Πανελλήνιες 2024

N0b0dy

Νεοφερμένος

Η N0b0dy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Για τους μαθητές που έδωσαν τις προηγούμενες χρονιές-θεωρητική κατεύθυνση- έχω ένα ερώτημα: στην ιστορία στα διαγωνίσματα μας βάζουν συνήθως δυο κεφαλαία πλέον ή τρία (ένα μεγάλο και τα δυο μικρά -κρητικό παρευξεινιο- ). Φοβάμαι ότι στα εφολης δεν θα θυμάμαι κάποια πράγματα δηλαδή πως αρχίζει η παράγραφος κτλ. Κάνω αρκετές επαναλήψεις αλλά νιώθω ότι θα παγωσω εκείνη την ώρα. Ξέρω ότι είναι το άγχος μου απλά ήθελα να ρωτησω τους μαθητές που έγραφαν τις προηγούμενες χρονιές, είχατε αυτό το άγχος? Νιώθατε ότι θα τα ξεχάσετε?
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Προφανώς. Αν πανικοβληθείς θα φανεί στο γραπτό σου. Πρέπει να μείνεις ψύχραιμη και θα σου έρθουν φυσικά, ειδικά να κάνεις αρκετές επαναλήψεις. Βέβαια....δεν μπορείς να προβλέψεις και τι θα σε πιάσει εκείνη την ώρα
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Κι εγώ είχα το άγχος ότι δεν θα θυμόμουν πως αρχίζει η κάθε παράγραφος, αλλά με τις πολλές επαναλήψεις εξαλείφθηκε.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Το Α και το Ω είναι οι επαναλήψεις.

Κάνε μόνη σου, μην περιμένεις από το σχολείο/φροντιστήριο να στις κολλήσει στο κεφάλι.

Όταν πήγα εγώ να δώσω εξετάσεις, είχα βγάλει όλα τα βιβλία (από την αρχή μέχρι το τέλος) τουλάχιστον από τέσσερις φορές το καθένα.
 

N0b0dy

Νεοφερμένος

Η N0b0dy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το Α και το Ω είναι οι επαναλήψεις.

Κάνε μόνη σου, μην περιμένεις από το σχολείο/φροντιστήριο να στις κολλήσει στο κεφάλι.

Όταν πήγα εγώ να δώσω εξετάσεις, είχα βγάλει όλα τα βιβλία (από την αρχή μέχρι το τέλος) τουλάχιστον από τέσσερις φορές το καθένα.
Δεν υπάρχει όμως άπλετος χρόνος γιατί τουλάχιστον το φροντιστήριο μου, μας έβαζε διαγωνίσματα κάθε Σάββατο από την αρχή της χρονιάς, με αποτέλεσμα να συμβαδίζω μόνο με τις δικες του επαναλήψεις. Δυστυχώς, ούτε οι 114 απουσίες του σχολείου είναι αρκετές, αφού ούτε για ένα μήνα δεν φτάνουν. Μέχρι τώρα έχω κάνει 3 επαναλήψεις και θα κάνω μόνη μου άλλες 2, αλλά δεν ξέρω πως να τα προλάβω ολα γιατί με κυριεύει το άγχος.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Δεν υπάρχει όμως άπλετος χρόνος γιατί τουλάχιστον το φροντιστήριο μου, μας έβαζε διαγωνίσματα κάθε Σάββατο από την αρχή της χρονιάς, με αποτέλεσμα να συμβαδίζω μόνο με τις δικες του επαναλήψεις. Δυστυχώς, ούτε οι 114 απουσίες του σχολείου είναι αρκετές, αφού ούτε για ένα μήνα δεν φτάνουν. Μέχρι τώρα έχω κάνει 3 επαναλήψεις και θα κάνω μόνη μου άλλες 2, αλλά δεν ξέρω πως να τα προλάβω ολα γιατί με κυριεύει το άγχος.
Εχεις κρατήσει απουσίες; στο σχολείο μου λείπουν οι μισοί μαθητές. Εξάλλου μετα το Πασχα μενει 1 εβδομαδα μαθηματων
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Δεν υπάρχει όμως άπλετος χρόνος γιατί τουλάχιστον το φροντιστήριο μου, μας έβαζε διαγωνίσματα κάθε Σάββατο από την αρχή της χρονιάς, με αποτέλεσμα να συμβαδίζω μόνο με τις δικες του επαναλήψεις. Δυστυχώς, ούτε οι 114 απουσίες του σχολείου είναι αρκετές, αφού ούτε για ένα μήνα δεν φτάνουν. Μέχρι τώρα έχω κάνει 3 επαναλήψεις και θα κάνω μόνη μου άλλες 2, αλλά δεν ξέρω πως να τα προλάβω ολα γιατί με κυριεύει το άγχος.
Είναι και λίγο θέμα πίεσης, αλλά οπωσδήποτε πρέπει τις επαναλήψεις να τις κάνεις μόνη σου.

Βέβαια εγώ δεν πήγα φροντιστήριο, οπότε είχα παραπάνω χρόνο.
 

N0b0dy

Νεοφερμένος

Η N0b0dy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εχεις κρατήσει απουσίες; στο σχολείο μου λείπουν οι μισοί μαθητές. Εξάλλου μετα το Πασχα μενει 1 εβδομαδα μαθηματων
Έχω κρατήσει για τρεις βδομαδες (αυτή που διανύουμε και τις επόμενες 2). Απλά είχα εξαντλήσει το χαρτί της γρίπης γιατί τον Δεκέμβριο κόλλησα και δεν μπορούσα να αξιοποιήσω κάποιο άλλο εκτός του κορονοϊού
 

user2727

Νεοφερμένος

Η user2727 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Κι εγώ είχα το άγχος ότι δεν θα θυμόμουν πως αρχίζει η κάθε παράγραφος, αλλά με τις πολλές επαναλήψεις
Για τους μαθητές που έδωσαν τις προηγούμενες χρονιές-θεωρητική κατεύθυνση- έχω ένα ερώτημα: στην ιστορία στα διαγωνίσματα μας βάζουν συνήθως δυο κεφαλαία πλέον ή τρία (ένα μεγάλο και τα δυο μικρά -κρητικό παρευξεινιο- ). Φοβάμαι ότι στα εφολης δεν θα θυμάμαι κάποια πράγματα δηλαδή πως αρχίζει η παράγραφος κτλ. Κάνω αρκετές επαναλήψεις αλλά νιώθω ότι θα παγωσω εκείνη την ώρα. Ξέρω ότι είναι το άγχος μου απλά ήθελα να ρωτησω τους μαθητές που έγραφαν τις προηγούμενες χρονιές, είχατε αυτό το άγχος? Νιώθατε ότι θα τα ξεχάσετε?
Για εμένα η αποψη του δεν θυμάμαι πως αρχίζει η παράγραφος είναι η χειρότερη σε κάθε παράγραφο σε κάθε κεφάλαιο και μάθημα πρέπει να δημιουργείς στο μυαλό σου πιθανές ερωτήσεις που μπορούν να πέσουν να τις απαντάς στο μυαλό σου και μέσω της επαναληψης να καταφέρνεις να φτάσεις στο σημείο της αφομοίωσης και της αποστήθισης του βιβλιου(ακόμα και αν δεν φτάσεις πίστεψε με δεν τους ενδιαφέρει η παπαγαλία η ιστορία είναι ιστορία τα γεγονότα επαναλαμβάνονται δνε είναι παπαγαλία)
 
Top