Πανεπιστήμια vs TEI

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
....και αναρωτιεμαι πως ειναι δυνατον να ειναι ολα τοσο ροδινα και τι παραπανω εξασφαλιζουν οι αποφοιτοι των σχολων πληροφορικης ΑΕΙ εκτος απο τον τιτλο του πτυχιου και ευκολοτερη αποροφηση στον δημοσιο αν και το δημοσιο αργοπαιθενει

Εδω εν αγνοια σου, ειπες μια ΜΕΓΑΛΗ αληθεια,

ΑΕΙ =>Ευκολοτερη απορροφηση στο δημοσιο => Καταχρηση δημοσιας περιουσιας + αγνοια για τον πολιτη + "και καλα" εξουσια => Μαραζωση Ιδιωτικου τομεα(μειωνονται τα χρηματα) => Υπολειτουργια Δημοσιου Τομεα(αφου δεν υπαρχουν χρηματα) => Έλλειμα => Συναψη συμφωνιας για δανειο + μειωση απασχολησης = ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΞΥΠΝΑΤΕ ΩΡΕ, ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΜΑΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΩΣ ΕΔΩ, ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΕ ΤΟΥΣ....

(συγγνωμη που γινομαι κακος:redface:)

@challenger, για την ακρίβεια λέγονται υπομηχανικοί.

και οχι δεν ειναι υπομηχανικοι πια, υπομηχανικοι ηταν στα (Σ)ΚΑΤΕΕ, και ας μην ξεχναμε(και αν δεν το ξερετε μαθετε το) πως καποιοι φοιτητες την δεκαετια του 80 ελιωσαν σολες στις πορειες για να παρουν δικαιωματα και να γινουν τα ΚΑΤΤΕ, ΤΕΙ, ενω οι εξυπνακιδες στο ΤΕΕ παιζουν μπαλα μονοι τους και δινουν αυτοι, οπου και σε οποιον θελουν δικαιωματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εδω εν αγνοια σου, ειπες μια ΜΕΓΑΛΗ αληθεια,

ΑΕΙ =>Ευκολοτερη απορροφηση στο δημοσιο => Καταχρηση δημοσιας περιουσιας + αγνοια για τον πολιτη + "και καλα" εξουσια => Μαραζωση Ιδιωτικου τομεα(μειωνονται τα χρηματα) => Υπολειτουργια Δημοσιου Τομεα(αφου δεν υπαρχουν χρηματα) => Έλλειμα => Συναψη συμφωνιας για δανειο + μειωση απασχολησης = ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΞΥΠΝΑΤΕ ΩΡΕ, ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΜΑΣ ΕΦΤΑΣΑΝ ΩΣ ΕΔΩ, ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΕ ΤΟΥΣ....

(συγγνωμη που γινομαι κακος:redface:)

μην υποτιμας τις επιστημες επειδη σου αρεσει το τει στο οποιο περασες.ειναι κριμα.
η ευκολοτερη απορροφηση για τα αει μαλλον ειναι μυθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
μην υποτιμας τις επιστημες επειδη σου αρεσει το τει στο οποιο περασες.ειναι κριμα.
η ευκολοτερη απορροφηση για τα αει μαλλον ειναι μυθος.

δεν υποτιμαω τις επιστημες, ισα ισα, τις σεβομαι και τις εκτιμω!!!
αλλα αυτους που θελουν να λεγονται επιστημονες ενω δεν ειναι, ΟΧΙ

Σιγα μην επικροτησω κιολας αυτον που μπηκε σε σχολη για να μπει στο δημοσιο....
ε οχι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
.Αντιθετως απο εσενα εμενα τα μορια μου λενε πολλα.,αλλο αν εχει μετα ο υποψηφιος τα @@ να δηλωσει την σχολη που πραγματικα επιθυμει!

Κοιτα δεν εκατσα να διαβασω τα σχολια του συνομιλητη σου..για ευνοητους λογους:sick::mpliaks::mpliaks: ,αλλα διαβασα το δικο σου:D και εδω θελω να σου πω οτι γενικευεις επικινδυνα! γενικολογιες κακης ποιοτητας...
τα μορια μερικες φορες ειναι κακος,επικινδυνος και αντιρεαλιστικος οδηγος.... για τους μαθητες...!
ειναι πολλοι εκεινοι που διαλεγουν σχολες μονο βαση μοριων.....θλιβερο....!να μην ξερουν τιποτα απολυτως παρα μονο τα μορια της σχολης τους...!το οτι οι πολλες υψηλοβαθμες σχολες προσφερουν πραγματικη ποιοτητα σπουδων...δεν μπορει να γενικευτει και να σταθει ως αποψη...! για ποιο λογο μια σχολη με 19000 μορια προσφερει σπουδες υψηλοτερης ποιοτητας απο αυτην με 18000 μορια;;;
εσυ βεβαια εννοεις διαφορες τυπου 18000 και 8000 μορια....ναι με την ευρεια εννοια θα μπορουσες να εχεις δικιο εδω!οσον αφορα τα κοτσια που λες....ωραια και εγω θελω ιατρικη και εχω 10000 μορια...αμα την δηλωσω τι θα γινει; θα περασω;; εννοεις μαλλον τα κοτσια να ξαναδωσει καποιος...
Οι πανελληνιες ειναι απο τους λιγους θεσμους στην ελλαδα που δουλευει ακομα σωστα και διχνει πραγματικα τις ικανοτητες των υποψηφιων και κατα ποσο μπορουν να οργανωθουν και να ελεγξουν το αγχος τους]
εαν λειτουργει σωστα τοτε γτ παλευουν να το αλλαξουν;
μακαρι να ησουν απο τους τυχερους που οι πανελληνιες να εδειξαν τις πραγματικες τους ικανοτητες...υπαρχουν ομως πολλοι σοβαροι μαθητες που θα διαφωνουσαν...ατομα που εδωσαν πολλα και πηραν λιγα!

(που με το αγχος κανεις δεν εχασε πανω απο 2000 μορια.)
και 2000 μορια ειναι λιγα;;υπαρχουν σχολες που δεν εχουν συναφη αντικειμενο ...και με 2000 μορια παρα κατω ή ακομη και 10 μορια λιγοτερα απλα την χανεις! αν ηθελα να γινω δικηγορος...και εγραφα απο αγχος και αλλους παραγοντες 500 μορια λιγοτερα τι θα ελεγες;;; οτι δεν αξιζα να σπουδασω νομικη και οι ικανοτητες μου ειναι για παρακατω;;;;
γενικα καταλαβα οτι το εννοεις με καλες προθεσεις και αυτο και τα αλλα που ειπες αλλα μαλλον...επρεπε να τα διατυπωσεις αλλιως.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εαν λειτουργει σωστα τοτε γτ παλευουν να το αλλαξουν;
μακαρι να ησουν απο τους τυχερους και οι πανελληνιες να εδειξαν τις πραγματικες τους ικανοτητες...υπαρχουν ομως πολλοι σοβαροι μαθητες που θα διαφωνουσαν...ατομα που εδωσαν πολλα και πηραν λιγα!

μα γιατι δεν λειτουργει!!!

Διαρροες ΚΑΘΕ χρονια, φετος που διναμε εμεις ακουσαμε ενα σωρο περιπτωσεις
Θεματα που πανε απο το κακο στο χειροτερα
Φροντηστηρια που μας ρουφανε το αιμα και που πιστευω πως προσωπικα πιο πολυ αγχος μου προσθεσαν!

μαλιστα το πρωι εφερα αυτο το παραδειγμα
Φαντασου το παιδι αυτο που να γουσταρει την τεχνη του κινηματογραφου και να μην περασει λογω μαθηματικων
φαντασου την ψυχολογια του, μεχρι και σε καταθλιψη εχουν πεσει μερικοι
και ειδικα με τα φετινα θεματα, πολλοι εμειναν εκτος καποιας σχολης!!!
Η να μην περνανε στα ΤΕΦΑΑ μαθητες-σουπερμαν λογω χημειας ή ιστοριας....
Οι επιδοσεις στις πανελλαδικες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αντιπροσωπευτικες του χαρακτηρα ενος ατομου,
Δηλαδη εσυ για παραδειγμα ανα εισαι ταλεντο στην σκηνοθεσια και δεν εισαι καλος στα μαθηματικα ή στην φυσικη, πως θα περασεις σε σχολη κινηματογραφιας??????
απαντησε μου σε αυτο σε παρακαλω, γιατι ειλικρινα δεν εχω καταλαβει πως σκεφτεσαι......

οσο γι αυτο με την φοιτητικη παραγωγη το αφηνω ασχολιαστο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marianna.pa

Νεοφερμένος

Η marianna.pa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
δεν υποτιμαω τις επιστημες, ισα ισα, τις σεβομαι και τις εκτιμω!!!
αλλα αυτους που θελουν να λεγονται επιστημονες ενω δεν ειναι, ΟΧΙ

Σιγα μην επικροτησω κιολας αυτον που μπηκε σε σχολη για να μπει στο δημοσιο....
ε οχι!

ok απλα ηθελα να ξεκαθαριστει.Οτι υπαρχουν κακοι επιστημονες,ατομα που δυσφημουν αυτο που κανουν και δεν σεβονται αυτο που εχουν κανει και κατα συνεπεια τον ιδιο τους τον εαυτο ειναι δυστυχως αληθεια.Βεβαια για να μην βγαλει κανενας την ουρα του απεξω αυτο υπαρχει παντου.αει ,τει,ιεκ επαλ κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πώς θα πρέπει να μπαίνουμε στα πανεπιστήμια τότε...; Για κάθε σχολή, να έχουμε και διαφορετικό συνδυασμό μαθημάτων...;

Δεν έχετε καταλάβει ότι αν η εισαγωγή περάσει στα χέρια των πανεπιστημιακών, τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα...

(είναι τελείως εκτός θέματος αυτό που λέμε βεβαίως...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Φροντηστηρια που μας ρουφανε το αιμα και που πιστευω πως προσωπικα πιο πολυ αγχος μου προσθεσαν!
να γτ λατρευω την τριτοβαθμια εκπαιδευση και μερικοι μερικοι με σνομπαραν οταν το ειχα πει! γτ απλουστατα(εκτος των πολλων αλλων) μου εμαθε να διαβαζω μονη μου και να μην φρικαρω με το παραμικρο.! μου εμαθε να κανω οτι εκανε το φροντιστηριο για μενα...τοτε το φροντιστηριο μου εδινε ασκησεις ...την υλη καθαυτη ακομα και με τις υποπαραγραφους...ολες τις ασκησεις και τα θεματα που επρεπε να διαβασω...κατι που πλεον κανω μονη μου...αλλα αμα τα πεις αυτα στον μεσο μαθητη τριτης λυκειου θα φρικαρει...θα πει: μονος μου να ψαχνω ασκησεις;;; απαπα ! γτ καλε;; εδω αυτα που μου βαζουν στο φροντιστηριο και τα κανω με το ζορι! μασημενη τροφη ειναι η δευτεροβαθμια εκπαιδευση! και να μετα τρεχουν ολοι στα φροντιστηρια....

μαλιστα το πρωι εφερα αυτο το παραδειγμα
Φαντασου το παιδι αυτο που να γουσταρει την τεχνη του κινηματογραφου και να μην περασει λογω μαθηματικων
φαντασου την ψυχολογια του, μεχρι και σε καταθλιψη εχουν πεσει μερικοι
και ειδικα με τα φετινα θεματα, πολλοι εμειναν εκτος καποιας σχολης!!!
Η να μην περνανε στα ΤΕΦΑΑ μαθητες-σουπερμαν λογω χημειας ή ιστοριας....
εγω αλλου το πηγαινα...οταν καποιος ας πουμε δεν περναει στην πρωτη σχολη που ηθελε για ελαχιστα ή ακομα και για 1000 μορια....ας μην τον στησουμε στον τειχο λεγοντας οτι δεν αξιζε...
Πώς θα πρέπει να μπαίνουμε στα πανεπιστήμια τότε...; Για κάθε σχολή, να έχουμε και διαφορετικό συνδυασμό μαθημάτων...;

Δεν έχετε καταλάβει ότι αν η εισαγωγή περάσει στα χέρια των πανεπιστημιακών, τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα...

(είναι τελείως εκτός θέματος αυτό που λέμε βεβαίως...)

ναι οκ αλλο λεμε εμεις βεβαια....
παντως και εμενα με ανησυχει πολυ αυτο το νεο σχεδιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
όσα ''Α'' και να βάλουν μπροστά στα ΤΕΙ, δεν πρόκειται να φτάσουν τα πανεπιστήμια(πέρα από ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εξαιρέσεις)...

επίσης, τα 10.000 μόρια στις πανελλήνιες δε μεταφράζονται ως ''άτυχη στιγμή'', αλλά ως ''δε διάβασα όσο έπρεπε''...σόρυ, σ αυτή την περίπτωση δε φταίει το σύστημα, αλλά ο εαυτούλης μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
όσα ''Α'' και να βάλουν μπροστά στα ΤΕΙ, δεν πρόκειται να φτάσουν τα πανεπιστήμια(πέρα από ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εξαιρέσεις)...

επίσης, τα 10.000 μόρια στις πανελλήνιες δε μεταφράζονται ως ''άτυχη στιγμή'', αλλά ως ''δε δάβασα όσο έπρεπε''...σόρυ, σ αυτή την περίπτωση δε φταίει το σύστημα, αλλά ο εαυτούλης μας...

για εμενα το ειπες;; εγω αλλο ηθελα να πω! ναι σε αυτο που λες συμφωνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ναι οκ αλλο λεμε εμεις βεβαια....
παντως και εμενα με ανησυχει πολυ αυτο το νεο σχεδιο....

Από τα λίγα που διάβασα, αναφέρεστε στον θεσμό των πανελλαδικών με διαρροές, αδικίες κλπ κλπ κλπ.
Και σας ρωτώ, πώς θα μπορούσαμε να μπαίνουμε στα πανεπιστήμια.

Λέτε πώς τα μόρια δεν δείχνουν το επίπεδο του παιδιού που τα βγάζει.
Και ρωτώ πάλι, πώς ξεχωρίζουμε τους καλούς από τους κακούς; Πώς επιβραβεύουμε την προσπάθεια;

Εγώ είμαι πολύ σκληρή σε αυτό. Αν δεν μπορείς να γράψεις σε 100 σελίδες ύλη, σόρρυ αλλά κάτι δεν πάει καλά. Δεν είναι χαζός όποιος αποτυγχάνει, απαραιτήτως, αλλά σημαίνει τουλάχιστον ότι δεν προσπάθησε. Και στις χιλιάδες σελίδες του πανεπιστημίου δεν θα βρει ποτέ το δρόμο για το πτυχίο. Είτε είναι σε ΤΕΙ είτε είναι σε ΑΕΙ.

(μπορεί να μην λέτε αυτό ακριβώς, αλλά έχει ειπωθεί πολλάκις για ατυχίες κλπ., οπότε το γενικεύω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
για εμενα το ειπες;; εγω αλλο ηθελα να πω! ναι σε αυτο που λες συμφωνω!

off-topic:
όχι, θα έκανα παράθεση αλλιώς...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
όσα ''Α'' και να βάλουν μπροστά στα ΤΕΙ, δεν πρόκειται να φτάσουν τα πανεπιστήμια(πέρα από ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εξαιρέσεις)...

επίσης, τα 10.000 μόρια στις πανελλήνιες δε μεταφράζονται ως ''άτυχη στιγμή'', αλλά ως ''δε διάβασα όσο έπρεπε''...σόρυ, σ αυτή την περίπτωση δε φταίει το σύστημα, αλλά ο εαυτούλης μας...

ναι αυτο ισχυει για εσας που βαζετε πρωτα τα ΑΕΙ στο μηχανογραφικο, και τα ΤΕΙ μετα για καβατζα

εγω ηθελα να περασω στη σχολη της επιλογης μου, που ειναι ΤΕΙ
δεν σημαινει πως δεν διαβασα επειδη εβγαλα 10000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ναι αυτο ισχυει για εσας που βαζετε πρωτα τα ΑΕΙ στο μηχανογραφικο, και τα ΤΕΙ μετα για καβατζα

εγω ηθελα να περασω στη σχολη της επιλογης μου, που ειναι ΤΕΙ
δεν σημαινει πως δεν διαβασα επειδη εβγαλα 10000

Τα ήξερες όλα και έγραψες τα μισά για να βγάλεις ειδικά 10000 μόρια...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
ναι αυτο ισχυει για εσας που βαζετε πρωτα τα ΑΕΙ στο μηχανογραφικο, και τα ΤΕΙ μετα για καβατζα

εγω ηθελα να περασω στη σχολη της επιλογης μου, που ειναι ΤΕΙ
δεν σημαινει πως δεν διαβασα επειδη εβγαλα 10000

και πολύ καλά κάνουμε, όπως πολύ καλά έκανες και συ...όμως δεν καταλαβαίνω γιατί απολογείσαι, όπως και γιατί προσπαθείς συνεχώς να δημιουργήσεις εντυπώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Από τα λίγα που διάβασα, αναφέρεστε στον θεσμό των πανελλαδικών με διαρροές, αδικίες κλπ κλπ κλπ.
Και σας ρωτώ, πώς θα μπορούσαμε να μπαίνουμε στα πανεπιστήμια.

Λέτε πώς τα μόρια δεν δείχνουν το επίπεδο του παιδιού που τα βγάζει.
Και ρωτώ πάλι, πώς ξεχωρίζουμε τους καλούς από τους κακούς; Πώς επιβραβεύουμε την προσπάθεια;

Εγώ είμαι πολύ σκληρή σε αυτό. Αν δεν μπορείς να γράψεις σε 100 σελίδες ύλη, σόρρυ αλλά κάτι δεν πάει καλά. Δεν είναι χαζός όποιος αποτυγχάνει, απαραιτήτως, αλλά σημαίνει τουλάχιστον ότι δεν προσπάθησε. Και στις χιλιάδες σελίδες του πανεπιστημίου δεν θα βρει ποτέ το δρόμο για το πτυχίο. Είτε είναι σε ΤΕΙ είτε είναι σε ΑΕΙ.

(μπορεί να μην λέτε αυτό ακριβώς, αλλά έχει ειπωθεί πολλάκις για ατυχίες κλπ., οπότε το γενικεύω)

κοιτα ρεβεκκα ειδικα τις δικες σου αποψεις τις σεβομαι ιδιαιτερα ...γτ ξερεις να κανεις διαλογο ανθρωπινο...
πρωτα απολα θελω να σου πω οτι εγω δεν αναφερθηκα σε διαρροες...αυτο δεν ειναι δικο μου κομματι...αν υπαρχουν σκανδαλα το καθενα πρεπει να αντιμετωπιστει αλλιως ...αρα εδω θα σου απαντησει ο challenger.εγω λεω οτι μπορει καποιος να διαβασε παρα πολυ ολη την χρονια ....να αντιμετωπισε....πολλες περισσοτερες σελιδες απο 100 (διοτι αυτο το νουμερο ειναι πλεον μαλλον αστειο) και τελικα επειδη πιθανοτατα λεω εγω τωρα...ειχε αγχος ή δεν κοιμηθηκε ολη νυχτα ή ξεχασε να γραψει ενα θεμα απο τον ενθουσιασμο του οτι το ξερει εχασε την σχολη του για 500 ή 1000 μορια ας πουμε.! λεω δηλ οτι ειναι αδικο απο μερους μας να πουμε οτι ηταν ενας αχρηστος μετα συγχωρησεως κιολας επειδη εχασε την σχολη του για ενα μικρο ποσοστο μοριων.. τωρα αμα ο αλλος ηθελε να περασε καπου και του ελειπαν ενα καρο μορια...ε ας διαβασει περισσοτερο ...αυτος δεν την πατησε απλως απο αγχος αλλα επειδη δεν εκανε αρκετο διαβασμα. απο κει κυστερα...οι πανελληνιες δεν αντικατοπτριζουν απαραιτητα και σαφως οχι παντα τις γνωσεις καποιου και το διαβασμα που εκανε....οπως και το αναποδο. μου ερχονται καποιες ιδεες..που θα μπορουσαν να βελτιωσουν λιγο το συστημα αλλα θες τωρα να μπουμε σε αυτη την διαδικασια;;;off topic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Τα ήξερες όλα και έγραψες τα μισά για να βγάλεις ειδικά 10000 μόρια...;

Καλά δε σκέφτεστε καθόλου αυτά που γράφετε?Εσύ δηλαδή που από ότι βλέπω σπουδάζεις δημοσιογραφία τα ήξερες όλα και έγραψες ακριβώς για να περάσεις εκεί?Οι πανελλήνιες δεν είναι ένας διαγωνισμός γνώσεων και επίδειξης αυτών των γνώσεων.Αντίθετα είναι ένα μέσο για να περάσει ο καθένας ΟΠΟΥ θέλει.Αν κάποιος θέλει ΤΕΙ θα πάει ΤΕΙ και θα διαβάσει ανάλογα με τις απαιτήσεις της σχολής του.Γιατί κρίνετε τόσο απερίσκεπτα τις επιλογές των άλλων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
off-topic:
όχι, θα έκανα παράθεση αλλιώς...:)

οκ γραψε λαθος!:redface: απλα εξηγουμεθα για να μην παρεξηγουμεθα!

Καλά δε σκέφτεστε καθόλου αυτά που γράφετε?Εσύ δηλαδή που από ότι βλέπω σπουδάζεις δημοσιογραφία τα ήξερες όλα και έγραψες ακριβώς για να περάσεις εκεί?Οι πανελλήνιες δεν είναι ένας διαγωνισμός γνώσεων και επίδειξης αυτών των γνώσεων.Αντίθετα είναι ένα μέσο για να περάσει ο καθένας ΟΠΟΥ θέλει.Αν κάποιος θέλει ΤΕΙ θα πάει ΤΕΙ και θα διαβάσει ανάλογα με τις απαιτήσεις της σχολής του.Γιατί κρίνετε τόσο απερίσκεπτα τις επιλογές των άλλων?

και εγω να βαλω οτι σπουδαζω ιατρικη...τοτε για να εχω την απολυτη αποψη που ολοι θα σεβεστε επειδη η σχολη μου εχει ενα καρο μορια!!!!!!!!! δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.μαλλον ο challenger εννουσε οτι διαβασε οσο μπορουσε...εδωσε τον καλυτερο του εαυτο....και τελικα μαζεψε τα μορια που χρειαζοταν?!?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
κοιτα ρεβεκκα ειδικα τις δικες σου αποψεις τις σεβομαι ιδιαιτερα ...γτ ξερεις να κανεις διαλογο ανθρωπινο...
πρωτα απολα θελω να σου πω οτι εγω δεν αναφερθηκα σε διαρροες...αυτο δεν ειναι δικο μου κομματι...αν υπαρχουν σκανδαλα το καθενα πρεπει να αντιμετωπιστει αλλιως ...αρα εδω θα σου απαντησει ο challenger.εγω λεω οτι μπορει καποιος να διαβασε παρα πολυ ολη την χρονια ....να αντιμετωπισε....πολλες περισσοτερες σελιδες απο 100 (διοτι αυτο το νουμερο ειναι πλεον μαλλον αστειο) και τελικα επειδη πιθανοτατα λεω εγω τωρα...ειχε αγχος ή δεν κοιμηθηκε ολη νυχτα ή ξεχασε να γραψει ενα θεμα απο τον ενθουσιασμο του οτι το ξερει εχασε την σχολη του για 500 ή 1000 μορια ας πουμε.! λεω δηλ οτι ειναι αδικο απο μερους μας να πουμε οτι ηταν ενας αχρηστος μετα συγχωρησεως κιολας επειδη εχασε την σχολη του για ενα μικρο ποσοστο μοριων.. τωρα αμα ο αλλος ηθελε να περασε καπου και του ελειπαν ενα καρο μορια...ε ας διαβασει περισσοτερο ...αυτος δεν την πατησε απλως απο αγχος αλλα επειδη δεν εκανε αρκετο διαβασμα. απο και κυστερα...οι πανελληνιες δεν αντικατοπτριζουν απαραιτητα και σαφως οχι παντα τις γνωσεις καποιου και το διαβασμα που εκανε....οπως και το αναποδο. μου ερχονται καποιες ιδεες..που θα μπορουσαν να βελτιωσουν λιγο το συστημα αλλα θες τωρα να μπουμε σε αυτη την διαδικασια;;;off topic!

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Θα κλείσω το οφφ τόπικ εδώ, γιατί το παρακάναμε!!!
Θα έχει ενδιαφέρον πάντως να ετοίμαζαν οι μαθητές ένα κείμενο για το ιδανικό σύστημα πανελλαδικών...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Τα ήξερες όλα και έγραψες τα μισά για να βγάλεις ειδικά 10000 μόρια...;
Οχι εκανα το αναποδο... ηξερα τα μισα, και τα εγραψα ολα.....
Οχι βεβαια κανεις δεν τα ξερει ολα...
Ηξερα απο πριν τις δυνατοτητες μου, τις ζυγιασα, και ειδα οτι για να περασω στη σχολη που θελω
πρεπει να διαβασω τοσο εκει, τοσο εκει και τοσο εκει, στα μαθηματικα(που δεν μου αρεσαν και ποτε ιδιαιτερα, εγραψα 2)
στην δε ηλεκτροτεχνια ομως 18
(Ομως το κακο με μας στην β! ομαδα του Επαλ ειναι πως τα μαθηματα βαρυτητας ειναι ιδια με αυτα της θετικη/τεχνολογικης στο 2/4 πεδιο οποτε ανταγωνιζομαστε λιγο ανισα, γιατι αυτοι παιζουν παιχνιδι με τα δυνατα τους μαθηματα, ενω εμεις με τα πιο αδυναμα μας!! αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα)

και πολύ καλά κάνουμε, όπως πολύ καλά έκανες και συ...όμως δεν καταλαβαίνω γιατί απολογείσαι, όπως και γιατί προσπαθείς συνεχώς να δημιουργήσεις εντυπώσεις...
Δεν απολογουμαι, αλλα εξηγουμαι
Εξηγουμαι γιατι κατηγορουμαι, (ειναι φυσιολογικο)
Ποτε δεν ηθελα να δημιουργησω εντυπωσεις(αν θες πες μου πουακριβως προσπαθησα...)

μαλλον ο challenger εννουσε οτι διαβασε οσο μπορουσε...εδωσε τον καλυτερο του εαυτο....και τελικα μαζεψε τα μορια που χρειαζοταν?!?!
αυτο το απλο ειπα, και τελικα βρεθηκα να προσπαθω να δημιουργησω εντυπωσεις και να περιαυτολογω.....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top