Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

oups

Νεοφερμένος

Η oups αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Καλησπέρα, πιστεύετε πως επειδή βγήκαν τόσο νωρίς οι βάσεις θα ξεκινήσουν νωρίτερα οι διαδικασίες για τις μετεγγραφές; Ευχαριστώ πολύ πολύ
Έχω ρωτήσει ακριβώς το ίδιο στην σελίδα 25
:)
 

alanirun

Νεοφερμένος

Ο alanirun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ, το θέμα είναι ότι 5/6 μαθήματα έχουν εργαστήρια. Πως μπορώ να παρακολουθήσω τα εργαστήρια είναι κεντρικό ή θα πρέπει να ρωτήσω τον κάθε καθηγητή ξεχωριστά;
 

Χάρις

Νεοφερμένος

Η Χάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθεια σας σε μια συγκεκριμένη ερώτηση:οι βάσεις μεταγραφών είναι διαφορετικές για τους υποψηφίους με το 90%και άλλες για τους υποψηφίους με το 10%?. ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθεια σας σε μια συγκεκριμένη ερώτηση:οι βάσεις μεταγραφών είναι διαφορετικές για τους υποψηφίους με το 90%και άλλες για τους υποψηφίους με το 10%?. ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση
Ναι αλλες ειναι για το 90% αλλες για το 6% , το 4%, τα επαλ ,τα επαλ 6% κλπ
Αλλες για παλιους 90% αναλογα ποτε μπηκαν
 

Χάρις

Νεοφερμένος

Η Χάρις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και την απάντηση σας.
για να το κάνω πιο σαφές (για μένα) ο πρωτοετής φοιτητής που πέρασε με το 10% και θα αιτηθεί μεταγραφή στην πόλη της αδερφής της που σπουδάζει θα πρέπει να υπολογίσει ότι η βάση μεταγραφής είναι η βάση εισαγωγής του 10% (η φετινή) -2750, σωστά κατάλαβα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ευχαριστώ, το θέμα είναι ότι 5/6 μαθήματα έχουν εργαστήρια. Πως μπορώ να παρακολουθήσω τα εργαστήρια είναι κεντρικό ή θα πρέπει να ρωτήσω τον κάθε καθηγητή ξεχωριστά;
Κοίτα θα δεις ποιοί περιμένουν μεταγραφή,θα γνωρίσεις κόσμο εκεί και θα πάτε να ρωτήσετε κάθε καθηγητή χωριστά
Μήν αγχώνεσαι, δεν είσαι μόνος σου,θα είναι κι άλλοι
Και εγώ έχω τρεις μεταφορές από πρώτο εξάμηνο και τρια εργαστήρια, σιγά θα τα βολεψουμε
Καλές σπουδές!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και την απάντηση σας.
για να το κάνω πιο σαφές (για μένα) ο πρωτοετής φοιτητής που πέρασε με το 10% και θα αιτηθεί μεταγραφή στην πόλη της αδερφής της που σπουδάζει θα πρέπει να υπολογίσει ότι η βάση μεταγραφής είναι η βάση εισαγωγής του 10% (η φετινή) -2750, σωστά κατάλαβα?
οχι , ειναι διαφορετικα
παραδειγμα
εχω 10.000 μορια ,κανω 10% φετος και μπαινω σε μια σχολη της οποιας η βαση 10% φετος ειναι 9500.
ζητω να παρω μετεγγραφη σε μια αντιστοιχη σχολη της οποιας η βαση 10% φετος ειναι 12500.
Υπολογιζω 12500 η βαση της σχολης στοχος μειον 2750=9750... ωραια εχω 10.000 μορια οποτε μια χαρα μπορω να κανω αιτηση.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
οχι , ειναι διαφορετικα
παραδειγμα
εχω 10.000 μορια ,κανω 10% φετος και μπαινω σε μια σχολη της οποιας η βαση 10% φετος ειναι 9500.
ζητω να παρω μετεγγραφη σε μια αντιστοιχη σχολη της οποιας η βαση 10% φετος ειναι 12500.
Υπολογιζω 12500 η βαση της σχολης στοχος μειον 2750=9750... ωραια εχω 10.000 μορια οποτε μια χαρα μπορω να κανω αιτηση.
Α εντάξει τότε,σ ευχαριστώ πολύ Γιάννη
 

Maria20897

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Maria20897 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
οχι .. ειστε σε ειδικη κατηγορια μονοι σας και ισως σε αλλη ημερομηνια
απ οτι διαβαζω στα περσινα θα πρεπει να εχει παθει ζημια το σπιτι ή το μαγαζι.
τις κανονικες μετεγγραφες δεν εχω δει να υπαρχει καποιο κριτηριο για εσας που να δινει καποια μορια παραπανω

Πέρυσι όλοι οι συμμαθητές μου που είχαν κάνει αίτηση μετεγγραφής την πήραν, ΠΑΡ όλο που δεν ειχε υποστεί κάποια ζημιά το σπίτι ή κάποιο μαγαζί τους.
 

plantbee

Νεοφερμένος

Η plantbee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
οκ κανενα θεμα εγινε η μετεγγραφη σου παει και τελειωσε δεν σε ενοχλει κανεις, ο αδελφος δεν μπορει να παρει μετεγγραφη .
μπορει να κανει ομως αλλα πραματα , να δωσει πανελληνιες ,να κανει 10% και μετα παλι μετεγγραφη για τον αυτο του που με σενα βοηθο.

εδω σου βαζω και υποδειγμα δηλωσης αποποιησης οπου δεν λεει οτι απεμπολεί το δικαιωμα των πανελληνιων ή του 10%
View attachment 105822

View attachment 105823
Δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτή η δήλωση αποποιησης; π.χ. Εγώ πήρα μετεγγραφή με κοινωνικα κριτήρια περυσι στο ΑΠΘ. Του χρόνου θα δώσει πανελληνιες ο αδερφός μου. Θα μπορέσει να παρει μετεγγραφή λόγω αδερφού; Πρέπει να κάνω αυτή τη δήλωση αποποιησης; Μάλλον μπερδεύτηκα. 🙄
 

Tirotrelas

Νεοφερμένος

Ο Tirotrelas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Παιδιά εγώ πέρασα στο ΑΠΘ και έχω την αδερφή μου στο ΕΚΠΑ αν κάποιος γνωρίζει λίγο τη διαδικασία της μετεγγραφής να μας βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ ! Επίσης ξέρετε πότε βγαίνουν οι μετεγγραφές λόγω αδελφών ?
 

eleniiib

Νεοφερμένος

Η eleniiib αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
η αδερφή μου πέρασε φαρμακευτική Πάτρας, ενώ ο αδερφός μου και εγώ πληροφορική στη Λαμία. οι γονείς μας μένουν Θεσσαλονίκη. υπάρχει κάποια πιθανότητα να έρθουμε όλοι Θεσσαλονίκη με μετεγγραφή αδερφών;
 

Evelynne

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Βιβλία όχι, όταν εγγραφείτε, καλό είναι αν έχετε την μεταγραφή σίγουρη να μην πάρετε βιβλία πριν βγουν τα αποτελέσματα των μετεγγραφων, από την πρώτη σχολή σας
Μπορώ να ρωτήσω γιατί; Και αν δεν πάρω τα βιβλία από την πρώτη σχολή υπάρχει δυνατότητα να τα δανειζομαι από κάπου; Ρωτάω γιατί ξέρω ότι σε κάποιες "πρακτικές" σχολές τα βιβλία δε διαβάζονται τόσο, αλλά στη δική μου σχολή αυτό δεν ισχύει.
 

oups

Νεοφερμένος

Η oups αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Παιδιά εγώ πέρασα στο ΑΠΘ και έχω την αδερφή μου στο ΕΚΠΑ αν κάποιος γνωρίζει λίγο τη διαδικασία της μετεγγραφής να μας βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ ! Επίσης ξέρετε πότε βγαίνουν οι μετεγγραφές λόγω αδελφών ?
για να κανεις αιτηση μεταγγραφης λογω αδελφου , πρεπει να εχεις κυριως τα εξης:
-να υπαρχει αντιστοιχια σχολης
-τα μορια σου +2750 να ισοφαριζουν η να υπερβαινουν τα μορια της σχολης που θες για μεταγγραφη
-κατα κεφαλην οικογενειακο εισοδημα κατω απο 12.500
Οι αιτησεις αργουν ακομη , πρεπει πρωτα να γινουν οι εγγραφες.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
η αδερφή μου πέρασε φαρμακευτική Πάτρας, ενώ ο αδερφός μου και εγώ πληροφορική στη Λαμία. οι γονείς μας μένουν Θεσσαλονίκη. υπάρχει κάποια πιθανότητα να έρθουμε όλοι Θεσσαλονίκη με μετεγγραφή αδερφών;
Εξαρτάται από το εισόδημα σας,για Αθήνα και Θεσσαλονίκη, για να έρθετε όλοι ισχύει αυτό
Κατά κεφαλήν εισόδημα έως πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ
Σε περίπτωση που το κατά κεφαλήν εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000)
ευρώ, τα αδέλφια φοιτητές δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχο Τμήμα της
Περιφερειακής Ενότητας στην οποία: α) τα αδέλφια φοιτητές ή οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα, ή
αβ) τα ίδια ή οι γονείς τους έχουν την πλήρη κυριότητα κατοικίας ή αγ) τα ίδια ή οι γονείς τους έχουν
επικαρπία κατοικίας. Στην περίπτωση αυτή, τα αδέλφια φοιτητές πρέπει να υποβάλλουν αίτηση
μετεγγραφής μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος για αντίστοιχα Τμήματα της ως άνω
Περιφερειακής Ενότητας και υπό την προϋπόθεση ότι ο ένας εκ των αδελφών φοιτητών βρίσκεται
στο πρώτο έτος σπουδών.
Αν ξεπερνατε τις 5000 , τότε για κατακεφαλην εισόδημα ως 12500 ευρώ,ο ένας θα μείνει Πάτρα και οι άλλοι δύο έρχονται Θεσσαλονίκη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

η αδερφή μου πέρασε φαρμακευτική Πάτρας, ενώ ο αδερφός μου και εγώ πληροφορική στη Λαμία. οι γονείς μας μένουν Θεσσαλονίκη. υπάρχει κάποια πιθανότητα να έρθουμε όλοι Θεσσαλονίκη με μετεγγραφή αδερφών;
Εξαρτάται από το εισόδημα σας,για Αθήνα και Θεσσαλονίκη, για να έρθετε όλοι ισχύει αυτό
Κατά κεφαλήν εισόδημα έως πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ
Σε περίπτωση που το κατά κεφαλήν εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000)
ευρώ, τα αδέλφια φοιτητές δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχο Τμήμα της
Περιφερειακής Ενότητας στην οποία: α) τα αδέλφια φοιτητές ή οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα, ή
αβ) τα ίδια ή οι γονείς τους έχουν την πλήρη κυριότητα κατοικίας ή αγ) τα ίδια ή οι γονείς τους έχουν
επικαρπία κατοικίας. Στην περίπτωση αυτή, τα αδέλφια φοιτητές πρέπει να υποβάλλουν αίτηση
μετεγγραφής μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος για αντίστοιχα Τμήματα της ως άνω
Περιφερειακής Ενότητας και υπό την προϋπόθεση ότι ο ένας εκ των αδελφών φοιτητών βρίσκεται
στο πρώτο έτος σπουδών.
Αν ξεπερνατε τις 5000 , τότε για κατακεφαλην εισόδημα ως 12500 ευρώ,ο ένας θα μείνει Πάτρα και οι άλλοι δύο έρχονται Θεσσαλονίκη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Strategos

Νεοφερμένος

Ο Strategos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς τι παίζει με τις αμοιβαίες μετεγγραφές και τι μπορώ να κάνω; Πέρασα φέτος στην μηχανολόγων μηχανικών Θεσσαλονίκης και θα ήθελα να κάνω αμοιβαία μετεγγραφή στην ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών η στην μηχανολόγων μηχανικών Αθήνας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς τι παίζει με τις αμοιβαίες μετεγγραφές και τι μπορώ να κάνω; Πέρασα φέτος στην μηχανολόγων μηχανικών Θεσσαλονίκης και θα ήθελα να κάνω αμοιβαία μετεγγραφή στην ναυπηγών μηχανολόγων μηχανικών η στην μηχανολόγων μηχανικών Αθήνας.
Ειναι θεμα ιδρυματος αλλα και καποιος παλιος νομος τις απογορευει για αθηνα θεσσαλονικη.
Αλλα ποιος απο την μηχανολογων ΕΜΠ να θελει να παει μηχανολογων απθ?
Εκτος και ερωτευτηκε σαλονικια, και αν το εκανε γιατι να μην κανει 10%?
Για το αυτο με την σχολη ναυπηγων δεν υπαρχει αντιστοιχια.
 

eleniiib

Νεοφερμένος

Η eleniiib αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εξαρτάται από το εισόδημα σας,για Αθήνα και Θεσσαλονίκη, για να έρθετε όλοι ισχύει αυτό
Κατά κεφαλήν εισόδημα έως πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ
Σε περίπτωση που το κατά κεφαλήν εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000)
ευρώ, τα αδέλφια φοιτητές δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχο Τμήμα της
Περιφερειακής Ενότητας στην οποία: α) τα αδέλφια φοιτητές ή οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα, ή
αβ) τα ίδια ή οι γονείς τους έχουν την πλήρη κυριότητα κατοικίας ή αγ) τα ίδια ή οι γονείς τους έχουν
επικαρπία κατοικίας. Στην περίπτωση αυτή, τα αδέλφια φοιτητές πρέπει να υποβάλλουν αίτηση
μετεγγραφής μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος για αντίστοιχα Τμήματα της ως άνω
Περιφερειακής Ενότητας και υπό την προϋπόθεση ότι ο ένας εκ των αδελφών φοιτητών βρίσκεται
στο πρώτο έτος σπουδών.
Αν ξεπερνατε τις 5000 , τότε για κατακεφαλην εισόδημα ως 12500 ευρώ,ο ένας θα μείνει Πάτρα και οι άλλοι δύο έρχονται Θεσσαλονίκη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εξαρτάται από το εισόδημα σας,για Αθήνα και Θεσσαλονίκη, για να έρθετε όλοι ισχύει αυτό
Κατά κεφαλήν εισόδημα έως πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ
Σε περίπτωση που το κατά κεφαλήν εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000)
ευρώ, τα αδέλφια φοιτητές δύνανται να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχο Τμήμα της
Περιφερειακής Ενότητας στην οποία: α) τα αδέλφια φοιτητές ή οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα, ή
αβ) τα ίδια ή οι γονείς τους έχουν την πλήρη κυριότητα κατοικίας ή αγ) τα ίδια ή οι γονείς τους έχουν
επικαρπία κατοικίας. Στην περίπτωση αυτή, τα αδέλφια φοιτητές πρέπει να υποβάλλουν αίτηση
μετεγγραφής μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος για αντίστοιχα Τμήματα της ως άνω
Περιφερειακής Ενότητας και υπό την προϋπόθεση ότι ο ένας εκ των αδελφών φοιτητών βρίσκεται
στο πρώτο έτος σπουδών.
Αν ξεπερνατε τις 5000 , τότε για κατακεφαλην εισόδημα ως 12500 ευρώ,ο ένας θα μείνει Πάτρα και οι άλλοι δύο έρχονται Θεσσαλονίκη
ευχαριστώ πολύ!
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top