Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Οι θεσεις γενικως στο 10% επαλ ειναι πολυ λιγες
η φλωρινα δινει μονο 2 θεσεις
απο την στατιστικη εικονα της σχολης συμπεραινω οτι εχετε συγκρατημενη αισιοδοξια επιτυχιας.
να το επιχειρησετε πιστευω.
 

Vasso4angel

Νεοφερμένος

Η Vasso4angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οι θεσεις γενικως στο 10% επαλ ειναι πολυ λιγες
η φλωρινα δινει μονο 2 θεσεις
απο την στατιστικη εικονα της σχολης συμπεραινω οτι εχετε συγκρατημενη αισιοδοξια επιτυχιας.
να το επιχειρησετε πιστευω.
Ευχαριστώ πολύ, θα το επιχειρησουμε,δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα.
 

Ramon

Νεοφερμένος

Ο Ramon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Άμα ενδιαφέρεται κάποιος για αμοιβαία μετεγγραφή στην αρχιτεκτονική της Αθήνας από την αρχιτεκτονική της Κρήτης, ας μου στείλει.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρω μετεγγραφή με τα τωρινά δεδομένα, εφόσον δεν πληρώ τα κριτήρια της βάσης μετεγγραφής;
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

Vasilis Xris

Νεοφερμένος

Ο Vasilis Xris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας βρίσκομαι στο 3ο έτος στο Οικονομικό του ΑΠΘ μετά από 3 χρόνια τώρα βρήκα ένα παιδι στο Οικονομικό της Πάτρας που βρίσκεται στο ίδιο έτος ίδιο εξάμηνο εγγραφής και επιθυμεί την αμοιβαία μετεγγραφή.Μπορεί να γίνει τώρα;;;;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Γεια σας βρίσκομαι στο 3ο έτος στο Οικονομικό του ΑΠΘ μετά από 3 χρόνια τώρα βρήκα ένα παιδι στο Οικονομικό της Πάτρας που βρίσκεται στο ίδιο έτος ίδιο εξάμηνο εγγραφής και επιθυμεί την αμοιβαία μετεγγραφή.Μπορεί να γίνει τώρα;;;;;
Θα πρεπει να ρωτησεις την γραματεια σου αν δεχεται την μετεγγραφη αυτη , διοτι ο παλιος σχετικος νομος απαγόρευε αμοιβαια μετεγγραφη προς αθηνα θεσσαλονικη.
Εσυ παντως αν θες να πας πατρα ειναι απλο, καμεις αιτηση τον οκτωβρη και πας.
 

nikoleta59

Νεοφερμένος

Η nikoleta59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα γνωρίζει καποιος αν έχει 6.5 μορια απο κοινωνικοοικονομικα κριτήρια εάν φτάνουν για μετεγγραφή από άλλη πολη σε Αθήνα; μήπως αυτό αλλάζει απο σχολή σε σχολή;
υπάρχει κάποιο αρχείο που να λεει τις βασεις για τα μορια των μετεγγραφων;
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Καλησπέρα γνωρίζει καποιος αν έχει 6.5 μορια απο κοινωνικοοικονομικα κριτήρια εάν φτάνουν για μετεγγραφή από άλλη πολη σε Αθήνα; μήπως αυτό αλλάζει απο σχολή σε σχολή;
υπάρχει κάποιο αρχείο που να λεει τις βασεις για τα μορια των μετεγγραφων;
Δες εδώ https://www.orientum.gr/βάσεις-μετεγγραφώνμετακινήσεων-2021
 

estrela

Νεοφερμένος

Η estrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους
ειμαι φοιτητρια τωρα στην ιατρικη της αλεξανδρουπολης, και σκεφτομαι να κανω μετεγγραφη στο 2ο ετος για την ιατρικη της πατρας, καθως για αθηνα και θεσσ που εκανα φετος δεν τις πηρα. εχω 6 μορια απο οικονομικα. οι βασεις των μετεγγραφων για πατρα τα προηγουμενα ετη ειχαν ως εξης
2021:3, 2020:2, 2019:0, 2018:0
Μπορω να θεωρησω ως δεδομενο οτι θα την εχω παρει και να ξεκινησω απο οκτωβρη τη σχολη στην πατρα κανονικα; φοβαμαι μη γινει βλακεια και δεν την παρω και εχω χασει ενα εξαμηνο και χρηματα για σπιτι κλπ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γεια σας βρίσκομαι στο 3ο έτος στο Οικονομικό του ΑΠΘ μετά από 3 χρόνια τώρα βρήκα ένα παιδι στο Οικονομικό της Πάτρας που βρίσκεται στο ίδιο έτος ίδιο εξάμηνο εγγραφής και επιθυμεί την αμοιβαία μετεγγραφή.Μπορεί να γίνει τώρα;;;;;
οχι δεν επιτρεπεται η αμοιβαια για αθηνα και θεσσαλονικη
 

alexgiann

Νεοφερμένος

Ο alexgiann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Φέτος δίνω πανελλαδικές και έχω 4 μόρια για μετεγγραφή και το τμήμα που με ενδιαφέρει είναι το Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ, το οποίο τα τελευταία 2 χρόνια έχει 10+ ακάλυπτες θέσεις για μετεγγραφή (και σχεδόν σίγουρα θα έχει και φέτος). Αν γράψω πάνω από τα μόρια της βάσης της σχολής -2750, και υπάρχουν κενές θέσεις για μετεγγραφή στο τμήμα, θα είναι απόλυτα σίγουρο ότι θα πάρω τη μετεγγραφή αν έχω περάσει σε μια αντίστοιχη σχολή στη επαρχία? Υπάρχει περίπτωση να δηλώσω μετεγγραφή και να την απορρίψουν ενώ υπάρχουν κενές θέσεις για μετεγγραφή?

(Με βάση τα δεδομένα των προηγούμενων 2 ετών τουλάχιστον)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Φέτος δίνω πανελλαδικές και έχω 4 μόρια για μετεγγραφή και το τμήμα που με ενδιαφέρει είναι το Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ, το οποίο τα τελευταία 2 χρόνια έχει 10+ ακάλυπτες θέσεις για μετεγγραφή (και σχεδόν σίγουρα θα έχει και φέτος). Αν γράψω πάνω από τα μόρια της βάσης της σχολής -2750, και υπάρχουν κενές θέσεις για μετεγγραφή στο τμήμα, θα είναι απόλυτα σίγουρο ότι θα πάρω τη μετεγγραφή αν έχω περάσει σε μια αντίστοιχη σχολή στη επαρχία? Υπάρχει περίπτωση να δηλώσω μετεγγραφή και να την απορρίψουν ενώ υπάρχουν κενές θέσεις για μετεγγραφή?

(Με βάση τα δεδομένα των προηγούμενων 2 ετών τουλάχιστον)
Οχι δεν την απορριπτουν την μετεγγραφη.
Φροντισε να πηδηξεις τον κοφτη 2750 και ολα καλα θα πανε.
 

Mariap.

Νεοφερμένος

Η Mariap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γειά σας. Θέλω να μάθω αν γίνεται και πως μπορώ να κάνω μεταγραφή στην περίπτωση που περάσω εκτός Αθήνας και να έρθω στην αντίστοιχη σχολή στην Αθήνα
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Γειά σας. Θέλω να μάθω αν γίνεται και πως μπορώ να κάνω μεταγραφή στην περίπτωση που περάσω εκτός Αθήνας και να έρθω στην αντίστοιχη σχολή στην Αθήνα
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Το εισόδημα που λαμβάνεται υπόψη στις μεταγραφές αδερφών είναι οι αποδοχές μόνο (σε σύνολο τριών ετων) ή και τα περιουσιακά στοιχεία; Δηλαδή το πραγματικό ή το τεκμαρτο;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Το εισόδημα που λαμβάνεται υπόψη στις μεταγραφές αδερφών είναι οι αποδοχές μόνο (σε σύνολο τριών ετων) ή και τα περιουσιακά στοιχεία; Δηλαδή το πραγματικό ή το τεκμαρτο;
οποιο ειναι μεγαλυτερο.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
Οπότε αν ξεπερνάει το όριο που βάζουν δεν παίρνει το παιδί μεταγραφή; ή υπάρχουν άλλες προϋποθέσεις για να παρει;
Προφανως μιλας για αδελφια ...ναι αν περνα το 12500€ κατα κεφαλην πραγματι βγαινει εκτος.
Για τις κανονικες μεταγγραφες δεν εχει νοημα υπαρχουν και σχολες με 0 μορια μετεγγραφης.
Ναι υπαρχουν και αλλες προυποθεσεις για την μετεγγραφη αναλογα βεβαια την κατηγορια , οι πιο ισχυρες και κοινες ειναι η αντιστοιχια σχολης και ο κοφτης 2750.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Προφανως μιλας για αδελφια ...ναι αν περνα το 12500€ κατα κεφαλην πραγματι βγαινει εκτος.
Για τις κανονικες μεταγγραφες δεν εχει νοημα υπαρχουν και σχολες με 0 μορια μετεγγραφης.
Ναι υπαρχουν και αλλες προυποθεσεις για την μετεγγραφη αναλογα βεβαια την κατηγορια , οι πιο ισχυρες και κοινες ειναι η αντιστοιχια σχολης και ο κοφτης 2750.
"Για τις κανονικες μεταγγραφες δεν εχει νοημα υπαρχουν και σχολες με 0 μορια μετεγγραφης."
Τι εννοείς, δεν καταλαβαίνω, μου εξηγείς σε παρακαλω;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,686 μηνύματα.
"Για τις κανονικες μεταγγραφες δεν εχει νοημα υπαρχουν και σχολες με 0 μορια μετεγγραφης."
Τι εννοείς, δεν καταλαβαίνω, μου εξηγείς σε παρακαλω;
ε τι να σου πω.. ?να αου πω ενα παραδειγμα
αμα θες πχ να πας
βιολογια θεσσαλονικης
τοπογραφων θεσσαλονικης
θεατρου θεσσαλονικης
πληροφορικης εκπα
φυτικης παραγωγης γεωπονικου
ή σε ολες τις σχολες του ΟΠΑ
δεν θελεις μορια μετεγγραφης και 100.000€ εισοδημα να εχεις κανεις απλα αιτηση και πας.
Αρκει να εισαι σε αντιστοιχη σχολη και να πληρεις τον κοφτη 2750.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top