[Πανελλαδικές 2011] Ποιά σχολή στοχεύετε;

[Πανελλαδικές 2011] Ποιά θα είναι η πρώτη σας επιλογή;;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 265)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Βασικά αν κάτσεις να συγκρίνεις τους μεγάλους δημοσιογράφους κανείς δεν σπούδασε πρώτα αυτό! Τώρα αυτό δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα καλό !! :P

από δημοσιογραφία! ίσως...:P
Οι περισσότερες σχολές ΜΜΕ σε ΑΕΙ χωρίζονται σε δύο κλάδους που κυρίως ο ένας έχει να κάνει με γενική δημοσιογραφία και ο άλλος με ΜΜΕ ειδικότερα. Δεν υπάρχει π.χ αθλητικό , πολιτικό , αστυνομικό ρεπορτάζ ως κατεύθυνση ειδική! Αυτό προσπαθούσα να πω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Οχι τιποτ' λλο αλλα αν περιμενουμε να ζησουμε απ αυτο,τοτε...
Τωρα με την κριση,κοιτανε να απολυσουν κ οχι να παρουν αλλους.μια φορα στην ερασπορ ακουγα τον παρουσιαστη να ρωτα ενα παιδακι αν θελει να γινει δημοσιογραφος.αυτο ειπε οχι.τοτε ο δημοσιογραφος του ειπε ''καλα κανεις!''
Καταλαβαινεις...Ακομη,πισω απ τα παρασκηνια παιζονται πολλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εγώ όταν το είπα σε μια δημοσιογράφο μου είπε : "Α! Δικός μας και εσύ, καμένος ! "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αυτο,σου πε!Α,την κα(η)μενη!Για να γινει κανεις δημοσιογραφος,πρεπει να το θελει πολυ,παντως!Btw,απο ποια πολη εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tomahook

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μην μπείτε σε πολυτεχνικό τμήμα αν δεν είστε διατεθειμένοι να καείτε στο διάβασμα για όσο είστε φοιτητές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
και ποιος είπε ότι το Πανεπιστήμιο είναι εύκολο;
όσοι είναι διατεθειμμένοι για εύκολα...απλά να μην κάνουν καν τον κόπο να περάσουν από το Πανεπιστήμιο ;)

μήπως θα τους πρότεινες Στέφανε κανένα Φυσικό; :P

βρες μου μια σχολή εύκολη που να ανήκει σε Πανεπιστήμιο, να έχω πτυχίο σε 3 χρόνια και με βαθμό 9,99 και αύριο το πρωί κάνω αίτηση διαγραφής από το Μαθηματικό, ας είμαι εντός ολίγων μηνών για πτυχίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βασικά αν κάτσεις να συγκρίνεις τους μεγάλους δημοσιογράφους κανείς δεν σπούδασε πρώτα αυτό! Τώρα αυτό δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα καλό !! :P


Οι περισσότερες σχολές ΜΜΕ σε ΑΕΙ χωρίζονται σε δύο κλάδους που κυρίως ο ένας έχει να κάνει με γενική δημοσιογραφία και ο άλλος με ΜΜΕ ειδικότερα. Δεν υπάρχει π.χ αθλητικό , πολιτικό , αστυνομικό ρεπορτάζ ως κατεύθυνση ειδική! Αυτό προσπαθούσα να πω!

Οι περισσότερες σχολές ΜΜΕ σε ΑΕΙ, χωρίζονται περίπου (βάσει των μαθημάτων επιλογής) σε δημοσιογραφία και σε επικοινωνία. Μόνο η σχολή της Θεσσαλονίκης είναι πιο δημοσιογραφική.

Επίσης, το έχω πει και αλλού, σε άλλο θέμα για την αθλητική δημοσιογραφία. Μην ακούτε τι υπόσχονται τα ΙΕΚ.Η αθλητική δημοσιογραφία, στα έντυπα, τελειώνει μέσα στα επόμενα 3-4 χρόνια...Πολύ δυστυχώς.

και ποιος είπε ότι το Πανεπιστήμιο είναι εύκολο;
όσοι είναι διατεθειμμένοι για εύκολα...απλά να μην κάνουν καν τον κόπο να περάσουν από το Πανεπιστήμιο ;)

μήπως θα τους πρότεινες Στέφανε κανένα Φυσικό; :P

βρες μου μια σχολή εύκολη που να ανήκει σε Πανεπιστήμιο, να έχω πτυχίο σε 3 χρόνια και με βαθμό 9,99 και αύριο το πρωί κάνω αίτηση διαγραφής από το Μαθηματικό, ας είμαι εντός ολίγων μηνών για πτυχίο...

Συμφωνώ απολύτως. ΚΑΜΙΑ σχολή δεν είναι εύκολη, αν θες να την πάρεις σοβαρά και να είσαι αξιοπρεπής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas09

Νεοφερμένος

Ο kostas09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
1) Λογιστικής-Χρηματοοικονομικης ΠΑΜΑΚ
2)Λογιστικης-Χρηματοοικονομικής ΟΠΑ
3)Οικονομικών Επιστημων ΠΑΜΑΚ
4)Οικονομικών Επιστημών ΑΠΘ
5)Μαρκετινγκ-Διοικησης Λειτουργιών ΠΑΜΑΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Μην μπείτε σε πολυτεχνικό τμήμα αν δεν είστε διατεθειμένοι να καείτε στο διάβασμα για όσο είστε φοιτητές :)

Θεσσαλονίκη ! Θα δηλώσω πρώτα της πόλης μου την Δημοσιογραφία και αν δεν την πιάσω θα δηλώσω και της Αθήνας στο Πάντειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στην Αθήνα είναι δύο, και του ΕΚΠΑ και της Παντείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ναι αλλά του ΕΚΠΑ είναι 18800+ για αυτό δεν την είπα...Πρώτη επιλογή θα έχω της Θεσσαλονίκης που είναι 18454
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι και τα αγγλικά, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ναι αλλά έχουν συντελεστή x1 αντί για x2 που έχει για τις ξενόγλωσσες φιλολογίες και δεν θα γράψω καλά αγγλικά οπότε πρέπει να έχω καλά τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι αλλά έχουν συντελεστή x1 αντί για x2 που έχει για τις ξενόγλωσσες φιλολογίες και δεν θα γράψω καλά αγγλικά οπότε πρέπει να έχω καλά τα υπόλοιπα.

Πάντως, αν θέλεις δημοσιογραφία καθαρή, πάλεψέ το για πάνω. Εκεί θα πάρεις καλύτερα εφόδια για το συγκεκριμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εννοείς Θεσσαλονίκη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι , ναι, για Θεσσαλονίκη. Είναι πιο στοχευμένο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Βασικά κοιτούσα προγράμματα σπουδών και μου φαίνεται το καλύτερο προσωπικά, τουλάχιστον για αυτά που ενδιαφέρουν εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βασικά κοιτούσα προγράμματα σπουδών και μου φαίνεται το καλύτερο προσωπικά, τουλάχιστον για αυτά που ενδιαφέρουν εμένα!

Αυτά είναι ανάλογα τα ενδιαφέροντα του καθενός. Δεν θυμάμαι αν είσαι εσύ που ήθελες αθλητική δημοσιογραφία, αλλά καλύτερα είναι να έχετε ένα γενικό πτυχίο και μετά εξειδικεύεστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Όχι δεν ήθελα εγώ αθλητική !! :) Και έχει προοπτικές η σχολή για μεταπτυχιακά κ.ά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η δική μου, του ΕΚΠΑ έχει και μάλιστα πολλές. Υποθέτω το ίδιο και για τις υπόλοιπες, δεν διαφέρουμε τόσο πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top