Πανεπιστήμια vs TEI

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Χαίρω πολύ ότι όταν κάνεις από μόνος σου ελευθέριο επάγγελμα δεν θα σου πει ο εαυτός σου, μεγάλε θέλω να είσαι Πανεπιστημίου.
Σε ότι αφορά τους υπαλλήλους όμως, δες όσες εφημερίδες/αγγελίες θες και θα καταλάβεις πώς κάθε θέση εργασίας κάνει διάκριση σε Π.Ε. και Τ.Ε. για το δημόσιο και όσο και αν δεν αρέσει σε μερικούς και σε Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. για τον ιδιωτικό τομέα, πράγμα που σημαίνει ότι η δήθεν ανωτατοποίηση του 2001 δέν πέρασε ποτέ μέσα στο μυαλό του Έλληνα(Τόσο των φοιτητών όσο και των εργοδοτών πόσο μάλιστα και των οικογενειών).
Ανοίξτε τις 2 μεγαλύτερες εφημερίδες για εργασιακά θέματα που κυκλοφορούν σήμερα στην Ελλάδα και άν δείτε το αντίθετο θα παραιτηθώ απο την δουλειά μου ακόμα και για την συγκεκριμένη θέση που κλήθηκα για συνέντευξη αφορούσε ρητά και ξεκάθαρα στην "Περιγραφή Θέσης" που ήταν Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης.


Τι σχέση έχει ο διαχωρισμός "Π.Ε." και "Τ.Ε." που ισχύει στο Δημόσιο (ο οποίος σε κάποιες περιπτώσεις δεν έχει καν αντίκτυπο στα λεφτά ή τη θέση) με τις αγγελίες στον Ιδιωτικό τομέα;!:confused:
Ωραία,τις ανοίξαμε τις αγγελίες...που ακριβώς γίνεται ο διαχωρισμός που λες;Εγώ γιατί δεν βλέπω κάτι τέτοιο;
Δεν είμαι και κάνας έμπειρος σ'αυτό το θέμα αλλά πρώτη φορά από σένα διαβάζω τέτοια πράγματα...
https://www.epsilonnet.gr/swcshow.jsp?CMCCode=0604&extLang=
Εδώ δεν εργάζεσαι;Η μια γράφει "Α.Ε.Ι./Τ.Ε.Ι." εννοώντας προφανώς "'ή το ένα ή το άλλο" και το 99% των αγγελιών που διαβάζω αυτό γράφουν...

Συγκεκριμένα τα δικαιώματα υπομηχανικών αναφέρονται σε αποφοίτους των τότε Ανωτέρων σχολών Τ.Ε.Ι., το δεδομένο πώς εν έτη 2013, 12 χρόνια μετά την ανωτατοποίηση των Τ.Ε.Ι. μου παραπέμπεις νόμους και νομοσχέδια και Π.Δ. που αναφέρονται σε αποφοίτους Τ.Ε.Ι. 2 δεκαετιών πριν, για μένα λέει πολλά. Οι ίδιοι επικαλείστε δικαιώματα Ανωτέρων ιδρυμάτων και από την άλλη αποκαλείστε απόφοιτοι Α.Α.Α.Α.Α.Τ.Ε.Ι. ή γονείς φοιτητών Α.Α.Α.Α.Α.Α.Τ.Ε.Ι.
"Επομένως όταν οι ίδιοι δέχεστε τον όρο του ΥΠΟ-μηχανικού, μην σπάζεστε όταν σας αποκαλούν οι άλλοι κατηγορίας Τ.Ε. και όχι Π.Ε."

Τα έχεις κάνει λίγο αχταρμά ή είναι ιδέα μου;
Προφανώς μιλάς για κάτι παλιά Ε.Δ. υπομηχανικών που χρησιμοποιούν καταχρηστικά κάποιοι μηχανικοί Τ.Ε. έτσι;
Από που κι ως που αυτό το γεγονός τους κάνει "υπομηχανικούς";Μηχανικοί τελειώνουν οι άνθρωποι,απλώς απόντων άλλων Ε.Δ. χρησιμοποιούν αυτά!Τι ήθελες δηλαδή να κάνουν να μείνουν με το τίποτα ή να αλλάξουν χώρα;
Όχι ότι το δεύτερο είναι άσχημη λύση,αλλά λέμε τώρα!:P
Και πραγματικά,είναι πρόβλημα η σφραγίδα αλήθεια;Τόσες κυκλοφορούν εκεί έξω,παίρνεις μια και καθαρίζεις...
Επίσης,απ'τη μια προτρέπεις τον paterasyp να είναι κόσμιος κι απ'την άλλη καταλήγεις μ'αυτά τα "Α.Α.Α.Α.Α.Τ.Ε.Ι." και δείχνεις φανερή εμπάθεια φίλε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αφήστε το τρελό αγόρι, ένας τειτζής του έκλεψε την κοπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Βusinessman τι σπουδάζεις τελικά εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Φυσική στο Α.Π.Θ.,έχει καμία σχέση αυτό με το θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Απλή απορία γιατί κάπου είδα να δηλώνεις πώς είσαι στο Τ.Ε.Ι. Σερρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Απλή απορία γιατί κάπου είδα να δηλώνεις πώς είσαι στο Τ.Ε.Ι. Σερρών.

Ναι εκεί είχα πρωτοπεράσει στη μηχανολογία,μετά ήρθα στη μηχανολογία εδώ στην καβάλα με μεταγραφή κι όταν τελείωσα ξαναέδωσα καναδυό φορές και τώρα πέρασα Θεσσαλονίκη!
Που το είδες αυτό αλήθεια;:PΕγώ έχω να γράψω πολύ καιρό εδώ πέρα κι ούτε ο ίδιος δε θυμάμαι τι έχω γράψει που...

Επί του θέματος έχεις να πεις κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.


Η καλύτερη επένδυση χαχαχαχαχαχαχα

ξεφτιλάααααα. και μετά θα φταίει το τμήμα και τα ΤΕΙ που είναι άχρηστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ναι εκεί είχα πρωτοπεράσει στη μηχανολογία,μετά ήρθα στη μηχανολογία εδώ στην καβάλα με μεταγραφή κι όταν τελείωσα ξαναέδωσα καναδυό φορές και τώρα πέρασα Θεσσαλονίκη!
Που το είδες αυτό αλήθεια;:PΕγώ έχω να γράψω πολύ καιρό εδώ πέρα κι ούτε ο ίδιος δε θυμάμαι τι έχω γράψει που...

Επί του θέματος έχεις να πεις κάτι;

Μα και αυτά είναι επί του θέματος, σε ένα θέμα με τίτλο Πανεπιστήμια και Τ.Ε.Ι., η προσωπική επιλογή του καθενός στις σπουδές είναι "επί του θέματος". 18 χρονών πέρασες μηχανολογία Σερρών, έδωσες 2 φορές μετά και μπήκες Φυσικό δηλαδή μπήκες Φυσικό στα 24.
Σου αναγνωρίστηκε κανένα μάθημα ή είσαι Full φοίτηση 4 ακόμα χρόνια. Ο λόγος που πήγες στο Φυσικό ποιος ήταν?


Η καλύτερη επένδυση χαχαχαχαχαχαχα
ξεφτιλάααααα. και μετά θα φταίει το τμήμα και τα ΤΕΙ που είναι άχρηστα.

Και μετά αντιδρούσε ο άλλος φοιτητής από το Τ.Ε.Ι. Σερρών ο Jack πώς τα 600-700 ευρώ ως φοιτητικά μηνιαία έξοδα είναι δική μου φαντασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μα και αυτά είναι επί του θέματος, σε ένα θέμα με τίτλο Πανεπιστήμια και Τ.Ε.Ι., η προσωπική επιλογή του καθενός στις σπουδές είναι "επί του θέματος". 18 χρονών πέρασες μηχανολογία Σερρών, έδωσες 2 φορές μετά και μπήκες Φυσικό δηλαδή μπήκες Φυσικό στα 24.
Σου αναγνωρίστηκε κανένα μάθημα ή είσαι Full φοίτηση 4 ακόμα χρόνια. Ο λόγος που πήγες στο Φυσικό ποιος ήταν?

Είναι προσωπικές ερωτήσεις αυτές γι'αυτό και είναι "εκτός θέματος" και υπάρχουν π.μ. για το σκοπό αυτό!;)
Πως έβγαλες αλήθεια το συμπέρασμα ότι είμαι 24;
Ούτε καν επεδίωξα να μου αναγνωριστεί τίποτα,τι νομίζεις ότι μπήκα για να το τελειώσω;Στα τέτοια μου,εγώ εδώ με τα κτήματα του πατέρα μου ασχολούμαι κι ούτε με νοιάζει,η μαύρη πείνα θα μας φάει έτσι κι αλλιώς!Εδώ κοτζάμ Καβάλα OIL την εμπαίζουν και δε μπορούν να κάνουν δουλειά οι άνθρωποι,τι να λέμε τώρα...

Τέλοσπαντων,μάλλον δεν υπάρχει αντίρρηση και σε κάλυψα με τα προηγούμενα...

Η καλύτερη επένδυση χαχαχαχαχαχαχα

ξεφτιλάααααα. και μετά θα φταίει το τμήμα και τα ΤΕΙ που είναι άχρηστα.

Το συγκεκριμένο video το θυμάμαι είναι νομίζω 3-4 χρόνια πριν...
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τον βρίζουν και από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι γι'αυτό το λόγο τα τμήματα είναι άχρηστα!
Την αλήθεια λέει ο άνθρωπος κάνοντας μια απλή διαπίστωση,ότι ο φοιτητής φέρνει σε μια πόλη σαν τις Σέρρες "ζεστό χρήμα"!
Δηλαδή αν ρωτήσετε το ίδιο πράγμα το Μυλόπουλο θα σας πει ότι ο φοιτητής "δεν" φέρνει ζεστό χρήμα,για να μη θεωρηθούν τα τμήματα του Α.Π.Θ. άχρηστα;
Ας σοβαρευτούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Ούτε καν επεδίωξα να μου αναγνωριστεί τίποτα,τι νομίζεις ότι μπήκα για να το τελειώσω;Στα τέτοια μου,εγώ εδώ με τα κτήματα του πατέρα μου ασχολούμαι κι ούτε με νοιάζει,η μαύρη πείνα θα μας φάει έτσι κι αλλιώς!Εδώ κοτζάμ Καβάλα OIL την εμπαίζουν και δε μπορούν να κάνουν δουλειά οι άνθρωποι,τι να λέμε τώρα...

Δεν φαντάστηκα πώς θα σε ενοχλούσε να σε ρωτήσω τι σπουδάζεις? Και εμένα πολλές φορές με ρωτάνε, άρα γι αυτό το έκανα. Μαγκιά σου που θα ασχοληθείς με αυτό που έχεις, μακάρι και άλλοι να κάναν το ίδιο και δεν υποτιμούσαν τον σημαντικότερο τομέα της οικονομίας, που είναι η πρωτογενής παραγωγή. Ε για να τέλειωσες την μηχανολογία άρα πήγες σίγουρα 22 + 2 φορές που λες ότι έδωσες πάλι πήγες 24 min
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Νύφη μου ψάχνεις;
Ανέβα ανέβα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο video το θυμάμαι είναι νομίζω 3-4 χρόνια πριν...
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τον βρίζουν και από που βγαίνει το συμπέρασμα ότι γι'αυτό το λόγο τα τμήματα είναι άχρηστα!
Την αλήθεια λέει ο άνθρωπος κάνοντας μια απλή διαπίστωση,ότι ο φοιτητής φέρνει σε μια πόλη σαν τις Σέρρες "ζεστό χρήμα"!
Δηλαδή αν ρωτήσετε το ίδιο πράγμα το Μυλόπουλο θα σας πει ότι ο φοιτητής "δεν" φέρνει ζεστό χρήμα,για να μη θεωρηθούν τα τμήματα του Α.Π.Θ. άχρηστα;
Ας σοβαρευτούμε...


Ωραία να δημιουργηθεί καινούργιο τμήμα για να πάει "καυτό χρήμα" στις Σέρρες......το καινούργιο τμήμα θα έχεις της υποδομές που χρειάζεται? θα έχει την χρηματοδότηση? θα έχει τα επαγγελματικά δικαιώμτα? ΟΧΙ δεν θα τα έχει.

Και μετά αντιδρούσε ο άλλος φοιτητής από το Τ.Ε.Ι. Σερρών ο Jack πώς τα 600-700 ευρώ ως φοιτητικά μηνιαία έξοδα είναι δική μου φαντασία.

:whistle:
Αυτά δεν είναι στάνταρ εγω με τον αδερφό μου μαζί ξοδεύουμε γύρο στα 500.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μπορεί να τα έχει,μπορεί και όχι!:P
Αυτό είναι θέμα των υποψηφίων να το κρίνουν και να επιλέξουν ανάλογα καθώς και του Κράτους να του κόψει τον αέρα εφόσον δεν υπάρχει χρήμα ή σκοπός ή και τα δύο για ένα νέο τμήμα!
Από εκεί και πέρα ο πρόεδρος οποιουδήποτε Α.Ε.Ι. θα επιλέξει το καλύτερο και πιο προσοδοφόρο για το ίδρυμα και την πόλη του με κάθε κόστος!;)Κι εγώ στη θέση του το ίδιο θα έκανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Έπεσα κατά τύχη στους κάτωθι συνδέσμους (ομιλία 2012) και παρατίθονται προς γνώση και σχολιασμό.
https://www.youtube.com/watch?v=Nvml_0tz46g και https://www.youtube.com/watch?v=BsBDQ84HICQ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Από εκεί και πέρα ο πρόεδρος οποιουδήποτε Α.Ε.Ι. θα επιλέξει το καλύτερο και πιο προσοδοφόρο για το ίδρυμα και την πόλη του με κάθε κόστος!;)Κι εγώ στη θέση του το ίδιο θα έκανα...

Θα κάνει καλό στο ίδρυμα? απο την στιγμή που δεν μπορεί να συντηρήσει ούτε αυτά που έχει? αλλα ακόμα και να μπορούσε να δημιουργήσει αξιοπρεπή τμήμα γιατί να το δημιουργήσει έχουμε έλλειψη απο τμήματα? για να μπαίνουν με 3000-7000 μόρια?
να φτίαξουν κάτι άλλο αν θέλουν προσελκύσουν τουρίστες, οχι τμήμα ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Sorry για το off topic μου αλλά είναι και η ώρα περασμένη,μου έρχονται και ειδοποιήσεις στο παρόν νήμα...

Βρε Antis αγόρι μου, παντού τα ίδια γράφεις για τα ΤΕΙ κουράστηκα να διαβάζω πως τα ΤΕΙ είναι ΑΕΙ κτλ.

Ok,είναι. Αλλά τυπικά.

Ο μέσος Ελληνάρας ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα δεχθεί ένα ΤΕΙ πως είναι ΑΕΙ. Και καλά κάνει δεν θα το κρίνω εγώ αυτό.
Επειδή τα ΤΕΙ ασχέτως με την ανωτατοποίηση τους παραμένουν στην κοινή γνώμη ως ΤΕΙ και όχι ως ΑΕΙ,δεν φταίει κανείς.

https://sfr.ee.teiath.gr/TEI-Istoria/Papath05.htm

Έτσι έχει περάσει στην κοινή γνώμη,μην κάνεις σταυροφορία σε ένα site και αναλώνεσαι.

Επειδή ως φοιτήτρια Κοινωνιολογίας έχω δει να προτιμούν απόφοιτους/ες ΤΕΙ Κοινωνικής Εργασίας και να συγκρίνουν δύο ειδικότητες πολύ διαφορετικές έχω δει πάρα πολλά και φυσικά προτιμούν αυτούς επειδή πληρώνονται με 15% και όχι 25%.
Ακόμα και σε θέσεις που για τις οποίες δεν είναι ικανοί.

Τέλος πάντων, περιμένω να με κράξει κανείς και να απαντήσω αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Sorry για το off topic μου αλλά είναι και η ώρα περασμένη,μου έρχονται και ειδοποιήσεις στο παρόν νήμα...

Βρε Antis αγόρι μου, παντού τα ίδια γράφεις για τα ΤΕΙ κουράστηκα να διαβάζω πως τα ΤΕΙ είναι ΑΕΙ κτλ.

Υπάρχουν νόμοι, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου


Ο μέσος Ελληνάρας ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν θα δεχθεί ένα ΤΕΙ πως είναι ΑΕΙ. Και καλά κάνει δεν θα το κρίνω εγώ αυτό.

Εννοείς τους παππούδες και τις γιαγιάδες ??Για τους υπόλοιπους εάν δεν δέχονται τους νόμους έχουμε άλλο πρόβλημα και δεν θα το λύσω εγώ

Επειδή τα ΤΕΙ ασχέτως με την ανωτατοποίηση τους παραμένουν στην κοινή γνώμη ως ΤΕΙ και όχι ως ΑΕΙ,δεν φταίει κανείς.
Υπάρχει και η ΕΕ όπου εκεί τα τει αναγνωρίζονται σαν ΑΝΏΤΑΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ

Έτσι έχει περάσει στην κοινή γνώμη,μην κάνεις σταυροφορία σε ένα site και αναλώνεσαι.
Δεν αναλώνομαι, ενημερώνω τους υποψήφιους φοιτητές απλά γιατί εδώ μέσα ''πέφτει'' πολύ προπαγάνδα

Επειδή ως φοιτήτρια Κοινωνιολογίας έχω δει να προτιμούν απόφοιτους/ες ΤΕΙ Κοινωνικής Εργασίας και να συγκρίνουν δύο ειδικότητες πολύ διαφορετικές έχω δει πάρα πολλά και φυσικά προτιμούν αυτούς επειδή πληρώνονται με 15% και όχι 25%.
Ακόμα και σε θέσεις που για τις οποίες δεν είναι ικανοί.

Συγκρίνεις αυτά τα δύο τμήματα ως προς τι για να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι, εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω, είναι το ίδιο αντικείμενο????

Συγκρίνοντας τα απλά σαν δύο τμήματα ΑΕΙ και όχι σαν ίδιας φύσης, δεν βλέπω να υστερούν κάπου οι φοιτητές του τμήματος κοινωνικής εργασίας.Είναι αγράμματοι μήπως?

ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ ΠΑΝΤΕΙΟΥ ΗΜ. 2012--15419 2011--14692
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ΗΜ. 2012--14654 2011-- 14556
ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΡΗΤΗΣ (ΡΕΘΥΜΝΟ) ΗΜ. 2012--12006, 2011-- 12252
ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ ΑΙΓΑΙΟΥ (ΜΥΤΙΛΗΝΗ) ΗΜ. 2012--11273, 2011-- 11878
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) ΗΜ. 2012--11455 2011-- 11912
ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΕΙ ΠΑΤΡΑΣ ΗΜ. 2012--13011 2011-- 13025

πιστεύω πως είναι πιο κοντά με το τμήμα ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΘΡΑΚΗΣ (ΚΟΜΟΤΗΝΗ) όπου η βάση του ήταν 12441..

Δεν θεωρώ τις βάσεις σαν μέτρο σύγκρισης βέβαια, αλλά η κοινοί γνώμη από ότι βλέπω τα επιλέγει αυτά τα τμήματα των τει και με το παραπάνω..Τώρα για τους μηχανικούς βλέπουμε μεγάλη διαφορά στις βάσεις λόγο του ότι δεν έχουν εκδοθεί επαγγελματικά δικαιώματα όταν εκδοθούν με το καλό θα δούμε τι θα γίνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aussie

Νεοφερμένος

Ο aussie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εχω τελιωσει το Τμημα Μηχανολογιας στο ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ 1 ος σε βαθμολογια με 7,5 .. βαθμος για αλλη κοντα στο μεσο ορο!
Και ρωταω! Γιατι στο συγκεκριμενο τμημα να βαζουν τοσο χαμηλους βαθμους? για να μας υποτειμανε εναντι των φιλων του πολυτεχνιου?
Κανονικα δεν πρεπει να υπαρχει αυτος ο γελειος διαχωρισμοςΤΕΙ ΚΑΙ ΑΕΙ, ας τα ενωσουν και ας αλλαξουν το συστημα εισαγωγης , δεν γινεται ενα τεστακι της κακιας ωρας να σου κρινει το μελλον μιας ολοκληρης ζωης!
Δεν ειμαι υπερ των ΤΕΙ η των ΑΤΕΙ , ολοι γνωριζουμε οτι και στα 2 ανωτατα ιδρυματα διδασκουν καθηγητες αχρηστοι αφου ποτε δεν εγινε αξιολογιση να παρουν ποδι.
Eιμαι 25 χρονων με MSc απο ΤΕΙ>!!! και το τονιζω! και εχω αναγνωριστη απο τους Australian Enginneers σαν profesional enginneer!!!!
Τελος, δεν θελω να σχολιασω την απαξιωση που δειχνει η ΕΛΛΑΔΑΡΑ μας για τους μηχανολογους μηχανικους Τ.Ε , ενω εχει βγαλει απο οτι ειδα επιδοτουμενα προγραμματα ΕΣΠΑ για τον αγαπητο ΤΕΕ ενω αγνοοει πληρως τα παιδια του ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και ρωταω! Γιατι στο συγκεκριμενο τμημα να βαζουν τοσο χαμηλους βαθμους? για να μας υποτειμανε εναντι των φιλων του πολυτεχνιου?

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι στο πολυτεχνείο βάζουν μεγαλύτερους βαθμούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aussie

Νεοφερμένος

Ο aussie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το ερωτημα που πρεπει να θεσεις στον εαυτο σου ειναι:αν περναγες μηχανολογος εμπ θα πηγαινες στο τει πειραια,αφου ισχυριζεσαι οτι ειναι ισοδυναμα τα δυο τμηματα;
Οποτε αυτο - αναιρεισαι και αυτο που εγραψες ισχυει.


Εφοσον θα πηγαινες εμπ και εσυ τους μειωνεις ασυνειδητα.Την εχεις και εσυ χεσμενη τη φωλια σου οποτε ασε τη νοοτροπια του ρομπεν των δασων που υπερασπιζεται τα ΤΕΙ.Κοροιδευεις τον εαυτο σου σκυλακι....





Εγω σαν να ακουω ενα παιδακι του δημοτικου, ο τροπος που μιλας και η ειρωνια δειχνει την παιδεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top