[Πανελλαδικές 2022] Τελικά θα δώσω Λατινικά ή Κοινωνιολογία;

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Με τα προαναφερθέντα μόρια διέθετες σημαντικές πιθανότητες να εισαχθείς στην σχολή επιθυμίας, σε κάθε περίπτωση όμως το αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω απο άριστο και στα μάτια μου φαντάζει ατελέσφορη μια δεύτερη προσπάθεια, κάθως δύνασαι να εισαχθείς σε όλες τις σχολές ψυχολογίας, όπου στην πραγματικότητα αυτό είναι το επιστημονικό αντικειμένο που σε ενδιαφέρει
και γενικα αξιζει ολος αυτος ο κοπος για 5 θεσεις συνολικα οπου καποιες θα πανε σε ειδικες κατηγοριες και λογικα γυρω στις 2 θα ειναι σε γενικη σειρα απο πανελληνιες
 

Guest 298819

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα λατινικά πανεύκολα; χαχαχαχαχαχαχχαχα, το 2016 - 2017 με θυμάμαι να πέφτω στο θρανίο και να κλαίω, απλά
Το ότι όλα υπάρχουν στο βιβλίο δεν καθιστά το μάθημα το σίγουρο και ευκολο 20
Και να ξέρετε, πως στα λατινικά, η "ευκολία" τους τα κάνει δύσκολα
Γκούντ λακ όμως με όλη μου την ειλικρίνεια 🌺✨❤️
Ρε παιδιά πέσατε όλοι να με σταυρωσετε επειδή είπα ότι είναι εύκολα... Ξέρω παιδιά που δεν διάβαζαν καθόλου και γράφαν 17 στις πανελλήνιες.. αν διαβάζεις και προσέχεις από την αρχή ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗ ΓΡΆΨΕΙΣ???
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με τα προαναφερθέντα μόρια διέθετες σημαντικές πιθανότητες να εισαχθείς στην σχολή επιθυμίας, σε κάθε περίπτωση όμως το αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω απο άριστο και στα μάτια μου φαντάζει ατελέσφορη μια δεύτερη προσπάθεια, κάθως δύνασαι να εισαχθείς σε όλες τις σχολές ψυχολογίας, όπου στην πραγματικότητα αυτό είναι το επιστημονικό αντικειμένο που σε ενδιαφέρει
Στόχευα στρατιωτικές και μόνο.. επίσης μη μιλάς σαν να γράφεις δοκίμιο πλιζ καταντάει εκνευριστικο 😂
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
με 18800 πιανεις οτι σχολη θες.απο οτι καταλαβα δεν παιρνας στρατο γτ κοπηκες σε αθλημα οχι λογω μοριων.οπως σου πε και ο σλιμ τραβα στη σχολη της αρεσκειας σου και ασε τους στρατους.εισαι νεος ανθρωπος τι νοημα εχει να πας να χαντακωθεις εκει?
 

Guest 298819

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
με 18800 πιανεις οτι σχολη θες.απο οτι καταλαβα δεν παιρνας στρατο γτ κοπηκες σε αθλημα οχι λογω μοριων.οπως σου πε και ο σλιμ τραβα στη σχολη της αρεσκειας σου και ασε τους στρατους.εισαι νεος ανθρωπος τι νοημα εχει να πας να χαντακωθεις εκει?
Ναι ακριβώς κόπηκα σε άθλημα αλλά ήθελα να γίνω αποκλειστικά στρατιωτικός ψυχολόγος δεν είχα όνειρο να γίνω πολιτικός ψυχολόγος...
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Ρε παιδιά πέσατε όλοι να με σταυρωσετε επειδή είπα ότι είναι εύκολα... Ξέρω παιδιά που δεν διάβαζαν καθόλου και γράφαν 17 στις πανελλήνιες.. αν διαβάζεις και προσέχεις από την αρχή ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗ ΓΡΆΨΕΙΣ???
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Πράγματι, τα Λατινικά είναι ευκολότερα σε σύγκριση με τα υπόλοιπα μαθήματα της κατεύθυνσης μας, αλλά αυτό βέβαια ίσχυε κυρίως για τα χρόνια από το 2019 και πίσω. Πλέον, τα Λατινικά έχουν γίνει δυσκολότερα λόγω της σημαντικής αύξησης της ύλης, αλλά και της αλλαγής της δομής της εξέτασης με την προσθήκη ερώτησης εισαγωγής, κατανόησης και λεξιλογικών.
Η αλήθεια είναι ότι αν κάποιος διαβάζει πολύ συστηματικά και δεν αφήνει κενά και αν εξασκείται πολύ, δεν έχει λόγο να φοβάται ότι θα αποτύχει. Ωστόσο, αυτό δεν αρκεί. Τα Λατινικά απαιτούν απίστευτη συγκέντρωση κατά τη διάρκεια της εξέτασης, επειδή ακριβώς σε ασκήσεις γραμματικής και συντακτικού με ένα λάθος γράμμα χάνεται ολόκληρη η μονάδα. Επομένως, για να απαντήσω στην ερώτηση ''για ποιον λόγο να μην γράψει κανείς'', θα πω ότι συντρέχουν πολλοί λόγοι.
Τονίζω ξανά ότι η ευκολία στο διάβασμα δεν σημαίνει απαραίτητα και ευκολία στην εξέταση.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Ναι ακριβώς κόπηκα σε άθλημα αλλά ήθελα να γίνω αποκλειστικά στρατιωτικός ψυχολόγος δεν είχα όνειρο να γίνω πολιτικός ψυχολόγος...
πρεπει να σαι το 0.0001% που ειχε αυτο το ονειρο.εχεις καποιο οικονομικο προβλημα??αν δεν εχεις τραβα ζησε τη ζωη σου που θα πας να χαντακωθεις στους στρατους.που αρχισες και διαβασμα κιολας να δωσεις δευτερη φορα για ονομα του θεου δηλαδη
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
πρεπει να σαι το 0.0001% που ειχε αυτο το ονειρο.εχεις καποιο οικονομικο προβλημα??αν δεν εχεις τραβα ζησε τη ζωη σου που θα πας να χαντακωθεις στους στρατους.που αρχισες και διαβασμα κιολας να δωσεις δευτερη φορα για ονομα του θεου δηλαδη
μπα η σιγουρια του δημοσιου ειναι καλη :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

με 18800 πιανεις οτι σχολη θες.απο οτι καταλαβα δεν παιρνας στρατο γτ κοπηκες σε αθλημα οχι λογω μοριων.οπως σου πε και ο σλιμ τραβα στη σχολη της αρεσκειας σου και ασε τους στρατους.εισαι νεος ανθρωπος τι νοημα εχει να πας να χαντακωθεις εκει?
και λογο μοριων θεωρω διοτι η σχολη που ενδιαφερεται παιρνει 2 ατομα και η βαση ειναι στα 19+ συνηθως
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 298819

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πρεπει να σαι το 0.0001% που ειχε αυτο το ονειρο.εχεις καποιο οικονομικο προβλημα??αν δεν εχεις τραβα ζησε τη ζωη σου που θα πας να χαντακωθεις στους στρατους.που αρχισες και διαβασμα κιολας να δωσεις δευτερη φορα για ονομα του θεου δηλαδη
Οχι απλά μαρεσει η πειθαρχία και να είμαι κοντά στην πατρίδα έστω και με αυτόν τον τρόπο... Γιατί είναι τόσο κακό;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Οχι απλά μαρεσει η πειθαρχία και να είμαι κοντά στην πατρίδα έστω και με αυτόν τον τρόπο... Γιατί είναι τόσο κακό;
ποια πατριδα φιλε μου??την πειθαρχια μπορει να την εξασκησεις στον εαυτο σου ποιος στρατος....αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα εγκληματεις
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και γω την ίδια απορία έχω καθώς έδωσα φέτος δεν τα πήγα τόσο καλά και θέλω να ξαναδώσω του χρόνου. Η αλήθεια είναι ότι το υπουργείο δεν έχει διευκρινίσει κάτι. Είχα διαβάσει σε άρθρα πως είναι όντως αδικο για εμάς να δώσουμε λατινικά καθώς δεν τα έχουμε διδαχτεί από την β λυκείου κλπ κλπ και παρακαλαγαν την κεραμέως να βάλει κοινωνιολογία σε μας αλλά σιγά μη συγκινηθει. Μπορεί να υπάρξει κάποια τροποποίηση ικανή την έχω στη μέση της χρονιάς αλλά επειδή δεν είμαστε σίγουροι για τίποτα, ξεκίνα λατινικά. Εγώ έχω ξεκινήσει μόνη μου είναι πανευκολα πραγματικά και τα διαβάζεις και ευχάριστα. Είναι λίγο μεγαλη η ύλη αλλά στάνταρ πράγματα. Το πολύ πολύ Οκτώβριο πχ να βγάλει τροποποίηση του ΦΕΚ για τους αποφοίτους
Κι όμως για μένα είναι... Εγώ προσωπικά ήμουν άριστη μαθήτρια όλα τα χρόνια και όλα τα μαθήματα τα καταλαβαίνω εύκολα τώρα είναι ανάλογα τι μαθητής είσαι τι να σου πω στα διαγωνίσματα που έχω γράψει κάτω από 19 και δεν έχω πάρει (λατινικα)
Δεν έγραψα καλά για ψυχολογικούς λόγους δικούς μου καμία σχέση Μεν το διάβασμα δικό μου το φτιάξιμο αν σου έλεγα ότι σε κάθε μάθημα τα παιδιά της τάξης μου ούρλιαζαν και παθαινα κρίση πανικού; Και γενικά οι γονείς μου με πίεζαν είχα καταντήσει να πιστεύω πως δίνω πανελλήνιες μόνο για τους γονείς μου και όχι γιατί το ήθελα αλλά άλλαξα γνώμη.......
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και επίσης 18.785 έβγαλα αλλά στόχευα 19 γιατί ήθελα ψυχολογία σσας και κόπηκα στα αθλήματα στη σφαίρα για λίγο

Ρε παιδιά πέσατε όλοι να με σταυρωσετε επειδή είπα ότι είναι εύκολα... Ξέρω παιδιά που δεν διάβαζαν καθόλου και γράφαν 17 στις πανελλήνιες.. αν διαβάζεις και προσέχεις από την αρχή ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗ ΓΡΆΨΕΙΣ???
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στόχευα στρατιωτικές και μόνο.. επίσης μη μιλάς σαν να γράφεις δοκίμιο πλιζ καταντάει εκνευριστικο 😂

Αρχικά να σ΄ενημερώσω ότι η επανένταξη των Λατινικών από τις Πανελαδικές του 2022, έχει καθοριστεί με την παρ. 3, του άρθρου 61, του Ν.4692/2020.

Δευτερευόντως βλέπω ότι σε κάθε επόμενο μήνυμα, αναφέρεις και ένα νέο στοιχείο που κάπως αλλάζει "προς όφελός σου" την κατάσταση.
Θέλω να πω ότι στην αρχική σου ανάρτηση δηλώνεις ότι "έδωσα φέτος δεν τα πήγα τόσο καλά και θέλω να ξαναδώσω του χρόνου", στο επόμενο ότι "ήμουν άριστη μαθήτρια όλα τα χρόνια", στο επόμενο ότι "δεν έγραψα καλά για ψυχολογικούς λόγους" και πάνω που σίγουρα θα αναρωτιούνταν όλοι, όπως κι εγώ γιατί στο καλό λέει ότι δεν έγραψε καλά ενώ συγκέντρωσε 18.785 μόρια, μας δηλώνεις ότι σ΄ενδιέφερε μόνο η Ψυχολογία ΣΣΑΣ στην οποία δεν θα εισαχθείς εξαιτίας της αποτυχίας σου στο άθλημα της σφαίρας.
Κάτι δεν μου "κολλάει"!

Εγώ αυτά τα "παιδιά που δεν διάβαζαν καθόλου και γράφαν 17 στις πανελλήνιες", θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ να μου τα γνωρίσεις επειδή γνωρίζω πολλά παιδιά που έδωσαν Λατινικά και επίσης πολλά παιδιά εδώ από το φόρουμ και κανένας μέχρι σήμερα δεν έχει πει ότι έγραψαν 17 χωρίς διάβασμα! Πού κρύβονται πια αυτές οι ιδιοφυϊες να τιμήσουν κι εμάς με την παρουσία τους;

Τα Λατινικά "μοιάζουν" εύκολα, δεν είναι εύκολα καθώς η άριστη επιτυχία σ΄αυτά κρύβεται στις λεπτομέρειες πράγμα το οποίο σημαίνει πολλές-πολλές ώρες εξάσκηση με τεταμένη την προσοχή σου.

Στην ερώτησή σου "αν διαβάζεις και προσέχεις από την αρχή ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗ ΓΡΆΨΕΙΣ???" η μόνη απάντηση είναι, για κάποιον παρεμφερή λόγο μ΄αυτόν που ήταν η αιτία να μην γράψεις κι εσύ καλά.
Αν και να σου πω την αλήθεια από προσωπική εμπειρία, όταν κάποιος είναι άριστα προετοιμασμένος κανένας λόγος δεν είναι αρκετός για να του στερήσει την επιτυχία.

Και κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση από τη στιγμή μάλιστα που δηλώνεις την προτιμήσή σου στο "θεωρητικό" πεδίο, είναι που θεωρείς τον τρόπο γραφής του @SlimShady "εκνευριστικό"!
Μα σοβαρολογείς τώρα;
Χάρμα ιδέσθαι, είναι!
Μακάρι όλοι οι΄Ελληνες να χρησιμοποιούσαμε την αξιολογότατη γλώσσα μας όπως της αξίζει ανεξαρτήτως της επιστήμης που έχουμε ή πρόκειται να σπουδάσουμε!
Θα έπρεπε να επικροτούμε τέτοια παραδείγματα και να προσπαθούμε να τα μιμηθούμε!
Από τη μια η απαράδεκτη slang και τα απαράδεκτα λάθη στον προφορικό λόγο από την άλλη τα greeklish στον γραπτό, έχουν υποβαθμίσει τη γλώσσα μας και είναι πραγματικά πολύ λυπηρό!

Αν έχεις κάποιες απορίες στη φετινή σου μελέτη, μπορείς να ρωτήσεις κατά κύριο λόγο τον @archaios19 αλλά και τον @SlimShady να σε καθοδηγήσουν καθώς μπορούν να το κάνουν επειδή ξέρουν!
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

΄Αντε βρε παιδιά, καλές διακοπές και με το καλό να τα ξαναπούμε!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Οποιος θέλει να ξαναδώσει ας μην περιμένει το φεκ.

Μιλαμε για δραστική αύξηση της ύλης των λατινικών και ολα δείχνουν οτι δεν θα υπάρχουν δυο συστήματα. Συνεπώς μη χάνετε αλλο χρόνο.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
ποια πατριδα φιλε μου??την πειθαρχια μπορει να την εξασκησεις στον εαυτο σου ποιος στρατος....αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα εγκληματεις
για την πατριδα δουλευουν ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι
 

Guest 298819

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πράγματι, τα Λατινικά είναι ευκολότερα σε σύγκριση με τα υπόλοιπα μαθήματα της κατεύθυνσης μας, αλλά αυτό βέβαια ίσχυε κυρίως για τα χρόνια από το 2019 και πίσω. Πλέον, τα Λατινικά έχουν γίνει δυσκολότερα λόγω της σημαντικής αύξησης της ύλης, αλλά και της αλλαγής της δομής της εξέτασης με την προσθήκη ερώτησης εισαγωγής, κατανόησης και λεξιλογικών.
Η αλήθεια είναι ότι αν κάποιος διαβάζει πολύ συστηματικά και δεν αφήνει κενά και αν εξασκείται πολύ, δεν έχει λόγο να φοβάται ότι θα αποτύχει. Ωστόσο, αυτό δεν αρκεί. Τα Λατινικά απαιτούν απίστευτη συγκέντρωση κατά τη διάρκεια της εξέτασης, επειδή ακριβώς σε ασκήσεις γραμματικής και συντακτικού με ένα λάθος γράμμα χάνεται ολόκληρη η μονάδα. Επομένως, για να απαντήσω στην ερώτηση ''για ποιον λόγο να μην γράψει κανείς'', θα πω ότι συντρέχουν πολλοί λόγοι.
Τονίζω ξανά ότι η ευκολία στο διάβασμα δεν σημαίνει απαραίτητα και ευκολία στην εξέταση.
Ε εγώ σε διαβεβαιώνω πως λάθη απροσεξίας δε κάνω πλέον, τα ελέγχω πάρα πολλές φορές, διαβάζω και προσέχω κ είμαι χωρίς άγχος. Όποιος διαβάζει συστηματικά και οργανωμένα η γη να γυρίσει δεν γίνεται να μη γραψει. Κ αυτοί π λες ότι δεν γράφουν ενώ διάβαζαν είναι οι εξαιρέσεις δεν είναι ο κανόνας.
ποια πατριδα φιλε μου??την πειθαρχια μπορει να την εξασκησεις στον εαυτο σου ποιος στρατος....αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα εγκληματεις
Έχω μέσον αν σε καλύπτει...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αρχικά να σ΄ενημερώσω ότι η επανένταξη των Λατινικών από τις Πανελαδικές του 2022, έχει καθοριστεί με την παρ. 3, του άρθρου 61, του Ν.4692/2020.

Δευτερευόντως βλέπω ότι σε κάθε επόμενο μήνυμα, αναφέρεις και ένα νέο στοιχείο που κάπως αλλάζει "προς όφελός σου" την κατάσταση.
Θέλω να πω ότι στην αρχική σου ανάρτηση δηλώνεις ότι "έδωσα φέτος δεν τα πήγα τόσο καλά και θέλω να ξαναδώσω του χρόνου", στο επόμενο ότι "ήμουν άριστη μαθήτρια όλα τα χρόνια", στο επόμενο ότι "δεν έγραψα καλά για ψυχολογικούς λόγους" και πάνω που σίγουρα θα αναρωτιούνταν όλοι, όπως κι εγώ γιατί στο καλό λέει ότι δεν έγραψε καλά ενώ συγκέντρωσε 18.785 μόρια, μας δηλώνεις ότι σ΄ενδιέφερε μόνο η Ψυχολογία ΣΣΑΣ στην οποία δεν θα εισαχθείς εξαιτίας της αποτυχίας σου στο άθλημα της σφαίρας.
Κάτι δεν μου "κολλάει"!

Εγώ αυτά τα "παιδιά που δεν διάβαζαν καθόλου και γράφαν 17 στις πανελλήνιες", θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ να μου τα γνωρίσεις επειδή γνωρίζω πολλά παιδιά που έδωσαν Λατινικά και επίσης πολλά παιδιά εδώ από το φόρουμ και κανένας μέχρι σήμερα δεν έχει πει ότι έγραψαν 17 χωρίς διάβασμα! Πού κρύβονται πια αυτές οι ιδιοφυϊες να τιμήσουν κι εμάς με την παρουσία τους;

Τα Λατινικά "μοιάζουν" εύκολα, δεν είναι εύκολα καθώς η άριστη επιτυχία σ΄αυτά κρύβεται στις λεπτομέρειες πράγμα το οποίο σημαίνει πολλές-πολλές ώρες εξάσκηση με τεταμένη την προσοχή σου.

Στην ερώτησή σου "αν διαβάζεις και προσέχεις από την αρχή ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗ ΓΡΆΨΕΙΣ???" η μόνη απάντηση είναι, για κάποιον παρεμφερή λόγο μ΄αυτόν που ήταν η αιτία να μην γράψεις κι εσύ καλά.
Αν και να σου πω την αλήθεια από προσωπική εμπειρία, όταν κάποιος είναι άριστα προετοιμασμένος κανένας λόγος δεν είναι αρκετός για να του στερήσει την επιτυχία.

Και κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση από τη στιγμή μάλιστα που δηλώνεις την προτιμήσή σου στο "θεωρητικό" πεδίο, είναι που θεωρείς τον τρόπο γραφής του @SlimShady "εκνευριστικό"!
Μα σοβαρολογείς τώρα;
Χάρμα ιδέσθαι, είναι!
Μακάρι όλοι οι΄Ελληνες να χρησιμοποιούσαμε την αξιολογότατη γλώσσα μας όπως της αξίζει ανεξαρτήτως της επιστήμης που έχουμε ή πρόκειται να σπουδάσουμε!
Θα έπρεπε να επικροτούμε τέτοια παραδείγματα και να προσπαθούμε να τα μιμηθούμε!
Από τη μια η απαράδεκτη slang και τα απαράδεκτα λάθη στον προφορικό λόγο από την άλλη τα greeklish στον γραπτό, έχουν υποβαθμίσει τη γλώσσα μας και είναι πραγματικά πολύ λυπηρό!

Αν έχεις κάποιες απορίες στη φετινή σου μελέτη, μπορείς να ρωτήσεις κατά κύριο λόγο τον @archaios19 αλλά και τον @SlimShady να σε καθοδηγήσουν καθώς μπορούν να το κάνουν επειδή ξέρουν!
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

΄Αντε βρε παιδιά, καλές διακοπές και με το καλό να τα ξαναπούμε!
Α καλά ότι να'ναι απλά
Είπα κάτι είπατε δέκα ντάξει το λήγουμε εδώ
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Ε εγώ σε διαβεβαιώνω πως λάθη απροσεξίας δε κάνω πλέον, τα ελέγχω πάρα πολλές φορές, διαβάζω και προσέχω κ είμαι χωρίς άγχος. Όποιος διαβάζει συστηματικά και οργανωμένα η γη να γυρίσει δεν γίνεται να μη γραψει. Κ αυτοί π λες ότι δεν γράφουν ενώ διάβαζαν είναι οι εξαιρέσεις δεν είναι ο κανόνας.

Έχω μέσον αν σε καλύπτει...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Α καλά ότι να'ναι απλά
Είπα κάτι είπατε δέκα ντάξει το λήγουμε εδώ

Μπα, δεν με απασχολεί καθόλου αν δεν κάνεις λάθη απροσεξίας. Μπράβο σου και μακάρι να αποδώσεις το ίδιο καλά και στις Πανελλήνιες. Εγώ μιλάω γενικά για το τι ισχύει για το εν λόγω μάθημα.
Καλό είναι να εκφράζεσαι κοσμιότερα σε ένα δημόσιο φόρουμ, ειδικά από τη στιγμή που μιλάς με άτομα που ίσως γνωρίζουν λίγο καλύτερα ορισμένα πράγματα.
Τη δήλωση σου για το ότι έχεις μέσο επιλέγω να μην τη σχολιάσω γιατί είναι οριακά προκλητική. Απλά θέλω να σού υπενθυμίσω ότι δεν λειτουργούν έτσι οι Πανελλήνιες...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 298819

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπα, δεν με απασχολεί καθόλου αν δεν κάνεις λάθη απροσεξίας. Μπράβο σου και μακάρι να αποδώσεις το ίδιο καλά και στις Πανελλήνιες. Εγώ μιλάω γενικά για το τι ισχύει για το εν λόγω μάθημα.
Καλό είναι να εκφράζεσαι κοσμιότερα σε ένα δημόσιο φόρουμ, ειδικά από τη στιγμή που μιλάς με άτομα που ίσως γνωρίζουν λίγο καλύτερα ορισμένα πράγματα.
Τη δήλωση σου για το ότι έχεις μέσο επιλέγω να μην τη σχολιάσω γιατί είναι οριακά προκλητική. Απλά θέλω να σού υπενθυμίσω ότι δεν λειτουργούν έτσι οι Πανελλήνιες...
Δυστυχώς είναι διαγωνισμός οι πανελλήνιες δεν είναι απλά τα πράγματα. Σταθερή δουλειά ειναι Η σσας για αυτό τη θέλω, μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει μπαίνουν φράγκα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οχι απλά μαρεσει η πειθαρχία και να είμαι κοντά στην πατρίδα έστω και με αυτόν τον τρόπο... Γιατί είναι τόσο κακό;
Μηνάς μπαίνει μήνας βγαίνει πέφτουν φράγκα φίλος. Ξέρω άτομα που έχουν τελειώσει νομική και παίρνουν ψίχουλα γνωρίζοντας 4 γλώσσες και έχοντας proficiency και επίσης θέλω σταθερο μισθό που είναι το προβλημα;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Δυστυχώς είναι διαγωνισμός οι πανελλήνιες δεν είναι απλά τα πράγματα. Σταθερή δουλειά ειναι Η σσας για αυτό τη θέλω, μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει μπαίνουν φράγκα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μηνάς μπαίνει μήνας βγαίνει πέφτουν φράγκα φίλος. Ξέρω άτομα που έχουν τελειώσει νομική και παίρνουν ψίχουλα γνωρίζοντας 4 γλώσσες και έχοντας proficiency και επίσης θέλω σταθερο μισθό που είναι το προβλημα;
Ακριβώς επειδή πρόκειται για διαγωνισμό, έναν από τους λίγους αξιοκρατικούς στην Ελλάδα ενδεχομένως, σε διαβεβαιώ ότι θα εισαχθεί εκείνος που το αξίζει πραγματικά και σίγουρα όχι κάποιος που έχει μέσο. Γιατί καλώς ή κακώς δεν θα δουν το όνομά σου και θα σου πουν ''Καλώς όρισες στο Πανεπιστήμιο!''. Σε συμβουλεύω να διαγωνιστείς με την αξία σου και μόνο με αυτή.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Τελικά δήλωσες ΗΜΜΥ ή Ιατρική;
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Τελικά δήλωσες ΗΜΜΥ ή Ιατρική;
Όχι ρε ονειρευόταν από μικρή ψυχολογία ΣΣΑΣ και έπειτα ανακάλυψε ότι έχει μέσον. Άσε τα περι ονείρου κοπέλα μου πες απλά ότι θες να είσαι ακόμα μια βολεμένη γιατί προσβάλεις όσους ακολουθούν αυτό που πραγματικά θέλουν.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ρε παιδιά πέσατε όλοι να με σταυρωσετε επειδή είπα ότι είναι εύκολα... Ξέρω παιδιά που δεν διάβαζαν καθόλου και γράφαν 17 στις πανελλήνιες.. αν διαβάζεις και προσέχεις από την αρχή ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗ ΓΡΆΨΕΙΣ???
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στόχευα στρατιωτικές και μόνο.. επίσης μη μιλάς σαν να γράφεις δοκίμιο πλιζ καταντάει εκνευριστικο 😂
Σε καμία περίπτωση δεν το είπα για πέσω να σε φάω😝💕
Ίσα ίσα, μαζί σου, από την αρχη συστηματικό διάβασμα και πολλή προσπάθεια κ εξάσκηση, αν θες να γράψεις πάνω από 90
Αλλα η υπάρχει η νοοτροπία στα λατινικά που το όχι 20 και 19 είναι αποτυχία, επειδή είναι εύκολα. Με αυτή διαφωνώ


Άρα ναι, τα λατινικά γίνονται εύκολα όταν ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ και τα ΖΕΙΣ και τα ΕΞΑΣΚΕΙΣ με τον σωστό ΤΡΟΠΟ, πιστεύω όλα τα μαθήματα έτσι είναι, γιατί ο, τι αφήσεις εξάλλου γινεται ξένο.
Αλλά Οχι το : είναι πανευκολα για αυτό είναι πολύ κακο να μην γράφει κάποιος 20
Είναι 2 άκρα που απεχουν
Αυτά, δεν ήθελα να βγω εκτός θέματος, ήθελα απλά να το θίξω γιατι είχα βαρεθεί να δυσκολεύομαι με κάτι που για τα μάτια του κόσμου είναι ευκολο, αλλά εμένα δεν μου φαινόταν έτσι. Και τα ξερω τα λατινικά και από την καλή και από την ανάποδη, την πρώτη φορά έγραψα 10,7, την δεύτερη 18,3,παρολα αυτά Ο ΤΙ λέω είναι υποκειμενικό και αντιπροσωπεύει εμενα


Για σένα μπορούν να μην ισχύουν, μπορεί να τα πήρες με καλό μάτι εξαρχής, να σου αρέσουν, να να να...

Μπράβο λοιπόν για αυτό, κι εύχομαι πολύ καλή επιτυχία 🌺🤍
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
ποια πατριδα φιλε μου??την πειθαρχια μπορει να την εξασκησεις στον εαυτο σου ποιος στρατος....αν δεν εχεις οικονομικο προβλημα εγκληματεις
Μπορούμε να μη μπλεκόμαστε στα όνειρα των άλλων; Αν θέλει στρατό ή να δουλεύει σε βόθρους ή στα σκουπίδια ο καθένας εμάς τι μας κόφτει;

( αναφέρομαι σε γενικό βαθμό ).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δυστυχώς είναι διαγωνισμός οι πανελλήνιες δεν είναι απλά τα πράγματα. Σταθερή δουλειά ειναι Η σσας για αυτό τη θέλω, μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει μπαίνουν φράγκα...
Καλύτερα να βρεις κάτι που όντως αγαπάς να κάνεις και να το παλέψεις μέχρι τέλους παρά να μπεις σε μία σχολή απλά για την σιγουριά του δημοσίου. Μπορεί να φανεί καλό στην αρχή αλλά θα γίνει σύντομα ψυχοφθόρο. Τέτοιες δουλειές ( στρατός, αστυνομία, πυροσβεστική κλπ ) θέλουν άτομα που να τις γουστάρουν γιατί τα τελευταία χρόνια έχουν γεμίσει με βολεψάκηδες που είναι και μη παραγωγικοί αφού δεν το γουστάρουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

για την πατριδα δουλευουν ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι
τι κάνουν ποιοι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top