[Πανελλήνιες 2023] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

αντιγονη.

Νεοφερμένος

Η αντιγονη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ε ναι τωρα με τα 6,5 εισαι πολυ κοντα ..εσαι και πανω απο ιατρικη κρητης και αλεξανδουπολης σε μορια ισοβαθμιας.
Μια ανασα απο το σιγουρο

View attachment 120969
Αντε να δουμε
Υπομονη κανα δυο μηνες ακομα
18.600 εγγραψα οποτε και σε περιπτωση ισοβαθμιας μοριων μετεγγραφης ισως να εχω καποιο πλεονεκτημα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,732 μηνύματα.
Αντε να δουμε
Υπομονη κανα δυο μηνες ακομα
18.600 εγγραψα οποτε και σε περιπτωση ισοβαθμιας μοριων μετεγγραφης ισως να εχω καποιο πλεονεκτημα
Ναι σιγουρα εχεις πλεονεκτημα ισοβαθμιας
Κατ αρχην πολλα πολλα συγχαρητηρια για την μεγαλη σου επιτυχια στο δυσκολο 3ο πεδιο...
Κατα δευτερο θα ελεγα οτι για μενα δεν χρειαζεται να πας γιαννενα την πρωτη οκκτωβριου αλλα κατεθειαν στα εδρανα του απθ και να περιμενεις τα αποτελεσματα.
Βεβαια εγγραφή στα γιαννενα θα κανεις κανονικοτατα.
 

αντιγονη.

Νεοφερμένος

Η αντιγονη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ναι σιγουρα εχεις πλεονεκτημα ισοβαθμιας
Κατ αρχην πολλα πολλα συγχαρητηρια για την μεγαλη σου επιτυχια στο δυσκολο 3ο πεδιο...
Κατα δευτερο θα ελεγα οτι για μενα δεν χρειαζεται να πας γιαννενα την πρωτη οκκτωβριου αλλα κατεθειαν στα εδρανα του απθ και να περιμενεις τα αποτελεσματα.
Βεβαια εγγραφή στα γιαννενα θα κανεις κανονικοτατα.
Ευχαριστω πολυ
Και εγω το σκεφτηκα να παω κατευθειαν απθ, απλα επειδη ειναι μονο ενας μηνας μαθηματων μεχρι τα αποτελεσματα των μετεγγραφων φοβαμαι οτι σε περιπτωση που δεν γινει δεχτη η μετεγγραφη θα εχω νοικιασει τζαμπα σπιτι στην θεσσαλονικη(το πατρικο μου ειναι γιαννενα), και θα εχω μεινει και πισω στην σχολη στα γιαννενα
 

Matenma

Νεοφερμένος

Η Matenma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γειά σας, συγνώμη που κάνω αυτήν την ερώτηση στο συγκεκριμένο θέμα, απλά επειδή είδα αναφέρεται και στις μεταγγραφες για να μην ανοιγω καινουριο είπα να την κάνω εδώ. Όσο αναφορά τις μεταγγραφές λοιπόν (αγχώνομαι απο τώρα εγώ αλλα τεσπα :girl_angel:),
1/αν πχ μια σχολή έχει όριο εισακτέων 135, με μεταγγραφή θα μπορέσω να εισαχθώ σ'αυτήν μόνο αν δεν έχει συμπληρωθει ο αριθμός των 135, ή άκομα και αν έχει;
2/Όσο αναφορά τα οικονομικά κριτήρια, και οι δύο γονείς μου είναι άνεργοι εδώ και 3-4 χρόνια, όμως απο μια συζήτηση που είχαμε έκαναν αναφορά στα σπίτια, μαγαζιά και οικόπεδα. Αυτό που δε κατάλαβα είναι αν τα οικονομικά κριτηρία αφορούν αποκλειστικά και μόνο το είσοδημα και τιποτα άλλο
Χωρις να ειμαι ειδικη. Στο πρωτο ερωτημα οι μεταγγραφες αφορουν το 10% των θεσεων πχ αν εχει παρει 140 ατομα θα παρει 22 ατομα απο κοινωνια οικονομικα κριτηρια.
Στο δευτερο θελει το Ε1 των γονιων σου των τελευταιων 3 χρονων υπολογιζεις καθε ποσο τα προσθετεις και μετα αναλογα ποσα ατομα ειστε στην οικογενεια γονεις παιδια το διαιρεις δια αυτο τον αριθμο στη συνεχεια για να βγαλεις τον μεσο ορο διαιρεις με το 3 αναλογα το ποσο που θα σου βγαλει σου δινει μορια:
Εισοδημα εως 3000 δινει 6 μορια
Εισοδημα 3000,1€- 6000 δινει 4 μορια
Εισοδημα 6000,1- 9000 δινει 3 μορια
9000-12000 δινει 2 μορια
Επειδη δεν ειμαι 10000% σιγουρη διαβασε το φεκ
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι ειδικη. Στο πρωτο ερωτημα οι μεταγγραφες αφορουν το 10% των θεσεων πχ αν εχει παρει 140 ατομα θα παρει 22 ατομα απο κοινωνια οικονομικα κριτηρια.
Στο δευτερο θελει το Ε1 των γονιων σου των τελευταιων 3 χρονων υπολογιζεις καθε ποσο τα προσθετεις και μετα αναλογα ποσα ατομα ειστε στην οικογενεια γονεις παιδια το διαιρεις δια αυτο τον αριθμο στη συνεχεια για να βγαλεις τον μεσο ορο διαιρεις με το 3 αναλογα το ποσο που θα σου βγαλει σου δινει μορια:
Εισοδημα εως 3000 δινει 6 μορια
Εισοδημα 3000,1€- 6000 δινει 4 μορια
Εισοδημα 6000,1- 9000 δινει 3 μορια
9000-12000 δινει 2 μορια
Επειδη δεν ειμαι 10000% σιγουρη διαβασε το φεκ
Nαι το είχα υπολογίσει σ'ευχαριστωω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,732 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ
Και εγω το σκεφτηκα να παω κατευθειαν απθ, απλα επειδη ειναι μονο ενας μηνας μαθηματων μεχρι τα αποτελεσματα των μετεγγραφων φοβαμαι οτι σε περιπτωση που δεν γινει δεχτη η μετεγγραφη θα εχω νοικιασει τζαμπα σπιτι στην θεσσαλονικη(το πατρικο μου ειναι γιαννενα), και θα εχω μεινει και πισω στην σχολη στα γιαννενα
α ενταξει ..αν εισαι γιαννιωτισα κατσε γιαννενα.. ε πιο πολλα μακρονια με κυμα θα απολαυσεις απο την μαμα
νομισα οτι εισαι σαλονικια..καταλαβες
 

plantbee

Νεοφερμένος

Η plantbee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εάν έχεις αδερφό που σπουδάζει και δεν έχεις πρόβλημα με τον κόφτη των 2750 μορίων, η μετεγγραφή είναι σίγουρη;
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

plantbee

Νεοφερμένος

Η plantbee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αυτό είναι απο την περσινη εγκυκλιο. Δεν καταλαβαίνω το εξής: Εάν πχ εγώ είμαι πρωτοετης που μπορω να παρω μετεγγραφή εκεί που σπουδαζει ο αδερφός μου και ο αδερφός μου έχει κάνει χρήση του δικαιώματος της μετεγγραφης με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια όταν ήταν ο ίδιος πρωτοετης, υπάρχει προβλημα στην μετεγγραφή μου; Θα μπορει ο αδερφός μου να κάνει δήλωση αποποιησης ενώ ήδη έχει κάνει μετεγγραφή όταν ήταν στο πρωτο έτος; Η δήλωση αυτή αφορά το μέλλον; Αυτο σημαίνει ότι μπορεις να κάνεις μετεγγραφή περισσοτερες από μία φορά; Ελπίζω να μην σας μπερδεψα....
IMG_20230913_003939.jpg
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,732 μηνύματα.
Αυτό είναι απο την περσινη εγκυκλιο. Δεν καταλαβαίνω το εξής: Εάν πχ εγώ είμαι πρωτοετης που μπορω να παρω μετεγγραφή εκεί που σπουδαζει ο αδερφός μου και ο αδερφός μου έχει κάνει χρήση του δικαιώματος της μετεγγραφης με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια όταν ήταν ο ίδιος πρωτοετης, υπάρχει προβλημα στην μετεγγραφή μου; Θα μπορει ο αδερφός μου να κάνει δήλωση αποποιησης ενώ ήδη έχει κάνει μετεγγραφή όταν ήταν στο πρωτο έτος; Η δήλωση αυτή αφορά το μέλλον; Αυτο σημαίνει ότι μπορεις να κάνεις μετεγγραφή περισσοτερες από μία φορά; Ελπίζω να μην σας μπερδεψα....View attachment 121679
Καλημερα
Πολυ λογικη η ερωτηση
Το παραξενο του πραγματος ειναι οτι ''αφου εγω εχω παρει μετεγγραφη και δεν δικαιουμε αλλη πως μπορω να πω οτι δεν θα ξαναπαρω στο μελλον?''

Ε ωραιο ειναι το παραξενο ..ωραιο ειναι οτι την δεχονται ...και καλα κακουν.

Πραγματι ο αδελφος σου μπορει να κανει δηλωση αποποιησης μελοντικης μετεγγραφης και εσυ να παρεις την μετεγγραφη που θελεις με την κατηγορια αδελφια.
Εχει γινει στο παρελθον.


Η μετεγγραφη επιτρεπεται μονο μια φορα
Αν καποιος που εχει παρει μια φορα μετεγγραφη επιχειρησει να ζητησει απο την πλατφορμα 2η φορα ..τοτε η πλατφορμα ''χτυπα'' την μεριδα του στο φοιτητολογιο και βλεπει την παραμετρο ''τροπος εισαγωγης'' να γραφει ''μεταφορα θεσης'' και σου λεει δεν εχεται δικαιωμα μετεγγραφης επικοινωνηστε με την γραμματεια σας. Και στοπ.
 

plantbee

Νεοφερμένος

Η plantbee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γιάννη, είσαι καταπληκτικός. Σ' ευχαριστώ πολύ!
 

panosst

Νεοφερμένος

Ο panosst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα πέρασα στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων θα ήθελα να ρωτήσω αν γινεται να κάνω τον πρώτο χρόνο εκεί και τον 2ο να πάρω μεταγραφή Πάτρα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,732 μηνύματα.
Καλησπέρα πέρασα στο πανεπιστήμιο Ιωαννίνων θα ήθελα να ρωτήσω αν γινεται να κάνω τον πρώτο χρόνο εκεί και τον 2ο να πάρω μεταγραφή Πάτρα
ναι βεβαια γινεται...υπο τον ορο οτι θα την ζητησεις με βαση τα οικονομικα κ' κοινωνικα κριτηρια
 

theredpanda

Νεοφερμένος

Η theredpanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
για την προσβαση απαντησε το αλλο παιδι... ειναι απολυτως ελευθερη και ετσι πρεπει να ειναι.
οταν λεμε οτι οι επαρχιακες βοηθανε εννοω οτι σε βαζουν αμεσως σε εργαστηρια, σου δινουν γρηγορα κωδικους, φαι ,ισως και εστια
Ποιες ειναι αυτες ? ε αυτες που δεν συμπληρωνουν και καποιες που το εχουν συνηθεια ...ιωαννινα... κοζανη και περιξ... ημμυ πατρα... σαμος ,χιος.
Με τόσες σκοτούρες στο καλοκαίρι ξέχασα και να απαντήσω. Επειδή δεν θέλω να έχω να ξαναδινω μαθηματα σε επομενα εξάμηνα μήπως ξέρει κάνεις εάν παρακολουθήσω το 1ο εξάμηνο στην ιατρικη Αλεξανδρούπολης θα μπορέσω να μπω κατευθείαν στο 2ο εξαμηνο του απθ; Προσπάθησα να βγάλω άκρη με την γραμματεία αλλά μου λένε πιο μετα στην όλη διαδικασία των μετεγγραγων θα μπορούν να μου πουν.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,732 μηνύματα.
Με τόσες σκοτούρες στο καλοκαίρι ξέχασα και να απαντήσω. Επειδή δεν θέλω να έχω να ξαναδινω μαθηματα σε επομενα εξάμηνα μήπως ξέρει κάνεις εάν παρακολουθήσω το 1ο εξάμηνο στην ιατρικη Αλεξανδρούπολης θα μπορέσω να μπω κατευθείαν στο 2ο εξαμηνο του απθ; Προσπάθησα να βγάλω άκρη με την γραμματεία αλλά μου λένε πιο μετα στην όλη διαδικασία των μετεγγραγων θα μπορούν να μου πουν.
Η γραμματεια σου ειναι αστερι μοναχο ...απλα σε εστειλε

Οχι δεν μπορεις να πας κατευθειαν στο 2ο απθ και να εχεις περασει το πρωτο στην αλεξανδουπολη..
Θα γραφεις στο 1ο του απθ και θα δωσεις τα μαθηματα του 1ου στο απθ...και μαλλον θα χασεις και τα εργαστηρια στο απθ και θα τα κανεις τον αλλο χρονο

Αυτο που θες εγινε μια φορα στον κοβιτ επειδη οι φοιτητες προς μετεγγραφη δεν μπορουσαν να παρακολουθησουν τα μαθηματα στην σχολη στοχος γιατι δεν ειχαν κωδικους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 719 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα των μετεγγραφών θα ανακοινωθούν κάπου τέλη Οκτώβρη όπως κ πέρσι,που σημαίνει ότι σίγουρα χάνεις τα εργαστήρια εφόσον το ΑΠΘ δε σου επιτρέψει την παρακολούθηση(που δε θα την επιτρέψει),ενώ η εξεταστική θα αρχίσει κάπου ατελή Ιανουρίου,μέχρι τότε ακόμα κ εάν μπεις με ένσταση κ όχι με κανονική μεταγραφή δε θα έχεις προλάβει να δώσεις κανένα μάθημα στην Αλεξανδρούπολη.Οποτε εάν είσαι τόσο σίγουρη για τη μεταγραφή ξεκινά απλά να πηγαίνεις στις θεωρίες του ΑΠΘ
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Με τόσες σκοτούρες στο καλοκαίρι ξέχασα και να απαντήσω. Επειδή δεν θέλω να έχω να ξαναδινω μαθηματα σε επομενα εξάμηνα μήπως ξέρει κάνεις εάν παρακολουθήσω το 1ο εξάμηνο στην ιατρικη Αλεξανδρούπολης θα μπορέσω να μπω κατευθείαν στο 2ο εξαμηνο του απθ; Προσπάθησα να βγάλω άκρη με την γραμματεία αλλά μου λένε πιο μετα στην όλη διαδικασία των μετεγγραγων θα μπορούν να μου πουν.
Δίνω μάθημα,θα σού πω το απόγευμα
 

theredpanda

Νεοφερμένος

Η theredpanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Η γραμματεια σου ειναι αστερι μοναχο ...απλα σε εστειλε

Οχι δεν μπορεις να πας κατευθειαν στο 2ο απθ και να εχεις περασει το πρωτο στην αλεξανδουπολη..
Θα γραφεις στο 1ο του απθ και θα δωσεις τα μαθηματα του 1ου στο απθ...και μαλλον θα χασεις και τα εργαστηρια στο απθ και θα τα κανεις τον αλλο χρονο

Αυτο που θες εγινε μια φορα στον κοβιτ επειδη οι φοιτητες προς μετεγγραφη δεν μπορουσαν να παρακολουθησουν τα μαθηματα στην σχολη στοχος γιατι δεν ειχαν κωδικους.
Καλα και εγώ δεν περίμενα να λάβω κάποια ουσιαστική απαντηση, απλά είπα μήπως γίνει κανένα θαύμα. Για μετεγγραφη στο 2ο έτος, του χρόνου, για εκπα πάλι θα πρέπει να δώσω όλα τα μαθήματα του 1ου έτους έτσι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα αποτελέσματα των μετεγγραφών θα ανακοινωθούν κάπου τέλη Οκτώβρη όπως κ πέρσι,που σημαίνει ότι σίγουρα χάνεις τα εργαστήρια εφόσον το ΑΠΘ δε σου επιτρέψει την παρακολούθηση(που δε θα την επιτρέψει),ενώ η εξεταστική θα αρχίσει κάπου ατελή Ιανουρίου,μέχρι τότε ακόμα κ εάν μπεις με ένσταση κ όχι με κανονική μεταγραφή δε θα έχεις προλάβει να δώσεις κανένα μάθημα στην Αλεξανδρούπολη.Οποτε εάν είσαι τόσο σίγουρη για τη μεταγραφή ξεκινά απλά να πηγαίνεις στις θεωρίες του ΑΠΘ
Το όλο σύστημα των μετεγγραφων η αλήθεια είναι πως δεν το εμπιστεύομαι σχεδόν καθόλου και για αυτο δεν θεωρώ καθόλου σίγουρη τη μετεγγραφη μου. Από μια παλια συμμαθήτρια στο λύκειο που είναι στη ιατρικη απθ και έχει φίλη με μετεγγραφη, μου είπε οτι την άφηναν να μπει στα εργαστηρια απλώς δεν μπορούσε να δώσει τα μαθήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,732 μηνύματα.
Καλα και εγώ δεν περίμενα να λάβω κάποια ουσιαστική απαντηση, απλά είπα μήπως γίνει κανένα θαύμα. Για μετεγγραφη στο 2ο έτος, του χρόνου, για εκπα πάλι θα πρέπει να δώσω όλα τα μαθήματα του 1ου έτους έτσι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οχι δεν τα δινεις ολα του 1ου ετους... καποια ή και ολα θα τα αναγνωρισουν στο εκπα
Το όλο σύστημα των μετεγγραφων η αλήθεια είναι πως δεν το εμπιστεύομαι σχεδόν καθόλου και για αυτο δεν θεωρώ καθόλου σίγουρη τη μετεγγραφη μου. Από μια παλια συμμαθήτρια στο λύκειο που είναι στη ιατρικη απθ και έχει φίλη με μετεγγραφη, μου είπε οτι την άφηναν να μπει στα εργαστηρια απλώς δεν μπορούσε να δώσει τα μαθήματα.
Ε τωρα δινεις τα μαθηματα αλλα δεν πας εργαστηρια ( μπορει και να αλλαξει) Βεβαια δεν ξερω και ποσα ειναι στο 1ο εξαμηνο ,σε αλλες σχολες ειναι καπου ενα.
 

theredpanda

Νεοφερμένος

Η theredpanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οχι δεν τα δινεις ολα του 1ου ετους... καποια ή και ολα θα τα αναγνωρισουν στο εκπα

Ε τωρα δινεις τα μαθηματα αλλα δεν πας εργαστηρια ( μπορει και να αλλαξει) Βεβαια δεν ξερω και ποσα ειναι στο 1ο εξαμηνο ,σε αλλες σχολες ειναι καπου ενα.
Μήπως ξερεις πως μπορω να μάθω πόσα μαθήματα αναγνωριζονται από το εκπα? Για το πόσα μαθήματα και πότε ξαναδινεις στο απθ έχω ενημερωθεί, απλά πλέον δεν με πολυβολευει εκεί η μετεγγραφη αλλά στο εκπα, όμως δεν γνωρίζω πολλά οπως το πότε ξαναγίνει τα μαθήματα, για το πόσο αργεί να ολοκληρωθεί η μετεγγραφη. Κάτι τελευταίο, όταν κάνεις την αίτηση της μετεγγραφής, σου εμφανίζει το σύνολο των μοριων; Επειδή δεν ξέρω πόσα ακριβώς μορια συλλέγω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top