[Πανελλήνιες 2023] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Αλέξης Αριος

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης Αριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Και ποτέ τις τελείωσε τις εγγραφές;Όχι ακόμα.12 Οκτωβρίου.Εχει ξανασυμβεί αυτό;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και ποτέ τις τελείωσε τις εγγραφές;Όχι ακόμα.12 Οκτωβρίου.Εχει ξανασυμβεί αυτό;
Ή μάλλον είναι σωστός φαίνεται ο προγραμματισμός του πανεπιστημιακου ημερολογίου.Γι'αυτο οι εγγραφές ολοκληρώνονται δύο εβδομάδες μετά την έναρξη των μαθημάτων😉
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
ναι ...
Καθε χρονο οι εγγραφές αρχιζουν 1 οκτ και τελειωνουν 15-20 οκτωβριου ...
Κοιτα ο σεπτεμβρης δυστηχως δεν ειναι δικο σου ειναι των παλιων.. μας εχουν βαλει εξεταστικη 100 μαθηματων και μας σιγοψηνουν... φλαμπε μας κανουν.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Μια εβδομάδα καθυστέρησης ίσως να μου στοιχίσει τα εργαστήρια και αυτό με εκνευρίζει όταν σκέφτομαι ότι τα αποτελέσματα είχαν βγει τέλη Ιουλίου και δύο μήνες δεν έκαναν τίποτα τόσο για τις εγγραφές όσο και για τις μετεγγραφές.
Δυστυχώς τα εργαστήρια χάνονται για τους περισσότερους φοιτητές από μετεγγραφή. Νομίζω το νωρίτερο που έχουν ανακοινωθεί τα αποτελέσματα μετεγγραφων είναι τέλη Οκτώβρη ή αρχές Νοέμβρη. Βάλε και 1-2 βδομάδες για να ολοκληρωθεί η διαγραφή από το τμήμα προέλευσης και η εγγραφή στο τμήμα προορισμού, έχει φύγει το μισό εξάμηνο.
 

Sofos Gerontas

Νεοφερμένος

Ο Sofos Gerontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Πολλές σχολές αναπληρώνουν τα εργαστήρια για όσους είναι με μετεγγραφή. Για παράδειγμα στο χημικό Πάτρας, που ήμουν πέρυσι, είχαν κάνει ξεχωριστή ομάδα για όσα άτομα ήταν με μετεγγραφή, ενώ η Ιατρική Πάτρας που θέλω για μετεγγραφή απ'ότι είδα θα αναπληρώσουν τα εργαστήρια στις αρχές Ιανουαρίου. Αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται από την κάθε σχολή.
 

Jackorien145

Νεοφερμένος

Ο Jackorien145 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα, ειμαι φοιτητής και ενδιαφέρομαι για μετεγγραφή με κοινωνικά- οικονομικά κριτήρια. Συνολικά συλλέγω 8,5 μόρια μετεγγραφής, 2 ως μέλος πολύτεκνης οικογένειας, 0,5 διότι η αδερφή μου είναι κάτω των 25 και αγαμη και 6 από εισοδηματικά κριτήρια. Ήθελα απλά να ξέρω περίπου τι δικαιολογητικά θα χρειαστεί να καταθέσω ηλεκτρονικά, γιατί δεν μπορώ να πάρω σαφή απάντηση από το διαδίκτυο. Φαντάζομαι θα χρειαστεί εκκαθαριστικό οικογένειας για τα μόρια του εισοδήματος και απόδειξη οικογενειακής κατάστασης για την πολυτεκνία; Χρειάζομαι κάτι παραπάνω; Μήπως δεν χρειάζομαι τα παραπάνω αλλα αλλα δικαιολογητικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
Τα χαρτια που θα χρειαστεις για την δικαιολογηση της μετεγγραφης συμφωνα με την περσινή εγκυκλιο ειναι:

1. Εκτύπωση της οριστικοποιημένης ηλεκτρονικής αίτησης μετεγγραφής που φέρει αριθμό πρωτοκόλλου.
2. Βεβαίωση εγγραφής στο Τμήμα προέλευσης.
3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης το οποίο έχει εκδοθεί εντός του τρέχοντος έτους
4. Πιστοποιητικό της Ανώτατης Συνομοσπονδίας Πολυτέκνων Ελλάδος, το οποίο συνοδεύει το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για την απόδειξη της πολυτεκνικής ιδιότητας (παρ. 9 του άρθρου 67 του ν. 4316/2014).

Και οτι αλλο ζητησει η σχολη για την αρχικη σου εγγραφη..κατι αναλογο με αυτα που εδωσες στην πρωτη σχολη.( αυτα θα τα ζητησει η σχολη σε δευτερο χρονο... καμια φορα ειναι βιαστικες και τα ζητανε μαζι με τα παραπανω)

Βεβαια θα χρειαστεις και βεβαιωση διαγραφης απο την παλια σχολη, αλλα αυτη θα την ζητησεις μονο οταν στο πει η νεα σχολη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.

Μετεγγραφές: Υποβολή αιτήσεων μετά την ολοκλήρωση εγγραφών των πρωτοετών του Παν. Θεσσαλίας​

Η προθεσμία εγγραφών των πρωτοετών στο Παν. Θεσσαλίας λήγει στις 4 Νοεμβρίου


 

Αλέξης Αριος

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης Αριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

Μετεγγραφές: Υποβολή αιτήσεων μετά την ολοκλήρωση εγγραφών των πρωτοετών του Παν. Θεσσαλίας​

Η προθεσμία εγγραφών των πρωτοετών στο Παν. Θεσσαλίας λήγει στις 4 Νοεμβρίου


Θέλω μόνο να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να χάσουμε το εξάμηνο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
Θέλω μόνο να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να χάσουμε το εξάμηνο.
Δεν νομιζω οχι... δεν χανεται..
Αν εισαι αθηνα θα παρεις κωδικους κατα 20 ιανουαριου και θα δωσεις κανονικα εξετασεις
Οταν ειμουν στη θεση σου... τοτε αρχιζαν οι μετεγγραφες και αποτελεσματα τελος του μηνα με αρχη δεκεμβρη.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
 

Αλέξης Αριος

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης Αριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κλασσικη τεχνική της κυβέρνησης.Ανακοινωνουν πρώτα το χειρότερο σενάριο που δεν πρόκειται να εφαρμοστεί και έπειτα αναφέρουν το πραγματικό σενάριο το οποίο δεν είναι τόσο ακραίο για να τους πούμε και ευχαριστώ.Ετσι, αντί να τους "κατηγορήσουμε" πως έδειξαν αδιαφορία και άργησαν οι μετεγγραφές κατά 20 μέρες σε σχέση με περυσι να τους είμαστε και υπόχρεοι.Γελοιοι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alex53

Νεοφερμένος

Ο Alex53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος τι πατάτα έχει γίνει εδώ πέρα?
 

Συνημμένα

  • IMG_2500.jpeg
    IMG_2500.jpeg
    910.3 KB · Εμφανίσεις: 158

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
 

Αλέξης Αριος

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης Αριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος τι πατάτα έχει γίνει εδώ πέρα?
Ε οτι λεει η κοκκινη λωριδα.
Η πλατφορμα χτυπα την μεριδα σου στο φοιτητολογιο και δεν βρισκει σε ποιο εξαμηνο εισαι...
Εσυ μπες με τους κωδικους σου στην ηλεκτρονικη γραμματεια της σχολης και ελεγξε την μεριδα σου ( μαλλον εκει ειναι το προβλημα)...
αν το εξαμηνο αναφερεται σωστα τοτε ειναι θεμα πλατφορμας και μιλα μαζι τους..στα τηλεφωνα που δινουν
Διαφρετικα μιλα με την δικη σου γραμματεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κανοντας και εγω μια δοκιμη τωρα βλεπω οτι η μαυρη λωριδα σου ειναι αλλη απο αυτη που πρεπει ..και λειπουν και τα στοιχεια σου παρακατω
1697477303486.png

μηπως δεν εχεις καθολου μεριδα φοιτητη?
στο θεσσαλιας εισαι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alex53

Νεοφερμένος

Ο Alex53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ε οτι λεει η κοκκινη λωριδα.
Η πλατφορμα χτυπα την μεριδα σου στο φοιτητολογιο και δεν βρισκει σε ποιο εξαμηνο εισαι...
Εσυ μπες με τους κωδικους σου στην ηλεκτρονικη γραμματεια της σχολης και ελεγξε την μεριδα σου ( μαλλον εκει ειναι το προβλημα)...
αν το εξαμηνο αναφερεται σωστα τοτε ειναι θεμα πλατφορμας και μιλα μαζι τους..στα τηλεφωνα που δινουν
Διαφρετικα μιλα με την δικη σου γραμματεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κανοντας και εγω μια δοκιμη τωρα βλεπω οτι η μαυρη λωριδα σου ειναι αλλη απο αυτη που πρεπει ..και λειπουν και τα στοιχεια σου παρακατω
View attachment 124066
μηπως δεν εχεις καθολου μεριδα φοιτητη?
στο θεσσαλιας εισαι?
Όχι δεν είμαι απο Θεσσαλίας αλλά παρατήρησα πως στο progress στη κατάσταση φοιτητή (στο βελάκι) ισως θα επρεπε να υπάρχει το 01 δίπλα στο EU όπως από πάνω στο ονοματεπώνυμο. Δεν βρήκα κανένα άλλο κενό σχετικά με το εξάμηνο φοίτησης όποτε μάλλον θα είναι λάθος της γραμματείας. Εκτος και αν κάνω κάτι πολύ λάθος και υπάρχει άλλο πεδίο που αναγράφεται το εξάμηνο φοίτησης. Ευχαριστώ πολύ πάντως !
 

Συνημμένα

  • IMG_2502.jpeg
    IMG_2502.jpeg
    248.8 KB · Εμφανίσεις: 129

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
Όχι δεν είμαι απο Θεσσαλίας αλλά παρατήρησα πως στο progress στη κατάσταση φοιτητή (στο βελάκι) ισως θα επρεπε να υπάρχει το 01 δίπλα στο EU όπως από πάνω στο ονοματεπώνυμο. Δεν βρήκα κανένα άλλο κενό σχετικά με το εξάμηνο φοίτησης όποτε μάλλον θα είναι λάθος της γραμματείας. Εκτος και αν κάνω κάτι πολύ λάθος και υπάρχει άλλο πεδίο που αναγράφεται το εξάμηνο φοίτησης. Ευχαριστώ πολύ πάντως !
ε ναι το κορδονι (string) που σου βγαζει μετα την εισοδο με τον κωδικο εχει ολα αυτα και τo εξαμηνο...προφανως δεν το προσεξες ( δεν ειχες και λογο) και δυστηχως δεν στο ξαναδινει... αυτη την στελνει η σχολη στο υπουργειο
εγω το ειδα απο τον ευδοξο και ναι εκει το λεει..

Bεβαια και αυτο που λες ειναι σωστο ,,χωρις να ξερω βεβαια τι ειναι το progress

Οποτε μιλα αυριο εκει με τα κοριστια ..και αφου σε στειλουν στην αρχη...θα στο φτιαξουν μετα.
 

Alex53

Νεοφερμένος

Ο Alex53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ε ναι το κορδονι (string) που σου βγαζει μετα την εισοδο με τον κωδικο εχει ολα αυτα και τo εξαμηνο...προφανως δεν το προσεξες ( δεν ειχες και λογο) και δυστηχως δεν στο ξαναδινει... αυτη την στελνει η σχολη στο υπουργειο
εγω το ειδα απο τον ευδοξο και ναι εκει το λεει..

Bεβαια και αυτο που λες ειναι σωστο ,,χωρις να ξερω βεβαια τι ειναι το progress

Οποτε μιλα αυριο εκει με τα κοριστια ..και αφου σε στειλουν στην αρχη...θα στο φτιαξουν μετα.
Το progress είναι η ηλεκτρονική γραμματεία της σχολής μου. Τώρα μπήκα στον ευδοξο που χρησιμοποιεί το ίδιο σύστημα ταυτοποίησης με αυτό των μεταγραφών και στα στοιχεία φοιτητή με δείχνει κανονικά στο 1ο εξάμηνο. Απλώς τραγικό χαχαχα. Άντε να δούμε αύριο τι θα μου πούνε …
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,729 μηνύματα.
Το progress είναι η ηλεκτρονική γραμματεία της σχολής μου. Τώρα μπήκα στον ευδοξο που χρησιμοποιεί το ίδιο σύστημα ταυτοποίησης με αυτό των μεταγραφών και στα στοιχεία φοιτητή με δείχνει κανονικά στο 1ο εξάμηνο. Απλώς τραγικό χαχαχα. Άντε να δούμε αύριο τι θα μου πούνε …
αμα το λεει ο ευδοξος τοτε εχουμε θεμα... μαλλον η πλατφορμα εχει θεμα
αρχισε τηλεφωνα αυριο να δουμε... και καλη τυχη

ωχ εμενα με βαζει ομως ....βεβαια με στελνει παλι γραμματεια γιατι λειπουν μορια ... κωδικος υποψηφιου κλπ...ειμαι παλιος βλεπεις.
Μηπως να δοκιμαζες αλλο μπραουζερ
 

Alex53

Νεοφερμένος

Ο Alex53 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
αμα το λεει ο ευδοξος τοτε εχουμε θεμα... μαλλον η πλατφορμα εχει θεμα
αρχισε τηλεφωνα αυριο να δουμε... και καλη τυχη

ωχ εμενα με βαζει ομως ....βεβαια με στελνει παλι γραμματεια γιατι λειπουν μορια ... κωδικος υποψηφιου κλπ...ειμαι παλιος βλεπεις.
Μηπως να δοκιμαζες αλλο μπραουζερ
Όχι τίποτα ούτε με άλλο μπραουζερ. Αν είναι θα κάνω τις κινήσεις μου αύριο και θα ενημερώσω εδώ μήπως αντιμετωπίσει και κανένας άλλος το ίδιο θέμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top