Πανεπιστήμια vs TEI

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν ξέρω, καθότι διαφωνώ με την άμεση σύνδεση ΑΕΙ-βιομηχανίας.

Τα πτυχία δεν είναι διπλώματα εργασίας, αλλά κάτι πολύ ανώτερο.
Βρε εσύ καλά κάνεις και διαφωνείς (είπαμε «περί ορέξεως») ρώτα όμως και τον άλλο που θέλει να δουλέψει και να βγάλει κάνα φράγκο ή/και το γονιό που χρηματοδοτεί τις σπουδές του παιδιού του και περιμένει να πιάσουν τόπο τα λεφτά όσο πιο γρήγορα γίνεται...
Αυτό το άρθρο έχει μείνει στην ιστορία γιατί ήταν η μόνη στιγμή που υπουργός Παιδείας μίλησε δημοσίως γι' αυτό το θέμα έξω απ' τα δόντια (ούτε ο Κακλαμάνης δε μίλησε ποτέ έτσι που είχε ιδρύσει τα Τ.Ε.Ι. και πάντα ήταν «τσεκουράτος» σ' αυτό το θέμα)...
Έχουν καταστραφεί καριέρες χιλιάδων μηχανικών Τ.Ε. εδώ και 40+ χρόνια (ειδικά οι πολιτικοί μηχανικοί Τ.Ε. είναι πρακτικά σα να μην πήραν πτυχίο ποτέ) και το αποτέλεσμα είναι...πρόστιμα 1,5 εκατομμυρίου €;!
Πενταροδεκάρες!
Για να καταλάβετε π.χ. ο προϋπολογισμός του κοινωνικού τουρισμού μόνο για την περσινή περίοδο ήταν 35 εκατομμύρια €!
Άντε να φτάσουν π.χ. τα 3 εκατομμύρια μέχρι να ψοφολογήσει κι ο τελευταίος μηχανικός Τ.Ε. και κλείσαμε!:rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πάντως εγώ μπήκα τώρα με κατατακτήριες στο Φυσικό. Να δούμε πως θα πάει. Ρώτησα το γραφείο προσωπικού εκεί που εργάζομαι και μου είπαν ότι μόλις πάρω πτυχίο μπορώ να το καταθέσω για να γίνω ΠΕ.
 

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top