[Πανελλήνιες 2023] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Σε περίπτωση χωρισμένων γονέων:

1. Πώς ορίζεται η τριτεκνια ή πολυτεκνια;
Εάν ο πατέρας έχει κάνει άλλα παιδιά με άλλη γυναίκα υποθέτω μετράνε. Εάν όμως είναι τα παιδιά της καινούργιας του γυναίκας; Εάν είναι έγκυος η καινούργια γυναίκα;

2. Το κατά κεφαλήν εισόδημα πώς ορίζεται; Εάν αυτός είναι παντρεμένος και η γυναίκα έχει παιδιά τα οποία δεν είναι δικά του ή έχει και δικά του παιδιά με αυτην; Εχει διαφορά είναι υπάρχει η επιμέλεια ή συνεπιμέλεια, γονική μέριμνα;

Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που τα εξηγεί;
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
αυτη είναι η περσινή εγκύκλιος μετεγγραφών, Οκτώβριο βγαίνει συνήθως.

...Σε περίπτωση που οι γονείς του αιτούντος μετεγγραφή είναι διαζευγμένοι, ως «κατά κεφαλήν οικογενειακό εισόδημα» νοείται ο μέσος όρος των τριών (3) τελευταίων οικονομικών ετών του κατά κεφαλήν αθροίσματος του
φορολογητέου εισοδήματος των δύο γονέων εκτός από την περίπτωση φοιτητή αιτούντα μετεγγραφή, η επιμέλεια του οποίου έχει ανατεθεί με δικαστική απόφαση στον ένα γονέα, οπότε υπολογίζεται το εισόδημα μόνου αυτού...

Για τριτεκνίες, πολυτεκνίες ζητάνε το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, οπότε αν βγάλεις ένα μέσω gov θα φαίνονται όλα τα μέλη.
 

Συνημμένα

  • Εγκύκλιος_μετεγγραφών_2022-2023_.pdf
    259.1 KB · Εμφανίσεις: 43

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Σε περίπτωση χωρισμένων γονέων:

1. Πώς ορίζεται η τριτεκνια ή πολυτεκνια;
Εάν ο πατέρας έχει κάνει άλλα παιδιά με άλλη γυναίκα υποθέτω μετράνε. Εάν όμως είναι τα παιδιά της καινούργιας του γυναίκας; Εάν είναι έγκυος η καινούργια γυναίκα;

2. Το κατά κεφαλήν εισόδημα πώς ορίζεται; Εάν αυτός είναι παντρεμένος και η γυναίκα έχει παιδιά τα οποία δεν είναι δικά του ή έχει και δικά του παιδιά με αυτην; Εχει διαφορά είναι υπάρχει η επιμέλεια ή συνεπιμέλεια, γονική μέριμνα;

Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που τα εξηγεί;
1. Η ιδιότητα του τριτεκνου ή πολύτεκνου βεβαιώνεται με πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ενώ για τους πολύτεκνους ζητείται και βεβαίωση από την ομοσπονδία πολυτέκνων. Τα πιστοποιητικά αυτά δείχνουν τι μετρά και τι όχι. Τα παιδιά της καινούργιας γυναίκας λογικά δεν μετράνε εκτός και αν έχουν υιοθετηθεί ή κάτι ανάλογο από τον νέο σύζυγο. Η εγκυμοσύνη δεν μετρά, υπολογίζονται παιδιά που έχουν ήδη γεννηθεί όχι που μπορεί να γεννηθούν.
2. Για το δεύτερο υπάρχει η εξής διευκρίνιση στην περσινή εγκύκλιο
Ως «κατά κεφαλήν οικογενειακό εισόδημα» νοείται ο μέσος όρος των τριών (3) τελευταίων τελευταίων οικονομικών ετών του κατά κεφαλήν αθροίσματος του φορολογητέου εισοδήματος των μελών της οικογένειας του αιτούντος μετεγγραφή ή μετακίνηση κατά την έννοια του άρθρου 7 του ν.
4172/2013, ήτοι του ίδιου του αιτούντα φοιτητή, των γονέων, ανεξαρτήτως εάν κάνουν κοινή ή χωριστή φορολογική δήλωση, και των αδελφών κάτω των 25 ετών εφόσον είναι άγαμοι έχουν ίδιο φορολογητέο εισόδημα και δεν είναι «εξαρτώμενα μέλη» κατά την έννοια του άρθρου 11 του ν.
4172/2013, ή του/της συζύγου εφόσον ο αιτών φοιτητής είναι έγγαμος. Σε περίπτωση που οι γονείς
του αιτούντος μετεγγραφή είναι διαζευγμένοι, ως «κατά κεφαλήν οικογενειακό εισόδημα» νοείται
ο μέσος όρος των τριών (3) τελευταίων οικονομικών ετών του κατά κεφαλήν αθροίσματος του
φορολογητέου εισοδήματος των δύο γονέων εκτός από την περίπτωση φοιτητή αιτούντα
μετεγγραφή, η επιμέλεια του οποίου έχει ανατεθεί με δικαστική απόφαση στον ένα γονέα, οπότε
υπολογίζεται το εισόδημα μόνου αυτού.
 

Jackorien145

Νεοφερμένος

Ο Jackorien145 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλημέρα/Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω, για τις μετεγγραφές με κοινωνικά- οικονομικά κριτήρια, εκτός από την διαδικτυακή αίτηση, απαιτείται κάτι περαιτέρω; Για παράδειγμα αποδεικτικά πολύτεκνης οικογένειας ή να χρειαστεί να στείλω κάποιο έγγραφο στην παλιά μου και καινούργια μου σχολή;

Ευχαριστω εκ των προτέρων
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,607 μηνύματα.
Καλημέρα/Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω, για τις μετεγγραφές με κοινωνικά- οικονομικά κριτήρια, εκτός από την διαδικτυακή αίτηση, απαιτείται κάτι περαιτέρω; Για παράδειγμα αποδεικτικά πολύτεκνης οικογένειας ή να χρειαστεί να στείλω κάποιο έγγραφο στην παλιά μου και καινούργια μου σχολή;

Ευχαριστω εκ των προτέρων
καλημερα..ναι βεβαια
Να πουμε κατ αρχην οτι η πλατφορμα θεωρει αυτο που λες οτι ειναι ειλικρινες και σου δινει την μετεγγραφη σε πρωτη φαση.
Στην συνεχεια αφηνει την σχολη τον ουσιασκικο ελεγχο με τα χαρτια και την τελικη αποφαση

Παραδειγμα
Ενας μονοτεκνος ως και τριτεκνος θα πρεπει να δωσει στην γραμματεια κατ ελαχιστον:
αντιγραφο αιτησης
και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης

Ενας τετρατεκνος και πανω θα πρεπει να δωσει
αντιγραφο αιτησης
πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης
και βεβαιωση απο την ομοσπονδια πολυτεκνων

Και μετα παμε σε ειδικα χαρτια
οπως διαζευκτηριο με χαρτι δικαστικης επιμελειας ( βγαζει εξω τα εισοδηματα του μπαμπα)
χαρτι κεπα για αναπηρια,,και οτι αλλο που δεν μου ερχεται τωρα στο μυαλο... ανα περιπτωση βεβαια

Ολα αυτα θα τα γραφει η εγγυκλιος που θα βγει προ μετεγγραφων
(ολα τα παραπανω γινονται στην νεα σχολη)
και να περιμενη την αποφαση της επιτροπης της σχολης.
Οταν βγει η απαοφαση τοτε θα σου πουν φερε και διαγραφη απο την παλια σου..και θα τρεχεις
αυτη ειναι και η μεγαλη ταλαιπωρια που δημιουργει προβληματα ...με νεους κωδικους και εργαστηρια και βιβλια ευδοξου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Καλημέρα/Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω, για τις μετεγγραφές με κοινωνικά- οικονομικά κριτήρια, εκτός από την διαδικτυακή αίτηση, απαιτείται κάτι περαιτέρω; Για παράδειγμα αποδεικτικά πολύτεκνης οικογένειας ή να χρειαστεί να στείλω κάποιο έγγραφο στην παλιά μου και καινούργια μου σχολή;

Ευχαριστω εκ των προτέρων
Όταν εγκριθεί με το καλό η μεταγραφή σου η νέα σχολή θα σου ζητήσει τα αποδεικτικά στοιχεία δηλαδή εφορία, πολυτεκνικο κλπ ότι έχεις δηλώσει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,607 μηνύματα.
Σε περίπτωση χωρισμένων γονέων:

1. Πώς ορίζεται η τριτεκνια ή πολυτεκνια;
Εάν ο πατέρας έχει κάνει άλλα παιδιά με άλλη γυναίκα υποθέτω μετράνε. Εάν όμως είναι τα παιδιά της καινούργιας του γυναίκας; Εάν είναι έγκυος η καινούργια γυναίκα;

2. Το κατά κεφαλήν εισόδημα πώς ορίζεται; Εάν αυτός είναι παντρεμένος και η γυναίκα έχει παιδιά τα οποία δεν είναι δικά του ή έχει και δικά του παιδιά με αυτην; Εχει διαφορά είναι υπάρχει η επιμέλεια ή συνεπιμέλεια, γονική μέριμνα;

Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που τα εξηγεί;
Δυστηχως δεν υπαρχει απαντηση καθαρη στο ερωτημα σου.
Το σιγουρο ειναι οτι ως μελη οικογενειας μετρανε εκεινα που ειναι με κοινο πατερα μητερα ( ή αναγωρισμενα) και αναγραφονται στο χαρτι οικογειακης.

οπως καταλαβαινεις η εγκυμοσυνη δεν μετρα

Το δυσκολο και το αοριστο ειναι στη ααδε στον υπολογισμο των χρηματων.
εκει υπαρχουν πολλοι συνδιασμοι που δεν ειναι σε καποιο χαρτι .

ειχα μια τετοια περιπτωση νομιζω περυσι στο εμπ
μητερα με 3 παιδακια χωριζει και αργοτερα παντρευεται ανα πατερα ενος παιδιου. Εχει ομως δικαστικη επιμελεια παιδιων
Δηλωνει στην ααδε ...και μετα απο διευκρινηση των γνωστων τηλεφωνων του υπουργειου...τα δικα της εισοδηματα μονο , οχι τα εισοδηματα του νεου συζύγου...δεν μπορει να δηλωσει τετρατεκνια διοτι δεν εχει αναγνωρισει επισημα το παιδι του νεου συζυγου και παιρνει τα δικαιωματα τριτεκνου και τα ευνοικα χαμηλα εισοδηματα τα δικα της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Οταν βγει η απαοφαση τοτε θα σου πουν φερε και διαγραφη απο την παλια σου..και θα τρεχεις
αυτη ειναι και η μεγαλη ταλαιπωρια που δημιουργει προβληματα ...με νεους κωδικους και εργαστηρια και βιβλια ευδοξου
το να πάρεις διαγραφή από την παλιά γνωρίζουμε αν γίνεται και ηλεκτρονικά κάπως ?αφου γίνει αποδεκτή η μετεγγραφή
Να μην χρειαστεί να κάνουμε καμία διαδρομή Αθήνα Αλεξανδρούπολη 😂😂🥹
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,607 μηνύματα.
το να πάρεις διαγραφή από την παλιά γνωρίζουμε αν γίνεται και ηλεκτρονικά κάπως ?αφου γίνει αποδεκτή η μετεγγραφή
Να μην χρειαστεί να κάνουμε καμία διαδρομή Αθήνα Αλεξανδρούπολη 😂😂🥹
ε οχι ... η υποθεση ιου τους εχει εκπαιδευση αρκετα
θα κανεις μια υδ στο gov οτι ζητας διαγραφη και θα την στηλεις με εμαιλ..αυτο ..και θα σου στειλουν με εμαιλ την διαγραφη.
υπαρχουν πανεπιστημια που την στελνουν προτερα και στην σχολη σου ..αν τους το πεις βεβαια ( ελμεπα- θεσσαλιας)
υπαρχουν και πανεπιστημια που τους δινεις στα αρχικα δικαιολογητικα μια αιτηση εγγραφης και περνουν μονη τους την διαγραφη απο την παλια ( πελοπονησου )
τωρα με τις αυτοματες εγγραφες εχουν αναπτυξει κωδικα επικοινωνιας

ευχομαι τα καλυτερα
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
ε οχι ... η υποθεση ιου τους εχει εκπαιδευση αρκετα
θα κανεις μια υδ στο gov οτι ζητας διαγραφη και θα την στηλεις με εμαιλ..αυτο ..και θα σου στειλουν με εμαιλ την διαγραφη.
υπαρχουν πανεπιστημια που την στελνουν προτερα και στην σχολη σου ..αν τους το πεις βεβαια ( ελμεπα- θεσσαλιας)
υπαρχουν και πανεπιστημια που τους δινεις στα αρχικα δικαιολογητικα μια αιτηση εγγραφης και περνουν μονη τους την διαγραφη απο την παλια ( πελοπονησου )
τωρα με τις αυτοματες εγγραφες εχουν αναπτυξει κωδικα επικοινωνιας

ευχομαι τα καλυτερα
Να σε ρωτήσω κατι άλλο που ξέρεις από αυτά

Εγώ μαζεύω μόρια μετεγγραφής 5.5-6,5 περίπου (κοινωνικά /οικονομικά κριτήρια)
ΑΝ με το καλό περάσω σε καμία Ιατρική επαρχία , πάω κατευθείαν και παρακολουθώ τα θεωρητικά στης Αθήνας ?
εχω δει ότι περσυ ήταν 6.5 για αθηνα το ελάχιστο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,607 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κατι άλλο που ξέρεις από αυτά

Εγώ μαζεύω μόρια μετεγγραφής 5.5-6,5 περίπου (κοινωνικά /οικονομικά κριτήρια)
ΑΝ με το καλό περάσω σε καμία Ιατρική επαρχία , πάω κατευθείαν και παρακολουθώ τα θεωρητικά στης Αθήνας ?
εχω δει ότι περσυ ήταν 6.5 για αθηνα το ελάχιστο.
εναι βεβαια... δεν υπαρχει το διαδυκτιακο κωλημα πλεον( να μην εχεις κωδικους)
στα αμφιθεατρα πας ανετα... βεβαια εργαστηρια μαλλον οχι
δεν ξερω και την λογικη της σχολης αυτης ( ειναι και μαρκετιστικη σχολη και σχολη τα πιανουμε)
αλλα απο οτι ξερω απο το απθ δεν τους εδωσαν εργαστηρια
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
εναι βεβαια... δεν υπαρχει το διαδυκτιακο κωλημα πλεον( να μην εχεις κωδικους)
στα αμφιθεατρα πας ανετα... βεβαια εργαστηρια μαλλον οχι
δεν ξερω και την λογικη της σχολης αυτης ( ειναι και μαρκετιστικη σχολη και σχολη τα πιανουμε)
αλλα απο οτι ξερω απο το απθ δεν τους εδωσαν εργαστηρια
Νταξει οι θεωριες δεν είναι υποχρεωτικές
αλλα τα εργαστήρια το καταλαβαίνω γιατι έχεις και απουσίες
αν δεν είσαι γραμμένος στο τμήμα δεν μπορουν κάπως να δικαιολογήσουν ότι ναι πηγαινα
στο τμήμα που είμαι τώρα τα παιδιά περσυ πήραν κωδικούς καπου Ιανουάριο καπάκι με τις εξετάσεις και τρέχανε να προλάβουν

Μακάρι να μπορούσα να πάω κάπου επαρχία -εκτός Αθηνών . Ειδανικά θα ήθελα Ιωάννινα σαν πόλη ή Ηράκλειο ως προς το Πρόγραμμα σπουδών
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,607 μηνύματα.
Νταξει οι θεωριες δεν είναι υποχρεωτικές
αλλα τα εργαστήρια το καταλαβαίνω γιατι έχεις και απουσίες
αν δεν είσαι γραμμένος στο τμήμα δεν μπορουν κάπως να δικαιολογήσουν ότι ναι πηγαινα
στο τμήμα που είμαι τώρα τα παιδιά περσυ πήραν κωδικούς καπου Ιανουάριο καπάκι με τις εξετάσεις και τρέχανε να προλάβουν

Μακάρι να μπορούσα να πάω κάπου επαρχία -εκτός Αθηνών . Ειδανικά θα ήθελα Ιωάννινα σαν πόλη ή Ηράκλειο ως προς το Πρόγραμμα σπουδών
αποψη μου ειναι οτι η επαρχια που αναφερεις εχει δυσκολοτερες σπουδες

η αθηνα ειναι πιο ζαχαρη και ας εχει απειρους καθηγητες..
450 λεει οτι εχει λενε η αθηνα ... με το harvard να εχει 200
βεβαια δεν μπαινουν ολοι σε αιθουσα
ο μπαμπας εχει ενα γνωστο φυσικο στα εργαστηρια της σχολης... οταν με το καλο μπεις θα ρωτησω.

ε και ποιος εχει το δεκαχιλιαρο της επαρχιας?

μπεκα εσυ και ολα ρυθμιζονται ,,, ε μωρε τι εργαστηρια εχουν? ...ενα -δυο ? σιγα το δυσκολο για μετα
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
μπεκα εσυ και ολα ρυθμιζονται ,,, ε μωρε τι εργαστηρια εχουν? ...ενα -δυο ? σιγα το δυσκολο για μετα
Αυτό , Ας μπω πρώτα και μετά Βλέπουμε λεπτομέρειες 😂
η Αναμονή είναι το χειρότερο - ειδικά όταν δεν έχεις σίγουρη την εισαγωγή σου
αποψη μου ειναι οτι η επαρχια που αναφερεις εχει δυσκολοτερες σπουδες

η αθηνα ειναι πιο ζαχαρη και ας εχει απειρους καθηγητες..
450 λεει οτι εχει λενε η αθηνα ... με το harvard να εχει 200
βεβαια δεν μπαινουν ολοι σε αιθουσα
Η Αθήνα δεν μου πολύ αρέσει γενικά , δεν μένω και πολύ κοντά στο εκπα , λίγο δύσκολη η μετακίνηση ακόμα και στο Παδα που πάω τώρα (λεπτομερειες που δεν αποτελούν ουσιώδες πρόβλημα)
αλλα σίγουρα υπάρχει πλεονέκτημα στο ότι στην ανατομια είσαι με αληθινό πτώμα και ως προς τα παραπάνω περιστατικά στα νοσοκομεία
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,607 μηνύματα.
Αυτό , Ας μπω πρώτα και μετά Βλέπουμε λεπτομέρειες 😂
η Αναμονή είναι το χειρότερο - ειδικά όταν δεν έχεις σίγουρη την εισαγωγή σου

Η Αθήνα δεν μου πολύ αρέσει γενικά , δεν μένω και πολύ κοντά στο εκπα , λίγο δύσκολη η μετακίνηση ακόμα και στο Παδα που πάω τώρα (λεπτομερειες που δεν αποτελούν ουσιώδες πρόβλημα)
αλλα σίγουρα υπάρχει πλεονέκτημα στο ότι στην ανατομια είσαι με αληθινό πτώμα και ως προς τα παραπάνω περιστατικά στα νοσοκομεία
ε το εκπα εκει που ειναι θα ηθελε ενα μετρό ..ειναι τιγκα στην κινηση
πω πω πτωμα ε ,,τωρα με αφτιαξες και εχουμε και κεφτεδακια σημερα.
εγω μονο στη σκεψη αρχιζω και τρεχω.
νομιζω ομως οτι τα ψευτικα ειναι πιο καλα ..γιατι μπορει καθε ενα παιδι να παιξει οσο θελει χωρις προβληματα..το αληθινο το πηρε ενας το εκανε φιτίλια οι αλλοι τιποτα...
βασικα ολα αυτα μαθαινονται καλα καλα στην ειδικοτητα .. αν βεβαια κανεις χειρουργικη τετοια
και γιατι θες να γινεις γιατρος... σαρεσουν οι παπουδες ή τα ξεβρακωματα...ή το ευκολο χρημα
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
ε το εκπα εκει που ειναι θα ηθελε ενα μετρό ..ειναι τιγκα στην κινηση
πω πω πτωμα ε ,,τωρα με αφτιαξες και εχουμε και κεφτεδακια σημερα.
εγω μονο στη σκεψη αρχιζω και τρεχω.
νομιζω ομως οτι τα ψευτικα ειναι πιο καλα ..γιατι μπορει καθε ενα παιδι να παιξει οσο θελει χωρις προβληματα..το αληθινο το πηρε ενας το εκανε φιτίλια οι αλλοι τιποτα...
βασικα ολα αυτα μαθαινονται καλα καλα στην ειδικοτητα .. αν βεβαια κανεις χειρουργικη τετοια
και γιατι θες να γινεις γιατρος... σαρεσουν οι παπουδες ή τα ξεβρακωματα...ή το ευκολο χρημα
Εγώ δεν έχω κανένα θέμα με αίματα και χειρουργια
εκανα και αιμοληψίες στην σχολη μ τώρα
λιγο με αποθουν τα δερματολογικά (πυον κλπ) αλλά Ξεπερνιέται πιστεύω

οσον αφορά τα προπλάσματα - στην σχολη που είμαι κάναμε ανατομια εργαστήριο (αρκετά επιφανειακά) αλλά τα προπλάσματα σε βοηθούν μέχρι ένα σημειο
Ειδικα αν θέλει κάποιος κάποια χειρουργική ειδηκοτητα στην Αθήνα β θάψει πιστεύω η επαφή με πτώμα - αν δεν είναι τελείως κατακρεουργημένο 😅
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,607 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κανένα θέμα με αίματα και χειρουργια
εκανα και αιμοληψίες στην σχολη μ τώρα
λιγο με αποθουν τα δερματολογικά (πυον κλπ) αλλά Ξεπερνιέται πιστεύω

οσον αφορά τα προπλάσματα - στην σχολη που είμαι κάναμε ανατομια εργαστήριο (αρκετά επιφανειακά) αλλά τα προπλάσματα σε βοηθούν μέχρι ένα σημειο
Ειδικα αν θέλει κάποιος κάποια χειρουργική ειδηκοτητα στην Αθήνα β θάψει πιστεύω η επαφή με πτώμα - αν δεν είναι τελείως κατακρεουργημένο 😅


ε καλα το αιματακι ειναι εξαιρετικη τεχνη..που δεν την εχουν και ολες
καλα καλη μου ,,ρεαλιτυ θες ?...ρεαλιτυ να παρεις
χειρουργικη θα διαλεξεις?
 

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
ε καλα το αιματακι ειναι εξαιρετικη τεχνη..που δεν την εχουν και ολες
καλα καλη μου ,,ρεαλιτυ θες ?...ρεαλιτυ να παρεις
χειρουργικη θα διαλεξεις?
ναι χειρ. Θώρακος θα ήθελα , η παιδιατρική (παθολογική ή χειρουργική)
αλλες ειδηκοτητες που θα σκεπτόμουν είναι η οφθαλμολογια και η ιατροδικαστική
αλλα γενικά όλοι λένε ότι μετα τα έξι χρόνια αλλάζεις γνώμη σχεδόν πάντα
που λογικο , με τις κλινικές βλέπεις και με τι ασχολείται κάθε ειδηκοτητα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,607 μηνύματα.
ναι χειρ. Θώρακος θα ήθελα , η παιδιατρική (παθολογική ή χειρουργική)
αλλες ειδηκοτητες που θα σκεπτόμουν είναι η οφθαλμολογια και η ιατροδικαστική
αλλα γενικά όλοι λένε ότι μετα τα έξι χρόνια αλλάζεις γνώμη σχεδόν πάντα
που λογικο , με τις κλινικές βλέπεις και με τι ασχολείται κάθε ειδηκοτητα
η παιδιατρικη ειναι ονειρο ,,θελει δυνατο μυαλο ,,να κανεις διαφορικες
Η χειρουργικη παιδιων εχει μεγαλη ευθυνη αλλα με αισιο τελος
Και η οφθαλμολογια ειναι πολυ Vip ... καλα το πας..να κολλας αμφιβλιστροηδεις και να θεραπευεις ωχρες κηλιδες.
Το εκπα εχει τον καλυτερο καθηγητη της ευρωπης ..Ηλιας Γεωργαλάς
ε τωρα κορακι ..ε ενταξει.... που χρησιμο και αυτο ,,αλλα οκ

η χειρουργικη θωρακος τωρα εκτοπιζεται απο τα ρομποτικα da vici
δηλαδη η ιδια ειναι αλλα γινεται με ψευτικα χερια που τα κρατουν τα δικα σου χερια
 

SALAVELEN

Νεοφερμένος

Η SALAVELEN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΔΙ.ΠΑ.Ε.. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι εργαζόμενη στο δημόσιο τομέα στη Θεσσαλονίκη με δυο παιδιά το ένα σπουδάζει Ιωάννινα και το άλλο Θεσσαλονίκη νοσηλεύτρια και έδωσα πανελλήνιες και περνάω στη Νοσηλευτική Διδυμοτείχου , μπορώ να πάρω μεταγραφή και αν ναι με ποια κατηγορία, εισοδηματικά κριτήρια ή κατ' εξαίρεση , ευχαριστών
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top