[Πανελλήνιες 2023] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Η αδελφη μου σπουδάζει. Απλά έχει αποφοιτησει ήδη από μια σχολή και έχει μπει μεσα από κατατακτήριες σε άλλη σχολή. Το γεγονός αυτο,αλλάζει κάτι;
Όχι. Είναι το δεύτερο πτυχίο της οπότε δεν μπορείς να κάνεις αίτηση στην κατηγορία αδερφών και λόγω ηλικίας δεν υπολογίζεται στα προστατευόμενα μέλη της οικογένειας. Θα δεις πόσα μόρια μπορείς να συγκεντρώσεις από τα υπόλοιπα κριτήρια.
 

Giota_pel

Νεοφερμένος

Η Giota_pel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ερώτηση: Αν κάποιος περνάει μαθηματικών στα Ιωάννινα μπορεί να πάρει μετεγγραφή στη Θεσσαλονίκη λόγω αδελφού χωρίς να πιάνει την ΕΒΕ της Θεσσαλονίκης; Τη διαφορά των 2750 την πιάνει σίγουρα.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Ερώτηση: Αν κάποιος περνάει μαθηματικών στα Ιωάννινα μπορεί να πάρει μετεγγραφή στη Θεσσαλονίκη λόγω αδελφού χωρίς να πιάνει την ΕΒΕ της Θεσσαλονίκης; Τη διαφορά των 2750 την πιάνει σίγουρα.
Αρκεί να έχει διαφορά μορίων μικρότερη από 2750. Στις εγκυκλίους των προηγούμενων ετών δεν γίνεται αναφορά σε ΕΒΕ. Ελπίζω να μην αλλάξει αυτό φέτος.
 

Jackorien145

Νεοφερμένος

Ο Jackorien145 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα, ειμαι απόφοιτος της Γ λυκείου και επιθυμώ να πάρω μετεγγραφή από το τμήμα νομικής της Κομοτηνής στου ΑΠΘ(με κοινωνικά η οικονομικά κριτήρια). Γνωριζει κάποιος την διαδικασία αναλυτικά; Η μετεγγραφή γινεται διαδικτυακά η από το πανεπιστήμιο; Γενικότερα αν θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει την αναλυτική διαδικασια, θα ήταν πολύ βοηθητικό.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 988 μηνύματα.
Καλησπέρα, ειμαι απόφοιτος της Γ λυκείου και επιθυμώ να πάρω μετεγγραφή από το τμήμα νομικής της Κομοτηνής στου ΑΠΘ(με κοινωνικά η οικονομικά κριτήρια). Γνωριζει κάποιος την διαδικασία αναλυτικά; Η μετεγγραφή γινεται διαδικτυακά η από το πανεπιστήμιο; Γενικότερα αν θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει την αναλυτική διαδικασια, θα ήταν πολύ βοηθητικό.
Αναλογα ποσο σιγουρος εισαι για την μεταγραφη μπορεις να παρακολουθησεις εξ αρχης το τμημα που θες να πας με μεταγραφη(απθ). Κατα τον Νοέμβρη(λογικα) θα ανοιξει η πλατφορμα οπου θα βαλεις π.χ στοιχεια δικα σου, αδερφων σου(σε περιπτωση που εχεις αδερφια), των γονιων σου. Και θα βγαλει αυτοματα η σελιδα πχ τα οικονομικα σου. Γενικα εσυ απλως θα συμπληρωσεις τα στοιχεια σου στην πλατφορμα που θα ανοιξει απο το υπουργειο. Μετα απο καποιες μερες θα βγουν τα αποτελεσματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπηκα τωρα να δω τι εκανα περσι. Νομιζω οτι η πλατφορμα ειχε ανοιξει τελος οκτωβρη. Τα αποτελεσματα μετα απο περιπου 1 μηνα(μεσα Νοέμβριου) οπου και επρεπε να στειλω τα δικαιολογητικά μεσω pdf στο νεο τμημα αλλα και στην γραμματεια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jackorien145

Νεοφερμένος

Ο Jackorien145 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αναλογα ποσο σιγουρος εισαι για την μεταγραφη μπορεις να παρακολουθησεις εξ αρχης το τμημα που θες να πας με μεταγραφη(απθ). Κατα τον Νοέμβρη(λογικα) θα ανοιξει η πλατφορμα οπου θα βαλεις π.χ στοιχεια δικα σου, αδερφων σου(σε περιπτωση που εχεις αδερφια), των γονιων σου. Και θα βγαλει αυτοματα η σελιδα πχ τα οικονομικα σου. Γενικα εσυ απλως θα συμπληρωσεις τα στοιχεια σου στην πλατφορμα που θα ανοιξει απο το υπουργειο. Μετα απο καποιες μερες θα βγουν τα αποτελεσματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπηκα τωρα να δω τι εκανα περσι. Νομιζω οτι η πλατφορμα ειχε ανοιξει τελος οκτωβρη. Τα αποτελεσματα μετα απο περιπου 1 μηνα(μεσα Νοέμβριου) οπου και επρεπε να στειλω τα δικαιολογητικά μεσω pdf στο νεο τμημα αλλα και στην γραμματεια.
Τέλεια ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση!!
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Άσχετο αλλά με 3 μόρια θεωρείται σίγουρη η μετεγγραφή στο τμήμα οικονομικών του βόλου, δεδομένου ότι είχε 0 μόρια βάση πέρισυ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,623 μηνύματα.
Άσχετο αλλά με 3 μόρια θεωρείται σίγουρη η μετεγγραφή στο τμήμα οικονομικών του βόλου, δεδομένου ότι είχε 0 μόρια βάση πέρισυ?
Αν και τον προηγούμενο χρονο απο περυσι ηταν καπου εκει στο μηδεν τοτε ειναι εξαιρετικα ελπιδοφορα
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,623 μηνύματα.
Ωωωωωω ήρθε ο Γιάννης,:dance3:
Καλημερα παιδακια ..ευχαριστω για το welcome.
Ειχα πολυ μεγαλη αποχη γιατι αυτο το φορουμ θελει χρονο και ειπα να αφιερωθω λιγο στα μαθηματα και παραλληλα επιασα δουλεια-εκπαιδευση.
Ε τωρα ομως τα νεα παιδακια μας χρειαζονται ολους εμας γιατι καρδιοχτυπουν πολυ πολυ...το ιδιο με μας καποτε... και εχουμε υποχρεωση.. και θα κανουμε το καλυτερο που μπορουμε μεσα σε αυτο το τοξικο σκηνικο που εχουν δημιουργησει ..το οποιο καποιοι απο μας δεν το ειχαμε.

Ολα τα φωτα λοιπον τωρα στα νεα παιδακια.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Μπορώ να πάρω μετεγγραφή σε τμήμα με λιγότερα μόρια και πιο μακριά από τον τόπο κατοικίας σε σχέση με την αρχική σχολή; Μέχρι εχθές νομίζαμε ότι η αδελφή μου περνάει ΑΠΘ και έβαλα Ιατρική ΑΠΘ πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό (οριστική υποβολή). Μάλλον περνάει Αλεξανδρούπολη, οπότε μπορώ να πάρω μετεγγραφή στο ΔΠΘ,ακόμα και αν ο τόπος κατοικίας μου είναι Θεσσαλονίκη;
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Μπορώ να πάρω μετεγγραφή σε τμήμα με λιγότερα μόρια και πιο μακριά από τον τόπο κατοικίας σε σχέση με την αρχική σχολή; Μέχρι εχθές νομίζαμε ότι η αδελφή μου περνάει ΑΠΘ και έβαλα Ιατρική ΑΠΘ πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό (οριστική υποβολή). Μάλλον περνάει Αλεξανδρούπολη, οπότε μπορώ να πάρω μετεγγραφή στο ΔΠΘ,ακόμα και αν ο τόπος κατοικίας μου είναι Θεσσαλονίκη;
Φυσικά και μπορείς και νομίζω χωρίς μόρια για Αλεξανδρούπολη
Αλλά γιατί να αφήσεις την ιατρική Θεσσαλονίκης;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Φυσικά και μπορείς και νομίζω χωρίς μόρια για Αλεξανδρούπολη
Αλλά γιατί να αφήσεις την ιατρική Θεσσαλονίκης;
Γιατί η αδερφή μου δεν πιάνει τίποτα Θεσσαλονίκη και ειναι και κόφτης με τα 2750 που δεν της επιτρέπει μετεγγραφή. Δυνατότητα για δύο ενοίκια δεν παίζει (μένω κοντά Θεσσαλονίκη αλλά έξω και να μετακινούμαι με τρένο επίσης δεν θέλω αν και είναι 25 λεπτά κοντά). Άρα σκέφτομαι το ενδεχόμενο να την ακολουθήσω Αλεξ γιατί εκεί μπορεί να περάσει. Θα δείξει βέβαια τελη Ιουλίου. Πίστεψε με δεν θέλω να αφήσω ΑΠΘ...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,623 μηνύματα.
Μπορώ να πάρω μετεγγραφή σε τμήμα με λιγότερα μόρια και πιο μακριά από τον τόπο κατοικίας σε σχέση με την αρχική σχολή; Μέχρι εχθές νομίζαμε ότι η αδελφή μου περνάει ΑΠΘ και έβαλα Ιατρική ΑΠΘ πρώτη επιλογή στο μηχανογραφικό (οριστική υποβολή). Μάλλον περνάει Αλεξανδρούπολη, οπότε μπορώ να πάρω μετεγγραφή στο ΔΠΘ,ακόμα και αν ο τόπος κατοικίας μου είναι Θεσσαλονίκη;
Οπως λει και η Ναλα που ειναι πολυ σχετικη μπορεις και χωρις οικονομικα-κοινωνικά μορια να παρεις την μετεγγραφη για ΔΠΘ με την σχετικη παντα διμηνη ταλαιπωρια . Βεβαια μπορεις να κανεις και ανακληση μηχανογραφικου και να διωρθωσεις ( ετσι ηταν παντα, πιθανων και φετο)
Αλλα οκ δεν ξερουμε ακομα και το τι παιξει με την αδελφουλα.
Μια αδελφουλα παντα ειναι χρησιμη στο σπιτι και γενικως.
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γιατί η αδερφή μου δεν πιάνει τίποτα Θεσσαλονίκη και ειναι και κόφτης με τα 2750 που δεν της επιτρέπει μετεγγραφή. Δυνατότητα για δύο ενοίκια δεν παίζει (μένω κοντά Θεσσαλονίκη αλλά έξω και να μετακινούμαι με τρένο επίσης δεν θέλω αν και είναι 25 λεπτά κοντά). Άρα σκέφτομαι το ενδεχόμενο να την ακολουθήσω Αλεξ γιατί εκεί μπορεί να περάσει. Θα δείξει βέβαια τελη Ιουλίου. Πίστεψε με δεν θέλω να αφήσω ΑΠΘ...

3
Α3. Αναίρεση Υποβολής – εκ νέου Υποβολή. Με τις ισχύουσες διατάξεις, ο υποψήφιος (ο ίδιος ή νόμιμα εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος), μέσα στην προθεσμία υποβολής, ακόμα και αν έχει ήδη υποβάλει (οριστικοποιήσει) το Μ.Δ., μπορεί να προσέλθει στο Λύκειο, στο οποίο απέκτησε το password και να υποβάλει σχετική αίτηση (με πρωτόκολλο του Λυκείου), ζητώντας να αναιρεθεί το ήδη υποβληθέν Μ.Δ. Ο εντεταλμένος για την ηλεκτρονική εφαρμογή εκπαιδευτικός θα μπαίνει στην εφαρμογή και θα αποδεσμεύει τον υποψήφιο, αναιρώντας-ακυρώνοντας το ήδη υποβληθέν Μ.Δ. Από εδώ και πέρα, το Μ.Δ. θα εμφανίζεται μόνο προσωρινά αποθηκευμένο (και ΟΧΙ υποβληθέν). Ο υποψήφιος λοιπόν θα πρέπει να ξαναμπεί στην εφαρμογή εντός των συγκεκριμένων ημερομηνιών, να τροποποιήσει το Μ.Δ. και να το υποβάλει εκ νέου, προκειμένου να αποκτήσει αυτόματα νέο αριθμό πρωτοκόλλου. Το Μ.Δ. με τον νέο αριθμό πρωτοκόλλου θα αποτελεί το τελικό Μ.Δ. του.

Καλύτερο να αλλάξεις το μηχανογραφικό παρά να μπεις στη διαδικασία μετεγγραφης κατά τη γνώμη μου, για να περάσεις στην ίδια πόλη με την αδερφή σου, εάν σίγουρα δεν μπορεί να πάρει μετεγγραφή.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
3
Α3. Αναίρεση Υποβολής – εκ νέου Υποβολή.
Με τις ισχύουσες διατάξεις, ο υποψήφιος (ο ίδιος ή νόμιμα εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος), μέσα στην
προθεσμία υποβολής, ακόμα και αν έχει ήδη υποβάλει (οριστικοποιήσει) το Μ.Δ., μπορεί να προσέλθει στο
Λύκειο, στο οποίο απέκτησε το password και να υποβάλει σχετική αίτηση (με πρωτόκολλο του Λυκείου),
ζητώντας να αναιρεθεί το ήδη υποβληθέν Μ.Δ. Ο εντεταλμένος για την ηλεκτρονική εφαρμογή εκπαιδευτικός θα
μπαίνει στην εφαρμογή και θα αποδεσμεύει τον υποψήφιο, αναιρώντας-ακυρώνοντας το ήδη υποβληθέν Μ.Δ.
Από εδώ και πέρα, το Μ.Δ. θα εμφανίζεται μόνο προσωρινά αποθηκευμένο (και ΟΧΙ υποβληθέν). Ο υποψήφιος
λοιπόν θα πρέπει να ξαναμπεί στην εφαρμογή εντός των συγκεκριμένων ημερομηνιών, να τροποποιήσει το Μ.Δ.
και να το υποβάλει εκ νέου, προκειμένου να αποκτήσει αυτόματα νέο αριθμό πρωτοκόλλου. Το Μ.Δ. με τον νέο
αριθμό πρωτοκόλλου θα αποτελεί το τελικό Μ.Δ. του.

Καλύτερο να αλλάξεις το μηχανογραφικό παρά να μπεις στη διαδικασία μετεγγραφης κατά τη γνώμη μου, για να περάσεις στην ίδια πόλη με την αδερφή σου, εάν σίγουρα δεν μπορεί να πάρει μετεγγραφή.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι θα πιάνει από σχολές και που. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση, βλέποντας και κάνοντας. Μετεγγραφή έχω κάνει στο παρελθόν και δεν έχω καμία όρεξη να περάσω την ίδια ταλαιπωρία, ειδικά με εργαστήρια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,623 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τι θα πιάνει από σχολές και που. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση, βλέποντας και κάνοντας. Μετεγγραφή έχω κάνει στο παρελθόν και δεν έχω καμία όρεξη να περάσω την ίδια ταλαιπωρία, ειδικά με εργαστήρια
Εχω την εντυπωση απο εμπειρια απο μαθηματικο καστοριας αλλα και σχολες των πατρων ,οτι σχολες που βλεπουν σπανιως μετεγγραφομενο δινουν αμεσως κωδικους και εργαστηρια δεν χανεις,
Βεβαια υπαρχει και ο χρονος εκδοσης των αποτεσματων αλλα κατι ελπιζω οτι ο νεος υπουργος ως κουμπιουτερας θα τα βγαλει γρηγορα για να δειξει χαρακτηρα .
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση απο εμπειρια απο μαθηματικο καστοριας αλλα και σχολες των πατρων ,οτι σχολες που βλεπουν σπανιως μετεγγραφομενο δινουν αμεσως κωδικους και εργαστηρια δεν χανεις,
Βεβαια υπαρχει και ο χρονος εκδοσης των αποτεσματων αλλα κατι ελπιζω οτι ο νεος υπουργος ως κουμπιουτερας θα τα βγαλει γρηγορα για να δειξει χαρακτηρα .
Μακάρι να ισχύει αυτό. Ειδικά Αλεξανδρούπολη φαντάζομαι οι μετεγγραφόμενοι θα είναι ελάχιστοι, αν όχι ανύπαρκτοι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,623 μηνύματα.
Μακάρι να ισχύει αυτό. Ειδικά Αλεξανδρούπολη φαντάζομαι οι μετεγγραφόμενοι θα είναι ελάχιστοι, αν όχι ανύπαρκτοι
Ε ενταξει ενα τηλεφωνημα δρομο στην γραματεια ειναι, να καταλαβεις τι παιζει.
Καντο για ιχνηλατιση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top