Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Αστρονομίας

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Το βιβλίο της άλγεβρας το διάβασα γιατί γενικώς ασχολούμαι με τα μαθηματικά και φυσικά έχω διαβάσει και τα προηγούμενα. Επίσης τώρα διαβάζω και το βιβλίο των λατινικών κατεύθυνσης για Β Λυκείου γιατί μου αρέσουν τα λατινικά. Τέλος θέλω να ασχοληθώ και με την Αστρονομία αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω διαβάσει κάτι συγκεκριμένο και για αυτό ρωτάω...
!?! Πολύ παράξενη λογική...
Γιατί δλδ αν σου αρέσει τόσο πολύ κάποιο μάθημα κάθεσε και διαβάζεις τα βιβλία 2 μεγαλύτερων τάξεων αντί να ασχοληθείς με την ύλη που θα κάνεις τώρα στο σχολείο..?
Μόνο αν έχεις ανώτερο επίπεδο σε αυτά τα μαθήματα θα δικαιολογούνταν μια τέτοια λογική ή από υπερβολική ανυπομονυσία...Μήπως έχεις αδέρφια κι διαβάζεις τα βιβλία τους? Πάντος στην περίπτοση των μαθηματικών υπάρχει κι ο διαγονισμός για να ασχοληθεί όποιος ενδιαφέρεται...
Σχετικά με την αστρονομία όποιος θέλει να ασχοληθεί υπάρχουν πολλάααα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
!?! Πολύ παράξενη λογική...
Γιατί δλδ αν σου αρέσει τόσο πολύ κάποιο μάθημα κάθεσε και διαβάζεις τα βιβλία 2 μεγαλύτερων τάξεων αντί να ασχοληθείς με την ύλη που θα κάνεις τώρα στο σχολείο..?
Μόνο αν έχεις ανώτερο επίπεδο σε αυτά τα μαθήματα θα δικαιολογούνταν μια τέτοια λογική ή από υπερβολική ανυπομονυσία...Μήπως έχεις αδέρφια κι διαβάζεις τα βιβλία τους? Πάντος στην περίπτοση των μαθηματικών υπάρχει κι ο διαγονισμός για να ασχοληθεί όποιος ενδιαφέρεται...
Όχι ακριβώς, αλλά αυτά που θα κάνω φέτος τα ξέρω και το μόνο που κάνω είναι να μαθαίνω καινούρια πράγματα και να κάνω εξάσκηση... Δεν έχω μεγαλύτερα αδέρφια, αλλά ο μπαμπάς μου τρελαίνεται για μαθηματικά και μου δείχνει. Και ξέρω για τους Μαθηματικούς Διαγωνισμούς, για αυτόν τον Διαγωνισμό δεν ήξερα. Τέλος επειδή είμαστε λίγο εκτός θέματος, η ερώτησή μου είναι μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο ιδιαίτερο βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
ok τοτε σου προτεινω το "Το Σύμπαν και πέρα από αυτό" του Terence Dickinson είναι απλά ΤΟ κορυφαίο βιβλίο. Μπορείς να το βρεις στο "Πλανητάριο θεσσαλονίκης" ...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
ok, ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το σύμπαν που αγαπησα Α' και Β' τόμος

Αυτά τα διάβασα και εγώ και είναι πολύ καλά.Εξηγούν με λεπτομέρεια διάφορα γεγονότα αν και έχουν κάποια πράγματα που σήμερα πλέον έχουν αλλάξει.Ωστόσο αξίζει να τα διαβάσεις.Αν δεν κάνω λάθος τα προτείνουν και ως συγγράματα στο Πανεπιστήμιο στο κλάδο της Αστροφυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giotaki

Νεοφερμένος

Η giotaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μμμ...και εμενα μου αρεσει η αστρονομια πολυ πολυ..!:)..εχω τηλεσκοπιο σπιτι και παρα πολα βιβλια..!!φυσικα στο σχολειο ειμαι το ¨υπερφυσικο¨ παιδι γιατι μονο εγω εχω τετεια ασχολια κριμα..:'(!!αν ημουν λιγο μεγαλυτερη!!!...!!!:hmm:και γενικα τα δυο αγαπημενα μου βιβλια ειναι Το σύμπαν που αγαπησα και Το Σύμπαν και πέρα από αυτό:inlove::inlove::inlove: αλλα τι να κανω...??!!στο σχολειο κανεις αλλος δεν εχει παρομιες ασχολιες:'(:'(:mad::( παντως ΟΤΑΝ μεγαλωσω 8α παω σε εναν διαγωνισμο..!!!9ελω να ακολου8ησω τhn αστρονομια επαγγελματικα!!:!:!ok δεν λεω μερικες φορες δεν καταλαβαινω τι διαβαζω:s αλλα οχι πολυ συχνα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι τόσο γνωστή η αστρονομία ως χόμπυ στις μικρές ηλικίες.Ωστόσο αυτό δεν πρέπει να σε αποθαρρύνει.Καλά κάνεις που διαβάζεις βιβλία και θα δεις ότι με τον καιρό θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις πιο πολύ πράγματα και να τα εξηγείς και στους άλλους.
Κι εγώ στην αρχή όταν πρωτοξεκίνησαν δεν ήξερα τίποτα εκτός από κάποια πράγματα για τους πλανήτες.Και μην φανταστείς ότι τώρα έγινα και ειδήμων.Πάλι ξέρω πολύ λίγα πράγματα και μάλιστα δεν μπορώ να τα μεταδώσω και στους άλλους.Θέλει συνεχή ασχολία και ιδιαίτερα τώρα που είσαι σε μικρή ηλικία και οι σχολικές σου υποχρεώσεις δεν είναι τόσες πολλές.Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top