[Πανελλαδικές 2011] Ποιά σχολή στοχεύετε;

[Πανελλαδικές 2011] Ποιά θα είναι η πρώτη σας επιλογή;;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 265)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Απλά δεν μπορείς να κρίνεις με βάση τα μόρια άλλων χρονιών. Αυτό λέει.

Καλά αυτό ήδη το ξέρω!
Απλώς υπέθεσα ότι αυτά τα μόρια είναι τα φετινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Είστε όλοι λάθος.

Δεν πας να βγάλεις <ΤΟΣΑ> μόρια πάνω από την περσινή βάση. Γιατί πολύ απλά η περσινή βάση είναι η βαθμολογία του τελευταίου.

Πάει αύριο η Αννούλα και λέει ότι επειδή έχουμε κρίση θα κόψουμε θέσεις από τις στρατιωτικές. Αυτόματα ανεβαίνει η βάση.


Ή λόγω κρίσης λέει κάποιος με 18: δεν θα δηλώσω παιδαγωγικό γιατί έχουν κοπεί οι προσλήψεις. Οπότε ελευθερώνονται θέσεις για άτομα με χαμηλότερη βαθμολογία. Έτσι λοιπόν ο τελευταίος θα έχει εν γένει χαμηλή βαθμολογία -> τσουπ, έπεσε η βάση.


Η βάση δεν είναι ένα όριο που σου λέει άμα μπαίνεις φέτος ή όχι. Είναι η βαθμολογία του τελευταίου εισαχθέντος* με τις περσινές εξετάσεις. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.


* εισαχθέντος από την πόρτα, για να προλάβω τον Δία που θ' αρχίσει να λέει ότι είμαστε κορόιδα γιατί άτομα με 13,000 μόρια και πρωταθλητές στο τραμπολίνο μπαίνουν απ' το παράθυρο. :Ρ
Ειστε ολοι λαθος! Μονο εγω εχω δικιο! lol :P

Ρε συ Γιωργο, δεν μιλαμε για σχολες που απεχουν 100-200 μορια μεταξυ τους αλλα για 2000-3000 μορια. Το να ανεβει μια βαση τοοοοσο πολυ ειναι δυσκολο. Τωρα για σχολες που ειναι σχετικα κοντα μεταξυ τους, τις βαζεις αναλογα με τις προτιμησεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgopoulou

Νεοφερμένος

Ο georgopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Οπα! Καλα πως πεφτεις απο αξιωματικων, αστυφυλακων; Απο 18.600 μορια πας κατευθειαν στα 15.000; Ενδιαμεσα δεν εχεις καμια βλεψη; Και αν δεν απατουμαι, η Ευελπιδων ειναι πιο πανω απο την Αστυφυλακων, σωστα; (αν δεν κανω λαθος). Βαζεις τις προτιμησεις σου με φθινουσα σειρα μοριων... γιατι αν βαλεις πρωτα μια χαμηλη σχολη και μετα μια υψηλη, αυτοματα ακυρωνεις την υψηλη...
Aσχετο: καταρχάς είμαι αγόρι.Το λέω γιατί το username που χρησιμοιποιώ είναι γυναικείο, απλός για να μην νομίζει κάποιος ότι μία κοπέλα διαλέγει αυτές τις σχολές! :P :D
1)Επειδή είμαι μαθητής του 18-19 επιλέγω πρώτη επιλογή την Αξιωματικών 2)Επειδή λατρεύω αυτό το επάγγελμα δεν με αφορά αν θα σπαταλήσω 3000 μόρια για την Αστυφυλάκων.Έχω τέτοια κα..υ..λα με το σώμα που θέλω να μπώ οπωσδήποτε !Όσο για την Σ.Σ.Ε και την αεροπορία τις βάζω ,διότι είναι κάτι το οποίο μ'αρέσει γενικότερα! Δεν θα δηλώσω το μηχ. με βάση τα μόρια μου αλλά με βάση την σχολή-επάγγελμα που επιθυμώ περισσότερο! ;)

Και επειδή είδα γενικά ότι επέφερα μία αναστάτωση στην συζήτηση ζητώ συγνώμη και παρατήρησα ότι παρολίγον να είμαι αιτία τσακωμού! :P :P:P
Επίσης ότι λέω στην προηγούμενη απάντηση για τα κορίτσια, τονίζω ότι δεν το λέω κακοπροαίρετα! Τέλος για να γίνω πιο διευκρινιστικός γιατί δεν είχα δει την έκταση που είχε λάβει το θέμα ,επισημαίνω ότι την Αστυφυλάκων θα την βάλω ως δεύτερη επιλογή (παρόλο που θεωρητικά έχει ΔΦ.μορίων 2000 από την Σ.Σ.Ε )για λόγους απρόσμενων καταστάσεων π.χ όπως λένε μερικοί φίλοι να ξεπεράσει την Σ.Σ.Ε ή για οποιουσδήποτε x,y λόγους!Πρωταρχικός μου στόχος είναι η αστυνομία.Από 'κει και πέρα οποιαδήποτε άλλη σχολή μπαίνει κατά προτίμηση και κατά συνέπεια για επιφυλακτικούς λόγους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όλοι λέτε ότι δεν κρίνετε με βάστη τα μόρια της προηγούμενης season αλλά όλοι (σχεδόν) σύμφωνα με αυτά θα δηλώσετε.
Η βάση δεν πρέπει να αγνοτείτα γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες :
1) Αντιπροσωπεύει πόσο Μουράτη είναι η σχολή (όσο πιο μουράτη τόσο πιο πολλά μόρια)
2) Από την επαγγελματική αποκατάσταση.
3) Πτώση βάσης δε σημαίνει απαραίτητα ότι έπεσε τυχαία αλλά επειδή για έναν χ λόγο έχει δυσφημιστεί η σχολή ή το επαγγελμα. (π.χ. με τις αστυνομικές σχολές την χρονιά του Γρηγορόπουλου)
4) Αν θέλεις να ρίξεις μια βάση σε μια σχολή από Α.Ε.Ι. κάντην Τ.Ε.Ι. αν θέλει να την ανεβάσεις βγάλε το Τ και βάλε το Α
5) Πόσο κοντά είναι η σχολή από την πόλη κατοικίας (για αυτό τον λόγο οι σχολές Αθήνας και Θεσσαλονικης εχουνε κατά βάση ψηλότερες βάσεις)


Οι βάσεις (για μένα) δεν είναι τίποτα άλλο από ένα χρηματιστήριο (ή αν προτιμάται κάτι σαν το Πάμε στοίχημα).
Στόχος σας δεν είναι να δηλώσετε μια σχολή επειδή μόνο σας αρέσει (το θεωρώ λάθος) αλλά μια σχολή που κρατήσει η χαληλώσει η απόδοση ¨(να ανεβεί η αξία της) στα επόμενα προσεχή χρόνια. Ας μιλήσω με παραδείγματα.



Πριν κάποια χρόνια 11-12 το παιδαγωγικό είχε πολύ χαμηλή βάση (Δε θυμάμαι το βαθμό (ήταν και άλλο το σύστημα) ):) Πριν 9 χρόνια με τα ολοήμερα δημοτικά η αξία της σχολής ανέβηκε (η πρόσβαση για δουλειά ήταν πολύ καλή) και η βάση ανέβηκε Συνεπώς όποιος διάλεξε πριν πολλά χρονια παιδαγωγικό κέρδισε (αυτό στατιστικά φαίνεται στις βάσεις όπως αυτή η άνοδος ισοδυναμεί με μια πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση.

Μοριακή βιολογία: Μια σχολή αρκετά μουράτη (και φυσικά πολύ ωραία ως σχολή). Οι υποψήφιοι που δε παιρνούσαν ιατρική διάλεγαν αυτή την σχολή. Με αποτέλεσμα η σχολή να έχει πάρα μεγάλη βάση (πολύ παραπάνω από την απλή βιολογια (η οποία δίνει πιο ευρείς επαγγελματικόυς προσανατολισμόυς). Όταν βγήκαν οι πρώτοι υποψήφιοι αντιλήφθηκαν ότι δε μπορούσαν να κάνουν τίποτα αφού η έρευνα στην Ελλάδα ήταν περιορισμένη και τότε δε μπορούσαν ούτε να διδάξουν. Μετά από πιέσεις δόθηκαν δικαιώματα καθηγητών στους απόφοιτους παρόλα αυτά σε διάστημα 7 ετών που λειτουργεί περίπου η σχολή η βάση έχει πέσει αρκετά (πιο κάτω από την βιολογία Αθήνας).

Τώρα κατακρίνουν την Ελλάδα και την κρίση (αλλά το λάθος δεν είναι της Ελλάδας η επιλογή της σχολής ήταν δικιά τους επιλογη)

Τα ίδια πράγματα και για την ΣΕΜΦΕ

Προσωπικά πιστεύω ότι η σχολή που έχει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικες για το μέλλον στην τεχνολογική κατεύθυνση είναι η ΗΜΜΥ (αυτό επειδή η ενέργεια απελευθερώνεται) Αυτός είναι ο λόγος που το ΗΜΜΥ είναι ψηλότερη από την πληροφορική στα μόρια (η ΗΜΜΥ έχει όλα τα δικαιώματα των πληροφορικών αλλά έχει και τα ελκυστικά δικαιώματα των ηλεκτρολόγων Μηχανικών).

Στην θεωρητική τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα εκτός από το Μεταφραστικό και κάποιες στρατιωτικές σχολές οι άλλες σχολές έχουν πολύ χαμηλή επαγγελματική αποκατάσταση. Ειδικά Φιλολογίες, Ψυχολογίες (πολιτική), κοινωνιολογιες, φιλοσοφιες σχολές πολύ καλές (και δύσκολες) όταν τις δηλώνεις είναι σαν να υπογράφεις συμβόλαιο με την ανεργία.
Η καλύτερη επιλογή για έναν θεωρητικό είναι να διαλέξει ένα ΤΕΙ του 3ου πεδίου (ειδικά λογοθεραπεία, φυσικοθεραπεία). Αυτά τα τμήματα υποτιμούνται επειδή έχουν το logo του ΤΕΙ. Παρόλα αυτά είναι κλάδοι με σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση σε παρών και σε μέλλον και με πολύ μεγάλες επαγγελματικές προοπτικες.

Το σύστημα αλλάζει και πολλα δεδομένα θα αλλάξουν.

1) Πολλές σχολές θα συγχωνευτούν (ένας φοιτητής που διάλεξε ένα μικρό ΤΕΙ και θα μετακομίσει σε μεγαλύτερο θα κάνει μια πολύ καλή επένδυση).
2) Αν κάποιος διαλέξει μια σχολή που θα κλείσει ή θα συγχνευτεί με σχολή χαμηλότερης βάσης (θα χάσει αξία)
3) Αν ένα ΤΕΙ γίνει ΑΕΙ αμέσως η επιλογή του ΤΕΙ σήμαίνει είναι πολύ καλή επιλογή.
4) Αν κάποιος πάει σε ένα κολλέγιο και το κολλέγιο αυτό αναγνωριστεί ως ΑΕΙ τότε θα κάνει μια πολύ καλή επένδυση (που σήμερα αποτελεί μεγάλο ρίσκο).
5) Όποιος πάει σε πανεπιστήμια στο εξωτερικό κάνει μια πιο σίγουργη επένδυση από το να φοιτήσει σε ένα κολλέγιο στην Ελλάδα
(για αυτό τα πανεπιστήμια σε πολλές χωρες τις Ευρώπης είναι τίγκα στους Ελληνες (και μετά λέτε ότι έχουμε οικονομική κρίση). Για αυτο τον λόγο είμαι υπέρ της ιδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων στην Ελλάδα γιατί να δίνουνε τα λεφτά οι έλληνες πολίτες σε πανεπιστήμια του εξωτερικού και να κάνουν τις χωρές αυτές πλουσιότερες και τις δικές μας φτωχότερες και να μην τα δίνουν σε Ελληνικους οργανισμούς.


Μάγκας δεν είναι αυτός που θα διαλέξει μια σχολή με ψηλά μόρια. Μάγκας είναι αυτός που θα διαλέξει μια σχολή που η αξία της θα μείνει σταθερή ή θα ανεβεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Aσχετο: καταρχάς είμαι αγόρι.Το λέω γιατί το username που χρησιμοιποιώ είναι γυναικείο, απλός για να μην νομίζει κάποιος ότι μία κοπέλα διαλέγει αυτές τις σχολές! :P :D
1)Επειδή είμαι μαθητής του 18-19 επιλέγω πρώτη επιλογή την Αξιωματικών 2)Επειδή λατρεύω αυτό το επάγγελμα δεν με αφορά αν θα σπαταλήσω 3000 μόρια για την Αστυφυλάκων.Έχω τέτοια κα..υ..λα με το σώμα που θέλω να μπώ οπωσδήποτε !Όσο για την Σ.Σ.Ε και την αεροπορία τις βάζω ,διότι είναι κάτι το οποίο μ'αρέσει γενικότερα! Δεν θα δηλώσω το μηχ. με βάση τα μόρια μου αλλά με βάση την σχολή-επάγγελμα που επιθυμώ περισσότερο! ;)

Αμα σου αρεσει η Αστυνομια τοσο πολυ, καλα κανεις. Και εμενα πρωτος στοχος μου ειναι η Σχολη Αξιωματικων, αλλα οχι και να παω Αστυφυλακων... δεν θα την παλεψω να γραψω 2η φορα πανελληνιες για να παω Αξιωματικων... (αν και την εχω 4η επιλογη). Αντε και αμα περασουμε θα σε δω στην σχολη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgopoulou

Νεοφερμένος

Ο georgopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αμα σου αρεσει η Αστυνομια τοσο πολυ, καλα κανεις. Και εμενα πρωτος στοχος μου ειναι η Σχολη Αξιωματικων, αλλα οχι και να παω Αστυφυλακων... δεν θα την παλεψω να γραψω 2η φορα πανελληνιες για να παω Αξιωματικων... (αν και την εχω 4η επιλογη). Αντε και αμα περασουμε θα σε δω στην σχολη ;)
Άντε Μακάρι! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnaris1

Νεοφερμένος

Ο johnaris1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φιλολογια! Στο Α.Π.Θ.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Όλοι λέτε ότι δεν κρίνετε με βάστη τα μόρια της προηγούμενης season αλλά όλοι (σχεδόν) σύμφωνα με αυτά θα δηλώσετε.
Η βάση δεν πρέπει να αγνοτείτα γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες :
1) Αντιπροσωπεύει πόσο Μουράτη είναι η σχολή (όσο πιο μουράτη τόσο πιο πολλά μόρια)


Προσωπικά πιστεύω ότι η σχολή που έχει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικες για το μέλλον στην τεχνολογική κατεύθυνση είναι η ΗΜΜΥ (αυτό επειδή η ενέργεια απελευθερώνεται) Αυτός είναι ο λόγος που το ΗΜΜΥ είναι ψηλότερη από την πληροφορική στα μόρια (η ΗΜΜΥ έχει όλα τα δικαιώματα των πληροφορικών αλλά έχει και τα ελκυστικά δικαιώματα των ηλεκτρολόγων Μηχανικών).




Θα διαφωνήσω με αυτά τα δύο
συμφωνώ για το όσο πιο μουράτη είναι τόσο πιο πολλά μόρια έχει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να επιλέξεις σχολή με βάση το πόσο μουράτη είναι...
πρέπει να επιλέγεις σχολής συνδυάζοντας κάτι που σου αρέσει και που θα σου προσφέρει δουλειά. γιατι αν δε σου αρέσει δεν θα βρεις δουλειά στο ανικείμενο σου ,γιατί πολύ απλά δε θα βγεις από τη σχολή, ειδικά αν ειναι δύσκολη. γιαυτό είναι χαζό κάποιος να παει ΗΜΜΥ λόγω βαθμολογίας, αν δεν του αρέσει....

επίσης από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης αυτή τη στιγμή την έχουν μακράν οι Ναυπηγοί Μηχανολόγοι Μηχανικοί (δε στο λεώ επειδή θα γίνω και εγώ ένας τέτοιος σε μερικά χρόνια, αλλά επειδή το έψαξα πολύ πριν μπω) Είμαστε νούμερο 1 ναυτιλιακή δύναμη στον κόσμο(αν και παίζει να μας περάσει η κίνα, αλλά μικρή σημασία έχει) , μέχρι πριν από μερικά χρόνια υπήρχε αρνητική ανεργία (δηλαδή έβρισκες δουλειά πριν πάρεις πτυχίο) και η ναυτιλία μας δεν επηρεάζεται από τη κρίση στην Ελλάδα. επιπλέον, με την υπάρχουσα νομοθεσία( λέω με την υπάρχουσα γιατί η διαμαντοπούλου θέλει να την αλλάξει) έχουμε και δικαιώματα μηχανολόγων μηχανικών. Στα αρνητικά είναι ότι είναι από τις πιο δύσκολες σχολές(ναι πιο δύσκολή από ΗΜΜΥ, περίπου το ίδιο με μηχανολόγους, με τους οποίους έχουμε πολλά κοινά μαθήματα) και ότι όταν θα πιάσεις δουλειά θα ταξιδεύεις για μερικά χρόνια (για μένα αυτό είναι στα θετικά βέβαια :) )
Στα θετικά επίσης της σχολής είναι ότι παίρνει λίγα άτομα, γύρω στα 60 κάθε χρόνο-και είναι μοναδική σχολή στην Ελλάδα, άρα δεν έχει μεταγραφές, μόνο 3-4 κύπριους,4 με 10%(φέτος ήρθε μόνο μια κοπέλα) και 2-3 από τα αθλήματα, και μπορείς πραγματικά να κάνεις μάθημα- σε άλλες σχολές γίνεται χαμός.

τέλος εγώ είχα βάλει
1. Ναυπηγοί Μηχ/γοι Μηχ/κοι ΕΜΠ
2.ΗΜΜΥ ΕΜΠ
3 Μηχανολογοι Μηχ. ΕΜΠ
4 Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικό Πανεπιστημιο Αθηνών
5 Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικό Πανεπιστημιο Αθηνών
.
.
.
.
8 Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ :P
.
.

10 Πληροφορική Καποδιστριακό
.
.
.
15 (δεν θυμάμαι τι)

ουσιαστικά ή νμμ θα έμπαινα ή δετ, αλλά κάτι με έπιασε και δήλωσα 15 σχολές.

και μια συμβουλή. δηλώστε τις σχολές με την προτίμηση σας ανεξαρτήτως μορίων και στο τέλος βάλτε και μια σχολή με τουλάχιστον 4000 μόρια διαφορά από τη βάθμολογία σας σε σχέση με τις βάσεις των τελευταίων 2-3 τελευταίων ετών... ποτέ δεν ξέρετε πως θα κυμανθούν οι βάσεις(μην ακούτε κανέναν, για τη σχολή μου λεγαν ότι μπορεί και να πέσει 1000 μόρια μια μέρα πριν βγουν οι βάσεις και τελικά έμεινε σταθερή!) και είναι κρίμα να μην μπείτε κάπου, ακόμα και αν θέλετε να ξαναδώσετε, εξασφαλίστε την θέση, μπορεί και να σας αρέσει και να μην χρειαστεί να κάνετε τον κόπο να ξαναδώσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
εξαρτάται και από το πώς θα γράψω, βέβαια, αλλά θέλω νομική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Have a nice day

Νεοφερμένος

Ο Have a nice day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Φαρμακευτική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για το τμήμα Διοικητικής επιστήμης κ τεχνολογίας στο ΟΠΑ ; Ακόμη, το τμήμα οικονομικής επιστήμης και το τμήμα μάρκετινγκ και επικοινωνίας στο ίδιο πανεπιστήμιο είναι εξίσου ενδιαφέροντα για μένα...Ποιο πιστεύετε ότι είναι το πιο καλό (επαγγελματική αποκατάσταση, μαθήματα....);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Πολυτεχνείο οποιο κ αν ειναι...
αλλιως
Θελω πολλα μορια αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερω πιστευω μ τ διαβασμα που ριχνω ενα 16.5 και πανω θα τ βγαλω...αρα 2η επιλογη μαθηματικο αθηνα κτλπ?

Πολυ καλη σχολη ειναι και τ Τηλεπικοινωνιών κια υπολογιστων μ 17.5(καπως ετσι)

γενικα σ οτι θα μ εξασφαλισει τ μεγαλυτερο εισοδημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εγω θελω ηλεκτρονικων
1 επιλογη ασπαιτε
και μετα τα τει
νεναια λογω οτι στα μαθηματικα ΙΙ δεν την παλευω και θα ειναι θαυμα αν γραψω πανω απο 9-10
δεν ξερω ακομα....
Στην φυσικη ΙΙ νταξ... καλα τα παω
στην ειδικοτητα πολυ καλα μπορει να γραψω και 17 η και παραπανω (γιατι οχι)
εκθεση(ιου) θα παρω ενα 11 στην καλυτερη
και μαθηματικα επιλογης ενα 13 μπορει και παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
/Άλλο/ aka Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας στην Κέρκυρα ή Ιστορία της Τέχνης στην ΑΣΚΤ ή ξερωγω .|.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
πιστεύω ότι οι περισσότεροι διαλέγετε σχολές με βάση τα μόρια έτσι ώστε να μπείτε σε σχολές που έχουν "κύρος",δεν πιστεύω ότι τόσο πολλοί θέλουν να περάσουν σε πολυτεχνείο..σας συμβουλεύω να αφήσετε στην άκρη αυτά περί μορίων και να προσπαθείσετε να περάσετε σε μια σχολή που σας αρέσει το αντικείμενο της γιατί μπορεί να περάσετε κάπου βάσει μορίων και να μην σας αρέσει καθόλου.Τα μόρια δεν παίζουν κανένα ρόλο στην ποιότητα και στη δυσκολία της σχολής.Στο μηχανογραφικό σας συμβουλεύω να βάλετε σχολές που σας αρέσουν,μην βάζετε σχολές με βάση τα μόρια γιατί υπάρχει πιθανότητα να μετανιώσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
ρε Μάνο, μην γίνεσαι κακός :P και πας ενάντια στην λογική των μαθητών της 3ης λυκείου...
δεν πα να λες ότι θες, πουλάει η "μουράτη" σχολή,
εδώ και ο φόκος άνοιξε ανάλογο θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ρε Μάνο, μην γίνεσαι κακός :P και πας ενάντια στην λογική των μαθητών της 3ης λυκείου...
δεν πα να λες ότι θες, πουλάει η "μουράτη" σχολή,
εδώ και ο φόκος άνοιξε ανάλογο θέμα

και εμείς που περάσαμε ΕΜΠ τι καταλάβαμε?? 9 μαθηματάκια πρώτο εξάμηνο για πρωινό :p

πέρα από τη πλάκα, ειδικά για τις πολυτεχνειακές σχολές,ιατρικές,νομικές και γενικά αυτές που έχουν ένα σχετικά πιο κλειστό αντικείμενο, αν δεν σας αρέσει το αντικείμενο μην τις δηλώσετε... όχι τίποτα άλλο, θα βαρεθείτε, δε θα παρακολουθείτε, δε θα διαβάζετε και σε μια 10τια θα είστε έτοιμοι να βγείτε στην αγορά εργασίας ;)

Ποια είναι η γνώμη σας για το τμήμα Διοικητικής επιστήμης κ τεχνολογίας στο ΟΠΑ ; Ακόμη, το τμήμα οικονομικής επιστήμης και το τμήμα μάρκετινγκ και επικοινωνίας στο ίδιο πανεπιστήμιο είναι εξίσου ενδιαφέροντα για μένα...Ποιο πιστεύετε ότι είναι το πιο καλό (επαγγελματική αποκατάσταση, μαθήματα....);

για το δετ όσο το είχα ψάξει πέρσι γιατί με ενδιέφερε πολύ είχα ακούσει τα καλύτερα! απο τα καλύτερα τμήματα του ΟΠΑ και με πολλές προοπτικές!!συνδυασμός οικονομίας και τεχνολογίας, ότι χρειάζεται μια επιχείρηση σήμερα ;)
το τμήμα οικονομικής επιστήμης, παρά τη "χαμηλή" του βάση,είναι ίσως καλύτερο από τα πιο "υψηλόβαθμα". είναι το πιο γενικό τμήμα και βγαίνεις καθαρός οικονομολόγος και μπορείς να κάνεις σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά μετά.
για μενα, ψάξτο ανάμεσα σε αυτά τα δύο, και άσε για τρίτη επιλογή το μάρκετινγκ, για το οποίο έχω ακούσει ότι μετά δεν έχει και πολύ δουλειά...
στο site κάθε τμήματος (google it) υπάρχουν οδηγοί σπουδών, ψάξτους και δες τα μαθήματα. για να δεις τι σε ενδιαφέρει πιο πολύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra16

Νεοφερμένος

Η alexandra16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Πρώτη μ επιλογή θα είναι το δετ . Έχω αρχίσει να σκέφτομαι κ το Χρηματοοικονομικό αλλά πιστεύω ότι το δετ με αντιπροσωπεύει περισσότερο. Βασικά από μικρή ήθελα να ασχοληθώ με υπολογιστές, μετά με διοίκηση κ οικονομικά. Μόλις ανακάλυψα αυτό το τμήμα ενθουσιάστηκα. Αλλά μερικοί πιστεύουν ότι δν είναι καλή επιλογή διότι δν έχει συγκεκριμένο αντικείμενο. Αλλά πιστεύω ότι κ με ένα μεταπτυχιακό βρίσκει κανείς το δρόμο του. Μετά από αυτήν δηλώνω οικονομική επιστήμη. Αλλά δν είναι κ το όνειρο μ να περάσω τη φοιτητική μου ζωή στην Αθήνα. Θα το έκανα γιατί το δετ είναι μόνο στο Οπα. Από εκεί κ πέρα οικονομικής επιστήμης έχει παντού. Τι διαφορές υπάρχουν,όμως, από πόλη σε πόλη;(Ρέθυμνο, Βόλος, Θεσσαλονίκη.....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
και εμείς που περάσαμε ΕΜΠ τι καταλάβαμε?? 9 μαθηματάκια πρώτο εξάμηνο για πρωινό :p

πέρα από τη πλάκα, ειδικά για τις πολυτεχνειακές σχολές,ιατρικές,νομικές και γενικά αυτές που έχουν ένα σχετικά πιο κλειστό αντικείμενο, αν δεν σας αρέσει το αντικείμενο μην τις δηλώσετε... όχι τίποτα άλλο, θα βαρεθείτε, δε θα παρακολουθείτε, δε θα διαβάζετε και σε μια 10τια θα είστε έτοιμοι να βγείτε στην αγορά εργασίας ;)

Αυτό που λες έχει γίνει αιτία να θεωρηθώ ο "κακός" εδώ μέσα...:worry:
Έχεις απόλυτο δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top