[Πανελλαδικές 2013] Στατιστικά στοιχεία πανελλαδικών εξετάσεων 2013‏

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Παιδιά από μικρός έχω μια απορία.Γιατί κάθε χρόνο θέλουν χιλιάδες άτομα να γίνουν γιατροί και υπάρχουν τόσες πολλές θέσεις στις Ιατρικές σχολές?
1. Λόγω του κύρους που έχει μείνει από τις παλιές εποχές (ο γιατρός, ο δάσκαλος, ο παπάς κτλ. αν και τα τελευταία 2 έχασαν την αίγλη τους)
2. Οι γιατροί κατά κύριο λόγο βγάζουν πολλά (μαύρα) χρήματα.
3. Σειρές του στυλ HouseMD και Grays anatomy.
4. Δεν έχουν εισαχθεί σε ελληνικό δημόσιο νοσοκομείο για να δουν τι κωλόμερος είναι :P.
5. Για να μην πάνε τα μόρια χαμένα. :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick41

Νεοφερμένος

Ο nick41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
1. Λόγω του κύρους που έχει μείνει από τις παλιές εποχές (ο γιατρός, ο δάσκαλος, ο παπάς κτλ. αν και τα τελευταία 2 έχασαν την αίγλη τους)
2. Οι γιατροί κατά κύριο λόγο βγάζουν πολλά (μαύρα) χρήματα.
3. Σειρές του στυλ HouseMD και Grays anatomy.
4. Δεν έχουν εισαχθεί σε ελληνικό δημόσιο νοσοκομείο για να δουν τι κωλόμερος είναι :P.
5. Για να μην πάνε τα μόρια χαμένα. :clapup::clapup::clapup:
Χαχά δίκιο έχεις κάπως έτσι είναι .'Οσο με αυτό το να μην πάνε τα μόρια χαμένα διαφωνώ.Εγώ έβγαλα 19464 και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω Μαθηματικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
2. Οι γιατροί κατά κύριο λόγο βγάζουν πολλά (μαύρα) χρήματα.
:

Με 2 γονεις γιατρους γιατι δε τα βλεπω και εγωωωωω αυτα?? :P:hmm: Εχω πεσει σε τιμιες μουρες μαλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sd@Akos

Νεοφερμένος

Ο sd@Akos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδια με βαση τα στατιστικα με παιρνανε το πολυ 1000 απο την τεχνολογικη σε ολη την ελλαδα
Υπολογιζω 1000 περιπου και απο τη θετικη (για το 4ο πεδιο)
Παιζει να περασω μετσοβιο? Αν ναι σε τι σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick41

Νεοφερμένος

Ο nick41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Με 2 γονεις γιατρους γιατι δε τα βλεπω και εγωωωωω αυτα?? :P:hmm: Εχω πεσει σε τιμιες μουρες μαλλον!
Εσύ όντως ατύχησες :P . Πάντως αν βάλεις Ιατρική πιστεύω ότι πρέπει να το κάνεις συνειδητά και όχι επειδή είναι και οι γονείς σου γιατροί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Λάρισα γιατί δεν θέλεις ?:P

χωρίς λόγο! απλά ανάμεσα σε γιάννενα και λάρισα εγώ ήθελα γιάννενα και οι δικοί μου λάρισα που είναι πιο κοντά!
Προφανώς και θα πάω τρέχοντας αν τη πιάνω! :P Οχ παίζει να έχεις περάσει σε σχολάρα! Πως είναι η φοιτητική ζωή στη Λάρισα κλπ;;
Δεν εχω επαφή με αυτή τη πόλη για αυτό είπα προτιμώ πάτρα η γιάννενα... μάλλον δε τα ξέρω καλα!!

Εσύ όντως ατύχησες :P . Πάντως αν βάλεις Ιατρική πιστεύω ότι πρέπει να το κάνεις συνειδητά και όχι επειδή είναι και οι γονείς σου γιατροί...

το περίμενα ότι θα σχολιαστεί αυτό! πραγματικά, δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου κάτι άλλο απο αυτό. καθαρά προσωπική επιλογή που φυσικά έχει ενθαρρυνθεί απο γονείς! συζητώ ήδη μαζί τους θέματα περιστατικά κλπ και τη βρίσκω αφάνταστα! το μόνο που μένει είναι να περάσω :P Συγχαρητήρια για τα μόρια σου κι όλας :jumpy: μυρίζομαι λαμπρή πορεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μαθητής τεχνολογικής με 12000 στο 2ο πεδίο λέτε να περάσει στο Τμήμα Μηχανικών Βιοϊατρικής Τεχνολογίας (πρώην Τμήμα Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων) με περσινή βάση γύρω στα 12700 μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick41

Νεοφερμένος

Ο nick41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
το περίμενα ότι θα σχολιαστεί αυτό! πραγματικά, δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου κάτι άλλο απο αυτό. καθαρά προσωπική επιλογή που φυσικά έχει ενθαρρυνθεί απο γονείς! συζητώ ήδη μαζί τους θέματα περιστατικά κλπ και τη βρίσκω αφάνταστα! το μόνο που μένει είναι να περάσω :P Συγχαρητήρια για τα μόρια σου κι όλας :jumpy: μυρίζομαι λαμπρή πορεία!
Σε ευχαριστώ πολύ ! Τοτέ η Ιατρική για σένα αποτελεί μονόδρομο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tróndur í Gøtu

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Πόσο μεγάλη προβλέπεται η πτώση στα εξής,δεδομένων των στατιστικών και των θέσεων εισακτέων;
Βιολογίας Αθήνας
Βιολογίας Πάτρας
Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας
Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών Ιωαννίνων
Χημείας Αθήνας
Χημείας Πάτρας
Φυσικής Αθήνας
Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων ΓΠΑ
Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας Αθήνας
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ό,τι είναι δεύτερο πεδίο, πιστεύω θα πέσει τουλάχιστον 100 μόρια (καλά, μην το παίρνεις και σίγουρο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

delirium k

Νεοφερμένος

Η delirium k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Aυτο δε με συμφερει!!! Αν ερθουν πολυτεχνειο θα μου φανε τισ θεσεις :P
Εγω πιστευω (βασικα ελπιζω) οτι αυτο δε συμβαινει στο 18-20
Δηλαδη ο αλλος θα εχει επιλεξει θετικη, και αν περναει ιατρικη θα βαλει πολυτεχνειο?
Εχετε συναντησει τετοια παραδειγματα?





κατ αρχας συγχαρητηρια για τα αποτελεσματα!!!ευχομαι οι βασεις που θα βγουν να ναι ευνοικες και να δικαιωθουν οι κοποι σου! οσον αφορα την ερωτηση σου απο οσο ξερω και οσο ημουν εγω ακομα στο σχολειο αλλα και απο τοτε που αποφοιτησα απο φιλοους και συγγενεις ππο δινουν εξετασεις,μαθητες της θετικης κατευθυνσης ειναι πολυ συχνο φαινομενο να διαλεγουν τμηματα του 2ου και 4ου πεδιου για ποικιλους λογους.οσο θυμαμαι στο σχολειο μου πχ αρκτα παιδια που ηταν δευτερα λυκειου τεχνολογικη μεταπηδησαν στη θετικη α)γτ τα αμθηματα βαρυτητας ειναι κοινα και αυτο δε τους εμποδιζε να αλλαξουν πεδιο στο μηχανογραφικο β)οσοι στοχευαν πολυ υψηλα θεωρουσαν οτι με μαθηματα οπως βιολογια και χημεια θα συγκεντρωναν υψηλοτερο γενικο μεσο ορο απο οτι αν προσπαθουσαν αοδε και πληροφορικη(προσωπικα δε τους αδικωκαθομουν με τον κολλητο μου να μου λεει το αοδε οταν ξαναδωσε και δεν καταλαβαινα την τυφλα μου :P) γ)ειδικα στα δημοσια σχολεια ειναι πολυ πιο ολιγομελη τμηματα σχετικα με τα τεχνολογικα οπτ θεωρειται γινεται καλυτερο μαθημα(εμεις πχ θετικη ημαστε 9 ατομα ενω τεχνολογικη και θεωρητικη ειχαμε 2 τμηματα) και δ)επειδη θεωρητικα η θετικη στοχευει στην ιατρικη αρα σε υψηλοβαθμα τμηματα υπαρχει η αισθηση οτι στη θετικη μαζευται η 'βαθμολογικη ελιτ' του σχολειου και γινεται καλυτερη ποιοτητα μαθηματος.για να καταλαβεις στο δικο μου σχολειο πολλοι πετυχαν καλες πολυτεχνικες και οικονομικες σχολες απο την τεχνολογικη κατ αλλα οσοι χτυπησαν τα υψηλοβαθμα τμηματα του εμπ ηταν ολοι στη θετικη.οπως σου πα ημαστε 9 ατομα θετικη κατευθυνση που απο αυτα ολοι βρεθηκαν σε αει και τει του 4ου πεδιου εκτος απο 2 ατομα,εμενα στην κτηνιατρικη και μια φιλη μου στη διατολογια-δοατροφολογια χαροκοπειου(και οι 2 μας αποτυχημενες της ιατρικης :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Οδηγός συμπλήρωσης του μηχανογραφικού

Τα επίσημα στατιστικά στοιχεία των βαθμολογιών των φετινών πανελλαδικών εξετάσεων ανακοινώνονται σήμερα, Τρίτη. Επόμενο βήμα είναι η συμπλήρωση και υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου που αναμένεται να ξεκινήσει στα μέσα αυτής της εβδομάδας και να ολοκληρωθεί στις 12 Ιουλίου. Τέλη Αυγούστου θα ανακοινωθούν οι βάσεις εισαγωγής στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας.
Η συμπλήρωση του μηχανογραφικού θα γίνει για τρίτη συνεχή χρονιά φέτος ηλεκτρονικά και η συμπλήρωσή του είναι πολύ σημαντική διαδικασία. Μπορεί ένας μαθητής να να έχει 19000 μόρια και να συμπληρώσει λάθος το μηχανογραφικό και έτσι να μην περάσει σε καμιά σχολή , όπως και να έχει ελάχιστα μόρια και ένα καλό μηχανογραφικό που θα του δώσει καλή επιλογή σε σχολή.

Δείτε εδώ τις πρακτικές συμβουλές συμπλήρωσης του μηχανογραφικού

Οδηγός σπουδών για την καλύτερη συμπλήρωση του μηχανογραφικού

To μηχανογραφικό

Ακριβής υπολογισμός μορίων

Μηχανογραφικό με θέσεις εισακτέων του 2012 με link για τη κάθε σχολή και το πεδίο που ανήκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγε

Νεοφερμένος

Η Αγγε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα,
Θα ήθελα μια χάρη αν μπορούσες να μου πεις με 17,3 Μ.Ο.στα γραπτά στην θετική σε τι κατάταξη είμαι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Πόσο μεγάλη προβλέπεται η πτώση στα εξής,δεδομένων των στατιστικών και των θέσεων εισακτέων;
Βιολογίας Αθήνας
Βιολογίας Πάτρας
Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας
Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών Ιωαννίνων
Χημείας Αθήνας
Χημείας Πάτρας
Φυσικής Αθήνας
Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων ΓΠΑ
Γεωπονικής Βιοτεχνολογίας Αθήνας
Ευχαριστώ :)
γενικα οτι εξαρταται αμεσα απο μαθηματικα φυσικη που εγινε η σφαγη θα πεσει παααρα πολυ παραπανω και απο 100 μορια εκτος και αν ορμησουν σε καποια απαυτες πολλοι αριστουχοι γεγονος λιγο περιεργο οποτε κανε το μηχανογραφικο σου με σειρα προτιμησης αν εχεις και εναν καλο βαθμο δν χρειαζεται να φοβασαι τιποτα πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας1453

Νεοφερμένος

Ο Κώστας1453 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
παιδια εγω εχω ΓΒΠ 17,8 τι ΓΜΟ εχω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά μην τρελαίνεστε.
Δεν παίζει ρόλο η κατάταξη.

Κάντε μηχανογραφικό λες και έχετε 19.999 μόρια!
Αφήστε τα υπόλοιπα.

Κώστα ΓΜΟ είναι ο μέσος όρος των βαθμολογιών σου στα μαθήματα χωρίς την ενσωμάτωση του προφορικού βαθμού (δηλαδή ο μέσος όρος των βαθμολογιών που έγραψες στις πανελλήνιες)

ΓΒΠ είναι ο μέσος όρος των βαθμολογιών με την ενσωμάτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώστας1453

Νεοφερμένος

Ο Κώστας1453 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Α οκ χρηστο ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Χαχά δίκιο έχεις κάπως έτσι είναι .'Οσο με αυτό το να μην πάνε τα μόρια χαμένα διαφωνώ.Εγώ έβγαλα 19464 και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω Μαθηματικό...

Νομίζω ότι ειρωνεύεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RK1965

Νεοφερμένος

Η RK1965 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πολύ καλή δουλειά. Θα βοηθούσε πολύ να είχε και το 2010 ο πίνακας γιατί το 2013 από πλευράς θεμάτων θυμίζει το 2011 σε σχέση με το 2010
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aektsis R21

Νεοφερμένος

Ο aektsis R21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
αντε ρε πού αργούν να τα βγάλουν τα στατιστικά, γαμώ το υπουργείο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top