλον...
το εντελώς αντίθετο:confused:.... εμένα νομίζουν ότι πέρασα σε κάποιο τει.. ειδικά η γιαγιά μου "Έβγαλες τόσα μόρια για να γίνεις ηλεκτρολόγος?" Μετά από πολύ εξήγηση και ακούγοντας τη λέξη-κλειδί "Πολυτεχνείο" ενθουσιάζεται και μου λέει "Εκανες τη σωστή επιλογή..."
χεχε ιδια φαση και με την νονα:P:D:D:D:D

ΥΓ:Δεν είναι πολύ ενοχλητικό όταν σε ρωτάνε τι πέρασες να τους απαντάς κάθε φορά "Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών". Επειδή βαριέμαι να το λέω όλο, άλλες φορές λεω το πρώτο μισό και άλλες το δεύτερο με αποτέλεσμα να έχω μπερδέψει συγγενείς και φίλους..:whistle:
εγω μπερδευομαι ρε γμτ και λεω καμια φορα Ηλεκτρολογος Μηχανολογος και Μηχανικος Υπολογιστων,μιλαμε τα βαζω ολα εκει μεσα:Pπαντως ναι ρε γμτ πολυ μεγαλο ονομα ρε αδερφε η σχολη:P

Η αλήθεια για να μη μαλώνετε είναι πως στην Ελλάδα τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών περιβάλλοντος είναι πολύ μπερδεμένα!Νομίζω πως ακόμα και κάποιος που έχει τελειώσει Περιβάλλοντος Αιγαίου έχει για το κράτος τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα:/:Τόσο μπ*****λο!Αλλά όλα αυτά στην Ελλάδα:/:
αυτο ισχυει σιγουρα εννοω εχεις και πηγη γιατι μου ακουγεται καπως παραξενο...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top