Πανεπιστήμια vs TEI

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Λυπάμαι που αν και έβγαλες (τοοοοτε στο σχολείο) τόσα πολλά μόρια δεν πέρασες στην καλύτερη δυνατών σχολή. Δεν φταις εσύ. Φταίει το σύστημα της παιδείας μας, που σε ώθησε να επιλέξεις με βάση τα μόρια. Αλλά και πάλι, αν θέλεις να γίνεις καλός θα γίνεις ο καλύτερος!

οπως μπορεις να δεις απο τα info μου ειμαι γ λυκειου

σε μια ωραία θέση στον Δήμο

αν αυτο δεν ειναι ελληνικη σκεψη τι ειναι????
μα γιατι πρεπει ολοι να μπουν στο δημοσιο???
εχουμε φτασει ως εδω γιατι δεν εχουμε βιομηχανια...
γιατι βγαζουμε (σαν χωρα) σωρηδων επιστημονες χωρις αντικειμενο ερευνας και μηχανικους χωρις αντικειμενο εργασιας

παντως συμφωνω στα οσα λετε
+1 στον καθενα σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
αν αυτο δεν ειναι ελληνικη σκεψη τι ειναι????
μα γιατι πρεπει ολοι να μπουν στο δημοσιο???
εχουμε φτασει ως εδω γιατι δεν εχουμε βιομηχανια...
γιατι βγαζουμε (σαν χωρα) σωρηδων επιστημονες χωρις αντικειμενο ερευνας και μηχανικους χωρις αντικειμενο εργασιας

Αυτό το ανέφερα για να δείξω ότι δεν είναι μονόδρομος το "καλό" Πανεπιστήμιο ή το ΕΜΠ. Ο κάθε ένας πορεύεται με βάση τις δυνάμεις του (οικονομικές, κοινωνικές, προσωπικές) και τις επιδιώξεις του, αλλά δεν έχει δικαίωμα να υποτιμά ή να "καπελώνει" τους άλλους. Γιατί δηλαδή να θεωρήσω "ανώτερο" τον ιατρό που σπουδάζει 15 χρόνια και μετά δουλεύει στις εφημερίες, από τον υπάλληλο στον Δήμο που ξεκίνησε να δουλεύει στα 25 (χωρίς μεταπτυχιακά κλπ) και βγάζει 2000 ευρώ το μήνα χωρίς τον φόβο απόλυσης?

Όσο νεο-ελληνικό είναι να θεωρώ τον 25 χρονών ΔΥ επιτυχία άλλο τόσο νεο-ελληνικό είναι να θεωρώ επιτυχία αυτόν που πέρασε στην Ιατρική ή το ΕΜΠ, ξεκινώντας φροντιστήρια & ιδιαίτερα από το Γυμνάσιο. Εγώ προσωπικά τον πρώτο τον θεωρώ πιο έξυπνο από τον δεύτερο και ιδιαίτερα αν ο δεύτερος δεν έχει γονείς στο αντίστοιχο επάγγελμα να του έχουν έτοιμη δουλειά! Ξέρετε πόσοι μηχανικοί έχουν μπει στο ΥΠΕΧΩΔΕ για αυτή την περιβόητη Δημόσια θέση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όσο νεο-ελληνικό είναι να θεωρώ τον 25 χρονών ΔΥ επιτυχία άλλο τόσο νεο-ελληνικό είναι να θεωρώ επιτυχία αυτόν που πέρασε στην Ιατρική ή το ΕΜΠ

:worry: Εγώ που έχω καταφέρει και τα δύο τι είμαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
:worry: Εγώ που έχω καταφέρει και τα δύο τι είμαι;

Πέτυχες το τζακ-ποτ!!! :clapup:

Σοβαρά τώρα: Έσυ ξέρεις καλύτερα από όλους. Εγώ μπορεί να θεωρώ ότι αυτός ο συνδιασμός θα ήταν πολύ καλός για τον εαυτό μου, αλλά ίσως να μην ταιριάζει σε κάποιον άλλο και αυτός να μην του δώσει την ίδια αξία.

Αλλά να θυμάσαι το εξής: όσο και ευχαριστημένος και να είσαι από την επιτυχία σου, δεν θα πρέπει να υποτιμάς τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν υποτίμησα κανέναν προσωπικά θεωρώ την ιατρική υπερτιμημένη (ως προς την δυσκολία) και ότι είναι πιο εύκολη από δύσκολες Πολυτεχνειακές σχολές (π.χ. ΗΜΜΥ) που θέλουν μαθηματική σκέψη αυτό βέβαια πρέπει να το επιβεβαιώσω και μόνος μου :)



Σε αυτό το θέμα ειδικά δεν είπα τίποτα κακό για τα ΤΕΙ η θέση μου πάνω στο θέμα είναι ότι μερικά ΤΕΙ θα πρέπει να ανωτατοποιηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ορίστε τι κατάφερε το κράτος με την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ. Να τρώγονται φοιτητές ΑΕΙ και σπουδαστές ΑΤΕΙ, να υπάρχουν αντιπάθειες μεταξύ φοιτητών ΑΕΙ και ΑΤΕΙ του ίδιου αντικειμένου κλπ.

Τα ΤΕΙ ιδρύθηκαν για συγκεκριμένο λόγο και όχι για να γίνουν πανεπιστήμια και εξ ορισμού το αντικείμενο τους ήταν ακαδημαϊκά υποδεέστερο από τα πανεπιστήμια. Ο λόγος που δημιουργήθηκαν ήταν για να παράγουν τεχνολόγους οι οποίοι θα στελεχώσουν την παραγωγή, οι οποίοι θα εφαρμόσουν την υπάρχουσα γνώση και ΔΕΝ θα συμβάλλουν στην έρευνα και την παραγωγή νέας γνώσης.

Μετά την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ ξεκίνησαν να λειτουργούν μεταπτυχιακά προγράμματα στα ΤΕΙ με αποτέλεσμα τα ΤΕΙ να αποπροσανατολίζονται από τον αρχικό σκοπό τους που ήταν η εφαρμογή της υπάρχουσας και όχι η παραγωγή νέας γνώσης. Γι αυτόν τον σκοπό υπάρχουν τα πανεπιστήμια.

Τα ΤΕΙ πρέπει να ξαναγίνουν όπως ήταν και να λειτουργούν για τον λόγο που ιδρύθηκαν. Άλλο ΤΕΙ και άλλο πανεπιστήμια.

παντως, σιβιλ, εσυ περα απο τους αλλους, πρεπει να γνωριζεις οτι ουτε ο μηχανικος παραγει γνωση, παρα την εφαρμοζει. αυτο σημαινει οτι τα πολυτεχνεια πρεπει να ειναι τεχνολογικα ιδρυματα; (θυμιζω οτι: Μassachusetts Insitute of Techonology).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
παντως, σιβιλ, εσυ περα απο τους αλλους, πρεπει να γνωριζεις οτι ουτε ο μηχανικος παραγει γνωση, παρα την εφαρμοζει. αυτο σημαινει οτι τα πολυτεχνεια πρεπει να ειναι τεχνολογικα ιδρυματα; (θυμιζω οτι: Μassachusetts Insitute of Techonology).

Κι όμως υπάρχουν πολλοί νέοι άνθρωποι,με τα μυαλά του Civilara...μην ασχολείσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Κι όμως υπάρχουν πολλοί νέοι άνθρωποι,με τα μυαλά του Civilara...μην ασχολείσαι...

Είσαι απερίγραπτος! Επειδή το μυαλό σου δεν φτάνει πέρα από τη μύτη σου, αυτό δε σου δίνει το δικαίωμα να διαστρεβλώνεις τα λεγόμενά μου. Εγώ στηρίζω τον αγώνα των τεχνολόγων μηχανικών. Όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία βάσει συντάγματος και πιστεύω ότι το επίπεδο των μηχανικών των ΤΕΙ είναι ανώτερο από τα ΚΑΤΕ. Πραγματικά είσαι ένα νοσηρό άτομο, ένας "κακός κουτσομπόλης" που του αρέσει να σπέρνει ζιζάνια. Σε ευχαριστεί πολύ αυτό, έτσι?

Το γεγονός ότι δεν υποτιμώ τους μηχανικούς των ΤΕΙ φαίνεται και στην πράξη καθώς συνεργάζομαι με τεχνολόγο τοπογράφο μηχανικό. Λυπάμαι για λογαριασμό σου. Επειδή έχω βαρεθεί να ακούω άτομα σαν κι εσένα, φεύγω από το ischool οριστικά. Το ξέρω ότι δεν σου καίγεται καρφάκι αλλά θέλv να ξέρουν οι υπόλοιποι, οι σωστοί χρήστες γιατί την κοπανάω.

Αντίο σε όλους, ακόμη και σε σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Δεν υποτίμησα κανέναν προσωπικά θεωρώ την ιατρική υπερτιμημένη (ως προς την δυσκολία) και ότι είναι πιο εύκολη από δύσκολες Πολυτεχνειακές σχολές (π.χ. ΗΜΜΥ) που θέλουν μαθηματική σκέψη αυτό βέβαια πρέπει να το επιβεβαιώσω και μόνος μου :)

Σε αυτό το θέμα ειδικά δεν είπα τίποτα κακό για τα ΤΕΙ η θέση μου πάνω στο θέμα είναι ότι μερικά ΤΕΙ θα πρέπει να ανωτατοποιηθούν.

Με παρεξήγησες! Σε καμια περίπτωση δεν έγραψες κατι υποτιμητικό για κάποιον άλλο. Αυτό που έγραψα εγώ όμως δεν το έγραψα προσωπικά για σένα, αλλά ως γενική θέση για όλους. Ίσως να μην το διατύπωσα σωστά. Να το ξαναδιατυπώσω λοιπόν:

Κανένας δεν πρέπει να υποτιμάει τον άλλο, επειδή ο ίδιος αισθάνεται "επιτυχημένος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Είσαι απερίγραπτος! Επειδή το μυαλό σου δεν φτάνει πέρα από τη μύτη σου, αυτό δε σου δίνει το δικαίωμα να διαστρεβλώνεις τα λεγόμενά μου. Εγώ στηρίζω τον αγώνα των τεχνολόγων μηχανικών. Όλοι έχουν δικαίωμα στην εργασία βάσει συντάγματος και πιστεύω ότι το επίπεδο των μηχανικών των ΤΕΙ είναι ανώτερο από τα ΚΑΤΕ. Πραγματικά είσαι ένα νοσηρό άτομο, ένας "κακός κουτσομπόλης" που του αρέσει να σπέρνει ζιζάνια. Σε ευχαριστεί πολύ αυτό, έτσι?

Το γεγονός ότι δεν υποτιμώ τους μηχανικούς των ΤΕΙ φαίνεται και στην πράξη καθώς συνεργάζομαι με τεχνολόγο τοπογράφο μηχανικό. Λυπάμαι για λογαριασμό σου. Επειδή έχω βαρεθεί να ακούω άτομα σαν κι εσένα, φεύγω από το ischool οριστικά. Το ξέρω ότι δεν σου καίγεται καρφάκι αλλά θέλv να ξέρουν οι υπόλοιποι, οι σωστοί χρήστες γιατί την κοπανάω.

Αντίο σε όλους, ακόμη και σε σένα.

Έχε χάρη που βαριέμαι να ανατρέχω στα παλιά σου μαργαριτάρια...οι χαρακτηρισμοί είναι σαφώς ανάλογοι του επιπέδου σου,τη στιγμή που θα μπορούσες μάλιστα να μου τους εκφράσεις σε p.m.!

Δε βαρέθηκες να "προκαλείς για να προκαλείς";Ποιός διαστρέβλωσε τα λεγόμενά σου;!Εγώ απλώς είπα το αυτονόητο,αυτό το οποίο "δείχνεις" μέσω των δημοσιεύσεών σου!
Μην κάνεις σαν μωρό,που γκρινιάζει στο μπαμπά του επειδή δεν του κάνει το χατίρι!Αν αρέσκεσαι στους μονολόγους,φτιάξε ένα ωραίο blog να γράφεις ό,τι θέλεις όπως το θέλεις!Εδώ δεν μπορείς να λες ό,τι σου κατέβει και να περνάει στο ντούκου...

Δε μ'ενδιαφέρει τι κάνεις και με ποιόν συνεργάζεσαι,αλλά τι γράφεις...πάντως αδικείσαι,θα έκανες λαμπρή καριέρα σε πολιτικό γραφείο ή σε κάνα επιμελητήριο!
Σε περίπτωση που σου διαφεύγει (αν δεν το κάνεις ήδη) στο Τ.Ε.Ε. πληρώνουν αδρά για ηλεκτρονικούς συκοφάντες!Σκέψου το!;)

Good riddance...θα σε δω στο πλοίο!

Υ.Γ. Πρόσεχε διότι οι "σωστοί χρήστες" μπορεί να γλιστρήσουν και να πέσουν,ξέρεις από τι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Καταρχας ολη αυτη η ιστορια ειναι τουλαχιστον ΑΣΤΕΙΑ. Οπως στο λυκειο που ο καθενας ελεγε οτι η κατευθηνση του ειναι η καλητερη. Υπαρχουν ΤΕΙ με πολυ ψηλη βαθμολογια, καλη οργανωση, καλο επιπεδο φοιτητων και καλη επαγγελματικη αποκατασταση πολλες φορες καλυτερα και απο ΑΕΙ. Απλα οπως και με τα ΕΠΑΛ εμεις τα εχουμε απαξιωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos777

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
παιδια ο ξαδελφος μου εβγαλε διοικηση επιχειρησεων τει πειραια με βαθμο πτυχιου 8,2 και εκανε ενα μαστερ στην Ελβετια χρηματοοικονομικα και ενα μαστερ στην Αγγλια στο BRATFORD UNIVERSITY..και τωρα δουλευει στο city του λονδινου ως μανατζερ σε ναυτιλιακη εταιρια και εχει και τισ δημοσιες σχεσεις σε ταξιδιωτικο γραφειο...με λιγα λογια εχει χεστη στο χρημα...και μην ακουω βλακειες αν αξιζεις θα λαμψεις...λοιπον και εγω τωρα ειμαι διοικ επιχ τει πειραια..και εχω απορριψει πολλα πανεπιστημια με τα 16250μορια που ειχα βγαλει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos777

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
sure υπαρχουν τει κολοπετινιτσας με 5000 μορια και υπαρχουν τμηματα στο τει αθηνας/πειραια με 19.200 οπως αρχιτεκτονικη τοπιου. το ιδιο γινεται με τα αει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στο εξωτερικό αν αξίζεις θα πάρεις ότι αξίζεις ακόμα και ας είσαι απόφοιτος κολοπετινίτσας δυστυχως στην Ελλάδα δεν ισχύει στις παραπάνω περιπτώσεις αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Στο εξωτερικό αν αξίζεις θα πάρεις ότι αξίζεις ακόμα και ας είσαι απόφοιτος κολοπετινίτσας δυστυχως στην Ελλάδα δεν ισχύει στις παραπάνω περιπτώσεις αυτό.

Ήταν ένας από τους λόγους για τον οποίο πήγα στο Τ.Ε.Ι. Σερρών αγαπητέ Γιώργο...έτσι κι αλλιώς,άμα είναι να πάμε να δουλεύουμε για άλλους καλύτερα έξω!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τις εξαιρέσεις πως θα τις ξεχωρίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σε ποιον μιλάς; Γιατί το quote αυτό δεν είναι δικό μου :P

Εγώ προσωπικά τα θεωρώ κατώτερα τα ΤΕΙ και αν ποτέ γίνω εργοδότης θα δέχομαι μόνο από ΑΕΙ, πλην εξαιρέσεων...

Τις εξαιρέσεις πως θα τις ξεχωρίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Διαβασα την κοπελα να λέει πως τα παιδια από τα ΤΕΙ παρακολουθούν τα εργαστήρια,ενώ τα παιδιά από τα ΑΕΙ δεν παρακολουθούν.Αστεία πράγματα.Εγώ για να δώσω μάθημα στο ΠΑΠΕΙ επρεπε να διαβάσω 7 μέρες το μάθημα..όχι 2 ώρες μαζί με τους φίλους μου..οπως κανουν στα ΤΕΙ αθήνας.Και επίσης θεωρώ πως δεν υπάρχουν καλά ΤΕΙ και αυτό γτ δεν έχουν καλούς καθηγητές.Όταν ένας απλός πτυχιούχος γίνεται καθηγητής τριτοβαθμιας, υπάρχει πρόβλημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Λογικά υπάρχει μια λογική ώστε οι προϋποθέσεις για να γίνει κάποιος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο, έστω και από την 1η (χαμηλή) βαθμίδα του Λέκτορα ή του Επίκουρου, να είναι υψηλές και "δύσκολες" στην μαζική υλοποίηση. Ένα πτυχίο δεν επαρκεί ούτε για κηπουρός στην Σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Διαβασα την κοπελα να λέει πως τα παιδια από τα ΤΕΙ παρακολουθούν τα εργαστήρια,ενώ τα παιδιά από τα ΑΕΙ δεν παρακολουθούν.Αστεία πράγματα.Εγώ για να δώσω μάθημα στο ΠΑΠΕΙ επρεπε να διαβάσω 7 μέρες το μάθημα..όχι 2 ώρες μαζί με τους φίλους μου..οπως κανουν στα ΤΕΙ αθήνας.Και επίσης θεωρώ πως δεν υπάρχουν καλά ΤΕΙ και αυτό γτ δεν έχουν καλούς καθηγητές.Όταν ένας απλός πτυχιούχος γίνεται καθηγητής τριτοβαθμιας, υπάρχει πρόβλημα .

ρε συ σοβαρα; αυτο δεν το ηξερα....!:eek::eek:

καλα αυτο με το 7 ημερες δεν ειναι και ενδεικτικο των περισσοτερων μαθηματων πιστευω...υπαρχουν μαθηματα που θελουν πολυ παραπανω...!:whistle: και μαλλον ειναι τα περισσοτερα ετσι δεν ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top