Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nikolettari

Νεοφερμένος

Η nikolettari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
οταν δωσεις πανελληνιες ή 10% μετα εισαι παρθενος/α και τα κανεις ολα απο την αρχη
αυτο που μπορει να κολλαει εδω ειναι το 2ο πτυχιο
πραγματικά και εγώ έτσι νόμιζα χαίρομαι άρα αμα αποφασίσω να δώσω ξανα και εγω για 2 πτυχίο τοτε άνετα ξανα έρχομαι Θεσσαλονίκη γιούπι :pleasantry::pleasantry:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
πραγματικά και εγώ έτσι νόμιζα χαίρομαι άρα αμα αποφασίσω να δώσω ξανα και εγω για 2 πτυχίο τοτε άνετα ξανα έρχομαι Θεσσαλονίκη γιούπι :pleasantry::pleasantry:
δεν καταλαβα τι λες ..αλλα παμε στην οδοντιατρο.

το οτι εχει ενα πρωτο πτυχιο δεν την εμποδιζει να ζητησει μετεγγραφη με το συστημα μοριων

εδω και ο νομος που το λεει καθαρα

Άρθρο 74​

Λόγοι αποκλεισμού​

1. Από τη διαδικασία μετεγγραφής ή μετακίνησης σε άλλο Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου αποκλείονται οι ακόλουθες κατηγορίες φοιτητών:

α) όσοι έχουν υπερβεί τον ανώτατο χρόνο σπουδών, ο οποίος προβλέπεται για την απόκτηση πτυχίου, σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος, όπου φοιτούν,

β) όσοι έχουν λάβει μετεγγραφή ή μετακίνηση σε άλλο Τμήμα του ιδίου επιστημονικού πεδίου,

γ) όσοι, με αίτησή τους, έχουν διακόψει τη φοίτησή τους και για όσο χρόνο διαρκεί η διακοπή της φοίτησης και της φοιτητικής ιδιότητας, εκτός αν αυτή οφείλεται σε αποδεδειγμένους λόγους υγείας ή σε λόγους ανωτέρας βίας,

δ) όσοι έχουν εισαχθεί στα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. με τις κάτωθι κατηγορίες:
δα) τέκνα των Ελλήνων εξωτερικού,
δβ) αλλοδαποί αλλογενείς,
δγ) υπότροφοι αλλοδαποί αλλογενείς οι οποίοι έχουν δικαίωμα πρόσβασης στα Τμήματα Θεολογίας των Α.Ε.Ι. και στα προγράμματα σπουδών των Α.Ε.Α. σε συγκεκριμένο αριθμό θέσεων και σε ποσοστό ένα τοις εκατό (1%) καθ’ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων σε όλες τις υπόλοιπες Σχολές,
δδ) υπότροφοι ομογενείς,
δε) αθλητές οι οποίοι εισήχθησαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με διάκριση, σύμφωνα με το άρθρο 34 του ν. 2725/1999 (Α΄ 121),
δστ) όσοι έχουν εισαχθεί στα Α.Ε.Ι. σε θέσεις ελεύθερης πρόσβασης, δηλαδή χωρίς συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις,
δζ) όσοι έχουν εγγραφεί σε Ξενόγλωσσο Πρόγραμμα Σπουδών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής.

2. Αποκλείεται η μετεγγραφή μεταξύ Τμημάτων Α.Ε.Ι. με έδρα την ίδια Περιφερειακή Ενότητα. Για τις ανάγκες του παρόντος, η Περιφέρεια Αττικής νοείται ως μία Περιφερειακή Ενότητα, εξαιρουμένης της Περιφερειακής Ενότητας Νήσων.
 

nikolettari

Νεοφερμένος

Η nikolettari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
δεν καταλαβα τι λες ..αλλα παμε στην οδοντιατρο.

το οτι εχει ενα πρωτο πτυχιο δεν την εμποδιζει να ζητησει μετεγγραφη με το συστημα μοριων

εδω και ο νομος που το λεει καθαρα

Άρθρο 74​

Λόγοι αποκλεισμού​

1. Από τη διαδικασία μετεγγραφής ή μετακίνησης σε άλλο Τμήμα του ίδιου επιστημονικού πεδίου αποκλείονται οι ακόλουθες κατηγορίες φοιτητών:

α) όσοι έχουν υπερβεί τον ανώτατο χρόνο σπουδών, ο οποίος προβλέπεται για την απόκτηση πτυχίου, σύμφωνα με το Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος, όπου φοιτούν,

β) όσοι έχουν λάβει μετεγγραφή ή μετακίνηση σε άλλο Τμήμα του ιδίου επιστημονικού πεδίου,

γ) όσοι, με αίτησή τους, έχουν διακόψει τη φοίτησή τους και για όσο χρόνο διαρκεί η διακοπή της φοίτησης και της φοιτητικής ιδιότητας, εκτός αν αυτή οφείλεται σε αποδεδειγμένους λόγους υγείας ή σε λόγους ανωτέρας βίας,

δ) όσοι έχουν εισαχθεί στα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. με τις κάτωθι κατηγορίες:
δα) τέκνα των Ελλήνων εξωτερικού,
δβ) αλλοδαποί αλλογενείς,
δγ) υπότροφοι αλλοδαποί αλλογενείς οι οποίοι έχουν δικαίωμα πρόσβασης στα Τμήματα Θεολογίας των Α.Ε.Ι. και στα προγράμματα σπουδών των Α.Ε.Α. σε συγκεκριμένο αριθμό θέσεων και σε ποσοστό ένα τοις εκατό (1%) καθ’ υπέρβαση του αριθμού εισακτέων σε όλες τις υπόλοιπες Σχολές,
δδ) υπότροφοι ομογενείς,
δε) αθλητές οι οποίοι εισήχθησαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με διάκριση, σύμφωνα με το άρθρο 34 του ν. 2725/1999 (Α΄ 121),
δστ) όσοι έχουν εισαχθεί στα Α.Ε.Ι. σε θέσεις ελεύθερης πρόσβασης, δηλαδή χωρίς συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις,
δζ) όσοι έχουν εγγραφεί σε Ξενόγλωσσο Πρόγραμμα Σπουδών Α.Ε.Ι. της ημεδαπής.

2. Αποκλείεται η μετεγγραφή μεταξύ Τμημάτων Α.Ε.Ι. με έδρα την ίδια Περιφερειακή Ενότητα. Για τις ανάγκες του παρόντος, η Περιφέρεια Αττικής νοείται ως μία Περιφερειακή Ενότητα, εξαιρουμένης της Περιφερειακής Ενότητας Νήσων.
τέλεια!! ναι αχαχχαχ εννοούσα και εγώ τελειώνω τώρα νοσηλευτική και σκέφτομαι να δώσω και εγώ για αυτό το ανέφερα ότι αμα περάσω κάπου πχ ιατρική οδοντιατρική θα μπορέσω να κάνω ελεύθερα την αίτηση μου για μετεγγραφή ξανά. Βέβαια τώρα προτεραιότητα έχει η κολλητή μου που θέλει Θεσσαλονίκη ξανά αχχααχαχαχαχ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
τέλεια!! ναι αχαχχαχ εννοούσα και εγώ τελειώνω τώρα νοσηλευτική και σκέφτομαι να δώσω και εγώ για αυτό το ανέφερα ότι αμα περάσω κάπου πχ ιατρική οδοντιατρική θα μπορέσω να κάνω ελεύθερα την αίτηση μου για μετεγγραφή ξανά. Βέβαια τώρα προτεραιότητα έχει η κολλητή μου που θέλει Θεσσαλονίκη ξανά αχχααχαχαχαχ.
ναι ...σωστα και για σενα.... αλλα μονο μεσω πανελληνιων οχι κατατακτηριων.
εγω σου ευχομαι να μπεις κατευθειαν θεσσαλονικη
μαρεσει που τις πανελληνιες τις εχετε για σοκολατακια
 

nikolettari

Νεοφερμένος

Η nikolettari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
ναι ...σωστα και για σενα.... αλλα μονο μεσω πανελληνιων οχι κατατακτηριων.
εγω σου ευχομαι να μπεις κατευθειαν θεσσαλονικη
μαρεσει που τις πανελληνιες τις εχετε για σοκολατακια
μακάρι ακριβώς, αυτό έχω σκοπό κατευθείαν Θεσσαλονίκη διότι μέχρι να έρθω στην 1 μου μετεγγραφή Θεσσαλονίκη και εγώ δυσκολεύτηκα πολύ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
μακάρι ακριβώς, αυτό έχω σκοπό κατευθείαν Θεσσαλονίκη διότι μέχρι να έρθω στην 1 μου μετεγγραφή Θεσσαλονίκη και εγώ δυσκολεύτηκα πολύ.
εμ παντα η θεσσαλονικη θα εχει δυσκολια γιατι εχει καλο φαι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

α.. και η φιλη σου θα παει σιγουρα θεσσαλονικη . μια απλη αιτηση και χωρις μορια.
 

alpha.kappa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alpha.kappa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Καλημέρα
Αν γινει αίτηση για μεταγραφη-μετακινηση και η μεταγραφή αποτύχει και η μετακίνηση πετύχει .. μπορούμε να κάνουμε αίτηση για κατ' εξαίρεση μεταγραφή ?
Εχετε κάποια αποωη για το θεμα που με απασχολεί?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Εχετε κάποια αποωη για το θεμα που με απασχολεί?
Ολοι εχουν δικαιωμα τυπικα να κανουν αιτηση

Η τυχη της
-δεν εχεις δικαιωμα να κανεις αιτηση για λογους που απορρίφθηκες απο την κανονικη μετεγγραφη
-η δυνατοτητα που ειχες να κατοχυρώσεις κατι που επελεξες αλλά αλαξες γνωμη δρα αρνητικα ( μετακινηση)
-υπαρχουν βασικα 4 λογοι που στοιχειοθετουν μια τετοια κινηση.

το αποτελεσμα των κατ εξαιρεση ειναι πολυ αναιμικο και αοριστο... τωρα ...παλια ηταν ισχυρο.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Μία φίλη έχει την μία κόρη στη Θεσσαλονίκη (έχει πάρει πτυχίο), τη δεύτερη κόρη στη Θεσσαλονίκη σπουδάζει και ο γιος πέρασε Λαμία σε σχολή με λίγα μόρια, η διαφορά του από την αντίστοιχη της Θεσσαλονίκης είναι πάνω από 2750 μόρια.
Μπορεί ο μικρός να ζητήσει μεταγραφή για Θεσσαλονίκη; επίσης αυτή έχει πολιτικό μέσο, υπάρχει περίπτωση με το μέσον να παρακάμψει το κριτήριο των 2750 μοριων;
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Μία φίλη έχει την μία κόρη στη Θεσσαλονίκη (έχει πάρει πτυχίο), τη δεύτερη κόρη στη Θεσσαλονίκη σπουδάζει και ο γιος πέρασε Λαμία σε σχολή με λίγα μόρια, η διαφορά του από την αντίστοιχη της Θεσσαλονίκης είναι πάνω από 2750 μόρια.
Μπορεί ο μικρός να ζητήσει μεταγραφή για Θεσσαλονίκη; επίσης αυτή έχει πολιτικό μέσο, υπάρχει περίπτωση με το μέσον να παρακάμψει το κριτήριο των 2750 μοριων;
Δεν ξέρω αν γίνεται ή όχι αλλά δεν είναι και πολύ δίκαιο να μπει μέσο ενώ δεν τηρείται το όριο και να χασει την μετεγγραφή ένα παιδί που τον έχει, αλλά ΠΑΡ όλα αυτα δεν έχει το μέσο!
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν γίνεται ή όχι αλλά δεν είναι και πολύ δίκαιο να μπει μέσο ενώ δεν τηρείται το όριο και να χασει την μετεγγραφή ένα παιδί που τον έχει, αλλά ΠΑΡ όλα αυτα δεν έχει το μέσο!
Είναι άδικο εννοείται. Και διαφωνώ με τέτοιες τακτικές.
Εγώ πιστεύω ότι δεν μπορεί να κάνει την αίτηση αφού δεν πληρει τα κριτήρια
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Είναι άδικο εννοείται. Και διαφωνώ με τέτοιες τακτικές.
Εγώ πιστεύω ότι δεν μπορεί να κάνει την αίτηση αφού δεν πληρει τα κριτήρια
Έχω ακούσει και από αλλα άτομα ότι με αρκετά «δυνατά» μέσα θέλουν να κάνουν το ιδιο. Ιδομεν.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Άμα σε λένε Νατάσσα Καραμανλή, παίρνεις και πτυχίο με μέσον...
 

Vasmik

Νεοφερμένος

Ο Vasmik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Έχω περάσει στο τμήμα πολιτικής επιστήμης του Ρεθύμνου και ενδιαφέρομαι για μετεγγραφή στο αντίστοιχο τμήμα της Κορίνθου. Με περσινή βάση μετεγγραφής 3 μόρια και έχοντας 5 έχω κάποιες ελπίδες να την πάρω; Επίσης γνωρίζει κάποιος αν το συγκεκριμένο τμήμα της Κρήτης έχει εργαστήρια και χρειάζεται έναν αριθμό φυσικής παρουσίας την εβδομάδα; Ευχαριστώ!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έχω περάσει στο τμήμα πολιτικής επιστήμης του Ρεθύμνου και ενδιαφέρομαι για μετεγγραφή στο αντίστοιχο τμήμα της Κορίνθου. Με περσινή βάση μετεγγραφής 3 μόρια και έχοντας 5 έχω κάποιες ελπίδες να την πάρω; Επίσης γνωρίζει κάποιος αν το συγκεκριμένο τμήμα της Κρήτης έχει εργαστήρια και χρειάζεται έναν αριθμό φυσικής παρουσίας την εβδομάδα; Ευχαριστώ!
ναι καλα εισαι ..δεν φαινονται λογοι να αυξηθει το 3...μαλλον το αντιθετο διοτι μπηκαν και λιγοτεροι φετος στο ρεθυμνο
2021--> 218 ,
2022 -->150
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Άμα σε λένε Νατάσσα Καραμανλή, παίρνεις και πτυχίο με μέσον...
ε καλα το κοριτσι δεν ζητησε και τον ουρανο με τ'αστρα.. να χειρουργει σε δημοσιο νοσοκομειο ζητησε με 1500 τον μηνα... και οχι μυρια σε οφσορ. Kαι το παιδι της το εστειλε στην κορινθο να σπουδασει οχι στο yale.
 

kallikd

Νεοφερμένος

Η kallikd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Στα δικαιολογητικά για τις μετεγγραφές ζητάνε και Ε9. Αυτό είναι να υποθέσω για να ελέγξουνε αν έχεις σπίτι στην περιφερειακή ενότητα που πέρασε το παιδί όχι τη μόνιμη κατοικία σου; Η μόνιμη κατοικία φαίνεται από το Ε1 και λογαριασμό ΔΕΚΟ σωστά; Δλδ ζητάς το παιδί να έρθει στο σπίτι των γονιών ενώ ο αδερφός σπουδάζει αλλού. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Στα δικαιολογητικά για τις μετεγγραφές ζητάνε και Ε9. Αυτό είναι να υποθέσω για να ελέγξουνε αν έχεις σπίτι στην περιφερειακή ενότητα που πέρασε το παιδί όχι τη μόνιμη κατοικία σου; Η μόνιμη κατοικία φαίνεται από το Ε1 και λογαριασμό ΔΕΚΟ σωστά; Δλδ ζητάς το παιδί να έρθει στο σπίτι των γονιών ενώ ο αδερφός σπουδάζει αλλού. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή...
πολυ σωστα τα λες ... τωρα για λογαρισμο δεκο δεν ξερω αν ζητανε... αν και δεν υπαρχουν πλεον δεκο
 

kallikd

Νεοφερμένος

Η kallikd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
πολυ σωστα τα λες ... τωρα για λογαρισμο δεκο δεν ξερω αν ζητανε... αν και δεν υπαρχουν πλεον δεκο
Αυτό που με προβληματίζει είναι η πλήρης κυριότητα ή επικαρπία που αναφέρει. Αυτό δεν αναφέρεται στη μόνιμη κατοικία δλδ δεν είναι προϋπόθεση σωστά;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Αυτό που με προβληματίζει είναι η πλήρης κυριότητα ή επικαρπία που αναφέρει. Αυτό δεν αναφέρεται στη μόνιμη κατοικία δλδ δεν είναι προϋπόθεση σωστά;
εισαι με αδελφια απ οτι καταλαβαινω και αυτο που λες περι κυριοτητας και επικαρτπιας αφορα το σπιτι των γονιων?
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top