[Πανελλήνιες 2023] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Alex53

Νεοφερμένος

Ο Alex53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
αμα το λεει ο ευδοξος τοτε εχουμε θεμα... μαλλον η πλατφορμα εχει θεμα
αρχισε τηλεφωνα αυριο να δουμε... και καλη τυχη

ωχ εμενα με βαζει ομως ....βεβαια με στελνει παλι γραμματεια γιατι λειπουν μορια ... κωδικος υποψηφιου κλπ...ειμαι παλιος βλεπεις.
Μηπως να δοκιμαζες αλλο μπραουζερ
Φτιάχτηκε τελικά μόνο του.. πιθανώς πρόβλημα πλατφόρμας. Ευχαριστώ για την βοήθεια:)
 

theredpanda

Νεοφερμένος

Η theredpanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Στην αίτηση για μετεγγραφη ζητάει το αφμ των γονέων σε μια φάση. Το θέμα είναι οτι στο πιστοποιητικό οικογενειακές κατάστασης μου ο πατέρας μου δεν φαίνεται, όμως η μητέρα μου είχε παντρευτεί στο παρελθόν οπότε δεν μετράω για τέκνο αγαμου γονέα. Τελικά, το βάζω το αφμ του πατέρα μου ή οχι?
 

Giota_pel

Νεοφερμένος

Η Giota_pel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Στις μετεγγραφές αδερφών πρέπει να γίνει οπωσδήποτε αίτηση αποποίησης απο τον μεγάλο αδελφό;; Γιατί αφενός δεν υπάρχουν τα προσωπικά στοιχεία του μεγάλου αδελφού στην πλατφόρμα (και αυτός ήταν με μετεγγραφή)και αφετέρου του γράφει ότι δεν μπορεί να κάνει μετεγγραφή λόγω του εξαμήνου του (5ο).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Στην αίτηση για μετεγγραφη ζητάει το αφμ των γονέων σε μια φάση. Το θέμα είναι οτι στο πιστοποιητικό οικογενειακές κατάστασης μου ο πατέρας μου δεν φαίνεται, όμως η μητέρα μου είχε παντρευτεί στο παρελθόν οπότε δεν μετράω για τέκνο αγαμου γονέα. Τελικά, το βάζω το αφμ του πατέρα μου ή οχι?
Η αποψη μου εινα οτι εισαι τεκνο αγαμου γονεα και δεν πρεπει να βαλεις το ΑΦΜ του πατερα και να παρεις και τα 2 μορια.
Το οτι παντρευτηκε η μαμα οκ ..αλλα δεν υπηρξε πραξη αναγνωρισης τεκνου ( στα χαρτια εννοω //αλλο η ζωη αλλο τα χαρτια).
Η μονογονεικοτητα αποδεικνεται στην σχολη με το πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στις μετεγγραφές αδερφών πρέπει να γίνει οπωσδήποτε αίτηση αποποίησης απο τον μεγάλο αδελφό;; Γιατί αφενός δεν υπάρχουν τα προσωπικά στοιχεία του μεγάλου αδελφού στην πλατφόρμα (και αυτός ήταν με μετεγγραφή)και αφετέρου του γράφει ότι δεν μπορεί να κάνει μετεγγραφή λόγω του εξαμήνου του (5ο).
Ναι οπωσδήποτε ...αν δεν την κάνει το άλλο αφελφι την αποποίηση απορρίπτεται η αίτηση
Τωρα λετε οτι δεν υπαρχουν τα στοιχεια του μεγαλου στην πλατφορμα,,
μα στην πλατφρορμα δεν υπαρχουν στοιχεια ...αυτα υπαρχουν στο φοιτητολογιο της σχολης για ολους τους φοιτητες..
Το οτι ειναι 5ο εξαμηνο ? μια χαρα ..μεχρι το 8 εχει περιθωριο.
Το οτι ειναι ειναι απο μετεγγραφη αυτο μεχρι περισυ δεν επαιζε κανενα απαγορευτικο λογο.... και λογικα δεν επρεπε να παιζει ...και πραγματι δεν παιζει ρολο ουτε και φετος.

Αυτο αναφέρεται και στην τωρινη εγκυκλιο

Δήλωση αποποίησης του δικαιώματος μετεγγραφής/μετακίνησης από τον φοιτητή, προκειμένου να μετεγγραφεί ο αδελφός Στην περίπτωση της δήλωσης αποποίησης, ο χρήστης δηλώνει υπεύθυνα, κατά την έννοια και με τις συνέπειες του ν. 1599/1986 (Α΄ 75), ότι θα παραμείνει καθ’ όλη τη διάρκεια της φοίτησής του στο Τμήμα φοίτησής του και δεν θα ασκήσει το δικαίωμα της μετεγγραφής/μετακίνησης.
Επισημαίνεται ότι η δήλωση αποποίησης του δικαιώματος μετεγγραφής/μετακίνησης του αδελφού φοιτητή είναι απαραίτητη.
Οριστικοποιημένη αίτηση μετεγγραφής/μετακίνησης αιτούντα για την οποία δεν εντοπίζεται αντίστοιχη δήλωση αποποίησης του αδελφού θα απορρίπτεται εκτός αν πρόκειται για από κοινού μετεγγραφή/μετακίνηση.
Σημειώνεται ότι οι λόγοι αποκλεισμού του δικαιώματος μετεγγραφής/μετακίνησης που περιγράφονται στο άρθρο 3 της με αριθ. 142413/19.10.2020 (Β΄4617)απόφασης του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, αφορούν στους φοιτητές αδελφούς που υποβάλουν την αίτηση για μετεγγραφή σε αντίστοιχο Τμήμα ή μετακίνηση σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου και όχι στους αδελφούς αυτών που υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση περί μη άσκησης του δικαιώματος μετεγγραφής/μετακίνησης.
Στην ανωτέρω ηλεκτρονική αίτηση οι δικαιούχοι μετεγγραφής/μετακίνησης δεσμεύονται να υποβάλουν τα δικαιολογητικά, που αποδεικνύουν την εγκυρότητα των δηλωθέντων στοιχείων.
Η ηλεκτρονική αίτηση επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης, κατά την έννοια και με τις συνέπειες του ν. 1599/1986 (Α΄75).
15 Σε περίπτωση αδυναμίας πρόσβασης στην ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής αιτήσεων μετεγγραφής ή μετακίνησης, ο αιτών απευθύνεται στη Γραμματεία του Τμήματος στο οποίο φοιτά προκειμένου να λάβει σχετικές οδηγίες.


Μηπως δεν μπαινει στην κατηγορια αδελφια και μπαινει στα οικονομικα κρητηρια?
 
Τελευταία επεξεργασία:

theredpanda

Νεοφερμένος

Η theredpanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Η αποψη μου εινα οτι εισαι τεκνο αγαμου γονεα και δεν πρεπει να βαλεις το ΑΦΜ του πατερα και να παρεις και τα 2 μορια.
Το οτι παντρευτηκε η μαμα οκ ..αλλα δεν υπηρξε πραξη αναγνωρισης τεκνου ( στα χαρτια εννοω //αλλο η ζωη αλλο τα χαρτια).
Η μονογονεικοτητα αποδεικνεται στην σχολη με το πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.
Η μητέρα μου παντρεύτηκε όταν ήταν στην χώρα της και χώρισε στην Ελλάδα. Εδώ δεν παντρεύτηκε ποτέ, αλλά από το υπουργείο μου είπαν ότι δεν έχει σημασία δεν είμαι τέκνο αγαμου γονέα. Αν έχει γίνει πράξη αναγνωρισης τεκνου τι γίνεται?
 

Giota_pel

Νεοφερμένος

Η Giota_pel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Η αποψη μου εινα οτι εισαι τεκνο αγαμου γονεα και δεν πρεπει να βαλεις το ΑΦΜ του πατερα και να παρεις και τα 2 μορια.
Το οτι παντρευτηκε η μαμα οκ ..αλλα δεν υπηρξε πραξη αναγνωρισης τεκνου ( στα χαρτια εννοω //αλλο η ζωη αλλο τα χαρτια).
Η μονογονεικοτητα αποδεικνεται στην σχολη με το πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι οπωσδήποτε ...αν δεν την κάνει το άλλο αφελφι την αποποίηση απορρίπτεται η αίτηση
Τωρα λετε οτι δεν υπαρχουν τα στοιχεια του μεγαλου στην πλατφορμα,,
μα στην πλατφρορμα δεν υπαρχουν στοιχεια ...αυτα υπαρχουν στο φοιτητολογιο της σχολης για ολους τους φοιτητες..
Το οτι ειναι 5ο εξαμηνο ? μια χαρα ..μεχρι το 8 εχει περιθωριο.
Το οτι ειναι ειναι απο μετεγγραφη αυτο μεχρι περισυ δεν επαιζε κανενα απαγορευτικο λογο.... και λογικα δεν επρεπε να παιζει ...και πραγματι δεν παιζει ρολο ουτε και φετος.

Αυτο αναφέρεται και στην τωρινη εγκυκλιο

Δήλωση αποποίησης του δικαιώματος μετεγγραφής/μετακίνησης από τον φοιτητή, προκειμένου να μετεγγραφεί ο αδελφός Στην περίπτωση της δήλωσης αποποίησης, ο χρήστης δηλώνει υπεύθυνα, κατά την έννοια και με τις συνέπειες του ν. 1599/1986 (Α΄ 75), ότι θα παραμείνει καθ’ όλη τη διάρκεια της φοίτησής του στο Τμήμα φοίτησής του και δεν θα ασκήσει το δικαίωμα της μετεγγραφής/μετακίνησης.
Επισημαίνεται ότι η δήλωση αποποίησης του δικαιώματος μετεγγραφής/μετακίνησης του αδελφού φοιτητή είναι απαραίτητη.

Οριστικοποιημένη αίτηση μετεγγραφής/μετακίνησης αιτούντα για την οποία δεν εντοπίζεται αντίστοιχη δήλωση αποποίησης του αδελφού θα απορρίπτεται εκτός αν πρόκειται για από κοινού μετεγγραφή/μετακίνηση. Σημειώνεται ότι οι λόγοι αποκλεισμού του δικαιώματος μετεγγραφής/μετακίνησης που περιγράφονται στο άρθρο 3 της με αριθ. 142413/19.10.2020 (Β΄4617)απόφασης του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, αφορούν στους φοιτητές αδελφούς που υποβάλουν την αίτηση για μετεγγραφή σε αντίστοιχο Τμήμα ή μετακίνηση σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου και όχι στους αδελφούς αυτών που υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση περί μη άσκησης του δικαιώματος μετεγγραφής/μετακίνησης.
Στην ανωτέρω ηλεκτρονική αίτηση οι δικαιούχοι μετεγγραφής/μετακίνησης δεσμεύονται να υποβάλουν τα δικαιολογητικά, που αποδεικνύουν την εγκυρότητα των δηλωθέντων στοιχείων.
Η ηλεκτρονική αίτηση επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης, κατά την έννοια και με τις συνέπειες του ν. 1599/1986 (Α΄75).
15 Σε περίπτωση αδυναμίας πρόσβασης στην ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής αιτήσεων μετεγγραφής ή μετακίνησης, ο αιτών απευθύνεται στη Γραμματεία του Τμήματος στο οποίο φοιτά προκειμένου να λάβει σχετικές οδηγίες.


Μηπως δεν μπαινει στην κατηγορια αδελφια και μπαινει στα
ο μεγάλος αδελφός μπαίνει

Η αποψη μου εινα οτι εισαι τεκνο αγαμου γονεα και δεν πρεπει να βαλεις το ΑΦΜ του πατερα και να παρεις και τα 2 μορια.
Το οτι παντρευτηκε η μαμα οκ ..αλλα δεν υπηρξε πραξη αναγνωρισης τεκνου ( στα χαρτια εννοω //αλλο η ζωη αλλο τα χαρτια).
Η μονογονεικοτητα αποδεικνεται στην σχολη με το πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι οπωσδήποτε ...αν δεν την κάνει το άλλο αφελφι την αποποίηση απορρίπτεται η αίτηση
Τωρα λετε οτι δεν υπαρχουν τα στοιχεια του μεγαλου στην πλατφορμα,,
μα στην πλατφρορμα δεν υπαρχουν στοιχεια ...αυτα υπαρχουν στο φοιτητολογιο της σχολης για ολους τους φοιτητες..
Το οτι ειναι 5ο εξαμηνο ? μια χαρα ..μεχρι το 8 εχει περιθωριο.
Το οτι ειναι ειναι απο μετεγγραφη αυτο μεχρι περισυ δεν επαιζε κανενα απαγορευτικο λογο.... και λογικα δεν επρεπε να παιζει ...και πραγματι δεν παιζει ρολο ουτε και φετος.

Αυτο αναφέρεται και στην τωρινη εγκυκλιο

Δήλωση αποποίησης του δικαιώματος μετεγγραφής/μετακίνησης από τον φοιτητή, προκειμένου να μετεγγραφεί ο αδελφός Στην περίπτωση της δήλωσης αποποίησης, ο χρήστης δηλώνει υπεύθυνα, κατά την έννοια και με τις συνέπειες του ν. 1599/1986 (Α΄ 75), ότι θα παραμείνει καθ’ όλη τη διάρκεια της φοίτησής του στο Τμήμα φοίτησής του και δεν θα ασκήσει το δικαίωμα της μετεγγραφής/μετακίνησης.
Επισημαίνεται ότι η δήλωση αποποίησης του δικαιώματος μετεγγραφής/μετακίνησης του αδελφού φοιτητή είναι απαραίτητη.

Οριστικοποιημένη αίτηση μετεγγραφής/μετακίνησης αιτούντα για την οποία δεν εντοπίζεται αντίστοιχη δήλωση αποποίησης του αδελφού θα απορρίπτεται εκτός αν πρόκειται για από κοινού μετεγγραφή/μετακίνηση. Σημειώνεται ότι οι λόγοι αποκλεισμού του δικαιώματος μετεγγραφής/μετακίνησης που περιγράφονται στο άρθρο 3 της με αριθ. 142413/19.10.2020 (Β΄4617)απόφασης του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, αφορούν στους φοιτητές αδελφούς που υποβάλουν την αίτηση για μετεγγραφή σε αντίστοιχο Τμήμα ή μετακίνηση σε Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου και όχι στους αδελφούς αυτών που υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση περί μη άσκησης του δικαιώματος μετεγγραφής/μετακίνησης.
Στην ανωτέρω ηλεκτρονική αίτηση οι δικαιούχοι μετεγγραφής/μετακίνησης δεσμεύονται να υποβάλουν τα δικαιολογητικά, που αποδεικνύουν την εγκυρότητα των δηλωθέντων στοιχείων.
Η ηλεκτρονική αίτηση επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης, κατά την έννοια και με τις συνέπειες του ν. 1599/1986 (Α΄75).
15 Σε περίπτωση αδυναμίας πρόσβασης στην ηλεκτρονική εφαρμογή υποβολής αιτήσεων μετεγγραφής ή μετακίνησης, ο αιτών απευθύνεται στη Γραμματεία του Τμήματος στο οποίο φοιτά προκειμένου να λάβει σχετικές οδηγίες.


Μηπως δεν μπαινει στην κατηγορια αδελφια και μπαινει στα οικονομικα κρητηρια?
Ο μεγάλος αδελφός μπαίνει με τους κωδικούς του στις μετεγγραφές για αδέλφια και εκεί δεν υπάρχουν τα προσωπικά του στοιχεία από τις πανελλαδικές. Θα πρέπει μάλλον να επικοινωνήσει με τη γραμματεία του;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.
Η μητέρα μου παντρεύτηκε όταν ήταν στην χώρα της και χώρισε στην Ελλάδα. Εδώ δεν παντρεύτηκε ποτέ, αλλά από το υπουργείο μου είπαν ότι δεν έχει σημασία δεν είμαι τέκνο αγαμου γονέα. Αν έχει γίνει πράξη αναγνωρισης τεκνου τι γίνεται?
τι να σου πω... και τι να μου πεις..
Το οτι υπαρχει αναγνωριση τεκνου σε καποιο δικαστηριο καλως υπαρχει ..γιαι την περιπτωση σου αν δεν γραφεται μπαμπας στο οικογενειακης απλα εισαι μονογονεικη για τις μετεγραφες..
Το τι καταλαβαν εκει που πηρες και τι ειπαν ? ειναι αλλο στορυ
εδω ειναι τα επισημα δικαιολογητικα ...φρεσκα φρεσκα φετινα...

Β5) Απαιτούμενα δικαιολογητικά για μοριοδότηση οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων
Οι δικαιούχοι μετεγγραφής/μετακίνησης καλούνται από τα Τμήματα για τα οποία έχουν υποβάλει αίτηση μετεγγραφής/μετακίνησης να υποβάλουν τα κατωτέρω δικαιολογητικά, από τα οποία προκύπτει η συνδρομή των οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων για τα οποία έχουν μοριοδοτηθεί:
1. Εκτύπωση της οριστικοποιημένης ηλεκτρονικής αίτησης μετεγγραφής που φέρει αριθμό πρωτοκόλλου.
2. Βεβαίωση εγγραφής στο Τμήμα προέλευσης.
3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης το οποίο έχει εκδοθεί εντός του τρέχοντος έτους
4. Ληξιαρχική πράξη θανάτου του αποβιώσαντος γονέα, εάν ο φοιτητής έχει μοριοδοτηθεί ως ορφανός από τον ένα ή και από τους δύο γονείς.
5. Πιστοποιητικό αναπηρίας του αρμοδίου Κέντρου Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) στην περίπτωση που ο αιτών μοριοδοτείται λόγω αναπηρίας 67% και άνω των γονέων ή τέκνων ή αδελφών ή συζύγου του. Επισημαίνεται ότι στις περιπτώσεις όπου έχει χορηγηθεί πριν την 1.9.2011 επ’ αόριστον ποσοστό αναπηρίας, από τις Πρωτοβάθμιες Υγειονομικές Επιτροπές των Νομαρχιών, της Περιφέρειας ή των Φορέων Κοινωνικής Ασφάλισης, ή από Ανώτατες Υγειονομικές Επιτροπές Στρατού, Ναυτικού, Αεροπορίας και Ελληνικής Αστυνομίας, δεν απαιτείται εκ νέου εξέταση από τις 11 υγειονομικές επιτροπές του ΚΕ.Π.Α.
6. Ιατρική γνωμάτευση από δημόσιο νοσοκομείο, η οποία φέρει σφραγίδα συντονιστή Διευθυντή Κλινικής του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) ή από τον νόμιμα εκτελούντα χρέη συντονιστή Διευθυντή Κλινικής του Ε.Σ.Υ. ή από τον Διευθυντή Πανεπιστημιακής Κλινικής, στην περίπτωση που ο αιτών δηλώνει ότι έχει γονείς, τέκνα, αδέλφια ή σύζυγο οι οποίοι πάσχουν από παθήσεις, που αναφέρονται στο παράρτημα της υπ’ αριθμ. Φ. 151/17897/Β6/2014 (ΦΕΚ 358 Β΄) Κ.Υ.Α, όπως εκάστοτε τροποποιείται και ισχύει. Στην εν λόγω γνωμάτευση δέον όπως αναφέρεται επακριβώς η πάθηση όπως ορίζεται στην ανωτέρω Κ.Υ.Α..
7. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από το οποίο αποδεικνύεται η ιδιότητα του τέκνου άγαμου γονέα.
8. Διαζευκτήριο σε περίπτωση που ο ίδιος ο φοιτητής είναι διαζευγμένος.
9. Αντίγραφο δικαστικής απόφασης για ανάθεση της επιμέλειας του τέκνου εφόσον οι γονείς είναι διαζευγμένοι.
10. Πιστοποιητικό της Ανώτατης Συνομοσπονδίας Πολυτέκνων Ελλάδος, το οποίο συνοδεύει το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για την απόδειξη της πολυτεκνικής ιδιότητας (παρ. 9 του άρθρου 67 του ν. 4316/2014).

Ερωτηση ουσιαστικη..τα πολλα μορια μετεγγραφης ειναι σημαντικα για την περιπτωση σου?
 

Jackorien145

Νεοφερμένος

Ο Jackorien145 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γνωριζει κανείς αν υπάρχει περιπτωση να χάσουμε το εξάμηνο λόγω δήλωσης μαθημάτων;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.
Γνωριζει κανείς αν υπάρχει περιπτωση να χάσουμε το εξάμηνο λόγω δήλωσης μαθημάτων;;
δεν σε πιανω
αν δεν δηλωσεις μαθηματα δεν υπαρχει εξαμηνο ... δεν δινεις εξετασεις..
μονο το ρολοι της γραμματειας σου γραφει συν ενα.
 

Jackorien145

Νεοφερμένος

Ο Jackorien145 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
δεν σε πιανω
αν δεν δηλωσεις μαθηματα δεν υπαρχει εξαμηνο ... δεν δινεις εξετασεις..
μονο το ρολοι της γραμματειας σου γραφει συν ενα.
Πολλοί λένε οτι δεν προλαβαίνουμε να δηλώσουμε μαθήματα στην νέα μας σχολή επειδή έχει λήξει η προθεσμία και έτσι χάνεται το εξάμηνο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.
Πολλοί λένε οτι δεν προλαβαίνουμε να δηλώσουμε μαθήματα στην νέα μας σχολή επειδή έχει λήξει η προθεσμία και έτσι χάνεται το εξάμηνο
αυτο απο σενα το ακουω..δεν το ξερω
αν δεν προλαβεις ..πηγαινε με χαρτι συντομα στην γραμματεια και κατι θα κανει
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
αυτο απο σενα το ακουω..δεν το ξερω
αν δεν προλαβεις ..πηγαινε με χαρτι συντομα στην γραμματεια και κατι θα κανει
Φανταζομαι εννοει μηπως χασει το εξαμηνο επειδη οι μεταγραφες βγαινουν μετα το περας των δηλωσεων μαθηματων που ειναι συνήθως τελη οκτωβρη. Στην ουσια ομως σε γραφουν απο την γραμματεια σε ολα τα μαθηματα, δεν ξερω αν ισχυει σε ολες τις σχολες ωστοσο φανταζομαι πως το ιδιο συμβαινει.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Πολλοί λένε οτι δεν προλαβαίνουμε να δηλώσουμε μαθήματα στην νέα μας σχολή επειδή έχει λήξει η προθεσμία και έτσι χάνεται το εξάμηνο
Όχι οι μεταγραφομενοι δεν έχουν αυτή την διορία, όταν κάνουν την εγγραφή στην νέα σχολή,αν είναι πρωτοετείς, γίνεται αυτόματα η δήλωση,αν είσαι μεγαλύτερο έτος θά τά δηλώσεις εσύ
 

Jackorien145

Νεοφερμένος

Ο Jackorien145 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Χρειάζομαι βοήθεια για άλλη μια φορά…

Εγώ αιτούμαι μετεγγραφής με οικονομικά-κοινωνικά κριτήρια και δικαιούμαι 2 μορια ως μέλος πολύτεκνης οικογένειας. Ωστόσο η αδερφή μου είναι ακριβώς 25 ετων(γεννηθεισα το 1998). Επειδή ήδη έχω 8 μόρια συνολικά δεν θεώρησα οτι θα χρειαστώ αυτό το μισό οποτε αρχικά δεν δήλωσα κανένα από τα αδέρφια μου για μόρια παρά μόνο την πολυτεχνεία. Ωστόσο στην συνέχεια όταν έβαζα τα στοιχεία των γονέων μου για τα εισοδηματικά, έγραφε αν έχω άγαμο αδελφό/η κάτω των 25(>= 1/1/1997) και έχει εισόδημα, επομένως έβαλα και τα στοιχεία της. Να την δηλώσω για να πάρω μισό; Εφόσον έχει γεννηθεί το 1998 κατάλαβα οτι το δικαιούμαι διαβάζοντας την παρένθεση πάνω. Δεν είναι οτι το χρειάζομαι τόσο πολύ απλά δεν θέλω να γίνει κάτι και χάσω την μεταγραφή μου για αυτό. Τι να κάνω;;
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τι ισχυει με τις αμοιβαιες μετεγγραφες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καποια προβλεψη για την βαση ιατρικης εκπα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Χρειάζομαι βοήθεια για άλλη μια φορά…

Εγώ αιτούμαι μετεγγραφής με οικονομικά-κοινωνικά κριτήρια και δικαιούμαι 2 μορια ως μέλος πολύτεκνης οικογένειας. Ωστόσο η αδερφή μου είναι ακριβώς 25 ετων(γεννηθεισα το 1998). Επειδή ήδη έχω 8 μόρια συνολικά δεν θεώρησα οτι θα χρειαστώ αυτό το μισό οποτε αρχικά δεν δήλωσα κανένα από τα αδέρφια μου για μόρια παρά μόνο την πολυτεχνεία. Ωστόσο στην συνέχεια όταν έβαζα τα στοιχεία των γονέων μου για τα εισοδηματικά, έγραφε αν έχω άγαμο αδελφό/η κάτω των 25(>= 1/1/1997) και έχει εισόδημα, επομένως έβαλα και τα στοιχεία της. Να την δηλώσω για να πάρω μισό; Εφόσον έχει γεννηθεί το 1998 κατάλαβα οτι το δικαιούμαι διαβάζοντας την παρένθεση πάνω. Δεν είναι οτι το χρειάζομαι τόσο πολύ απλά δεν θέλω να γίνει κάτι και χάσω την μεταγραφή μου για αυτό. Τι να κάνω;;
Δηλωσε την απο την στιγμη που μπορεις
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.
Τι ισχυει με τις αμοιβαιες μετεγγραφες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καποια προβλεψη για την βαση ιατρικης εκπα;
οι αμοιβαιες ειναι ξεχασμενη υποθεση
η ιατρικη εκπα εκει που ηταν και περυσι στα 6-6.5 μορια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χρειάζομαι βοήθεια για άλλη μια φορά…

Εγώ αιτούμαι μετεγγραφής με οικονομικά-κοινωνικά κριτήρια και δικαιούμαι 2 μορια ως μέλος πολύτεκνης οικογένειας. Ωστόσο η αδερφή μου είναι ακριβώς 25 ετων(γεννηθεισα το 1998). Επειδή ήδη έχω 8 μόρια συνολικά δεν θεώρησα οτι θα χρειαστώ αυτό το μισό οποτε αρχικά δεν δήλωσα κανένα από τα αδέρφια μου για μόρια παρά μόνο την πολυτεχνεία. Ωστόσο στην συνέχεια όταν έβαζα τα στοιχεία των γονέων μου για τα εισοδηματικά, έγραφε αν έχω άγαμο αδελφό/η κάτω των 25(>= 1/1/1997) και έχει εισόδημα, επομένως έβαλα και τα στοιχεία της. Να την δηλώσω για να πάρω μισό; Εφόσον έχει γεννηθεί το 1998 κατάλαβα οτι το δικαιούμαι διαβάζοντας την παρένθεση πάνω. Δεν είναι οτι το χρειάζομαι τόσο πολύ απλά δεν θέλω να γίνει κάτι και χάσω την μεταγραφή μου για αυτό. Τι να κάνω;;
Το μισο μοριο της αδελφης το δικαιουσε και να το δηλωσεις
Εφοσον η αδελφη σου εχει εισοδημα, κανει δηλωση και δεν ειναι προστατευομενη ,σωστα δηλωσες και το εισοδημα της .
Ευχομε για σενα ..και οχι για αυτη.. να μην ειναι μεγαλο και σε κατεβάσει στα 4 οικονομικα μορια.
Δηλωνοντας το εισοδημα της μπαινει και αυτη στην διαιρεση των μελων της οικογενειας .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jackorien145

Νεοφερμένος

Ο Jackorien145 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
οι αμοιβαιες ειναι ξεχασμενη υποθεση
η ιατρικη εκπα εκει που ηταν και περυσι στα 6-6.5 μορια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το μισο μοριο της αδελφης το δικαιουσε και να το δηλωσεις
Εφοσον η αδελφη σου εχει εισοδημα, κανει δηλωση και δεν ειναι προστατευομενη ,σωστα δηλωσες και το εισοδημα της .
Ευχομε για σενα ..και οχι για αυτη.. να μην ειναι μεγαλο και σε κατεβάσει στα 4 οικονομικα μορια.
Δηλωνοντας το εισοδημα της μπαινει και αυτη στην διαιρεση των μελων της οικογενειας .
Τέλεια ευχαριστώ πολύ!! Ευτυχώς δεν μου κατεβάζει καθόλου τα μόρια
 

Vasiliki Geo

Νεοφερμένος

Η Vasiliki Geo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Γονιός Φοιτητή και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για αρχιτεκτόνων μηχανικών Θεσσαλονίκη πρόβλεψη για μεταγραφή Θεσσαλονίκη! ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Καλησπέρα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για αρχιτεκτόνων μηχανικών Θεσσαλονίκη πρόβλεψη για μεταγραφή Θεσσαλονίκη! ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η σχολή δεν είναι και πολύ σταθερή έχει πάει και 4 μόρια και 6,5μορια
Εσείς πόσα έχετε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top