Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Elenakii

Νεοφερμένος

Η Elenakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Καλησπέρα μπορώ να κάνω μια ερώτηση παρακαλω τώρα θα συμπληρώσουμε φετος το μηχανογραφικό ηθελα να ρωτήσω στην περίπτωση μετενγραφης αν η εβε της σχολής είναι 14000 μόρια πχ και ο βαθμός 13000 γίνετε μετενγραφη σε αυτήν την σχολή ;γιατί δεν μου απαντάει κάποιος βρε παιδιά Είμαι γονιός
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα μπορώ να κάνω μια ερώτηση παρακαλω τώρα θα συμπληρώσουμε φετος το μηχανογραφικό ηθελα να ρωτήσω στην περίπτωση μετενγραφης αν η εβε της σχολής είναι 14000 μόρια πχ και ο βαθμός 13000 γίνετε μετενγραφη σε αυτήν την σχολή ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Καλησπέρα μπορώ να κάνω μια ερώτηση παρακαλω τώρα θα συμπληρώσουμε φετος το μηχανογραφικό ηθελα να ρωτήσω στην περίπτωση μετενγραφης αν η εβε της σχολής είναι 14000 μόρια πχ και ο βαθμός 13000 γίνετε μετενγραφη σε αυτήν την σχολή ;γιατί δεν μου απαντάει κάποιος βρε παιδιά Είμαι γονιός
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα μπορώ να κάνω μια ερώτηση παρακαλω τώρα θα συμπληρώσουμε φετος το μηχανογραφικό ηθελα να ρωτήσω στην περίπτωση μετενγραφης αν η εβε της σχολής είναι 14000 μόρια πχ και ο βαθμός 13000 γίνετε μετενγραφη σε αυτήν την σχολή ;
Καλησπερα. Εδω βασικα δεν ειναι facebook, ειναι φορουμ και οι απαντησεις δεν ειναι τοσο αμεσες οσο εκει. Θα πρεπει να εξοπλιστειτε με υπομονη και οταν καποιος δει την απαντηση σας θα σας απανταει. Ειδικα τετοια ωρα δεν ειναι και πολλοι ξυπνοι για να απαντησουν!

Σχετικα με την ερωτηση σας, θα προτεινα να ριξετε μια ματια στο ΦΕΚ που ισχυε για τις μετεγραφες περυσι, μηπως αναφερει κατι εκει, αλλιως καποιος που γνωριζει θα σας απαντησει μολις δει το post.
 

Συνημμένα

  • Εγκύκλιος_μετεγγραφών_2021-2022(3).pdf
    702.1 KB · Εμφανίσεις: 35

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Καλησπέρα μπορώ να κάνω μια ερώτηση παρακαλω τώρα θα συμπληρώσουμε φετος το μηχανογραφικό ηθελα να ρωτήσω στην περίπτωση μετενγραφης αν η εβε της σχολής είναι 14000 μόρια πχ και ο βαθμός 13000 γίνετε μετενγραφη σε αυτήν την σχολή ;γιατί δεν μου απαντάει κάποιος βρε παιδιά Είμαι γονιός
κοιταξτε η ερωτηση σας δεν ειναι ευκολο να απαντηθει διοτι φετος ειρθε ο κοσμος πανω κατω με τους συντελεστες ανα σχολη. Αυτα τα ερωτηματα τιμιως επρεπε να απαντηθουν προ μηχανογραφικων αλλα φοβαμαι οτι θα γινουν αργοτερα με την εγκυκλιο μετεγγραφων. Ευχομαι να πιεσει καποιο esos και να πουν κατι και ισως δεσμευτουν οπως εγινε περυσι.

τωρα θα προσπαθησω να αποδικωποιησω τι μπορει να εννοειτε γιατι τα λετε καπως περιεκτικα

περσινο σεναριο
ειχα μο 10 και μορια 9250 επιανα την εβε της σχολης που ηταν 10 και εμπαινα, μετα ζητουσα μετεγγραφη σε μια αντιστοιχη σχολη που ειχε εβε 11 και βαση 12000 μορια (9250+2750=12000) , η μετεγγραφη επιτρεποταν και αν ειχα και τα οικονομικα μορια εμπαινα.

φετινα πιθανα σεναρια
1)Εχω μο 14 και 13000 μορια και μπαινω σε μια σχολη με εβε 14 και βαση 13000 μορια , ζητω μετεγγραφη σε σχολη με εβε 14 και βαση 15000 μορια ..πιθανως γινεται (13000+2750=15750)

2) Εχω μο 14 και 13000 μορια και μπαινω σε μια σχολη με εβε 14 και βαση 13000 μορια , ζητω μετεγγραφη σε σχολη με εβε 15 και βαση 15750 μορια ..πιθανως παλι γινεται (13000+2750=15750)

3) Εχω μο 13 και 12000 μορια και μπαινω σε μια σχολη με εβε 12 και βαση 12000 μορια , ζητω μετεγγραφη σε σχολη με εβε 14 και βαση 15000 μορια ..μαλλον δεν γινεται διοτι με σταματαει ο κοφτης των 2750 μοριων (12000+2750=14750)

αυτα τα υποθετω διοτι νομος για τον κοφτη 2750 υπαρχει ...για εβε δεν υπαρχει και δεν προλαβαινει να κανει.
αυτα βεβαια ειναι απλα πιθανα σεναρια
αν εχετε πιο συγκεκριμενες ερωτησεις να τις δουμε

Ολοι εμεις εδω ( παρα τις φυσιολογικες κοντρες μας ) ειμαστε με το μερος των παιδιων , τα εχουμε περασει και προσπαθουμε να βοηθησουμε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Elenakii

Νεοφερμένος

Η Elenakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Σύμφωνα με τα σενάρια δεν υπάρχει περιορισμός της έβε για την μετενγραφη ..τι συμβενει με εμάς έχουμε 13000μορια και περνάει μαθηματικό Ιωαννίνων πχ το μαθηματικό Θεσσαλονίκης έχει εβε 14,38και βάση 14,485 μόρια η διαφορά στα μόρια δεν ξεπερνάει τα 2750 όμως λογικά στο μηχανογραφικό δεν θα μας εμφανίσει την σχολή της Θεσσαλονίκης λόγω του ότι δεν πιάνουμε την εβε ..ΚΑΙ αυτό ακριβώς θέλω αν κάποιος γνωρίζει να μου πει αν γίνετε μετενγραφη σε μια τέτοια σχολή που δεν έχει δηλωθεί αλλά δεν έχει μεγαλύτερη διαφορά από 2750 μόρια για την μετενγραφη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Σύμφωνα με τα σενάρια δεν υπάρχει περιορισμός της έβε για την μετενγραφη ..τι συμβενει με εμάς έχουμε 13000μορια και περνάει μαθηματικό Ιωαννίνων πχ το μαθηματικό Θεσσαλονίκης έχει εβε 14,38και βάση 14,485 μόρια η διαφορά στα μόρια δεν ξεπερνάει τα 2750 όμως λογικά στο μηχανογραφικό δεν θα μας εμφανίσει την σχολή της Θεσσαλονίκης λόγω του ότι δεν πιάνουμε την εβε ..ΚΑΙ αυτό ακριβώς θέλω αν κάποιος γνωρίζει να μου πει αν γίνετε μετενγραφη σε μια τέτοια σχολή που δεν έχει δηλωθεί αλλά δεν έχει μεγαλύτερη διαφορά από 2750 μόρια για την μετενγραφη
η αποψη μου ειναι οτι οκ τωρα δεν μπορουμε να το δηλωσουμε στο μηχανογραφικο μαθ. απθ λογω εβε αλλα δεν εχει και ουσιαστικο νοημα.... αλλα
στην πλατφορμα των μετεγγραφων το μαθηματικο απθ θα ειναι εκει ( η εβε δεν θα σας κοβει) και θα μπορειτε να το δηλωσεται και αν εχετε και 6,5 μορια τοτε εχετε αριστες πιθανοτητες να πατε.
 

Elenakii

Νεοφερμένος

Η Elenakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Αυτό είναι σίγουρο ίσχυε και περσυ κάτι τέτοιο;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

Elenakii

Νεοφερμένος

Η Elenakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Νόμιζω ο νόμος για τις μετεγραφες βγενει κάθε Νοέμβριο η κάνω λάθος δεν είμαι σίγουρη. Τι να πω ελπιζω να ναι έτσι όπως τα λετε γιατί είναι κρίμα να βάλουμε στο μηχανογραφικό πόλεις που δεν μπορούμε να στηρίξουμε οικονομικά και μετά να μην γίνετε μετεγγραφή λόγω της εβε
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Νόμιζω ο νόμος για τις μετενγραφες βγενει κάθε Νοέμβριο η κάνω λάθος δεν είμαι σίγουρη τι να πω ελπιζω να ναι έτσι γιατί είναι κρίμα να βάλουμε στο μηχανογραφικό πόλεις που δεν μπορούμε να στηρίξουμε οικονομικά και μετά να μην γίνετε μετενγραφη
οχι οχι ,,τον οκτωβριο βγαινει η εγκυκλιος εφαρμογης του νομου περι μετεγγραφων
ο νομος ειναι υποχρεωμενως τουλαχιστον ηθικα.... δεν ξερω για νομικα... να βγει προ μηχανογραφικων.
κοιτα υπαρχει και σοβαρη πιθανοτητα να μην κανει η κυρια τις μετεγγραφες τον οκτωβρη
 

Elenakii

Νεοφερμένος

Η Elenakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
οχι οχι ,,τον οκτωβριο βγαινει η εγκυκλιος εφαρμογης του νομου περι μετεγγραφων
ο νομος ειναι υποχρεωμενως τουλαχιστον ηθικα.... δεν ξερω για νομικα... να βγει προ μηχανογραφικων.
κοιτα υπαρχει και σοβαρη πιθανοτητα να μην κανει η κυρια τις μετεγγραφες τον οκτωβρη
Και ποτέ να τις κάνει δλδ;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

Elenakii

Νεοφερμένος

Η Elenakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι ακόμη μιας και είσαι πολύ πληροφορορημενος και σευχαριστω για την βοήθεια ..η διαδικασία πως έχει αν πχ πάει Ιωάννινα γράφετε εκεί κανονικά και παρακολουθεί την σχολή και Μέτα γίνετε η αίτηση η μπορεί να γίνει και χωρίς να νοικιάσουμε κάποιο σπίτι εκεί..από Θεσσαλονίκη;και απλώς να περιμένουμε;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι ακόμη μιας και είσαι πολύ πληροφορορημενος και σευχαριστω για την βοήθεια ..η διαδικασία πως έχει αν πχ πάει Ιωάννινα γράφετε εκεί κανονικά και παρακολουθεί την σχολή και Μέτα γίνετε η αίτηση η μπορεί να γίνει και χωρίς να νοικιάσουμε κάποιο σπίτι εκεί..από Θεσσαλονίκη;και απλώς να περιμένουμε;
ποσα μορια μετεγγραφης εχετε?
 

Elenakii

Νεοφερμένος

Η Elenakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Δεν τα έχω υπολογίσει ακόμη ακριβως γιατί περιμένω απάντηση,στη καλύτερη περίπτωση 7 στη χειρότερη 5
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Δεν τα έχω υπολογίσει ακόμη ακριβώς γιατί περιμένω απάντηση στη καλύτερη περίπτωση 7 στη χειρότερη 4
μου τα γραφεις λιγο συνοπτικα και εγω δεν ειμαι τοσο εξυπνος να τα αποκωδικοποιω

εστω οτι μενουμε στον βολο ή θεσσαλονικη ή οπου αλλου.
μπαινουμε γιαννενα .. κανουμε κανονικα και ευλαβικα την εγγραφη στα ιωαννινα ..δινουμε ολα τα χαρτια που ζητανε και δηλωνουμε και κανονικα τα μαθηματα...διαφορετικα δεν εχει μετεγγραφη.

εστω οτι εχουμε 4 μορια ..τοτε νοικιαζουμε ιωαννινα γιατι μετεγραφη μαλλον δεν εχει.

εστω οτι εχουμε 7 μορια...δεν παμε καθολου ιωαννινα παμε και καθομαστε στα εδρανα του απθ και περιμενουμε τα χαρτια να κανουν την βολτα τους και να παρουμε κωδικους φοιτητη μετα τα χριστουγεννα και να δωσουμε εκει την εξεταστικη.
εργασρτηρια δεν θα μας δωσουν αλλα οκ οι μαθηματικοι δεν εχουν εργαστηρια εχουν φαντασια.
 

Elenakii

Νεοφερμένος

Η Elenakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
οι μετεγραφες θα γινουν τον οκτωβρη σιγουρα... ειναι ανελαστικο θεμα
η μανταμ ομως μπορει να
οι μετεγραφες θα γινουν τον οκτωβρη σιγουρα... ειναι ανελαστικο θεμα
η μανταμ ομως μπορει να ειναι σπιτι της.
π
μου τα γραφεις λιγο συνοπτικα και εγω δεν ειμαι τοσο εξυπνος να τα αποκωδικοποιω

εστω οτι μενουμε στον βολο ή θεσσαλονικη ή οπου αλλου.
μπαινουμε γιαννενα .. κανουμε κανονικα και ευλαβικα την εγγραφη στα ιωαννινα ..δινουμε ολα τα χαρτια που ζητανε και δηλωνουμε και κανονικα τα μαθηματα...διαφορετικα δεν εχει μετεγγραφη.

εστω οτι εχουμε 4 μορια ..τοτε νοικιαζουμε ιωαννινα γιατι μετεγραφη μαλλον δεν εχει.

εστω οτι εχουμε 7 μορια...δεν παμε καθολου ιωαννινα παμε και καθομαστε στα εδρανα του απθ και περιμενουμε τα χαρτια να κανουν την βολτα τους και να παρουμε κωδικους φοιτητη μετα τα χριστουγεννα και να δωσουμε εκει την εξεταστικη.
εργασρτηρια δεν θα μας δωσουν αλλα οκ οι μαθηματικοι δεν εχουν εργαστηρια εχουν φαντασια.
Είσαι πολύ έξυπνος θα έλεγα εγώ ένταξη σευχαριστω πολύ…καταλαβα πάνω κάτω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.
Είσαι πολύ έξυπνος θα έλεγα εγώ ένταξη σευχαριστω πολύ…
Πολυ παω τις μανες ψαχτηρια...τα ιδια εκανε και η μανα μου το 2018 αλλα δεν ειχε που να ρωτησει..
ρωτουσε τον παναγωτη στο σουπερ μαρκετ ,,αυτος της ελεγε να γινω αρμεχτης προβατων ( αγκρικολας ηταν πριν) γιατι εχει χρηματα.
Περα απο την πλακα φροντιστε τα μορια μετεγγραφης και ολα καλα θα πανε
 

Elenakii

Νεοφερμένος

Η Elenakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Πολυ παω τις μανες ψαχτηρια...τα ιδια εκανε και η μανα μου το 2018 αλλα δεν ειχε που να ρωτησει..
ρωτουσε τον παναγωτη στο σουπερ μαρκετ ,,αυτος της ελεγε να γινω αρμεχτης προβατων ( αγκρικολας ηταν πριν) γιατι εχει χρηματα.
Περα απο την πλακα φροντιστε τα μορια μετεγγραφης και ολα καλα θα πανε
Πολυ παω τις μανες ψαχτηρια...τα ιδια εκανε και η μανα μου το 2018 αλλα δεν ειχε που να ρωτησει..
ρωτουσε τον παναγωτη στο σουπερ μαρκετ ,,αυτος της ελεγε να γινω αρμεχτης προβατων ( αγκρικολας ηταν πριν) γιατι εχει χρηματα.
Περα απο την πλακα φροντιστε τα μορια μετεγγραφης και ολα
Πολυ παω τις μανες ψαχτηρια...τα ιδια εκανε και η μανα μου το 2018 αλλα δεν ειχε που να ρωτησει..
ρωτουσε τον παναγωτη στο σουπερ μαρκετ ,,αυτος της ελεγε να γινω αρμεχτης προβατων ( αγκρικολας ηταν πριν) γιατι εχει χρηματα.
Περα απο την πλακα φροντιστε τα μορια μετεγγραφης και ολα καλα θα πανε
Έχω ψάξει τόσο πολύ τις τελευταίες μέρες που στο τελος θα πάω εγώ πανεπιστήμιο έχω γίνει φωστήρας πάνω στα μηχανογραφικά..μακαρι να πάνε όλα καλά να σαι καλά
 

Marple

Νεοφερμένος

Η Marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γεια σας .Θέλω να κάνω μια ερώτηση...εάν κάποιος συγκεντρώνει νομίζω μόνο 6 μόρια λόγω ανεργίας γονιού (δεν τα έχω δει πολύ λεπτομερώς )αλλά έστω ότι το ελάχιστο είναι 6 .Μπορεί να πάρει μεταγραφή από ιατρική Αλεξανδρούπολης στην Πάτρα;Και τι γίνεται με τα μαθήματα και τις εξεταστικές;
 

Latos

Νεοφερμένος

Ο Latos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα. Εδωσα φετος πανελληνιες και δεν καταφερα να συγκεντρωσω τα απαραιτητα μορια για τους ημμυ της Αθηνας, καταφερα ομως να συγκεντρωσω μορια για τους ημμυ της Πατρας και θελω να παρω μεταγραφη για Αθηνα. Προς το παρον τα μονα κριτηρια που εχω ειναι το εισοδημα( ειναι περιπου 4.500-5.000 ευρω τον χρονο), ο πατερας μου εχει προβλημα υγειας με την καρδια του και η μητερα μου ειναι ανεργη. Μπορω να παρω μεταγραφη ή να αρχισω να ψαχνω σπιτια για Πατρα ?
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top