[Πανελλήνιες 2023] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,731 μηνύματα.
Γειά σας, συγνώμη που κάνω αυτήν την ερώτηση στο συγκεκριμένο θέμα, απλά επειδή είδα αναφέρεται και στις μεταγγραφες για να μην ανοιγω καινουριο είπα να την κάνω εδώ. Όσο αναφορά τις μεταγγραφές λοιπόν (αγχώνομαι απο τώρα εγώ αλλα τεσπα :girl_angel:),
1/αν πχ μια σχολή έχει όριο εισακτέων 135, με μεταγγραφή θα μπορέσω να εισαχθώ σ'αυτήν μόνο αν δεν έχει συμπληρωθει ο αριθμός των 135, ή άκομα και αν έχει;
2/Όσο αναφορά τα οικονομικά κριτήρια, και οι δύο γονείς μου είναι άνεργοι εδώ και 3-4 χρόνια, όμως απο μια συζήτηση που είχαμε έκαναν αναφορά στα σπίτια, μαγαζιά και οικόπεδα. Αυτό που δε κατάλαβα είναι αν τα οικονομικά κριτηρία αφορούν αποκλειστικά και μόνο το είσοδημα και τιποτα άλλο
Συνοπτικα
Αν μια σχολη εχει εισακτεους 135 ..τοτε εχεις δικαιωμα να μετεγγραφεις μεχρι να συμπληρωθει ο αριθμος 135 χ 15% = 20 εστω 21 αν πας με τα μορια ..αν εισαι αδελφι δεν υπαρχει οριο

για την αλλη ερωτηση περιμενε να βρω ενα χαρτι πρωτα να σου πω
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,748 μηνύματα.
Γειά σας, συγνώμη που κάνω αυτήν την ερώτηση στο συγκεκριμένο θέμα, απλά επειδή είδα αναφέρεται και στις μεταγγραφες για να μην ανοιγω καινουριο είπα να την κάνω εδώ. Όσο αναφορά τις μεταγγραφές λοιπόν (αγχώνομαι απο τώρα εγώ αλλα τεσπα :girl_angel:),
1/αν πχ μια σχολή έχει όριο εισακτέων 135, με μεταγγραφή θα μπορέσω να εισαχθώ σ'αυτήν μόνο αν δεν έχει συμπληρωθει ο αριθμός των 135, ή άκομα και αν έχει;
2/Όσο αναφορά τα οικονομικά κριτήρια, και οι δύο γονείς μου είναι άνεργοι εδώ και 3-4 χρόνια, όμως απο μια συζήτηση που είχαμε έκαναν αναφορά στα σπίτια, μαγαζιά και οικόπεδα. Αυτό που δε κατάλαβα είναι αν τα οικονομικά κριτηρία αφορούν αποκλειστικά και μόνο το είσοδημα και τιποτα άλλο
Νομίζω σε έχει χτυπήσει το άγχος κατακεφαλα :laugh: Χαλάρωσε 2 εβδομάδες σου μένουν και μετά αφοσίωση στο διάβασμα.
Αυτά είναι πράγματα που θα σε απασχολήσουν όταν δώσεις , και πολύ πιθανό ούτε τότε
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Νομίζω σε έχει χτυπήσει το άγχος κατακεφαλα :laugh: Χαλάρωσε 2 εβδομάδες σου μένουν και μετά αφοσίωση στο διάβασμα.
Αυτά είναι πράγματα που θα σε απασχολήσουν όταν δώσεις , και πολύ πιθανό ούτε τότε
Ρε πραγματικά, αγχώνομαι περισσότερο για τέτοιες μικροβλακείες παρά για τις πανελλήνιες
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.
1/αν πχ μια σχολή έχει όριο εισακτέων 135, με μεταγγραφή θα μπορέσω να εισαχθώ σ'αυτήν μόνο αν δεν έχει συμπληρωθει ο αριθμός των 135, ή άκομα και αν έχει;
Οι μεταγραφες γενικα εχουν ενα καθορισμενο αριθμο ατομων που θα παρουν, ειναι ενα ποσοστο απο τα ατομα που μπορει να δεχθει η καθε σχολη. Δεν εχει τοση σημασια αν γεμισουν οι θεσεις απο τα ατομα που θα μπουν κατευθειαν απο τις πανελληνιες.
Όσο αναφορά τα οικονομικά κριτήρια, και οι δύο γονείς μου είναι άνεργοι εδώ και 3-4 χρόνια, όμως απο μια συζήτηση που είχαμε έκαναν αναφορά στα σπίτια, μαγαζιά και οικόπεδα. Αυτό που δε κατάλαβα είναι αν τα οικονομικά κριτηρία αφορούν αποκλειστικά και μόνο το είσοδημα και τιποτα άλλο
Αν θυμαμαι καλα κοιταμε στο Ε9 το εισοδημα επιβολης εισφορας(ή το φορολογητεο σε εμας αυτα τα 2 ηταν ιδια νμζω)
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Οι μεταγραφες γενικα εχουν ενα καθορισμενο αριθμο ατομων που θα παρουν, ειναι ενα ποσοστο απο τα ατομα που μπορει να δεχθει η καθε σχολη. Δεν εχει τοση σημασια αν γεμισουν οι θεσεις απο τα ατομα που θα μπουν κατευθειαν απο τις πανελληνιες.

Αν θυμαμαι καλα κοιταμε στο Ε9 το εισοδημα επιβολης εισφορας(ή το φορολογητεο σε εμας αυτα τα 2 ηταν ιδια νμζω)
ναι το φορολογητέο τι ακριβως περιλαμβάνει ας πουμε; μηπως ξερεις, γιατί πουθενά δεν εξηγεί κάτι που να το καταλαβω :crazy_pilot:
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.
ναι το φορολογητέο τι ακριβως περιλαμβάνει ας πουμε; μηπως ξερεις, γιατί πουθενά δεν εξηγεί κάτι που να το καταλαβω :crazy_pilot:
Δεν ειμαι ακριβως σιγουρη αλλα στο Ε9 το γραφει ετσι ακριβως "φορολογητεο εισοδημα" και διπλα τα ποσα απο τους γονεις σου. Αλλα αν δεις οτι το εισοδημα επιβολης εισφορας(ειναι μια στηλη πιο διπλα) ειναι διαφορετικο το ποσο ή μεγαλύτερο καλυτερα να μετρας αυτο. Δεν ξερω τις διαφορες μεταξυ τους αλλα εγω αυτα κοιτουσα και στην τελικη επεσα μεσα οπως τα υπολογιζα.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Δεν ειμαι ακριβως σιγουρη αλλα στο Ε9 το γραφει ετσι ακριβως "φορολογητεο εισοδημα" και διπλα τα ποσα απο τους γονεις σου. Αλλα αν δεις οτι το εισοδημα επιβολης εισφορας(ειναι μια στηλη πιο διπλα) ειναι διαφορετικο το ποσο ή μεγαλύτερο καλυτερα να μετρας αυτο. Δεν ξερω τις διαφορες μεταξυ τους αλλα εγω αυτα κοιτουσα και στην τελικη επεσα μεσα οπως τα υπολογιζα.
Τι να πω... αν χρειαστεί (ελπίζω όχι :redface: ) θα δούμε σε 9 μηνες
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.
Τι να πω... αν χρειαστεί (ελπίζω όχι :redface: ) θα δούμε σε 9 μηνες
Επισης εγω τοτε επειδη μ ειχε φαει η περιεργεια ειχα μπει στο σαιτ της ΑΑΔΕ και κατεβασα τα αναλυτικα χαρτια. Τα λεει με περισσοτερες λεπτομέρειες απο το Ε9. Οταν ερθει η ωρα του χρονου κ χρειαστεις τη μεταγραφη τοτε σιγουρα θα καταλαβεις πανω κατω πως λειτουργει.
Αν εχεις ομως την περιεργεια για να παρεις μια ιδεα απλως παρε το Ε9 των τελευταιων 3 χρονων κανε ενα μεσο ορο τα ποσα που σ ειπα πιο πανω διαιρεσε τα με τα ατομα που ειστε και θα δεις περιπου που εισαι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,731 μηνύματα.
Γειά σας, συγνώμη που κάνω αυτήν την ερώτηση στο συγκεκριμένο θέμα, απλά επειδή είδα αναφέρεται και στις μεταγγραφες για να μην ανοιγω καινουριο είπα να την κάνω εδώ. Όσο αναφορά τις μεταγγραφές λοιπόν (αγχώνομαι απο τώρα εγώ αλλα τεσπα :girl_angel:),
1/αν πχ μια σχολή έχει όριο εισακτέων 135, με μεταγγραφή θα μπορέσω να εισαχθώ σ'αυτήν μόνο αν δεν έχει συμπληρωθει ο αριθμός των 135, ή άκομα και αν έχει;
2/Όσο αναφορά τα οικονομικά κριτήρια, και οι δύο γονείς μου είναι άνεργοι εδώ και 3-4 χρόνια, όμως απο μια συζήτηση που είχαμε έκαναν αναφορά στα σπίτια, μαγαζιά και οικόπεδα. Αυτό που δε κατάλαβα είναι αν τα οικονομικά κριτηρία αφορούν αποκλειστικά και μόνο το είσοδημα και τιποτα άλλο
Λοιπον επανερχομαι για την 2η ερωτηση
η ανεργια δεν ειναι κριτηριο μοριων,,ουτε και τα σπιτια ειναι

εδω σου βαζω την μορφη του φετινου εκκαθαριστικου ..εχει νεα μορφη φετο..

1692386906656.png

Λοιον θα παρεις το φετινο ,το περσινο ,και προπερσινο και θα αθροισεις το ποσο που γραφει στην γραμμη εισοδημα επιβολης εισφορας ( αν δεν υπαρχει θα παρεις το αλλο που λεει φορολογητεο εισοδημα.)
Μετα θα το διαρεσεις με αυτο
Ατομα της δηλωσης...μπαμπας+ μαμα +παιδια χ 3...
Αυτο που θα βρεις ειναι το κατα κεφαλην εισοδημα που οδηγει στα οικονομικα μορια
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Λοιπον επανερχομαι για την 2η ερωτηση
η ανεργια δεν ειναι κριτηριο μοριων,,ουτε και τα σπιτια ειναι

εδω σου βαζω την μορφη του φετινου εκκαθαριστικου ..εχει νεα μορφη φετο..

View attachment 120095
Λοιον θα παρεις το φετινο ,το περσινο ,και προπερσινο και θα αθροισεις το ποσο που γραφει στην γραμμη εισοδημα επιβολης εισφορας ( αν δεν υπαρχει θα παρεις το αλλο που λεει φορολογητεο εισοδημα.)
Μετα θα το διαρεσεις με αυτο
Ατομα της δηλωσης...μπαμπας+ μαμα +παιδια χ 3...
Αυτο που θα βρεις ειναι το κατα κεφαλην εισοδημα που οδηγει στα οικονομικα μορια
Αχ σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, θα επανέλθω αύριο για το κάνω!
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.
Λοιπον επανερχομαι για την 2η ερωτηση
η ανεργια δεν ειναι κριτηριο μοριων,,ουτε και τα σπιτια ειναι

εδω σου βαζω την μορφη του φετινου εκκαθαριστικου ..εχει νεα μορφη φετο..

View attachment 120095
Λοιον θα παρεις το φετινο ,το περσινο ,και προπερσινο και θα αθροισεις το ποσο που γραφει στην γραμμη εισοδημα επιβολης εισφορας ( αν δεν υπαρχει θα παρεις το αλλο που λεει φορολογητεο εισοδημα.)
Μετα θα το διαρεσεις με αυτο
Ατομα της δηλωσης...μπαμπας+ μαμα +παιδια χ 3...
Αυτο που θα βρεις ειναι το κατα κεφαλην εισοδημα που οδηγει στα οικονομικα μορια
Αυτα ακριβως εννοουσα, μπορω να παραθεσω μια εικονα του Ε9 για να ξερει που ειναι στο χαρτι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,731 μηνύματα.
Αυτα ακριβως εννοουσα, μπορω να παραθεσω μια εικονα του Ε9 για να ξερει που ειναι στο χαρτι
Δεν θελει Ε9 καλη μου,,εκκαθαριστικο το λενε...το Ε9 ειναι χαρτι για τα σπιτια και τα χωραφια
Ε κοιτα να προσεχουμε και λιγο ,,μην μας παρουν και πισω την μετεγγραφη?
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.
Δεν θελει Ε9 καλη μου,,εκκαθαριστικο το λενε...το Ε9 ειναι χαρτι για τα σπιτια και τα χωραφια
Ε κοιτα να προσεχουμε και λιγο ,,μην μας παρουν και πισω την μετεγγραφη?
Εστω μωρε, με τους ορους θα παιζουμε
Βαζω εικονα, τα κοκκινα ειναι νμζω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,731 μηνύματα.

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.
καλα... καλα ..μην θυμωνες,, εχεται μαθημα θυμου στο απθ?
Τι ειναι τα κοκκινα?
Αυτα που κυκλωσα δεν ειναι αυτα που πρεπει να κοιταμε γενικα στις μεταγραφες?
Οχι καλε σε σενα να θυμωσω? You saved my life last year με τις μεταγραφες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,731 μηνύματα.
Αυτα που κυκλωσα δεν ειναι αυτα που πρεπει να κοιταμε γενικα στις μεταγραφες?
Οχι καλε σε σενα να θυμωσω? You saved my life last year με τις μεταγραφες
ετσι ακριβως ..αυτα που κυκλωσες ...εσαι αστερι
και εγω δεν σε εσωσα ,,απλα απολαυσα τρελα την επιτυχια σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Λοιπον επανερχομαι για την 2η ερωτηση
η ανεργια δεν ειναι κριτηριο μοριων,,ουτε και τα σπιτια ειναι

εδω σου βαζω την μορφη του φετινου εκκαθαριστικου ..εχει νεα μορφη φετο..

View attachment 120095
Λοιον θα παρεις το φετινο ,το περσινο ,και προπερσινο και θα αθροισεις το ποσο που γραφει στην γραμμη εισοδημα επιβολης εισφορας ( αν δεν υπαρχει θα παρεις το αλλο που λεει φορολογητεο εισοδημα.)
Μετα θα το διαρεσεις με αυτο
Ατομα της δηλωσης...μπαμπας+ μαμα +παιδια χ 3...
Αυτο που θα βρεις ειναι το κατα κεφαλην εισοδημα που οδηγει στα οικονομικα μορια
λοιπόν βγήκε 2900 περιπου και απ'ότι έψαξα, είναι αυτό που λέει κατα κεφαλήν εισόδημα μέχρι 3000 ετησίως με 6 μόρια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,731 μηνύματα.
λοιπόν βγήκε 2900 περιπου και απ'ότι έψαξα, είναι αυτό που λέει κατα κεφαλήν εισόδημα μέχρι 3000 ετησίως με 6 μόρια
Εξαιρετικα
Καταλαβαινω οτι μαλλον του χρονου δινεις παναλελε οποτε κρατα στο μυαλο σου οτι απο τα καδρο θα φυγει το εκκαθαριστικο του 2021 και θα μπει αυτο του 2024.
Και επειδη εισαι κοντα στο οριο του 3000 πες το μπαμπα να εχει το νου του ωστε να μην χασεις το πλεονεκτημα των 6 μοριων..Ποτε δεν ξερεις τι θα παιξει και τι θα χρειαστεις .
 

αντιγονη.

Νεοφερμένος

Η αντιγονη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας ειχα ξαναγραψει στο φορουμ αλλα τελικα αντι για 5,5 μορια μετεγγραφης εχω 6,5
Οποτε πιστευετε οτι ειναι δυνατο να παρω μετεγγραφη απο την ιατρικη ιωαννινων στην ιατρικη θεσσαλονικης;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,731 μηνύματα.
Γεια σας ειχα ξαναγραψει στο φορουμ αλλα τελικα αντι για 5,5 μορια μετεγγραφης εχω 6,5
Οποτε πιστευετε οτι ειναι δυνατο να παρω μετεγγραφη απο την ιατρικη ιωαννινων στην ιατρικη θεσσαλονικης;
Ε ναι τωρα με τα 6,5 εισαι πολυ κοντα ..εσαι και πανω απο ιατρικη κρητης και αλεξανδουπολης σε μορια ισοβαθμιας.
Μια ανασα απο το σιγουρο

1693748326630.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top