Πανελλαδικές μετά από 5 χρόνια;

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόνο για μια 5ετια και το σκέφτεσαι;
Πανελλήνιες 1993 (πέρασα) και ξανά το 2020 (πέρασα πάλι... Εντάξει, περνάγανε όλοι). Άρα το μήνυμα: δώσε!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γατάκι (να το δει ο 5ετιας)
γιατι να μην προτιμηθουν οι κατατακτηριες εναντι των ψυχοφθορων πανελληνιων
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
Ε ΙΣΧΥΕΙ ! ΜΕΧΡΙ ΤΑ 25 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ , ΣΠΙΤΙ , ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ !
οχι οχι οχι ,,και μην φωναζεις ..μεχρι τα 25 να εχεις δουλεια οκ .. αμαξι ναι ...με 150 το μηνα παιρνεις...2 παιδια ομως μεχρι τα 35
και το σπιτι ειναι θεμα κυβερνησης αν θα στο επιτρεψει.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
μεχρι τα 25 να εχεις δουλεια οκ .. αμαξι ναι ...με 150 το μηνα παιρνεις.
μεχρι τα 25 δεν θα εχω τελειωσει με την σχολη χοχο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

2 παιδια ομως μεχρι τα 35
και το σπιτι ειναι θεμα κυβερνησης αν θα στο επιτρεψει.
παιδια θα κανω του χρονου , να δεσει καλα με την σχολη και το αγχος
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,552 μηνύματα.
μεχρι τα 25 δεν θα εχω τελειωσει με την σχολη χοχο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


παιδια θα κανω του χρονου , να δεσει καλα με την σχολη και το αγχος
ωχ σωστα ..ειναι 5 χρονια..καλα αντε 29 να κανεις και μεταπτυχιακο.
ναι σωστα ..ακουσα οτι το πανεπιστημιο πατρων και κανει τωρα και βρεφονηπιακο σταθμο για σενα
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
κ
.ειναι 5 χρονια..καλα αντε 29 να κανεις και μεταπτυχιακο.
μεταπτυχιακο εμεις εχουμε στον 5ο χρονο , ειναι integrated masters . μετα πας για phd . λες 30 και με phd ? manifesting κανω
βρεφονηπιακο σταθμο για σενα
Καλεεεεε , δεν επρεπε !!αχχχχ τοσο πολυ με αγαπα ο Μπουρας
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Οταν πηγα να κανω μηχανογραφικο και μου ειπαν οτι το κανεις απο υπολογιστη στο σπιτι σου επαθα σοκ.Εγω ειχα συνηθισει το 2000 να περιμενω μεσα στην ζεστη 5 ωρες και στο λιοπυρι για να μου το καταθεσουν!!
Αχαχαχαχαχα.Είσαι της γενιάς μου. Κι εγώ το 2000 έδωσα πρώτη φορά και δεύτερη το 2019.Προσωπικά, έπαθα σοκ την πρώτη φορά που βγήκαν οι βαθμοί των μαθημάτων του Α εξαμήνου και τους είδα στο κινητό μου. Ήξερα, δηλαδή, ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα, αλλά άλλο να το ακούς και άλλο να το βλέπεις με τα μάτια σου. Ένιωσα ταυτόχρονα και μια ανακούφιση, καθώς εγώ το 5ωρο το περνούσα για να παίρνω, Αύγουστο μήνα, το λεωφορείο, να πηγαίνω στη σχολή, να κοιτάζω λίστες με βαθμολογίες, με ονόματα και το χειρότερο…να μην έχει βγει το μάθημα και να πρέπει να ξανα κατέβω με 40 βαθμούς. Φρίκη…μόνο που το θυμάμαι.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αχαχαχαχαχα.Είσαι της γενιάς μου. Κι εγώ το 2000 έδωσα πρώτη φορά και δεύτερη το 2019.Προσωπικά, έπαθα σοκ την πρώτη φορά που βγήκαν οι βαθμοί των μαθημάτων του Α εξαμήνου και τους είδα στο κινητό μου. Ήξερα, δηλαδή, ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα, αλλά άλλο να το ακούς και άλλο να το βλέπεις με τα μάτια σου. Ένιωσα ταυτόχρονα και μια ανακούφιση, καθώς εγώ το 5ωρο το περνούσα για να παίρνω, Αύγουστο μήνα, το λεωφορείο, να πηγαίνω στη σχολή, να κοιτάζω λίστες με βαθμολογίες, με ονόματα και το χειρότερο…να μην έχει βγει το μάθημα και να πρέπει να ξανα κατέβω με 40 βαθμούς. Φρίκη…μόνο που το θυμάμαι.
Μην ξεχναμε και το κορυφαιο που περιμενα για το μηχανογραφικο 5 ωρες και μετα απο αυτες τις ωρες μου λεγανε:εχεις ενα λαθος...ξανα απο την αρχη!!στην σχολη για την γραμματεια περιμενα 8 ωρες για μια ερωτηση!
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
14 μαθηματα πανελλαδικες!ξεκιναγαμε μαιο τελειωναμε ιουλιο!
Β και γ λυκειου!!
Β λυκείου, άλλη φρίκη από εκεί. Τον χειρότερο μέσο όρο πηρα απο όλη την πορεία μου στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και αυτό γιατί δεν έκανα φροντιστήριο στα θετικά μαθήματα. Με τη δε χημεία, βλέπω ακόμα εφιάλτες. Είχα γράψει 5 και…ενώ λυπάμαι να καταστρέφω βιβλία, ακόμα και τα σχολικά,το συγκεκριμένο βιβλίο, τελευταία μέρα του σχολείου, από τη στενοχώρια μου για τον βαθμό που με χαντάκωσε, αλλά και από τη χαρά μου που δεν θα ξαναέκανα ποτέ στη ζωή μου χημεία, το έσκισα φύλλο προς φύλλο και το πέταξα με ικανοποίηση στα σκουπίδια.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Β λυκείου, άλλη φρίκη από εκεί. Τον χειρότερο μέσο όρο πηρα απο όλη την πορεία μου στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και αυτό γιατί δεν έκανα φροντιστήριο στα θετικά μαθήματα. Με τη δε χημεία, βλέπω ακόμα εφιάλτες. Είχα γράψει 5 και…ενώ λυπάμαι να καταστρέφω βιβλία, ακόμα και τα σχολικά,το συγκεκριμένο βιβλίο, τελευταία μέρα του σχολείου, από τη στενοχώρια μου για τον βαθμό που με χαντάκωσε, αλλά και από τη χαρά μου που δεν θα ξαναέκανα ποτέ στη ζωή μου χημεία, το έσκισα φύλλο προς φύλλο και το πέταξα με ικανοποίηση στα σκουπίδια.
Ωραιες εποχες!δεν ειχαμε θερμανση,σπασμενα παραθυρα,οι καθηγητες βαριοντουσαν!14 πανελλαδικως ηταν απαλευτο!
Μην ξεχναμε και οτι οι βαθμοι ειχαν τα ονοματα κ οχι κωδικο και επεφτε μετα μπουλινγκ και κοροιδια
Δεν ειμαστε ιδια γενια,ειμαι του 83!!
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
γιατι να μην προτιμηθουν οι κατατακτηριες εναντι των ψυχοφθορων πανελληνιων
Πιστεύω πως εξαρτάται από το τμημα για το οποίο ενδιαφέρεται ο καθένας και αν είναι σχετικό ή όχι με τις προηγούμενες σπουδές του, από τον χρόνο που έχει στη διάθεσή του και από άλλους παράγοντες.Εγώ ας πούμε που ήθελα να περάσω στη γαλλική, προτίμησα τις πανελλήνιες λόγω του ότι έχει χαμηλή βάση, ενώ οι κατατακτήριες, θα ήταν για μένα πιο ψυχοφθόρε, αφού είναι πάρα πολύ δύσκολες και ειδικά το ένα μάθημα, η ιστορία, έχει 200 σελ. υλη και τα άτομα που γίνονται δεκτά είναι λίγα, άλλο να περνάνε πχ 15 άτομα και άλλο 150. Τωρα…με κατατακτήριες, μάλλον θα πήγαινα ψυχολογία ή παιδαγωγικά γιατι θα ειχα και κάποιες βάσεις στα δυο αυτά αντικείμενα από το πρώτο μου πτυχίο. Αν πάλι, στρεφόμουν σε εντελώς άσχετο πεδίο πχ οικονομικά, πάλι θα προτιμούσα την οδό των πανελληνίων, αφού θα ήταν πιο απλό και βατό για μένα να δώσω ΑΟΘ από το να δώσω κατατακτήριες στα χρηματοοικονομικά ή στη λογιστική με τα οποία δεν έχω καμία σχέση.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Την γαλλικη οταν τελειωσεις θα το εξασκησεις?
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Ωραιες εποχες!δεν ειχαμε θερμανση,σπασμενα παραθυρα,οι καθηγητες βαριοντουσαν!14 πανελλαδικως ηταν απαλευτο!
Μην ξεχναμε και οτι οι βαθμοι ειχαν τα ονοματα κ οχι κωδικο και επεφτε μετα μπουλινγκ και κοροιδια
Δεν ειμαστε ιδια γενια,ειμαι του 83!!
Α, σόρρυ για το λάθος, αλλά εντάξει, μια χρονια δεν έχει και μεγάλη διαφορά.Ναι, εννοείται ότι υπήρχαν τα ονόματα. Καλά σχετικα με τη θέρμανση και τους καθηγητές ξερω από τον γιο μου ότι εξακολουθεί και επικρατεί η ίδια κατάσταση, ίσως να γίνεται και χειρότερη τα τελευταία χρονια. Εδώ στο δημοτικό είχαμε πάει για ενημέρωση πριν 3-4 χρονια και μας είχε η δασκάλα κανά δίωρο στην τάξη, χωρις θέρμανση, ωσπου καποια στιγμή αρχίζαμε να τουρτουρίζουμε. Και…δεν ήταν ιδέα μου, γιατί μετά που το συζήτησα με γνωστούς μου μού έλεγαν πως το σχολειο μετά τη 1 κλείνει τη θέρμανση για να κάνει οικονομία.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Πλακα εκανα με την γενια που σου ειπα!ιδια γενια ειμαστε!
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Την γαλλικη οταν τελειωσεις θα το εξασκησεις?
Κοιτά…θα ήθελα πολύ, θα το προσπαθήσω, δεν ξέρω, όμως, τι θα γίνει με ΑΣΕΠ, για να πήγαινα σε δημόσιο σχολειο. Για ιδιωτικό σχολειο και φροντιστήριο, το βλέπω χλωμό…μαλλον εχω υπερβεί το ηλικιακό όριο.Προς το παρόν έχω ξεκινήσει και ασχολούμαι δειλά δειλά με καποια ιδιαίτερα σε παιδιά, σε χαμηλά επίπεδα δηλαδή. Βέβαια, εμένα μου αρέσει και ο τομέας της μετάφρασης πάρα πολύ, εχω πάρει και αρκετά σχετικά μαθήματα και λεω φέτος να κάνω πρακτική σε μεταφραστικό, ώστε να αποκτήσω εμπειρία στο αντικείμενο αυτό. Γενικώς, μαλλον με βλέπω να κινούμαι ανάμεσα σε ιδιαίτερα και μεταφράσεις.
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω πως εξαρτάται από το τμημα για το οποίο ενδιαφέρεται ο καθένας και αν είναι σχετικό ή όχι με τις προηγούμενες σπουδές του, από τον χρόνο που έχει στη διάθεσή του και από άλλους παράγοντες.Εγώ ας πούμε που ήθελα να περάσω στη γαλλική, προτίμησα τις πανελλήνιες λόγω του ότι έχει χαμηλή βάση, ενώ οι κατατακτήριες, θα ήταν για μένα πιο ψυχοφθόρε, αφού είναι πάρα πολύ δύσκολες και ειδικά το ένα μάθημα, η ιστορία, έχει 200 σελ. υλη και τα άτομα που γίνονται δεκτά είναι λίγα, άλλο να περνάνε πχ 15 άτομα και άλλο 150. Τωρα…με κατατακτήριες, μάλλον θα πήγαινα ψυχολογία ή παιδαγωγικά γιατι θα ειχα και κάποιες βάσεις στα δυο αυτά αντικείμενα από το πρώτο μου πτυχίο. Αν πάλι, στρεφόμουν σε εντελώς άσχετο πεδίο πχ οικονομικά, πάλι θα προτιμούσα την οδό των πανελληνίων, αφού θα ήταν πιο απλό και βατό για μένα να δώσω ΑΟΘ από το να δώσω κατατακτήριες στα χρηματοοικονομικά ή στη λογιστική με τα οποία δεν έχω καμία σχέση.
ναι έχεις δίκιο. Ενώ πχ αν ήσουν απόφοιτη οκονομικων και ηθελες μια σχολη παραπλήσια θα πηγαινες μεσω κατατακτηρίων. Καταλαβαίνω τι εννοείς. Βέβαια οι πανελλήνιες ενέχουν το ρίσκο, να χάσεις μια χρονιά αν δεν πάνε τα πράγματα όπως τα θες
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
γιατι να μην προτιμηθουν οι κατατακτηριες εναντι των ψυχοφθορων πανελληνιων
Έτσι το βλέπει ένας 17χρονος, όχι ένας ήδη πτυχιούχος πανεπιστημίου. Πέρασα χωρίς να διαβάσω, η εμπειρία βλέπεις (όχι πολύ υψηλή βάση). Για κατατακτήριες ήθελε και μαθηματικά, τα οποία τα έχω ξεχάσει πια (πέρασα από το 3ο πεδίο).

Το μόνο που θα μπορούσε να πει κάποιος εδώ είναι το "μα στερησες μια θέση στο ΑΕΙ σε ένα νέο παιδί"! (Αν και ο καθένας με το βαθμό του είναι ελεύθερος για την όποια επιλογή του). Αν και το ακούω το πρώτο, το τμήμα που με ενδιέφερε είναι στην επαρχία και είχε (και έχει) κενές θέσεις. Οπότε όλα οκ...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top