Πανεπιστήμια vs TEI

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν την θυμαμαι απεξω ρε συ...ειναι μεγαλο ονομα. κοιτα δεν πιασαμε και κουβεντα...μπορει να την εβαλαν κανα 2 φορες....μηπως ειναι μερος της δουλειας;

Όχι φυσικά.......... απλά βαρίοντουσαν να φωνάξουν καθαρίστρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Εγω σιμο ξερεις τι λεω?Απο του χρονου να γραγφει ο υποψηφιος το ονομα του και αμα το γραφει σωστα να περνει υποτροφια.Σε Τει βεβαια που ειναι καλυτερα παο τα αει.Να καταργηθουν και τα αει να μηνουν μονο τα τει με 10 και 13χιλ και να μπαινει ο καθε μπετοβλακας να σπουδαζει./να/../crymode on/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Εγω σιμο ξερεις τι λεω?Απο του χρονου να γραγφει ο υποψηφιος το ονομα του και αμα το γραφει σωστα να περνει υποτροφια.Σε Τει βεβαια που ειναι καλυτερα παο τα αει.Να καταργηθουν και τα αει να μηνουν μονο τα τει με 10 και 13χιλ και να μπαινει ο καθε μπετοβλακας να σπουδαζει./να/../crymode on/

Τι θα έλεγες αν ήσουν εσύ ο μπετόβλακας; Θα το έπαιρνες απόφαση ότι δεν θέλεις να μορφωθείς ή θα συνέχιζες να κοροϊδέψεις τους γονείς σου; :)

(υποθετική ερώτηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Eγω προσοπικα αμα δεν μου αρεσε το διαβασμα θα πηγαινε για τεχνικος απο καποιο τεχνικο λυκειο ωστε να μπορω να δουλεψω απο τα 20!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
ΑΤΕΙ* δεν ειναι μονο το ΤΕΙ Θεσ/νικης;Αν δεν κανω λαθος ειχε αποφασιστει αρχικα να μπει το Α μπροστα απο τα ΤΕΙ για να ικανοποιησουν μερικοι το κομπλεξ τους αλλα τελικα το μετανιωσαν(; ) οι του υπουργειου.


*Αλεξανδρειο, οχι Ανωτατο ουτε Ανωτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς είπε η Ρεβέκκα. Είτε έχουν Διδακτορικό είτε είναι Υ.Δ. Όσους βοηθούς ή 407 είχαμε εμείς ήταν ένα απ' τα δύο.

Πιο πάνω λέω πως υπάρχουν και αυτοί που δεν είναι ούτε υποψήφιοι διδάκτορες. Εγώ είχα και τα τρεις περιπτώσεις. Και βοηθούς τελειόφοιτους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ψάχνοντας λίγο στο ιντερνετ βρήκα ότι μερικά ΤΕΙ που δεν έχουν ζήτηση, θα μετατραπούν σε ΙΕΚ. Ίσως γιαυτο μετατράπηκαν σε ΑΤΕΙ (ανώτατα τεχνολογικά.. Για να τα ξεχωρίσουν) Ο νόμος αυτός ισχύει από το 2008.

Πάντως επιμένω, υπάρχουν ΤΕΙ πολύ ανώτερα από τα ΑΕΙ.. Και έφερα ένα μεγάλο παράδειγμα σε προηγούμενο μήνυμα με το ΤΕΙ Πάτρας Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας και τα ΑΕΙ κοινωνιολογίας. Και το δεύτερο δεν αξίζει τίποτα.. άνεργοι όλοι.

Και ας σταματήσει αυτό το κομπλεξ με τα ΤΕΙ. Ποιο πολλά λεφτά βγάζεις με ΤΕΙ παρά με ΑΕΙ. Ένα από αυτά είναι και η πρακτική που κάνουν τα παιδιά.



Ποιο πάνω σε ένα μήνυμα γράφει,
  • Στόχος των ΑΕΙ είναι η μόρφωση. = ανεργία σε μια χώρα με 0 ανάπτυξη
  • Στόχος των ΤΕΙ είναι η κατάρτιση = εργασία
Στο εξωτερικό είναι ισότιμα, δεν τα διαχωρίζουν το ποιος κάνει «τι», γιατί έχουν τα technicalUniversities και τα Universities.. Ένα μικρό παράδειγμα επειδή ζούσα εκεί, είναι το SussexUniversity και το BrightonTechnicalUniversity που πρόσφατα έβγαλε το Technical από τον τίτλο του, γιατί το Sussex χρεοκόπησε και το Brighton αγόρασε το Sussex και έγιναν ένα, απλά κράτησαν διαφορετικούς τίτλους. Στο Sussex είχαν θεωρητική πληροφορική, νομική, φιλοσοφία, κτλ.. στο Brighton είχαν informatics, mechanics, photography, sports..
Τι θέλω να πω με αυτό.. Τα ΑΕΙ πρέπει να αλλάξουν και όχι τα ΤΕΙ.. δεν μπορείς να σπουδάζεις ζωγράφος, φωτογράφος, μηχανικός σε θεωρητικό επίπεδο ΑΕΙ. Τα ΑΕΙ είναι λίγο μπερδεμένα και ενδιάμεσα. Άρα έχουν 2 επιλογές. Η μετατρέπονται όλα σε ΑΕΙ, η συγχωνεύονται και δίνουν παίρνουν ειδικότητες.
Acceptit.

στην Αγγλία τα μετέτρεψαν όλα σε ΑΕΙ, αυτό τους έδωσε και την ευελιξία να συγχωνεύονται, να μην έχουν κόλλημα με τον τίτλοκαι να καλύπτει ο ένας τα χρέη του άλλου.. (διάβαζε παράδειγμα παραπάνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ψάχνοντας λίγο στο ιντερνετ βρήκα ότι μερικά ΤΕΙ που δεν έχουν ζήτηση, θα μετατραπούν σε ΙΕΚ. Ίσως γιαυτο μετατράπηκαν σε ΑΤΕΙ (ανώτατα τεχνολογικά.. Για να τα ξεχωρίσουν) Ο νόμος αυτός ισχύει από το 2008.

Πάντως επιμένω, υπάρχουν ΤΕΙ πολύ ανώτερα από τα ΑΕΙ.. Και έφερα ένα μεγάλο παράδειγμα σε προηγούμενο μήνυμα με το ΤΕΙ Πάτρας Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας και τα ΑΕΙ κοινωνιολογίας. Και το δεύτερο δεν αξίζει τίποτα.. άνεργοι όλοι.

και επειδη ειναι ανεργοι σημαινει οτι δεν αξιζει τιποτα;;; ελπιζω να εννοεις οτι δεν αξιζει για αλλους λογους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
εννοείτε ότι οτι δεν αξιζει για αλλους λογους

Είναι πολύ λογικό να αναβαθμίσουν τα ΤΕΙ, έτσι ώστε να έχει αυτή την κατάληξη που ανέφερα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Ποια πρακτική; Το να φτιάχνεις καφέδες και να βγάζεις φωτοτυπίες σου δίνει σοβαρή εμπειρία;
Έλα, όλοι όσοι έχουν μπει σε μια εταιρεία έχουν δει τι είδους πρακτική γίνεται. Συνήθως σου βάζουν ασχολίες που τις κάνει και απόφοιτος Λυκείου - καφέδες σε διευθυντές, φωτοτυπίες, αρχειοθέτηση. Ενίοτε μπορεί και πράγματα που ξεφεύγουν λίγο απ' τον νόμο.

Έχεις δει ποτε σου πρακτική?πως εκφέρεις άποψη?η λες ότι ακούς από τα κουστομπολιά?

Στόχος των ΑΕΙ είναι η μόρφωση.
Στόχος των ΤΕΙ είναι η κατάρτιση.

Ποιος σου είπε πως τα ΑΤΈΙ δεν προσφέρουν και μόρφωση?

Εγώ σου λέω πως προσφέρουν και τα δυο.

μια γνωστη μου κανει πρακτικη σε νοσοκομειο και την εβαλαν να σφουγγαριζει...

Εμενα μια γνωστη μου μιλάει με σκύλους.

Αν και δεν ξέρω την περίπτωση,μου φαίνεται πολύ απίστευτο.
ΑΤΕΙ* δεν ειναι μονο το ΤΕΙ Θεσ/νικης;Αν δεν κανω λαθος ειχε αποφασιστει αρχικα να μπει το Α μπροστα απο τα ΤΕΙ για να ικανοποιησουν μερικοι το κομπλεξ τους αλλα τελικα το μετανιωσαν(; ) οι του υπουργειου.


*Αλεξανδρειο, οχι Ανωτατο ουτε Ανωτερο.

Πλακα κανεις έτσι? :confused:

κανε ένα search στο google τουλάχιστον πριν ποστάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
πληροφορικαριε σου λεω τι μου ειπε....οταν κανω εγω πρακτικη θα σου πω εντυπωσεις...! οκ;; δεν ειπα οτι γενικα στις πρακτικες κανουν σφουγγαρισμα....ελεος! ελπιζω να εγινα κατανοητη και στα υπολοιπα που σου εχω πει!

και πεσμας και ποια ειναι η αποψη σου και ως τι μιλας για να ξεουμε.! σπουδαζεις σε τει και η αποψη σου ειναι η εξης: λνψδοσαψν ωσαολω αντε πεστη να ξερουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Έχεις δει ποτε σου πρακτική?πως εκφέρεις άποψη?η λες ότι ακούς από τα κουστομπολιά?



Ποιος σου είπε πως τα ΑΤΈΙ δεν προσφέρουν και μόρφωση?

Εγώ σου λέω πως προσφέρουν και τα δυο.



Εμενα μια γνωστη μου μιλάει με σκύλους.

Αν και δεν ξέρω την περίπτωση,μου φαίνεται πολύ απίστευτο.


Πλακα κανεις έτσι? :confused:

κανε ένα search στο google τουλάχιστον πριν ποστάρεις.
Εγω εκανα και το μονο ΑΤΕΙ ειναι το Αλεξανδρειο της Θεσ/νικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το επίπεδο σπουδών στα ΤΕΙ κατά βάση είναι χαμηλότερο από τα αντίστοιχα αει.

Το επίπεδο φοιτητών στα ΤΕΙ κατά βάση είναι χαμηλότερο από τα αντίστοιχα αει.


Τα ΤΕΙ χρηματοδοτούνται λιγότερο από τα αντιστουχα ΑΕΙ

Όσοι από τει πάνε σε αντίστοιχα αει λένε οτι υπάρχει ταιράστια διαφορά στο επίπεδο.

Ένας λόγος που είναι καλύτερη η ιατρική και η νομική από τους ημμυ είναι ότι στις 2 πρώτες δεν υπάρχει αντίστοιχο τει ώστε να τους πρίζουν.

Καθηγητές που διδάσκουν και στα δύο ιδρύματα λένε για την διαφορά επιπέδου.


Το ΤΕΙ έχει παραπανω πρακτική (θεωρητικά) με τίμημα λιγότερα μαθήματα.


Πρέπει να είναι πολύ εκνευριστικό να τελειώνεις μια από τις πιο δύσκολες σχολες της Ελλαδας όπως είναι το ΗΜΜΥ και να έχεις τους ΤΕΙτζηδες που ίσως ξέρουν κάποια λιγα πρακτικά παραπάνω από σενα να σε λενε ασχετο αμαθή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Το επίπεδο σπουδών στα ΤΕΙ κατά βάση είναι χαμηλότερο από τα αντίστοιχα αει.
Τα ΤΕΙ χρηματοδοτούνται λιγότερο από τα αντιστουχα ΑΕΙ
Όσοι από τει πάνε σε αντίστοιχα αει λένε οτι υπάρχει ταιράστια διαφορά στο επίπεδο.
Ένας λόγος που είναι καλύτερη η ιατρική και η νομική από τους ημμυ είναι ότι στις 2 πρώτες δεν υπάρχει αντίστοιχο τει ώστε να τους πρίζουν.
Καθηγητές που διδάσκουν και στα δύο ιδρύματα λένε για την διαφορά επιπέδου.
Το ΤΕΙ έχει παραπανω πρακτική (θεωρητικά) με τίμημα λιγότερα μαθήματα.
Πρέπει να είναι πολύ εκνευριστικό να τελειώνεις μια από τις πιο δύσκολες σχολες της Ελλαδας όπως είναι το ΗΜΜΥ και να έχεις τους ΤΕΙτζηδες που ίσως ξέρουν κάποια λιγα πρακτικά παραπάνω από σενα να σε λενε ασχετο αμαθή.

και για αλλη μια φορα κριμα το παιδι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγω εκανα και το μονο ΑΤΕΙ ειναι το Αλεξανδρειο της Θεσ/νικης.

χχαχαχα ρε συ σορρυ κιολας που γελαω αλλα την πατησες!
κοιτα μερικα αει και μερικα τει εχουν και αλλο δικος τους ονομα! πχ εχουμε το δημοκριτειο πανεπιστημιο....αυτο δεν σημαινει οτι ολα τα πανεπιστημια λεγονται δημοκριτεια! αυτο αφορα μονο το τει αυτο καταλαβες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Αυτός ο τσακωμός περι ανώτατων ανώτερων κτλπ δεν έχει κανένα νόημα πλεον. Άμα διαβάσετε το νέο σχέδιο νόμου (δεν ξερω αν ισχύει απο πριν) λέει στα εισαγωγικά οτι όλες οι σχολές ειναι Α.Ε.Ι. (ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα) και υποδιαιρούνται σε Τ.Ε.Ι. (ούτε ΑΤΕΙ κτλπ) και Πανεπιστήμια.

Επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος απο εσάς που υποστηρίζετε τη πλευρά των πανεπιστημίων, γιατί λέτε οτι τα τει "απλως" αναβάθμισαν το πτυχείο τους και όχι την ουσιαστική τους εκπαίδευση απο τη στιγμή που πολλά τμήματα ΤΕΙ ιδρύθηκαν το 99 -00 πάνω στη περίοδο που έγινε αυτη η αλλαγή!! (2001) ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτός ο τσακωμός περι ανώτατων ανώτερων κτλπ δεν έχει κανένα νόημα πλεον. Άμα διαβάσετε το νέο σχέδιο νόμου (δεν ξερω αν ισχύει απο πριν) λέει στα εισαγωγικά οτι όλες οι σχολές ειναι Α.Ε.Ι. (ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα) και υποδιαιρούνται σε Τ.Ε.Ι. (ούτε ΑΤΕΙ κτλπ) και Πανεπιστήμια.
) ;

Άρα τα ΤΕΙ είναι ΑΕΙ αλλά δεν είναι πανεπιστήμια.

Ωραία το δέχομαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Είναι τεχνολογικά πανεπιστήμια. Απλα τα ΑΕΙ όπως έχουν διαμορφωθεί σήμερα είναι trans. Έχουν τεχνικές ειδικότητες. Αυτό θα αλλάξουν σιγά σιγά, η θα τα κάνουν όλα ενιαία.. Τους συμφέρει το δεύτερο εάν μετατραπούν σε ιδιωτικές εταιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υπάρχουν και ΤΕΙ που είναι θεωρητικά, τι σημαίνει αυτό; Και τα δύο έχουν και θεωρητικά και τεχνικά. Δεν μπορείς να τα διαχωρίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Επειδή είναι δημόσια, δημιουργήθηκε ένα μικρό μπάχαλο.. Διότι τα ΤΕΙ το λέει από μόνο του (τεχνολογικό – τεχνικό )..
Εκεί οφείλετε και ο ρατσισμός με τα ΤΕΙ.. αφού έμπλεξαν τα μπούτια τους άρχισαν να λένε (κατώτερο θεωρητικό και ανώτερο θεωρητικό, κατώτερο τεχνολογικό και ανώτερο τεχνολογικό).. λολ λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top