[Πανελλήνιες 2023] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Γίνεται να πάρω μετεγγραφή με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια για το τμήμα οικονομικών της πάτρας η του βόλου από το τμήμα της τρίπολης αν δεν έχω πάνω απο 2750 μόρια διαφορά και οι γονείς μου μένουν αθήνα?
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 542 μηνύματα.
Τα μόρια που έχω για τη σχολή όπου μπήκα η για τη σχολή όπου θέλω να πάρω μετεγγραφή, δεδομένου ότι σε κάθε σχολή είναι διαφορετικά τα μόρια λόγω διαφορετικών συντελεστών?
Ως «βάση μετεγγραφής» νοείται ο αριθμός των μορίων, ο οποίος προκύπτει από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής κάθε Τμήματος Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α., όπως ορίζεται στην περ. γ΄, αφαιρουμένου του αριθμού των δύο χιλιάδων επτακοσίων πενήντα (2.750) μορίων.

Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι πρέπει να υπολογίσεις τη βάση με τους συντελεστές του τμήματος στο οποίο επιθυμείς μετεγγραφή.
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Μια κοπέλα ξέρω πήρε … ετσι νομιζω
Θα ήταν το 2019 όπου ήταν και η μοναδική χρονιά (και συγκεκριμένα η πρώτη και η τελευταία χρονιά) που η Ψυχολογία Φλώρινας ήταν στις αντίστοιχες σχολές
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Θα ήταν το 2019 όπου ήταν και η μοναδική χρονιά (και συγκεκριμένα η πρώτη και η τελευταία χρονιά) που η Ψυχολογία Φλώρινας ήταν στις αντίστοιχες σχολές
Δεν υπαρχουν ούτε ειδικές περιπτώσεις που να δίνουν ; Γιατι λενε οτι η σχολη δεν εχει επαγγελματικά δικαιώματα ;
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δεν υπαρχουν ούτε ειδικές περιπτώσεις που να δίνουν ; Γιατι λενε οτι η σχολη δεν εχει επαγγελματικά δικαιώματα ;
Από την στιγμή που υπάγεται στις μη αντίστοιχες σχολές, θεωρώ βέβαιο πως δεν γίνεται. Για το δεύτερο που ρωτάς δεν γνωρίζω 100% αλλά λογικά οι απόφοιτοι της Φλώρινας έχουν ισότιμα επαγγελματικά δικαιώματα με τους αποφοίτους των υπολοίπων τμημάτων Ψυχολογίας. Διαφορετικά ποιο το νόημα ύπαρξης της;
 

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Γίνεται να πάρω μετεγγραφή με κοινωνικοοικονομικά κριτήρια για το τμήμα οικονομικών της πάτρας η του βόλου από το τμήμα της τρίπολης αν δεν έχω πάνω απο 2750 μόρια διαφορά και οι γονείς μου μένουν αθήνα?
Η μετεγγραφή είναι δυνατή, είναι αντίστοιχα τα 3 τμήματα.
 

Rita1975

Νεοφερμένος

Η Rita1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει θα εκτιμούσα μια απάντηση. Οι γονείς μόνιμοι κάτοικοι μιας πολης. Ο μεγάλος αδερφός σπουδάζει σε άλλη πολη αλλά μένει σε σπίτι ιδιοκτησίας των γονέων. Ο μικρότερος αδερφός που έδωσε φέτος πανελληνιες έχει δικαίωμα μεταγραφής λόγω αδερφου στην πολη που σπουδάζει ο αδερφος του? Ευχαριστώ πολυ!
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει θα εκτιμούσα μια απάντηση. Οι γονείς μόνιμοι κάτοικοι μιας πολης. Ο μεγάλος αδερφός σπουδάζει σε άλλη πολη αλλά μένει σε σπίτι ιδιοκτησίας των γονέων. Ο μικρότερος αδερφός που έδωσε φέτος πανελληνιες έχει δικαίωμα μεταγραφής λόγω αδερφου στην πολη που σπουδάζει ο αδερφος του? Ευχαριστώ πολυ!

Εφόσον έχουν ιδιοκτησία δεν μπορεί να πάρει μετεγγραφή αδερφών σε εκείνη την πόλη. Μπορεί να πάρει μόνο με οικονομικά κοινωνικά κριτήρια.
 

Gxatzis

Νεοφερμένος

Ο Gxatzis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλημέρα ,αν κάνω αίτηση για μεταγραφή και για όσο χρονικό διάστημα περιμένουμε το αποτέλεσμα,γίνεται να παρακολουθώ μαθήματα στην σχολή που θέλω να εγγραφω ;
 

Kostas_Athens

Νεοφερμένος

Ο Kostas_Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ναι όλοι έτσι κάνουν.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 542 μηνύματα.
Καλημέρα ,αν κάνω αίτηση για μεταγραφή και για όσο χρονικό διάστημα περιμένουμε το αποτέλεσμα,γίνεται να παρακολουθώ μαθήματα στην σχολή που θέλω να εγγραφω ;
Ναι, γίνεται. Πρόβλημα μπορεί να υπάρξει μόνο σε εργαστήρια.
 

user2002

Νεοφερμένος

Η user2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα . Παρακαλώ πολύ να απαντήσει οποίος γνωρίζει σίγουρα . Έχει αγοράσει ο πατέρας μου ένα σπίτι δίπλα ακριβώς από το δικό μας ακατοίκητο και το έχει στο όνομα μου σαν δώρο ξέρω γώ . Αλλά εγώ έχω μηδενική φορολογική και είμαι φιλοξενούμενη των γονιών μου . Έχουν χαμηλό εισόδημα και έχω αλλά 3 αδέρφια ( είμαι μεγαλύτερη ) . Μπορώ να κάνω αίτηση για μεταγραφή ; Επίσης εγώ την διαφορά με τα 2750 , την μετράω από τα μόρια που συγκέντρωσα στη σχολή που πέρασα ή τα μόρια που συγκέντρωσα με τους συντελεστές που έχει η σχολή που θέλω να κάνω ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ;
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καλησπέρα . Παρακαλώ πολύ να απαντήσει οποίος γνωρίζει σίγουρα . Έχει αγοράσει ο πατέρας μου ένα σπίτι δίπλα ακριβώς από το δικό μας ακατοίκητο και το έχει στο όνομα μου σαν δώρο ξέρω γώ . Αλλά εγώ έχω μηδενική φορολογική και είμαι φιλοξενούμενη των γονιών μου . Έχουν χαμηλό εισόδημα και έχω αλλά 3 αδέρφια ( είμαι μεγαλύτερη ) . Μπορώ να κάνω αίτηση για μεταγραφή ; Επίσης εγώ την διαφορά με τα 2750 , την μετράω από τα μόρια που συγκέντρωσα στη σχολή που πέρασα ή τα μόρια που συγκέντρωσα με τους συντελεστές που έχει η σχολή που θέλω να κάνω ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ;
Ναι φυσικά και μπορείς να κάνεις αίτηση (φαντάζομαι ότι εννοείς για τις μετεγγραφές με βάση κοινωνικά/οικονομικά κριτήρια). Την διαφορά των 2750 την μετράς με την βάση της σχολής που θες να πας με μετεγγραφή (κι άρα με τους συντελεστές της σχολής που θες να πας).
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 542 μηνύματα.
Καλησπέρα . Παρακαλώ πολύ να απαντήσει οποίος γνωρίζει σίγουρα . Έχει αγοράσει ο πατέρας μου ένα σπίτι δίπλα ακριβώς από το δικό μας ακατοίκητο και το έχει στο όνομα μου σαν δώρο ξέρω γώ . Αλλά εγώ έχω μηδενική φορολογική και είμαι φιλοξενούμενη των γονιών μου . Έχουν χαμηλό εισόδημα και έχω αλλά 3 αδέρφια ( είμαι μεγαλύτερη ) . Μπορώ να κάνω αίτηση για μεταγραφή ; Επίσης εγώ την διαφορά με τα 2750 , την μετράω από τα μόρια που συγκέντρωσα στη σχολή που πέρασα ή τα μόρια που συγκέντρωσα με τους συντελεστές που έχει η σχολή που θέλω να κάνω ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ;
Αίτηση μπορείς να κάνεις. Το σύστημα αντλεί αυτόματα τα στοιχεία σχετικά με το εισόδημα και την περιουσία και αποδίδει τα αντίστοιχα μόρια με βάση το κατά κεφαλήν εισόδημα. Το αν θα πάρεις τελικά τη μετεγγραφή είναι βέβαια συνάρτηση πολλών παραγόντων. Η διαφορά 2750 υπολογίζεται νομίζω με τους συντελεστές της σχολής στην οποία θες να πας.
 

Elenistr

Νεοφερμένος

Η Elenistr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας Ιωαννίνων. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα,δυστυχώς στις πανελλήνιες δεν τα πήγα καλα οποτε δεν έπιασα την σχολή μου στην πολη που ήθελα (Θεσσαλονίκη) αλλά περνάω στην Αθηνα,υπάρχει πιθανότητα να δεχτούν την μεταγραφή μου για Θεσσαλονίκη; Η σχολή που θέλω είναι ιστορίας και αρχαιολογίας. Ρωτάω διότι από ο,τι ξερω για να κανείς την μεταγραφη με το 10% “ανταγωνίζεσαι“ με τις επιδόσεις των άλλων ενδιαφερόντων και εγώ δεν τα έχω παει καλα.( έχω αδελφη στην Θεσσαλονίκη απλά δεν τηρεί καμία προϋπόθεση για μεταγραφή). Επίσης,μπορώ να κανω αμεσως μόλις ξεκινήσουν τα μαθήματα αίτηση ή πρέπει να περιμένω;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 542 μηνύματα.
Καλησπέρα,δυστυχώς στις πανελλήνιες δεν τα πήγα καλα οποτε δεν έπιασα την σχολή μου στην πολη που ήθελα (Θεσσαλονίκη) αλλά περνάω στην Αθηνα,υπάρχει πιθανότητα να δεχτούν την μεταγραφή μου για Θεσσαλονίκη; Η σχολή που θέλω είναι ιστορίας και αρχαιολογίας. Ρωτάω διότι από ο,τι ξερω για να κανείς την μεταγραφη με το 10% “ανταγωνίζεσαι“ με τις επιδόσεις των άλλων ενδιαφερόντων και εγώ δεν τα έχω παει καλα.( έχω αδελφη στην Θεσσαλονίκη απλά δεν τηρεί καμία προϋπόθεση για μεταγραφή). Επίσης,μπορώ να κανω αμεσως μόλις ξεκινήσουν τα μαθήματα αίτηση ή πρέπει να περιμένω;
Ομολογώ ότι αυτό με το 10 τοις εκατό με μπέρδεψε, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αλλά ας δούμε τα υπόλοιπα. Μπορείς να κάνεις αίτηση μετεγγραφής με την κατηγορία οικονομικών -κοινωνικων κριτηρίων. Πέρσι η βάση μετεγγραφής στο ιστορικό αρχαιολογικό του ΑΠΘ ήταν τα 3 μόρια και έμειναν και κενές θέσεις, οπότε έχεις πιθανότητες. Αν μπορούσες να κάνεις αίτηση με την κατηγορία των αδελφών θα είχες σίγουρη μετεγγραφή αλλά είναι πολλά τα κριτήρια. Οι αιτήσεις μετεγγραφής γίνονται συνήθως τον Οκτώβριο μέσω ειδικής πλατφόρμας. Οι ημερομηνίες θα ανακοινωθούν λογικά Σεπτέμβριο.
 

Elenistr

Νεοφερμένος

Η Elenistr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας Ιωαννίνων. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η αδελφη μου είναι 30 χρόνων και απο ο,τι μου είπε μόλις κάποιος κλείσει τα 30 παύει να ειναι προστατευόμενο μέλος της οικογένειας οποτε δεν μπορώ να κάνω μετεγγραφή με βάση οικονομία/κοινωνικά κριτήρια. Ισχυει αυτο;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 542 μηνύματα.
Η αδελφη μου είναι 30 χρόνων και απο ο,τι μου είπε μόλις κάποιος κλείσει τα 30 παύει να ειναι προστατευόμενο μέλος της οικογένειας οποτε δεν μπορώ να κάνω μετεγγραφή με βάση οικονομία/κοινωνικά κριτήρια. Ισχυει αυτο;
Η αδερφή σου δεν μας νοιάζει πόσο χρονών είναι. Θα μας ένοιαζε αν σπούδαζε. Μπορείς να κάνεις αίτηση μετεγγραφής με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια ακόμη και αν εισαι μοναχοπαίδι. Στην συγκεκριμένη κατηγορία οι αιτούντες συγκεντρώνουν μόρια από διάφορα κριτήρια. Εισόδημα, αριθμό ανηλίκων ή προστατευόμενων τέκνων, αναπηρία 67% και πάνω μέλους της οικογένειας, θάνατο γονέα. Προφανώς δεν συγκεντρώνουν όλοι οι υποψήφιοι όλα τα παραπάνω κριτήρια.
Οπότε μπορείς να κάνεις αίτηση και το αν θα γίνει δεκτή θα εξαρτηθεί από το πόσοι άλλοι θα κάνουν αίτηση και τι μόρια θα έχουν και εκείνοι. Υπάρχουν περιπτώσεις μετεγγραφής και με μηδέν μόρια.
 

Elenistr

Νεοφερμένος

Η Elenistr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας Ιωαννίνων. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η αδελφη μου σπουδάζει. Απλά έχει αποφοιτησει ήδη από μια σχολή και έχει μπει μεσα από κατατακτήριες σε άλλη σχολή. Το γεγονός αυτο,αλλάζει κάτι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top